Divi - en to it translation catalogue (4913 entries)

en: %1$s %2$s Layout
it: Layout %1$s %2$s

en: %1$s Alternating Background Color
it: %1$s Colore di sfondo alternato

en: %1$s Archive Page
it: Pagina Archivio %1$s

en: %1$s Attributes
it: Attributi %1$s

en: %1$s Author
it: Autore %1$s

en: %1$s Background
it: %1$s Sfondo

en: %1$s Background Color
it: %1$s, Colore di Sfondo

en: %1$s Border Color
it: %1$s Colore del Bordo

en: %1$s Border Width
it: %1$s, Larghezza del Bordo

en: %1$s Categories
it: Categorie %1$s

en: %1$s Comment Count
it: Numero Commenti %1$s

en: %1$s Excerpt
it: Estratto %1$s

en: %1$s Focus Background Color
it: %1$s Colore sfondo di messa a fuoco

en: %1$s Focus Text Color
it: %1$s Colore del testo attivo

en: %1$s Icon
it: %1$s Icona

en: %1$s Icon Color
it: %1$s, di Colore dell'Icona

en: %1$s Icon Placement
it: %1$s, la posizione dell'Icona

en: %1$s Letter Spacing
it: %1$s Spaziatura Lettere

en: %1$s Line Height
it: %1$s Interlinea

en: %1$s Link
it: Link %1$s

en: %1$s Modified Date
it: Data Di Modifica %1$s

en: %1$s Name
it: Nome %1$s

en: %1$s Publish Date
it: Data Di Pubblicazione %1$s

en: %1$s Relationship
it: %1$s Relazione

en: %1$s Tags
it: Tag %1$s

en: %1$s Text Alignment
it: %1$s Allineamento del testo

en: %1$s Text Color
it: %1$s Colore Testo

en: %1$s Text Size
it: %1$s, di Dimensioni del Testo

en: %1$s Title
it: Titolo %1$s

en: %1$s in Specific %2$s
it: %1$s in %2$s specifico

en: %1$s review for %2$s | %1$s reviews for %2$s
it[0]: %1$s recensione per %2$s
it[1]: %1$s recensioni per %2$s

en: %1$s with Specific %2$s
it: %1$s con %2$s specifico

en: %1$s/Archive Title
it: Titolo %1$s/Archivio

en: %1$s: The value may not be greater than %2$d characters.
it: %1$s: Il valore non può essere maggiore di %2$d caratteri.

en: %1$s: The value must be at least %2$d characters.
it: %1$s: Il valore deve essere di almeno %2$d caratteri.

en: %1s %2s Alignment
it: Allineamento %1s %2s

en: %1s Margin
it: Margine %1s

en: %1s Padding
it: Padding %1s

en: %2$s estimated time remaining: %1$dmin
it: Tempo stimato rimanente per %2$s: %1$dmin

en: %d image From Unsplash
it: %d immagine Da Unsplash

en: %d selected
it: %d selezionati

en: %d unsupported file skipped.
it: %d file non supportato ignorato.

en: %s Admin Label
it: Etichetta Admin %s

en: %s Alignment
it: Allineamento %s

en: %s Animation Delay
it: Ritardo Animazione %s

en: %s Animation Direction
it: Direzione Animazione %s

en: %s Animation Duration
it: Durata Animazione %s

en: %s Animation Intensity
it: Intensità Animazione %s

en: %s Animation Repeat
it: Ripetizione Animazione %s

en: %s Animation Speed Curve
it: Curva di Velocità Animazione %s

en: %s Animation Starting Opacity
it: Opacità Iniziale Animazione %s

en: %s Animation Style
it: Stile Animazione %s

en: %s Background
it: Sfondo %s

en: %s Background Color
it: Colore Sfondo %s

en: %s Background Gradient
it: Sfumatura Sfondo %s

en: %s Background Image
it: %s Immagine Di Sfondo

en: %s Background Mask
it: %s Maschera Sfondo

en: %s Background Pattern
it: %s Pattern Sfondo

en: %s Background Video Height
it: %s Altezza Video Di Sfondo

en: %s Background Video MP4
it: %s Video Di Sfondo MP4

en: %s Background Video Webm
it: %s Video Di Sfondo Webm

en: %s Background Video Width
it: %s Larghezza Video Di Sfondo

en: %s Blend
it: %s Fusione

en: %s Blur
it: %s Sfocatura

en: %s Border Color
it: %s Colore Bordo

en: %s Border Radius
it: %s Raggio Bordo

en: %s Border Style
it: %s Stile Bordo

en: %s Border Styles
it: %s Stili Bordi

en: %s Border Weight
it: Spessore Bordo %s

en: %s Border Width
it: %s Spessore Bordo

en: %s Bottom Sticky Limit
it: Limite Sticky Inferiore %s

en: %s Box Shadow
it: Ombra Box %s

en: %s Box Shadow Blur Strength
it: %s Intensità Sfocatura Ombra Box

en: %s Box Shadow Horizontal Position
it: %s Posizione Orizzontale Ombra Box

en: %s Box Shadow Position
it: %s Posizione Ombra Box

en: %s Box Shadow Spread Strength
it: %s Intensità Diffusione Ombra Box

en: %s Box Shadow Vertical Position
it: %s Posizione Verticale Ombra Box

en: %s Breakpoint
it: Breakpoint %s

en: %s Brightness
it: %s Luminosità

en: %s Button
it: Pulsante %s

en: %s CSS Class
it: Classe CSS %s

en: %s CSS ID
it: ID CSS %s

en: %s Color
it: Colore %s

en: %s Conditions
it: Condizioni %s

en: %s Contrast
it: %s Contrasto

en: %s Custom CSS
it: CSS Personalizzato %s

en: %s Default Preset
it: Preset Predefinito %s

en: %s Disable on
it: %s Disattiva Su

en: %s Element Label
it: Etichetta Elemento %s

en: %s Fill Type
it: Tipo Riempimento %s

en: %s Font Size
it: Dimensione Font %s

en: %s Font Style
it: %s Stile Font

en: %s Font Weight
it: %s Spessore Font

en: %s Gradient Fill
it: Riempimento Sfumatura %s

en: %s Heading Level
it: %s Livello Intestazione

en: %s Height
it: Altezza %s

en: %s Horizontal Offset
it: Offset Orizzontale %s

en: %s Horizontal Overflow
it: Overflow Orizzontale %s

en: %s Hue
it: %s Tonalità

en: %s ID & Classes
it: ID E Classi %s

en: %s Icon
it: %s Icona

en: %s Icon Color
it: %s Colore Icona

en: %s Icon Placement
it: %s Posizionamento Icona

en: %s Image Fill
it: Riempimento Immagine %s

en: %s Interactions
it: Interazioni %s

en: %s Invert
it: %s Inverti

en: %s Item Indent
it: Rientro Elemento %s

en: %s Letter Spacing
it: %s Spaziatura Lettere

en: %s Line Color
it: %s Colore Linea

en: %s Line Height
it: %s Altezza Linea

en: %s Line Style
it: %s Stile Linea

en: %s Link
it: Link %s

en: %s Link Target
it: Destinazione Link %s

en: %s Margin
it: Margine %s

en: %s Mask Aspect Ratio
it: %s Proporzioni Maschera

en: %s Mask Blend Mode
it: %s Modalità Fusione Maschera

en: %s Mask Color
it: %s Colore Maschera

en: %s Mask Height
it: %s Altezza Maschera

en: %s Mask Horizontal Offset
it: %s Scostamento Orizzontale Maschera

en: %s Mask Position
it: %s Posizione Maschera

en: %s Mask Size
it: %s Dimensione Maschera

en: %s Mask Transform
it: %s Trasformazione Maschera

en: %s Mask Vertical Offset
it: %s Scostamento Verticale Maschera

en: %s Mask Width
it: %s Larghezza Maschera

en: %s Max Height
it: Altezza Massima %s

en: %s Max Width
it: Larghezza Massima %s

en: %s Min Height
it: Altezza Minima %s

en: %s Module
it: Modulo %s

en: %s Motion Effect Trigger
it: Attivatore Effetto Movimento %s

en: %s Name
it: Nome %s

en: %s Not Supported
it: %s Non Supportato

en: %s Offset From Surrounding Sticky Elements
it: Offset da Elementi Sticky Circostanti %s

en: %s Offset Origin
it: Origine Offset %s

en: %s Opacity
it: %s Opacità

en: %s Padding
it: Padding %s

en: %s Parallax Method
it: %s Metodo Parallax

en: %s Pattern Blend Mode
it: %s Modalità Fusione Pattern

en: %s Pattern Color
it: %s Colore Pattern

en: %s Pattern Height
it: %s Altezza Pattern

en: %s Pattern Horizontal Offset
it: %s Scostamento Orizzontale Pattern

en: %s Pattern Repeat
it: %s Ripetizione Pattern

en: %s Pattern Repeat Origin
it: %s Origine Ripetizione Pattern

en: %s Pattern Size
it: %s Dimensione Pattern

en: %s Pattern Transform
it: %s Trasformazione Pattern

en: %s Pattern Vertical Offset
it: %s Scostamento Verticale Pattern

en: %s Pattern Width
it: %s Larghezza Pattern

en: %s Placeholder Text
it: Testo Segnaposto %s

en: %s Position
it: Posizione %s

en: %s Preset
it: %s predefinito

en: %s Preset 1
it: Preset 1 %s

en: %s Presets
it: %s Preselezioni

en: %s Relationship
it: Relazione %s

en: %s Saturate
it: %s Saturazione

en: %s Scroll Effects
it: Effetti Di Scorrimento %s

en: %s Scroll Transform Effects
it: Effetti Di Trasformazione Scroll %s

en: %s Sepia
it: %s Seppia

en: %s Settings
it: Impostazioni %s

en: %s Shadow Color
it: %s Colore Ombra

en: %s Size
it: Dimensione %s

en: %s State
it: Stato %s

en: %s Sticky Bottom Offset
it: Offset Sticky Inferiore %s

en: %s Sticky Position
it: Posizione Sticky %s

en: %s Sticky Top Offset
it: Offset Sticky Superiore %s

en: %s Stroke Color
it: Colore Contorno %s

en: %s Stroke Width
it: Spessore Contorno %s

en: %s Style
it: Stile %s

en: %s Style Position
it: %s Posizione Stile

en: %s Style Type
it: %s Tipo Stile

en: %s Text
it: Testo %s

en: %s Text Alignment
it: %s Allineamento Testo

en: %s Text Color
it: %s Colore Testo

en: %s Text Shadow
it: Ombra Testo %s

en: %s Text Shadow Blur Strength
it: Intensità Sfocatura Ombra Testo %s

en: %s Text Shadow Color
it: Colore Ombra Testo %s

en: %s Text Shadow Horizontal Length
it: Lunghezza Orizzontale Ombra Testo %s

en: %s Text Shadow Vertical Length
it: Lunghezza Verticale Ombra Testo %s

en: %s Text Size
it: %s Dimensione Testo

en: %s Toggle Mask
it: %s Attiva/Disattiva Maschera

en: %s Toggle Pattern
it: %s Attiva/Disattiva Pattern

en: %s Top Sticky Limit
it: Limite Sticky Superiore %s

en: %s Transforms
it: Trasformazioni %s

en: %s Transition
it: Transizione %s

en: %s Transition Default and Sticky Styles
it: Transizione tra Stili Predefiniti e Sticky %s

en: %s Transition Delay
it: Ritardo Transizione %s

en: %s Transition Duration
it: Durata Transizione %s

en: %s Transition Speed Curve
it: Curva Velocità Transizione %s

en: %s Use Parallax Effect
it: %s Usa Effetto Parallax

en: %s Vertical Offset
it: Offset Verticale %s

en: %s Vertical Overflow
it: Overflow Verticale %s

en: %s Visibility
it: Visibilità %s

en: %s Weight
it: Spessore %s

en: %s Width
it: Larghezza %s

en: %s Z Index
it: Indice Z %s

en: %s are given a border to separate them from normal text. Pick a color to use for that border.
it: A %s viene applicato un bordo per separarli dal testo normale. Scegli un colore da usare per quel bordo.

en: %s are given a border to separate them from normal text. You can increase or decrease the size of that border using this setting.
it: A %s viene applicato un bordo per separarli dal testo normale. Puoi aumentare o diminuire lo spessore di quel bordo usando questa impostazione.

en: %s by %s
it: %s di %s

en: %s quantity
it: Quantità %s

en: %s result
it: %s risultato

en: %s: The field is required.
it: %s: Il campo è obbligatorio.

en: %s: The selected value is invalid.
it: %s: Il valore selezionato non è valido.

en: %s: The selected value is not exist.
it: %s: Il valore selezionato non esiste.

en: %s: The value may only contain letters and numbers.
it: %s: Il valore può contenere solo lettere e numeri.

en: %s: The value may only contain letters.
it: %s: Il valore può contenere solo lettere.

en: %s: The value may only contain numbers.
it: %s: Il valore può contenere solo numeri.

en: %s: The value must be a valid email address.
it: %s: Il valore deve essere un indirizzo email valido.

en: &laquo; Older Entries
it: &laquo; Voci Precedenti

en: (Copy)
it: (Copia)

en: (estimated for %s)
it: (stimata per %s)

en: + Add Larger Variable
it: + Aggiungi Variabile Più Grande

en: + Add Smaller Variable
it: + Aggiungi Variabile Più Piccola

en: + Select Category, Tags, ...
it: + Seleziona Categoria, Tag, ...

en: + Select posts
it: + Seleziona post

en: , Reset after
it: , Ripristina dopo

en: - Remove Largest Variable
it: - Rimuovi La Variabile Più Grande

en: - Remove Smallest Variable
it: - Rimuovi La Variabile Più Piccola

en: 0 Comments
it: 0 Commenti

en: 0 comments
it: 0 commenti

en: 0 items
it: 0 articoli

en: 08.06.1999 (m.d.Y)
it: 06.08.1999 (m.d.Y)

en: 08/06/1999 (m/d/Y)
it: 06/08/1999 (m/d/Y)

en: 1 Column
it: 1 Colonna

en: 1 Comment
it: 1 Commento

en: 1 comment
it: 1 commento

en: 1rem Equals (px)
it: 1rem Equivale A (px)

en: 2 Column
it: 2 Colonna

en: 2 Columns
it: 2 Colonne

en: 3 Columns
it: 3 Colonne

en: 3D Diamonds
it: Diamanti 3D

en: 4 Columns
it: 4 Colonne

en: 404 Error Page
it: Pagina Errore 404

en: 404 Not Found
it: 404 Non Trovato

en: 404 Page
it: Pagina 404

en: 404 error pages do not have editable page settings.
it: Le pagine di errore 404 non hanno impostazioni pagina modificabili.

en: 5 Columns
it: 5 Colonne

en: 6 Aug, 1999 (j M, Y)
it: 6 Ago, 1999 (j M, Y)

en: 6 Columns
it: 6 Colonne

en: <p class="description">Select a menu that should be used in the module. <a href="%s" target="_blank">Click here to create new menu</a>.</p>
it: <p class="description">Seleziona un menu da usare nel modulo. <a href="%s" target="_blank">Clicca qui per creare un nuovo menu</a>.</p>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
it: <span class="meta-nav">&larr;</span> Commenti Precedenti

en: <strong>Woo Billing Address Module</strong> and <strong>Woo Shipping Address Module</strong> must be added to this page to allow users to submit orders.
it: Per consentire agli utenti di inviare ordini, in questa pagina devono essere aggiunti <strong>Woo Billing Address Module</strong> e <strong>Woo Shipping Address Module</strong>.

en: <strong>Woo Billing Address Module</strong> must be added to this page to allow users to submit orders.
it: Per consentire agli utenti di inviare ordini, in questa pagina deve essere aggiunto <strong>Woo Billing Address Module</strong>.

en: A Module
it: Un Modulo

en: A Post Content module is required in order to add unique content within the Theme Builder template. Once a Post Content module has been added to the template, you will be able to add unique post content within that area for each post using the template.
it: Per aggiungere contenuti univoci all’interno del modello di Theme Builder è necessario un modulo Contenuto Articolo. Una volta aggiunto un modulo Contenuto Articolo al modello, potrai inserire contenuti specifici per ogni articolo in quell’area utilizzando il modello.

en: A Row
it: Una Riga

en: A Section
it: Una Sezione

en: A Specific URL Parameter
it: Un parametro URL specifico

en: A backup exists for the Theme Builder that is newer than the version you are currently viewing. This backup was captured during your previous editing session, but you never saved it. Would you like to restore this backup and continue editing where you left off?
it: Esiste un backup del Theme Builder più recente della versione che stai visualizzando. Questo backup è stato acquisito durante la tua precedente sessione di modifica, ma non l’hai mai salvato. Vuoi ripristinare questo backup e continuare a modificare da dove avevi interrotto?

en: A global color can't equal itself
it: Un colore globale non può essere uguale a se stesso

en: A menu item cannot be its own parent.
it: Un elemento del menu non può essere il proprio genitore.

en: A name to associate with the account when displayed in the account select field.
it: Un nome da associare all'account quando visualizzato nel campo di selezione dell'account.

en: A valid URL should start with
it: Un URL valido dovrebbe iniziare con

en: ACF Groups
it: Gruppi ACF

en: AI Agent
it: Agente IA

en: AI Image
it: Immagine IA

en: AI Quick Action
it: Azione Rapida IA

en: Above
it: Sopra

en: Above Title
it: Sopra il titolo

en: Absolute
it: Assoluto

en: Accent Color
it: Colore In Risalto

en: Acceptance Message
it: Messaggio Di Accettazione

en: Access Token
it: Token Di Accesso

en: Accordion
it: Accordino

en: Accordion Item
it: Elemento A Fisarmonica

en: Accordion Items
it: Elementi A Fisarmonica

en: Accordions
it: Fisarmoniche

en: Account Link URL
it: URL del link all'account

en: Account Name
it: Nome Account

en: Action
it: Sezione

en: Action Icons On Hover
it: Icone Azione al Passaggio del Mouse

en: Actions
it: Azioni

en: Activate Preset
it: Attiva Preimpostazione

en: Active
it: Attivo

en: Active Groups
it: Gruppi Attivi

en: Active Link Color
it: Colore Link Selezionato

en: Active Menu Link
it: Link menu attivo

en: Active Portfolio Filter
it: Filtri del Portfolio Attivi

en: Active Tab
it: Tab Attiva

en: Active Tab Background Color
it: Colore Sfondo Tab Attiva

en: Active Tab Text
it: Testo Scheda Attiva

en: Active Tab Text Color
it: Colore del testo della scheda attiva

en: Actual Size
it: Dimensione Reale

en: Add
it: Aggiungi

en: Add %s
it: Aggiungi %s

en: Add API Key
it: Aggiungi Chiave API

en: Add Attribute
it: Aggiungi Attributo

en: Add Audio
it: Aggiungi Audio

en: Add Background Color
it: Colore dello sfondo

en: Add Background Gradient
it: Gradiente Sfondo

en: Add Background Image
it: Immagine di Sfondo

en: Add Background Mask
it: Aggiungi maschera di sfondo

en: Add Background Pattern
it: Aggiungi motivo di sfondo

en: Add Background Video
it: Imposta un Video di Sfondo

en: Add Canvas
it: Aggiungi Canvas

en: Add Checkbox
it: Aggiungi Casella Di Selezione

en: Add Column
it: Aggiungi Colonna

en: Add Condition
it: Aggiungi condizione

en: Add Cookie
it: Aggiungi Cookie

en: Add Custom Body
it: Aggiungi Corpo Personalizzato

en: Add Custom Footer
it: Aggiungi Footer Personalizzato

en: Add Custom Header
it: Aggiungi Header Personalizzato

en: Add Element
it: Aggiungi Elemento

en: Add Element Above
it: Aggiungi Elemento Sopra

en: Add Element Below
it: Aggiungi Elemento Sotto

en: Add Element Inside
it: Aggiungi Elemento All'Interno

en: Add From Library
it: Aggiungi Dalla Libreria

en: Add From Sets Library
it: Aggiungi Dalla Libreria Set

en: Add Fullwidth Section
it: Aggiungi Sezione a Larghezza Intera

en: Add Gallery Images
it: Immagini della Galleria

en: Add Global Body
it: Aggiungi Corpo Globale

en: Add Global Color
it: Aggiungi colore globale

en: Add Global Font
it: Aggiungi Font Globale

en: Add Global Footer
it: Aggiungi Footer Globale

en: Add Global Gradient
it: Aggiungi Sfumatura Globale

en: Add Global Header
it: Aggiungi Header Globale

en: Add Global Image
it: Aggiungi Immagine Globale

en: Add Global Link
it: Aggiungi Link Globale

en: Add Global Number
it: Aggiungi Numero Globale

en: Add Global Text
it: Aggiungi Testo Globale

en: Add Gradient
it: Aggiungi Sfumatura

en: Add Grid Offset Rule
it: Aggiungi Regola Offset Griglia

en: Add Image
it: Immagine

en: Add Interaction
it: Aggiungi Interazione

en: Add Layout
it: Aggiungi Layout

en: Add Media
it: Aggiungi file multimediale

en: Add Meta Query
it: Aggiungi Query Meta

en: Add Module
it: Aggiungi Modulo

en: Add New
it: Aggiungi Nuovo

en: Add New %s
it: Aggiungi Nuovo Elemento %s

en: Add New %s Or Row
it: Aggiungi Un Nuovo %s O Riga

en: Add New Body Template
it: Aggiungi Nuovo Modello Corpo

en: Add New Footer Template
it: Aggiungi Nuovo Modello Footer

en: Add New Fullwidth Row
it: Aggiungi Nuova Riga a Larghezza Intera

en: Add New Global Canvas
it: Aggiungi Nuovo Canvas Globale

en: Add New Header Template
it: Aggiungi Nuovo Modello Header

en: Add New Item
it: Aggiungi Nuova Voce

en: Add New Module
it: Aggiungi nuovo modulo

en: Add New Module Or Row
it: Aggiungi Un Nuovo Modulo O Riga

en: Add New Preset
it: Aggiungi nuovo preset

en: Add New Row
it: Aggiungi nuova riga

en: Add New Section
it: Aggiungi nuova sezione

en: Add New Template
it: Aggiungi Nuovo Modello

en: Add New Theme Builder
it: Aggiungi Nuovo Theme Builder

en: Add New Theme Builder Item
it: Aggiungi Nuovo Elemento Theme Builder

en: Add Page
it: Aggiungi Pagina

en: Add Placeholder Content To New Modules
it: Aggiungi contenuto segnaposto a nuovi moduli

en: Add Preset
it: Aggiungi Preset

en: Add Radio
it: Aggiungi Pulsante Di Opzione

en: Add Regular Section
it: Aggiungi Sezione Regolare

en: Add SVG
it: Aggiungi SVG

en: Add Specialty Section
it: Aggiungi Sezione Specializzata

en: Add To Category
it: Aggiungi Alla Categoria

en: Add To Tags
it: Aggiungi Ai Tag

en: Add Variables To My Site
it: Aggiungi Variabili Al Mio Sito

en: Add Video
it: Video

en: Add a review
it: Aggiungi una recensione

en: Add and position gradient stops for text fill.
it: Aggiungi e posiziona gli stop del gradiente per il riempimento del testo.

en: Add custom HTML after the element wrapper.
it: Aggiungi HTML personalizzato dopo il wrapper dell'elemento.

en: Add custom HTML before the element wrapper.
it: Aggiungi HTML personalizzato prima del wrapper dell'elemento.

en: Add from Library
it: Aggiungi Dalla Libreria

en: Add to %1$s Library
it: Aggiungi Alla Libreria %1$s

en: Add to Categories
it: Aggiungi alle Categorie

en: Add to Library
it: Aggiungi alla Libreria

en: Add to Tags
it: Aggiungi ai Tag

en: Add two or more color stops to your gradient background. Each stop can be dragged to any position on the gradient bar. From each color stop to the next the color is interpolated into a smooth gradient.
it: Aggiungi due o più interruzioni di colore al tuo sfondo sfumato. Ogni fermata può essere trascinata in qualsiasi posizione sulla barra del gradiente. Da ogni interruzione di colore alla successiva, il colore viene interpolato in un gradiente uniforme.

en: Add two or more color stops to your gradient. Drag each stop to position it on the gradient bar.
it: Aggiungi due o più punti colore alla sfumatura. Trascina ogni punto per posizionarlo sulla barra della sfumatura.

en: Add/Delete Item
it: Aggiungi/Elimina Elemento

en: Added %s
it: %s Aggiunto

en: Added Column
it: Colonna Aggiunta

en: Added Flex Column
it: Colonna Flex Aggiunta

en: Added Flex Grid
it: Griglia Flex Aggiunta

en: Added Group Preset
it: Preset Del Gruppo Aggiunto

en: Added Module Preset
it: Preset Del Modulo Aggiunto

en: Added Row
it: Riga Aggiunta

en: Added Specialty Section
it: Sezione Speciale Aggiunta

en: Added template
it: Modello aggiunto

en: Adding color variables will update your website's existing base colors (primary, secondary, heading, body and link), as well as any existing duplicate color swatches.
it: L’aggiunta di variabili di colore aggiornerà i colori di base esistenti del tuo sito (primario, secondario, titoli, testo principale e link), oltre a eventuali campioni di colore duplicati esistenti.

en: Additional Information
it: Informazioni Aggiuntive

en: Additional information
it: Informazioni aggiuntive

en: Address Line 2
it: Riga Indirizzo 2

en: Adjust how sensitive the mirror movement is to mouse position
it: Regola quanto il movimento speculare è sensibile alla posizione del mouse

en: Adjust the background style of the button by customizing the background color, gradient, and image.
it: Regola lo stile di sfondo del pulsante personalizzando il colore di sfondo, la sfumatura e l'immagine.

en: Adjust the background style of this element by customizing the background color, gradient, image, video, pattern and mask.
it: Regola lo stile di sfondo di questo elemento personalizzando il colore di sfondo, la sfumatura, l'immagine, il video, il motivo e la maschera.

en: Adjust the height of the featured image.
it: Regola l'altezza dell'immagine in primo piano.

en: Adjust the horizontal spacing between child elements. This gap applies between columns in both flex and grid layouts.
it: Regola la spaziatura orizzontale tra gli elementi figli. Questo spazio si applica tra le colonne sia nei layout flex che grid.

en: Adjust the max height of the featured image.
it: Regola l'altezza massima dell'immagine in primo piano.

en: Adjust the max width of the featured image.
it: Regola la larghezza massima dell'immagine in primo piano.

en: Adjust the size of the carousel arrows.
it: Regola la dimensione delle frecce del carosello.

en: Adjust the size of the dot navigation.
it: Regola la dimensione della navigazione a punti.

en: Adjust the spacing between each column in this row.
it: Modifica la distanza fra ogni colonna di questa riga.

en: Adjust the vertical spacing between child elements. This gap applies between rows in both flex and grid layouts.
it: Regola la spaziatura verticale tra gli elementi figli. Questo spazio si applica tra le righe sia nei layout flex sia nei layout grid.

en: Adjust the width of the content within the blurb.
it: Regola la larghezza del contenuto all'interno del blurb.

en: Adjust the width of the featured image.
it: Regola la larghezza dell'immagine in primo piano.

en: Adjusting the grayscale filter will allow you to change the color saturation of the map.
it: La regolazione del filtro in scala di grigi ti permetterà di cambiare la saturazione del colore della mappa.

en: Admin Label
it: Etichetta di Amministratore

en: Administrator
it: Amministratore

en: Advanced
it: Avanzate

en: Advanced Settings
it: Impostazioni Avanzate

en: After
it: Dopo

en: After Every 10th Action
it: Dopo ogni decima azione

en: After Every 20th Action
it: Dopo ogni 20a azione

en: After Every 30th Action
it: Dopo ogni 30a azione

en: After Every 40th Action
it: Dopo ogni 40a azione

en: After Every Action
it: Dopo ogni azione

en: After Image
it: Immagine Dopo

en: After Label
it: Etichetta Dopo

en: After Number of Times
it: Dopo il numero di volte

en: Alert
it: Avviso

en: Align Columns
it: Allinea Colonne

en: Align Content
it: Allinea Contenuto

en: Align Items
it: Allinea Elementi

en: Align Self
it: Allinea Se Stesso

en: Align grid items within their cells horizontally. Controls how items are positioned along the inline (row) axis within their grid area, offering options like start, center, end, and stretch.
it: Allinea orizzontalmente gli elementi della griglia all'interno delle celle. Controlla come gli elementi vengono posizionati lungo l'asse inline (riga) all'interno della loro area di griglia, offrendo opzioni come inizio, centro, fine e allunga.

en: Align image to the left, right or center.
it: Allinea l'immagine a sinistra, a destra o al centro.

en: Align the %1$s to the left, right, center or justify.
it: Allinea %1$s a sinistra, a destra, al centro o giustifica.

en: Align the %s to the left, right, center or justify.
it: Allinea %s a sinistra, a destra, al centro o giustifica.

en: Align the module to the left, right or center.
it: Allinea il modulo a sinistra, a destra o al centro.

en: Align this item within its grid cell horizontally.
it: Allinea questo elemento orizzontalmente all'interno della sua cella della griglia.

en: Align this item within its grid cell vertically.
it: Allinea questo elemento verticalmente all'interno della sua cella della griglia.

en: Align to the left, right, center or justify.
it: Allinea a sinistra, a destra, al centro o giustifica.

en: Align you button to the left, right or center of the module.
it: Allinea il pulsante a sinistra, a destra o al centro del modulo.

en: Align your button to the left, right or center of the module.
it: Allinea il tuo pulsante a sinistra, a destra o al centro del modulo.

en: Alignment
it: Allineamento

en: All
it: Tutti

en: All
it: Tutti

en: All %1$s
it: Tutti %1$s

en: All %1$s Pages
it: Tutte Le Pagine %1$s

en: All Archive Pages
it: Tutte Le Pagine Archivio

en: All Attributes
it: Tutti Gli Attributi

en: All Author Pages
it: Tutte Le Pagine Autore

en: All Body Templates
it: Tutti I Modelli Corpo

en: All Borders
it: Tutti I Bordi

en: All Categories
it: Tutte le categorie

en: All Containers
it: Tutti I Contenitori

en: All Date Pages
it: Tutte Le Pagine Data

en: All Day
it: Tutto il giorno

en: All Divi users can store up to %s items to their Divi Cloud for free. To save more items to your cloud and unlock unlimited storage, upgrade your Divi Cloud membership today. If you build Divi websites for a living, Divi Cloud is an awesome add-on and an amazing time saver. You are going to love it!
it: Tutti gli utenti Divi possono archiviare gratuitamente fino a %s elementi nel proprio Divi Cloud. Per salvare più elementi nel tuo cloud e sbloccare uno spazio illimitato, aggiorna oggi la tua iscrizione a Divi Cloud. Se realizzi siti web con Divi per lavoro, Divi Cloud è un fantastico componente aggiuntivo e un enorme risparmio di tempo. Ti piacerà!

en: All Elements
it: Tutti Gli Elementi

en: All Footer Templates
it: Tutti I Modelli Footer

en: All Header Templates
it: Tutti I Modelli Header

en: All Modified Fields
it: Tutti I Campi Modificati

en: All Modules
it: Tutti i moduli

en: All Option Groups
it: Tutti I Gruppi Di Opzioni

en: All Presets
it: Tutti i Preset

en: All Templates
it: Tutti I Modelli

en: All Theme Builder Items
it: Tutti Gli Elementi Theme Builder

en: All Theme Builders
it: Tutti I Theme Builder

en: All Variables
it: Tutte le Variabili

en: All available options selected
it: Tutte le opzioni disponibili selezionate

en: All content created in the Divi Builder will be lost. Previous content will be restored. Do you wish to proceed?
it: Tutti i contenuti creati in Divi Builder andranno persi. I contenuti precedenti verranno ripristinati. Vuoi procedere?

en: All of your current page content will be lost. Do you wish to proceed?
it: L'attuale contenuto della pagina andrà perso. Desideri procedere?

en: All of your current role settings will be set to defaults. Do you wish to proceed?
it: Tutte le impostazioni del ruolo corrente verranno ripristinate ai valori predefiniti. Vuoi procedere?

en: All options selected. Type to add custom tags.
it: Tutte le opzioni selezionate. Digita per aggiungere tag personalizzati.

en: All values must have units
it: Tutti I Valori Devono Avere Unità Di Misura

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .MP4 version here.
it: Tutti i video devono essere caricati in entrambi i formati .MP4 .WEBM per garantire la massima compatibilità in tutti i browser. Carica qui la versione .MP4.

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .WEBM version here.
it: Tutti i video devono essere caricati in entrambi i formati .MP4 .WEBM per garantire la massima compatibilità in tutti i browser. Carica qui la versione .WEBM.

en: Allow video to be paused by other players when they begin playing
it: Permette di mettere in pausa il video una volta iniziata la riproduzione

en: Allow video to be paused while it is not in the visible area.
it: Permette di mettere in pausa il video una volta iniziata la riproduzione

en: Allowed Symbols
it: Simboli Consentiti

en: Alpha Intensity
it: Intensità Alfa

en: Alpha Suffix
it: Suffisso Alfa

en: Alphanumeric Only (A-Z, 0-9)
it: Solo Alfanumerici (A-Z, 0-9)

en: Also Save All %d Modules as Individual Items
it: Salva Anche Tutti i %d Moduli Come Elementi Singoli

en: Also Save All %d Rows as Individual Items
it: Salva Anche Tutte le %d Righe Come Elementi Singoli

en: Also Save All %d Sections as Individual Items
it: Salva Anche Tutte le %d Sezioni Come Elementi Singoli

en: Alternating
it: Alternato

en: An active link is the page currently being visited. You can pick a color to be applied to active links to differentiate them from other links.
it: Un link attivo è la pagina attualmente visitata. Puoi scegliere un colore da applicare ai collegamenti attivi per differenziarli da altri link.

en: An error has occurred while saving the Global Presets settings. Various problems can cause a save to fail, such as a lack of server resources, firewall blockages or plugin conflicts or server misconfiguration. You can try saving again by clicking Try Again, or you can download a backup of your unsaved defaults by clicking Download Backup. A backup can be helpful when contacting our Support Team.
it: Si è verificato un errore durante il salvataggio delle impostazioni Global Presets. Vari problemi possono causare il fallimento di un salvataggio, come la mancanza di risorse del server, blocchi del firewall o conflitti di plug-in o configurazione errata del server. Puoi provare a salvare di nuovo facendo clic su Riprova oppure puoi scaricare un backup delle impostazioni predefinite non salvate facendo clic su Scarica backup. Un backup può essere utile quando si contatta il nostro team di supporto.

en: An error has occurred while saving your page. Various problems can cause a save to fail, such as a lack of server resources, firewall blockages, plugin conflicts or server misconfiguration. You can try saving again by clicking Try Again, or you can download a backup of your unsaved page by clicking Download Backup. Backups can be restored using the portability system while next editing your page.
it: Si è verificato un errore durante il salvataggio della pagina. Gli errori durante il salvataggio di una pagina possono essere causati da vari problemi come mancanza di risorse del server, blocchi del firewall, conflitti tra plugin o errata configurazione del server. Si può provare a salvare di nuovo facendo clic su Riprova, o è possibile scaricare una copia di backup della pagina non salvata facendo clic su Scarica Backup. I backup possono essere ripristinati utilizzando il sistema di portabilità durante la successiva modifica della pagina.

en: An error occurred while processing the shortcode.
it: Si è verificato un errore durante l'elaborazione dello shortcode.

en: An error occurred while uploading the font file. We detected that the 'fileinfo' PHP extension is not loaded in your server. Enabling the extension may help.
it: Si è verificato un errore durante il caricamento del file del font. Abbiamo rilevato che l'estensione PHP 'fileinfo' non è caricata sul tuo server. Abilitare l'estensione potrebbe aiutare.

en: An introduction to the Fullwidth Menu module
it: Un'introduzione al modulo Menu Fullwidth

en: An introduction to the Menu module
it: Un'introduzione al modulo Menu

en: An unknown error occurred while uploading the font file. Please try again.
it: Si è verificato un errore sconosciuto durante il caricamento del file del font. Riprova.

en: Analogous
it: Analoghi

en: And %1$s More
it: E Altri %1$s

en: Animation
it: Animazione

en: Animation Delay
it: Animazione

en: Animation Direction
it: Direzione Gradiente

en: Animation Duration
it: Animazione

en: Animation Intensity
it: Animazione

en: Animation Repeat
it: Animazione

en: Animation Speed
it: Velocità Animazione

en: Animation Speed Curve
it: Animazione

en: Animation Starting Opacity
it: Animazione Avvio Opacità

en: Animation Style
it: Animazione

en: Annually
it: Annualmente

en: Anti-Spam Provider Account Setup Documentation
it: Documentazione per la configurazione dell'account del provider anti-spam

en: Any
it: Qualsiasi

en: Any %1$s Link
it: Qualsiasi Link %1$s

en: Any URL Parameter
it: Qualsiasi parametro URL

en: App View
it: Visualizzazione App

en: Append Above
it: Aggiungi Sopra

en: Append Below
it: Aggiungi Sotto

en: Append To Main Canvas
it: Aggiungi Al Canvas Principale

en: Apply
it: Applica

en: Apply "Sticky Offset" to the nearest Sticky Element above or below this element.
it: Applica "Offset Sticky" all'Elemento Sticky più vicino sopra o sotto questo elemento.

en: Apply Changes
it: Applica Modifiche

en: Apply Motion Effects To Child Elements
it: Applica effetti di movimento agli elementi figlio

en: Apply Structure Template
it: Applica Template Struttura

en: Apply a vertical or horizontal slant to the element, stretching it in either direction.
it: Applica un'inclinazione verticale o orizzontale all'elemento, deformandolo in una delle due direzioni.

en: Apply coupon
it: Applica coupon

en: Apply “Sticky Offset” to the nearest Sticky Element above or below this element
it: Applica "Offset appiccicoso" all'elemento appiccicoso più vicino sopra o sotto questo elemento

en: Applying the grayscale filter will change the map colors to black and white.
it: L'applicazione del filtro scala di grigi cambia i colori della mappa in bianco e nero.

en: Approval Required
it: Approvazione Richiesta

en: Approve
it: Approva

en: Approved.
it: Approvato.

en: Arch
it: Arco

en: Archive Pages
it: Pagine Archivio

en: Are You Sure?
it: Sei sicuro?

en: Are you sure you want to delete the preset "%s"? This action cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler eliminare il preset "%s"? Questa azione non può essere annullata.

en: Are you sure you want to move "%s" to the trash?
it: Sei sicuro di voler spostare "%s" nel cestino?

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: Arrow
it: Frecce

en: Arrow 2
it: Frecce

en: Arrow 3
it: Frecce

en: Arrow Color
it: Colore della freccia

en: Arrow Position
it: Posizione Frecce

en: Arrow Size
it: Dimensione Frecce

en: Arrows
it: Frecce

en: Artist
it: Artista

en: Artist Name
it: Nome Artista

en: Ascending
it: Crescente

en: Ask me anything about building your page.
it: Chiedimi qualsiasi cosa sulla creazione della tua pagina.

en: Aspect Ratio
it: Proporzioni

en: Assign As Default
it: Imposta Come Predefinito

en: Assign Preset as Default
it: Assegna preset come predefinito

en: Assign Presets
it: Assegna Preset

en: Assign a unique CSS ID to the element which can be used to assign custom CSS styles from within your child theme or from within Divi's custom CSS inputs.
it: Assegna un ID CSS univoco all'elemento che può essere utilizzato per assegnare stili CSS personalizzati all'interno del tuo tema figlio o dagli input CSS personalizzati di Divi.

en: Assign any number of CSS Classes to the element, separated by spaces, which can be used to assign custom CSS styles from within your child theme or from within Divi's custom CSS inputs.
it: Assegna un numero qualsiasi di Classi CSS all'elemento, separate da spazi, che possono essere utilizzati per assegnare stili CSS personalizzati all'interno del tuo tema figlio o dagli input CSS personalizzati di Divi.

en: Assigned layout to template
it: Layout assegnato al modello

en: Assigned menu could not be loaded.
it: Impossibile caricare il menu assegnato.

en: Asymmetric
it: Asimmetrico

en: Asymmetric 2
it: Asimmetrico 2

en: Asymmetric 3
it: Asimmetrico 3

en: Asymmetric 4
it: Asimmetrico 4

en: At least one field to update is required.
it: È richiesto almeno un campo da aggiornare.

en: Attribute
it: Attributo

en: Attribute Body
it: Attributo Corpo

en: Attribute Name
it: Nome Attributo

en: Attribute Row
it: Riga di attributi

en: Attribute Text
it: Testo Attributo

en: Attribute Title
it: Titolo attributo

en: Attribute Type To Extend
it: Tipo Di Attributo Da Estendere

en: Attribute Value
it: Valore Attributo

en: Attribute name is required.
it: Il Nome Dell'Attributo È Obbligatorio.

en: Attributes
it: Attributi

en: Audio Content
it: Contenuto dell'Audio

en: Audio Cover Art
it: Immagine dell'Audio

en: Audio File
it: File audio

en: Audio Meta
it: Metadata dell'Audio

[ctx: Audio Module meta information]
en: by %1$s
it: di %1$s

en: Audio Title
it: Titolo audio

en: Audios
it: audio

en: Aug 6, 1999 (M j, Y)
it: 6 Ago, 1999 (M j, Y)

en: August 06, 1999 (F d, Y)
it: 06 Agosto, 1999 (F d, Y)

en: Authentication Required
it: Autenticazione Richiesta

en: Author
it: Autore

en: Author Archive Page
it: Pagina Archivio Autore

en: Author Bio
it: Biografia Autore

en: Author Page Link
it: Link Alla Pagina Autore

en: Author Profile Picture
it: Immagine Profilo Autore

en: Author Text
it: Testo Autore

en: Author Website
it: Sito Web Autore

en: Author details can be modified from the user profile page.
it: I dettagli dell'autore possono essere modificati dalla pagina del profilo utente.

en: Auto Height Rows
it: Righe A Altezza Automatica

en: Auto Width Columns
it: Colonne A Larghezza Automatica

en: Automatic Animation
it: Animazione Automatica

en: Automatic Animation Speed (in ms)
it: Velocità  Animazione Automatica (in millisecondi)

en: Automatic Carousel Rotation
it: Rotazione Automatica a Carosello

en: Automatic Carousel Rotation Speed (in ms)
it: Velocità Rotazione Automatica del Carosello (in millisecondi)

en: Automatic Rotation
it: Rotazione Automatica

en: Automatic Rotation Speed
it: Velocità Rotazione Automatica

en: Available on backorder
it: Disponibile in arretrato

en: Average
it: Nella Media

en: Avoid reloading this Visual Builder page: a reload can discard unsaved work unless you have already exported or downloaded a backup. Closing this modal does not log you in; use Login in a new tab when you are ready.
it: Evita di ricaricare questa pagina del Visual Builder: un ricaricamento può eliminare il lavoro non salvato, a meno che tu non abbia già esportato o scaricato un backup. La chiusura di questa finestra modale non effettua l’accesso; usa Login in una nuova scheda quando sei pronto.

en: Back To Preset Manager
it: Torna Al Gestore Preset

en: Back to parent
it: Torna al livello superiore

en: Background
it: Sfondo

en: Background Color
it: Colore dello sfondo

en: Background Gradient
it: Gradiente Sfondo

en: Background Image
it: Immagine di Sfondo

en: Background Image Blend
it: Fondi Immagine Sfondo

en: Background Image Height
it: Altezza dell'immagine di sfondo

en: Background Image Horizontal Offset
it: Scostamento orizzontale dell'immagine di sfondo

en: Background Image Position
it: Posizione Dell'Immagine Di Sfondo

en: Background Image Repeat
it: Ripetizione Immagine di Sfondo

en: Background Image Size
it: Dimensione Dell'Immagine Di Sfondo

en: Background Image Vertical Offset
it: Spostamento verticale dell'immagine di sfondo

en: Background Image Width
it: Larghezza immagine di sfondo

en: Background Mask
it: Maschera di sfondo

en: Background Overlay Color
it: Colore Sfondo dell'Overlay

en: Background Pattern
it: Motivo di sfondo

en: Background Preview:
it: Anteprima Sfondo:

en: Background Settings
it: Impostazioni Sfondo

en: Background Video
it: Video .MP4 di Sfondo

en: Background Video Height
it: Altezza Video di Sfondo

en: Background Video MP4
it: Video .MP4 di Sfondo

en: Background Video Webm
it: Video .WEBM di Sfondo

en: Background Video Width
it: Larghezza Video di Sfondo

en: Background images can be blended with the background color, merging the two and creating unique effects.
it: Le immagini di sfondo possono essere miscelate con il colore di sfondo, unendo le due e creando effetti unici.

en: Backup Exists
it: Backup Esistente

en: Backward
it: Indietro

en: Bar Background Color
it: Colore di Sfondo della Barra

en: Bar Counter
it: Contatore Grafico a Barre

en: Bar Counters
it: Barre-Contatori

en: Base Device
it: Dispositivo di Base

en: Base Max Size (Desktop) (px)
it: Dimensione Max Base (Desktop) (px)

en: Base Max. Font Size (Desktop)
it: Dimensione Max. Font Base (Desktop)

en: Base Min Size (Phone) (px)
it: Dimensione Min Base (Telefono) (px)

en: Base Min. Font Size (Phone)
it: Dimensione Min. Font Base (Telefono)

en: Base Size
it: Dimensione Base

en: Base desktop font size. Used as the baseline for desktop typography tokens.
it: Dimensione font base per desktop. Usata come riferimento per i token tipografici del desktop.

en: Base phone font size. Used as the baseline for phone typography tokens.
it: Dimensione font base per telefono. Usata come riferimento per i token tipografici del telefono.

en: Base size for Typography Scale mode.
it: Dimensione base per la modalità Scala Tipografica.

en: Base size for this breakpoint.
it: Dimensione base per questo breakpoint.

en: Based on
it: Basato su

en: Be the first to review &ldquo;%s&rdquo;
it: Sii il primo a lasciare una recensione su &ldquo;%s&rdquo;

en: Bean
it: Fagiolo

en: Before
it: Prima

en: Before Image
it: Immagine Prima

en: Before Label
it: Etichetta Prima

en: Before you can download Premade Layouts from the Divi Library you must authenticate your Elegant Themes subscription.
it: Prima di poter scaricare Layout Predefiniti dalla Libreria Divi devi autenticare il tuo abbonamento Elegant Themes.

en: Before/After Image
it: Immagine Prima/Dopo

en: Before/After Images
it: Immagini Prima/Dopo

en: Below
it: Sotto

en: Below Title
it: Sotto il titolo

en: Below this viewport width, font sizes stay at the min. font size and do not scale.
it: Sotto questa larghezza del viewport, le dimensioni font restano alla dimensione min. e non si ridimensionano.

en: Best Selling Products
it: Prodotti Più Venduti

en: Binary
it: Binario

en: Bio/Description
it: Bio/Descrizione

en: Biography
it: Biografia

en: Blades
it: Lame

en: Blend Mode
it: Salvato Modulo

en: Block
it: Blocco

en: Block quotes are given a border to separate them from normal text. Pick a color to use for that border.
it: Le virgolette vengono fornite con un bordo per separarle dal testo normale. Scegli un colore da utilizzare per quel bordo.

en: Block quotes are given a border to separate them from normal text. You can increase or decrease the size of that border using this setting.
it: Le virgolette vengono fornite con un bordo per separarle dal testo normale. È possibile aumentare o ridurre la dimensione di quel bordo usando questa impostazione.

en: Blockquote
it: blockquote

en: Blockquote Border Color
it: Colore Bordo al Focus

en: Blog post title
it: Titolo Del Post Del Blog

en: Blogs
it: Blog

en: Blue
it: Blu

en: Blur by this amount.
it: Sfoca di questa quantità.

en: Blurb
it: Blur

en: Blurb Content
it: Contenuto Soffietto

en: Blurb Image
it: Immagine Soffietto

en: Blurb Title
it: Titolo Soffietto

en: Blurbs
it: Blurb

en: Body
it: Testo Principale

en: Body (Even)
it: Testo Principale (Pari)

en: Body Area
it: Zona del corpo

en: Body Color
it: Colore Testo Principale

en: Body Link
it: Collegamento del corpo

en: Body Template
it: Modello Corpo

en: Body Templates
it: Modelli Corpo

en: Body Text
it: Corpo del testo

en: Body Text (Even)
it: Testo Principale (Pari)

en: Body Text Color
it: Colore Testo Principale

en: Body: %s
it: Testo Principale: %s

en: Bold
it: Testo in Grassetto

en: Bold 700
it: Grassetto 700

en: Border
it: Bordo

en: Border Bottom
it: Bordo Inferiore

en: Border Color
it: Colore Bordo

en: Border Left
it: Bordo Sinistro

en: Border Radius
it: Raggio Bordo

en: Border Right
it: Bordo Destro

en: Border Style
it: Stile Bordo

en: Border Styles
it: Stile Bordo

en: Border Top
it: Bordo Superiore

en: Border Weight
it: Spessore Bordo

en: Border Width
it: Spessore Bordo

en: Borders support various different styles, each of which will change the shape of the border element.
it: I bordi supportano vari stili diversi, ognuno dei quali cambierà la forma dell'elemento del bordo.

en: Bottom
it: In Fondo

en: Bottom Border Color
it: Colore pulsante e bordo

en: Bottom Border Style
it: Stile Bordo

en: Bottom Border Width
it: Spessore Bordo

en: Bottom Center
it: In Basso Al Centro

en: Bottom Left
it: In Basso A Sinistra

en: Bottom Right
it: In Basso A Destra

en: Bottom Sticky Limit
it: Limite appiccicoso inferiore

en: Bottom To Top
it: Da Sotto a Sopra

en: Bottom of Element
it: Fondo dell'elemento

en: Bounce
it: Rimbalzi

en: Box Shadow Blur Strength
it: Forza della Sfocatura dell'Ombra

en: Box Shadow Position
it: Posizione Iniziale

en: Box Shadow Spread Strength
it: Forza di diffusione dell'ombra della scatola

en: Box Shadow Vertical Position
it: Posizione Iniziale

en: Brand New
it: Nuovo di zecca

en: Breadcrumb Link
it: Link Percorso Di Navigazione

en: Breadcrumb Wrapper
it: Contenitore Percorso Di Navigazione

en: Breadcrumbs
it: Percorso Di Navigazione

en: Breakpoint Enter
it: Ingresso Nel Breakpoint

en: Breakpoint Exit
it: Uscita Dal Breakpoint

en: Breakpoints
it: Breakpoint

en: Brightness
it: Luminosità

en: Browse Full Collection
it: Sfoglia La Raccolta Completa

en: Build Custom Body
it: Crea Corpo Personalizzato

en: Build Custom Footer
it: Crea Footer Personalizzato

en: Build Custom Header
it: Crea Header Personalizzato

en: Build From Scratch
it: Crea Da Zero

en: Build Global Body
it: Crea Corpo Globale

en: Build Global Footer
it: Crea Footer Globale

en: Build Global Header
it: Crea Header Globale

en: Build New Template
it: Crea Nuovo Modello

en: Build On The Front End
it: Crea Sul Front End

en: Build With AI
it: Costruisci con l'intelligenza artificiale

en: Build your page from the ground up. Don't worry, you can access our premade layouts at any time.
it: Crea la tua pagina da zero. Non preoccuparti, puoi accedere ai nostri layout predefiniti in qualsiasi momento.

en: Builder Default Interaction Mode
it: Modalità Di Interazione Predefinita Del Builder

en: Builder History
it: Cronologia Builder

en: Builder Interface
it: Interfaccia Del Builder

en: Builder Interface Animations
it: Animazioni Interfaccia Builder

en: Builder Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie Da Tastiera Del Builder

en: Builder Settings
it: Impostazioni Builder

en: Builder flag could not be set; post was rolled back to its previous state.
it: Impossibile impostare il flag del builder; il post è stato ripristinato allo stato precedente.

en: Bullet
it: Punto elenco

en: Bullet Color
it: Colore Punto

en: Button
it: Pulsante

en: Button #1
it: Pulsante #1

en: Button #1 Link URL
it: URL Link Pulsante #1

en: Button #2
it: Pulsante #2

en: Button #2 Link URL
it: URL Link Pulsante #2

en: Button Alignment
it: Allineamento pulsante

en: Button Icon
it: Icona Pulsante

en: Button Icon Color
it: Colore Icona Pulsante

en: Button Icon Placement
it: Posizionamento Icona Pulsante

en: Button One
it: Pulsante

en: Button Text
it: Testo Pulsante

en: Button Two
it: Pulsante Di Due

en: Button and Border Color
it: Colore pulsante e bordo

en: Buttons
it: pulsanti

en: By adjusting the ending position of the gradient, you can control how quickly or slowly each color transitions, and where the transition begins.
it: Regolando la posizione finale del gradiente, è possibile controllare la velocità o la lentezza di ogni transizione di colore e il punto in cui inizia la transizione.

en: By adjusting the starting position of the gradient, you can control how quickly or slowly each color transitions, and where the transition begins.
it: Regolando la posizione iniziale del gradiente, è possibile controllare la velocità o la lentezza di ogni transizione di colore e il punto in cui inizia la transizione.

en: By default, animations will only play once. If you would like to loop your animation continuously you can choose the Loop option here.
it: Per impostazione predefinita, le animazioni verranno riprodotte solo una volta. Se desideri eseguire il loop continuo dell'animazione, puoi scegliere qui l'opzione Loop.

en: By default, button icons are displayed on hover. If you would like button icons to always be displayed, then you can enable this option.
it: Per impostazione predefinita, le icone dei pulsanti sono visualizzate al passaggio del mouse. Se desideri che le icone dei pulsanti siano sempre visualizzate, puoi abilitare questa opzione.

en: By default, elements will extend the full width of their parent element. If you would like to set a custom static width, you can do so using this option.
it: Per impostazione predefinita, gli elementi estenderanno l'intera larghezza del loro elemento genitore. Se desideri impostare una larghezza statica personalizzata, puoi farlo utilizzando questa opzione.

en: By default, your main canvas and all local canvases will be exported, along with any global canvases appended to your main canvas or targeted by your main canvas with interactivity.
it: Per impostazione predefinita verranno esportati l'area di lavoro principale e tutte le aree di lavoro locali, insieme a eventuali aree di lavoro globali aggiunte all'area di lavoro principale o richiamate da quest'ultima con l'interattività.

en: By increasing the starting opacity, you can reduce or remove the fade effect that is applied to all animation styles.
it: Aumentando l'opacità iniziale, è possibile ridurre o rimuovere l'effetto di dissolvenza applicato a tutti gli stili di animazione.

en: CSS Class
it: Categoria CSS

en: CSS ID
it: ID CSS

en: CSS ID & Classes
it: ID & Classi CSS

en: CSS Snippet
it: Snippet CSS

en: CSS added here will target the following class: %s
it: Il CSS aggiunto qui avrà come target la seguente classe: %s

en: CSS syntax error.
it: Errore Di Sintassi CSS.

en: Call
it: Chiamata

en: Call To Action
it: Call-To-Action

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel Changes
it: Annulla Modifiche

en: Cancel delete
it: Annulla eliminazione

en: Cannot create a revision of a revision
it: Impossibile creare una revisione di una revisione

en: Cannot hook block to itself.
it: Impossibile agganciare il blocco a se stesso.

en: Canvas
it: Area Di Lavoro

en: Canvas Grid View
it: Vista Griglia del Canvas

en: Canvas ID is required.
it: L’ID del canvas è obbligatorio.

en: Canvas Name
it: Nome Canvas

en: Canvas Portal
it: Portale Canvas

en: Canvas Portals
it: Portali Canvas

en: Canvas Settings
it: Impostazioni Canvas

en: Capitalize
it: Iniziali Maiuscole

en: Captcha Field
it: Campo captcha

en: Captcha Text
it: Testo captcha

en: Caption
it: Didascalia

en: Caption Text
it: Testo Didascalia

en: Card
it: Scheda

en: Card (Even)
it: Scheda (Pari)

en: Caret
it: Cursore

en: Carousel
it: Carosello

en: Carousel Active Slide
it: Slide Attiva Carosello

en: Carousel Arrows
it: Frecce Carosello

en: Carousel Container
it: Contenitore Carosello

en: Carousel Dots
it: Punti Carosello

en: Carousel Item
it: Elemento Carosello

en: Carousel Item Title
it: Titolo Elemento Carosello

en: Carousel Item Title Text
it: Testo Titolo Elemento Carosello

en: Carousel Settings
it: Impostazioni Carosello

en: Carousel Slide
it: Diapositiva Carosello

en: Carousel Title
it: Titolo Carosello

en: Carousel Track
it: Traccia Carosello

en: Cart
it: Carrello

en: Cart Contents
it: Contenuto del carrello

en: Cart Quantity
it: Quantità nel carrello

en: Cart Quantity Text
it: Testo quantità carrello

en: Cart Totals Table
it: Tabella dei totali del carrello

en: Cart Totals Table Cell
it: Cella tabella totali carrello

en: Cart Totals Table Row
it: Riga della tabella dei totali del carrello

en: Cart totals
it: Totali carrello

en: Categories
it: Categorie

en: Categories Separator
it: Separatore Categorie

en: Category
it: Categoria

en: Category 1
it: Categoria 1

en: Category 2
it: Categoria 2

en: Category 3
it: Categoria 3

en: Category Description
it: Descrizione Categoria

en: Category Image
it: Immagine Categoria

en: Category Page
it: Pagina di categoria

en: Category Type
it: Tipo Di Categoria

en: Center
it: Centro

en: Center Center
it: Centro Centro

en: Center Left
it: Di Centro-Sinistra

en: Center Mode
it: Modalità Centrata

en: Center Right
it: Centro Destra

en: Center the active slide and show partial slides on either side.
it: Centra la diapositiva attiva e mostra parzialmente le diapositive su entrambi i lati.

en: Centered
it: centrato

en: Centimeters (cm)
it: Centimetri (cm)

en: Change API Key
it: Cambia chiave API

en: Change Column Structure
it: Modifica struttura della colonna

en: Change Gutter Width
it: Cambia Larghezza Margine Interno

en: Change the direction of the gradient by choosing a starting position within a 360 degree range.
it: Cambia la direzione del gradiente scegliendo una posizione iniziale all'interno di un intervallo di 360 gradi.

en: Changed Column Structure
it: Struttura Della Colonna Modificata

en: Changed Flex Column Structure
it: Struttura Della Colonna Flex Modificata

en: Changes made to variables will affect all instances across your entire site. Do you wish to proceed?
it: Le modifiche alle variabili influiranno su tutte le istanze in tutto il sito. Vuoi procedere?

en: Character
it: Carattere

en: Chat history
it: Cronologia chat

en: Checkbox
it: Casella di Spunta

en: Checkboxes
it: Casella di Spunta

en: Checked
it: Selezionato

en: Checkerboard
it: Scacchiera

en: Checkout Button
it: Pulsante di pagamento

en: Chevrons
it: Chevron

en: Child Module
it: Modulo Figlio

en: Children
it: Elementi Figli

en: Children of Specific %1$s
it: Figli Di %1$s specifico

en: Choose Column
it: Scegli Colonna

en: Choose File
it: Scegli file

en: Choose Files
it: Scegliere i file

en: Choose Font Files
it: Scegli file

en: Choose Layout
it: Scegli layout

en: Choose Library
it: Scegli Libreria

en: Choose a Background Image
it: Scegli un'immagine di Sfondo

en: Choose a Background Video MP4 File
it: Scegli un File Video .MP4 di Sfondo

en: Choose a Background Video WEBM File
it: Scegli un File Video .WEBM di Sfondo

en: Choose a Premade Layout
it: Scegli un Layout Predefinito

en: Choose a color for the carousel arrows.
it: Scegli un colore per le frecce del carosello.

en: Choose a color for the dot navigation.
it: Scegli un colore per la navigazione a punti.

en: Choose a color for the slider arrows inside the circle.
it: Scegli un colore per le frecce dello slider all’interno del cerchio.

en: Choose a color for the slider circle and line.
it: Scegli un colore per il cerchio e la linea dello slider.

en: Choose a custom field. Custom fields must be defined in your email provider account.
it: Scegli un campo personalizzato. I campi personalizzati devono essere definiti nel tuo account del provider email.

en: Choose a custom font to use for the %s. All Google web fonts are available, or you can upload your own custom font files.
it: Scegli un font personalizzato da usare per %s. Sono disponibili tutti i web font di Google oppure puoi caricare i tuoi file font personalizzati.

en: Choose a custom font to use for the button. All Google web fonts are available, or you can upload your own custom font files.
it: Scegli un carattere personalizzato da utilizzare per il pulsante. Tutti i font Web di Google sono disponibili o puoi caricare i tuoi file di font personalizzati.

en: Choose a custom font to use for the text. All Google web fonts are available, or you can upload your own custom font files.
it: Scegli un font personalizzato da usare per il testo. Sono disponibili tutti i web font di Google oppure puoi caricare i tuoi file font personalizzati.

en: Choose a list. If you don't see any lists, click "Add" to add an account.
it: Scegli un elenco AWeber. Se non vedi alcun elenco, fai clic su "Aggiungi" per aggiungere un account AWeber.

en: Choose a preset for the selected module
it: Scegli un preset per il modulo selezionato

en: Choose a service provider.
it: Scegli un fornitore di servizi.

en: Choose a title of your login box.
it: Scegli un titolo per la tua casella di accesso

en: Choose an Image
it: Scegli un'immagine

en: Choose an account or click "Add" to add a new account.
it: Scegli un account o fai clic su "Aggiungi" per aggiungere un nuovo account.

en: Choose an icon for the left navigation arrow.
it: Scegli un'icona per la freccia di navigazione sinistra.

en: Choose an icon for the right navigation arrow.
it: Scegli un'icona per la freccia di navigazione destra.

en: Choose an icon for this list item.
it: Scegli un'icona per questo elemento dell'elenco.

en: Choose an icon for your link.
it: Scegli un'icona per il tuo link.

en: Choose an icon to display
it: Scegli un'icona da visualizzare

en: Choose an icon to display for the scroll down button.
it: Scegli un'icona per il bottone di scroll in basso.

en: Choose an icon to display inside the timeline marker.
it: Scegli un'icona da visualizzare all'interno del marcatore della timeline.

en: Choose an icon to display with your blurb.
it: Scegli un'icona da mostrare con il tuo blurb

en: Choose an icon to display.
it: Scegli un'icona da visualizzare.

en: Choose card position for horizontal timeline.
it: Scegli la posizione della scheda per la timeline orizzontale.

en: Choose card position for vertical timeline.
it: Scegli la posizione della scheda per la timeline verticale.

en: Choose from hundreds of premade layouts, start from any of your saved layouts, or clone an existing page.
it: Scegli tra centinaia di layout predefiniti, inizia da uno qualsiasi dei layout salvati o clona una pagina esistente.

en: Choose how grid columns should be sized. Equal width columns create uniform columns, auto columns size to content, and manual gives you complete control with custom CSS grid syntax.
it: Scegli come dimensionare le colonne della griglia. Le colonne a larghezza uguale creano colonne uniformi, le colonne automatiche si adattano al contenuto e l'opzione manuale ti dà pieno controllo con sintassi grid CSS personalizzata.

en: Choose how grid rows should be sized. Auto height adjusts to content, equal height creates uniform rows, minimum height sets a baseline, and fixed height maintains consistent row dimensions.
it: Scegli come dimensionare le righe della griglia. L’altezza automatica si adatta al contenuto, altezza uguale crea righe uniformi, altezza minima imposta una base e altezza fissa mantiene dimensioni delle righe coerenti.

en: Choose how many columns to display.
it: Scegli quante colonne visualizzare.

en: Choose how many posts you would like to display in the slider.
it: Scegli quanti post vorresti mostrare nella slider.

en: Choose how many posts you would like to offset by
it: Scegli il numero di articoli visualizzati prima della paginazione

en: Choose how many posts you would like to skip. These posts will not be shown in the feed.
it: Scegli il numero di post che desideri saltare. Questi post non verranno mostrati nel feed.

en: Choose how many products you would like to skip. These products will not be shown in the feed.
it: Scegli quanti prodotti vorresti saltare. Questi prodotti non verranno mostrati nel feed.

en: Choose how many times the shape divider should repeat. Setting to 1x will remove all repetition.
it: Scegli quante volte deve essere ripetuto il divisore di forme. L'impostazione su 1x rimuoverà tutte le ripetizioni.

en: Choose how much posts you would like to display per page.
it: Scegli quanti articoli desideri mostrare in una pagina

en: Choose how text fill should be rendered.
it: Scegli come deve essere renderizzato il riempimento del testo.

en: Choose how the animation should play.
it: Scegli come deve essere riprodotta l'animazione.

en: Choose how the dropdown menu should be aligned relative to the parent module.
it: Scegli come allineare il menu a discesa rispetto al modulo principale.

en: Choose how the dropdown should be positioned.
it: Scegli come posizionare il menu a discesa.

en: Choose how the image should fit inside its container.
it: Scegli come l’immagine deve adattarsi all’interno del suo contenitore.

en: Choose how the target element responds to mouse movement
it: Scegli come l'elemento di destinazione risponde al movimento del mouse

en: Choose how to compare the meta value. Options include equals, not equals, greater than, less than, and other comparison operators for filtering posts.
it: Scegli come confrontare il valore meta. Le opzioni includono uguale, diverso, maggiore di, minore di e altri operatori di confronto per filtrare i post.

en: Choose how to sort the posts in your loop. Select the field that will be used to determine the order of the displayed content.
it: Scegli come ordinare i post nel tuo loop. Seleziona il campo che verrà utilizzato per determinare l'ordine dei contenuti visualizzati.

en: Choose how values are generated: fluid clamp, responsive fixed values, or a single fixed scale.
it: Scegli come vengono generati i valori: clamp fluida, valori fissi responsive o una singola scala fissa.

en: Choose how your products should be ordered.
it: Scegli come ordinare i tuoi prodotti

en: Choose marker position.
it: Scegli la posizione del marcatore.

en: Choose naming style for variable suffixes (e.g. t-shirt or numeric).
it: Scegli lo stile di denominazione per i suffissi delle variabili (es. t-shirt o numerico).

en: Choose posts of which post type you would like to display.
it: Scegli i post del tipo di post che desideri visualizzare.

en: Choose the CSS grid property to apply to the targeted items
it: Scegli la proprietà della griglia CSS da applicare agli elementi di destinazione

en: Choose the Column Class for this module when inside a flex layout.
it: Scegli la Classe Colonna per questo modulo quando si trova all'interno di un layout flex.

en: Choose the HTML5 element to use for the element wrapper.
it: Scegli l'elemento HTML5 da usare per il wrapper dell'elemento.

en: Choose the alignment of the dot navigation.
it: Scegli l'allineamento della navigazione a punti.

en: Choose the direction to sort your posts. Descending shows the newest or highest values first, while ascending shows the oldest or lowest values first.
it: Scegli la direzione di ordinamento dei post. Decrescente mostra prima i più recenti o i valori più alti, mentre crescente mostra prima i più vecchi o i valori più bassi.

en: Choose the font weights supported by your font. Select "All" if you don't know this information or if your font includes all weights.
it: Scegli i pesi dei font supportati dal tuo font. Seleziona "Tutti" se non conosci queste informazioni o se il tuo font include tutti i pesi.

en: Choose the images that you would like to appear in the image gallery.
it: Scegli le immagini che vorresti apparire nella galleria immagini.

en: Choose the layout style for this element. Flexbox enables advanced layout options with direction, alignment, and spacing controls.
it: Scegli lo stile di layout per questo elemento. Flexbox abilita opzioni di layout avanzate con controlli di direzione, allineamento e spaziatura.

en: Choose the palette relationship. Some types also generate tertiary color variables.
it: Scegli la relazione della palette. Alcuni tipi generano anche variabili di colore terziarie.

en: Choose the playback direction of the animation.
it: Scegli la direzione di riproduzione dell'animazione.

en: Choose the point of origin for all transformations. This will affect around which point the object is rotated, moved and resized.
it: Scegli il punto di origine per tutte le trasformazioni. Questo influisce sul punto attorno al quale l'oggetto viene ruotato, spostato e ridimensionato.

en: Choose the position of the carousel arrows.
it: Scegli la posizione delle frecce del carosello.

en: Choose the position of the dot navigation.
it: Scegli la posizione della navigazione a punti.

en: Choose the scope of where to look for matching fields.
it: Scegli l’ambito in cui cercare i campi corrispondenti.

en: Choose the scope of where to look for target modules.
it: Scegli l’ambito in cui cercare i moduli di destinazione.

en: Choose the social network
it: Scegli il social network

en: Choose the thumbnail size to use for the featured image.
it: Scegli la dimensione della miniatura da usare per l'immagine in evidenza.

en: Choose the type of content to query for your loop. Select Post Type to display things like blog posts and products, Terms to display things like categories and tags, Users to display lists of users, or Menu to loop through WordPress menu items.
it: Scegli il tipo di contenuto da interrogare per il tuo loop. Seleziona Tipo Di Post per mostrare elementi come articoli del blog e prodotti, Termini per mostrare elementi come categorie e tag, Utenti per mostrare elenchi di utenti oppure Menu per scorrere gli elementi del menu di WordPress.

en: Choose the type of field
it: Scegli il tipo di campo

en: Choose the unit used in generated CSS values.
it: Scegli l'unità usata nei valori CSS generati.

en: Choose the width of each sidebar widget.
it: Scegli la larghezza di ciascun widget della barra laterale.

en: Choose the wrapper tag used for the breadcrumb trail.
it: Scegli il tag contenitore usato per il percorso di navigazione.

en: Choose timeline orientation.
it: Scegli l'orientamento della timeline.

en: Choose to have this element remain a fixed distance from the top or bottom edge of the browser window as the user scrolls
it: Scegli di mantenere questo elemento a una distanza fissa dal bordo superiore o inferiore della finestra del browser mentre l'utente scorre

en: Choose to have this element remain a fixed distance from the top or bottom edge of the browser window as the user scrolls.
it: Scegli di mantenere questo elemento a una distanza fissa dal bordo superiore o inferiore della finestra del browser durante lo scorrimento.

en: Choose what action should be performed
it: Scegli quale azione deve essere eseguita

en: Choose what data (if any) to include in the redirect URL as query arguments.
it: Scegli quali dati (se ce ne sono) da includere nell'URL di reindirizzamento come argomenti di query.

en: Choose what happens when a site visitor has been successfully subscribed to your list.
it: Scegli cosa succede quando un visitatore del sito è stato iscritto con successo al tuo elenco.

en: Choose when the animation should be triggered.
it: Scegli quando attivare l'animazione.

en: Choose when the dropdown should be displayed.
it: Scegli quando visualizzare il menu a discesa.

en: Choose when this interaction should be triggered
it: Scegli quando questa interazione deve essere attivata

en: Choose when to display this element based on a set of conditions. Multiple conditions can be added. Date & Time condition is based on your timezone settings in your <a href="%1$s" target="_blank" title="WordPress General Settings">WordPress General Settings</a>
it: Scegli quando visualizzare questo elemento in base a una serie di condizioni. È possibile aggiungere più condizioni. La condizione di data e ora si basa sulle impostazioni del fuso orario nelle <a href="%1$s" target="_blank" title="Impostazioni generali WordPress">Impostazioni generali WordPress</a>

en: Choose where the button icon should be displayed within the button.
it: Scegli dove deve essere visualizzata l'icona del pulsante all'interno del pulsante.

en: Choose where the dropdown menu should be positioned relative to the parent module.
it: Scegli dove posizionare il menu a discesa rispetto al modulo principale.

en: Choose where the image should be positioned within its container and set the focal point.
it: Scegli dove posizionare l’immagine nel suo contenitore e imposta il punto focale.

en: Choose where the link opens.
it: Scegli dove si apre il link.

en: Choose where you would like the background image to be positioned within this element. You may want to position the background based on the the image's focus point.
it: Scegli dove desideri che l'immagine di sfondo sia posizionata all'interno di questo elemento. Si consiglia di posizionare lo sfondo in base al punto di messa a fuoco dell'immagine.

en: Choose whether any or all of the rules should be fulfilled
it: Scegli se nessuna o se tutte le regole debbano essere rispettate

en: Choose whether or not the quote icon should be visible.
it: Scegli se l'icona della citazione deve essere visibile o meno

en: Choose whether or not this toggle should start in an open or closed state.
it: Scegli se questo toggle ha una posizione predefinita aperta o chiusa

en: Choose whether the list markers are ordered, unordered, or hidden.
it: Scegli se i marcatori dell'elenco sono ordinati, non ordinati o nascosti.

en: Choose whether the slider moves horizontally or vertically.
it: Scegli se lo slider si muove in orizzontale o in verticale.

en: Choose whether to append this canvas above or below the main content on the front end.
it: Scegli se aggiungere questo canvas sopra o sotto il contenuto principale nel front-end.

en: Choose whether to render SVG from pasted code or uploaded source.
it: Scegli se eseguire il rendering dell'SVG dal codice incollato o dalla sorgente caricata.

en: Choose whether you would like the shadow to appear outside your module, lifting the module up from the page, or inside the module, setting the module downwards within the page.
it: Scegli se desideri che l'ombra appaia all'esterno del modulo, sollevando il modulo dalla pagina o all'interno del modulo, impostando il modulo verso il basso all'interno della pagina.

en: Choose which breakpoint should trigger this interaction
it: Scegli quale breakpoint deve attivare questa interazione

en: Choose which categories you would like to include in the feed.
it: Scegli quali categorie vuoi includere nel feed

en: Choose which categories you would like to include in the slider.
it: Scegli quali categorie vorresti includere nella slider.

en: Choose which categories you would like to include.
it: Scegliere la categoria che si desidera includere.

en: Choose which element to extend attributes from.
it: Scegli da quale elemento estendere gli attributi.

en: Choose which element to find and replace values from.
it: Scegli da quale elemento trovare e sostituire i valori.

en: Choose which modified fields to extend from the source element.
it: Scegli quali campi modificati estendere dall’elemento di origine.

en: Choose which module should receive the effect
it: Scegli quale modulo deve ricevere l'effetto

en: Choose which option group to extend from the source elements.
it: Scegli quale gruppo di opzioni estendere dagli elementi di origine.

en: Choose which side of the page your sidebar will be on. This setting controls text orientation and border position.
it: Scegli su quale lato della pagina posizionare la barre laterale. Questa impostazione controlla l'orientamento del testo e la posizione del bordo

en: Choose which side the first timeline card starts from.
it: Scegli da quale lato inizia la prima scheda della timeline.

en: Choose which token family to generate. Each family has its own scale type and preview.
it: Scegli quale famiglia di token generare. Ogni famiglia ha il proprio tipo di scala e anteprima.

en: Choose which type of products you would like to display.
it: Scegli quali tipi di prodotti vuoi visualizzare.

en: Choose which types of attributes to copy.
it: Scegli quali tipi di attributi copiare.

en: Choose which types of elements to extend to.
it: Scegli a quali tipi di elementi estendere.

en: Choose which types of elements to search within.
it: Scegli in quali tipi di elementi eseguire la ricerca.

en: Choose your desired portfolio layout style.
it: Scegli lo stile di layout del tuo portfolio

en: Choosing "Cover" will force the image to fill the entire background area, clipping the image when necessary. Choosing "Fit" will ensure that the entire image is always visible, but can result in blank spaces around the image. When set to "Actual Size," the image will not be resized at all.
it: Scegliendo "Copertina" si costringerà l'immagine a riempire l'intera area dello sfondo, ritagliando l'immagine quando necessario. Scegliendo "Adatta" si garantisce che l'intera immagine sia sempre visibile, ma che possa generare spazi vuoti intorno all'immagine. Se impostato su "Dimensione reale", l'immagine non verrà ridimensionata affatto.

en: Chromium Browsers (Chrome, Edge, etc)
it: Browser Chromium (Chrome, Edge, ecc.)

en: Circle
it: Cerchio

en: Circle Background Color
it: Colore di sfondo del cerchio

en: Circle Background Opacity
it: Cerchio Opacità di sfondo

en: Circle Color
it: Colore del Cerchio

en: Circle Counter
it: Cerchio-Contatore

en: Circle Counter Title
it: Titolo del Contatore Circolare

en: Circle Counters
it: Contatori circolari

en: Circular
it: Circolare

en: Circular Gradient
it: Sfumatura Circolare

en: Clamp (Generic)
it: Clamp (Generico)

en: Clamp Max. Size (px)
it: Dimensione Max. Clamp (px)

en: Clamp Min. Size (px)
it: Dimensione Min. Clamp (px)

en: Clear
it: Cancella

en: Clear , Save to Library, Import, Export
it: Svuota, Salva Nella Libreria, Importa, Esporta

en: Clear Layout
it: Svuota Layout

en: Cleared Layout
it: Layout Cancellato

en: Click
it: Clic

en: Click Here
it: Fai Clic Qui

en: Click Mode
it: Modalità Clic

en: Click here
it: Click

en: Click here to login
it: Clicca qui per accedere

en: Clone
it: Clona

en: Cloned %s
it: %s Clonato

en: Cloned Column
it: Colonna Clonata

en: Close
it: Chiudi

en: Close Active Tab
it: Chiudi Scheda Attiva

en: Close All
it: Chiudi Tutto

en: Close Edit Canvas Modal
it: Chiudi Modale Modifica Canvas

en: Close Extend Attributes Modal
it: Chiudi Modale Estendi Attributi

en: Close History Modal
it: Chiudi Modale Cronologia

en: Close Modal
it: Chiudi il Pannello Modale

en: Close Page Settings Modal
it: Chiudi Modale Impostazioni Pagina

en: Close Responsive & State Picker
it: Chiudi Selettore Responsive E Stato

en: Close Right Click Options
it: Chiudi Opzioni Tasto Destro

en: Close Search
it: Chiudi Ricerca

en: Close Sidebar
it: Chiudi Barra Laterale

en: Close Tab
it: Chiudi Scheda

en: Close Tab Group
it: Chiudi Gruppo Schede

en: Closed Icon
it: Icona chiusa

en: Closed Title
it: Titolo chiuso

en: Closed Title Text
it: Testo Titolo Chiuso

en: Closed Title Text Color
it: Colore testo titolo chiuso

en: Closed Toggle Background Color
it: Colore sfondo Sezione Chiusa

en: Clouds
it: Nuvole

en: Clouds 2
it: Nuvole 2

en: Code
it: Codice

en: Code AI
it: AI Del Codice

en: Code Snippet
it: Snippet di Codice

en: Code With AI
it: Codice con AI

en: Codes
it: codici

en: Collapse
it: Crollo

en: Collapse All
it: Comprimi Tutto

en: Collapse Empty Columns
it: Comprimi Colonne Vuote

en: Collapse Table Gutters and Borders
it: Riduci le grondaie e i bordi del tavolo

en: Collapse Table Gutters and Borders.
it: Riduci le grondaie e i bordi del tavolo.

en: Color
it: Colore

en: Color Burn
it: Brucia Colore

en: Color Dodge
it: Scherma Colore

en: Color Filters
it: Filtri Colore

en: Color Harmony
it: Armonia Dei Colori

en: Color Palette
it: Palette Colori

en: Color Palette Settings
it: Impostazioni Tavolozza Colori

en: Color Picker
it: Selettore Colore

en: Color Prefix
it: Prefisso Colore

en: Color Scales
it: Scale Colore

en: Color Scheme
it: Schema Colori

en: Color Style Guide Preview
it: Anteprima Guida Di Stile Colore

en: Colors
it: Colori

en: Column
it: Colonna

en: Column %s Background Mask Aspect Ratio
it: Colonna %s Proporzioni maschera di sfondo

en: Column %s Background Mask Blend Mode
it: Colonna %s Modalità di fusione della maschera di sfondo

en: Column %s Background Mask Color
it: Colore maschera sfondo colonna %s

en: Column %s Background Mask Height
it: Colonna %s Altezza maschera di sfondo

en: Column %s Background Mask Horizontal Offset
it: Scostamento orizzontale della maschera di sfondo della colonna %s

en: Column %s Background Mask Position
it: Posizione della maschera di sfondo della colonna %s

en: Column %s Background Mask Size
it: Dimensione maschera sfondo colonna %s

en: Column %s Background Mask Style
it: Colonna %s Stile maschera di sfondo

en: Column %s Background Mask Transform
it: Colonna %s Trasformazione maschera di sfondo

en: Column %s Background Mask Vertical Offset
it: Scostamento verticale della maschera di sfondo della colonna %s

en: Column %s Background Mask Width
it: Larghezza maschera sfondo colonna %s

en: Column %s Background Pattern Blend Mode
it: Colonna %s Modalità di fusione del motivo di sfondo

en: Column %s Background Pattern Color
it: Colore del motivo di sfondo della colonna %s

en: Column %s Background Pattern Height
it: Colonna %s Altezza pattern di sfondo

en: Column %s Background Pattern Horizontal Offset
it: Scostamento orizzontale del motivo di sfondo della colonna %s

en: Column %s Background Pattern Repeat
it: Ripetizione del motivo di sfondo della colonna %s

en: Column %s Background Pattern Repeat Origin
it: Colonna %s motivo di sfondo Ripeti origine

en: Column %s Background Pattern Size
it: Dimensione del motivo di sfondo della colonna %s

en: Column %s Background Pattern Style
it: Colonna %s Stile motivo di sfondo

en: Column %s Background Pattern Transform
it: Colonna %s Trasformazione del modello di sfondo

en: Column %s Background Pattern Vertical Offset
it: Scostamento verticale del motivo di sfondo della colonna %s

en: Column %s Background Pattern Width
it: Larghezza del motivo di sfondo della colonna %s

en: Column 1
it: Colonna 1

en: Column 1 Before
it: Prima Colonna 1

en: Column 1 Main Element
it: Elemento Principale Colonna 1

en: Column 2
it: Colonna 2

en: Column 2 Before
it: Prima Colonna 2

en: Column 2 Main Element
it: Elemento Principale Colonna 2

en: Column 3
it: Colonna 3

en: Column 3 Before
it: Prima Colonna 3

en: Column 3 Main Element
it: Elemento Principale Colonna 3

en: Column Class
it: Classe Colonna

en: Column End
it: Fine Colonna

en: Column Inner
it: Colonna Interna

en: Column Label
it: Etichetta di colonna

en: Column Layout
it: Layout della colonna

en: Column Link Target
it: Target link colonna

en: Column Link URL
it: URL link colonna

en: Column Minimum Width
it: Larghezza Minima Colonne

en: Column Reverse
it: Colonna Inversa

en: Column Span
it: Estensione Colonna

en: Column Start
it: Inizio Colonna

en: Column Width
it: Larghezza Colonna

en: Column Widths
it: Larghezze Colonne

en: Columns
it: colonne

en: Comma-separated list of post types to get taxonomies for. If empty, returns taxonomies for all post types.
it: Elenco separato da virgole di post type per cui ottenere le tassonomie. Se vuoto, restituisce le tassonomie per tutti i post type.

en: Command Center
it: Centro Comandi

en: Commands
it: Comandi

en: Comment
it: Commento

en: Comment Avatar
it: Avatar commento

en: Comment Body
it: Corpo del commento

en: Comment Content
it: Contenuto commento

en: Comment Count
it: Numero Commenti

en: Comment Count Text
it: Testo Conteggio Commenti

en: Comment Meta
it: Meta commento

en: Comment Text
it: Testo Commento

en: Comments
it: Commenti

en: Comments Count
it: Conteggio commenti

en: Common
it: Comuni

en: Company
it: Azienda

en: Company Link Target
it: Target di collegamento aziendale

en: Company Link URL
it: URL del link aziendale

en: Company Text
it: Testo Azienda

en: Compare
it: Confronto

en: Compare: %s
it: Confronto: %s

en: Comparison operator.
it: Operatore di confronto.

en: Complete your purchase using the pop-up to upgrade Divi Cloud.
it: Completa l’acquisto utilizzando il pop-up per eseguire l’upgrade di Divi Cloud.

en: Complimentary
it: Complementari

en: Conditional Logic
it: Logica Condizionale

en: Conditions
it: Condizioni

en: Confetti
it: Coriandoli

en: Configuration Error: Invalid data.
it: Errore Di Configurazione: dati non validi.

en: Configuration Error: Invalid provider.
it: Errore Di Configurazione: provider non valido.

en: Configuration Error: No list has been selected for this form.
it: Errore Di Configurazione: nessuna lista è stata selezionata per questo modulo.

en: Configure import options for your layout.
it: Configura le opzioni di importazione per il tuo layout.

en: Confirm
it: Conferma

en: Confirm Variable Change
it: Conferma Modifica Variabile

en: Confirm delete
it: Conferma eliminazione

en: Conical
it: Conico

en: Conical Gradient
it: Sfumatura Conica

en: Connector
it: Connettore

en: Contact Button
it: Bottone Form di Contatto

en: Contact Form
it: Modulo di Contatto

en: Contact Form 7 Styler
it: Stilizzatore Contact Form 7

en: Contact Form 7 Stylers
it: Stilizzatori Contact Form 7

en: Contact Forms
it: Moduli di contatto

en: Contact Title
it: Titolo Form di Contatto

en: Contacting your host and asking them to increase the following PHP variables may help: memory_limit, max_execution_time, upload_max_filesize, post_max_size, max_input_time, max_input_vars. In addition, auditing your firewall error log (such as ModSecurity) may reveal false positives that are preventing saves from completing.
it: Può essere d'aiuto contattare il proprio host e chiedere loro di incrementare le seguenti variabili PHP: memory_limit, max_execution_time, upload_max_filesize, post_max_size, max_input_time, max_input_vars. Inoltre il controllo del registro degli errori del firewall (come ModSecurity) può rivelare falsi positivi che impediscono il completamento dei salvataggi.

en: Contain
it: Contieni

en: Container
it: Contenitore

en: Contains
it: Contiene

en: Contains (LIKE)
it: Contiene (LIKE)

en: Content
it: Contenuto

en: Content Area
it: Area del contenuto

en: Content Area Background Color
it: Colore di sfondo dell'Area contenuti

en: Content Attributes
it: Attributi Di Contenuto

en: Content Display
it: Mostra contenuto

en: Content Length
it: Lunghezza del contenuto

en: Content Max Width
it: Larghezza massima contenuto

en: Content Settings
it: Impostazioni Contenuto

en: Content Width
it: Contenuti

en: Content cannot be empty.
it: Il contenuto non può essere vuoto.

en: Content conversion encountered a fatal error.
it: La conversione del contenuto ha riscontrato un errore fatale.

en: Content conversion failed: %s
it: Conversione del contenuto non riuscita: %s

en: Content entered here will appear below the subheading text.
it: Il contenuto inserito qui apparirà sotto al testo del sottotitolo.

en: Content migration encountered a fatal error.
it: La migrazione del contenuto ha riscontrato un errore fatale.

en: Content migration failed: %s
it: Migrazione del contenuto non riuscita: %s

en: Continue
it: Continua

en: Continue Automatic Slide on Hover
it: Continuare Automatica Slitta al passaggio del mouse

en: Continue Editing
it: Continua a Modificare

en: Contrast
it: Controlli

en: Contributor
it: Collaboratore

en: Control how child elements are aligned. For flex layouts, this aligns items along the cross axis. For grid layouts, this aligns items within their cells vertically.
it: Controlla come vengono allineati gli elementi figli. Nei layout flex, allinea gli elementi lungo l'asse trasversale. Nei layout grid, allinea verticalmente gli elementi all'interno delle celle.

en: Control how child elements are distributed along the main axis. For flex layouts, this distributes items along the main axis. For grid layouts, this aligns the entire grid within its container horizontally.
it: Controlla come gli elementi figli vengono distribuiti lungo l’asse principale. Nei layout flex, distribuisce gli elementi lungo l’asse principale. Nei layout grid, allinea orizzontalmente l’intera griglia all’interno del contenitore.

en: Control how content is aligned along the cross axis. For flex layouts, this aligns wrapped lines when there is extra space. For grid layouts, this aligns the entire grid within its container vertically.
it: Controlla come il contenuto viene allineato lungo l'asse trasversale. Nei layout flex, allinea le righe andate a capo quando c'è spazio extra. Nei layout grid, allinea verticalmente l'intera griglia all'interno del contenitore.

en: Control how grid items fill empty spaces in the grid. Dense packing attempts to fill gaps with smaller items, while sparse maintains the natural document order.
it: Controlla come gli elementi della griglia riempiono gli spazi vuoti nella griglia. La disposizione densa tenta di riempire i vuoti con elementi più piccoli, mentre la disposizione sparsa mantiene l’ordine naturale del documento.

en: Control how many projects are displayed. Leave blank or use 0 to not limit the amount.
it: Controlla il numero di progetti visualizzati. Lascia vuoto o seleziona 0 per un numero illimitato

en: Control how this element behaves within a flexbox container. Choose "Shrink to Fit" to allow the element to shrink when space is limited, "Grow to Fill" to expand and fill available space, or "Custom" for manual control.
it: Controlla come questo elemento si comporta all'interno di un contenitore flexbox. Scegli "Riduci per Adattare" per consentire all'elemento di ridursi quando lo spazio è limitato, "Espandi per Riempire" per espandersi e occupare lo spazio disponibile, oppure "Personalizzato" per il controllo manuale.

en: Control the auto-placement algorithm for grid items. Choose row to fill rows first, or column to fill columns first. This determines how items automatically flow when not explicitly positioned.
it: Controlla l’algoritmo di posizionamento automatico degli elementi della griglia. Scegli riga per riempire prima le righe, o colonna per riempire prima le colonne. Questo determina come gli elementi scorrono automaticamente quando non sono posizionati esplicitamente.

en: Control the direction in which child elements are arranged. Choose row for horizontal layout, column for vertical layout, or their reverse variants.
it: Controlla la direzione in cui gli elementi figli vengono disposti. Scegli riga per un layout orizzontale, colonna per un layout verticale o le rispettive varianti inverse.

en: Control the playback speed of the animation.
it: Controlla la velocità di riproduzione dell'animazione.

en: Control the size of the icon by increasing or decreasing the font size
it: Controlla la dimensione dell'icona aumentando o diminuendo la dimensione del font

en: Control the size of the icon by increasing or decreasing the font size.
it: Controlla la dimensione dell'icona aumentando o diminuendo la dimensione del carattere.

en: Control the stacking order of this canvas. Canvases with higher z-index values will appear above canvases with lower z-index values.
it: Controlla l'ordine di sovrapposizione di questo canvas. I canvas con valori z-index più alti appariranno sopra i canvas con valori z-index più bassi.

en: Control whether child elements should wrap to new lines when they exceed the container width. No wrap keeps items on a single line, wrap allows items to move to new lines, and wrap reverse wraps in reverse order.
it: Controlla se gli elementi figli devono andare a capo su nuove righe quando superano la larghezza del contenitore. Nessun a capo mantiene gli elementi su una singola riga, a capo permette di spostarli su nuove righe e a capo inverso va a capo in ordine inverso.

en: Control whether headings inside this module appear in the Table of Contents list.
it: Controlla se le intestazioni all’interno di questo modulo vengono visualizzate nell’elenco del Sommario.

en: Controls
it: Controlli

en: Controls how dark each generated shade step becomes.
it: Controlla quanto scuro diventa ogni livello di ombra generato.

en: Controls how desaturated each generated tone step becomes.
it: Controlla quanto desaturato diventa ogni livello di tonalità generato.

en: Controls how light each generated tint step becomes.
it: Controlla quanto chiaro diventa ogni livello di tinta generato.

en: Controls the CSS rendering order. Higher numbers are printed last and take precedence.
it: Controlla l’ordine di rendering CSS. I numeri più alti vengono generati per ultimi e hanno la precedenza.

en: Controls the display of the apartment (address_2) field in checkout.
it: Controlla la visualizzazione del campo appartamento (address_2) nel checkout.

en: Controls the display of the company field in checkout.
it: Controlla la visualizzazione del campo azienda nel checkout.

en: Controls the display of the phone field in checkout.
it: Controlla la visualizzazione del campo telefono nel checkout.

en: Controls the opacity range used by generated alpha levels.
it: Controlla l'intervallo di opacità usato dai livelli alfa generati.

en: Conversion Failed
it: Conversione Non Riuscita

en: Conversion completed. Item moved to the Rows library.
it: Conversione completata. Elemento spostato nella libreria Righe.

en: Conversion completed. Item moved to the Sections library.
it: Conversione completata. Elemento spostato nella libreria Sezioni.

en: Convert Module To Row
it: Converti modulo in riga

en: Convert Module To Section
it: Converti modulo in sezione

en: Convert Row To Section
it: Converti riga in sezione

en: Convert Selected Modules To Group
it: Converti i Moduli Selezionati in Gruppo

en: Convert To Global
it: Converti in globale

en: Convert to Variable
it: Converti In Variabile

en: Cookie
it: Biscotto

en: Cookie Does Not Exist
it: Il cookie non esiste

en: Cookie Exists
it: Il cookie esiste

en: Cookie Name
it: Nome del cookie

en: Cookie Value
it: Valore del cookie

en: Cookie Value Does Not Equal
it: Il valore del cookie non è uguale

en: Cookie Value Equals
it: Il valore del cookie è uguale

en: Copied %s
it: %s Copiato

en: Copied Modules
it: Moduli Copiati

en: Copy
it: Copia

en: Copy %1$s
it: Copia %1$s

en: Copy %1$s Attributes
it: Copia Attributi %1$s

en: Copy All Attributes
it: Copia Tutti Gli Attributi

en: Copy Attributes
it: Copia Attributi

en: Copy Children
it: Copia Figli

en: Copy From Template
it: Copia Dal Modello

en: Copy Item Styles
it: Copia Stili Elemento

en: Copy Module
it: Copia Modulo

en: Copy Module Style
it: Copia Stile Modulo

en: Copy Parent
it: Copia Genitore

en: Copy-Paste Module
it: Copia-Incolla Modulo

en: Corner Blob
it: Blob d'angolo

en: Corner Lake
it: Lago d'angolo

en: Corner Paint
it: Pittura d'angolo

en: Corner Pill
it: Pillola d'angolo

en: Corner Square
it: Piazza d'angolo

en: Could not load SVG from the selected source. Check the file URL and try again.
it: Impossibile caricare l'SVG dalla sorgente selezionata. Controlla l'URL del file e riprova.

en: Count
it: Numero

en: Countdown Timer
it: Timer per Conto alla Rovescia

en: Countdown Timers
it: Countdown Timer

en: Counter Amount
it: Valore Numerico Contatore

en: Counter Container
it: Container Contatore

en: Counter Title
it: Titolo sopra Contatore

en: Coupon Form
it: Modulo coupon

en: Coupon code
it: Codice coupon

en: Cover
it: Coperchio

en: Create New Category
it: Crea Nuova Categoria

en: Create New Category/Categories
it: Crea nuova categoria/categorie

en: Create New Tag
it: Crea Nuovo Tag

en: Create New Tag(s)
it: Crea nuovi tag

en: Create Template
it: Crea Modello

en: Create Your Page
it: Crea la Tua Pagina

en: Create rules to target and style specific child grid items using nth-child selectors. Define custom positioning, spanning, and layout properties for individual grid items to create complex, asymmetrical grid layouts.
it: Crea regole per selezionare e stilizzare specifici elementi figli della griglia usando i selettori nth-child. Definisci posizionamento, estensione e proprietà di layout personalizzati per singoli elementi della griglia per creare layout a griglia complessi e asimmetrici.

en: Created Group
it: Gruppo Creato

en: Created menu could not be loaded.
it: Impossibile caricare il menu creato.

en: Creating Preview Link...
it: Creazione Link di Anteprima...

en: Crosses
it: Croci

en: Cubes
it: Cubi

en: Currency
it: Valuta

en: Currency & Frequency
it: Valuta e Frequenza

en: Currency & Frequency Text
it: Testo Valuta e Frequenza

en: Current %1$s Link
it: Link %1$s Corrente

en: Current Category
it: Categoria corrente

en: Current Date
it: Data Corrente

en: Current Element
it: Elemento Corrente

en: Current Element & Children
it: Elemento Corrente E Figli

en: Current Element & Descendants
it: Elemento Corrente E Discendenti

en: Current Page
it: Pagina Corrente

en: Current page
it: Pagina corrente

en: Current page URL for deriving current_page loop context in Visual Builder.
it: URL della pagina corrente per derivare il contesto del loop current_page in Visual Builder.

en: Current page main loop type from settings context for current_page query resolution.
it: Tipo di loop principale della pagina corrente dal contesto delle impostazioni per la risoluzione della query current_page.

en: Current page number.
it: Numero pagina corrente.

en: Current page object for preview context.
it: Oggetto pagina corrente per il contesto di anteprima.

en: Current:
it: Attuale:

en: Curve
it: Curva

en: Curve 2
it: Curva 2

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom Body
it: Corpo Personalizzato

en: Custom CSS
it: CSS personalizzato

en: Custom CSS Settings
it: Impostazioni CSS Personalizzato

en: Custom Condition
it: Condizione Personalizzata

en: Custom Date Format
it: Formato Data Personalizzato

en: Custom Field
it: Campo Personalizzato

en: Custom Field Value
it: Valore campo personalizzato

en: Custom Fields
it: Campi Personalizzati

en: Custom Footer
it: Footer Personalizzato

en: Custom Header
it: Header Personalizzato

en: Custom Link Text
it: Testo Link Personalizzato

en: Custom Order (WooCommerce)
it: Ordine Personalizzato (WooCommerce)

en: Custom Size
it: Formato personalizzato

en: Custom Taxonomy Name
it: Nome tassonomia personalizzato

en: Custom field name
it: Nome Campo Personalizzato

en: Custom field value
it: Valore Campo Personalizzato

en: Custom nth-child Rule
it: Regola nth-child Personalizzata

en: Customize Builder Settings Toolbar
it: Personalizza Barra Strumenti Impostazioni Del Builder

en: Customize Settings Toolbar
it: Personalizza Barra Strumenti Impostazioni

en: Customize Values
it: Personalizza Valori

en: Cut
it: Taglia

en: Cut %1$s
it: Taglia %1$s

en: Cut Children
it: Taglia Figli

en: Cut Module
it: Taglia Modulo

en: Cut Parent
it: Taglia Genitore

en: D
it: G

en: Daily
it: Quotidiano

en: Dark
it: Scuro

en: Dark Text Color
it: Colore scuro del testo

en: Darken
it: Scurisci

en: Dashboard
it: Bacheca

en: Dashed
it: Tratteggiato

en: Date
it: Data

en: Date & Time
it: Appuntamento

en: Date (Even)
it: Data (Pari)

en: Date Archive
it: Archivio data

en: Date Format
it: Formato Data

en: Date Text
it: Testo Data

en: Date Text (Even)
it: Testo Data (Pari)

en: Date archive pages do not have editable page settings.
it: Le pagine di archivio per data non hanno impostazioni pagina modificabili.

en: Date: new to old
it: Data: da nuovi a vecchi

en: Date: old to new
it: Data: da vecchi a nuovi

en: DateTime
it: Data/Ora

en: Day(s)
it: Giorno/i

en: Day: %s
it: Giorno: %s

en: Days
it: Giorni

en: Decimal
it: Decimale

en: Decorative circle icon
it: Icona cerchio decorativo

en: Decrease
it: Diminuisci

en: Decrease Font Size
it: Diminuisci Dimensione Carattere

en: Decrease Module Bottom Padding
it: Riduci il Padding Inferiore del Modulo

en: Decrease Module Bottom Padding by 10px
it: Riduci il Padding Inferiore del Modulo di 10px

en: Decrease Module Left Padding
it: Riduci il Padding Sinistro del Modulo

en: Decrease Module Left Padding by 10px
it: Riduci il Padding Sinistro del Modulo di 10px

en: Decrease Module Padding
it: Riduci il riempimento del modulo

en: Decrease Module Padding By 10px
it: Riduci il riempimento del modulo di 10px

en: Decrease Module Right Padding
it: Riduci il Padding Destro del Modulo

en: Decrease Module Right Padding by 10px
it: Riduci il Padding Destro del Modulo di 10px

en: Decrease Module Top Padding
it: Riduci il Padding Superiore del Modulo

en: Decrease Module Top Padding by 10px
it: Riduci il Padding Superiore del Modulo di 10px

en: Decrease Row Bottom Padding
it: Riduci il Padding Inferiore della Riga

en: Decrease Row Bottom Padding by 10px
it: Riduci il Padding Inferiore della Riga di 10px

en: Decrease Row Left Padding
it: Riduci il Padding Sinistro della Riga

en: Decrease Row Left Padding by 10px
it: Riduci il Padding Sinistro della Riga di 10px

en: Decrease Row Padding
it: Riduci il Padding della Riga

en: Decrease Row Padding By 10px
it: Riduci di 10px il padding della riga

en: Decrease Row Right Padding
it: Riduci il Padding Destro della Riga

en: Decrease Row Right Padding by 10px
it: Riduci il Padding Destro della Riga di 10px

en: Decrease Row Top Padding
it: Riduci il Padding Superiore della Riga

en: Decrease Row Top Padding by 10px
it: Riduci il Padding Superiore della Riga di 10px

en: Decrease Section Bottom Padding
it: Riduci il Padding Inferiore della Sezione

en: Decrease Section Bottom Padding by 10px
it: Riduci il Padding Inferiore della Sezione di 10px

en: Decrease Section Left Padding
it: Riduci il Padding Sinistro della Sezione

en: Decrease Section Left Padding by 10px
it: Riduci il Padding Sinistro della Sezione di 10px

en: Decrease Section Padding
it: Riduci il Padding della Sezione

en: Decrease Section Padding By 10px
it: Riduci di 10px il padding della sezione

en: Decrease Section Right Padding
it: Riduci il Padding Destro della Sezione

en: Decrease Section Right Padding by 10px
it: Riduci il Padding Destro della Sezione di 10px

en: Decrease Section Top Padding
it: Riduci il Padding Superiore della Sezione

en: Decrease Section Top Padding by 10px
it: Riduci il Padding Superiore della Sezione di 10px

en: Decrease the opacity of the unfilled space of the circle to make the color fade into the background.
it: Riduci l'opacità dello spazio vuoto del cerchio per far sbiadire il colore sullo sfondo.

en: Default
it: Predefinito

en: Default (Menu ordering + name)
it: Predefinito (Ordine menu + nome)

en: Default Interaction Mode
it: Modalità Di Interazione Predefinita

en: Default Preset
it: Preimpostazione predefinita

en: Default Sorting
it: Ordine Predefinito

en: Default State
it: Stato Predefinito

en: Default Website Template
it: Template Del Sito Web Predefinito

en: Define a number for the circle counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.). <strong>Note: You can use only natural numbers from 0 to 100</strong>
it: Definire un numero per il contatore del cerchio. (Non includere il segno di percentuale, utilizzare l'opzione di seguito.). <strong>Nota: puoi utilizzare solo numeri naturali da 0 a 100</strong>

en: Define a number for the counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.)
it: Scegli un numero per il contatore. (Non includere il simbolo percentuale, usa la seguente opzione)

en: Define a percentage for this bar.
it: Scegli una percentuale per questa barra

en: Define a sub title for the table if desired.
it: Puoi scegliere qui un sottotitolo per la tabella

en: Define a title for the pricing table.
it: Scegli un titolo per la tabella dei prezzi

en: Define a title for your contact form.
it: Scegli un titolo per il tuo modulo di contatto

en: Define a title.
it: Scegli un titolo

en: Define an album name.
it: Scegli un nome per l'album

en: Define an artist name.
it: Scegli un nome per l'artista

en: Define custom text for the next link. You can use the %title% variable to include the post title. Leave blank for default.
it: Definisci un testo personalizzato per il link successivo. Puoi usare la variabile %title% per includere il titolo dell'articolo. Lascia vuoto per usare il valore predefinito.

en: Define custom text for the next link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
it: Definisci il testo personalizzato per il link successivo. Puoi usare la variabile <strong>%title</strong> per includere il post del titolo. Lascia vuoto per mantenere le impostazioni di default.

en: Define custom text for the previous link. You can use the %title% variable to include the post title. Leave blank for default.
it: Definisci un testo personalizzato per il link precedente. Puoi usare la variabile %title% per includere il titolo dell'articolo. Lascia vuoto per usare il valore predefinito.

en: Define custom text for the previous link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
it: Definisci il testo personalizzato per il link precedente. Puoi usare la variabile <strong>%title</strong> per includere il post del titolo. Lascia vuoto per mantenere le impostazioni di default.

en: Define how bright the colors should be.
it: Indica il testo del titolo della tua slide

en: Define how distinct bright and dark areas should be.
it: Definisci in che modo devono essere distinte le aree luminose e quelle scure.

en: Define how far the gradient spans.
it: Definisci l’estensione della sfumatura.

en: Define how intense the color saturation should be.
it: Indica il testo del titolo della tua slide

en: Define how much this element should grow relative to other flex items when there is extra space available. A higher value means the element will take up more of the available space compared to other items. Set to 0 to prevent growing.
it: Definisci quanto questo elemento deve crescere rispetto agli altri elementi flex quando c'è spazio extra disponibile. Un valore più alto significa che l'elemento occuperà più spazio disponibile rispetto agli altri. Imposta su 0 per impedire la crescita.

en: Define how much this element should shrink relative to other flex items when there is insufficient space. A higher value means the element will shrink more compared to other items. Set to 0 to prevent shrinking.
it: Definisci quanto questo elemento deve ridursi rispetto agli altri elementi flex quando lo spazio è insufficiente. Un valore più alto significa che l'elemento si ridurrà di più rispetto agli altri. Imposta su 0 per impedire la riduzione.

en: Define how transparent or opaque this should be.
it: Definisci come dovrebbe essere trasparente o opaco.

en: Define implicit column tracks using CSS grid-auto-columns syntax. Use a single size such as "auto", "minmax(0, 1fr)", or a track list such as "1fr 1fr 300px" for multiple implicit columns.
it: Definisci le tracce di colonne implicite usando la sintassi grid-auto-columns di CSS. Usa una singola dimensione come "auto", "minmax(0, 1fr)", oppure un elenco di tracce come "1fr 1fr 300px" per più colonne implicite.

en: Define implicit row tracks using CSS grid-auto-rows syntax. Use a single size such as "auto", "minmax(0, 1fr)", or a track list such as "auto 200px auto" for multiple implicit rows.
it: Definisci le tracce di righe implicite usando la sintassi grid-auto-rows di CSS. Usa una singola dimensione come "auto", "minmax(0, 1fr)", oppure un elenco di tracce come "auto 200px auto" per più righe implicite.

en: Define the animation settings that will be applied as the user scrolls. The animation begins when the element enters the browser viewport and ends when it leaves the viewport
it: Definisci le impostazioni di animazione che verranno applicate durante lo scorrimento dell'utente. L'animazione inizia quando l'elemento entra nella viewport del browser e termina quando esce dalla viewport

en: Define the audio file for use in the module. To remove an audio file from the module, simply delete the URL from the settings field.
it: Imposta il file audio da usare nel modulo. Per rimuovere un file audio dal modulo basta cancellare l'URL dai campi delle impostazioni

en: Define the column template using CSS grid-template-columns syntax. Use values like "1fr 2fr 1fr" for proportional columns, "200px auto 100px" for mixed units, or "repeat(3, 1fr)" for repeated patterns.
it: Definisci il template delle colonne usando la sintassi CSS grid-template-columns. Usa valori come "1fr 2fr 1fr" per colonne proporzionali, "200px auto 100px" per unità miste, o "repeat(3, 1fr)" per pattern ripetuti.

en: Define the length of automatically generated excerpts. Leave blank for default ( 270 )
it: Definisci la lunghezza degli estratti generati automaticamente. Lascia vuoto per mantenere le impostazioni di default (270).

en: Define the method, used for the parallax effect.
it: Scegli il metodo usato per l'effetto parallasse

en: Define the number of images that should be displayed per page.
it: Indica il numero di immagini che devono essere mostrate in ogni pagina

en: Define the number of products that should be displayed per page.
it: Scegli il numero di progetti da mostrare per pagina

en: Define the number of projects that should be displayed per page.
it: Scegli il numero di progetti da mostrare per pagina

en: Define the row template using CSS grid-template-rows syntax. Use values like "auto 200px auto" for mixed sizing, "repeat(3, 1fr)" for equal proportions, or specific measurements for precise control.
it: Definisci il template delle righe usando la sintassi CSS grid-template-rows. Usa valori come "auto 200px auto" per dimensioni miste, "repeat(3, 1fr)" per proporzioni uguali, o misure specifiche per un controllo preciso.

en: Define the text for the slide button
it: Indica il testo del pulsante della slide

en: Define the text of the form submit button.
it: Definisce il testo del pulsante d'invio del modulo.

en: Define the text which will be displayed on the login button.
it: Definisci il testo che verrà visualizzato sul pulsante di accesso.

en: Define the title text for your slide.
it: Indica il testo del titolo della tua slide

en: Define the unique ID of this field. You should use only English characters without special characters and spaces.
it: Definisci l’ID specifico di questo campo. Usa solo caratteri inglesi, evitando spazi e caratteri speciali.

en: Define the units of your gradient stop positions.
it: Definisci le unità delle posizioni di arresto del gradiente.

en: Define the vertical offset distance from the bottom edge of the browser window
it: Definisce la distanza di offset verticale dal bordo inferiore della finestra del browser

en: Define the vertical offset distance from the bottom edge of the browser window.
it: Definisci la distanza di offset verticale dal bordo inferiore della finestra del browser.

en: Define the vertical offset distance from the top edge of the browser window
it: Definisce la distanza di offset verticale dal bordo superiore della finestra del browser

en: Define the vertical offset distance from the top edge of the browser window.
it: Definisci la distanza di offset verticale dal bordo superiore della finestra del browser.

en: Define whether or not the field should be visible.
it: Definisci se il campo deve essere visibile o meno.

en: Define whether the field should be required or optional
it: Scegli se rendere il campo obbligatorio o facoltativo.

en: Define width and height ratio values to preserve element proportions as aspect-ratio.
it: Definisci i valori di rapporto larghezza e altezza per mantenere le proporzioni dell’elemento come aspect-ratio.

en: Delay before the effect is executed
it: Ritardo prima che l'effetto venga eseguito

en: Delete
it: Cancella

en: Delete %1$s
it: Elimina %1$s

en: Delete %s
it: Elimina %s

en: Delete Canvas
it: Elimina Canvas

en: Delete Global Color
it: Elimina colore globale

en: Delete Global Layout
it: Elimina Layout Globale

en: Delete Gradient
it: Elimina Sfumatura

en: Delete Grid Offset Rule
it: Elimina Regola Offset Griglia

en: Delete Item
it: Elimina Elemento

en: Delete Module
it: Elimina modulo

en: Delete Preset
it: Elimina preimpostazione

en: Delete Template
it: Elimina Template

en: Delete conversation
it: Elimina conversazione

en: Delete this conversation?
it: Eliminare questa conversazione?

en: Deleted template
it: Template Eliminato

en: Dense
it: Denso

en: Descending
it: Decrescente

en: Description
it: Descrizione

en: Description Type
it: Descrizione Tipo

en: Design Attributes
it: Attributi Di Design

en: Design Settings
it: Impostazioni Design

en: Design Settings and Advanced Module Settings
it: Impostazioni del disegno e Impostazioni avanzate del modulo

en: Desktop Row Max-Width (px)
it: Larghezza Max Riga Desktop (px)

en: Desktop Row Width (%)
it: Larghezza Riga Desktop (%)

en: Desktop View
it: Vista Desktop

en: Detach From Global
it: Stacca da globale

en: Detach From Variable
it: Scollega Dalla Variabile

en: Device
it: Dispositivo

en: Diagonal
it: Diagonale

en: Diagonal Bars 2
it: Barre diagonali 2

en: Diagonal Lines
it: Linee diagonali

en: Diagonal Pills
it: Pillole diagonali

en: Diagonal Stripes
it: Strisce diagonali

en: Diagonal Stripes 2
it: Strisce diagonali 2

en: Diamonds
it: Diamanti

en: Difference
it: Differenza

en: Direction
it: Direzione

en: Disable Builder
it: Disattiva Builder

en: Disable Global
it: Disabilita Globale

en: Disable Item
it: Disattiva Elemento

en: Disable Preset
it: Disabilita preimpostazione

en: Disable Template
it: Disattiva Template

en: Disable on
it: Disattiva su

en: Disable this option if you want to ignore manually defined excerpts and always generate it automatically.
it: Disattiva questa opzione se vuoi ignorare gli estratti definiti manualmente e generarli sempre automaticamente.

en: Disabled Button
it: Pulsante Disabilitato

en: Disabled On
it: Disattivato Su

en: Disabled template
it: Template Disattivato

en: Disabling bullets will remove the bullet points that appear next to each list item within the pricing table's feature area.
it: La disattivazione dei proiettili rimuoverà i punti elenco visualizzati accanto a ciascun elemento dell'elenco nell'area delle caratteristiche della tabella dei prezzi.

en: Disabling the author avatar will remove the profile picture from the module.
it: Disabilitando l'avatar dell'autore si rimuoverà l'immagine del profilo dal modulo.

en: Disabling the border separator will remove the solid line that appears to the left or right of sidebar widgets.
it: Disabilitando il separatore di bordo si rimuoverà la linea continua che appare a sinistra oa destra dei widget della barra laterale.

en: Disabling the comment count will remove the number of comments from the top of the module.
it: La disabilitazione del conteggio commenti rimuoverà il numero di commenti dalla parte superiore del modulo.

en: Disabling the reply button will prevent visitors from creating threaded comments.
it: La disabilitazione del pulsante di risposta impedirà ai visitatori di creare commenti con thread.

en: Disc
it: Disco

en: Discard & Exit
it: Abbandona & Esci

en: Discard All Changes
it: Annulla tutte le modifiche

en: Display Again After
it: Mostra Di Nuovo Dopo

en: Display Conditions
it: Condizioni di visualizzazione

en: Display Date On Spacer
it: Mostra Data Sullo Spaziatore

en: Display Elements On Spacer
it: Mostra Elementi Sullo Spaziatore

en: Display Name
it: Nome Visualizzato

en: Display Only If
it: Visualizza solo se

en: Display Only If Author
it: Mostra Solo Se Autore

en: Display Only If Browser
it: Visualizza solo se browser

en: Display Only If Category Page
it: Visualizza solo se pagina di categoria

en: Display Only If Current Date
it: Visualizza solo se la data corrente

en: Display Only If Logged In Status
it: Mostra Solo Per Stato Di Accesso

en: Display Only If Operating System
it: Visualizza solo se sistema operativo

en: Display Only If Post Category
it: Visualizza solo se categoria post

en: Display Only If Post Tag
it: Visualizza solo se post tag

en: Display Only If Post Type
it: Visualizza solo se tipo di post

en: Display Only If Tag Page
it: Visualizza solo se pagina tag

en: Display Only If User
it: Visualizza solo se utente

en: Display Only If User Role
it: Visualizza solo se ruolo utente

en: Display Only If User's Cart
it: Visualizza solo se il carrello dell'utente

en: Display Only on
it: Mostra Solo Su

en: Display Only on Date Archives
it: Visualizza solo negli archivi di data

en: Display Order
it: Ordine Di Visualizzazione

en: Display Title On Spacer
it: Mostra Titolo Sullo Spaziatore

en: Display a message.
it: Mostra Captcha

en: Display dot navigation for the carousel.
it: Mostra la navigazione a punti nel carosello.

en: Display if all conditions are true
it: Visualizza se tutte le condizioni sono vere

en: Display if any condition is true
it: Visualizza se una condizione è vera

en: Display navigation arrows on the carousel.
it: Mostra le frecce di navigazione nel carosello.

en: Display posts for the current page. Useful on archive and index pages.
it: Visualizza post per la pagina corrente. Utile su pagine di archivio e indice.

en: Divi Builder Helper
it: Aiutante Divi Builder

en: Divi Builder Layout
it: Layout Divi Builder

en: Divi Builder Layouts
it: Layout Di Divi Builder

en: Divi Documentation
it: Documentazione Divi

en: Divi Icons
it: Icone Divi

en: Divi Library
it: Libreria Divi

en: Divi Role Editor
it: Editor Ruoli Divi

en: Divi Role Editor Settings
it: Impostazioni Editor Ruoli Divi

en: Divi Theme Builder Set
it: Set Divi Theme Builder

en: Divi Theme Builder Template
it: Template Divi Theme Builder

en: Divi Theme Builder Templates
it: Template Divi Theme Builder

en: Divider
it: Modulo Separatore

en: Divider Arrangement
it: Spessore Linea Divisore

en: Divider Color
it: Colore Bordo

en: Divider Flip
it: Modulo Separatore

en: Divider Height
it: Spessore Linea Divisore

en: Divider Horizontal Repeat
it: Ripetizione orizzontale divisore

en: Divider Style
it: Stile Divisore

en: Divider Weight
it: Spessore Linea Divisore

en: Dividers
it: Modulo Separatore

en: Dividers can be placed either above or below section content. If placed above section content, then modules and rows within the section will be hidden behind the divider when they overlap.
it: I divisori possono essere posizionati sopra o sotto il contenuto della sezione. Se collocato sopra il contenuto della sezione, i moduli e le righe all'interno della sezione saranno nascosti dietro il divisore quando si sovrappongono.

en: Division require one value to be unitless
it: La Divisione Richiede Un Valore Senza Unità

en: Do Not Stick
it: Non attaccare

en: Do not display to users who bought:
it: Non mostrare agli utenti che hanno acquistato:

en: Do not display to users who have bought a product.
it: Non mostrare agli utenti che hanno acquistato un prodotto.

en: Does Not Contain
it: Non contiene

en: Does Not Contain (NOT LIKE)
it: Non Contiene (NOT LIKE)

en: Does Not Have a Specific Product
it: Non ha un prodotto specifico

en: Does not Contain
it: Non contiene

en: Does not Equal
it: Non è uguale

en: Does not Exist
it: Non esiste

en: Don't Append
it: Non Aggiungere

en: Don't Restore
it: Non Ripristinare

en: Don't display on
it: Non visualizzare

en: Don't display on posts authored by
it: Non visualizzare sui post creati da

en: Don't display on search results for
it: Non visualizzare nei risultati di ricerca per

en: Don't display to
it: Non mostrare a

en: Don't display to users who have
it: Non mostrare agli utenti che hanno

en: Don't display to users who have visited
it: Non mostrare agli utenti che hanno visitato

en: Done Customizing
it: Personalizzazione Completata

en: Dot Alignment
it: Allineamento Punti

en: Dot Color
it: Colore Punti

en: Dot Navigation
it: Navigazione A Punti

en: Dot Position
it: Posizione Punti

en: Dot Size
it: Dimensione Punti

en: Dotted
it: Puntinato

en: Double
it: Doppio

en: Down
it: Verso il basso

en: Download Backup
it: Scarica Backup

en: Download Backup Before Importing
it: Scarica un Backup Prima di Importare

en: Downwards
it: Verso il basso

en: Draft
it: Bozza

en: Drag n Drop
it: Trascina e Rilascia

en: Drag to resize
it: Trascina per ridimensionare

en: Draggable On Mobile
it: Trascinabile sul cellulare

en: Dragged module
it: Modulo trascinato

en: Dropdown
it: Menu A Discesa

en: Dropdown Alignment
it: Allineamento Menu A Discesa

en: Dropdown Direction
it: Direzione Menu A Discesa

en: Dropdown Menu
it: Link menu a tendina

en: Dropdown Menu Active Link Color
it: Menu a discesa Colore collegamento attivo

en: Dropdown Menu Animation
it: Animazione Menu a Cascata

en: Dropdown Menu Background Color
it: Colore Sfondo Menu a Cascata

en: Dropdown Menu Container
it: Container menu a tendina

en: Dropdown Menu Direction
it: Direzione menu a discesa

en: Dropdown Menu Line Color
it: Colore Linea Menu a Cascata

en: Dropdown Menu Links
it: Link menu a tendina

en: Dropdown Menu Text Color
it: Colore Testo Menu a Cascata

en: Dropdown Menus
it: Menu a discesa

en: Dropdown Offset
it: Offset Menu A Discesa

en: Dropdown Position
it: Posizione Menu A Discesa

en: Dropdowns
it: Menu A Discesa

en: Duplicate
it: Duplicare

en: Duplicate %1$s
it: Duplica %1$s

en: Duplicate %s
it: Duplica %s

en: Duplicate Canvas
it: Duplica Canvas

en: Duplicate Grid Offset Rule
it: Duplica Regola Offset Griglia

en: Duplicate Item
it: Duplica Elemento

en: Duplicate Module
it: Duplica modulo

en: Duplicate Prefix Detected
it: Prefisso Duplicato Rilevato

en: Duplicate Preset
it: Preimpostazione duplicata

en: Duplicate Template
it: Duplica Template

en: Duplicate property "%s" found.
it: Trovata Proprietà Duplicata "%s".

en: Duplicated layout
it: Layout Duplicato

en: Duplicated template
it: Template Duplicato

en: Dynamic Content
it: Contenuto dinamico

en: Dynamic Content Custom Fields
it: Campi Personalizzati Dei Contenuti Dinamici

en: Dynamic Posts
it: Post Dinamici

en: Ease
it: alleviare

en: Ease-In
it: Facilità-in

en: Ease-In-Out
it: Facilità-In-Out

en: Edit
it: modificare

en: Edit %1$s Layout
it: Modifica Layout %1$s

en: Edit %s
it: Modifica %s

en: Edit Attribute
it: Modifica Attributo

en: Edit Body Template
it: Modifica Template Testo Principale

en: Edit Borders
it: Modifica Bordi

en: Edit Buttons
it: Modifica Pulsanti

en: Edit Canvas
it: Modifica Tela

en: Edit Canvas Settings
it: Modifica Impostazioni Canvas

en: Edit Colors
it: Modifica Colori

en: Edit Configuration
it: Modifica Configurazione

en: Edit Content
it: Modifica Contenuto

en: Edit Element Above
it: Modifica Elemento Sopra

en: Edit Element Below
it: Modifica Elemento Sotto

en: Edit First Child Element
it: Modifica Primo Elemento Figlio

en: Edit Fonts
it: Modifica Font

en: Edit Footer Template
it: Modifica Template Footer

en: Edit Global Canvas
it: Modifica Canvas Globale

en: Edit Global Color
it: Modifica colore globale

en: Edit Global Items
it: Modifica Elementi Globali

en: Edit Grid Offset Rule
it: Modifica Regola Offset Griglia

en: Edit Header Template
it: Modifica Template Header

en: Edit Image With AI
it: Modifica immagine con AI

en: Edit Interaction
it: Modifica Interazione

en: Edit Item
it: Modifica Elemento

en: Edit Layout
it: Modifica Layout

en: Edit Page
it: Modifica Pagina

en: Edit Parent Element
it: Modifica Elemento Genitore

en: Edit Post
it: Modifica Articolo

en: Edit Preset
it: Modifica Preset

en: Edit Profile
it: Modifica Profilo

en: Edit Responsive Values
it: Modifica Valori Responsive

[ctx: Edit Set using Theme Builder]
en: Edit Set
it: Modifica Set

en: Edit Snippet
it: Modifica Snippet

en: Edit Template
it: Modifica Template

en: Edit Template Layout
it: Modifica Layout Del Template

[ctx: Edit Template using Theme Builder]
en: Edit Template
it: Modifica Template

en: Edit Theme Builder
it: Modifica Theme Builder

en: Edit Theme Builder Item
it: Modifica Elemento Theme Builder

en: Edit With Divi
it: Modifica Con Divi

en: Edit With Theme Builder
it: Modifica Con Theme Builder

en: Edit with the Divi Builder
it: Modifica con Divi Builder

en: Edited %s
it: %s Modificato

en: Edited %s Child Modules
it: Moduli Figlio Di %s Modificati

en: Edited Local Attributes
it: Attributi Locali Modificati

en: Edited Module Attributes
it: Attributi Modulo Modificati

en: Editing: %s
it: Modifica In Corso: %s

en: Editor
it: Editore

en: Effect Action
it: Azione Effetto

en: Effects
it: Effetti

en: Elegant Themes Support
it: Supporto Elegant Themes

en: Element
it: Elemento

en: Element Label
it: Etichetta Elemento

en: Element Type
it: Tipo Elemento

en: Elements
it: Elementi

en: Ellipse
it: Ellisse

en: Elliptical
it: ellittica

en: Elliptical Gradient
it: Sfumatura Ellittica

en: Email Account
it: Account di Posta Elettronica

en: Email Address
it: Indirizzo e-mail

en: Email Field
it: Campo email

en: Email Fullwidth
it: Pagina a Larghezza Piena

en: Email Optin
it: E-Mail Optin

en: Email Provider Account Setup Documentation
it: Documentazione sull'impostazione dell'account del provider di posta elettronica

en: Empty State
it: Stato Vuoto

en: Empty State Message
it: Messaggio Stato Vuoto

en: Enable
it: Attivare

en: Enable %s
it: Abilita %s

en: Enable Admin Bar
it: Abilita Barra di Amministrazione

en: Enable Condition
it: Abilita condizione

en: Enable Raw HTML
it: Abilita HTML Grezzo

en: Enable Redirect URL
it: Attiva reindirizzamento dell’URL

en: Enable Template
it: Attiva Template

en: Enable Title
it: Abilita Titolo

en: Enable loop functionality to dynamically display looping content from the database based on your query settings.
it: Abilita la funzionalità loop per visualizzare dinamicamente contenuti ripetuti dal database in base alle impostazioni della query.

en: Enable or disable pagination for this feed.
it: Attiva o disattiva la paginazione per questo feed

en: Enable smooth scrolling when clicking table links.
it: Abilita lo scorrimento fluido quando fai clic sui link dell'indice.

en: Enable this to make the animation loop infinitely.
it: Abilita questa opzione per ripetere l'animazione all'infinito.

en: Enabled animated transitions between default and sticky styles when the element becomes "stuck".
it: Abilita transizioni animate tra gli stili predefiniti e sticky quando l'elemento diventa "ancorato".

en: Enabled animated transitions between default and sticky styles when the element becomes “stuck”
it: Abilitate le transizioni animate tra gli stili predefiniti e permanenti quando l'elemento diventa "bloccato"

en: Enabled template
it: Template Attivato

en: Enabling conditional logic makes this field only visible when any or all of the rules below are fulfilled<br><strong>Note:</strong> Only fields with an unique and non-empty field ID can be used
it: L'attivazione di logiche aggiuntive permette di rendere questo campo visibile solo quando tutte o alcune delle condizioni qui sotto vengono soddisfatte<br><strong>Nota:</strong> Possono essere usati solo i campi con un campo ID univoco e non vuoto

en: Enabling this option will add borders to input fields when focused.
it: Abilitando questa opzione si aggiungeranno i bordi ai campi di input quando focalizzati.

en: Enabling this will extend the input field to 100% of the width of the module.
it: Abilitando questo si estenderà il campo di input al 100% della larghezza del modulo.

en: Enabling this will make the carousel cycle through all slides automatically.
it: Se abilitata, il carosello scorrerà automaticamente tutte le slide.

en: End
it: Fine

en: End Position
it: Posizione Finale

en: Ending
it: Fine

en: Ending %s
it: Fine %s

en: Ending Blur
it: Sfocatura finale

en: Ending Offset
it: Scostamento finale

en: Ending Opacity
it: Opacità finale

en: Ending Rotation
it: Rotazione finale

en: Ending Scale
it: Scala finale

en: Enhance
it: Migliorare

en: Enter CSS gradient value
it: Inserisci valore sfumatura CSS

en: Enter Custom Attribute
it: Inserisci Attributo Personalizzato

en: Enter Custom Meta Key
it: Inserisci Chiave Meta Personalizzata

en: Enter Preview Mode
it: Entra in Modalità Anteprima

en: Enter a name for your %s.
it: Inserisci un nome per %s.

en: Enter a name for your canvas.
it: Inserisci un nome per il tuo canvas.

en: Enter a name for your exported file.
it: Inserisci un nome per il file esportato.

en: Enter an address for the map center point, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
it: Inserisci un indirizzo per il punto centrale della mappa, e questo sarà geo-codificato e mostrato sulla mappa qui sotto

en: Enter an address for this map pin, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
it: Inserisci un indirizzo per questo segnalino della mappa, e questo sarà geo-codificato e mostrato sulla mappa qui sotto

en: Enter custom nth-child pattern (e.g., 3n+1, 4n-1, 2n+3)
it: Inserisci un pattern nth-child personalizzato (ad esempio, 3n+1, 4n-1, 2n+3)

en: Enter meta key
it: Inserisci Chiave Meta

en: Enter meta value
it: Inserisci valore meta

en: Enter the HTML attribute name (e.g., class, id, data-state, aria-expanded)
it: Inserisci il nome dell'attributo HTML (es. class, id, data-state, aria-expanded)

en: Enter the URL for the Button.
it: Inserisci l'URL del Bottone

en: Enter the attribute value to toggle/add/remove
it: Inserisci il valore dell'attributo da attivare/disattivare/aggiungere/rimuovere

en: Enter the cookie name (e.g., user_preference, theme_mode, cart_items)
it: Inserisci il nome del cookie (es. user_preference, theme_mode, cart_items)

en: Enter the cookie value to toggle/add/remove
it: Inserisci il valore del cookie da attivare/disattivare/aggiungere/rimuovere

en: Enter the custom field name (meta key) you want to query. This is the key stored in the post_meta table that identifies your custom field.
it: Inserisci il nome del campo personalizzato (chiave meta) che vuoi interrogare. Questa è la chiave memorizzata nella tabella post_meta che identifica il tuo campo personalizzato.

en: Enter the custom field value you want to match against. This is the value stored in the post_meta table that you want to filter posts by.
it: Inserisci il valore del campo personalizzato che vuoi confrontare. Questo è il valore memorizzato nella tabella post_meta in base al quale vuoi filtrare i post.

en: Enter the new value that will replace the found value.
it: Inserisci il nuovo valore che sostituirà il valore trovato.

en: Enter the numeric value for the grid property (e.g., column span: 1)
it: Inserisci il valore numerico per la proprietà della griglia (ad esempio, estensione colonna: 1)

en: Enter the text for the Button.
it: Inserisci il testo del Bottone

en: Enter the text for this list item.
it: Inserisci il testo per questo elemento dell'elenco.

en: Enter the value you want to find and replace.
it: Inserisci il valore che vuoi trovare e sostituire.

en: Enter your address to view shipping options.
it: Inserisci il tuo indirizzo per visualizzare le opzioni di spedizione.

en: Enter your page title here.
it: Inserisci qui il titolo della pagina.

en: Entire Page
it: Intera Pagina

en: Equal Columns
it: Colonne Uguali

en: Equal Fixed Width Columns
it: Colonne A Larghezza Fissa Uguale

en: Equal Height Rows
it: Righe A Altezza Uguale

en: Equal Minimum Width Columns
it: Colonne A Larghezza Minima Uguale

en: Equal Width Columns
it: Colonne A Larghezza Uguale

en: Equalize Column Heights
it: Eguaglia Altezze delle Colonne

en: Equalizing columns heights will force all columns to assume the height of the tallest column in the row. All columns will have the same height, keeping their appearance uniform
it: L'equalizzazione dell'altezza delle colonne forzerà tutte le colonne ad assumere l'altezza della colonna più alta della riga. Tutte le colonne avranno la stessa altezza, mantenendo un aspetto uniforme

en: Equals
it: È uguale a

en: Equals (=)
it: Uguale (=)

en: Error when rendering Shortcode module with shortcode name %1$s and shortcode content %2$s
it: Errore durante il rendering del modulo Shortcode con nome shortcode %1$s e contenuto shortcode %2$s

en: Even Items
it: Elementi Pari

en: Events
it: Eventi

en: Every Eighth Item
it: Ogni Ottavo Elemento

en: Every Fifth Item
it: Ogni Quinto Elemento

en: Every Fourth Item
it: Ogni Quarto Elemento

en: Every Ninth Item
it: Ogni Nono Elemento

en: Every Other
it: Ogni altro

en: Every Seventh Item
it: Ogni Settimo Elemento

en: Every Sixth Item
it: Ogni Sesto Elemento

en: Every Tenth Item
it: Ogni Decimo Elemento

en: Every Third Item
it: Ogni Terzo Elemento

en: Exceptions
it: Eccezioni

en: Excerpt
it: Estratto

en: Excerpt Length
it: Lunghezza dell'estratto

en: Exclude
it: Escludi

en: Exclude Categories
it: Escludi categorie

en: Exclude Current %s
it: Escludi %s Corrente

en: Exclude Current Post
it: Escludi Post Corrente

en: Exclude From
it: Escludi Da

en: Exclude From: %1$s
it: Escludi Da: %1$s

en: Exclude Pages
it: Escludi pagine

en: Exclude Posts
it: Escludi post

en: Exclude Posts With Specific Terms
it: Escludi Post Con Termini Specifici

en: Exclude Specific Posts
it: Escludi Post Specifici

en: Excluded Item
it: Elemento escluso

en: Excluded Item Text
it: Testo Elemento Escluso

en: Excluded Search Queries
it: Query di ricerca escluse

en: Exclusion
it: Esclusione

en: Execute Selected Option
it: Esegui Opzione Selezionata

en: Execute Selected Responsive State Picker Option
it: Esegui Opzione Selezionata Del Selettore Responsive E Stato

en: Exist
it: Esistere

en: Existing Page Layout
it: Layout Pagina Esistente

en: Existing Post Layout
it: Layout Articolo Esistente

en: Exit
it: Esci

en: Exit Builder
it: Esci Dal Builder

en: Exit Dropdown
it: Menu a Tendina Uscita

en: Exit Preview
it: Esci dall'Anteprima

en: Exit Preview Mode
it: Esci dalla Modalità Anteprima

en: Exit To Dashboard
it: Esci Alla Bacheca

en: Exit To Editor
it: Esci All'Editor

en: Exit To Front End
it: Esci Nel Front End

en: Exit To WordPress Dashboard
it: Esci Nella Bacheca WordPress

en: Exit To WordPress Editor
it: Esci Nell’Editor WordPress

en: Exit Visual Builder
it: Esci Visual Builder

en: Exit to Backend
it: Esci E Vai Al Backend

en: Exit to Backend Builder
it: Esci E Vai A Backend Builder

en: Expand
it: Espandi

en: Expand All
it: Espandi Tutto

en: Expand And Fill
it: Espandi e riempi

en: Expand Modal
it: Espandi modale

en: Export
it: Esporta

en: Export & Import
it: Esporta e Importa

en: Export Canvas
it: Esporta Canvas

en: Export File Name
it: Esporta nome del file

en: Export Layout
it: Esporta layout

en: Export Options
it: Opzioni di esportazione

en: Export Presets
it: Esporta Preset

en: Export Templates
it: Esporta Template

en: Export Variables
it: Esporta Variabili

en: Extend %1$s Attributes
it: Estendi Attributi %1$s

en: Extend %1$s Content Attributes
it: Estendi Attributi Contenuto %1$s

en: Extend %1$s Design Attributes
it: Estendi Attributi Design %1$s

en: Extend %1$s Preset
it: Estendi Preset %1$s

en: Extend %1$s Presets
it: Estendi Preset %1$s

en: Extend %1$s Style Attributes
it: Estendi Attributi Stile %1$s

en: Extend All %1$s Attributes
it: Estendi Tutti Gli Attributi %1$s

en: Extend Attributes
it: Estendi Attributi

en: Extend From Element
it: Estendi Da Elemento

en: Extend Select Content Attributes
it: Estendi Attributi Contenuto Selezionati

en: Extend Select Design Attributes
it: Estendi Attributi Design Selezionati

en: Extend Select Presets
it: Estendi Preset Selezionati

en: Extend Select Style Attributes
it: Estendi Attributi Stile Selezionati

en: Extend To Element Type
it: Estendi Al Tipo Di Elemento

en: Extend To Location
it: Estendi Alla Posizione

en: Extended Attributes
it: Attributi Estesi

en: External Article
it: Articolo Esterno

en: External Link
it: Link Esterno

en: Facebook Profile Url
it: URL profilo Facebook

en: Fade
it: Dissolvi

en: Fade In
it: Dissolvenza in entrata

en: Fading In and Out
it: Dissolvenza in entrata e in uscita

en: Fading in & Out
it: Dissolvenza In Entrata E In Uscita

en: Failed to assign Theme Builder template conditions.
it: Assegnazione delle condizioni del template Theme Builder non riuscita.

en: Failed to attach Theme Builder template to the Theme Builder.
it: Associazione del template Theme Builder al Theme Builder non riuscita.

en: Failed to create Theme Builder template.
it: Creazione del template Theme Builder non riuscita.

en: Failed to create post.
it: Impossibile creare il post.

en: Failed to create your layout. Please try again later.
it: Impossibile creare il layout. Riprova più tardi.

en: Failed to delete global canvas.
it: Impossibile eliminare il canvas globale.

en: Failed to detach template from the Theme Builder; the template was restored.
it: Dissociazione del template dal Theme Builder non riuscita; il template è stato ripristinato.

en: Failed to duplicate post.
it: Impossibile duplicare il post.

en: Failed to duplicate your layout. Please try again later.
it: Impossibile duplicare il layout. Riprova più tardi.

en: Failed to fetch Instagram media.
it: Impossibile recuperare i contenuti multimediali di Instagram.

en: Failed to load the Theme Builder.
it: Impossibile caricare Theme Builder.

en: Failed to load your existing items. Please try again later.
it: Impossibile caricare gli elementi esistenti. Riprova più tardi.

en: Failed to move post to trash.
it: Impossibile spostare il post nel cestino.

en: Failed to trash Theme Builder template.
it: Spostamento nel cestino del template Theme Builder non riuscito.

en: Failed to update Theme Builder template.
it: Aggiornamento del template Theme Builder non riuscito.

en: Failed to update breakpoints.
it: Impossibile aggiornare i breakpoint.

en: Failed to update post content.
it: Aggiornamento del contenuto del post non riuscito.

en: Failed to update post status.
it: Aggiornamento dello stato del post non riuscito.

en: Failed to update post.
it: Aggiornamento del post non riuscito.

en: Failure Message
it: Messaggio Di Errore

en: Featured Background Color
it: Colore di sfondo in primo piano

en: Featured Body Text Color
it: Colore del testo del corpo in primo piano

en: Featured Bullet Color
it: Colore proiettile in primo piano

en: Featured Currency & Frequency Text Color
it: Colore Testo Valuta e Frequenza In Evidenza

en: Featured Excluded Item Color
it: Colore articolo escluso in primo piano

en: Featured Header Background Color
it: Colore di sfondo dell'intestazione in primo piano

en: Featured Image
it: Immagine In Evidenza

en: Featured Image Alt Text
it: Testo Alt Immagine In Evidenza

en: Featured Image Height
it: Altezza immagine in primo piano

en: Featured Image Max Height
it: Immagine in primo piano Altezza massima

en: Featured Image Max Width
it: Larghezza massima dell'immagine in primo piano

en: Featured Image Overlay
it: Sovrimpressione immagine utilizzata

en: Featured Image Placement
it: Posizione Immagine in evidenza

en: Featured Image Title Text
it: Testo Titolo Immagine In Evidenza

en: Featured Image Width
it: Larghezza immagine in primo piano

en: Featured Price Text Color
it: Colore del testo in primo piano

en: Featured Pricing Area Background Color
it: Colore di sfondo dell'area di quotazione in primo piano

en: Featured Products
it: Prodotti in Evidenza

en: Featured Subtitle Text Color
it: Colore del testo dei sottotitoli in primo piano

en: Featured Table
it: Tabella in Evidenza

en: Featured Title Text Color
it: Colore del testo del titolo in primo piano

en: Featured pricing tables have a drop shadow that helps them stand out from the rest. This shadow can be disabled if you wish.
it: Le tabelle dei prezzi in primo piano hanno un'ombra esterna che le aiuta a distinguersi dal resto. Questa ombra può essere disabilitata se lo desideri.

en: Featuring a table will make it stand out from the rest.
it: Mettere in evidenza una tabella la renderà più visibile rispetto alle altre

en: Fetch
it: Recupera

en: Field
it: Campo

en: Field Does Not Exist (NOT EXISTS)
it: Campo Non Esistente (NOT EXISTS)

en: Field Exists (EXISTS)
it: Campo Esistente (EXISTS)

en: Field ID
it: ID campo

en: Field Icon
it: Icona Campo

en: Field Information
it: Informazioni Sul Campo

en: Field Label
it: Etichetta campo

en: Field Labels
it: Etichette di campo

en: Field Name
it: Nome Campo

en: Field Options
it: Opzioni Campo

en: Field to order results by (directly passed to the WordPress query)
it: Campo per ordinare i risultati (passato direttamente alla query di WordPress)

en: Fields
it: Campi

en: Fields Label Position
it: Posizione etichetta campi

en: Fields Placeholder
it: Segnaposto dei campi

en: Fields Width
it: Larghezza campi

en: Fill
it: Riempimento

en: Fill Color
it: Colore Di Riempimento

en: Fill Opacity
it: Opacità Riempimento

en: Fill Type
it: Tipo Riempimento

en: Filter
it: Filtro

en: Filter Color
it: Colore Filtro

en: Filter Criteria
it: Criteri di filtro

en: Filter Criteria Text
it: Testo Criteri Filtro

en: Filter Global Color
it: Filtra Colore Globale

en: Filter posts based on post meta values. Use this to create complex queries that match posts with specific custom field data, such as showing only posts with a particular meta value.
it: Filtra i post in base ai valori dei meta del post. Usa questa opzione per creare query complesse che corrispondono ai post con dati specifici dei campi personalizzati, ad esempio mostrando solo i post con un determinato valore meta.

en: Filter the loop to exclude posts that have the specific taxonomy terms you specify. Use this to remove content with particular categories, tags, or other taxonomies from your results.
it: Filtra il loop in modo da escludere i post che hanno i termini di tassonomia specificati. Usalo per rimuovere dai risultati contenuti con determinate categorie, tag o altre tassonomie.

en: Filter the loop to only include posts that have the specific taxonomy terms you specify. Use this to narrow down your results to content with particular categories, tags, or other taxonomies.
it: Filtra il loop in modo da includere solo i post che hanno i termini di tassonomia specificati. Usalo per restringere i risultati a contenuti con determinate categorie, tag o altre tassonomie.

en: Filterable Portfolio
it: Portfolio Filtrabile

en: Filterable Portfolios
it: Portafogli filtrabili

en: Filters
it: Filtro

en: Find
it: Trova

en: Find & Replace
it: Trova e sostituisci

en: Find And Replace
it: Trova E Sostituisci

en: Find And Replace Complete
it: Trova E Sostituisci Completato

en: Find And Replace In Element Type
it: Trova E Sostituisci Nel Tipo Di Elemento

en: Find And Replace In Location
it: Trova E Sostituisci Nella Posizione

en: Find Value
it: Trova Valore

en: First & Last Name
it: Nome e Cognome

en: First Instance of Every Month
it: Prima istanza di ogni mese

en: First Item
it: Primo Elemento

en: First Name
it: Nome

en: First Name Fullwidth
it: Allarga Al Massimo

en: Fixed
it: Fisso

en: Fixed Height Rows
it: Righe A Altezza Fissa

en: Fixed Left Sidebar
it: Pagina con Barra Laterale a Sinistra

en: Fixed Right Sidebar
it: Pagina con Barra Laterale a Destra

en: Fixed Scale (Responsive)
it: Scala Fissa (Responsive)

en: Fixed Scale (Single)
it: Scala Fissa (Singola)

en: Flip
it: Gira

en: Flip Horizontal
it: Capovolgi orizzontalmente

en: Flip Vertical
it: Capovolgi verticalmente

en: Flip the divider horizontally or vertically to change the shape and its direction.
it: Capovolgere il divisore orizzontalmente o verticalmente per cambiare la forma e la sua direzione.

en: FlipBoard
it: Flipboard

en: Floating
it: Fluttuante

en: Floating Minimum Size
it: Dimensione minima mobile

en: Floating Squares
it: Piazze galleggianti

en: Fluid Preview Viewport
it: Viewport Anteprima Fluida

en: Fluid Scale (CSS Clamp)
it: Scala Fluida (Clamp CSS)

en: Fold
it: piega

en: Follow
it: Segui

en: Follow Button
it: Pulsante Follow

en: Follow Button Text
it: Testo Del Pulsante Segui

en: Follow Instagram account
it: Segui l'account Instagram

en: Follow Us On Instagram
it: Seguici Su Instagram

en: Follow on %s
it: Segui su %s

en: Font Does not Exist.
it: Il Font Non Esiste.

en: Font Families
it: Famiglie Di Font

en: Font Name
it: Nome Account

en: Font Name Cannot be Empty and Cannot Contain Special Characters.
it: Il Nome del Font Non Può Essere Vuoto e Non Può Contenere Caratteri Speciali.

en: Font Name Cannot be Empty.
it: Il Nome del Font Non Può Essere Vuoto.

en: Font Size
it: Dimensione Carattere

en: Font Size (em)
it: Dimensione Font (em)

en: Font Style
it: Copia Stile

en: Font Weight
it: Luce Soffusa

en: Font Weights
it: Spessori Font

en: Font With This Name Already Exists. Please Use a Different Name.
it: Esiste Già Un Font Con Questo Nome. Usa Un Nome Diverso.

en: Fonts
it: Caratteri

en: Footer Template
it: Template Footer

en: Footer Templates
it: Template Footer

en: For example: whatsapp://.
it: Ad esempio: whatsapp://.

en: Force Fullwidth
it: Allarga Al Massimo

en: Force Visible
it: Forza Visibile

en: Force the element to be visible in specific contexts.
it: Forza la visibilità dell'elemento in contesti specifici.

en: Forgot your password?
it: Hai dimenticato la password?

en: Form
it: Modulo

en: Form Background Color
it: Colore Sfondo Modulo

en: Form Fields
it: Campi modulo

en: Form Notice
it: Avviso modulo

en: Form Notice Background Color
it: Colore Sfondo Avviso Modulo

en: Form Title
it: Titolo del modulo

en: Form Title Text
it: Testo Titolo Modulo

en: Forward
it: In Avanti

en: Framing
it: Inquadratura

en: Free Divi Cloud Limit Reached
it: Raggiunto Il Limite Gratuito Di Divi Cloud

en: Free Form CSS
it: CSS Libero

en: Free-Form CSS
it: CSS in formato libero

en: Frequency
it: Frequenza

en: Friday
it: Venerdì

en: From Hour
it: Da ora

en: From Minute
it: Dal minuto

en: Full Size (Original)
it: Dimensione Piena (Originale)

en: Fullwidth
it: Larghezza Intera

en: Fullwidth Code
it: Codice a Larghezza Intera

en: Fullwidth Image
it: Immagine a Larghezza Intera

en: Fullwidth Images
it: Immagini Fullwidth

en: Fullwidth Map
it: Map a Larghezza Piena

en: Fullwidth Maps
it: Mappe Fullwidth

en: Fullwidth Menu
it: Menu a Larghezza Piena

en: Fullwidth Menus
it: Fullwidth Menu

en: Fullwidth Module
it: Modulo a larghezza intera

en: Fullwidth Post Contents
it: Contenuti Articolo A Larghezza Piena

en: Fullwidth Post Slider
it: Slider post a larghezza totale

en: Fullwidth Post Sliders
it: Cursori della posta Fullwidth

en: Fullwidth Post Title
it: Titolo Post a Larghezza Intera

en: Fullwidth Section
it: Sezione A Larghezza Intera

en: Fullwidth Slider
it: Slider a Larghezza Piena

en: Fullwidth Sliders
it: Cursori Fullwidth

en: Galleries
it: Gallerie

en: Gallery
it: Galleria

en: Gallery Item
it: Oggetto della Galleria

en: Gallery Item Caption
it: Didascalia elemento galleria

en: Gallery Item Title
it: Titolo Oggetto Galleria

en: Gallery Pagination
it: Impaginazione galleria

en: Gap
it: Spaziatura

en: General
it: Generale

en: General Functionality
it: Funzionalità Generali

en: Generate & Replace
it: Genera e sostituisci

en: Generate Automatically
it: Genera automaticamente

en: Generate Border-None
it: Genera Border-None

en: Generate Color Palette Variables
it: Genera Variabili Palette Colori

en: Generate Content With AI
it: Genera contenuti con l'intelligenza artificiale

en: Generate Fluid Sizing Variables
it: Genera Variabili Di Dimensionamento Fluido

en: Generate From Video
it: Genera dal Video

en: Generate Gap-0
it: Genera Gap-0

en: Generate Radius-Full
it: Genera Radius-Full

en: Generate Radius-None
it: Genera Radius-None

en: Generate Section With AI
it: Genera sezione con AI

en: Generate Space-0
it: Genera Space-0

en: Generate Width-Full
it: Genera Width-Full

en: Generate With AI
it: Genera con l'intelligenza artificiale

en: Generate a color palette from one primary color using relative HSL filters.
it: Genera una palette colori da un colore primario usando filtri HSL relativi.

en: Generate a scale of clamp tokens.
it: Genera una scala di token clamp.

en: Generate a scale of fixed size tokens.
it: Genera una scala di token dimensione fissi.

en: Generate a single fluid clamp token.
it: Genera un singolo token clamp fluido.

en: Generate a single size token.
it: Genera un singolo token dimensione.

en: Generate border width values using a modular scale.
it: Genera valori di spessore bordo usando una scala modulare.

en: Generate color scales from one color using relative HSL filters.
it: Genera scale colore da un colore usando filtri HSL relativi.

en: Generate fixed border width values at each breakpoint.
it: Genera valori fissi di spessore bordo a ogni breakpoint.

en: Generate fixed font sizes at each breakpoint (phone, tablet, desktop).
it: Genera dimensioni font fisse a ogni breakpoint (telefono, tablet, desktop).

en: Generate fixed gap values at each breakpoint.
it: Genera valori di gap fissi a ogni breakpoint.

en: Generate fixed radius values at each breakpoint.
it: Genera valori di raggio fissi a ogni breakpoint.

en: Generate fixed spacing values at each breakpoint.
it: Genera valori di spaziatura fissi a ogni breakpoint.

en: Generate fixed width values at each breakpoint.
it: Genera valori fissi di larghezza a ogni breakpoint.

en: Generate fluid border width values that scale smoothly between min and max using CSS clamp().
it: Genera valori fluidi di spessore bordo che scalano in modo uniforme tra min e max usando clamp() di CSS.

en: Generate fluid font sizes that scale smoothly between min and max sizes using CSS clamp().
it: Genera dimensioni font fluide che scalano in modo uniforme tra dimensioni min e max usando clamp() di CSS.

en: Generate fluid gap values that scale smoothly between min and max using CSS clamp().
it: Genera valori di gap fluidi che scalano in modo uniforme tra min e max usando clamp() di CSS.

en: Generate fluid radius values that scale smoothly between min and max using CSS clamp().
it: Genera valori di raggio fluidi che scalano in modo uniforme tra min e max usando clamp() di CSS.

en: Generate fluid spacing values that scale smoothly between min and max using CSS clamp().
it: Genera valori di spaziatura fluidi che scalano in modo uniforme tra min e max usando clamp() di CSS.

en: Generate fluid width values that scale smoothly between min and max using CSS clamp().
it: Genera valori fluidi di larghezza che scalano in modo uniforme tra min e max usando clamp() di CSS.

en: Generate font sizes using a modular scale (e.g. xs, s, m, l, xl).
it: Genera dimensioni font usando una scala modulare (ad es. xs, s, m, l, xl).

en: Generate gap values using a modular scale.
it: Genera valori di gap usando una scala modulare.

en: Generate radius values using a modular scale.
it: Genera valori di raggio usando una scala modulare.

en: Generate secondary and tertiary harmony colors from one source color.
it: Genera colori in armonia secondari e terziari da un colore sorgente.

en: Generate spacing values using a modular scale.
it: Genera valori di spaziatura usando una scala modulare.

en: Generate width values using a modular scale.
it: Genera valori di larghezza usando una scala modulare.

en: Generated CSS Units
it: Unità CSS Generate

en: Geocoder failed due to %s
it: Geocoder non riuscito a causa di %s

en: Get Unlimited Divi Cloud Storage
it: Ottieni Spazio Di Archiviazione Illimitato Su Divi Cloud

en: Give Me A Choice
it: Dammi una scelta

en: Give this element a blur effect so that it moves in and out of focus as the viewer scrolls through the page.
it: Assegna a questo elemento un effetto sfocato in modo che si sposti dentro e fuori fuoco mentre lo spettatore scorre la pagina.

en: Give this element a scale effect so that it grows and shrinks as the viewer scrolls through the page.
it: Assegna a questo elemento un effetto di scala in modo che cresca e si rimpicciolisce mentre lo spettatore scorre la pagina.

en: Give this element an opacity effect so that it fades in and out as the viewer scrolls through the page.
it: Assegna a questo elemento un effetto di opacità in modo che svanisca in entrata e in uscita mentre lo spettatore scorre la pagina.

en: Give this element horizontal motion so that it slides left or right as the viewer scrolls through the page.
it: Dai a questo elemento un movimento orizzontale in modo che scorra a sinistra o a destra mentre il visualizzatore scorre la pagina.

en: Give this element rotating motion so that it spins as the viewer scrolls through the page.
it: Dai a questo elemento un movimento di rotazione in modo che ruoti mentre lo spettatore scorre la pagina.

en: Give this element vertical motion so that is moves faster or slower than the elements around it as the viewer scrolls through the page.
it: Dai a questo elemento un movimento verticale in modo che si muova più velocemente o più lentamente degli elementi circostanti mentre lo spettatore scorre la pagina.

en: Global
it: Globale

en: Global Body
it: Testo Principale Globale

en: Global Canvas
it: Canvas Globale

en: Global Canvases
it: Canvas Globali

en: Global Colors
it: Colori Globali

en: Global Fonts Weights
it: Spessori Dei Font Globali

en: Global Footer
it: Footer Globale

en: Global Gradients
it: Sfumature Globali

en: Global Header
it: Header Globale

en: Global Variables
it: Variabili Globali

en: Global canvas not found.
it: Canvas globale non trovato.

en: Go Back
it: Torna indietro

en: Go To
it: Vai A

en: Go To A Module
it: Vai A Un Modulo

en: Go To A Row
it: Vai A Una Riga

en: Go To A Section
it: Vai A Una Sezione

en: Go To Layer
it: Vai a livello

en: Go To a Section, Row or Module
it: Vai A Una Sezione, Riga O Modulo

en: Go to Dashboard
it: Vai Alla Bacheca

en: Go to Editor
it: Vai All'Editor

en: Good
it: Buono

en: Google API Key
it: Chiave Google API

en: Google Maps script is not available on this page.
it: Lo script di Google Maps non è disponibile su questa pagina.

en: Gradient
it: Gradiente

en: Gradient Direction
it: Direzione Gradiente

en: Gradient End
it: Fine Gradiente

en: Gradient Fill
it: Riempimento Sfumatura

en: Gradient Length
it: Lunghezza Gradiente

en: Gradient Picker
it: Selettore Sfumatura

en: Gradient Position
it: Posizione gradiente

en: Gradient Start
it: Inizio Gradiente

en: Gradient Stops
it: Gradiente si ferma

en: Gradient Type
it: Tipo Gradiente

en: Gradient Unit
it: Unità gradiente

en: Gradients
it: Sfumature

en: Graph
it: Grafico

en: Graph 2
it: Grafico 2

en: Graph 3
it: Grafico 3

en: Graph 4
it: Grafico 4

en: Grayscale Filter Amount (%)
it: Regola Filtro Grigio (%)

en: Greater Than (>)
it: Maggiore Di (>)

en: Greater Than or Equal (>=)
it: Maggiore O Uguale (>=)

en: Green
it: Verde

en: Grid
it: Griglia

en: Grid Auto Columns
it: Colonne Automatiche Griglia

en: Grid Auto Rows
it: Righe Automatiche Griglia

en: Grid Column Template
it: Template Colonne Griglia

en: Grid Density
it: Densità Griglia

en: Grid Direction
it: Direzione Griglia

en: Grid Layout
it: Layout della griglia

en: Grid Mode
it: Modalità Griglia

en: Grid Offset Rule
it: Regola Offset Griglia

en: Grid Offset Rules
it: Regole Offset Griglia

en: Grid Row Template
it: Template Righe Griglia

en: Grid Template Columns
it: Colonne Modello Griglia

en: Grid Tile Background Color
it: Colore Sfondo Caselle Griglia

en: Grid View
it: Vista Griglia

en: Groove
it: Incavatura

en: Group
it: Gruppo

en: Group Carousel
it: Carosello Di Gruppo

en: Group Carousels
it: Caroselli Di Gruppo

en: Group Settings Into Closed Toggles
it: Impostazioni di gruppo in al chiuso

en: Groups
it: Gruppi

en: Grow
it: Crescita

en: Grow to Fill
it: Espandi Per Riempire

en: Gutter
it: Spaziatura

en: Gutter Width
it: Spaziatura Colonne

en: HTML After
it: HTML Dopo

en: HTML Before
it: HTML Prima

en: HTML/JS Snippet
it: Snippet HTML/JS

en: Hamburger Menu Icon Color
it: Hamburger Menu Icona Colore

en: Hamburger Menu Icon Font Size
it: Icona del menu Hamburger Dimensione carattere

en: Hard Light
it: Luce Intensa

en: Has Bought a Product
it: Ha acquistato un prodotto

en: Has Bought a Specific Product
it: Ha acquistato un prodotto specifico

en: Has No Value
it: Non ha valore

en: Has Not Bought a Product
it: Non ha acquistato un prodotto

en: Has Not Bought a Specific Product
it: Non ha acquistato un prodotto specifico

en: Has Not Visited a Specific Page
it: Non ha visitato una pagina specifica

en: Has Not Visited a Specific Post
it: Non ha visitato un post specifico

en: Has Products
it: Ha prodotti

en: Has Visited a Specific Page
it: Ha visitato una pagina specifica

en: Has Visited a Specific Post
it: Ha visitato un post specifico

en: Has a Specific Product
it: Ha un prodotto specifico

en: Header
it: Intestazione

en: Header Container
it: Intestazione Contenitore

en: Header Image
it: Immagine testata

en: Header Template
it: Template Header

en: Header Templates
it: Template Header

en: Heading
it: Intestazione

en: Heading %d
it: Titolo %d

en: Heading 1
it: Intestazione 1

en: Heading 2
it: Intestazione

en: Heading 3
it: Intestazione

en: Heading 4
it: Intestazione

en: Heading 5
it: Intestazione

en: Heading 6
it: Intestazione

en: Heading Color
it: Colore Titoli

en: Heading Container
it: Contenitore di intestazione

en: Heading Level
it: Livello di intestazione

en: Heading Text
it: Testo del Sottotitolo

en: Heading Text Color
it: Colore Testo Intestazioni

en: Heading Text H1
it: Testo Intestazione H1

en: Heading Text H2
it: Testo Intestazione H2

en: Heading Text H3
it: Testo Intestazione H3

en: Heading Text H4
it: Testo Intestazione H4

en: Heading Text H5
it: Testo Intestazione H5

en: Heading Text H6
it: Testo Intestazione H6

en: Headings
it: Intestazioni

en: Headings: %s
it: Titoli: %s

en: Heavy
it: pesante

en: Heavy 900
it: Pesante 900

en: Height
it: Altezza

en: Help
it: Aiuto

en: Help Video
it: Video Di Aiuto

en: Here you can add the current item to your Divi Library for later use.
it: Qui puoi aggiungere l'elemento corrente alla tua Libreria Divi per usarlo in seguito.

en: Here you can adjust the easing method of your animation. Easing your animation in and out will create a smoother effect when compared to a linear speed curve.
it: Qui puoi regolare il metodo di andamento della tua animazione. Facilitare l'animazione in entrata e in uscita creerà un effetto più fluido rispetto a una curva di velocità lineare.

en: Here you can adjust the element's position left or right from its starting location, which may differ based on its offset origin.
it: Qui puoi regolare la posizione dell'elemento a sinistra oa destra dalla sua posizione iniziale, che può differire in base alla sua origine di offset.

en: Here you can adjust the element's position upwards or downwards from its starting location, which may differ based on its offset origin.
it: Qui puoi regolare la posizione dell'elemento verso l'alto o verso il basso rispetto alla sua posizione iniziale, che può differire in base alla sua origine di offset.

en: Here you can adjust the element's starting location within its parent container. You can further adjust the element's position using the offset controls.
it: Qui puoi regolare la posizione iniziale dell'elemento all'interno del suo contenitore padre. È possibile regolare ulteriormente la posizione dell'elemento utilizzando i controlli di offset.

en: Here you can adjust the order in which posts are displayed.
it: Qui puoi modificare l’ordine di visualizzazione dei post.

en: Here you can choose Product Page Layout for WooCommerce.
it: Qui puoi scegliere il layout della pagina prodotto per WooCommerce.

en: Here you can choose between Description and short description to display.
it: Qui puoi scegliere tra Descrizione e breve descrizione da visualizzare.

en: Here you can choose from which corner this element is offset from. The vertical and horizontal offset adjustments will be affected based on the element's offset origin.
it: Qui puoi scegliere da quale angolo viene spostato questo elemento. Le regolazioni dell'offset verticale e orizzontale verranno influenzate in base all'origine dell'offset dell'elemento.

en: Here you can choose how to position the product meta.
it: Qui puoi scegliere come posizionare il meta prodotto.

en: Here you can choose icon size.
it: Qui puoi scegliere la dimensione dell'icona.

en: Here you can choose icon width.
it: Qui puoi scegliere la larghezza dell'icona.

en: Here you can choose the direction that your sub-menus will open. You can choose to have them open downwards or upwards.
it: Qui puoi decidere la direzione verso la quale si aprono i tuoi sottomenu. Puoi scegliere la direzione verso il basso o verso l'alto.

en: Here you can choose the element's position type. Absolutely positioned elements will float inside their parent elements. Fixed positioned elements will float within the browser viewport. Relatively positioned elements sit statically in their parent container, but can still be offset without disrupting surrounding elements.
it: Qui puoi scegliere il tipo di posizionamento dell'elemento. Gli elementi posizionati in modo assoluto fluttueranno all'interno dei rispettivi elementi padre. Gli elementi posizionati in modo fisso fluttueranno all'interno della viewport del browser. Gli elementi posizionati in modo relativo restano statici nel contenitore padre, ma possono comunque essere spostati senza disturbare gli elementi circostanti.

en: Here you can choose the element's position type. Absolutlely positioned elements will float inside their parent elements. Fixed positioned elements will float within the browser viewport. Relatively positioned elements sit statically in their parent container, but can still be offset without disrupting surrounding elements.
it: Qui puoi scegliere il tipo di posizione dell'elemento. Gli elementi posizionati in modo assoluto galleggeranno all'interno dei loro elementi principali. Gli elementi posizionati fissi galleggeranno all'interno della finestra del browser. Gli elementi posizionati in modo relativo si trovano staticamente nel loro contenitore padre, ma possono comunque essere sfalsati senza interrompere gli elementi circostanti.

en: Here you can choose the image alignment.
it: Qui puoi scegliere l'allineamento della tua immagine.

en: Here you can choose the size for all icons in this list.
it: Qui puoi scegliere la dimensione per tutte le icone in questo elenco.

en: Here you can choose to display the title.
it: Qui puoi scegliere di visualizzare il titolo.

en: Here you can choose when motion effects are triggered: When the top of the element enters into view, when the middle of the element enters into view, or when the bottom of the element enters into view.
it: Qui puoi scegliere quando attivare gli effetti di movimento: quando la parte superiore dell'elemento viene visualizzata, quando viene visualizzata la parte centrale dell'elemento o quando viene visualizzata la parte inferiore dell'elemento.

en: Here you can choose where to place the Featured Image.
it: Qui puoi scegliere dove posizionare l'immagine in evidenza.

en: Here you can choose where to place the icon.
it: Qui puoi scegliere dove posizionare l'icona.

en: Here you can choose where to place the reviews link.
it: Qui puoi scegliere dove posizionare il link alle recensioni.

en: Here you can choose whether background color setting above should be used or not.
it: Qui puoi scegliere se le impostazioni sul colore di sfondo qui sopra debbano essere usate o meno.

en: Here you can choose whether icon set below should be used.
it: Qui puoi decidere se l'icona impostata qui sotto deve essere usata o meno.

en: Here you can choose whether or not display the Author Name in Post Meta.
it: Qui puoi scegliere se visualizzare o meno il nome dell'autore nei metadati dell'articolo.

en: Here you can choose whether or not display the Categories in Post Meta. Note: This option doesn't work with custom post types.
it: Qui puoi scegliere se mostrare le categorie nei metadata del post. Nota: questa opzione non funziona con tipi di post personalizzati.

en: Here you can choose whether or not display the Comments Count in Post Meta.
it: Qui puoi scegliere se mostrare il numero di commenti nei metadata del post.

en: Here you can choose whether or not display the Date in Post Meta.
it: Qui puoi scegliere se visualizzare o meno la data nei metadati dell'articolo.

en: Here you can choose whether or not display the Featured Image.
it: Qui puoi scegliere se visualizzare o meno l'immagine in evidenza.

en: Here you can choose whether or not display the Post Meta.
it: Qui puoi scegliere se visualizzare o meno i metadati dell'articolo.

en: Here you can choose whether or not display the Post Title.
it: Qui puoi scegliere se visualizzare o meno il titolo dell'articolo.

en: Here you can choose whether or not the image should have a space below it.
it: Qui puoi scegliere se l'immagine deve avere o meno uno spazio sotto di essa.

en: Here you can choose whether or not the image should open in Lightbox. Note: if you select to open the image in Lightbox, url options below will be ignored.
it: Qui puoi scegliere se l'immagine deve essere aperta o meno in Lightbox. Nota: se selezioni di aprire l'immagine in Lightbox, le seguenti opzioni dell'URL saranno ignorate

en: Here you can choose whether or not the map will be draggable on mobile devices.
it: Qui puoi scegliere se la mappa sarà trascinabile o meno su dispositivi mobili.

en: Here you can choose whether or not to display the Coupon code.
it: Qui puoi scegliere se visualizzare o meno il codice Coupon.

en: Here you can choose whether or not to display the Product image.
it: Qui puoi scegliere se visualizzare o meno l'immagine del Prodotto.

en: Here you can choose whether or not to display the Remove Item Icon.
it: Qui puoi scegliere se visualizzare o meno l'icona Rimuovi elemento.

en: Here you can choose whether or not to display the Update cart button.
it: Qui puoi scegliere se visualizzare o meno il pulsante Aggiorna carrello.

en: Here you can choose whether or not to include the follow button next to the icon.
it: Qui puoi decidere se includere o meno il pulsante follow accanto all'icona.

en: Here you can choose whether or not use the background color for the Title/Meta text.
it: Qui puoi scegliere se usare o meno il colore di sfondo per il testo del titolo/metadati.

en: Here you can choose whether or not your link opens in a new window
it: Qui puoi scegliere se il tuo link viene aperto o meno in una nuova finestra

en: Here you can choose whether or not your link opens in a new window.
it: Qui puoi scegliere se il link si apre o meno in una nuova finestra.

en: Here you can choose whether the Categories should be added.
it: Qui puoi scegliere se aggiungere le categorie.

en: Here you can choose whether the SKU should be added.
it: Qui puoi scegliere se aggiungere lo SKU.

en: Here you can choose whether the Tags should be added.
it: Qui puoi scegliere se aggiungere i tag.

en: Here you can choose whether the custom reviews link should be added.
it: Qui puoi scegliere se aggiungere il link delle recensioni personalizzate.

en: Here you can choose whether the header is expanded to fullscreen size.
it: Qui puoi scegliere se espandere l'header a schermo intero.

en: Here you can choose whether the percent sign should be added after the number set above.
it: Qui puoi decide se aggiungere il simbolo percentuale dopo il numero impostato precedentemente

en: Here you can choose whether the quantity field should be added before the Add to Cart button.
it: Qui puoi scegliere se aggiungere il campo quantità prima del pulsante Aggiungi al carrello.

en: Here you can choose whether the scroll down button is shown.
it: Qui puoi scegliere se mostrare il bottone di scroll in basso.

en: Here you can choose whether the star rating should be added.
it: Qui puoi scegliere se aggiungere la valutazione in stelle.

en: Here you can choose whether the stock (displayed when product inventory is managed) should be visible or not.
it: Qui puoi scegliere se rendere visibili o meno le scorte (mostrate quando la gestione dell’inventario prodotto è attiva).

en: Here you can choose whether the user should be redirected back to the current page after logging in.
it: Qui puoi scegliere se l'utente deve essere reindirizzato alla pagina corrente dopo aver effettuato l'accesso.

en: Here you can choose whether the zoom level will be controlled by mouse wheel or not.
it: Qui puoi scegliere se controllare lo zoom con la rotellina del mouse

en: Here you can choose whether your color should be light or dark. If you are working with a dark background, then your controls color should be light. If your background is light, then your controls color should be set to dark.
it: Qui puoi scegliere se il colore deve essere chiaro o scuro. Se stai lavorando con uno sfondo scuro, il colore dei controlli dovrebbe essere chiaro. Se lo sfondo è chiaro, il colore dei controlli dovrebbe essere impostato su scuro.

en: Here you can choose whether your text should be light or dark. If you are working with a dark background, then your text should be light. If your background is light, then your text should be set to dark.
it: Qui puoi scegliere se il tuo testo deve essere chiaro o scuro. Se lavori con uno sfondo scuro, il testo dovrebbe essere chiaro. Se lo sfondo è chiaro, il testo dovrebbe essere scuro

en: Here you can choose which action to execute on button click.
it: Qui puoi scegliere quale azione eseguire al clic sul pulsante.

en: Here you can choose which types of characters are used to distinguish between each item in the %s.
it: Qui puoi scegliere quali tipi di caratteri vengono usati per distinguere ciascun elemento in %s.

en: Here you can choose which types of characters are used to distinguish between each item in the list.
it: Qui puoi scegliere quali tipi di caratteri vengono usati per distinguere ciascun elemento nell'elenco.

en: Here you can choose which types of characters are used to distinguish between each item in the ordered list.
it: Qui puoi scegliere quali tipi di caratteri sono usati per distinguere tra ciascun elemento nell'elenco ordinato.

en: Here you can chose whether Sale Badge should be displayed or not.
it: Qui puoi scegliere se mostrare o meno il badge Offerta.

en: Here you can chose whether product  image should be displayed or not.
it: Qui puoi scegliere se mostrare o meno l’immagine prodotto.

en: Here you can chose whether product gallery should be displayed or not.
it: Qui puoi scegliere se mostrare o meno la galleria prodotti.

en: Here you can control element overflow on the %s axis. If set to scroll, content that overflows static widths or heights will trigger a browser scrollbar. If set to hidden, content overflow will be clipped.
it: Qui puoi controllare l'overflow dell'elemento sull'asse %s. Se impostato su scorrimento, il contenuto che trabocca larghezze o altezze statiche attiverà una barra di scorrimento del browser. Se impostato su nascosto, l'overflow del contenuto verrà troncato.

en: Here you can control element overflow on the X axis.
it: Qui puoi controllare l'overflow dell'elemento sull'asse X.

en: Here you can control element overflow on the Y axis.
it: Qui puoi controllare l'overflow dell'elemento sull'asse Y.

en: Here you can control element position on the z axis. Elements with higher z-index values will sit atop elements with lower z-index values.
it: Qui puoi controllare la posizione dell'elemento sull'asse z. Gli elementi con valori z-index più alti saranno posizionati in cima a elementi con valori z-index più bassi.

en: Here you can control the corner radius of this element. Enable the link icon to control all four corners at once, or disable to define custom values for each.
it: Qui puoi controllare il raggio dell'angolo di questo elemento. Abilita l'icona di collegamento per controllare tutti e quattro gli angoli contemporaneamente, oppure disabilitare per definire valori personalizzati per ciascuno.

en: Here you can create the breadcrumb text for the Home page.
it: Qui puoi creare il testo breadcrumb per la Home page.

en: Here you can create the content that will be used within the module
it: Qui puoi creare il contenuto che verrà utilizzato all'interno del modulo

en: Here you can create the content that will be used within the module.
it: Qui puoi creare il contenuto da usare all'interno del modulo

en: Here you can create the link for the Home page.
it: Qui è possibile creare il collegamento per la Home page.

en: Here you can define a custom color for all icons in this list.
it: Qui puoi definire un colore personalizzato per tutte le icone in questo elenco.

en: Here you can define a custom color for the button icon.
it: Qui puoi definire un colore personalizzato per l'icona del pulsante.

en: Here you can define a custom color for the icon.
it: Qui puoi definire un colore personalizzato per l'icona.

en: Here you can define a custom color for the overlay
it: Qui puoi scegliere un colore personalizzato per la sovrimpressione.

en: Here you can define a custom color for the overlay icon
it: Qui puoi scegliere un colore personalizzato per l’icona da sovrimporre.

en: Here you can define a custom color for the overlay icon.
it: Qui puoi definire un colore personalizzato per l’icona dell’overlay.

en: Here you can define a custom color for the overlay.
it: Qui puoi definire un colore personalizzato per la sovrapposizione.

en: Here you can define a custom color for the scroll down icon.
it: Qui puoi definire un colore personalizzato per l'icona di scorrimento verso il basso.

en: Here you can define a custom color for the social network icon.
it: Qui puoi definire un colore personalizzato per l'icona del social network.

en: Here you can define a custom color for the zoom icon.
it: Qui puoi definire un colore personalizzato per l'icona dello zoom.

en: Here you can define a custom color for your hamburger menu icon.
it: Qui puoi definire un colore personalizzato per l'icona del menu del tuo hamburger.

en: Here you can define a custom color for your icon.
it: Qui puoi decidere un colore personalizzato per la tua icona.

en: Here you can define a custom color for your search icon.
it: Qui puoi definire un colore personalizzato per la tua icona di ricerca.

en: Here you can define a custom color for your shopping cart icon.
it: Qui puoi definire un colore personalizzato per l'icona del tuo carrello.

en: Here you can define a custom icon for the overlay
it: Qui puoi scegliere un’icona personalizzata per la sovrimpressione.

en: Here you can define a custom icon for the overlay.
it: Qui puoi definire un'icona personalizzata per la sovrapposizione.

en: Here you can define the Date Format in Post Meta. Default is 'M j, Y'.
it: Qui puoi definire il formato della data nei metadati dell'articolo. Il valore predefinito è 'M j, Y'.

en: Here you can define the Icon alignment.
it: Qui puoi definire l'allineamento delle icone.

en: Here you can define the alignment of Button.
it: Qui puoi definire l’allineamento del pulsante.

en: Here you can define the content that will be placed within the current tab.
it: Qui puoi scegliere il contenuto da inserire all'interno dell'attuale scheda

en: Here you can define the content that will be placed within the infobox for the pin.
it: Qui puoi decidere il contenuto della casella informazioni del segnalino

en: Here you can define the custom pattern for the email Message. Fields should be included in following format - <strong>%%field_id%%</strong>. For example if you want to include the field with id = <strong>phone</strong> and field with id = <strong>message</strong>, then you can use the following pattern: <strong>My message is %%message%% and phone number is %%phone%%</strong>. Leave blank for default.
it: Qui puoi personalizzare la struttura del messaggio email. I campi dovrebbero essere inclusi nel seguente formato: <strong>%%field_id%%</strong>. Per esempio, per includere il campo con l’id “<strong>phone</strong>” e il campo con l’id “<strong>message</strong>”, usa il formato seguente: <strong>Il mio messaggio è %%message%% e il mio numero di telefono è %%phone%%</strong>. Lascia vuoto per mantenere le impostazioni di default.

en: Here you can define whether previous and next posts must be within the same taxonomy term as the current post.
it: Qui puoi definire se gli articoli precedente e successivo devono appartenere allo stesso termine di tassonomia dell'articolo corrente.

en: Here you can designate how fast the carousel rotates, if 'Automatic Carousel Rotation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation. (Ex. 1000 = 1 sec)
it: Qui puoi decidere la velocità di animazione del carosello, se l'opzione 'Rotazione Automatica del Carosello' è attiva. Più alto è il valore, più lunga sarà la pausa tra le rotazioni. (Es. 1000 = 1 sec)

en: Here you can designate how fast the slider fades between each slide, if 'Automatic Animation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation.
it: Qui puoi decidere la velocità con cui lo slider sfuma da una slide all'altra, se l'opzione 'Animazione Automatica' qui sopra è attiva. Più è alto il valore maggiore sarà la pausa tra le rotazioni

en: Here you can save the current item and add it to your Divi Library for later use as well.
it: Qui puoi salvare l'elemento corrente e aggiungerlo alla tua Libreria Divi anche per usarlo in seguito.

en: Here you can see a list of pre-made layout packs that ship with the Divi Builder. You can also access layouts that you have saved to your Divi Library. Choose the “Divi Builder Demo” layout pack to see the layouts it includes.
it: Qui puoi vedere un elenco di pacchetti di layout predefiniti inclusi in Divi Builder. Puoi anche accedere ai layout che hai salvato nella tua Libreria Divi. Seleziona il pacchetto di layout “Divi Builder Demo” per vedere i layout inclusi.

en: Here you can select the Page type.
it: Qui puoi selezionare il tipo di pagina.

en: Here you can select the Product.
it: Qui è possibile selezionare il prodotto.

en: Here you can select the tabs that you would like to display.
it: Qui puoi selezionare le schede che desideri visualizzare.

en: Here you can select whether or not your section has an inner shadow. This can look great when you have colored backgrounds or background images.
it: Qui puoi selezionare se la tua sezione deve avere o meno un'ombra interna. Può essere un fantastico effetto se hai degli sfondi colorati o delle immagini di sfondo

en: Here you can set the Breadcrumb separator.
it: Qui è possibile impostare il separatore Breadcrumb.

en: Here you can set the background color for the active tab.
it: Qui puoi impostare il colore di sfondo per la scheda attiva.

en: Here you can set the background color for the inactive tab.
it: Qui puoi impostare il colore di sfondo per la scheda inattiva.

en: Here you can set the font for the active tab.
it: Qui puoi impostare il font per la scheda attiva.

en: Here you can set the separator.
it: Qui è possibile impostare il separatore.

en: Heroes
it: Hero

en: Hidden
it: Nascosto

en: Hidden Field
it: Campo Nascosto

en: Hide CSS
it: Nascondi CSS

en: Hide Element
it: Nascondi Elemento

en: Hide On Front End
it: Nascondi Sul Front End

en: Hide empty columns in the grid automatically. When enabled, columns without content will be removed from the layout, allowing remaining content to fill the available space.
it: Nasconde automaticamente le colonne vuote nella griglia. Se abilitato, le colonne senza contenuto verranno rimosse dal layout, consentendo al contenuto rimanente di riempire lo spazio disponibile.

en: History
it: Cronologia

en: History State Interval
it: Intervallo Stati Cronologia

en: Home Link
it: Collegamento a casa

en: Home Text
it: Testo domestico

en: Home URL
it: URL Home

en: Homepage Link
it: Link Homepage

en: Homepage does not have editable page settings.
it: La homepage non ha impostazioni pagina modificabili.

en: Honeycomb
it: Favo

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Horizontal Gap
it: Spazio Orizzontale

en: Horizontal Gutters
it: Grondaie orizzontali

en: Horizontal Motion
it: Movimento orizzontale

en: Horizontal Offset
it: Spostamento orizzontale

en: Horizontal Overflow
it: Overflow orizzontale

en: Hour
it: Ora

en: Hour(s)
it: Ora/e

en: Hourly
it: Ogni ora

en: Hours
it: Ore

en: Hover
it: librarsi

en: Hover Icon Picker
it: Scegli Icona di Hover

en: Hover Mode
it: Modalità Hover

en: Hover Overlay Color
it: Colore Overlay all'hover

en: Hover State
it: Stato Al Passaggio Del Mouse

en: Hovered
it: Al Passaggio del Mouse

en: How Does It Look?
it: Come sembra?

en: How do you want to load this Template?
it: Come vuoi caricare questo Template?

en: Hr
it: O

en: Hue
it: Tinta

en: Hue offset applied to the primary color to generate the quaternary color.
it: Offset di tonalità applicato al colore primario per generare il colore quaternario.

en: Hue offset applied to the primary color to generate the secondary color.
it: Offset di tonalità applicato al colore primario per generare il colore secondario.

en: Hue offset applied to the primary color to generate the tertiary color.
it: Offset di tonalità applicato al colore primario per generare il colore terziario.

en: IP Address
it: Indirizzo Segnalino Mappa

en: Icon
it: Icona

en: Icon Alignment
it: Allineamento delle icone

en: Icon Color
it: Colore Icona

en: Icon Element
it: Elemento icona

en: Icon Font Size
it: Dimensione Icona Personalizzata

en: Icon Link
it: Link Dell’Icona

en: Icon List
it: Elenco Icone

en: Icon List Item
it: Elemento Elenco Icone

en: Icon List Items
it: Elementi Elenco Icone

en: Icon Lists
it: Elenchi Icone

en: Icon Picker
it: Selettore Icone

en: Icon Size
it: Dimensione dell'icona

en: Icon Type
it: Tipo Di Icona

en: Icon Unicode
it: Unicode Icona

en: Icon Weight
it: Peso Icona

en: Icons
it: Icone

en: If defined, this element will stick to the bottom of this container, overriding its stickiness to the edge of the browser
it: Se definito, questo elemento si attaccherà alla parte inferiore di questo contenitore, sovrascrivendo la sua appiccicosità al bordo del browser

en: If defined, this element will stick to the bottom of this container, overriding its stickiness to the edge of the browser.
it: Se definito, questo elemento resterà ancorato alla parte inferiore di questo contenitore, ignorando l'ancoraggio al bordo del browser.

en: If defined, this element will stick to the top of this container, overriding its stickiness edge of the browser
it: Se definito, questo elemento si attaccherà alla parte superiore di questo contenitore, sovrascrivendo il suo bordo di persistenza del browser

en: If defined, this element will stick to the top of this container, overriding its stickiness edge of the browser.
it: Se definito, questo elemento resterà ancorato alla parte superiore di questo contenitore, ignorando l'ancoraggio al bordo del browser.

en: If defined, this slide image will appear to the left of your slide text. Upload an image, or leave blank for a text-only slide.
it: Se scelta, questa immagine apparirà  alla sinistra del testo della slide. Carica un'immagine o lascia vuoto per una slide con solo testo

en: If defined, this video will appear to the left of your slide text. Enter youtube or vimeo page url, or leave blank for a text-only slide.
it: Se impostato, questo video apparirà alla sinistra del testo della slide. Inserisci l'URL della pagina di Youtube o Vimeo, o lascia vuoto per una slide con solo testo

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the featured image of a post.
it: Se l’opzione è abilitata, quando l’utente passa il cursore sull’immagine contenuta in un post, un colore e un’icona verranno sovrimpressi a quelli precedentemente visualizzati.

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the image
it: Se l’opzione è abilitata, un colore e un’icona verranno sovrimpressi a quelli precedentemente visualizzati quando l’utente passa il cursore sull’immagine.

en: If enabled, defined gradient stops will be repeated until the outer boundary of the background is reached.
it: Se abilitate, le interruzioni del gradiente definite verranno ripetute fino al raggiungimento del limite esterno dello sfondo.

en: If enabled, gradient will be positioned on top of background-image
it: Se abilitato, il gradiente verrà posizionato in cima all'immagine di sfondo

en: If enabled, the field will take 100% of the width of the content area, otherwise it will take 50%
it: Se l’opzione è attivata, il campo occuperà il 100% della larghezza dell’area; in caso contrario il 50%

en: If enabled, the gradient will be placed above the background image.
it: Se abilitato, il gradiente verrà posizionato sopra l’immagine di sfondo.

en: If enabled, your background image will stay fixed as your scroll, creating a fun parallax-like effect.
it: Se attivo, la tua immagine di sfondo resterà fissa quando scorri, creando un divertente effetto parallasse

en: If the background image is smaller than the size of the element, you may want the image to repeat. This result will result in a background image pattern.
it: Se l'immagine di sfondo è più piccola della dimensione dell'elemento, potresti volere che l'immagine si ripeta. Questo risultato si tradurrà in un modello di immagine di sfondo.

en: If you have shopped with us before, please enter your details below. If you are a new customer, please proceed to the Billing section.
it: Se hai già acquistato da noi, inserisci i tuoi dati qui sotto. Se sei un nuovo cliente, procedi alla sezione Fatturazione.

en: If you the carousel layout option is chosen and you would like the carousel to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
it: Se scegli l'opzione di layout carosello e desideri che il carosello scorra automaticamente, senza dover cliccare il pulsante successivo, attiva questa opzione e poi regola la velocità di animazione qui sotto

en: If you would like the slider to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
it: Se vuoi che le slide scorrino automaticamente, senza dover cliccare il pulsante successivo, attiva questa opzione e poi regola la velocità di scorrimento qui sotto

en: If you would like to add a delay before your animation runs you can designate that delay here in milliseconds. This can be useful when using multiple animated modules together.
it: Se si desidera aggiungere un ritardo prima dell'esecuzione dell'animazione, è possibile designare tale ritardo qui in millisecondi. Questo può essere utile quando si usano più moduli animati insieme.

en: If you would like to adjust the date format, input the appropriate PHP date format here.
it: Se vuoi regolare il formato della data, inserisci qui l'appropriato codice PHP per il formato della data

en: If you would like to control the size of the icon, you must first enable this option.
it: Se si desidera controllare la dimensione dell'icona, è necessario prima abilitare questa opzione.

en: If you would like to customize the appearance of this module's button, you must first enable custom button styles.
it: Se si desidera personalizzare l'aspetto del pulsante di questo modulo, è necessario prima abilitare gli stili di pulsanti personalizzati.

en: If you would like to make your logo a link, input your destination URL here.
it: Se desideri rendere il tuo logo un link, inserisci qui l'URL di destinazione.

en: If you would like to use a subhead, add it here. Your subhead will appear below your title in a small font.
it: Se desideri usare un sottotitolo, aggiungilo qui. Il sottotitolo apparità sotto il titolo, in caratteri più piccoli

en: If you would like your image to be a link, input your destination URL here. No link will be created if this field is left blank.
it: Se vuoi che la tua immagine sia un link, inserisci qui l'URL di destinazione. Se questo campo viene lasciato vuoto non sarà creato nessun collegamento

en: If you'd like to see a version that is fully compatible with Divi 5, consider letting the third-party developer know.
it: Se desideri vedere una versione completamente compatibile con Divi 5, valuta di informare lo sviluppatore di terze parti.

en: If your pricing is subscription based, input the subscription payment cycle here.
it: Se i tuoi prezzi si basano su abbonamenti, inserisci qui il periodo valido per il pagamento dell'abbonamento

en: Ignore Sticky Posts
it: Ignora Post In Evidenza

en: Image
it: Immagine

en: Image & Icon
it: Immagine & Icona

en: Image & Video
it: Immagine & Video

en: Image Alignment
it: Allineamento Immagine

en: Image Animation
it: Animazione immagine

en: Image Count
it: Conteggio immagini

en: Image Fill
it: Riempimento Immagine

en: Image Fill Blend
it: Fusione Riempimento Immagine

en: Image Fill Height
it: Altezza Riempimento Immagine

en: Image Fill Horizontal Offset
it: Offset Orizzontale Riempimento Immagine

en: Image Fill Position
it: Posizione Riempimento Immagine

en: Image Fill Repeat
it: Ripetizione Riempimento Immagine

en: Image Fill Size
it: Dimensione Riempimento Immagine

en: Image Fill Vertical Offset
it: Offset Verticale Riempimento Immagine

en: Image Fill Width
it: Larghezza Riempimento Immagine

en: Image Height
it: Altezza dell'immagine

en: Image Horizontal Offset
it: Offset Orizzontale Immagine

en: Image Link Target
it: Immagine Link Target

en: Image Link URL
it: URL link immagine

en: Image Order
it: Ordine delle immagini

en: Image Overlay
it: Sovrimpressione immagine

en: Image Vertical Offset
it: Offset Verticale Immagine

en: Image Width
it: Massima Larghezza Immagine

en: Image or Icon
it: Immagine O Icona

en: Image/Icon
it: Immagine/Icona

en: Image/Icon Animation
it: Animazione Immagine/Icona

en: Image/Icon Placement
it: Posizionamento Immagine/Icona

en: Images
it: Immagini

en: Import
it: Importa

en: Import & Export
it: Importa Ed Esporta

en: Import & Export Presets
it: Importa e Esporta Preset

en: Import & Export Variables
it: Importa e Esporta Variabili

en: Import Canvas
it: Importa Area Di Lavoro

en: Import Design Presets?
it: Importare preimpostazioni di progettazione?

en: Import Divi Builder Templates
it: Importa Template Divi Builder

en: Import Layout
it: Importa layout

en: Import Options
it: Opzioni Di Importazione

en: Import Presets
it: Importa Preset

en: Import Templates
it: Importa Template

en: Import To New Canvas
it: Importa In Una Nuova Area Di Lavoro

en: Import Variables
it: Importa Variabili

en: Import them as static layouts from the website they were exported from. This may take several minutes depending on the number of references being imported.
it: Importali come layout statici dal sito web da cui sono stati esportati. L'operazione può richiedere diversi minuti, a seconda del numero di riferimenti importati.

en: Imported Content
it: Contenuto Importato

en: Imported templates
it: Template Importati

en: Improve With AI
it: Migliora con l'intelligenza artificiale

en: In A New Tab
it: In Una Nuova Scheda

en: In List (IN)
it: Nell'Elenco (IN)

en: In Stock
it: Disponibile

en: In Stock Text
it: Disponibile testo

en: In The Current Tab
it: Nella Scheda Corrente

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact height (in pixels) of your video here.
it: Per ottenere video delle giuste dimensioni devi inserire qui l'esatta larghezza (in pixel) del tuo video

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact width (in pixels) of your video here.
it: Per ottenere video delle giuste dimensioni devi inserire qui l'esatta larghezza (in pixel) del tuo video

en: Inactive Tab Background Color
it: Colore Sfondo Tab Inattiva

en: Inches (in)
it: Pollici (pollici)

en: Include
it: Includi

en: Include Advanced Design settings
it: Includi Impostazioni Avanzate Di Design

en: Include All Global Canvases
it: Includi Tutte Le Aree Di Lavoro Globali

en: Include All Templates
it: Includi Tutti I Template

en: Include IP Address
it: Includi Categorie

en: Include Module Title
it: Includi Titolo Modulo

en: Include a full radius token in the scale.
it: Includi un token di raggio completo nella scala.

en: Include a full-width (100%) token in the scale.
it: Includi un token a larghezza piena (100%) nella scala.

en: Include a zero border-width token in the scale.
it: Includi un token di larghezza bordo zero nella scala.

en: Include a zero gap token in the scale.
it: Includi un token gap zero nella scala.

en: Include a zero radius token in the scale.
it: Includi un token di raggio zero nella scala.

en: Include a zero spacing token in the scale.
it: Includi un token di spaziatura zero nella scala.

en: Include the subscriber's ip address in the data sent to your email provider.
it: Includi l'indirizzo IP dell'abbonato nei dati inviati al tuo provider di posta elettronica.

en: Include this breakpoint in the generated output.
it: Includi questo breakpoint nell'output generato.

en: Include this module title as a heading in the generated table.
it: Includi il titolo di questo modulo come intestazione nell'indice generato.

en: Included Categories
it: Categorie incluse

en: Included Headings
it: Intestazioni Incluse

en: Included Tabs
it: Schede Incluse

en: Incomplete chunk data received. Expected %1$d chunks, received %2$d chunks.
it: Dati del blocco ricevuti incompleti. Previsti %1$d blocchi, ricevuti %2$d blocchi.

en: Increase
it: Aumenta

en: Increase Font Size
it: Aumenta Dimensione Carattere

en: Increase Module Bottom Padding
it: Aumenta il Padding Inferiore del Modulo

en: Increase Module Bottom Padding by 10px
it: Aumenta il Padding Inferiore del Modulo di 10px

en: Increase Module Left Padding
it: Aumenta il Padding Sinistro del Modulo

en: Increase Module Left Padding by 10px
it: Aumenta il Padding Sinistro del Modulo di 10px

en: Increase Module Padding
it: Aumentare il riempimento del modulo

en: Increase Module Padding By 10px
it: Aumenta il riempimento del modulo di 10px

en: Increase Module Right Padding
it: Aumenta il Padding Destro del Modulo

en: Increase Module Right Padding by 10px
it: Aumenta il Padding Destro del Modulo di 10px

en: Increase Module Top Padding
it: Aumenta il Padding Superiore del Modulo

en: Increase Module Top Padding by 10px
it: Aumenta il Padding Superiore del Modulo di 10px

en: Increase Row Bottom Padding
it: Aumenta il Padding Inferiore della Riga

en: Increase Row Bottom Padding by 10px
it: Aumenta il Padding Inferiore della Riga di 10px

en: Increase Row Left Padding
it: Aumenta il Padding Sinistro della Riga

en: Increase Row Left Padding by 10px
it: Aumenta il Padding Sinistro della Riga di 10px

en: Increase Row Padding
it: Aumenta il Padding della Riga

en: Increase Row Padding By 10px
it: Aumenta di 10px il padding della riga

en: Increase Row Right Padding
it: Aumenta il Padding Destro della Riga

en: Increase Row Right Padding by 10px
it: Aumenta il Padding Destro della Riga di 10px

en: Increase Row Top Padding by 10px
it: Aumenta il Padding Superiore della Riga di 10px

en: Increase Section Bottom Padding
it: Aumenta il Padding Inferiore della Sezione

en: Increase Section Bottom Padding by 10px
it: Aumenta il Padding Inferiore della Sezione di 10px

en: Increase Section Left Padding
it: Aumenta il Padding Sinistro della Sezione

en: Increase Section Left Padding by 10px
it: Aumenta il Padding Sinistro della Sezione di 10px

en: Increase Section Padding
it: Aumenta il Padding della Sezione

en: Increase Section Padding By 10px
it: Aumenta di 10px il padding della sezione

en: Increase Section Right Padding
it: Aumenta il Padding Destro della Sezione

en: Increase Section Right Padding by 10px
it: Aumenta il Padding Destro della Sezione di 10px

en: Increase Section Top Padding
it: Aumenta il Padding Superiore della Sezione

en: Increase Section Top Padding by 10px
it: Aumenta il Padding Superiore della Sezione di 10px

en: Increase or decrease the height of the shape divider.
it: Aumentare o diminuire l'altezza del divisore di forme.

en: Increase or decrease the size of the %1$s text.
it: Aumentare o ridurre la dimensione del testo %1$s.

en: Increase or decrease the size of the %s text.
it: Aumenta o diminuisci la dimensione del testo %s.

en: Increase or decrease the size of the button text.
it: Aumentare o ridurre la dimensione del testo del pulsante.

en: Increase or decrease the size of the scroll down arrow that appears towards the bottom of the module.
it: Aumentare o ridurre la dimensione della freccia rivolta verso il basso che appare verso la parte inferiore del modulo.

en: Increase or decrease the size of the text.
it: Aumenta o diminuisci la dimensione del testo.

en: Increase or decrease the size of this element.
it: Aumenta o diminuisci la dimensione di questo elemento.

en: Increase or decrease the thickness of the border around the button. Setting this value to 0 will remove the border entirely.
it: Aumentare o diminuire lo spessore del bordo attorno al pulsante. L'impostazione di questo valore su 0 rimuoverà completamente il bordo.

en: Increasing indentation will push list items further towards the center of the text content, giving the list more visible separation from the the rest of the text.
it: Aumentando il rientro si sposteranno le voci dell'elenco verso il centro del contenuto del testo, dando all'elenco una separazione più visibile dal resto del testo.

en: Increasing the border radius will increase the roundness of the button's corners. Setting this value to 0 will result in squared corners.
it: Aumentando il raggio del bordo aumenterai la rotondità degli angoli del pulsante. Impostando questo valore su 0 si otterranno angoli quadrati.

en: Increasing the border radius will increase the roundness of the overlay corners. Setting this value to 0 will result in squared corners.
it: Aumentando il raggio del bordo si aumenta la rotondità degli angoli di sovrapposizione. Impostando questo valore su 0 si otterranno angoli quadrati.

en: Increasing the divider weight will increase the thickness of the dividing line.
it: Aumentando il peso del divisore aumenterà lo spessore della linea di divisione.

en: Increasing the spread strength will increase the density of the box shadow. Higher density results in a more intense shadow.
it: Aumentando la forza di diffusione aumenterà la densità dell'ombra della scatola. Una densità più alta produce un'ombra più intensa.

en: Increasing the width of the border will increase its size/thickness.
it: Aumentando la larghezza del bordo aumenterà la sua dimensione / spessore.

en: Inherited Rule (Non-editable)
it: Regola Ereditata (Non Modificabile)

en: Inline
it: In linea

en: Inline Centered Logo
it: Logo centrato in linea

en: Inner Column
it: Colonna Interna

en: Inner Columns
it: Colonne Interne

en: Inner Max Width
it: Larghezza massima interna

en: Inner Row
it: Riga Interna

en: Inner Rows
it: Righe Interne

en: Inner Shadow
it: Mostra l'Ombra Interna

en: Inner Width
it: Larghezza interna

en: Input Facebook Profile Url.
it: Inserisci l'URL del profilo di Facebook

en: Input Field
it: Campo di inserimento

en: Input Fields
it: Campi di input

en: Input LinkedIn Profile Url.
it: Inserisci la URL del profilo LinkedIn.

en: Input Placeholder
it: Inserisci segnaposto

en: Input Text
it: Testo Input

en: Input X Profile Url.
it: Inserisci la URL del profilo X.

en: Input a title for the circle counter.
it: Inserisci un titolo per il cerchio-contatore

en: Input a title for the counter.
it: Inserisci un titolo per il contatore

en: Input the email address where messages should be sent.<br /><br /> Note: email delivery and spam prevention are complex processes. We recommend using a delivery service such as <a href="http://mandrill.com/">Mandrill</a>, <a href="https://sendgrid.com/">SendGrid</a>, or other similar service to ensure the deliverability of messages that are submitted through this form
it: Inserisci l’indirizzo email a cui inviare i messaggi.<br /><br /> Nota: la consegna delle email e la prevenzione dello spam sono processi complessi. Consigliamo di utilizzare un servizio di invio come <a href="http://mandrill.com/">Mandrill</a>, <a href="https://sendgrid.com/">SendGrid</a> o un servizio simile per garantire la consegna dei messaggi inviati tramite questo modulo

en: Input the job title.
it: Inserisci la professione

en: Input the main text content for your module here.
it: Inserisci qui il testo principale del tuo modulo

en: Input the name of the company.
it: Inserisci il nome dell'azienda

en: Input the name of the person.
it: Inserisci il nome della persona.

en: Input the name of the testimonial author.
it: Inserisci il nome dell'autore del testimonial

en: Input the person's position.
it: Inserisci la professione della persona

en: Input the value of the product here.
it: Inserisci qui il valore del prodotto

en: Input your desired button text, or leave blank for no button.
it: Inserisci il testo del pulsante, o lascia vuoto se non hai pulsanti

en: Input your desired button text.
it: Inserisci il testo per il pulsante.

en: Input your desired link text.
it: Inserisci il testo del link desiderato.

en: Input your main slide text content here.
it: Inserisci qui il testo principale della slide

en: Input your value to action title here.
it: Inserisci il titolo/valore dell'azione

en: Insert
it: Inserisci

en: Insert %s
it: Inserisci %s

en: Insert %s Module
it: Inserisci Modulo %s

en: Insert Dynamic Content
it: Inserisci Contenuto Dinamico

en: Insert Dynamic Content for Focal Point
it: Inserisci Contenuto Dinamico Per Punto Focale

en: Insert Existing Page Layout
it: Inserisci Layout Pagina Esistente

en: Insert Existing Post Layout
it: Inserisci Layout Articolo Esistente

en: Insert Layout
it: Inserisci layout

en: Insert Media
it: Inserisci file multimediale

en: Insert Module
it: Inserisci Modulo

en: Insert Module Or Row
it: Inserisci Modulo O Riga

en: Insert Premade Layout
it: Inserisci Layout Predefinito

en: Insert Row
it: Inserisci riga

en: Insert Saved Layout
it: Inserisci Layout Salvato

en: Insert Saved Module
it: Inserisci Modulo Salvato

en: Insert Saved Row
it: Inserisci Riga Salvata

en: Insert Saved Section
it: Inserisci Sezione Salvata

en: Insert Section
it: Inserisci sezione

en: Insert Theme Builder Set
it: Inserisci Set Theme Builder

en: Insert Theme Builder Template
it: Inserisci Template Theme Builder

en: Inset
it: Bordo Interno

en: Inside
it: Dentro

en: Inspect
it: Ispeziona

en: Instagram API request failed.
it: Richiesta API Instagram non riuscita.

en: Instagram Feed
it: Feed Di Instagram

en: Instagram Feeds
it: Feed Di Instagram

en: Instagram access token is missing.
it: Token di accesso Instagram mancante.

en: Instagram account not found.
it: Account Instagram non trovato.

en: Instagram post image
it: Immagine del post Instagram

en: Insufficient permission.
it: Autorizzazioni insufficienti.

en: Intensity effects how subtle or aggressive your animation will be. Lowering the intensity will create a smoother and more subtle animation while increasing the intensity will create a snappier more aggressive animation.
it: L'intensità fa sì che l'animazione sia sottile o aggressiva. Abbassare l'intensità creerà un'animazione più morbida e più sottile mentre aumentando l'intensità creerà un'animazione più aggressiva e più aggressiva.

en: Interaction
it: Interazione

en: Interactions
it: Interazioni

en: Interface Animations
it: Animazioni Dell'Interfaccia

en: Interface Mode
it: Modalità Interfaccia

en: Invalid File format. You should be uploading a JSON file.
it: Formato file non valido. Dovresti caricare un file JSON.

en: Invalid Form Message
it: Messaggio Modulo Non Valido

en: Invalid Message
it: Messaggio Non Valido

en: Invalid Pin and address data. Please try again.
it: Pin e indirizzo non validi. Per favore, riprova.

en: Invalid Post ID.
it: ID Articolo Non Valido.

en: Invalid attribute name. Attribute names must contain only letters, numbers, hyphens, underscores, and colons.
it: Nome Attributo Non Valido. I Nomi Degli Attributi Devono Contenere Solo Lettere, Numeri, Trattini, Sottolineature E Due Punti.

en: Invalid chunked request: missing required chunking parameters.
it: Richiesta suddivisa in blocchi non valida: mancano i parametri di suddivisione richiesti.

en: Invalid context parameter.
it: Parametro di contesto non valido.

en: Invalid email
it: Email non valida

en: Invalid layout save target for current context.
it: Destinazione di salvataggio del layout non valida per il contesto corrente.

en: Invalid library item type.
it: Tipo di elemento della libreria non valido.

en: Invalid menu location.
it: Posizione menu non valida.

en: Invalid non-chunked request: chunking parameters should not be present.
it: Richiesta non suddivisa in blocchi non valida: i parametri di suddivisione non devono essere presenti.

en: Invalid nonce
it: Nonce non valido

en: Invalid nonce.
it: Nonce non valido.

en: Invalid parent setting specified.
it: Impostazione principale specificata non valida.

en: Invalid post ID.
it: ID articolo non valido.

en: Invalid post date format.
it: Formato data del post non valido.

en: Invalid post status.
it: Stato del post non valido.

en: Invalid post type.
it: Tipo di post non valido.

en: Invalid request. Missing required parameters %s.
it: Richiesta non valida. Parametri obbligatori mancanti %s.

en: Invalid response from Instagram API.
it: Risposta non valida dall'API Instagram.

en: Invalid term ID.
it: ID termine non valido.

en: Invalid unit is being used for calculation
it: Per Il Calcolo È In Uso Un'Unità Non Valida

en: Invert
it: Invertire

en: Invert the hue, saturation, and brightness by this amount.
it: Invertire la tonalità, la saturazione e la luminosità di questa quantità.

en: Inverted Chevrons
it: Chevron invertiti

en: Inverted Chevrons 2
it: Chevron invertiti 2

en: Is
it: È

en: Is After
it: è dopo

en: Is Any Value
it: È qualsiasi valore

en: Is Before
it: È prima

en: Is Empty
it: È vuoto

en: Is Greater Than (numeric values only)
it: È maggiore di (solo valori numerici)

en: Is Less Than (numeric values only)
it: È inferiore a (solo valori numerici)

en: Is Not
it: Non è

en: Is Not On a Specific Date
it: Non È In Una Data Specifica

en: Is On Specific Day(s) of the Week
it: È in uno o più giorni specifici della settimana

en: Is On a Specific Date
it: è in una data specifica

en: Is in stock
it: È disponibile

en: Is out of stock
it: È esaurito

en: Is the First Day of the Month
it: È il primo giorno del mese

en: Is the Last Day of the Month
it: È l'ultimo giorno del mese

en: Italic
it: Corsivo

en: Item
it: Elemento

en: Item (Even)
it: Elemento (Pari)

en: Item Content
it: Contenuto Elemento

en: Item Defaults
it: Valori Predefiniti Elementi

en: Item Indent
it: Rientro Elemento

en: Item Overlay
it: Sovrimpressione elemento

en: Item Title
it: Titolo elemento

en: JSON-encoded main loop settings data from settings context for current_page query resolution.
it: Dati delle impostazioni del loop principale codificati in JSON dal contesto delle impostazioni per la risoluzione della query current_page.

en: Job Title
it: Professione

en: Justified
it: Giustificato

en: Justify
it: Giustifica

en: Justify Content
it: Giustifica Contenuto

en: Justify Items
it: Giustifica Elementi

en: Justify Self
it: Giustifica Se Stesso

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie Da Tastiera

en: Label
it: Etichette

en: Label Text
it: Testo Etichetta

en: Label for the "after" image.
it: Etichetta per l’immagine "dopo".

en: Label for the "before" image.
it: Etichetta per l’immagine "prima".

en: Labels
it: Etichette

en: Landscape
it: Formato Orizzontale

en: Large
it: Grande

en: Last Instance of Every Month
it: Ultima istanza di ogni mese

en: Last Item
it: Ultimo Elemento

en: Last Modified Date
it: Data Ultima Modifica

en: Last Name
it: Cognome

en: Last Name Fullwidth
it: Pagina a Larghezza Piena

en: Last Used
it: Ultimo Utilizzato

en: Last Used Position
it: Posizione Iniziale

en: Last, First Name
it: Cognome, Nome

en: Lastly, it is recommended that you temporarily disable all WordPress plugins and browser extensions and try to save again to determine if something is causing a conflict.
it: Infine è consigliabile disattivare temporaneamente tutti i plugin di WordPress e le estensioni del browser e provare a salvare nuovamente per capire se qualcuno di essi sta generando un conflitto.

en: Latest %1$s
it: Ultimo %1$s

en: Latest Products
it: Gli ultimi prodotti

en: Layer Blob
it: Blob a strati

en: Layers
it: Strati

[ctx: Layout]
en: Add New
it: Aggiungi Nuovo

en: Layout Details
it: Layout

en: Layout Direction
it: Direzione Layout

en: Layout Style
it: Stile Layout

en: Layout Wrapping
it: A Capo Layout

en: Layout, Section, Row, Module
it: Layout, Sezione, Riga, Modulo

en: Learn More
it: Scopri Di Più

en: Leave a Reply to %s
it: Lascia Una Risposta A %s

en: Leave at 0 to remove restriction
it: Seleziona 0 per rimuovere le restrizioni

en: Leave blank if you're using this module on a Project or Post. Otherwise type the taxonomy name to make the 'In the Same Category' option work correctly.
it: Lascia vuoto se stai usando questo modulo su un Progetto o un Articolo. Altrimenti, digita il nome della tassonomia per far funzionare correttamente l'opzione "Nella Stessa Categoria".

en: Left
it: Sinistra

en: Left Aligned
it: Allineato a sinistra

en: Left Arrow Icon
it: Icona Freccia Sinistra

en: Left Border Color
it: Colore Bordo

en: Left Border Style
it: Stile Bordo

en: Left Border Width
it: Spessore Bordo

en: Left Sidebar
it: Barra Laterale Sinistra

en: Left To Right
it: Da Sinistra a Destra

en: Less Than (<)
it: Minore Di (<)

en: Less Than or Equal (<=)
it: Minore O Uguale (<=)

en: Letter Spacing
it: Spaziatura Lettere

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter in the %1$s.
it: La spaziatura tra lettere regola la distanza tra ogni lettera in %1$s.

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter in the %s.
it: La spaziatura tra le lettere regola la distanza tra ogni lettera in %s.

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter in the button.
it: La spaziatura tra lettere regola la distanza tra ogni lettera nel pulsante.

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter.
it: La spaziatura tra le lettere regola la distanza tra ogni lettera.

en: Letters Only (A-Z)
it: Solo Lettere (A-Z)

en: Library
it: Libreria

en: Library Item Error
it: Errore Elemento Della Libreria

en: Library Item Preview
it: Anteprima Elemento Libreria

en: Library Item does not exist.
it: L'Elemento Della Libreria Non Esiste.

en: Library Settings
it: Impostazioni Libreria

en: Library item does not exist. Click close to close this browser window.
it: L'elemento della libreria non esiste. Fai clic su Chiudi per chiudere questa finestra del browser.

en: Library item not found
it: Elemento della libreria non trovato

en: Light
it: Chiaro

en: Light 300
it: Leggero 300

en: Light Text Color
it: Colore chiaro del testo

en: Lighten
it: Schiarisci

en: Lightness
it: Luminosità

en: Line
it: Linea

en: Line Color
it: Colore Etichetta

en: Line Height
it: Altezza Linea

en: Line Icons
it: Icone di linea

en: Line Position
it: Posizione della linea

en: Line Style
it: Stile Divisore

en: Line height adjusts the distance between each line of the %1$s text. This becomes noticeable if the %1$s is long and wraps onto multiple lines.
it: L'altezza della linea regola la distanza tra ciascuna linea del testo %1$s. Questo diventa evidente se %1$s è lungo e si estende su più righe.

en: Line height adjusts the distance between each line of the %s text. This becomes noticeable if the %s is long and wraps onto multiple lines.
it: L'altezza della linea regola la distanza tra ogni riga del testo %s. Questo diventa evidente se %s è lungo e va a capo su più righe.

en: Line height adjusts the distance between each line of the text. This becomes noticeable if the text is long and wraps onto multiple lines.
it: L'altezza della linea regola la distanza tra ogni riga del testo. Questo diventa evidente se il testo è lungo e va a capo su più righe.

en: Linear
it: Lineare

en: Linear Gradient
it: Sfumatura Lineare

en: Linear gradients radiate in a single direction across one axis. Radial gradients radiate from the center of the background in the shape of a circle.
it: I gradienti lineari si irradiano in un'unica direzione su un asse. I gradienti radiali si irradiano dal centro dello sfondo a forma di cerchio.

en: Linear gradients radiate in a single direction across one axis. Radial gradients radiate from the center.
it: Le sfumature lineari si irradiano in un’unica direzione lungo un asse. Le sfumature radiali si irradiano dal centro.

en: Link
it: Collegamento

en: Link Color
it: Colore Link

en: Link Destination
it: Destinazione Link

en: Link Name
it: Nome Link

en: Link Options
it: Opzioni Link

en: Link Rel
it: Rel Del Link

en: Link Text
it: Testo Link

en: Link To Taxonomy Pages
it: Link Alle Pagine Della Tassonomia

en: Link to Category Index Pages
it: Link Alle Pagine Indice Delle Categorie

en: Link to Comments Area
it: Link All'Area Commenti

en: Link to Tag Index Pages
it: Link Alle Pagine Indice Dei Tag

en: LinkedIn Profile Url
it: URL del profilo di LinkedIn

en: Links
it: Link

en: Links Text
it: Testo Link

en: List
it: Elenco

en: List Level 1
it: Livello Elenco 1

en: List Level 2
it: Livello Elenco 2

en: List Level 3
it: Livello Elenco 3

en: List Level 4
it: Livello Elenco 4

en: List Level 5
it: Livello Elenco 5

en: List Level 6
it: Livello Elenco 6

en: List View
it: Vista Elenco

en: List of files selected for import. Click the X icon to remove a file.
it: Elenco dei file selezionati per l'importazione. Fai clic sull'icona X per rimuovere un file.

en: Load
it: Carica

en: Load Code Snippets
it: Carica Snippet di Codice

en: Load From Library
it: Carica Dalla Libreria

en: Load Layout
it: Carica Layout

en: Load Premade Layout
it: Carica Layout

en: Load Template
it: Carica Template

en: Loaded Canvas
it: Canvas Caricato

en: Loaded Page
it: Pagina Caricata

en: Loaded Preset
it: Preset Caricato

en: Loaded Template
it: Template Caricato

en: Loaded Theme Builder
it: Theme Builder Caricato

en: Loading pre-made layouts is a great way to jump-start your new page. The Divi Builder comes with dozens of layouts to choose from, and you can find lots of great free layouts online too. You can save your favorite layouts to the Divi Library and load them on new pages or share them with the community. Click the highlighted button to open the layouts menu and select a pre-made layout.
it: Caricare layout predefiniti è un ottimo modo per dare subito slancio alla tua nuova pagina. Divi Builder include decine di layout tra cui scegliere e puoi trovare online anche molti ottimi layout gratuiti. Puoi salvare i tuoi layout preferiti nella Libreria Divi e caricarli su nuove pagine oppure condividerli con la community. Fai clic sul pulsante evidenziato per aprire il menu dei layout e selezionare un layout predefinito.

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Local Canvases
it: Canvas Locali

en: Location
it: Posizione

en: Location is required.
it: La posizione è obbligatoria.

en: Lock %1$s
it: Blocca %1$s

en: Lock Item
it: Blocca Elemento

en: Lock Module
it: Blocca Modulo

en: Log In To Divi Cloud
it: Accedi A Divi Cloud

en: Log out
it: Esci

en: Logged In Status
it: Stato di accesso

en: Logged in as %1$s
it: Connesso come %1$s

en: Logger
it: Registro

en: Login
it: Accedi

en: Login Button
it: Pulsante login

en: Login Description
it: Descrizione login

en: Login Fields
it: Campi login

en: Login Form
it: Modulo login

en: Login Title
it: Il Logo Del Titolo

en: Login To Divi Cloud
it: Accedi a Divi Cloud

en: Logins
it: Account di accesso

en: Logo Border Radius
it: Raggio Bordo Logo

en: Logo Image
it: Immagine del logo

en: Logo Link URL
it: URL del link al logo

en: Loop %s Custom Field
it: Campo Personalizzato Loop %s

en: Loop %s Custom Fields
it: Campi Personalizzati Loop %s

en: Loop Animation
it: Animazione In Loop

en: Loop Dynamic Content
it: Contenuto Dinamico In Loop

en: Loop Element
it: Elemento Loop

en: Loop ID
it: ID Loop

en: Loop Menu CSS Classes
it: Classi CSS Menu Loop

en: Loop Menu Description
it: Descrizione Menu Loop

en: Loop Menu Link
it: Link Menu Loop

en: Loop Menu Link Relationship
it: Relazione Link Menu Loop

en: Loop Menu Order
it: Ordine Menu Loop

en: Loop Menu Text
it: Testo Menu Loop

en: Loop Menu Title Attribute
it: Attributo Titolo Menu Loop

en: Loop Meta Keys
it: Chiavi Meta Del Loop

en: Loop Position
it: Posizione Nel Loop

en: Loop Post Terms
it: Termini Articolo Nel Loop

en: Loop Post Title
it: Titolo Articolo Nel Loop

en: Loop Product
it: Prodotto Nel Loop

en: Loop Product Current Price
it: Prezzo Attuale Prodotto Nel Loop

en: Loop Product Link URL
it: Link Prodotto Nel Loop URL

en: Loop Product Regular Price
it: Prezzo Regolare Prodotto Nel Loop

en: Loop Product Sale Price
it: Prezzo In Saldo Prodotto Nel Loop

en: Loop Product Terms
it: Termini Prodotto Nel Loop

en: Loop Product Title
it: Titolo Prodotto Nel Loop

en: Lost your password?
it: Hai perso la password?

en: Lottie Animation
it: Animazione Lottie

en: Lottie Animation File
it: File Animazione Lottie

en: Lottie Animations
it: Animazioni Lottie

en: Luminosity
it: Luminosità

en: Made Global %s
it: Reso Globale %s

en: Main Canvas
it: Canvas Principale

en: Main Element
it: Elemento Principale

en: Main Query
it: Query Principale

en: Main source color for the palette. All generated colors are based on this value.
it: Colore di origine principale della palette. Tutti i colori generati si basano su questo valore.

en: Make Fullscreen
it: Rendi a schermo intero

en: Make Fullwidth
it: Usa massima larghezza

en: Make Global
it: Rendi Globale

en: Make Global Color
it: Crea colore globale

en: Make Main Canvas
it: Imposta Come Tela Principale

en: Make Menu Links Fullwidth
it: Effettuare I Collegamenti Al Menu Spessore Pieno / Ridotto

en: Make Row Full Width
it: Rendi La Riga A Larghezza Intera

en: Make This Table Featured
it: Metti questa tabella in evidenza

en: Make global module attribute local
it: Rendi locale l'attributo del modulo globale

en: Make global module children local
it: Rendi locali i figli del modulo globale

en: Make sure you entered the correct captcha.
it: Assicurati di aver inserito il captcha corretto.

en: Make this canvas available across all posts.
it: Rendi questo canvas disponibile in tutti gli articoli.

en: Manage Global %s
it: Gestisci %s Globale

en: Manage Global Colors
it: Gestisci Colori Globali

en: Manage Global Gradients
it: Gestisci Sfumature Globali

en: Manage Template Assignments
it: Gestisci Assegnazioni Dei Template

en: Manual Height Rows
it: Righe A Altezza Manuale

en: Manual Input
it: Inserimento Manuale

en: Manual Width Columns
it: Colonne A Larghezza Manuale

en: Manually select specific posts to exclude from your loop. This allows you to remove particular posts from your results while keeping the rest of your query intact.
it: Seleziona manualmente i post specifici da escludere dal loop. Questo ti consente di rimuovere determinati post dai risultati mantenendo invariato il resto della query.

en: Manually select specific posts to include in your loop. This allows you to create a curated list of content by choosing individual posts rather than using broader queries.
it: Seleziona manualmente i post specifici da includere nel loop. Questo ti consente di creare un elenco curato di contenuti scegliendo singoli post invece di usare query più ampie.

en: Map
it: Mappa

en: Map Center Address
it: Indirizzo Centrale della Mappa

en: Map Pin
it: Pin Mappa

en: Map Pin Address
it: Indirizzo Segnalino Mappa

en: Map Pins
it: Pin Mappa

en: Maps
it: Mappe

en: Margin
it: Margine

en: Margin adds extra space to the outside of the element, increasing the distance between the element and other items on the page.
it: Il margine aggiunge ulteriore spazio all'esterno dell'elemento, aumentando la distanza tra l'elemento e gli altri elementi sulla pagina.

en: Marker
it: Indicatore

en: Marker Position
it: Posizione Marcatore

en: Marker Style
it: Stile Marcatore

en: Mask Aspect Ratio
it: Proporzioni maschera

en: Mask Blend Mode
it: Modalità di miscelazione maschera

en: Mask Color
it: Colore maschera

en: Mask Height
it: Altezza maschera

en: Mask Horizontal Offset
it: Offset orizzontale maschera

en: Mask Position
it: Posizione della maschera

en: Mask Size
it: Dimensione della maschera

en: Mask Style
it: Stile maschera

en: Mask Transform
it: Trasformazione maschera

en: Mask Vertical Offset
it: Spostamento verticale maschera

en: Mask Width
it: Larghezza maschera

en: Masonry
it: A Griglia Sfalsata

en: Max Height
it: Altezza massima

en: Max Ratio (Desktop)
it: Rapporto Max (Desktop)

en: Max Width
it: Larghezza massima

en: Max. Font Size Scale (Desktop)
it: Scala Dimensione Max. Font (Desktop)

en: Maximum Length
it: Lunghezza Massima

en: Maximum content width of your layout. Font sizes scale until the row reaches this width.
it: Larghezza massima del contenuto del layout. Le dimensioni font scalano finché la riga non raggiunge questa larghezza.

en: Maximum length: %1$d characters.
it: Lunghezza massima: %1$d caratteri.

en: Medium
it: Medio

en: Medium 500
it: Medio 500

en: Member Description
it: Descrizione Membro

en: Member Image
it: Immagine Membro

en: Member Position
it: Posizione Membro

en: Member Social Links
it: Link Social Membro

en: Menu ID to query (when query_type is menus).
it: ID del menu da interrogare (quando query_type è menus).

en: Menu Item
it: Voce Menu

en: Menu Item Offset
it: Offset Voci Menu

en: Menu Items Per Page
it: Voci Menu Per Pagina

en: Menu Link
it: Link menu

en: Menu Logo
it: Logo del menu

en: Menu Order
it: Ordine Menu

en: Menu Style
it: Stile Menu

en: Menu Text
it: Testo del menu

en: Menu item ID is required.
it: L'ID dell'elemento del menu è obbligatorio.

en: Menu item could not be prepared.
it: Impossibile preparare l'elemento del menu.

en: Menu item does not belong to the provided menu.
it: L'elemento del menu non appartiene al menu fornito.

en: Menu item not found.
it: Elemento del menu non trovato.

en: Menu name is required.
it: Il nome del menu è obbligatorio.

en: Menu name or location is required.
it: Il nome del menu o la posizione sono obbligatori.

en: Menu not found.
it: Menu non trovato.

en: Menu width is limited by your website content width. Enabling this option will extend the menu the full width of the browser window.
it: La larghezza del menu è limitata dalla larghezza del contenuto del tuo sito web. L'attivazione di questa opzione estenderà il menu alla larghezza completa della finestra del browser.

en: Menus
it: menu

en: Message
it: Messaggio

en: Message AI Agent...
it: Invia un messaggio all'agente IA...

en: Message Field
it: Campo messaggio

en: Message Pattern
it: Struttura messaggio

en: Message shown when no headings are found.
it: Messaggio mostrato quando non vengono trovate intestazioni.

en: Meta
it: Metadata

en: Meta Key
it: Chiave Meta

en: Meta Key: %s
it: Chiave Meta: %s

en: Meta Query
it: Query Meta

en: Meta Text
it: Meta testo

en: Meta Value
it: Valore Meta

en: Meta Value: %s
it: Valore Meta: %s

en: Meta key to query.
it: Chiave meta da interrogare.

en: Meta query parameters for filtering posts by custom fields. Array of meta query clauses. Multiple clauses are combined with AND relation.
it: Parametri della meta query per filtrare gli articoli in base a campi personalizzati. Array di clausole della meta query. Più clausole vengono combinate con relazione AND.

en: Meta value to compare against.
it: Valore meta da confrontare.

en: Meta value type.
it: Tipo di valore meta.

en: Mid
it: Metà

en: Mid %s
it: Metà %s

en: Mid Blur
it: Sfocatura media

en: Mid Offset
it: Offset centrale

en: Mid Opacity
it: Opacità media

en: Mid Rotation
it: Rotazione media

en: Mid Scale
it: Scala media

en: Middle of Element
it: Centro dell'elemento

en: Millimeters (mm)
it: Millimetri (mm)

en: Min Height
it: Altezza minima

en: Min Ratio (Phone)
it: Rapporto Min (Telefono)

en: Min. Font Size Scale (Phone)
it: Scala Dimensione Min. Font (Telefono)

en: Minimum Height Rows
it: Righe A Altezza Minima

en: Minimum Length
it: Lunghezza Minima

en: Minimum Score
it: Punteggio minimo

en: Minimum length: %1$d characters.
it: Lunghezza minima: %1$d caratteri.

en: Minute
it: Minuto

en: Minute(s)
it: Minuto/i

en: Minutes
it: Minuti

en: Mirror Mouse Movement
it: Rispecchia Il Movimento Del Mouse

en: Missing required parameter: `currentPage.id`.
it: Parametro obbligatorio mancante: `currentPage.id`.

en: Mobile Menu Background Color
it: Mobile Colore Dello Sfondo Dei Menu

en: Mobile Menu Text Color
it: Colore testo menu mobile

en: Modal
it: Modale

en: Modified
it: Modificato

en: Modified Fields To Extend
it: Campi Modificati Da Estendere

en: Modify
it: Modificare

en: Modify how this element blends with any layers beneath it. To reset, choose the "Normal" option.
it: Modifica come questo elemento si fonde con qualsiasi livello sottostante. Per ripristinare, scegliere l'opzione "Normale".

en: Modular scale ratio used to generate Typography Scale values.
it: Rapporto di scala modulare usato per generare i valori della Scala Tipografica.

en: Modular scale ratio used to generate desktop font sizes.
it: Rapporto di scala modulare usato per generare le dimensioni font per desktop.

en: Modular scale ratio used to generate phone font sizes.
it: Rapporto di scala modulare usato per generare le dimensioni font per telefono.

en: Modular scale ratio used to generate values at this breakpoint.
it: Rapporto di scala modulare usato per generare valori a questo breakpoint.

en: Module
it: Modulo

en: Module %1$s are created using HTML headings. You can change the heading level for this module by choosing anything from H1 through H6. Higher heading levels are smaller and less significant.
it: Il modulo %1$s viene creato utilizzando le intestazioni HTML. Puoi cambiare il livello di intestazione per questo modulo scegliendo qualsiasi cosa, da H1 a H6. Livelli di intestazione più alti sono più piccoli e meno significativi.

en: Module %s are created using HTML headings. You can change the heading level for this module by choosing anything from H1 through H6. Higher heading levels are smaller and less significant.
it: I moduli %s vengono creati usando le intestazioni HTML. Puoi modificare il livello di intestazione per questo modulo scegliendo da H1 a H6. I livelli di intestazione più alti sono più piccoli e meno importanti.

en: Module Alignment
it: Allineamento Testo

en: Module Elements
it: Elementi del modulo

en: Module Link Target
it: Modulo Link Target

en: Module Link URL
it: URL di collegamento del modulo

en: Module Presets
it: Preset Modulo

en: Module Text
it: Testo Del Modulo

en: Module Use
it: Utilizzo Moduli

en: Module heading levels are created using HTML headings. You can change the heading level for this module by choosing anything from H1 through H6. Higher heading levels are smaller and less significant.
it: I livelli di intestazione del modulo vengono creati utilizzando le intestazioni HTML. Puoi modificare il livello di intestazione per questo modulo scegliendo da H1 a H6. I livelli di intestazione più alti sono più piccoli e meno significativi.

en: Module mousetrap
it: Mousetrap del modulo

en: Modules
it: Moduli

en: Monday
it: Lunedi

en: Month: %s
it: Mese: %s

en: Monthly
it: Mensile

en: More
it: Altro

en: More Options
it: Altre Opzioni

en: Motion Effect Trigger
it: Attivazione effetto movimento

en: Mountains
it: contiene

en: Mountains 2
it: contiene

en: Mouse Enter
it: Ingresso Mouse

en: Mouse Exit
it: Uscita Mouse

en: Mouse Wheel Zoom
it: Zoon con Rotellina Mouse

en: Move
it: Spostare

en: Move Down
it: Sposta Giù

en: Move Item
it: Sposta Elemento

en: Move Module Down
it: Sposta il Modulo Giù

en: Move Module To Bottom
it: Sposta il Modulo in Basso

en: Move Module To Parent
it: Sposta il Modulo nel Contenitore Genitore

en: Move Module To Top
it: Sposta il Modulo in Alto

en: Move Module Up
it: Sposta il Modulo Su

en: Move To Bottom
it: Sposta In Basso

en: Move To Parent
it: Sposta al Genitore

en: Move To Top
it: Sposta In Alto

en: Move Up
it: Sposta Su

en: Move the element in any direction without affecting the elements around it.
it: Sposta l'elemento in qualsiasi direzione senza influire sugli elementi circostanti.

en: Move to Trash
it: Sposta nel Cestino

en: Moved %s
it: %s Spostato

en: Moved Modules
it: Moduli Spostati

en: Movement Type
it: Tipo Di Movimento

en: Multi-Column
it: Multi-Colonna

en: Multi-Row
it: Multi-Riga

en: Multiple menus found with name "%s". Use location or menu ID to disambiguate.
it: Trovati più menu con il nome "%s". Usa la posizione o l'ID del menu per disambiguare.

en: Multiplication require one value to be unitless
it: La Moltiplicazione Richiede Un Valore Senza Unità

en: Multiply
it: Moltiplica

en: My Cloud
it: Il Mio Cloud

en: My Divi Cloud
it: Il Mio Divi Cloud

en: My Global %s
it: Il Mio %s Globale

en: My Library
it: La Mia Libreria

en: Name
it: Nome

en: Name Field
it: Campo del nome

en: Name Format
it: Formato Nome

en: Name Fullwidth
it: Pagina a Larghezza Piena

en: Name Your Font
it: Assegna un nome al tuo carattere

en: Name, key, or label of the ACF repeater field to query (used when query_type is repeater)
it: Nome, chiave o etichetta del campo repeater ACF da interrogare (usato quando query_type è repeater)

en: Navigate
it: Naviga

en: Navigate Within Current Category
it: Navigare all'interno della categoria corrente

en: Navigation
it: Navigazione

en: Navigation Arrows
it: Frecce navigazione

en: Network
it: Rete

en: Never
it: Mai

en: New Accordion Item
it: Nuovo Elemento A Fisarmonica

en: New Bar Counter
it: Nuova Barra-Contatore

en: New Body Template
it: Nuovo Template Contenuto Principale

en: New Chat
it: Nuova Chat

en: New Comment Title
it: Titolo nuovo commento

en: New Contact Field
it: Nuovo Campo Contatto

en: New Field
it: Nuovo Campo

en: New Footer Template
it: Nuovo Template Footer

en: New Global Canvas
it: Nuovo Canvas Globale

en: New Header Template
it: Nuovo Template Header

en: New Icon List Item
it: Nuovo Elemento Elenco Icone

en: New Message From %1$s%2$s
it: Nuovo Messaggio Da %1$s%2$s

en: New Module
it: Nuovo Modulo

en: New Preset From Current Styles
it: Nuovo Preset Dagli Stili Correnti

en: New Pricing Table
it: Nuova Tabella dei Prezzi

en: New Review Title
it: Nuovo titolo recensione

en: New Row
it: Nuova Riga

en: New Section
it: Nuova sezione

en: New Slide
it: Nuova Slide

en: New Tab
it: Nuova Scheda

en: New Template
it: Nuovo Template

en: New Theme Builder
it: Nuovo Theme Builder

en: New Theme Builder Item
it: Nuovo Elemento Theme Builder

en: New Variable
it: Nuova Variabile

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it: Commenti Successivi <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next
it: Successivo

en: Next Entries &raquo;
it: Voci Successive &raquo;

en: Next Entries »
it: Voci Successive »

en: Next Link
it: Link successivo

en: Next Link Arrow
it: Freccia prossimo collegamento

en: Next Page
it: Pagina Successiva

en: Next Post
it: Articolo Successivo

en: Nice Name
it: Nome Utente

en: Nickname
it: Soprannome

en: No Animation
it: Nessuna Animazione

en: No Canvas
it: Nessuna Canvas

en: No Column Class
it: Nessuna Classe Colonna

en: No Contact Form 7 forms found.
it: Nessun modulo Contact Form 7 trovato.

en: No File Selected.
it: Nessun File Selezionato.

en: No Font File Provided.
it: Nessun File Font Fornito.

en: No Matches Found
it: Nessuna Corrispondenza Trovata

en: No Modules Found
it: Nessun Modulo Trovato

en: No Preset
it: Nessun Preset

en: No Presets Applied
it: Nessun Preset Applicato

en: No Repeat
it: No Ripetizioni

en: No Results Found
it: Nessun Risultato Trovato

en: No Results Found.
it: Nessun Risultato Trovato.

en: No Sidebar
it: Nessuna Sidebar

en: No Thanks
it: No grazie

en: No Wrap
it: Nessun A Capo

en: No commands found
it: Nessun comando trovato

en: No conversations yet. Start a new chat!
it: Ancora nessuna conversazione. Avvia una nuova chat!

en: No entries found.
it: Nessuna voce trovata.

en: No entry found.
it: Nessuna voce trovata.

en: No field is selected
it: Nessun campo selezionato

en: No field selected
it: Nessun Campo Selezionato

en: No fields found
it: Nessun campo trovato

en: No fields were found that match the specified find value.
it: Non è stato trovato alcun campo che corrisponda al valore di ricerca specificato.

en: No gallery images found for this product.
it: Nessuna immagine della galleria trovata per questo prodotto.

en: No global canvases found
it: Nessun canvas globale trovato

en: No global canvases found in Trash
it: Nessun canvas globale trovato nel Cestino

en: No layers exist for this search query.
it: Nessun livello esiste per questa ricerca.

en: No library item found
it: Nessun elemento della libreria trovato

en: No lists available
it: Nessuna lista disponibile

en: No matching options found
it: Nessuna opzione corrispondente trovata

en: No matching options. Press Enter to add as custom tag.
it: Nessuna opzione corrispondente. Premi Invio per aggiungerla come tag personalizzato.

en: No media found
it: Nessun media trovato

en: No modules found matching the selected criteria.
it: Nessun modulo trovato che corrisponda ai criteri selezionati.

en: No option groups available.
it: Nessun gruppo di opzioni disponibile.

en: No options added.
it: Nessuna opzione aggiunta.

en: No options available
it: Nessuna opzione disponibile

en: No options found
it: Nessuna opzione trovata

en: No post ID or content provided.
it: Nessun ID articolo o contenuto fornito.

en: No products were found matching your selection.
it: Nessun prodotto trovato che corrisponda alla tua selezione.

en: No results found
it: Nessun risultato trovato

en: No results found.
it: Nessun risultato trovato.

en: Non-Standard Meta Keys
it: Chiavi Meta Non Standard

en: Nonce verification failed. Please refresh the page and try again.
it: Verifica nonce non riuscita. Aggiorna la pagina e riprova.

en: None
it: Nessuno

en: Normal
it: Normale

en: Not Equals (!=)
it: Diverso (!=)

en: Not In List (NOT IN)
it: Non Nell'Elenco (NOT IN)

en: Not that bad
it: Non Male

en: Note: this action may take several minutes depending on the number of templates using this layout.
it: Nota: questa azione potrebbe richiedere diversi minuti a seconda del numero di template che utilizzano questo layout.

en: Note: this field is used to disable browser autofill during the form editing in VB
it: Nota: questo campo viene utilizzato per disabilitare il completamento automatico del browser durante la modifica del modulo in VB

en: Nothing found
it: Nessun elemento trovato

en: Nothing found in Trash
it: Nessun elemento trovato nel Cestino

en: Number
it: Numero

en: Number Counter
it: Contatore Numerico

en: Number Counter Title
it: Titolo Contatore Numerico

en: Number Counters
it: Numero di contatori

en: Number Of Views
it: Numero Di Visualizzazioni

en: Number Text
it: Testo Numero

en: Number of Columns
it: Numero di Colonne

en: Number of Rows
it: Numero Di Righe

en: Number of Shades
it: Numero Di Tonalità

en: Number of Tints
it: Numero Di Tinte

en: Number of Tones
it: Numero Di Toni

en: Number of Transparencies
it: Numero Di Trasparenze

en: Number of Views
it: Numero di visualizzazioni

en: Number of Words
it: Numero Di Parole

en: Number of darker shade steps generated for each palette color.
it: Numero di passaggi di tonalità più scure generati per ciascun colore della palette.

en: Number of items per page
it: Numero di elementi per pagina

en: Number of lighter tint steps generated for each palette color.
it: Numero di passaggi di tinta più chiari generati per ciascun colore della palette.

en: Number of menu items per page (used when query_type is menus)
it: Numero di voci di menu per pagina (usato quando query_type è menus)

en: Number of muted tone steps generated for each palette color.
it: Numero di passaggi di toni attenuati generati per ciascun colore della palette.

en: Number of posts per page (used when query_type is post_type)
it: Numero di post per pagina (usato quando query_type è post_type)

en: Number of posts per page.
it: Numero di post per pagina.

en: Number of repeater items per page (used when query_type is repeater)
it: Numero di elementi repeater per pagina (usato quando query_type è repeater)

en: Number of slides to scroll at once.
it: Numero di diapositive da scorrere per volta.

en: Number of slides to show at once.
it: Numero di diapositive da mostrare contemporaneamente.

en: Number of terms per page (used when query_type is terms)
it: Numero di termini per pagina (usato quando query_type è terms)

en: Number of transparency steps generated for each palette color.
it: Numero di livelli di trasparenza generati per ogni colore della palette.

en: Number of users per page (used when query_type is users)
it: Numero di utenti per pagina (usato quando query_type è users)

en: Numbers
it: Numeri

en: Numbers Only (0-9)
it: Solo Numeri (0-9)

en: Numbers Text
it: Testo Numeri

en: Numeric
it: Numerico

en: Object (post type slug) is required for post type archive menu items.
it: L'oggetto (slug del tipo di contenuto) è obbligatorio per gli elementi di menu dell'archivio del tipo di contenuto.

en: Object Fit
it: Adatta Oggetto

en: Object ID is required for non-custom menu items.
it: L'ID oggetto è obbligatorio per gli elementi di menu non personalizzati.

en: Object Position
it: Posizione Oggetto

en: Object is required for post type archive menu items.
it: L'oggetto è obbligatorio per gli elementi di menu dell'archivio del tipo di contenuto.

en: Odd Items
it: Elementi Dispari

en: Off
it: Disattiva

en: Offset Columns
it: Offset Colonne

en: Offset From Surrounding Sticky Elements
it: Compensazione dagli elementi appiccicosi circostanti

en: Offset Number
it: Numero Offset

en: Offset Origin
it: Origine offset

en: Offset Rule
it: Regola Di Offset

en: Offset Value
it: Valore Di Offset

en: Offset for menu items query (overrides page calculation)
it: Offset per la query delle voci di menu (sovrascrive il calcolo della pagina)

en: Offset for posts query (overrides page calculation)
it: Offset per la query dei post (ignora il calcolo della pagina)

en: Offset for repeater query (overrides page calculation)
it: Offset per la query repeater (sovrascrive il calcolo della pagina)

en: Offset for terms query (overrides page calculation)
it: Offset per la query dei termini (ignora il calcolo della pagina)

en: Offset for users query (overrides page calculation)
it: Offset per la query degli utenti (ignora il calcolo della pagina)

en: Offset in pixels used when scrolling to a section.
it: Offset in pixel usato quando si scorre a una sezione.

en: Ogees
it: Ogi

en: Old Price
it: Vecchio prezzo

en: Older
it: Meno Recenti

en: On
it: Attiva

en: On Backorder
it: In arretrato

en: On Backorder Text
it: Testo in arretrato

en: On Click
it: Al Clic

en: On Hover
it: Al Passaggio Del Mouse

en: On Load
it: Al Caricamento

en: On Top Of Section Content
it: In cima al contenuto della sezione

en: On View
it: Alla Visualizzazione

en: Once
it: Una volta

en: One or more posts not found.
it: Uno o più post non trovati.

en: Only Display This Many Times
it: Visualizza solo così tante volte

en: Only Include Posts With Specific Terms
it: Includi Solo Post Con Termini Specifici

en: Only Include Specific Posts
it: Includi Solo Post Specifici

en: Only Replace Identical Fields
it: Sostituisci Solo Campi Identici

en: Only Show Icon On Hover for %1$s
it: Mostra solo l'Icona Su Hover per %1$s

en: Only Show Icon On Hover for %s
it: Mostra L'Icona Solo Al Passaggio Del Mouse Per %s

en: Only Show Icon On Hover for Button
it: Mostra L'Icona Solo Al Passaggio Del Mouse Per Il Pulsante

en: Only display
it: Solo visualizzazione

en: Only display after
it: Visualizza solo dopo

en: Only display before
it: Visualizza solo prima

en: Only display if
it: Visualizza solo se

en: Only display on
it: Visualizza solo su

en: Only display on date archives after
it: Visualizza solo negli archivi di data dopo

en: Only display on date archives before
it: Visualizza solo negli archivi delle date precedenti

en: Only display on first day of month
it: Mostra Solo Il Primo Giorno Del Mese

en: Only display on last day of month
it: Mostra Solo L'Ultimo Giorno Del Mese

en: Only display on posts authored by
it: Visualizza solo sui post creati da

en: Only display on posts where
it: Visualizza solo sui post in cui

en: Only display on search results for
it: Visualizza solo nei risultati di ricerca per

en: Only display to
it: Visualizza solo su

en: Only display to logged in visitors
it: Visualizza solo ai visitatori che hanno effettuato l'accesso

en: Only display to logged out visitors
it: Visualizza solo ai visitatori disconnessi

en: Only display to users who bought:
it: Mostra solo agli utenti che hanno acquistato:

en: Only display to users who have
it: Visualizza solo per gli utenti che hanno

en: Only display to users who have bought a product.
it: Mostra solo agli utenti che hanno acquistato un prodotto.

en: Only display to users who have visited
it: Visualizza solo per gli utenti che hanno visitato

en: Only display to users who have visited
it: Mostra Solo Agli Utenti Che Hanno Visitato

en: Only display when the cart does not include:
it: Mostra solo quando il carrello non include:

en: Only display when the cart has products.
it: Mostra solo quando il carrello contiene prodotti.

en: Only display when the cart includes:
it: Mostra solo quando il carrello include:

en: Only display when the cart is empty.
it: Mostra solo quando il carrello è vuoto.

en: Only letters allowed.
it: Sono consentite solo lettere.

en: Only letters and numbers allowed.
it: Sono consentite solo lettere e numeri.

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
it: Solo i clienti che hanno effettuato l'accesso e acquistato questo prodotto possono lasciare una recensione.

en: Only numbers allowed.
it: Sono consentiti solo numeri.

en: Onsale
it: In Saldo

en: Oops! An Error Has Occurred
it: Oops! C'è stato un errore

en: Oops, it looks like the current Theme Builder Template body layout is disabled.
it: Ops, sembra che il layout del contenuto del Template Theme Builder corrente sia disattivato.

en: Opacity
it: Opacità

en: Opacity Range
it: Intervallo Opacità

en: Opacity for SVG fill color.
it: Opacità del colore di riempimento dell'SVG.

en: Opacity for SVG stroke color.
it: Opacità del colore traccia dell'SVG.

en: Open
it: Apri

en: Open %s
it: Apri %s

en: Open Add to Library
it: Apri Aggiungi Alla Libreria

en: Open All
it: Apri Tutto

en: Open Clear Layout
it: Apri Cancella Layout

en: Open Command Center
it: Apri Centro Comandi

en: Open Help Panel
it: Apri Pannello Di Aiuto

en: Open History
it: Apri Cronologia

en: Open Icon
it: Icona Apri

en: Open Instagram media in lightbox
it: Apri i contenuti multimediali di Instagram in lightbox

en: Open Instagram posts in a lightbox instead of navigating to Instagram.
it: Apri i post di Instagram in una lightbox invece di passare a Instagram.

en: Open Layers
it: Apri Livelli

en: Open Page Settings
it: Apri Impostazioni Pagina

en: Open Portability Window
it: Apri Finestra Portabilità

en: Open Recent
it: Apri Recenti

en: Open Search
it: Apri Ricerca

en: Open Settings
it: Apri Impostazioni

en: Open Sidebar
it: Apri Barra Laterale

en: Open Title Text Color
it: Colore testo titolo aperto

en: Open Toggle
it: Apri Sezione a comparsa

en: Open Toggle Background Color
it: Colore Sfondo Sezione Aperta

en: Open in Lightbox
it: Apri nella Lightbox

en: Operating System
it: Sistema operativo

en: Opt-in Description
it: Descrizione login

en: Opt-in Form
it: Modulo login

en: Opt-in Form Fields
it: Campi modulo

en: Opt-in Title
it: Titolo Prezzi

en: Option Enter
it: Invio Opzione

en: Option Group
it: Gruppo Di Opzioni

en: Option Group Presets
it: Preset Gruppo Di Opzioni

en: Option Group To Extend
it: Gruppo Opzioni Da Estendere

en: Option Move Down
it: Sposta Opzione Giù

en: Option Move Left
it: Sposta Opzione A Sinistra

en: Option Move Right
it: Sposta Opzione A Destra

en: Option Move Up
it: Sposta Opzione Su

en: Optional SVG title element.
it: Elemento title SVG opzionale.

en: Optional label for identification
it: Etichetta facoltativa per l'identificazione

en: Optional label for identification in the rule list
it: Etichetta facoltativa per l’identificazione nell’elenco delle regole

en: Optional post ID for global module template context (enables selective sync conversion).
it: ID articolo facoltativo per il contesto del template del modulo globale (abilita la conversione della sincronizzazione selettiva).

en: Optional rel attribute for the link.
it: Attributo rel opzionale per il link.

en: Options
it: Opzioni

en: Options Group Presets Confirmation Modal Overlay
it: Overlay Modale di Conferma dei Preset del Gruppo di Opzioni

en: Orange
it: Arancione

en: Order
it: Ordine

en: Order By
it: Ordina Per

en: Order direction (ascending or descending)
it: Direzione ordinamento (crescente o decrescente)

en: Ordered
it: Ordinato

en: Ordered List
it: Aggiungi Elenco Ordinato

en: Ordered List Item Indent
it: Rientro oggetto elenco ordinato

en: Ordered List Style Position
it: Posizione stile lista ordinata

en: Ordered List Style Type
it: Tipo di stile elenco ordinato

en: Orientation
it: Orientamento

en: Other
it: Altro

en: Out Of Stock
it: Esaurito

en: Out Of Stock Text
it: Testo Esaurito

en: Out of Stock Text
it: Testo esaurito

en: Outer Shadow
it: Mostra l'Ombra Interna

en: Outset
it: Bordo Esterno

en: Outside
it: Bordo Esterno

en: Overlay Background Color
it: Sovrapponi colore di sfondo

en: Overlay Icon
it: Icona Overlay

en: Overlay Icon Color
it: Sovrimpressione colore icona

en: Overlay Image
it: Immagine sovrapposta

en: Override Active Global Templates
it: Sovrascrivi Template Globali Attivi

en: Override Existing Assignments
it: Sovrascrivi Assegnazioni Esistenti

en: Override Existing Default Website Template
it: Sovrascrivi Template Predefinito Del Sito Web Esistente

en: Override the default alignment for this specific element within its flex container. This allows individual elements to be aligned differently from the container's align-items setting.
it: Sovrascrivi l'allineamento predefinito per questo elemento specifico nel suo contenitore flex. Consente di allineare i singoli elementi in modo diverso rispetto all'impostazione align-items del contenitore.

en: Padding adds extra space to the inside of the element, increasing the distance between the edge of the element and its inner contents.
it: Il riempimento aggiunge ulteriore spazio all'interno dell'elemento, aumentando la distanza tra il bordo dell'elemento e il suo contenuto interno.

en: Page
it: Pagina

en: Page Background Settings
it: Impostazioni Sfondo Pagina

en: Page Bar Icons
it: Icone della Barra Pagina

en: Page Color Palette Settings
it: Impostazioni Tavolozza Colori Pagina

en: Page Creation Flow
it: Flusso Di Creazione Della Pagina

en: Page Custom CSS Settings
it: Impostazioni CSS Personalizzato Pagina

en: Page Manager
it: Gestore Pagine

en: Page Menu
it: Menu Pagina

en: Page Options
it: Opzioni Pagina

en: Page Performance Settings
it: Impostazioni Prestazioni Pagina

en: Page Settings
it: Impostazioni Pagina

en: Page Spacing Settings
it: Impostazioni Spaziatura Pagina

en: Page Title
it: Titolo Pagina

en: Page Type
it: Tipo di pagina

en: Page Visit
it: Visita alla pagina

en: Pagenavi
it: Bottone Navigazione Pagina

en: Pages
it: Pagine

en: Pagination
it: Mostra Paginazione

en: Pagination Active Page
it: Impaginazione pagina attiva

en: Pagination Navigation
it: Navigazione Impaginazione

en: Pagination Text
it: Testo Impaginazione

en: Paginations
it: Impaginazioni

en: Paint
it: Dipingere

en: Palette Type
it: Tipo Di Palette

en: Panel
it: Pannello

en: Parallax Method
it: Effetto Parallasse

en: Parent
it: Genitore

en: Parent Action Icons On Hover
it: Icone Azioni Del Genitore Al Passaggio Del Mouse

en: Parent Action Icons On Hover
it: Icone Azione del Genitore al Passaggio del Mouse

en: Parent Column
it: Colonna Superiore

en: Parent Container
it: Contenitore Principale

en: Parent Group
it: Gruppo Superiore

en: Parent Page
it: Pagina Genitore

en: Parent Row
it: Riga Superiore

en: Parent Section
it: Sezione Superiore

en: Parent menu item %d not found.
it: Elemento del menu genitore %d non trovato.

en: Parent relationship exceeds maximum depth limit.
it: La relazione con il genitore supera la profondità massima consentita.

en: Parent relationship would create a cycle in the menu tree.
it: La relazione con il genitore creerebbe un ciclo nell'albero del menu.

en: Parentheticals must be closed
it: Le Parentesi Devono Essere Chiuse

en: Paste %1$s
it: Incolla %1$s

en: Paste %1$s %2$s Attributes
it: Incolla Attributi %1$s %2$s

en: Paste %1$s Above
it: Incolla %1$s Sopra

en: Paste %1$s Attributes
it: Incolla Attributi %1$s

en: Paste %1$s Below
it: Incolla %1$s Sotto

en: Paste %1$s Content Attributes
it: Incolla Attributi Contenuto %1$s

en: Paste %1$s Design Attributes
it: Incolla Attributi Design %1$s

en: Paste %1$s Inside
it: Incolla %1$s Dentro

en: Paste %1$s Preset
it: Incolla Preset %1$s

en: Paste %1$s Presets
it: Incolla Preset %1$s

en: Paste %1$s Style Attributes
it: Incolla Attributi Stile %1$s

en: Paste All %1$s Attributes
it: Incolla Tutti Gli Attributi %1$s

en: Paste All Attributes
it: Incolla Tutti Gli Attributi

en: Paste Attributes
it: Incolla Attributi

en: Paste Design Attributes
it: Incolla Attributi di Design

en: Paste Item Style
it: Incolla Stile Elemento

en: Paste Module
it: Incolla Modulo

en: Paste Module Style
it: Incolla Stile Modulo

en: Paste Select Content Attributes
it: Incolla Attributi Contenuto Selezionati

en: Paste Select Design Attributes
it: Incolla Attributi Design Selezionati

en: Paste Select Presets
it: Incolla Preset Selezionati

en: Paste Select Style Attributes
it: Incolla Attributi Stile Selezionati

en: Paste sanitized SVG markup.
it: Incolla markup SVG sanificato.

en: Paste to %1$s
it: Incolla Su %1$s

en: Pattern Blend Mode
it: Modalità di fusione del modello

en: Pattern Color
it: Colore del modello

en: Pattern Height
it: Altezza del modello

en: Pattern Horizontal Offset
it: Scostamento orizzontale del motivo

en: Pattern Repeat
it: Ripetizione del modello

en: Pattern Repeat Origin
it: Origine ripetizione motivo

en: Pattern Size
it: Dimensione del modello

en: Pattern Style
it: Stile del modello

en: Pattern Transform
it: Trasformazione del modello

en: Pattern Vertical Offset
it: Spostamento verticale del motivo

en: Pattern Width
it: Larghezza del motivo

en: Pause %s Video When Another Video Plays
it: Metti In Pausa Il Video %s Quando Viene Riprodotto Un Altro Video

en: Pause %s Video While Not In View
it: Metti In Pausa Il Video %s Quando Non È Visibile

en: Pause Video When Another Video Plays
it: Metti in pausa i video quando viene riprodotto un altro video

en: Pause Video While Not In View
it: Metti in pausa i video mentre non sono in vista

en: Pause automatic rotation when hovering over the carousel.
it: Metti in pausa la rotazione automatica quando passi il mouse sul carosello.

en: Pause on Hover
it: Pausa Al Passaggio Del Mouse

en: Percent
it: Percento

en: Percent Container
it: Percentuale container

en: Percent Sign
it: Simbolo Percentuale

en: Percent Text
it: Percentuale testo

en: Percentage
it: Percentuale

en: Percentage Text
it: Testo Percentuale

en: Perfect
it: Perfetto

en: Performance Settings
it: Impostazioni Prestazioni

en: Person
it: Persona

en: Persons
it: persone

en: Phone
it: Telefono

en: Phone View
it: Vista Telefono

en: Phone Wide
it: Telefono Orizzontale

en: Phone number
it: Numero di telefono

en: Picas (pc)
it: Piche (pc)

en: Pick a Color
it: Scegli Un Colore

en: Pick a Gradient
it: Scegli Una Sfumatura

en: Pick a box shadow style to enable box shadow for this element. Once enabled, you will be able to customize your box shadow style further. To disable custom box shadow style, choose the None option.
it: Scegli uno stile di ombreggiatura per abilitare l'ombreggiatura per questo elemento. Una volta abilitato, potrai personalizzare ulteriormente lo stile delle caselle. Per disabilitare lo stile di ombreggiatura personalizzato, selezionare l'opzione Nessuno.

en: Pick a color to be applied to the background of dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
it: Scegli un colore da applicare allo sfondo dei menu a discesa. I menu a discesa vengono visualizzati quando si passa con il mouse sui collegamenti con elementi secondari.

en: Pick a color to be used for active links in dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
it: Scegli un colore da utilizzare per i collegamenti attivi nei menu a discesa. I menu a discesa vengono visualizzati quando si passa il mouse sopra i collegamenti con elementi secondari.

en: Pick a color to be used for links in dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
it: Scegli un colore da utilizzare per i link nei menu a discesa. I menu a discesa vengono visualizzati quando si passa con il mouse sui collegamenti con elementi secondari.

en: Pick a color to be used for links in mobile menus.
it: Scegli un colore da utilizzare per i collegamenti nei menu mobili.

en: Pick a color to be used for the %1$s text.
it: Scegli un colore da utilizzare per il testo di %1$s.

en: Pick a color to be used for the %s text
it: Scegli un colore da usare per il testo %s

en: Pick a color to be used for the %s text decoration line.
it: Scegli un colore da usare per la linea di decorazione del testo %s.

en: Pick a color to be used for the alternating %1$s
it: Scegli un colore da utilizzare per i %1$s alternati

en: Pick a color to be used for the background of button.
it: Scegli un colore da usare per lo sfondo del pulsante.

en: Pick a color to be used for the border.
it: Scegli un colore da utilizzare per il bordo.

en: Pick a color to be used for the button border.
it: Scegli un colore da utilizzare per il bordo del pulsante.

en: Pick a color to be used for the button text.
it: Scegli un colore da utilizzare per il testo del pulsante.

en: Pick a color to be used for the dividing line between links in dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
it: Scegli un colore da utilizzare per la linea di demarcazione tra i collegamenti nei menu a discesa. I menu a discesa vengono visualizzati quando si passa con il mouse sui collegamenti con elementi secondari.

en: Pick a color to be used for the remove icon.
it: Scegli un colore da utilizzare per l'icona di rimozione.

en: Pick a color to be used for the required field indicator.
it: Scegli un colore da utilizzare per l'indicatore di campo richiesto.

en: Pick a color to be used for the text
it: Scegli un colore da usare per il testo

en: Pick a color to be used for the text decoration line.
it: Scegli un colore da usare per la linea di decorazione del testo.

en: Pick a color to be used for the text written inside input fields.
it: Scegli un colore da utilizzare per il testo scritto all'interno dei campi di input.

en: Pick a color to be used in the unfilled space of the circle.
it: Scegli un colore da utilizzare nello spazio vuoto del cerchio.

en: Pick a color to fill the module's input fields.
it: Scegli un colore per riempire i campi di input del modulo.

en: Pick a color to fill the module's notice.
it: Scegli un colore per riempire l'avviso del modulo.

en: Pick a color to fill the module's radio buttons.
it: Scegli un colore per riempire i pulsanti di opzione del modulo.

en: Pick a color to fill the module's remove icon.
it: Scegli un colore per riempire l'icona di rimozione del modulo.

en: Pick a color to fill the module's selected radio button.
it: Scegli un colore per riempire il pulsante di opzione selezionato del modulo.

en: Pick a color to fill the module's table alternating cell.
it: Scegli un colore per riempire la cella alternata della tabella del modulo.

en: Pick a color to fill the module's table cell.
it: Scegli un colore per riempire la cella della tabella del modulo.

en: Pick a color to fill the module's table header.
it: Scegli un colore per riempire l'intestazione della tabella del modulo.

en: Pick a color to fill the module's table row.
it: Scegli un colore per riempire la riga della tabella del modulo.

en: Pick a color to fill the module's table.
it: Scegli un colore per riempire la tabella del modulo.

en: Pick a color to fill the module's tooltip.
it: Scegli un colore per riempire il suggerimento del modulo.

en: Pick a color to use behind the post title text. Reducing the color's opacity will allow the background image to show through while still increasing text readability.
it: Scegli un colore da usare dietro il testo del titolo del post. La riduzione dell'opacità del colore consente di mostrare l'immagine di sfondo mentre aumenta la leggibilità del testo.

en: Pick a color to use for the background area that appears behind the pricing text.
it: Scegli un colore da utilizzare per l'area di sfondo che appare dietro il testo del prezzo.

en: Pick a color to use for the background behind pricing table titles.
it: Scegli un colore da utilizzare per lo sfondo dietro i titoli della tabella dei prezzi.

en: Pick a color to use for the background overlay. Decreasing the opacity will allow background images and gradients to show through while still keeping the text readable.
it: Scegli un colore da utilizzare per la sovrapposizione dello sfondo. La riduzione dell'opacità consentirà la visualizzazione di immagini di sfondo e gradienti pur mantenendo il testo leggibile.

en: Pick a color to use for the bullets that appear next to each list item within the pricing table's feature area.
it: Scegli un colore da utilizzare per i proiettili che appaiono accanto a ciascun elemento dell'elenco nell'area delle caratteristiche della tabella dei prezzi.

en: Pick a color to use for the circular background area behind the quote icon.
it: Scegli un colore da utilizzare per l'area di sfondo circolare dietro l'icona di citazione.

en: Pick a color to use for the dot navigation that appears at the bottom of the slider to designate which slide is active.
it: Scegli un colore da usare per la navigazione a punti che appare nella parte inferiore del cursore per indicare quale diapositiva è attiva.

en: Pick a color to use for the icon that appears when hovering over a Carousel Item.
it: Scegli un colore da usare per l'icona che appare al passaggio del mouse su un elemento del carosello.

en: Pick a color to use for the icon that appears when hovering over a product.
it: Scegli un colore da usare per l'icona che appare quando passa il mouse su un prodotto.

en: Pick a color to use for the overlay that appears behind the play icon when hovering over the video.
it: Scegli un colore da utilizzare per la sovrapposizione che appare dietro l'icona di riproduzione quando passa il mouse sopra il video.

en: Pick a color to use for the sale badge that appears on products that are on sale.
it: Scegli un colore da usare per il badge Offerta che appare sui prodotti in saldo.

en: Pick a color to use for the sales bade that appears on products that are on sale.
it: Scegli un colore da utilizzare per il bade di vendita visualizzato sui prodotti in vendita.

en: Pick a color to use for the section divider. By default, it will assume the color of the section above or below this section to ensure a smooth transition.
it: Scegli un colore da usare per il divisorio di sezione. Per impostazione predefinita, assumerà il colore della sezione sopra o sotto questa sezione per garantire una transizione uniforme.

en: Pick a color to use for the slider arrows that are used to navigate through each slide.
it: Scegli un colore da utilizzare per le frecce a scorrimento che vengono utilizzate per navigare tra le diapositive.

en: Pick a text shadow style to enable text shadow for this element. Once enabled, you will be able to customize your text shadow style further. To disable custom text shadow style, choose the None option.
it: Scegli uno stile di ombreggiatura del testo per abilitare l'ombreggiatura del testo per questo elemento. Una volta abilitato, potrai personalizzare ulteriormente lo stile di ombreggiatura del tuo testo. Per disabilitare lo stile di ombreggiatura del testo personalizzato, selezionare l'opzione Nessuno.

en: Pick a unique color to be used for the background of featured pricing tables. This helps featured tables stand out from the rest.
it: Scegli un colore unico da utilizzare per lo sfondo delle tabelle dei prezzi in primo piano. Questo aiuta i tavoli in evidenza a distinguersi dal resto.

en: Pick a unique color to be used for the menu background color when viewed on a mobile device.
it: Scegli un colore unico da utilizzare per il colore di sfondo del menu quando viene visualizzato su un dispositivo mobile.

en: Pick a unique color to use for body text in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
it: Scegli un colore unico da utilizzare per il corpo del testo nelle tabelle dei prezzi in evidenza. I colori unici possono aiutare gli articoli in primo piano a distinguersi dal resto.

en: Pick a unique color to use for currency and frequency text within featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
it: Scegli un colore unico da utilizzare per il testo di valuta e frequenza nelle tabelle dei prezzi in evidenza. I colori unici possono aiutare gli articoli in primo piano a distinguersi dal resto.

en: Pick a unique color to use for excluded list items within featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
it: Scegli un colore unico da utilizzare per gli elementi dell'elenco esclusi all'interno delle tabelle dei prezzi in evidenza. I colori unici possono aiutare gli articoli in primo piano a distinguersi dal resto.

en: Pick a unique color to use for price text within featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
it: Scegli un colore unico da utilizzare per il testo del prezzo nelle tabelle dei prezzi in evidenza. I colori unici possono aiutare gli articoli in primo piano a distinguersi dal resto.

en: Pick a unique color to use for subtitles in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
it: Scegli un colore unico da utilizzare per i sottotitoli nelle tabelle dei prezzi in primo piano. I colori unici possono aiutare gli articoli in primo piano a distinguersi dal resto.

en: Pick a unique color to use for the background area that appears behind the pricing text in featured tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
it: Scegli un colore unico da utilizzare per l'area di sfondo visualizzata dietro il testo del prezzo nelle tabelle in primo piano. I colori unici possono aiutare gli articoli in primo piano a distinguersi dal resto.

en: Pick a unique color to use for the background behind pricing table titles in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
it: Scegli un colore unico da utilizzare per lo sfondo dietro i titoli della tabella dei prezzi nelle tabelle dei prezzi in evidenza. I colori unici possono aiutare gli articoli in primo piano a distinguersi dal resto.

en: Pick a unique color to use for the bullets that appear next to each list items within featured tabes. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
it: Scegli un colore unico da utilizzare per i proiettili che appaiono accanto a ogni elemento dell'elenco all'interno delle schede in primo piano. I colori unici possono aiutare gli articoli in primo piano a distinguersi dal resto.

en: Pick a unique color to use for title text in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
it: Scegli un colore unico da utilizzare per il testo del titolo nelle tabelle dei prezzi in evidenza. I colori unici possono aiutare gli articoli in primo piano a distinguersi dal resto.

en: Pick an animation style to enable animations for this element. Once enabled, you will be able to customize your animation style further. To disable animations, choose the None option.
it: Scegli uno stile di animazione per abilitare le animazioni per questo elemento. Una volta abilitato, potrai personalizzare ulteriormente il tuo stile di animazione. Per disabilitare le animazioni, selezionare l'opzione Nessuno.

en: Pick an icon to be used for the button.
it: Scegli un'icona da utilizzare per il pulsante.

en: Pick from up to five different animation directions, each of which will adjust the starting and ending position of your animated element.
it: Scegli tra cinque diverse direzioni di animazione, ognuna delle quali regolerà la posizione iniziale e finale del tuo elemento animato.

en: Pills
it: Pillole

en: Pin conversation
it: Fissa conversazione

en: Pinned
it: Fissate

en: Pinwheel
it: Girandola

en: Pixels
it: Pixel

en: Place Gradient Above Background Image
it: Immagine di Sfondo del Titolo

en: Placeholder
it: Segnaposto

en: Placeholder Text
it: Testo Segnaposto

en: Play Button
it: Bottone Play

en: Play Icon
it: Icona Riproduzione

en: Play Mode
it: Modalità Di Riproduzione

en: Player Buttons
it: Pulsanti player

en: Player Sliders
it: Slider player

en: Player Sliders Current
it: Player slider attuale

en: Player Timer
it: Timer player

en: Please %s
it: Per favore %s

en: Please enter a %s
it: Inserisci un %s

en: Please enter your valid google map API key.
it: Inserisci una chiave API valida di Google Maps.

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
it: Compila i tuoi dati qui sopra per vedere i metodi di pagamento disponibili.

en: Please input a valid email address.
it: Inserisci un indirizzo email valido.

en: Please log in to Divi Cloud to save your layout.
it: Accedi a Divi Cloud per salvare il tuo layout.

en: Please select at least one file.
it: Seleziona almeno un file.

en: Please, check the fields below to make sure you entered the correct information.
it: Controlla i campi qui sotto per assicurarti di aver inserito le informazioni corrette.

en: Please, fill in the following fields:
it: Compila i seguenti campi:

en: Please, fix the following errors:
it: Correggi i seguenti errori:

en: Plugin Options
it: Opzioni Plugin

en: Points (pt)
it: Punti (pt)

en: Polka Dots
it: Pois

en: Popularity (Sales)
it: Popolarità (Vendite)

en: Portability
it: Portabilità

en: Portability is unavailable.
it: La portabilità non è disponibile.

en: Portfolio Filters
it: Filtri del Portfolio

en: Portfolio Image
it: Immagine del Portfolio

en: Portfolio Pagination
it: Impaginazione portfolio

en: Portfolio Pagination Active
it: Paginazione Portfolio Attiva

en: Portfolio Post Meta
it: Metadata Immagine del Portfolio

en: Portfolio Title
it: Titolo del Portfolio

en: Portfolios
it: portafogli

en: Portrait
it: Formato Verticale

en: Position
it: Professione

en: Position Text
it: Testo Ruolo

en: Post
it: Articolo

en: Post Carousel
it: Carosello Articoli

en: Post Carousels
it: Caroselli Articoli

en: Post Category
it: Posta Categoria

en: Post Content
it: Pubblica contenuto

en: Post Contents
it: Contenuto Articolo

en: Post Count
it: Numero Articoli

en: Post ID is required.
it: L'ID del post è obbligatorio.

en: Post IDs array is required.
it: L'array degli ID dei post è obbligatorio.

en: Post Info
it: Info Post

en: Post Meta
it: Metadata Post

en: Post Name
it: Nome Articolo

en: Post Offset
it: Offset Post

en: Post Slider
it: Slider post

en: Post Status
it: Stato Articolo

en: Post Tag
it: Etichetta postale

en: Post Title
it: Titolo del Post

en: Post Titles
it: Post titoli

en: Post Type
it: Tipo di Contenuto

en: Post Type Archive
it: Archivio Tipi di Articolo

en: Post Types
it: Tipi di post

en: Post Visit
it: Post Visita

en: Post date is required for scheduled posts.
it: La data del post è obbligatoria per i post programmati.

en: Post not found.
it: Articolo non trovato.

en: Post type "%s" does not exist.
it: Il post type "%s" non esiste.

en: Post type archive pages do not have editable page settings.
it: Le pagine di archivio del tipo di post non hanno impostazioni pagina modificabili.

en: Post type is required.
it: Il tipo di post è obbligatorio.

en: Post type mismatch.
it: Tipo di post non corrispondente.

en: Post type to query (when query_type is post_type). Can be a single post type or comma-separated list. If empty, queries all post types.
it: Tipo di contenuto da interrogare (quando query_type è post_type). Può essere un singolo tipo oppure un elenco separato da virgole. Se vuoto, interroga tutti i tipi di contenuto.

en: Post type to query. Can be a single post type or comma-separated list (e.g., "post", "post,product,media"). If empty, queries all post types.
it: Tipo di contenuto da interrogare. Può essere un singolo tipo oppure un elenco separato da virgole (es. "post", "post,product,media"). Se vuoto, interroga tutti i tipi di contenuto.

en: Posts
it: Messaggi

en: Posts For Current Page
it: Messaggi per la pagina corrente

en: Posts Per Page
it: Post Per Pagina

en: Posts by %s
it: Articoli Di %s

en: Posts for Current Page
it: Post Per La Pagina Corrente

en: Prefix segment used for generated color variable names.
it: Segmento di prefisso usato per i nomi delle variabili di colore generate.

en: Prefix segment used for generated shade variable names.
it: Segmento di prefisso usato per i nomi delle variabili ombra generate.

en: Prefix segment used for generated tint variable names.
it: Segmento di prefisso usato per i nomi delle variabili tinta generate.

en: Prefix segment used for generated tone variable names.
it: Segmento di prefisso usato per i nomi delle variabili tonalità generate.

en: Premade Layout
it: Layout Predefinito

en: Premade Layouts
it: Layout predefiniti

en: Prepended to each variable name (e.g. text- produces text-2xs, text-xs, etc.)
it: Anteposto a ogni nome variabile (es. text- produce text-2xs, text-xs, ecc.).

en: Preset
it: Preimpostato

en: Preset 1
it: Predefinito 1

en: Preset 2
it: Predefinito 2

en: Preset 3
it: Predefinito 3

en: Preset 4
it: Predefinito 4

en: Preset 5
it: Predefinito 5

en: Preset 6
it: Predefinito 6

en: Preset 7
it: Predefinito 7

en: Preset Manager
it: Gestore Preset

en: Preset Name
it: Nome predefinito

en: Preset Preview
it: Anteprima Preset

en: Preset Settings
it: Impostazioni preimpostate

en: Presets
it: Preimpostazioni

en: Presets cannot be empty.
it: I preset non possono essere vuoti.

en: Presets conversion encountered a fatal error.
it: La conversione dei preset ha riscontrato un errore fatale.

en: Presets conversion failed: %s
it: Conversione dei preset non riuscita: %s

en: Prev
it: Prec

en: Prevent sticky posts from appearing at the top of your loop results. When enabled, sticky posts will be treated as regular posts and sorted according to your other ordering criteria.
it: Impedisci ai post in evidenza di comparire in cima ai risultati del loop. Se abilitato, i post in evidenza verranno trattati come post normali e ordinati secondo gli altri criteri di ordinamento.

en: Prevent the current post from appearing in the loop results. This is useful when displaying related posts to avoid showing the same post that the visitor is currently viewing.
it: Impedisci che il post corrente compaia nei risultati del loop. È utile quando mostri post correlati per evitare di visualizzare lo stesso post che il visitatore sta guardando.

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview Dropdown
it: Menu a Tendina Anteprima

en: Preview On Front End
it: Anteprima sul Front End

en: Preview Page
it: Anteprima Pagina

en: Previous
it: Precedente

en: Previous 7 Days
it: Ultimi 7 Giorni

en: Previous Link
it: Link precedente

en: Previous Link Arrow
it: Freccia collegamento precedente

en: Previous Page
it: Pagina Precedente

en: Previous Post
it: Articolo Precedente

en: Price
it: Prezzo

en: Price Text
it: Testo del prezzo

en: Pricing Area Background Color
it: Prezzi Colore sfondo

en: Pricing Button
it: Bottone Tabella Prezzi

en: Pricing Content
it: Contenuto Tabella Prezzi

en: Pricing Heading
it: Sottotitolo Prezzi

en: Pricing Item
it: Elemento prezzo

en: Pricing Subtitle
it: Sottotitolo prezzo

en: Pricing Table
it: Tabella dei Prezzi

en: Pricing Table Items
it: Elementi Tabella Prezzi

en: Pricing Tables
it: Tabella Prezzi

en: Pricing Title
it: Titolo Prezzi

en: Pricing Top
it: Tabella prezzi (in alto)

en: Primary And Secondary Colors
it: Colori Primari E Secondari

en: Primary Color
it: Colore Primario

en: Primary On Primary Shade
it: Primario Su Ombra Primaria

en: Primary Shade On Primary Tint
it: Ombra Primaria Su Tinta Primaria

en: Primary Shade On Primary Tone
it: Ombra Primaria Su Tonalità Primaria

en: Primary Shade On White
it: Ombra Primaria Su Bianco

en: Primary Shades
it: Ombre Primarie

en: Primary Tint On Primary
it: Tinta Primaria Su Primario

en: Primary Tints
it: Tinte Primarie

en: Primary Tones
it: Toni Primari

en: Primary Transparencies
it: Trasparenze Primarie

en: Primary fill color for the SVG.
it: Colore di riempimento principale per l'SVG.

en: Primary, Secondary, And Tertiary Colors
it: Colori Primari, Secondari E Terziari

en: Primary, Secondary, Tertiary, And Quaternary Colors
it: Colori Primari, Secondari, Terziari E Quaternari

en: Priority
it: Priorità

en: Privacy
it: vita privata

en: Product
it: Prodotto

en: Product 1
it: Prodotto 1

en: Product 2
it: Prodotto 2

en: Product 3
it: Prodotto 3

en: Product 4
it: Prodotto 4

en: Product 5
it: Prodotto 5

en: Product 6
it: Prodotto 6

en: Product Additional Information
it: Informazioni Aggiuntive Prodotto

en: Product Breadcrumb
it: Breadcrumb Prodotto

en: Product Category
it: Categoria Prodotto

en: Product Content
it: Contenuto Prodotto

en: Product Count
it: Conteggio prodotto

en: Product Description
it: Descrizione Prodotto

en: Product Gallery Preview Unavailable
it: Anteprima Galleria Prodotti Non Disponibile

en: Product ID
it: ID Prodotto

en: Product ID.
it: ID Prodotto.

en: Product Image
it: Immagine del prodotto

en: Product Layout
it: Layout Prodotto

en: Product Name
it: Nome Prodotto

en: Product Offset Number
it: Numero di offset del prodotto

en: Product Price
it: Prezzo Prodotto

en: Product Purchase
it: Acquisto del prodotto

en: Product Reviews
it: Recensioni Prodotto

en: Product Reviews Count
it: Numero Recensioni Prodotto

en: Product Row Layout
it: Disposizione della riga del prodotto

en: Product SKU
it: SKU Prodotto

en: Product Short Description
it: Descrizione Breve Prodotto

en: Product Stock
it: Stock di prodotti

en: Product Stock Quantity
it: Quantità In Magazzino Prodotto

en: Product Stock Status
it: Stato Scorte Prodotto

en: Product Title
it: Titolo del prodotto

en: Product Title Text
it: Testo Titolo Prodotto

en: Product Type
it: Tipo Di Prodotto

en: Product image
it: Immagine prodotto

en: Product long description
it: Descrizione lunga del prodotto

en: Product name
it: Nome prodotto

en: Product not found.
it: Prodotto non trovato.

[ctx: Product quantity input tooltip]
en: Qty
it: Qtà

en: Products
it: Prodotti

en: Progress bar
it: Barra di avanzamento

en: Promo Button
it: Bottone

en: Promo Description
it: Descrizione

en: Promo Title
it: Titolo promo

en: Provide only one of source_layout_post_id or layout_content.
it: Fornisci solo uno tra source_layout_post_id e layout_content.

en: Provide source_layout_post_id or layout_content.
it: Fornisci source_layout_post_id o layout_content.

en: Public Display Name
it: Nome Pubblico Visualizzato

en: Publish
it: Pubblica

en: Publish Date
it: Data di Pubblicazione

en: Publish Page
it: Pubblica Pagina

en: Published
it: Pubblicato

en: Purple
it: Viola

en: Quantity
it: Quantità

en: Quaternary Color Hue Offset
it: Offset Tonalità Colore Quaternario

en: Quaternary Saturation Offset
it: Offset Saturazione Quaternaria

en: Quaternary Shades
it: Ombre Quaternarie

en: Quaternary Tints
it: Tinte Quaternarie

en: Quaternary Tones
it: Toni Quaternari

en: Quaternary Transparencies
it: Trasparenze Quaternarie

en: Query Type
it: Tipo Di Query

en: Queue elements/presets using %1$s and leverage ^>*+ operators. Filter on the fly with :filter.
it: Accoda elementi/preset usando %1$s e sfrutta gli operatori ^>*+. Filtra al volo con :filter.

en: Quick Actions
it: Azioni rapide

en: Quote Icon
it: Icona Citazione

en: Quote Icon Background Color
it: Quota Colore di Sfondo Icona

en: Radio Button
it: Pulsante di opzione

en: Radio Button Background Color
it: Colore Sfondo Pulsante Radio

en: Radio Buttons
it: Pulsanti Radio

en: Radius
it: Raggio

en: Ramp
it: Rampa

en: Ramp 2
it: Rampa 2

en: Random
it: Casuale

en: Random Order
it: Ordine casuale

en: Rate&hellip;
it: Valuta&hellip;

en: Rating
it: Valutazione

en: Rating Container
it: Contenitore di valutazione

en: Rating Layout
it: Layout di valutazione

en: Ratio
it: Rapporto

en: Read More
it: Leggi di più

en: Read More Button
it: Pulsante Continua a Leggere

en: Read More Text
it: Testo "Leggi Di Più"

en: Read more
it: Leggi di più

en: Recent
it: Percento

en: Red
it: Rosso

en: Redirect
it: Redirigi

en: Redirect To The Current Page
it: Reindirizza alla Pagina Attuale

en: Redirect URL
it: Reindirizza URL

en: Redirect URL Query
it: Reindirizza URL

en: Redirect to a custom URL.
it: Reindirizza URL

en: Redirect users after successful form submission.
it: Reindirizza gli utenti dopo l’invio.

en: Redo
it: Ripristina

en: Registration Date
it: Data di Registrazione

en: Regular
it: Standard

en: Regular 400
it: Regolare 400

en: Regular Section
it: Sezione Regolare

en: Reimagine
it: Reinventare

en: Reject
it: Rifiuta

en: Rejected.
it: Rifiutato.

en: Relation
it: Relazione

en: Relationship
it: Relazione

en: Relative
it: Parente

en: Relink them to this website's global Header, Body, and/or Footer.
it: Ricollegali all'Header, al contenuto principale e/o al Footer globali di questo sito web.

en: Remember me
it: Ricordami

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove Attribute
it: Rimuovi Attributo

en: Remove Cookie
it: Rimuovi Cookie

en: Remove Icon
it: Rimuovi icona

en: Remove Icon Background Color
it: Colore Sfondo Icona Rimozione

en: Remove Icon Color
it: Colore Icona Rimozione

en: Remove Icon Font Size
it: Dimensione Font Icona Rimozione

en: Remove Preset
it: Rimuovi Preset

en: Remove Variable
it: Rimuovi Variabile

en: Remove tag
it: Rimuovi tag

en: Remove this item
it: Rimuovi questo articolo

en: Removed %s
it: %s Rimosso

en: Removed Column
it: Colonna Rimossa

en: Removed Group Preset
it: Preset Del Gruppo Rimosso

en: Removed Module Attribute
it: Attributo Del Modulo Rimosso

en: Removed Module Preset
it: Preset Del Modulo Rimosso

en: Removed layout from template
it: Layout rimosso dal template

en: Rename
it: Rinominare

en: Rename Template
it: Rinomina Template

en: Rename conversation
it: Rinomina conversazione

en: Renamed template
it: Template rinominato

en: Repeat
it: Ripeti

en: Repeat End
it: Ripeti Fine

en: Repeat Frequency
it: Ripeti frequenza

en: Repeat Gradient
it: Ripeti gradiente

en: Repeat X (horizontal)
it: Ripeti X (orizzontale)

en: Repeat Y (vertical)
it: Ripeti Y (verticale)

en: Repeat and Stretch
it: Ripeti e allunga

en: Repeat the defined gradient stops.
it: Ripeti i punti della sfumatura definiti.

en: Repeat with space between
it: Ripeti con uno spazio in mezzo

en: Repeater Offset
it: Offset Repeater

en: Repeaters Per Page
it: Repeater Per Pagina

en: Replace Existing Content.
it: Sostituisci Il Contenuto Esistente.

en: Replace Existing Preset
it: Sostituisci Preset Esistente

en: Replace Global Color
it: Sostituisci colore globale

en: Replace Value
it: Sostituisci Valore

en: Replaced Group Preset
it: Preset Del Gruppo Sostituito

en: Replaced Module Attributes
it: Attributi Del Modulo Sostituiti

en: Replaced Module Preset
it: Preset Del Modulo Sostituito

en: Reply Button
it: Pulsante risposta

en: Report This Error
it: Segnala questo errore

en: Request type for current preview context.
it: Tipo di richiesta per il contesto di anteprima corrente.

en: Required Field
it: Campo obbligatorio

en: Required Field Indicator Color
it: Colore indicatore campo richiesto

en: Reset
it: Reset Ruoli

en: Reset %1$s %2$s
it: Reimposta %1$s %2$s

en: Reset %1$s %2$s Attributes
it: Reimposta Attributi %1$s %2$s

en: Reset %1$s Attributes
it: Reimposta Attributi %1$s

en: Reset %1$s Preset
it: Reimposta Preset %1$s

en: Reset %s Column Structure
it: Reimposta Struttura Colonne %s

en: Reset After Duration
it: Reimposta dopo la durata

en: Reset All Attributes
it: Reimposta Tutti Gli Attributi

en: Reset All Templates
it: Reimposta Tutti I Template

en: Reset Attributes
it: Reimposta Attributi

en: Reset Content Attributes
it: Reimposta Attributi Contenuto

en: Reset Design Attributes
it: Reimposta Attributi di Design

en: Reset Exclude From Filters
it: Reimposta Escludi Dai Filtri

en: Reset Field
it: Reimposta Campo

en: Reset Filters
it: Reimposta Filtri

en: Reset Presets
it: Reimposta Preset

en: Reset Roles
it: Ripristina Ruoli

en: Reset Select Content Attributes
it: Reimposta Attributi Contenuto Selezionati

en: Reset Select Design Attributes
it: Reimposta Attributi Design Selezionati

en: Reset Select Presets
it: Reimposta Preset Selezionati

en: Reset Select Style Attributes
it: Reimposta Attributi Stile Selezionati

en: Reset Style Attributes
it: Reimposta Attributi di Stile

en: Reset Template Assignments
it: Reimposta Assegnazioni Dei Template

en: Reset Use On Filters
it: Reimposta Usa Nei Filtri

en: Reset search input
it: Reimposta input di ricerca

en: Resize
it: Ridimensiona

en: Resize the panel to preview fluid values.
it: Ridimensiona il pannello per visualizzare in anteprima i valori fluidi.

en: Resize window
it: Ridimensiona finestra

en: Resolved menu could not be loaded.
it: Impossibile caricare il menu risolto.

en: Responsive Editor
it: Editor Responsive

en: Responsive Zoom In
it: Ingrandimento Responsivo

en: Responsive Zoom Out
it: Rimpicciolimento Responsivo

en: Restore
it: Ripristina

en: Restore Variable
it: Ripristina Variabile

en: Restored draft
it: Bozza ripristinata

en: Result Message
it: Messaggio di invio con successo

en: Result Message Text
it: Testo Messaggio Risultato

en: Results for "%1$s"
it: Risultati per "%1$s"

en: Return To Theme Builder
it: Torna A Theme Builder

en: Returning customer?
it: Sei già cliente?

en: Review Avatar
it: Recensione Avatar

en: Review Body
it: Organismo di revisione

en: Review Count
it: Conteggio recensioni

en: Review Count Text
it: Testo Conteggio Recensioni

en: Review Meta
it: Recensione Meta

en: Review Rating
it: Valutazione della recensione

en: Reviews
it: Recensioni

en: Reviews Count
it: Recensioni contano

en: Ridge
it: Angolo

en: Right
it: Destro

en: Right Arrow Icon
it: Icona Freccia Destra

en: Right Border Color
it: Colore Bordo

en: Right Border Style
it: Stile Bordo

en: Right Border Width
it: Spessore Bordo

en: Right Click
it: Clic Destro

en: Right Click Options Overlay
it: Overlay Opzioni Clic Destro

en: Right Sidebar
it: Barra Laterale Destra

en: Right To Left
it: Da Destra a Sinistra

en: Rock Stack
it: Pila di roccia

en: Role Editor
it: Editor Ruoli

en: Roles
it: Ruoli

en: Roll
it: rotolo

en: Root
it: Radice

en: Root Container
it: Contenitore Radice

en: Root-level Font Size (rem)
it: Dimensione Font a Livello Root (rem)

en: Rotate
it: Ruota

en: Rotate 90 Degree
it: Ruota di 90 gradi

en: Rotate 90 degree
it: Ruota di 90 gradi

en: Rotate the element on different axis to spin the element in 3D space.
it: Ruota l'elemento su assi diversi per farlo ruotare nello spazio 3D.

en: Rotating
it: Rotante

en: Round
it: Rotondo

en: Round To Whole Numbers
it: Arrotonda Ai Numeri Interi

en: Round px values to the nearest whole number in the output.
it: Arrotonda i valori px al numero intero più vicino nell'output.

en: Rounded Corners
it: Rettangolo Arrotondato

en: Routing
it: Instradamento

en: Row
it: Riga

en: Row Alignment
it: Allineamento

en: Row End
it: Fine Riga

en: Row Height
it: Altezza Righe

en: Row Heights
it: Altezza Righe

en: Row Inner
it: Riga Interna

en: Row Link Target
it: Riga Link Target

en: Row Link URL
it: URL di collegamento a riga

en: Row Minimum Height
it: Altezza Minima Righe

en: Row Reverse
it: Riga Inversa

en: Row Span
it: Estensione Riga

en: Row Start
it: Inizio Riga

en: Rows
it: Righe

en: Rules
it: Regole

en: SVG Code
it: Codice SVG

en: SVG File
it: File SVG

en: SVG Source
it: Sorgente SVG

en: SVGs
it: SVG

en: Sale Badge
it: Marchio Saldi

en: Sale Badge Color
it: Colore Etichetta Saldi

en: Sale New Price
it: Vendita nuovo prezzo

en: Sale New Price Text
it: Testo Nuovo Prezzo In Saldo

en: Sale Old Price
it: Vendita vecchio prezzo

en: Sale Old Price Text
it: Testo Vecchio Prezzo In Saldo

en: Sale Price
it: Prezzo di vendita

en: Sale Price Text
it: Testo Prezzo Scontato

en: Sale Products
it: Prodotti in Offerta

en: Saturation
it: Saturazione

en: Saturation amount subtracted from the primary color to generate the quaternary color.
it: Quantità di saturazione sottratta dal colore primario per generare il colore quaternario.

en: Saturation amount subtracted from the primary color to generate the secondary color.
it: Quantità di saturazione sottratta dal colore primario per generare il colore secondario.

en: Saturation amount subtracted from the primary color to generate the tertiary color.
it: Quantità di saturazione sottratta dal colore primario per generare il colore terziario.

en: Saturday
it: Sabato

en: Save
it: Salva

en: Save & Exit
it: Salva ed esci

en: Save & Publish
it: Salva e Pubblica

en: Save & Set Pending
it: Salva e Imposta In Attesa

en: Save & Set Private
it: Salva e Imposta Privato

en: Save & Set To Draft
it: Salva e Imposta Bozza

en: Save Changes
it: Salva cambiamenti

en: Save Cloud Item
it: Salva elemento cloud

en: Save Divi Roles
it: Salva Ruoli Divi

en: Save Draft
it: Salva Bozza

en: Save Dropdown
it: Menu a Tendina Salva

en: Save Individual Items
it: Salva singoli elementi

en: Save Layout to Library
it: Salva Layout Nella Libreria

en: Save Page
it: Salva Pagina

en: Save Page As Draft
it: Salva Pagina come Bozza

en: Save Preset
it: Salva Preset

en: Save Template To Library
it: Salva Template Nella Libreria

en: Save Theme Builder Set
it: Salva Set Theme Builder

en: Save Theme Builder Template
it: Salva Template Theme Builder

en: Save To Divi Cloud
it: Salva In Divi Cloud

en: Save To Divi Library
it: Salva Nella Libreria di Divi

en: Save To Library
it: Salva Nella Libreria

en: Save Variables
it: Salva Variabili

en: Save and Reload
it: Salva e ricarica

en: Save as Global
it: Salva come Globale

en: Save of Global Presets Has Failed
it: Il salvataggio delle preimpostazioni globali non è riuscito

en: Save this set of templates to the Divi Library for later use
it: Salva questo set di template nella Libreria di Divi per un uso futuro

en: Save this template to the Divi Library for later use
it: Salva questo template nella Libreria di Divi per un uso futuro

en: Save to Divi Cloud
it: Salva su Divi Cloud

en: Save to Library
it: Salva Nella Libreria

en: Save your current %1$s to the Divi Library for later use.
it: Salva %1$s corrente nella Libreria Divi per utilizzarlo in seguito.

en: Save your current module to the Divi Library for later use.
it: Salva il modulo attuale nella Libreria di Divi per un uso futuro.

en: Save your current page to the Divi Library for later use.
it: Salva la pagina attuale nella Libreria di Divi per un uso futuro.

en: Save your current row to the Divi Library for later use.
it: Salva la riga attuale nella Libreria di Divi per un uso futuro.

en: Save your current section to the Divi Library for later use.
it: Salva la sezione attuale nella Libreria di Divi per un uso futuro.

en: Saved
it: Salva

en: Saved Layout
it: Layout Salvato

en: Saved Layouts Could Not Be Loaded
it: Impossibile Caricare I Layout Salvati

en: Saved Module
it: Modulo Salvato

en: Saved Row
it: Riga Salvata

en: Saved Section
it: Sezione Salvata

en: Saving
it: Salvataggio

en: Saving To Divi Cloud
it: Salvataggio In Divi Cloud

en: Saving and loading from the library
it: Salvataggio e caricamento dalla libreria

en: Saving and loading layouts from the Divi Library
it: Salvare e caricare layout dalla Libreria di Divi

en: Saving to Cloud
it: Salvataggio sul cloud

en: Saving...
it: Salvataggio in corso...

en: Scale
it: Scala

en: Scale Base (px)
it: Base Scala (px)

en: Scale Down
it: Riduci

en: Scale Ratio
it: Rapporto Scala

en: Scale Type
it: Tipo Di Scala

en: Scaling Up and Down
it: Scalare su e giù

en: Scaling up & down
it: Ingrandimento E Riduzione

en: Scallops
it: Scaloppine

en: Scheduled
it: Pianificato

en: Scheduled Date
it: Data Pianificata

en: Screen
it: Schermo

en: Scroll
it: Scorrere

en: Scroll Down Button
it: Pulsante scorri giù

en: Scroll Down Icon
it: Dimensione dell'Icona Scorri Giù

en: Scroll Down Icon Color
it: Colore Icona di Scroll in Basso

en: Scroll Down Icon Size
it: Dimensione Icona di Scroll in Basso

en: Scroll Effects
it: Effetti di scorrimento

en: Scroll Offset
it: Offset Scorrimento

en: Scroll To Animate
it: Scorri Per Animare

en: Scroll To Element
it: Scorri Fino All'Elemento

en: Scroll Transform Effects
it: Scorri gli effetti di trasformazione

en: Search
it: Cerca

en: Search %1$s
it: Cerca %1$s

en: Search &hellip;
it: Cerca &hellip;

en: Search Body Templates
it: Cerca Template Contenuto Principale

en: Search Documentation or Get Support
it: Cerca Nella Documentazione O Richiedi Supporto

en: Search Fonts
it: Cerca layout

en: Search Footer Templates
it: Cerca Template Footer

en: Search Global Canvases
it: Cerca Canvas Globali

en: Search Header Templates
it: Cerca Template Header

en: Search Icon Color
it: Cerca icona colore

en: Search Icon Font Size
it: Dimensione carattere icona ricerca

en: Search Icons
it: Icone di ricerca

en: Search Layout
it: Cerca Layout

en: Search Queries separated by commas
it: Query Di Ricerca Separate Da Virgole

en: Search Results
it: Risultati Di Ricerca

en: Search Results for "%s"
it: Risultati di ricerca per "%s"

en: Search Templates
it: Cerca Template

en: Search Theme Builder Items
it: Cerca Elementi Theme Builder

en: Search Theme Builders
it: Cerca Theme Builders

en: Search attributes...
it: Cerca attributi...

en: Search commands...
it: Cerca comandi...

en: Search element types...
it: Cerca tipi di elemento...

en: Search elements...
it: Cerca Elementi...

en: Search fields...
it: Cerca Campi...

en: Search for a module
it: Cerca Un Modulo

en: Search for:
it: Cerca:

en: Search groups...
it: Cerca Gruppi...

en: Search modules...
it: Cerca moduli...

en: Search option groups...
it: Cerca gruppi di opzioni...

en: Search pages...
it: Cerca pagine...

en: Search presets...
it: Cerca preset...

en: Search results for: %s
it: Risultati della ricerca per: %s

en: Search results pages do not have editable page settings.
it: Le pagine dei risultati di ricerca non hanno impostazioni pagina modificabili.

en: Search settings...
it: Cerca impostazioni...

en: Search term
it: Termine di ricerca

en: Search term to filter posts by title only.
it: Termine di ricerca per filtrare i post solo per titolo.

en: Search variables...
it: Cerca variabili...

en: Search...
it: Cerca...

en: Searches
it: ricerche

en: Second(s)
it: Secondo/i

en: Secondary And Tertiary Colors
it: Colori Secondari E Terziari

en: Secondary Color
it: Colore Secondario

en: Secondary Color Hue Offset
it: Offset Tonalità Colore Secondario

en: Secondary On Secondary Shade
it: Secondario Su Ombra Secondaria

en: Secondary Saturation Offset
it: Offset Saturazione Secondaria

en: Secondary Shade On Secondary Tint
it: Ombra Secondaria Su Tinta Secondaria

en: Secondary Shade On Secondary Tone
it: Ombra Secondaria Su Tonalità Secondaria

en: Secondary Shade On White
it: Ombra Secondaria Su Bianco

en: Secondary Shades
it: Ombre Secondarie

en: Secondary Tint On Secondary
it: Tinta Secondaria Su Secondario

en: Secondary Tints
it: Tinte Secondarie

en: Secondary Tones
it: Toni Secondari

en: Secondary Transparencies
it: Trasparenze Secondarie

en: Secondary, Tertiary, And Quaternary Colors
it: Colori Secondari, Terziari E Quaternari

en: Section
it: Sezione

en: Section Area Background Color
it: Colore Sfondo Area Sezione

en: Section Link Target
it: Sezione Link Target

en: Section Link URL
it: URL di collegamento sezione

en: Section dividers allow you to add creative shape transitions between different sections on your page.
it: I divisori di sezione ti consentono di aggiungere transizioni di forme creative tra diverse sezioni della pagina.

en: Sections
it: Sezioni

en: Select A Preset
it: Seleziona un predefinito

en: Select All In Container
it: Seleziona Tutto Nel Contenitore

en: Select Child Option
it: Seleziona Opzione Figlia

en: Select Custom Field
it: Seleziona Campo Personalizzato

en: Select Down Icon
it: Seleziona Icona Giù

en: Select Dropdown
it: Selezione a Tendina

en: Select Icon
it: Seleziona Icona

en: Select Left Icon
it: Seleziona Icona Sinistra

en: Select Menu
it: Seleziona Menu

en: Select Next Option
it: Seleziona Opzione Successiva

en: Select Next Responsive State Picker Option
it: Seleziona Opzione Successiva Del Selettore Responsive E Stato

en: Select Parent Option
it: Seleziona Opzione Genitore

en: Select Prev Responsive State Picker Option
it: Seleziona Opzione Precedente Del Selettore Responsive E Stato

en: Select Previous Option
it: Seleziona Opzione Precedente

en: Select Right Icon
it: Seleziona Icona Destra

en: Select Templates
it: Seleziona Template

en: Select a Contact Form 7 form.
it: Seleziona un modulo di Contact Form 7.

en: Select a Network
it: Seleziona un Network

en: Select a canvas to display
it: Seleziona una canvas da visualizzare

en: Select a canvas to display in this portal.
it: Seleziona una canvas da visualizzare in questo portale.

en: Select a layout file (.json) to import.
it: Seleziona un file di layout (.json) da importare.

en: Select a list
it: Seleziona un elenco

en: Select a menu
it: Seleziona un menu

en: Select a target module first to see available presets
it: Seleziona prima un modulo di destinazione per vedere i preset disponibili

en: Select an account
it: Seleziona un account

en: Select an animation to be used when dropdown menus appear. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
it: Seleziona un'animazione da utilizzare quando vengono visualizzati i menu a discesa. I menu a discesa vengono visualizzati quando si passa con il mouse sui collegamenti con elementi secondari.

en: Select an ordering method for the gallery. This controls which gallery items appear first in the list.
it: Seleziona un metodo di ordinazione per la galleria. Questo controlla quali elementi della galleria appaiono per primi nell'elenco.

en: Select from thousands of premade layouts designed for every type of site
it: Scegli tra migliaia di layout predefiniti progettati per ogni tipo di sito

en: Select grid property...
it: Seleziona Proprietà Griglia...

en: Select heading levels to include in the generated table of contents.
it: Seleziona i livelli di intestazione da includere nell'indice generato.

en: Select how you would like to display the featured image in slides
it: Scegli come preferisci mostrare le immagini nella slider

en: Select target offset...
it: Seleziona Offset Di Destinazione...

en: Select the categories that you would like to exclude from the search results.
it: Seleziona le categorie che desideri escludere dai risultati di ricerca.

en: Select the categories that you would like to include in the feed.
it: Seleziona le categorie che vuoi includere nel feed

en: Select the date and time to publish this page.
it: Seleziona data e ora per pubblicare questa pagina.

en: Select the divider shape that you would like to use. Shapes are represented visually within the list.
it: Seleziona la forma del divisore che desideri utilizzare. Le forme sono rappresentate visivamente all'interno dell'elenco.

en: Select the post type for this page.
it: Seleziona il tipo di contenuto per questa pagina.

en: Select the shape of the dividing line used for the divider.
it: Seleziona la forma della linea di demarcazione utilizzata per il divisorio.

en: Select the status for this page.
it: Seleziona lo stato per questa pagina.

en: Select up Icon
it: Seleziona Icona Su

en: Select which child items to target (e.g., even, odd, every 3rd)
it: Seleziona quali elementi figlio impostare come destinazione (ad esempio, pari, dispari, ogni terzo)

en: Select which element to apply this attribute to
it: Seleziona a quale elemento applicare questo attributo

en: Select which suffix acts as the base token for scaling calculations.
it: Seleziona quale suffisso funge da token base per i calcoli di scalatura.

en: Selected Files:
it: File selezionati:

en: Selected Font Files:
it: File Font Selezionati:

en: Selected Radio Button
it: Pulsante di opzione selezionato

en: Selected Radio Button Background Color
it: Colore Sfondo Pulsante Radio Selezionato

en: Selectors
it: Selettori

en: Semi Bold 600
it: Semi Grassetto 600

en: Send message
it: Invia messaggio

en: Sensitivity
it: Sensibilità

en: Separator
it: Separatore

en: Separator Text
it: Testo Separatore

en: Separator between breadcrumb items.
it: Separatore tra gli elementi dei breadcrumb.

en: Separator string between breadcrumb items.
it: Stringa separatore tra gli elementi breadcrumb.

en: Sepia
it: nero di seppia

en: Service Provider
it: Provider del Servizio

en: Set %s
it: Imposta %s

en: Set As Background
it: Imposta come Sfondo

en: Set As Background Video
it: Imposta un Video di Sfondo

en: Set Details
it: Dettagli Set

en: Set Name
it: Nome Set

en: Set a URL to wrap the SVG with a link.
it: Imposta un URL per avvolgere l'SVG con un link.

en: Set as Default Preset
it: Imposta come Preset Predefinito

en: Set as Main Canvas
it: Imposta Come Canvas Principale

en: Set background to Primary Color
it: Imposta lo sfondo sul Colore Principale

en: Set background to Secondary Color
it: Imposta lo sfondo sul Colore Secondario

en: Set how many columns this item should span horizontally.
it: Imposta quante colonne questo elemento deve occupare orizzontalmente.

en: Set how many rows this item should span vertically.
it: Imposta quante righe deve occupare questo elemento in verticale.

en: Set the Home item URL in the breadcrumb trail.
it: Imposta l'URL dell'elemento Home nel percorso di navigazione.

en: Set the Home item text in the breadcrumb trail.
it: Imposta il testo dell'elemento Home nel percorso di navigazione.

en: Set the color of the text stroke.
it: Imposta il colore del contorno del testo.

en: Set the fixed height for each row in the grid. All rows will maintain this exact height regardless of their content, creating a uniform grid structure.
it: Imposta l’altezza fissa per ogni riga della griglia. Tutte le righe manterranno esattamente questa altezza indipendentemente dal contenuto, creando una struttura a griglia uniforme.

en: Set the fixed width for each column in the grid. All columns will maintain this exact width regardless of their content or container size.
it: Imposta la larghezza fissa per ogni colonna della griglia. Tutte le colonne manterranno questa esatta larghezza indipendentemente dal contenuto o dalla dimensione del contenitore.

en: Set the gradient angle.
it: Imposta l’angolo della sfumatura.

en: Set the minimum height for each row in the grid. Rows will never be shorter than this height, ensuring adequate space for content and maintaining layout consistency.
it: Imposta l’altezza minima per ogni riga della griglia. Le righe non saranno mai più basse di questa altezza, garantendo spazio adeguato per il contenuto e mantenendo la coerenza del layout.

en: Set the minimum width for each column in the grid. Columns will never be smaller than this width, ensuring content remains readable and properly formatted.
it: Imposta la larghezza minima per ogni colonna della griglia. Le colonne non saranno mai più piccole di questa larghezza, garantendo che il contenuto resti leggibile e formattato correttamente.

en: Set the number of columns in the grid. This determines how many vertical columns your grid layout will have across the container width.
it: Imposta il numero di colonne nella griglia. Questo determina quante colonne verticali avrà il layout a griglia lungo la larghezza del contenitore.

en: Set the number of posts to display per page in your loop. This controls how many items are shown before pagination is required.
it: Imposta il numero di post da visualizzare per pagina nel tuo loop. Controlla quanti elementi vengono mostrati prima che sia necessaria l'impaginazione.

en: Set the number of posts to skip from the beginning of your query results. Use this to exclude the first few posts and start your loop from a different point.
it: Imposta il numero di post da saltare dall'inizio dei risultati della query. Usa questa opzione per escludere i primi post e avviare il loop da un punto diverso.

en: Set the number of rows in the grid. This determines how many horizontal rows your grid layout will have down the container height.
it: Imposta il numero di righe nella griglia. Questo determina quante righe orizzontali avrà il layout della griglia lungo l’altezza del contenitore.

en: Set the offset distance for the dropdown menu.
it: Imposta la distanza di offset per il menu a discesa.

en: Set the position of the field labels.
it: Impostare la posizione delle etichette dei campi.

en: Set the position of the slider (0-100).
it: Imposta la posizione dello slider (0-100).

en: Set the row layout.
it: Imposta il layout delle righe.

en: Set the separator used between breadcrumb items.
it: Imposta il separatore usato tra gli elementi del percorso di navigazione.

en: Set the title shown above the table of contents.
it: Imposta il titolo mostrato sopra l'indice.

en: Set the width of the fields.
it: Imposta la larghezza dei campi.

en: Set the width of the text stroke.
it: Imposta lo spessore del contorno del testo.

en: Set timeline item body text.
it: Imposta il testo del contenuto dell'elemento timeline.

en: Set timeline item date/label text.
it: Imposta il testo della data/etichetta dell'elemento timeline.

en: Set timeline item title text.
it: Imposta il testo del titolo dell'elemento timeline.

en: Set where radial gradients originate.
it: Imposta il punto di origine delle sfumature radiali.

en: Set where this item should end horizontally within the grid. Negative values are supported.
it: Imposta dove questo elemento deve terminare orizzontalmente nella griglia. Sono supportati valori negativi.

en: Set where this item should end vertically within the grid. Negative values are supported.
it: Imposta dove questo elemento deve terminare verticalmente nella griglia. Sono supportati valori negativi.

en: Set where this item should start horizontally within the grid. Negative values are supported.
it: Imposta dove questo elemento deve iniziare orizzontalmente nella griglia. Sono supportati valori negativi.

en: Set where this item should start vertically within the grid. Negative values are supported.
it: Imposta dove questo elemento deve iniziare verticalmente nella griglia. Sono supportati valori negativi.

en: Setting
it: Impostazione

en: Setting States
it: Stati Impostazioni

en: Setting a maximum height will prevent your element from ever surpassing the defined height value. As your module content increases and surpasses the maximum height, it will overflow the element wrapper.
it: L'impostazione di un'altezza massima impedirà al tuo elemento di superare il valore di altezza definito. Man mano che il contenuto del tuo modulo aumenta e supera l'altezza massima, si sovrapporrà all'elemento wrapper.

en: Setting a maximum width will prevent your element from ever surpassing the defined width value. Maximum width can be used in combination with the standard width setting. Maximum width supersedes the normal width value.
it: L'impostazione di una larghezza massima impedirà al tuo elemento di superare sempre il valore di larghezza definito. La larghezza massima può essere utilizzata in combinazione con l'impostazione della larghezza standard. La larghezza massima sostituisce il valore di larghezza normale.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings Modal Default Position
it: Posizione Predefinita Della Modale Impostazioni

en: Settings Tabs
it: Schede Impostazioni

en: Settings Types
it: Tipi Di Impostazioni

en: Settings, Background, Color Palette, Gutters, Custom CSS, Performance
it: Impostazioni, Sfondo, Tavolozza Colori, Intercolonne, CSS Personalizzato, Prestazioni

en: Settings, History, Exit, Shortcuts
it: Impostazioni, Cronologia, Esci, Scorciatoie

en: Settings, Pages, Posts, Custom Post Types
it: Impostazioni, Pagine, Articoli, Tipi di Contenuto Personalizzati

en: Shade Intensity
it: Intensità Ombra

en: Shades Prefix
it: Prefisso Ombre

en: Shadow Color
it: Colore Carattere Sottotitolo

en: Shadow's horizontal distance from the element. A negative value places the shadow to the left of the element.
it: La distanza orizzontale dell'Ombra dall'elemento. Un valore negativo posiziona l'ombra a sinistra dell'elemento.

en: Shadow's horizontal distance from the text. A negative value places the shadow to the left of the text.
it: La distanza orizzontale di Shadow dal testo. Un valore negativo posiziona l'ombra a sinistra del testo.

en: Shadow's vertical distance from the element. A negative value places the shadow above the element.
it: La distanza verticale dell'ombra dall'elemento. Un valore negativo posiziona l'ombra sopra l'elemento.

en: Shadow's vertical distance from the text. A negative value places the shadow above the text.
it: La distanza verticale dell'ombra dal testo. Un valore negativo posiziona l'ombra sopra il testo.

en: Shapes
it: Forme

en: Shift all colors by this amount.
it: Sposta tutti i colori di questa quantità.

en: Shipping
it: Spedizione

en: Shopping Cart Icon Color
it: Colore dell'icona del carrello

en: Shopping Cart Icon Font Size
it: Dimensione carattere icona carrello

en: Short Description
it: breve descrizione

en: Shortcode Module
it: Modulo Shortcode

en: Shortcut
it: Scorciatoia

en: Shortcut name has to be unique. There is already existing shortcut using this name:
it: Il nome della scorciatoia deve essere univoco. Esiste già una scorciatoia con questo nome:

en: Show %1$s Icon
it: %1$s Icona

en: Show %s Icon
it: Mostra Icona %s

en: Show Arrows
it: Mostra Frecce

en: Show Author
it: Mostra Autore

en: Show Author Avatar
it: Mostra Avatar Avatar

en: Show Border Separator
it: Elimina Separatore Bordo

en: Show Bullets
it: Mostra pallottole

en: Show Button
it: Pulsante Follow

en: Show Button Icon
it: Mostra Icona Pulsante

en: Show CSS
it: Mostra CSS

en: Show CTA On Mobile
it: Mostra immagine sul cellulare

en: Show Cart Quantity
it: Mostra quantità nel carrello

en: Show Categories
it: Mostra Categorie

en: Show Child Elements
it: Mostra Elementi Figlio

en: Show Comment Count
it: Mostra Il Numero Di Commenti

en: Show Comments Count
it: Visualizza Numero di Commenti

en: Show Content
it: Mostra Contenuto

en: Show Content On Mobile
it: Nascondi contenuto su Mobile

en: Show Controls
it: Mostra controlli

en: Show Coupon Code
it: Mostra codice coupon

en: Show Customer Reviews Count
it: Mostra il conteggio delle recensioni dei clienti

en: Show Date
it: Mostra Data

en: Show Disabled Modules At 50% Opacity
it: Mostra I Moduli Disattivati Al 50% Di Opacità

en: Show Divider
it: Mostra Separatore

en: Show Dot Navigation
it: Mostra Navigazione A Punti

en: Show Dropdown On
it: Mostra Menu A Discesa Su

en: Show Element
it: Mostra Elemento

en: Show Excerpt
it: Mostra riassunto

en: Show Featured Drop Shadow
it: Mostra ombreggiatura in primo piano

en: Show Featured Image
it: Mostra Immagine in evidenza

en: Show First Name Field
it: Mostra il campo del nome

en: Show Follow Button
it: Mostra Pulsante Segui

en: Show Gallery Images
it: Mostra immagini galleria

en: Show Image
it: Mostra immagine

en: Show Image / Video On Mobile
it: Visualizza Immagine / Video su Mobile

en: Show Image On Mobile
it: Mostra immagine sul cellulare

en: Show Image Overlays on Main Video
it: Mostra l'immagine in Overlay (sovrapposta) sul Video Principale

en: Show Inner Shadow
it: Mostra l'Ombra Interna

en: Show Last Name Field
it: Mostra il campo del cognome

en: Show Meta
it: Mostra Metadata

en: Show Name
it: Mostra nome

en: Show Next Post Link
it: Nascondi link al post successivo

en: Show On Front End
it: Mostra Sul Front End

en: Show Only
it: Mostra controlli

en: Show Pagination
it: Mostra Paginazione

en: Show Percentage
it: Mostra percentuale

en: Show Post Categories
it: Visualizza Categorie Post

en: Show Post Meta
it: Mostra meta del post

en: Show Previous Post Link
it: Nascondi link al post precedente

en: Show Price
it: Mostra prezzo

en: Show Product Image
it: Mostra immagine prodotto

en: Show Quantity Field
it: Mostra campo quantità

en: Show Quote Icon
it: Icona Citazione

en: Show Rating
it: Mostra valutazione

en: Show Read More Button
it: Mostra il pulsante “Read More”

en: Show Remove Item Icon
it: Mostra icona Rimuovi elemento

en: Show Reply Button
it: Mostra pulsante Rispondi

en: Show SKU
it: Mostra SKU

en: Show Sale Badge
it: Mostra badge vendita

en: Show Scroll Down Button
it: Visualizza Bottone di Scroll in Basso

en: Show Search Icon
it: Mostra icona di ricerca

en: Show Shopping Cart Icon
it: Mostra l'icona del carrello

en: Show Space Below The Image
it: Rimuovi Spazio Sotto l'Immagine

en: Show Star Rating
it: Mostra valutazione a stelle

en: Show Stock
it: Mostra azione

en: Show Tags
it: Mostra tag

en: Show Theme Builder Layouts
it: Mostra Layout Theme Builder

en: Show Title
it: Mostra Titolo

en: Show Title and Caption
it: Mostra Titolo e Descrizione

en: Show Update Cart Button
it: Mostra pulsante Aggiorna carrello

en: Showing the full content will not truncate your posts in the slider. Showing the excerpt will only display excerpt text.
it: Se decidi di mostrare l’intero testo, i post nella slider non verranno troncati. Se decidi di mostrare solo l’estratto, solo il contenuto dell’estratto sarà visibile.

en: Showing the full content will not truncate your posts on the index page. Showing the excerpt will only display your excerpt text.
it: Mostrare l'intero contenuto non troncherà i tuoi articoli sulla pagina index. Se scegli riassunto sarà mostrato solo un estratto del testo

en: Shrink
it: Riduzione

en: Shrink to Fit
it: Riduci Per Adattare

en: Sidebar
it: Barra Laterale

en: Sidebar Layout
it: Layout Barra Laterale

en: Sidebars
it: sidebars

en: Sign in to your Elegant Themes account using the pop up to activate Divi Cloud.
it: Accedi al tuo account Elegant Themes usando il pop-up per attivare Divi Cloud.

en: Sign in to your Elegant Themes account using the pop-up to activate Divi Cloud.
it: Accedi al tuo account Elegant Themes usando il pop-up per attivare Divi Cloud.

en: Signed
it: Con Segno

en: Simply describe your page content, sit back, relax, and let Divi AI build your page with the click of a button.
it: Descrivi semplicemente i contenuti della tua pagina, mettiti comodo e lascia che Divi AI crei la tua pagina con un clic.

en: Simply describe your page, sit back, relax and let Divi AI build it for you
it: Descrivi semplicemente la tua pagina, siediti, rilassati e lascia che Divi AI la costruisca per te

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the %1$sUpdate Totals%2$s button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
it: Poiché il tuo browser non supporta JavaScript o è disattivato, assicurati di fare clic sul pulsante %1$sAggiorna Totali%2$s prima di effettuare l'ordine. In caso contrario, potrebbe esserti addebitato un importo superiore a quello indicato sopra.

en: Single
it: Singolo

en: Singular
it: Singolare

en: Site Logo
it: Logo Del Sito

en: Site Tagline
it: Motto Del Sito

en: Site Title
it: Titolo Del Sito

en: Site visitors who subscribe to your list will be redirected to this URL.
it: I visitatori del sito che si iscriveranno al tuo elenco verranno reindirizzati a questo URL.

en: Size
it: Dimensione

en: Size (Generic)
it: Dimensione (Generico)

en: Sizes
it: Dimensioni

en: Sizing
it: Dimensionamento

en: Skype Button Action
it: Skype Pulsante Di Azione

en: Slant
it: inclinazione

en: Slide
it: Diapositiva

en: Slide Active Controller
it: Controlli Attivi Diapositiva

en: Slide Active Controllers
it: Controller Attivi Diapositive

en: Slide Arrows
it: Scorri frecce

en: Slide Button
it: Bottone Diapositiva

en: Slide Controllers
it: Controlli Diapositiva

en: Slide Description
it: Descrizione Diapositiva

en: Slide Description Container
it: Scorri container descrizione

en: Slide Image
it: Immagine della Slide

en: Slide Meta
it: Titolo Diapositiva

en: Slide Title
it: Titolo Diapositiva

en: Slider
it: Spider

en: Slider Arrows
it: Frecce slider

en: Slider Arrows Color
it: Colore Frecce Slider

en: Slider Color
it: Colore Slider

en: Slider Controls
it: Controlli Slider

en: Slider Controls Color
it: Colore dei Controlli dello Slider

en: Slides to Scroll
it: Diapositive Da Scorrere

en: Slides to Show
it: Diapositive Da Mostrare

en: Smiles
it: Sorrisi

en: Smooth Scroll
it: Scorrimento Fluido

en: Social Follow
it: Segui sui Social Network

en: Social Icon
it: Icon dei Social

en: Social Media Follow
it: Segui Social Media

en: Social Media Follows
it: Segue il social media

en: Social Networks
it: Social networks

en: Soft Light
it: Luce Soffusa

en: Solid
it: Pieno

en: Solid Icons
it: Icone solide

en: Some account fields are not available because your site is using HTTP. OAuth authentication requires HTTPS for security. Please configure your site to use HTTPS to see all available fields.
it: Alcuni campi dell’account non sono disponibili perché il tuo sito utilizza HTTP. L’autenticazione OAuth richiede HTTPS per motivi di sicurezza. Configura il sito per usare HTTPS per vedere tutti i campi disponibili.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
it: Spiacenti, sembra che non ci siano metodi di pagamento disponibili per il tuo stato. Contattaci se hai bisogno di assistenza o desideri concordare un'alternativa.

en: Sort By Date: Newest To Oldest
it: Ordina Per Data: Nuovo al Vecchio

en: Sort By Date: Oldest To Newest
it: Ordina Per Data: Vecchio al Nuovo

en: Sort By Popularity
it: Ordina Per Popolarità

en: Sort By Price: High To Low
it: Ordina Per Prezzo: dall'alto al basso

en: Sort By Price: Low To High
it: Ordina Per Prezzo: dal basso all'alto

en: Sort By Rating
it: Ordina Per Votazioni

en: Sort by Menu Order
it: Ordina per Ordine menu

en: Source Color
it: Colore Di Origine

en: Source Element
it: Elemento Di Origine

en: Source Type
it: Tipo Di Sorgente

en: Source layout post not found.
it: Post del layout di origine non trovato.

en: Source layout post was removed before applying the layout.
it: Il post del layout di origine è stato rimosso prima dell'applicazione del layout.

en: Space
it: Spazio

en: Space Around
it: Spazio Intorno

en: Space Between
it: Spazio Tra

en: Space Evenly
it: Spaziatura Uniforme

en: Spacer
it: Spaziatore

en: Spacer (Even)
it: Spaziatore (Pari)

en: Spacing
it: Spaziatura

en: Spacing Settings
it: Impostazioni Spaziatura

en: Spam Message
it: Messaggio Spam

en: Spam Protection
it: Protezione da spam

en: Specialty
it: Specialità

en: Specialty Column
it: Colonna Speciale

en: Specialty Section
it: Sezione Speciale

en: Specific %1$s
it: %1$s Specifico

en: Specific %1$s Pages
it: Pagine %1$s Specifiche

en: Specific Author Page
it: Pagina Autore Specifica

en: Specific Author Page By Role
it: Pagina Autore Specifica Per Ruolo

en: Specific Search Queries
it: Query di ricerca specifiche

en: Specific post ID to exclude when exclude_current_post is true. Can be a single ID or comma-separated list.
it: ID post specifico da escludere quando exclude_current_post è true. Può essere un singolo ID oppure un elenco separato da virgole.

en: Specific post IDs to exclude from the query. Can be a single ID or comma-separated list.
it: ID articolo specifici da escludere dalla query. Può essere un singolo ID o un elenco separato da virgole.

en: Specific post IDs to include in the query. Can be a single ID or comma-separated list.
it: ID articolo specifici da includere nella query. Può essere un singolo ID o un elenco separato da virgole.

en: Specify the data type of the meta value for proper comparison. Choose from CHAR (text), NUMERIC (numbers), DECIMAL (decimal numbers), or other data types.
it: Specifica il tipo di dati del valore meta per un confronto corretto. Scegli tra CHAR (testo), NUMERIC (numeri), DECIMAL (numeri decimali) o altri tipi di dati.

en: Specify the value of your link's <em>rel</em> attribute. The <em>rel</em> attribute specifies the relationship between the current document and the linked document.<br><strong>Tip:</strong> Search engines can use this attribute to get more information about a link.
it: Specificare il valore dell'attributo <em>rel</em> del link. L'attributo <em>rel</em> specifica la relazione tra il documento corrente e il documento collegato. <br><strong>Suggerimento:</strong> I motori di ricerca possono utilizzare questo attributo per ricavare ulteriori informazioni su un link.

en: Spectrum Picker
it: Selettore Spettro

en: Spectrum Range
it: Intervallo Spettro

en: Speculation Rule
it: Regola Di Speculazione

en: Speculation Rules
it: Regole Di Speculazione

en: Speed Up The Builder With Prerendering
it: Velocizza Il Builder Con Il Prerendering

en: Speed up or slow down your animation by adjusting the animation duration. Units are in milliseconds and the default animation duration is one second.
it: Accelerare o rallentare l'animazione regolando la durata dell'animazione. Le unità sono in millisecondi e la durata predefinita dell'animazione è di un secondo.

en: Split Complimentary
it: Complementari Spezzati

en: Split Testing Statistics
it: Statistiche Split Testing

en: Square
it: Piazza

en: Square Stripes
it: Strisce quadrate

en: Squares
it: Piazze

en: Standard Meta Keys
it: Chiavi Meta Standard

en: Star Rating
it: Stelle

en: Start
it: Inizio

en: Start From
it: Inizia Da

en: Start Position
it: Posizione Iniziale

en: Start Typing
it: Inizia a Costruire

en: Start from a layout in your Divi Library or clone an existing page
it: Inizia da un layout nella tua libreria Divi o duplica una pagina esistente

en: Starting
it: Di partenza

en: Starting %s
it: Inizio %s

en: Starting Blur
it: Sfocatura iniziale

en: Starting Offset
it: Offset iniziale

en: Starting Opacity
it: Opacità iniziale

en: Starting Rotation
it: Inizio rotazione

en: Starting Scale
it: Scala di partenza

en: State
it: Stato

en: Static
it: Statico

en: Status
it: Stato

en: Stick to Bottom
it: Attenersi al fondo

en: Stick to Top
it: Rimani in cima

en: Stick to Top and Bottom
it: Rimani in alto e in basso

en: Sticky
it: In Evidenza

en: Sticky Bottom Offset
it: Offset inferiore appiccicoso

en: Sticky Position
it: Posizione appiccicosa

en: Sticky State
it: Stato In Evidenza

en: Sticky Top Offset
it: Offset superiore appiccicoso

en: Sticky positioning cannot be used on this module when it uses position: absolute or position: fixed with center placement.
it: Il posizionamento sticky non può essere usato su questo modulo quando usa position: absolute o position: fixed con posizionamento centrato.

en: Sticky positioning cannot be used while a higher ancestor module uses position: absolute or position: fixed with center placement.
it: Il posizionamento sticky non può essere usato mentre un modulo antenato superiore usa position: absolute o position: fixed con posizionamento centrato.

en: Sticky positioning cannot be used while the parent module uses position: absolute or position: fixed with center placement.
it: Il posizionamento sticky non può essere usato mentre il modulo genitore usa position: absolute o position: fixed con posizionamento centrato.

en: Stock status
it: Stato disponibilità

en: Stop
it: Interrompi

en: Stop generating
it: Interrompi generazione

en: Store State
it: Salva Stato

en: Store States
it: Salva Stati

en: Stretch
it: Allunga

en: Stretch to Fill
it: Allunga per riempire

en: Strikethrough
it: Tasso di click

en: Strings
it: Stringhe

en: Stroke
it: Traccia

en: Stroke Color
it: Colore Traccia

en: Stroke Opacity
it: Opacità Traccia

en: Stroke Width
it: Spessore Traccia

en: Stroke color for the SVG.
it: Colore traccia per l'SVG.

en: Stroke width for the SVG.
it: Spessore della traccia dell'SVG.

en: Structure
it: Struttura

en: Style
it: Stili

en: Style Attributes
it: Attributi Di Stile

en: Style Position
it: Posizione Stile

en: Style Settings
it: Impostazioni Stile

en: Style Type
it: Tipo Stile

en: Styles
it: Stili

en: Sub Agent
it: Sottoagente

en: Submit
it: Invia

en: Submit Button
it: Pulsante Invia

en: Submit Comment
it: Invia Commento

en: Submit a Comment
it: Invia Un Commento

en: Subscribe Button
it: Pulsante Invia

en: Subscription Error:
it: Errore Di Iscrizione:

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: Subtitle Goes Here
it: Il Sottotitolo Va Qui

en: Subtitle Text
it: Testo Sottotitolo

en: Subtotal
it: Subtotale

en: Success Action
it: Sezione

en: Success Message
it: Messaggio di invio con successo

en: Success!
it: Operazione riuscita!

en: Successfully updated %d field(s).
it: Aggiornati correttamente %d campo(i).

en: Suffix Style
it: Stile Suffisso

en: Suffix appended to the generated clamp variable name.
it: Suffisso aggiunto al nome della variabile clamp generata.

en: Suffix appended to the generated size variable name.
it: Suffisso aggiunto al nome della variabile dimensione generata.

en: Suffix segment used for generated alpha variable names.
it: Segmento di suffisso usato per i nomi delle variabili alfa generate.

en: Sunday
it: Domenica

en: Support Center
it: Centro Assistenza

en: Supported File Formats:
it: Formati File Supportati:

en: Supported Font Weights
it: Pesi dei font supportati

en: Switch Back To Classic Editor
it: Torna All'Editor Classico

en: Switch Tab
it: Cambia Scheda

en: Sync children to global module
it: Sincronizza i figli al modulo globale

en: Sync values
it: Valori di sincronizzazione

en: Tab
it: Scheda

en: Tab Text
it: Testo Scheda

en: Table
it: Tavolo

en: Table Background Color
it: Colore Sfondo Tabella

en: Table Cell
it: Cella della tabella

en: Table Cell Alternating Background Color
it: Colore di sfondo alternato della cella della tabella

en: Table Cell Background Color
it: Colore Sfondo Cella Tabella

en: Table Header
it: Intestazione tabella

en: Table Header Background Color
it: Colore Sfondo Header Tabella

en: Table Header Row
it: Riga di intestazione della tabella

en: Table Of Contents Inclusion
it: Inclusione Sommario

en: Table Row
it: Riga della tabella

en: Table Row Background Color
it: Colore Sfondo Riga Tabella

en: Table Rows
it: Righe della tabella

en: Table of Contents
it: Indice

en: Table of contents
it: Sommario

en: Tablet View
it: Vista Tablet

en: Tablet Wide
it: Tablet Orizzontale

en: Tabs
it: Scheda

en: Tabs Content
it: Contenuto schede

en: Tabs Controls
it: Controlli Tab

en: Tag Page
it: Pagina tag

en: Tag input container
it: Contenitore input tag

en: Tags
it: Tag

en: Tags Separator
it: Separatore Tag

en: Target
it: Destinazione

en: Target Element
it: Elemento di Destinazione

en: Target Loop
it: Loop Di Destinazione

en: Target Module
it: Modulo Di Destinazione

en: Target Offset
it: Offset Di Destinazione

en: Target predefined selectors within this element without the need to write out selectors name. i.e. %s
it: Seleziona i selettori predefiniti all'interno di questo elemento senza dover scrivere i nomi dei selettori. ad es. %s

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Taxonomy to query (when query_type is terms). Can be a single taxonomy or comma-separated list.
it: Tassonomia da interrogare (quando query_type è terms). Può essere una singola tassonomia oppure un elenco separato da virgole.

en: Template Details
it: Dettagli Template

en: Template Name
it: Nome Template

en: Template Settings
it: Impostazioni Template

en: Template was trashed and failed to detach from the Theme Builder; rollback status restore failed.
it: Il template è stato spostato nel cestino e la dissociazione dal Theme Builder non è riuscita; ripristino dello stato di rollback non riuscito.

en: Template was trashed but failed to detach from the Theme Builder and automatic rollback also failed.
it: Il template è stato spostato nel cestino, ma la dissociazione dal Theme Builder non è riuscita e anche il rollback automatico non è riuscito.

en: Templates
it: Template

en: Term
it: Termine

en: Term Count
it: Numero Termini

en: Term Description
it: Descrizione Termine

en: Term ID
it: ID Termine

en: Term ID to filter by (when query_type is post_type). Can be a single ID or comma-separated list.
it: ID termine per filtrare (quando query_type è post_type). Può essere un singolo ID oppure un elenco separato da virgole.

en: Term Link
it: Link Termine

en: Term Name
it: Nome Termine

en: Term Offset
it: Offset Termini

en: Term Order
it: Ordine Termine

en: Terms
it: Termini

en: Terms Groups
it: Gruppi Di Termini

en: Terms Per Page
it: Termini Per Pagina

en: Tertiary Color
it: Colore Terziario

en: Tertiary Color Hue Offset
it: Offset Tonalità Colore Terziario

en: Tertiary On Tertiary Shade
it: Terziario Su Ombra Terziaria

en: Tertiary Saturation Offset
it: Offset Saturazione Terziaria

en: Tertiary Shade On Tertiary Tint
it: Ombra Terziaria Su Tinta Terziaria

en: Tertiary Shade On Tertiary Tone
it: Ombra Terziaria Su Tonalità Terziaria

en: Tertiary Shades
it: Ombre Terziarie

en: Tertiary Tint On Tertiary
it: Tinta Terziaria Su Terziario

en: Tertiary Tints
it: Tinte Terziarie

en: Tertiary Tones
it: Toni Terziari

en: Tertiary Transparencies
it: Trasparenze Terziarie

en: Testimonial Author
it: Autore Testimonial

en: Testimonial Description
it: Descrizione Testimonial

en: Testimonial Meta
it: Metadata Testimonial

en: Testimonial Portrait
it: Ritratto Testimonial

en: Testimonials
it: Testimonianze

en: Tetradic
it: Tetradici

en: Text
it: Testo

en: Text & Logo Alignment
it: Allineamento di testo e logo

en: Text Alignment
it: Allineamento Testo

en: Text Background Color
it: Colore di Sfondo del Test

en: Text Color
it: Colore del testo

en: Text Effects
it: Effetti Testo

en: Text Overlay Border Radius
it: Radius bordo nella sovrimpressione del testo

en: Text Overlay Color
it: Colore sovrimpressione testo

en: Text Shadow
it: Ombra di testo

en: Text Shadow Color
it: Colore del testo

en: Text Shadow Horizontal Length
it: Testo Shadow Horizontal Length

en: Text Shadow Vertical Length
it: Allineamento Verticale Carattere

en: Text Size
it: Dimensione Testo

en: Text Vertical Alignment
it: Allineamento Verticale Carattere

en: Text for the home breadcrumb item.
it: Testo per l'elemento breadcrumb della home.

en: Text for the home link in the breadcrumb.
it: Testo per il link alla home nei breadcrumb.

en: Textarea
it: Area testo

en: Texts
it: testi

en: Thanks for contacting us
it: Grazie Per Averci Contattato

en: The D4 presets data to convert to D5 format and apply migrations.
it: I dati dei preset D4 da convertire nel formato D5 e a cui applicare le migrazioni.

en: The Google Maps API Script is currently disabled in the <a href="%s" target="_blank">Theme Options</a>. This module will not function properly without the Google Maps API.
it: Lo script Google Maps API è attualmente disattivato nelle <a href="%s" target="_blank">Opzioni del tema</a>. Questo modulo non funzionerà correttamente senza Google Maps API.

en: The HTML attribute name (e.g., class, data-custom)
it: Il nome dell'attributo HTML (es. class, data-custom)

en: The ID of the current post (used for exclude_current_post)
it: ID del post corrente (usato per exclude_current_post)

en: The Instagram access token used to fetch account media.
it: Il token di accesso Instagram usato per recuperare i contenuti multimediali dell’account.

en: The Instagram access token.
it: Il token di accesso Instagram.

en: The REST API route definition for %s is missing the required permission_callback argument.
it: Nella definizione della route REST API per %s manca l'argomento richiesto permission_callback.

en: The REST API route definition missing the required permission_callback argument.
it: Nella definizione della route REST API manca l'argomento richiesto permission_callback.

en: The Skype account name.
it: Il tuo nome Skype.

en: The URL for this social network link.
it: L'URL per questo link al social network

en: The account ID.
it: L’ID dell’account.

en: The account data.
it: I dati dell’account.

en: The account name.
it: Il nome dell’account.

en: The body layout of a template should not be disabled if you wish to display and edit the content of individual posts using this layout.
it: Il layout del contenuto principale di un template non dovrebbe essere disattivato se desideri visualizzare e modificare il contenuto dei singoli articoli usando questo layout.

en: The bullet point that begins each list item can be placed either inside or outside the parent list wrapper. Placing list items inside will indent them further within the list.
it: Il punto elenco che inizia ogni voce di elenco può essere inserito all'interno o all'esterno del wrapper dell'elenco principale. Inserendo gli elementi dell'elenco all'interno li indenterai ulteriormente all'interno dell'elenco.

en: The characters that begin each list item can be placed either inside or outside the parent list wrapper. Placing list items inside will indent them further within the list.
it: I caratteri che iniziano ogni elemento dell'elenco possono essere posizionati all'interno o all'esterno del contenitore dell'elenco padre. Posizionare gli elementi all'interno li rientrerà maggiormente nell'elenco.

en: The characters that begins each list item can be placed either inside or outside the parent list wrapper. Placing list items inside will indent them further within the list.
it: I personaggi che iniziano ciascuna voce di elenco possono essere posizionati all'interno o all'esterno del wrapper dell'elenco principale. Inserendo gli elementi dell'elenco all'interno li indenterai ulteriormente all'interno dell'elenco.

en: The color of the shadow.
it: Il colore dell'ombra

en: The dividing line can be placed either above, below or in the center of the module.
it: La linea di divisione può essere posizionata sopra, sotto o al centro del modulo.

en: The feed config.
it: Configurazione del feed.

en: The following account will be removed:
it: Il seguente account sarà eliminato:

en: The higher the value, the bigger the blur, the shadow becomes wider and lighter.
it: Maggiore è il valore, maggiore è la sfocatura, l'ombra diventa più ampia e più chiara.

en: The item you are trying to convert is empty.
it: L'elemento che stai tentando di convertire è vuoto.

en: The library item type is not attached to a given item.
it: Il tipo di elemento della libreria non è associato a un elemento specifico.

en: The menu cannot be deleted.
it: Impossibile eliminare il menu.

en: The menu item cannot be deleted.
it: Impossibile eliminare l'elemento del menu.

en: The message that will be shown to site visitors who subscribe to your list.
it: Il messaggio che verrà mostrato ai visitatori del sito che si iscrivono al tuo elenco.

en: The page you requested could not be found.
it: La pagina richiesta non è stata trovata.

en: The preset data is too large to save in a single request. This usually happens when you have a large number of presets. The system will automatically split the data into smaller chunks and retry. Please try saving again.
it: I dati del preset sono troppo grandi per essere salvati in un'unica richiesta. Di solito succede quando hai un numero elevato di preset. Il sistema dividerà automaticamente i dati in blocchi più piccoli e riproverà. Prova a salvare di nuovo.

en: The provider slug.
it: Lo slug del provider.

en: The quick brown fox jumps over the lazy dog
it: La rapida volpe marrone salta sopra il cane pigro

en: The selected account will be removed.
it: L’account selezionato verrà rimosso.

en: The selected canvas no longer exists
it: La canvas selezionata non esiste più

en: The speed at which the carousel automatically cycles.
it: La velocità con cui il carosello scorre automaticamente.

en: The speed of the slide transition animation.
it: La velocità dell'animazione di transizione delle diapositive.

en: The title of your blurb will appear in bold below your blurb image.
it: Il titolo del tuo blurb apparirà in grassetto sotto l'immagine blurb scelta

en: The title will appear above the content and when the accordion is closed.
it: Il titolo apparirà sopra il contenuto e quando l'accordion è chiuso.

en: The title will appear above the content and when the toggle is closed.
it: Il titolo del toggle apparirà sopra il contenuto e quando il toggle è chiuso

en: The title will be used within the tab button for this tab.
it: Il titolo sarà  usato per il pulsante di questa scheda

en: The value for this attribute (e.g., my-class, custom-value)
it: Il valore per questo attributo (es. my-class, custom-value)

en: The width of your content as a percentage of viewport before it reaches its maximum width. Used to calculate the viewport upper limit where font sizes stop scaling.
it: La larghezza del contenuto come percentuale del viewport prima di raggiungere la larghezza massima. Usata per calcolare il limite superiore del viewport in cui le dimensioni font smettono di scalare.

en: Theme Builder Item
it: Elemento Theme Builder

en: Theme Builder Items
it: Elementi Theme Builder

en: Theme Builder Library Templates
it: Template Libreria Theme Builder

en: Theme Builder Template Editing
it: Modifica Template Theme Builder

en: Theme Builder template was not found.
it: Template Theme Builder non trovato.

en: Theme Customizer
it: Personalizzazione Tema

en: Theme Options
it: Opzioni Tema

en: Theme option write could not be verified.
it: Impossibile verificare la scrittura delle opzioni del tema.

en: There are no reviews yet.
it: Non ci sono ancora recensioni.

en: There must be operators between values
it: Devono Essere Presenti Operatori Tra I Valori

en: There must be spaces around operators
it: Devono Essere Presenti Spazi Attorno Agli Operatori

en: There was an error trying to send your message. Please try again later.
it: Si è verificato un errore durante l'invio del messaggio. Riprova più tardi.

en: There was no response.
it: Nessuna risposta ricevuta.

en: Thin
it: Magro

en: Thin 100
it: Sottile 100

en: Thinking...
it: Sto pensando...

en: This %1$s
it: Questo %1$s

en: This Divi 4 module is running in backwards compatibility mode because it has custom settings applied to it by a third-party Divi Extension which is not yet compatible with Divi 5. You can edit the shortcode directly or recreate the module using Divi 5.
it: Questo modulo di Divi 4 è in esecuzione in modalità compatibilità con le versioni precedenti perché ha impostazioni personalizzate applicate da un'Estensione Divi di terze parti che non è ancora compatibile con Divi 5. Puoi modificare direttamente lo shortcode o ricreare il modulo usando Divi 5.

en: This Layout Is Built With Divi
it: Questo Layout È Realizzato Con Divi

en: This Loop %1$s
it: Questo Loop %1$s

en: This applies motion effects to individual elements within the module rather than the module as a whole. For example, to each image within a Gallery, rather than the Gallery container.
it: Ciò applica gli effetti di movimento ai singoli elementi all'interno del modulo piuttosto che al modulo nel suo insieme. Ad esempio, a ciascuna immagine all'interno di una Galleria, anziché al contenitore della Galleria.

en: This attribute exists in the following presets:
it: Questo attributo esiste nei seguenti preset:

en: This content could not be displayed. Click the button below to save and reload the builder
it: Questo contenuto non può essere visualizzato. Fai clic sul pulsante in basso per salvare e ricaricare il builder

en: This content could not be displayed. Please report this error to our team so that we can fix it and then save and reload the builder.
it: Questo contenuto non può essere visualizzato. Si prega di segnalare questo errore al nostro team in modo che possiamo ripararlo e quindi salvare e ricaricare il builder.

en: This content will appear below the subscribe button.
it: Il contenuto inserito qui apparirà sotto al testo del sottotitolo.

en: This content will appear below the title.
it: Il contenuto inserito qui apparirà sotto al testo del sottotitolo.

en: This controls how your text is aligned within the module.
it: Questo controlla l'allineamento del testo all'interno del modulo

en: This controls the direction of the lazy-loading animation.
it: Questo controlla la direzione dell'animazione.

en: This controls the orientation of the image within the module.
it: Questa opzione controlla l'orientamento dell'immagine all'interno del modulo.

en: This controls the transition delay of the hover animation.
it: Controlla il ritardo di transizione dell'animazione al passaggio del mouse.

en: This controls the transition duration of the hover animation.
it: Controlla la durata della transizione dell'animazione al passaggio del mouse.

en: This controls the transition speed curve of the hover animation.
it: Controlla la curva della velocità di transizione dell'animazione al passaggio del mouse.

en: This field cannot be empty.
it: Questo campo non può essere vuoto.

en: This field is disabled
it: Questo campo è disattivato

en: This file should not be imported in this context.
it: Questo file non deve essere importato in questo contesto.

en: This import contains references to the global Header, Body, and/or Footer from the website they were exported from. How would you like to import these references?
it: Questa importazione contiene riferimenti all’Header, al contenuto principale e/o al Footer globali del sito web da cui sono stati esportati. Come desideri importare questi riferimenti?

en: This is a legacy Divi 4 module running in backwards compatibility mode. In most cases, legacy modules should appear the same as they did in Divi 4. However, these modules aren't as performant and fully featured as Divi 5 modules.
it: Questo è un modulo legacy di Divi 4 in esecuzione in modalità compatibilità con le versioni precedenti. Nella maggior parte dei casi, i moduli legacy dovrebbero apparire come in Divi 4. Tuttavia, questi moduli non sono altrettanto performanti e completi come i moduli di Divi 5.

en: This is the date the countdown timer is counting down to.
it: Questa è la data verso cui il timer del conto alla rovescia sta contando.

en: This is the title displayed for the countdown timer.
it: Questo è il titolo del timer per conto alla rovescia

en: This item is assigned to another template. Saving will override and remove its current assignment.
it: Questo elemento è assegnato a un altro template. Il salvataggio sovrascriverà e rimuoverà l’assegnazione attuale.

en: This layout contains global design presets. Check the box below to import these styles as presets, or leave it unchecked to bring them in as static styles.
it: Questo layout contiene predefiniti di progettazione globali. Seleziona la casella sottostante per importare questi stili come predefiniti o lasciala deselezionata per inserirli come stili statici.

en: This legacy module is running in backward compatibility mode. Legacy modules require a reload when editing and cause slower loading times on the front end.
it: Questo modulo legacy è in esecuzione in modalità di compatibilità con le versioni precedenti. I moduli legacy richiedono un ricaricamento durante la modifica e causano tempi di caricamento più lenti sul front end.

en: This module will not function properly on the front end of your website because this is not the assigned Checkout page.
it: Questo modulo non funzionerà correttamente nel frontend del tuo sito perché questa non è la pagina Checkout assegnata.

en: This number of columns cannot be used on this row.
it: Questo numero di colonne non può essere utilizzato su questa riga.

en: This option will cover the player UI on the main video. This image can either be uploaded in each video setting or auto-generated by Divi.
it: Questa opzione coprirà l'interfaccia del player nel video principale. Questa immagine può essere caricata in ogni impostazione video o autogenerata da Divi

en: This post has been assigned a template using the Theme Builder, however, the template being used does not contain a Post Content module.
it: A questo articolo è stato assegnato un template tramite Theme Builder, tuttavia il template in uso non contiene un modulo Contenuto Articolo.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
it: Questo articolo è protetto da password. Inserisci la password per visualizzare i commenti.

en: This sets a static height value for your element. Once set, the height of the element will no longer be determined by its inner content. Content that exceeds the static height of the element will overflow the element wrapper.
it: Questo imposta un valore di altezza statico per il tuo elemento. Una volta impostato, l'altezza dell'elemento non sarà più determinata dal suo contenuto interno. Il contenuto che supera l'altezza statica dell'elemento supererà il wrapper dell'elemento.

en: This setting adjusts the shape of the bullet point that begins each list item.
it: Questa impostazione regola la forma del punto elenco che inizia ciascuna voce dell'elenco.

en: This setting determines the vertical alignment of your content. Your content can either be vertically centered, or aligned to the bottom.
it: Questa opzione determina l'allineamento verticale del contenuto. Il contenuto puÃ² essere centrato verticalmente o allineato in basso.

en: This setting determines the vertical alignment of your slide image. Your image can either be vertically centered, or aligned to the bottom of your slide.
it: Questa impostazione determina l'allineamneto verticale dell'immagine della slide. La tua immagine può essere centrata verticalmente, o allineata in fondo alla tua slide

en: This setting will let you choose to use the thumbnail track controls below the slider or dot navigation at the bottom of the slider.
it: Questa impostazione permette di scegliere di usare miniature per i controlli di traccia sotto lo slider, o la navigazione a puntini sotto lo slider

en: This setting will make your slider arrows either light or dark in color.
it: Questa impostazione cambia il colore delle frecce dello slider chiaro o scuro

en: This setting will toggle visibility of CTA on mobile devices.
it: Questa impostazione attiva/disattiva la visibilità della CTA sui dispositivi mobili.

en: This setting will toggle visibility of Images/Video on mobile devices.
it: Questa impostazione attiva/disattiva la visibilità di Immagini/Video sui dispositivi mobili.

en: This setting will toggle visibility of content on mobile devices.
it: Questa impostazione attiva/disattiva la visibilità del contenuto sui dispositivi mobili.

en: This setting will turn on and off the circle buttons at the bottom of the slider.
it: Questa impostazione attiva e disattiva i pulsanti a cerchio al di sotto dello slider

en: This setting will turn on and off the featured image in the slider.
it: Con quest’opzione è possibile attivare e disattivare l’immagine nella slider.

en: This setting will turn on and off the meta section.
it: Con quest’opzione è possibile attivare e disattivare la sezione meta.

en: This setting will turn on and off the navigation arrows.
it: Questa impostazione attiva e disattiva le frecce di navigazione

en: This setting will turn on and off the read more button.
it: Con quest’opzione è possibile attivare e disattivare il pulsante “Read More”.

en: This settings turns on and off the 1px divider line, but does not affect the divider height.
it: Queste impostazioni attivano e disattivano la linea separatrice 1px, ma non cambiano l'altezza del separatore

en: This will adjust the color of the 1px divider line.
it: Questo regola il colore della linea separatrice 1px

en: This will affect all <strong>%1$s</strong> Groups using the <strong>%2$s</strong> across your entire site. Do you wish to proceed?
it: Questo influirà su tutti i Gruppi <strong>%1$s</strong> che usano <strong>%2$s</strong> in tutto il sito. Vuoi procedere?

en: This will affect all <strong>%1$s</strong> Modules using the <strong>%2$s</strong> across your entire site. Do you wish to proceed?
it: Questo influirà su tutti i Moduli <strong>%1$s</strong> che usano <strong>%2$s</strong> in tutto il sito. Vuoi procedere?

en: This will assign <strong>%1$s</strong> as the <strong>Default %2$s Preset</strong> across your entire site. All <strong>%2$s</strong> Modules that use the <strong>Default %2$s Preset</strong> will be affected. Do you wish to proceed?
it: Questo imposterà <strong>%1$s</strong> come <strong>Preset Predefinito %2$s</strong> in tutto il sito. Tutti i Moduli <strong>%2$s</strong> che usano <strong>Preset Predefinito %2$s</strong> saranno interessati. Vuoi procedere?

en: This will assign <strong>%1$s</strong> as the default <strong>%2$s</strong> across your entire site. All elements that use <strong>Default %2$s</strong> will be affected. Do you wish to proceed?
it: Questo imposterà <strong>%1$s</strong> come <strong>%2$s</strong> predefinito in tutto il sito. Tutti gli elementi che usano <strong>Predefinito %2$s</strong> saranno interessati. Vuoi procedere?

en: This will change the Display Order of the module.
it: Questo cambierà l'Ordine Di Visualizzazione del modulo.

en: This will change the fill color for the bar.
it: Questo cambierà il colore di riempimento della barra

en: This will change the label of the module in the builder for easy identification.
it: Questo cambierà  l'etichetta del modulo nel creatore per una facile identificazione

en: This will delete and unassign the <strong>%1$s</strong> preset across your entire site, and assign the <strong>Default %2$s Preset</strong> in all instances. Do you wish to proceed?
it: Questo eliminerà e rimuoverà l’assegnazione del preset <strong>%1$s</strong> in tutto il sito e assegnerà <strong>Preset Predefinito %2$s</strong> in tutte le istanze. Vuoi procedere?

en: This will delete and unassign this <strong>%1$s</strong> preset across your entire site, and assign the <strong>Default %2$s Preset</strong> in all instances. Do you wish to proceed?
it: Questo cancellerà e annullerà l'assegnazione di questo predefinito <strong>%1$s</strong> nell'intero sito e assegnerà il <strong>predefinito %2$s predefinito</strong> in tutte le istanze. Vuoi procedere?

en: This will disable the module on selected devices
it: Questo disabiliterà il modulo sui dispositivi selezionati

en: This will disable the module on selected devices.
it: Questo disattiverà il modulo sui dispositivi selezionati.

en: This will reset all Theme Builder settings and delete all templates. Are you sure you want to do this?
it: Questa operazione ripristinerà tutte le impostazioni di Theme Builder ed eliminerà tutti i template. Vuoi davvero procedere?

en: This will turn thumbnails on and off.
it: Questo attiva e disattiva le miniature

en: This will update all instances across your entire site.
it: Questo aggiornerà tutte le istanze in tutto il sito.

en: This would create an infinite loop
it: Questo creerebbe un ciclo infinito

en: Three values are required
it: Sono Necessari Tre Valori

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Thumbnail Item
it: Oggetto Anteprima

en: Thumbnail Orientation
it: Orientamento anteprime

en: Thumbnail Overlay Color
it: Colore Overlay Anteprima

en: Thumbnail Size
it: Dimensione Miniatura

en: Thursday
it: Giovedì

en: Tilt
it: Inclina

en: Time Delay
it: Ritardo Temporale

en: Time:
it: Ora:

en: Timeline Item
it: Elemento Timeline

en: Timeline Items
it: Elementi Timeline

en: Timelines
it: Timeline

en: Timer Section
it: Sezione Timer

en: Tint Intensity
it: Intensità Tinta

en: Tints Prefix
it: Prefisso Tinte

en: Title
it: Titolo

en: Title (Even)
it: Titolo (Pari)

en: Title Link
it: Collegamento del titolo

en: Title Text
it: Testo del titolo

en: Title Text (Even)
it: Testo Titolo (Pari)

en: Title displayed above the portfolio.
it: Titolo mostrato sopra il portfolio

en: Title is required for custom menu items.
it: Il titolo è obbligatorio per gli elementi di menu personalizzati.

en: Title is required.
it: Il titolo è obbligatorio.

en: Title/Meta Background Image
it: Immagine di Sfondo del Titolo

en: Title: a-z
it: Titolo: a-z

en: Title: z-a
it: Titolo: z-a

en: To Hour
it: Fino All'Ora

en: To Minute
it: Fino Al Minuto

en: To use the Checkout Payment module, you need to add a Checkout Billing module and a Checkout Shipping module to this page first.
it: Per usare il modulo Pagamento Checkout, devi prima aggiungere a questa pagina un modulo Fatturazione Checkout e un modulo Spedizione Checkout.

en: To use the Checkout Payment module, you need to add a Checkout Billing module to this page first.
it: Per usare il modulo Pagamento Checkout, devi prima aggiungere a questa pagina un modulo Fatturazione Checkout.

en: Today
it: Oggi

en: Toggle %s
it: Attiva/Disattiva %s

en: Toggle Attribute
it: Attiva/Disattiva Attributo

en: Toggle Content
it: Contenuto Sezione a comparsa

en: Toggle Cookie
it: Attiva/Disattiva Cookie

en: Toggle Divi Builder
it: Attiva/Disattiva Divi Builder

en: Toggle Icon
it: Icona Sezione a comparsa

en: Toggle Mask
it: Attiva/Disattiva Maschera

en: Toggle Options
it: Opzioni Attiva/Disattiva

en: Toggle Pattern
it: Attiva/Disattiva Pattern

en: Toggle Preset
it: Attiva/Disattiva Preset

en: Toggle Responsive View
it: Attiva/Disattiva Vista Responsive

en: Toggle Title
it: Titolo Sezione a comparsa

en: Toggle Visibility
it: Attiva/Disattiva Visibilità

en: Toggle between the various gallery layout types.
it: Alterna tra i vari tipi di layout della galleria.

en: Toggle dropdown
it: Apri/chiudi menu a discesa

en: Toggle history
it: Mostra/Nascondi Cronologia

en: Toggled layout visibility
it: Visibilità layout attivata/disattivata

en: Toggles
it: Attiva

en: Tone Intensity
it: Intensità Tonalità

en: Tones Prefix
it: Prefisso Tonalità

en: Tool Call
it: Chiamata Strumento

en: Tooltip
it: Descrizione comando

en: Tooltip Background Color
it: Colore Sfondo Tooltip

en: Top
it: In Cima

en: Top Border Color
it: Colore Bordo

en: Top Border Style
it: Stile Bordo

en: Top Border Width
it: Spessore Bordo

en: Top Center
it: In Alto Al Centro

en: Top Left
it: In Alto A Sinistra

en: Top Rated Products
it: Prodotti Più Votati

en: Top Right
it: In Alto A Destra

en: Top Sticky Limit
it: Limite appiccicoso superiore

en: Top To Bottom
it: Da Sopra a Sotto

en: Top of Element
it: Parte superiore dell'elemento

en: Total
it: Totale

en: Track
it: Traccia

en: Trackbacks/Pingbacks
it: Trackback/Pingback

en: Trail HTML Tag
it: Tag HTML Del Percorso

en: Transform
it: Trasformare

en: Transform Origin
it: Trasforma l'origine

en: Transform Rotate
it: Trasforma Ruota

en: Transform Scale
it: Trasforma la scala

en: Transform Skew
it: Trasforma l'inclinazione

en: Transform Translate
it: Trasforma Traduci

en: Transforms
it: Trasformazioni

en: Transition Default and Sticky Styles
it: Stili di transizione predefiniti e permanenti

en: Transition Delay
it: Ritardo di transizione

en: Transition Duration
it: Durata della transizione

en: Transition Speed
it: Velocità Transizione

en: Transition Speed Curve
it: Curva di velocità di transizione

en: Transitions
it: transizioni

en: Translate
it: Trasla

en: Transparent
it: Trasparente

en: Travel back in time by this amount.
it: Viaggia indietro nel tempo di questo importo.

en: Triadic
it: Triadici

en: Triangle
it: Triangolo

en: Triangles
it: triangoli

en: Trigger Animation
it: Attiva Animazione

en: Trigger Event
it: Evento Di Attivazione

en: Trigger:
it: Attivatore:

en: True Parallax
it: Parallasse reale

en: Try Again
it: Riprova

en: Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.
it: Prova a perfezionare la ricerca oppure usa la navigazione in alto per trovare l’articolo.

en: Tuesday
it: Martedì

en: Tuesday, Aug 06 (l, M d)
it: Martedì, 06 Ago (l, M d)

en: Tufted
it: Trapuntato

en: Turn comment count on and off.
it: Girare il numero di commenti on e off.

en: Turn excerpt on and off.
it: Accendi e spegni l'estratto.

en: Turn image on or off
it: Attiva o disattiva immagine

en: Turn image on or off.
it: Attiva o disattiva l'immagine.

en: Turn meta on or off.
it: Attiva o disattiva meta.

en: Turn name on or off
it: Attiva o disattiva nome

en: Turn name on or off.
it: Attiva o disattiva il nome.

en: Turn on or off the author link.
it: Attiva/Disattiva il link all'autore

en: Turn pagination on and off.
it: Attiva/Disattiva la Paginazione

en: Turn pagination on or off
it: Attiva o disattiva paginazione

en: Turn price on or off
it: Attiva o disattiva prezzo

en: Turn price on or off.
it: Attiva o disattiva il prezzo.

en: Turn project titles on or off.
it: Attiva/Disattiva i titolo del progetto

en: Turn rating on or off
it: Attiva o disattiva valutazione

en: Turn rating on or off.
it: Attiva o disattiva la valutazione.

en: Turn sale badge on or off
it: Attiva o disattiva badge Offerta

en: Turn sale badge on or off.
it: Attiva o disattiva il badge di vendita.

en: Turn the captcha on or off using this option.
it: Attiva o disattiva i Captcha usando questa opzione

en: Turn the category links on or off.
it: Attiva/Disattiva i link alle categorie

en: Turn the date display on or off.
it: Attiva/Disattiva la data

en: Turn the date on or off.
it: Attiva/Disattiva la data

en: Turn the pagination on or off.
it: Attiva o disattiva l'impaginazione.

en: Turn this on to exclude pages from search results.
it: Attiva questa opzione per escludere le pagine dai risultati di ricerca.

en: Turn this on to show the Search Button.
it: Attiva questa opzione per mostrare il Pulsante di Ricerca.

en: Turn this on to show the next post link.
it: Attiva questa opzione per mostrare il link all'articolo successivo.

en: Turn this on to show the previous post link.
it: Attiva questa opzione per mostrare il link all'articolo precedente.

en: Turning off percentages will remove the percentage text from within the filled portion of the bar.
it: Disattivando le percentuali si rimuoverà il testo percentuale dalla parte riempita della barra.

en: Turning this on will allow automatic sliding to continue on mouse hover.
it: Attivando questa permetterà scorrevoli automatiche per continuare al passaggio del mouse.

en: Turning this on will exclude Posts from search results.
it: Attivando questa opzione, gli articoli verranno esclusi dai risultati di ricerca.

en: Two values are required
it: Sono Necessari Due Valori

en: Type
it: Tipo

en: Type > then search to nest, Cmd+Enter to add, Enter to insert all
it: Digita > poi cerca per nidificare, Cmd+Invio per aggiungere, Invio per inserire tutto

en: Type of query to perform (post_type, terms, users, current_page, repeater, or repeater_field_name)
it: Tipo di query da eseguire (post_type, terms, users, current_page, repeater, o repeater_field_name)

en: Type the Redirect URL
it: Inserisci l’URL verso cui reindirizzare

en: Type the message you want to display after successful form submission. Leave blank for default
it: Inserisci il messaggio che vuoi mostrare dopo l’invio. Lascia vuoto per mantenere le impostazioni di default.

en: Type the text you want to use as placeholder for the search field.
it: Inserisci il testo che vuoi utilizzare come placeholder per il campo di ricerca.

en: Type: %s
it: Tipo: %s

en: URL Parameter
it: Parametro URL

en: URL Parameter Name
it: Nome parametro URL

en: URL Parameter Value
it: Valore parametro URL

en: URL for the home breadcrumb item.
it: URL per l'elemento breadcrumb della home.

en: URL for the home link in the breadcrumb.
it: URL del link alla home nei breadcrumb.

en: URL is required for custom menu items.
it: URL è obbligatorio per gli elementi di menu personalizzati.

en: URLs
it: URL

en: Ultra Bold
it: Ultra grassetto

en: Ultra Bold 800
it: Ultra Grassetto 800

en: Ultra Light
it: Luce Intensa

en: Ultra Light 200
it: Ultra Leggero 200

en: Unable to fetch Instagram posts.
it: Impossibile recuperare i post di Instagram.

en: Unable to load Contact Form 7 preview. Please try again.
it: Impossibile caricare l'anteprima di Contact Form 7. Riprova.

en: Unable to load breadcrumbs preview.
it: Impossibile caricare l'anteprima del percorso di navigazione.

en: Unassigned
it: Non Assegnato

en: Unclosed block: missing closing brace.
it: Blocco non chiuso: parentesi graffa di chiusura mancante.

en: Underline
it: Testo Sottolineato

en: Underneath Section Content
it: Inserisci sezione

en: Undo
it: Annulla

en: Undo/Redo
it: Annulla/Ripeti

en: Undock Active Tab
it: Sgancia Scheda Attiva

en: Undock Tab
it: Sgancia Scheda

en: Unexpected closing brace.
it: Parentesi graffa di chiusura imprevista.

en: Unknown Field
it: Campo Sconosciuto

en: Unknown Module
it: Modulo Sconosciuto

en: Unknown Target
it: Destinazione Sconosciuta

en: Unknown error.
it: Errore sconosciuto.

en: Unknown template key "%s".
it: Chiave template sconosciuta "%s".

en: Unlock
it: Sbloccare

en: Unlock %1$s
it: Sblocca %1$s

en: Unlock %s
it: Sblocca %s

en: Unlock Module
it: Sbloccare Modulo

en: Unlock module
it: Sblocca modulo

en: Unlock parent module first
it: Sblocca prima il modulo genitore

en: Unordered
it: Non Ordinato

en: Unordered List
it: Aggiungi Elenco Non Ordinato

en: Unordered List Item Indent
it: Centra gli Elementi della Lista

en: Unordered List Style Position
it: Posizione stile elenco non ordinato

en: Unordered List Style Type
it: Aggiungi Elenco Non Ordinato

en: Unpin
it: Rimuovi pin

en: Unpin conversation
it: Rimuovi pin dalla conversazione

en: Unsaved Changes
it: Modifiche Non Salvate

en: Unsaved changes will be lost if you leave the Theme Builder at this time.
it: Le modifiche non salvate andranno perse se esci ora dal Theme Builder.

en: Unsigned
it: Senza Segno

en: Unsupported
it: Non Supportato

en: Unsupported post type.
it: Tipo di contenuto non supportato.

en: Until Date
it: Fino a data

en: Up
it: Su

en: Update
it: Aggiorna

en: Update All Presets
it: Aggiorna Tutti I Preset

en: Update Preset With Current Styles
it: Aggiorna il preset con gli stili correnti

en: Update Presets?
it: Aggiornare I Preset?

en: Update cart
it: Aggiorna carrello

en: Update this value in all detected locations.
it: Aggiorna questo valore in tutte le posizioni rilevate.

en: Update totals
it: Aggiorna totali

en: Updated template settings
it: Impostazioni template aggiornate

en: Updated templates order
it: Ordine template aggiornato

en: Updating breakpoints will affect take affect across your entire website. When disabling a breakpoint, its styles will be stored for posterity. When enabling a breakpoint, any existing styles for that breakpoint will be restored.
it: L'aggiornamento dei breakpoint avrà effetto su tutto il tuo sito web. Quando disattivi un breakpoint, i suoi stili verranno conservati. Quando abiliti un breakpoint, eventuali stili esistenti per quel breakpoint verranno ripristinati.

en: Updating breakpoints will take affect across your entire website.
it: L'aggiornamento dei breakpoint avrà effetto su tutto il tuo sito web.

en: Updating breakpoints will take affect across your entire website. When disabling a breakpoint, its styles will be stored for posterity.
it: L'aggiornamento dei breakpoint avrà effetto su tutto il tuo sito web. Quando disattivi un breakpoint, i suoi stili verranno conservati.

en: Updating breakpoints will take affect across your entire website. When enabling a breakpoint, any existing styles for that breakpoint will be restored.
it: L'aggiornamento dei breakpoint avrà effetto su tutto il tuo sito web. Quando abiliti un breakpoint, eventuali stili esistenti per quel breakpoint verranno ripristinati.

en: Upgrade Your Divi Cloud
it: Aggiorna Il Tuo Divi Cloud

en: Upload
it: Carica

en: Upload Font
it: Carica

en: Upload a video
it: Carica un video

en: Upload an SVG file.
it: Carica un file SVG.

en: Upload an image
it: Carica un'immagine

en: Upload an image to display at the top of your blurb.
it: Carica un'immagine da mostrare in cima al tuo blurb

en: Upload an image to display beside your menu.
it: Carica un'immagine da visualizzare accanto al tuo menu.

en: Upload an image to use as text fill.
it: Carica un’immagine da usare come riempimento del testo.

en: Upload an image.
it: Carica un'immagine.

en: Upload the "after" image.
it: Carica l’immagine "dopo".

en: Upload the "before" image.
it: Carica l’immagine "prima".

en: Upload the .WEBM version of your video here. All uploaded videos should be in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers.
it: Carica qui la versione WEBM del tuo video. Tutti i video caricati devono essere sia in formato .MP4 che .WEBM per assicurare la massima compatibilità in tutti i browser.

en: Upload your Lottie JSON animation file.
it: Carica il file di animazione Lottie JSON.

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display over your video. You can also generate a still image from your video.
it: Carica l'immagine desiderata, o inserisci l'URL dell'immagine che desideri mostrare sopra il tuo video. Puoi anche generare un fermo-immagine del tuo video

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display.
it: Carica l'immagine desiderata, o inserisci l'URL dell'immagine che desideri mostrare

en: Upload your desired video in .MP4 format, or type in the URL to the video you would like to display.
it: Carica il video desiderato in formato .MP4 oppure inserisci la URL del video che desideri visualizzare.

en: Upload/Remove Fonts
it: Carica/Rimuovi Font

en: Uploaded SVG
it: SVG Caricato

en: Uppercase
it: Maiuscolo

en: Upscale
it: Di lusso

en: Upwards
it: Verso l'alto

en: Use A Spam Protection Service
it: Utilizzare un servizio di protezione antispam

en: Use Background Color
it: Utilizza colore di sfondo

en: Use Background Color Gradient
it: Usa Gradiente di Colore Come Sfondo

en: Use Background Overlay
it: Usa sovrimpressione sfondo

en: Use Basic Captcha
it: Usa Captcha di base

en: Use Current Loop
it: Usa Loop Corrente

en: Use Custom %s Size
it: Usa Dimensione %s Personalizzata

en: Use Custom Fields
it: Usa Larghezza Personalizzata

en: Use Custom Icon Size
it: Usa dimensioni icone personalizzate

en: Use Custom Styles For %1$s
it: Usa stili personalizzati per %1$s

en: Use Dot Navigation
it: Usa Navigazione a Puntini

en: Use Focus Borders
it: Usa Colore del Bordo al Focus

en: Use Global Body
it: Usa Contenuto Principale Globale

en: Use Global Footer
it: Usa Footer Globale

en: Use Global Header
it: Usa Header Globale

en: Use Grayscale Filter
it: Usa Filtro Grigio

en: Use Icon
it: Usa Icona

en: Use On
it: Usa Su

en: Use Parallax Effect
it: Usa l'Effetto Parallasse

en: Use Post Excerpts
it: Usa estratti di post

en: Use Single Name Field
it: Campo del nome

en: Use Text Background Color
it: Usa Colore di Sfondo del Testo

en: Use Text Overlay
it: Usa sovrimpressione testo

en: Use Thumbnail Track
it: Usa Miniature per controllo

en: Use Visual Builder
it: Usa Visual Builder

en: Use With Global Templates From This Website
it: Usa Con I Template Globali Di Questo Sito Web

en: Use the Divi Builder
it: Usa Divi Builder

en: Use the color picker to choose a color for the background overlay.
it: Usa il color picker per scegliere un colore da sovrimporre allo sfondo.

en: Use the color picker to choose a color for the text overlay.
it: Usa il color picker per scegliere un colore per la sovrimpressione del testo.

en: Use the current loop context for displaying products.
it: Usa il contesto del loop corrente per visualizzare i prodotti.

en: Use the field below to add a new account.
it: Usa il campo qui sotto per aggiungere un nuovo account.

en: Use the fields below to add a new account.
it: Utilizza i campi qui sotto per aggiungere un nuovo account.

en: Used when converting generated CSS values to rem units.
it: Usato per convertire i valori CSS generati in unità rem.

en: User
it: Utente

en: User IDs separated by commas
it: ID Utente Separati Da Virgole

en: User Link
it: Link Utente

en: User Login
it: Login Utente

en: User Offset
it: Offset Utenti

en: User Role
it: Ruolo utente

en: User is Logged In
it: L'utente ha effettuato l'accesso

en: User is Logged Out
it: L'utente è disconnesso

en: User role to filter by (when query_type is users). Can be a single role or comma-separated list.
it: Ruolo utente per filtrare (quando query_type è users). Può essere un singolo ruolo oppure un elenco separato da virgole.

en: Username
it: Nome Utente

en: Username or email
it: Nome utente o email

en: Users
it: Utenti

en: Users Groups
it: Gruppi Utenti

en: Users Per Page
it: Utenti Per Pagina

en: Using Scrolling Effects, you can transform elements on your page as you scroll. The animation's transition is based on the user's scrolling behavior. Once the element enters the browser viewport (top), the animation begins, and it once it leaves the viewport (bottom), the animation ends.
it: Usando Effetti di scorrimento, puoi trasformare gli elementi della tua pagina mentre scorri. La transizione dell'animazione si basa sul comportamento di scorrimento dell'utente. Una volta che l'elemento entra nella finestra del browser (in alto), inizia l'animazione e, una volta che lascia la finestra (in basso), l'animazione termina.

en: Using the Custom CSS tab , you can either output free form styles or output styles before / after / on the element.
it: Usando la scheda CSS Personalizzato, puoi stampare stili liberi oppure stampare stili prima / dopo / sull'elemento.

en: Using the Divi Role Editor, you can limit the types of actions that can be taken by WordPress users of different roles. This is a great way to limit the functionality available to your customers or guest authors to ensure that they only have the necessary options available to them.
it: Utilizzando l’Editor Ruoli di Divi, puoi limitare i tipi di azioni che possono essere eseguite dagli utenti WordPress con ruoli diversi. È un ottimo modo per limitare le funzionalità disponibili per i tuoi clienti o autori ospiti, assicurandoti che abbiano a disposizione solo le opzioni necessarie.

en: Using the transform controls, you can perform visual adjustments to any element using a combination of Scale, Translation, Rotation and Skew settings. This allows you to create advanced design effects without the need of a separate graphic design program.
it: Con i controlli di trasformazione puoi apportare modifiche visive a qualsiasi elemento usando una combinazione di impostazioni di Scala, Traslazione, Rotazione e Inclinazione. Questo ti consente di creare effetti di design avanzati senza la necessità di un programma di grafica separato.

en: Using the transform controls, you can performance visual adjustments to any element using a combination of Scale, Translation, Rotation and Skew settings. This allows you to create advanced design effects without the need of a separate graphic design program.
it: Utilizzando i controlli di trasformazione, è possibile apportare modifiche visive a qualsiasi elemento utilizzando una combinazione di impostazioni di Scala, Traslazione, Rotazione e Inclinazione. Ciò consente di creare effetti di design avanzati senza la necessità di un programma di progettazione grafica separato.

en: Validation Message
it: Messaggio Di Convalida

en: Validation Messages
it: Messaggi Di Convalida

en: Values must be comma separated
it: I Valori Devono Essere Separati Da Virgole

en: Variable
it: Variabile

en: Variable Generator
it: Generatore Di Variabili

en: Variable Manager
it: Gestore Variabili

en: Variable Prefix
it: Prefisso Variabile

en: Variable Settings
it: Impostazioni Variabile

en: Variable Suffix
it: Suffisso Variabile

en: Variable Type
it: Tipo Variabile

en: Variables
it: Variabili

en: Variables Manager
it: Gestione Variabili

en: Variables with this prefix already exist. Duplicate names will be overridden by the new values.
it: Esistono già variabili con questo prefisso. I nomi duplicati verranno sovrascritti con i nuovi valori.

en: Variation Label
it: Etichetta di variazione

en: Vertical
it: Verticale

en: Vertical Gap
it: Spazio Verticale

en: Vertical Gutters
it: Grondaie verticali

en: Vertical Motion
it: Movimento verticale

en: Vertical Offset
it: Spostamento verticale

en: Vertical Overflow
it: Overflow verticale

en: Vertically Centered
it: Centrato Verticalmente

en: Very poor
it: Molto Scarso

en: Video Icon
it: Icona Video

en: Video MP4 File Or Youtube URL
it: File Video MP4 o URL Youtube

en: Video Play
it: Riproduci Video

en: Video Slider
it: Impostazioni Modulo Slider Video

en: Video Slider Item
it: Elemento Slider Video

en: Video Slider Items
it: Elementi Slider Video

en: Video Sliders
it: Slider video

en: Video WEBM File
it: File WEBM video

en: Videos
it: video

en: View
it: Visualizza

en: View Body Template
it: Visualizza Template Testo Principale

en: View Footer Template
it: Visualizza Template Footer

en: View Front End
it: Visualizza Front End

en: View Global Canvas
it: Visualizza Canvas Globale

en: View Header Template
it: Visualizza Template Header

en: View Instagram post
it: Visualizza il post di Instagram

en: View Page
it: Visualizza Pagina

en: View Split Testing Stats
it: Visualizza Statistiche Split Testing

en: View Template
it: Visualizza Template

en: View Theme Builder
it: Visualizza Theme Builder

en: View Theme Builder Item
it: Visualizza Elemento Theme Builder

en: Viewport Bottom
it: Vista inferiore

en: Viewport Enter
it: Ingresso Nel Viewport

en: Viewport Exit
it: Uscita Dal Viewport

en: Viewport Height (vh)
it: Altezza finestra (vh)

en: Viewport Lower Limit (px)
it: Limite Inferiore Viewport (px)

en: Viewport Maximum (vmax)
it: Viewport massimo (vmax)

en: Viewport Minimum (vmin)
it: Viewport minimo (vmin)

en: Viewport Top
it: Vista superiore

en: Viewport Width (vw)
it: Larghezza finestra (vw)

en: Visibility
it: Visibilità

en: Visible
it: Visibile

en: Visual
it: Visuale

en: Wave
it: Onda

en: Waves
it: Onde

en: Waves 2
it: Onde 2

en: Wavy
it: Ondulato

en: Website Field
it: Campo del sito internet

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Weekly
it: settimanalmente

en: Weights
it: Pesi

en: When a minimum height is set, the element will always have a height of at least the amount defined. This supersedes smaller static height values. Unlike height, minimum height does not result in content overflow and will allow the height of your element to remain dynamic.
it: Quando viene impostata un'altezza minima, l'elemento avrà sempre un'altezza almeno pari all'importo definito. Questo sostituisce valori di altezza statica più piccoli. A differenza dell'altezza, l'altezza minima non determina un overflow del contenuto e consente all'altezza del tuo elemento di rimanere dinamico.

en: When a visitor clicks into an input field, it becomes focused. You can pick a color to be used for the input field background while focused.
it: Quando un visitatore fa clic su un campo di input, diventa focalizzato. È possibile scegliere un colore da utilizzare per lo sfondo del campo di input mentre si è focalizzati.

en: When a visitor clicks into an input field, it becomes focused. You can pick a color to be used for the input text while focused.
it: Quando un visitatore fa clic su un campo di input, diventa focalizzato. È possibile scegliere un colore da utilizzare per il testo di input mentre si è focalizzati.

en: When clicked the module will link to this URL.
it: Quando si fa clic il modulo si collegherà a questo URL.

en: When clicked, this link will direct to the specified URL.
it: Se cliccato, questo link porterà alla URL specificata.

en: When enabled, a background color is added behind the slider text to make it more readable atop background images.
it: Quando l’opzione è abilitata, un colore di sfondo viene aggiunto dietro al testo della slider per renderne più facile la lettura sulle immagini di sfondo.

en: When enabled, a custom overlay color will be added above your background image and behind your slider content.
it: Quando l’opzione è abilitata, un colore personalizzato viene sovrimpresso all’immagine di sfondo, dietro al contenuto della slider.

en: When enabled, any existing preset class will be removed when applying the preset
it: Se attivato, qualsiasi classe preset esistente verrà rimossa quando si applica il preset

en: When enabled, date is rendered inside the timeline spacer instead of the card.
it: Se abilitato, la data viene resa all'interno dello spaziatore della timeline invece che nella scheda.

en: When enabled, nested Timeline Item elements are rendered inside the Spacer area.
it: Se abilitato, gli elementi Timeline Item nidificati vengono resi all'interno dell'area Spaziatore.

en: When enabled, nested modules are rendered inside this timeline spacer instead of the card.
it: Se abilitato, i moduli nidificati vengono resi all'interno di questo spaziatore della timeline invece che nella scheda.

en: When enabled, only replace values in fields that have the same type as the source field. When disabled, replace matching values in any field type.
it: Se abilitato, sostituisce i valori solo nei campi che hanno lo stesso tipo del campo di origine. Se disabilitato, sostituisce i valori corrispondenti in qualsiasi tipo di campo.

en: When enabled, this will add a custom icon within the button.
it: Se abilitato, questo aggiungerà un'icona personalizzata all'interno del pulsante.

en: When enabled, this will force your image to extend 100% of the width of the column it's in.
it: Se attivato, questo costringerà la tua immagine ad estendere il 100% della larghezza della colonna in cui si trova.

en: When enabled, timeline item date is rendered inside each item spacer by default.
it: Se abilitato, per impostazione predefinita la data dell'elemento timeline viene resa all'interno dello spaziatore di ogni elemento.

en: When enabled, timeline item title is rendered inside each item spacer by default.
it: Se abilitato, per impostazione predefinita il titolo dell'elemento timeline viene reso all'interno dello spaziatore di ogni elemento.

en: When enabled, title is rendered inside the timeline spacer instead of the card.
it: Se abilitato, il titolo viene reso all'interno dello spaziatore della timeline invece che nella scheda.

en: When you save layouts to Divi Cloud, they become available on every website you build.
it: Quando salvi i layout su Divi Cloud, diventano disponibili su ogni sito web che crei.

en: Whether fetch should bypass cache.
it: Se il recupero deve bypassare la cache.

en: Whether or not the First Name field should be included in the opt-in form.
it: Se il campo Nome deve essere incluso o meno nel modulo di opt-in.

en: Whether or not the Last Name field should be included in the opt-in form.
it: Indipendentemente dal fatto che il campo Cognome debba essere incluso nel modulo di opt-in.

en: Whether or not the Name field should be included in the opt-in form.
it: Indipendentemente dal fatto che il campo Nome debba essere incluso o meno nel modulo di adesione.

en: Whether or not to show pagination for the gallery.
it: Mostrare o meno la paginazione per la galleria.

en: Whether or not to show the title and caption for images (if available).
it: Se mostrare o meno il titolo e la didascalia per le immagini (se disponibili).

en: Whether or not to use a 3rd-party spam protection service like Google reCAPTCHA.
it: Se utilizzare o meno un servizio di protezione antispam di terze parti come Google reCAPTCHA.

en: Whether or not to use a single Name field in the opt-in form.
it: Se utilizzare o meno un singolo campo Nome nel modulo opt-in.

en: Whether to exclude the current post from results (used when query_type is post_type, except for attachments)
it: Se escludere il post corrente dai risultati (usato quando query_type è post_type, eccetto per gli allegati)

en: Whether to ignore sticky posts in results order (used only when query_type is post_type and post_type is post)
it: Se ignorare i post in evidenza nell’ordinamento dei risultati (usato solo quando query_type è post_type e post_type è post)

en: While Editing Element
it: Durante La Modifica Dell'Elemento

en: While In Builder
it: Nel Builder

en: Widescreen
it: Schermo Ampio

en: Widget Area
it: Area Widget

en: Width
it: Larghezza Massima

en: Wireframe Mode
it: Modalità Wireframe

en: Wireframe View
it: Visualizzazione Wireframe

en: Wireframe, Desktop, Tablet, Phone, Click Mode, Grid Mode, Hover Mode, Zoom
it: Wireframe, Desktop, Tablet, Telefono, Modalità Clic, Modalità Griglia, Modalità Hover, Zoom

en: Woo Breadcrumbs
it: Woo Breadcrumb

en: Woo Cart Products
it: Prodotti Woo Carrello

en: Woo Cart Totals
it: Totali del carrello Woo

en: Woo Checkout Billing
it: Woo Checkout Fatturazione

en: Woo Checkout Details
it: Dettagli del checkout Woo

en: Woo Checkout Information
it: Informazioni di pagamento Woo

en: Woo Checkout Payment
it: Woo Checkout Pagamento

en: Woo Checkout Payment module can be used on a page and cannot be previewed.
it: Il modulo di pagamento del checkout Woo può essere usato su una pagina e non può essere visualizzato in anteprima.

en: Woo Checkout Shipping
it: Woo Checkout Spedizione

en: Woo Notice
it: Woo avviso

en: Woo Product Add To Cart
it: Woo prodotto Aggiungi al carrello

en: Woo Product Description
it: Descrizione del prodotto Woo

en: Woo Product Gallery
it: Galleria prodotti Woo

en: Woo Product Images
it: Woo immagini del prodotto

en: Woo Product Information
it: Informazioni sul prodotto Woo

en: Woo Product Meta
it: Woo prodotto Meta

en: Woo Product Price
it: Prezzo del prodotto Woo

en: Woo Product Rating
it: Valutazione del prodotto Woo

en: Woo Product Reviews
it: Recensioni di prodotti Woo

en: Woo Product Stock
it: Stock di prodotti Woo

en: Woo Product Tabs
it: Schede prodotto Woo

en: Woo Product Title
it: Titolo del prodotto Woo

en: Woo Product Upsell
it: Aumento del prodotto Woo

en: Woo Product Upsells
it: Upsell Prodotti Woo

en: Woo Products
it: Prodotti Woo

en: Woo Related Products
it: Woo prodotti correlati

[ctx: WooCommerce items number]
en: %1$s Item | %1$s Items
it[0]: %1$s Elemento
it[1]: %1$s Elementi

en: WooCommerce must be active for this module to appear
it: WooCommerce deve essere attivo perché questo modulo venga visualizzato

en: WordPress image size to use for thumbnails (e.g., thumbnail, medium, large, full).
it: Dimensione immagine di WordPress da usare per le miniature (es. thumbnail, medium, large, full).

en: Would you like to save these fonts and colors for future Divi AI layouts?
it: Desideri salvare questi caratteri e colori per i futuri layout Divi AI?

en: Would you like to update this attribute in all of these presets as well?
it: Vuoi aggiornare questo attributo anche in tutti questi preset?

en: Wrap
it: A Capo

en: Wrap Reverse
it: A Capo Inverso

en: Wrapper HTML tag.
it: Tag HTML contenitore.

en: Write & Replace
it: Scrivi e sostituisci

en: Write Automatically
it: Scrivi automaticamente

en: Write With AI
it: Scrivi con l'intelligenza artificiale

en: Write free-form css using the keyword %s to target this module. i.e. %s
it: Scrivi CSS libero usando la parola chiave %s per impostare questo modulo come target. ad es. %s

en: X Profile Url
it: URL del profilo X

en: X-Height (ex)
it: Altezza X (ex)

en: X-Ray
it: Raggi X

en: X-Ray Mode
it: Modalità Raggi X

en: Year: %s
it: Anno: %s

en: Yes
it: Sì

en: Yes Please!
it: Sì grazie!

en: Yesterday
it: Ieri

en: You Have Unsaved Changes
it: Hai Modifiche Non Salvate

en: You are about to delete a global layout. This will disconnect all templates that use this global layout and duplicate it in place. Are you sure you wish to continue?
it: Stai per eliminare un layout globale. Questo scollega tutti i template che utilizzano questo layout globale e lo duplica al suo posto. Vuoi davvero continuare?

en: You are no longer logged in to WordPress, so your changes cannot be saved from this tab. Your work is still in this editor as long as you keep this tab open and do not reload the page. Click Login to open WordPress in a new tab, sign in there, then come back to this tab and try Save again.
it: Non hai più effettuato l’accesso a WordPress, quindi le modifiche non possono essere salvate da questa scheda. Il tuo lavoro rimane in questo editor finché mantieni aperta questa scheda e non ricarichi la pagina. Fai clic su Login per aprire WordPress in una nuova scheda, accedi lì, quindi torna a questa scheda e riprova a Salvare.

en: You can add borders to any element, customize their appearance and assign unique styles to each edge.
it: Puoi aggiungere bordi a qualsiasi elemento, personalizzare il loro aspetto e assegnare stili unici a ciascun bordo.

en: You can find your API Key <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank" rel="noreferrer">here</a>.
it: Puoi trovare la tua chiave API <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank" rel="noreferrer">qui</a>.

en: You can pick unique background colors for toggles when they are in their open and closed states. Choose the closed state background color here.
it: Puoi scegliere colori di sfondo unici per i cavicchi quando sono nei loro stati aperto e chiuso. Scegli qui il colore dello sfondo a stato chiuso.

en: You can pick unique background colors for toggles when they are in their open and closed states. Choose the open state background color here.
it: Puoi scegliere colori di sfondo unici per i cavicchi quando sono nei loro stati aperto e chiuso. Scegli qui il colore di sfondo a stato aperto.

en: You can pick unique text colors for toggle titles when they are open and closed. Choose the closed state title color here.
it: Puoi scegliere colori di testo univoci per attivare o disattivare i titoli quando sono aperti e chiusi. Scegli qui il colore del titolo di stato chiuso.

en: You can pick unique text colors for toggle titles when they are open and closed. Choose the open state title color here.
it: Puoi scegliere colori di testo univoci per attivare o disattivare i titoli quando sono aperti e chiusi. Scegli qui il colore del titolo di stato aperto.

en: You cannot use `divi` namespace. `divi` namespace is reserved for built-in module that is authored by Elegant Themes.
it: Non puoi utilizzare il namespace `divi`. Il namespace `divi` è riservato ai moduli integrati realizzati da Elegant Themes.

en: You do not have permission to access this Theme Builder page.
it: Non hai i permessi per accedere a questa pagina di Theme Builder.

en: You do not have permission to create posts of this type.
it: Non hai l'autorizzazione per creare post di questo tipo.

en: You do not have permission to duplicate this post.
it: Non hai l'autorizzazione per duplicare questo post.

en: You do not have permission to edit one or more posts.
it: Non hai l'autorizzazione per modificare uno o più post.

en: You do not have permission to edit this post.
it: Non hai i permessi per modificare questo articolo.

en: You do not have permission to reorder posts of this type.
it: Non hai l'autorizzazione per riordinare post di questo tipo.

en: You do not have permission to trash this post.
it: Non hai l'autorizzazione per cestinare questo post.

en: You do not have sufficient permissions to modify this category.
it: Non disponi di autorizzazioni sufficienti per modificare questa categoria.

en: You do not have sufficient permissions to modify this tag.
it: Non disponi di autorizzazioni sufficienti per modificare questo tag.

en: You do not have sufficient permissions to modify this taxonomy term.
it: Non disponi di autorizzazioni sufficienti per modificare questo termine di tassonomia.

en: You don't have sufficient permissions to access this content.
it: Non disponi di autorizzazioni sufficienti per accedere a questo contenuto.

en: You entered the wrong number in captcha.
it: Hai inserito un numero errato nel captcha.

en: You have not saved any items to your Divi Library yet. Once an item has been saved to your library, it will appear here for easy use.
it: Non hai ancora salvato alcun elemento nella tua Libreria Divi. Una volta salvato un elemento nella libreria, comparirà qui per un utilizzo rapido.

en: You may be interested in&hellip;
it: Potrebbe interessarti&hellip;

en: You must be %1$slogged in%2$s to post a review.
it: Devi aver effettuato l'accesso %1$slogged in%2$s per pubblicare una recensione.

en: You must be a human to submit this form.
it: Devi essere umano per inviare questo modulo.

en: You must be logged in to checkout.
it: Devi essere connesso per effettuare il checkout.

en: You've made changes to the <strong>%1$s</strong> Group preset settings. This will affect all <strong>%1$s</strong> Groups across your entire site. Do you wish to proceed?
it: Hai apportato modifiche alle impostazioni del preset del gruppo <strong>%1$s</strong>. Questo influirà su tutti i gruppi <strong>%1$s</strong> in tutto il sito. Vuoi procedere?

en: You've made changes to the <strong>%1$s</strong> Module preset settings. This will affect all <strong>%1$s</strong> Modules across your entire site. Do you wish to proceed?
it: Hai apportato modifiche alle impostazioni del preset del modulo <strong>%1$s</strong>. Questo influirà su tutti i moduli <strong>%1$s</strong> in tutto il sito. Vuoi procedere?

en: YouTube video
it: Video YouTube

en: Your Current Page Title
it: Titolo Della Pagina Corrente

en: Your Dynamic Post Title Will Display Here
it: Il Titolo Dinamico del Tuo Articolo Verrà Visualizzato Qui

en: Your Existing Pages
it: Le tue pagine esistenti

en: Your Save Has Failed
it: Il tuo salvataggio non è riuscito

en: Your Saved Layouts
it: Carica Layout

en: Your Title Goes Here
it: Il Tuo Titolo Va Qui

en: Your cart is currently empty.
it: Il tuo carrello è attualmente vuoto.

en: Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.
it: Il tuo contenuto va qui. Modifica o rimuovi questo testo inline o nelle impostazioni Contenuto del modulo. Puoi anche definire lo stile di ogni aspetto di questo contenuto nelle impostazioni Design del modulo e persino applicare CSS personalizzato a questo testo nelle impostazioni Avanzate del modulo.

en: Your dynamic author bio will display here. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.
it: La biografia dinamica dell’autore verrà visualizzata qui. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.

en: Your dynamic category description will display here. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.
it: La descrizione dinamica della categoria verrà visualizzata qui. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.

en: Your dynamic post excerpt will display here. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.
it: L’estratto dinamico dell’articolo verrà visualizzato qui. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.

en: Your order
it: Il tuo ordine

en: Your page contains changes that have not been saved. If you close the builder without saving, these changes will be lost. If you would like to leave the builder and save all changes, please select <strong>Save & Exit</strong>. If you would like to discard all recent changes, choose <strong>Discard & Exit</strong>.
it: La tua pagina contiene delle modifiche non salvate. Se chiudi il costruttore senza salvare, queste modifiche verranno perse. Se vuoi uscire dal costruttore e salvare tutte le modifiche, seleziona <strong> Salva & Esci</strong>. Se desideri abbandonare tutte le modifiche recenti, scegli <strong>Abbandona & Esci</strong>.

en: Your rating
it: La tua valutazione

en: Your review
it: La tua recensione

en: Your saved layouts could not be loaded because this site's database limits large library queries. Contact your host about increasing MySQL join limits, or reduce the number of items in the Divi Library.
it: Non è stato possibile caricare i layout salvati perché il database di questo sito limita le query di grandi dimensioni sulla libreria. Contatta il tuo host per aumentare i limiti di join di MySQL oppure riduci il numero di elementi nella Libreria Divi.

en: Your session has ended
it: La tua sessione è terminata

en: Your session has ended. Please log in again, refresh this tab, and retry export.
it: La sessione è terminata. Accedi di nuovo, aggiorna questa scheda e riprova l'esportazione.

en: Zero-width (ch)
it: Larghezza zero (ch)

en: Zoom
it: Ingrandisci

en: Zoom Icon Color
it: Colore Icona di Zoom

en: Zoom In
it: Ingrandisci

en: Zoom Out
it: Riduci Zoom

en: Zoom to 25%
it: Zoom al 25%

en: Zoom to 50%
it: Zoom al 50%

en: Zoom to 75%
it: Zoom al 75%

en: \"Build From Scratch\" loads a pre-built WooCommerce page layout, with which you build on when the Divi Builder is enabled. \"Default\" option lets you use default WooCommerce page layout.
it: \"Crea Da Zero\" carica un layout di pagina WooCommerce predefinito, su cui puoi lavorare quando Divi Builder è abilitato. L'opzione \"Predefinito\" ti consente di usare il layout di pagina WooCommerce predefinito.

en: a path starting with /, or
it: un percorso che inizia con /, oppure

en: an anchor (#...), or
it: un’ancora (#...), oppure

en: bottom
it: in basso

en: by
it: di

en: by
it: da

en: by %s
it: di %s

en: center
it: centro

en: close Modal
it: chiudi Modal

en: color
it: colore

en: colors
it: colori

en: comments
it: commenti

en: contains
it: contiene

en: cookie
it: biscotto

en: cookie with
it: biscotto con

en: css var
it: var CSS

en: custom field
it: campo personalizzato

en: default
it: predefinito

en: delay
it: ritardo

en: does not contain
it: non contiene

en: does not equal
it: non uguale

en: e.g., 3n+1
it: ad esempio, 3n+1

en: elect a widget-area that you would like to display. You can create new widget areas within the Appearances > Widgets tab.
it: Seleziona un'area widget che desideri visualizzare. Puoi creare nuove aree widget nella scheda Aspetto > Widget.

en: enter a %s
it: inserisci un %s

en: equals
it: Uguale

en: fonts
it: font

en: gradient
it: sfumatura

en: gradients
it: sfumature

en: has been added to cart.
it: è stato aggiunto al carrello.

en: has no value
it: non ha valore

en: http(s):// or www., or
it: http(s):// o www., oppure

en: image
it: immagine

en: images
it: immagini

en: invalid payment method
it: metodo di pagamento non valido

en: is any value
it: è qualsiasi valore

en: is empty
it: è vuoto

en: is equal to
it: è uguale a

en: is greater than
it: maggiore di

en: is less than
it: minore di

en: is not empty
it: non è vuoto

en: is not equal to
it: non è uguale a

en: left
it: sinistra

en: links
it: link

[ctx: number of comments]
en: %s Comment | %s Comments
it[0]: %s Commento
it[1]: %s Commenti

en: numbers
it: numeri

en: product is in stock
it: il prodotto è disponibile

en: product is out of stock
it: il prodotto è esaurito

en: reCAPTCHA v3 returns a score between 0 and 1 where 1 is very likely a good interaction, and 0 is very likely a bot. With this setting you can choose the minimum score that should be considered a good interaction.
it: reCAPTCHA v3 restituisce un punteggio compreso tra 0 e 1 dove 1 è molto probabilmente una buona interazione e 0 è molto probabilmente un bot. Con questa impostazione puoi scegliere il punteggio minimo che dovrebbe essere considerato una buona interazione.

en: read more
it: leggi tutto

en: read more...
it: leggi di più...

en: right
it: destra

en: select a %s
it: seleziona un %s

en: string
it: stringa

en: tel:, mailto:, or another supported custom scheme.
it: tel:, mailto: o un altro schema personalizzato supportato.

en: terms data cannot be empty.
it: I dati dei termini non possono essere vuoti.

en: text
it: testo

en: times
it: volte

en: to clear your search filters.
it: per cancellare i filtri di ricerca.

en: top
it: in alto

en: upload an %s
it: carica un %s

en: url
it: URL

en: value
it: valore

en: {{entity}} Offset
it: Offset {{entity}}

en: {{entity}} Per Page
it: {{entity}} Per Pagina

en: « Older Entries
it: « Voci Meno Recenti
