Divi - en to sv translation catalogue (4909 entries)

en: %1$s %2$s Layout
sv: Layout För %1$s %2$s

en: %1$s Alternating Background Color
sv: %1$s omväxlande bakgrundsfärg

en: %1$s Archive Page
sv: Arkivsida För %1$s

en: %1$s Attributes
sv: %1$s-attribut

en: %1$s Author
sv: %1$s-författare

en: %1$s Background
sv: %1$s Bakgrund

en: %1$s Background Color
sv: %1$s bakgrundsfärg

en: %1$s Border Color
sv: %1$s Gräns Färgen

en: %1$s Border Radius
sv: %1$s Gränsen Radie

en: %1$s Border Width
sv: %1$s Gränsen Bredd

en: %1$s Categories
sv: %1$s Kategorier

en: %1$s Comment Count
sv: %1$s Antal Kommentarer

en: %1$s Excerpt
sv: %1$s Utdrag

en: %1$s Focus Background Color
sv: %1$s Fokus Bakgrundsfärg

en: %1$s Focus Text Color
sv: %1$s Fokustext Färg

en: %1$s Font
sv: %1$s Typsnitt

en: %1$s Icon
sv: %1$s Ikon

en: %1$s Icon Color
sv: %1$s Ikon Färg

en: %1$s Icon Placement
sv: %1$s Ikonen Placering

en: %1$s Letter Spacing
sv: %1$s Avstånd mellan bokstäver

en: %1$s Line Height
sv: %1$s Radavstånd

en: %1$s Link
sv: %1$s-länk

en: %1$s Modified Date
sv: %1$s Ändringsdatum

en: %1$s Name
sv: %1$s-Namn

en: %1$s Publish Date
sv: %1$s Publiceringsdatum

en: %1$s Relationship
sv: %1$s Förhållande

en: %1$s Tags
sv: %1$s Taggar

en: %1$s Text Alignment
sv: %1$s Textjustering

en: %1$s Text Color
sv: %1$s Textfärg

en: %1$s Text Size
sv: %1$s Text Storlek

en: %1$s Title
sv: %1$s Titel

en: %1$s in Specific %2$s
sv: %1$s I Specifik %2$s

en: %1$s review for %2$s | %1$s reviews for %2$s
sv[0]: %1$s recension för %2$s
sv[1]: %1$s recensioner för %2$s

en: %1$s with Specific %2$s
sv: %1$s Med Specifik %2$s

en: %1$s/Archive Title
sv: %1$s/Arkivtitel

en: %1$s: The value may not be greater than %2$d characters.
sv: %1$s: Värdet får inte vara längre än %2$d tecken.

en: %1$s: The value must be at least %2$d characters.
sv: %1$s: Värdet måste vara minst %2$d tecken.

en: %1s %2s Alignment
sv: %1s %2s Justering

en: %1s Margin
sv: %1s Marginal

en: %1s Padding
sv: %1s Utfyllnad

en: %2$s estimated time remaining: %1$dmin
sv: %2$s uppskattad återstående tid: %1$d min

en: %d image From Unsplash
sv: %d bild Från Unsplash

en: %d selected
sv: %d markerade

en: %d unsupported file skipped.
sv: %d fil som inte stöds hoppades över.

en: %s Admin Label
sv: %s-Adminetikett

en: %s Alignment
sv: %s Justering

en: %s Animation Delay
sv: Animeringsfördröjning för %s

en: %s Animation Direction
sv: Animeringsriktning för %s

en: %s Animation Duration
sv: Animeringslängd för %s

en: %s Animation Intensity
sv: Animeringsintensitet för %s

en: %s Animation Repeat
sv: Upprepa animering för %s

en: %s Animation Speed Curve
sv: Hastighetskurva för animering för %s

en: %s Animation Starting Opacity
sv: Startopacitet för animering för %s

en: %s Animation Style
sv: Animeringsstil för %s

en: %s Background
sv: %s-Bakgrund

en: %s Background Color
sv: Bakgrundsfärg för %s

en: %s Background Gradient
sv: %s Bakgrundsgradient

en: %s Background Image
sv: %s Bakgrundsbild

en: %s Background Mask
sv: %s Bakgrundsmask

en: %s Background Pattern
sv: %s Bakgrundsmönster

en: %s Background Video Height
sv: %s Höjd På Bakgrundsvideo

en: %s Background Video MP4
sv: %s Bakgrundsvideo MP4

en: %s Background Video Webm
sv: %s Bakgrundsvideo Webm

en: %s Background Video Width
sv: %s Bredd På Bakgrundsvideo

en: %s Blend
sv: %s Blandning

en: %s Blur
sv: %s Oskärpa

en: %s Border Color
sv: %s Ramfärg

en: %s Border Radius
sv: %s Hörnradie

en: %s Border Style
sv: %s Ramstil

en: %s Border Styles
sv: %s Ramstilar

en: %s Border Weight
sv: Ram-Tjocklek För %s

en: %s Border Width
sv: %s Rambredd

en: %s Bottom Sticky Limit
sv: Nedre klistrig gräns för %s

en: %s Box Shadow
sv: %s-Skugga

en: %s Box Shadow Blur Strength
sv: %s Oskärpestyrka För Skugga

en: %s Box Shadow Horizontal Position
sv: %s Horisontell Position För Skugga

en: %s Box Shadow Position
sv: %s Skuggposition

en: %s Box Shadow Spread Strength
sv: %s Spridningsstyrka För Skugga

en: %s Box Shadow Vertical Position
sv: %s Vertikal Position För Skugga

en: %s Breakpoint
sv: %s-Brytpunkt

en: %s Brightness
sv: %s Ljusstyrka

en: %s Button
sv: %s-Knapp

en: %s CSS Class
sv: CSS-Klass För %s

en: %s CSS ID
sv: CSS-ID För %s

en: %s Color
sv: Färg För %s

en: %s Conditions
sv: %s-Villkor

en: %s Contrast
sv: %s Kontrast

en: %s Custom CSS
sv: %s-Anpassad CSS

en: %s Default Preset
sv: %s Standardförinställning

en: %s Disable on
sv: %s Inaktivera På

en: %s Element Label
sv: Elementetikett för %s

en: %s Fill Type
sv: %s-Fyllningstyp

en: %s Font
sv: %s Typsnitt

en: %s Font Size
sv: Teckenstorlek För %s

en: %s Font Style
sv: %s Typsnittsstil

en: %s Font Weight
sv: %s Typsnittsvikt

en: %s Gradient Fill
sv: %s Gradientfyllning

en: %s Heading Level
sv: %s Rubriknivå

en: %s Height
sv: %s Höjd

en: %s Horizontal Offset
sv: %s Horisontell Förskjutning

en: %s Horizontal Overflow
sv: %s Horisontellt Spill

en: %s Hue
sv: %s Nyans

en: %s ID & Classes
sv: %s-ID Och Klasser

en: %s Icon
sv: %s Ikon

en: %s Icon Color
sv: %s Ikonfärg

en: %s Icon Placement
sv: %s Ikonplacering

en: %s Image Fill
sv: %s Bildfyllning

en: %s Interactions
sv: %s-Interaktioner

en: %s Invert
sv: %s Invertera

en: %s Item Indent
sv: Indragning För %s-Objekt

en: %s Letter Spacing
sv: %s Teckenavstånd

en: %s Line Color
sv: %s Linjefärg

en: %s Line Height
sv: %s Radavstånd

en: %s Line Style
sv: %s Linjestil

en: %s Link
sv: %s-Länk

en: %s Link Target
sv: %s-Länkmål

en: %s Link URL
sv: %s-Länk URL

en: %s Margin
sv: Marginal för %s

en: %s Mask Aspect Ratio
sv: %s Maskens Bildförhållande

en: %s Mask Blend Mode
sv: %s Maskens Blandningsläge

en: %s Mask Color
sv: %s Maskfärg

en: %s Mask Height
sv: %s Maskhöjd

en: %s Mask Horizontal Offset
sv: %s Mask Horisontell Förskjutning

en: %s Mask Position
sv: %s Maskposition

en: %s Mask Size
sv: %s Maskstorlek

en: %s Mask Transform
sv: %s Masktransformering

en: %s Mask Vertical Offset
sv: %s Mask Vertikal Förskjutning

en: %s Mask Width
sv: %s Maskbredd

en: %s Max Height
sv: %s Maxhöjd

en: %s Max Width
sv: %s Maxbredd

en: %s Min Height
sv: %s Minhöjd

en: %s Module
sv: %s-Modul

en: %s Motion Effect Trigger
sv: %s Utlösare För Rörelseeffekt

en: %s Name
sv: %s-Namn

en: %s Not Supported
sv: %s Stöds Inte

en: %s Offset From Surrounding Sticky Elements
sv: Förskjutning från omgivande klistriga element för %s

en: %s Offset Origin
sv: %s Ursprung För Förskjutning

en: %s Opacity
sv: %s Opacitet

en: %s Padding
sv: Utfyllnad för %s

en: %s Parallax Method
sv: %s Parallaxmetod

en: %s Pattern Blend Mode
sv: %s Mönstrets Blandningsläge

en: %s Pattern Color
sv: %s Mönsterfärg

en: %s Pattern Height
sv: %s Mönsterhöjd

en: %s Pattern Horizontal Offset
sv: %s Mönster Horisontell Förskjutning

en: %s Pattern Repeat
sv: %s Mönsterupprepning

en: %s Pattern Repeat Origin
sv: %s Ursprung För Mönsterupprepning

en: %s Pattern Size
sv: %s Mönsterstorlek

en: %s Pattern Transform
sv: %s Mönstertransformering

en: %s Pattern Vertical Offset
sv: %s Mönster Vertikal Förskjutning

en: %s Pattern Width
sv: %s Mönsterbredd

en: %s Placeholder Text
sv: %s Platshållartext

en: %s Position
sv: %s-Position

en: %s Preset
sv: %s Förinställning

en: %s Preset 1
sv: Förinställning 1 för %s

en: %s Presets
sv: %s Förinställningar

en: %s Relationship
sv: Relation för %s

en: %s Saturate
sv: %s Mättnad

en: %s Scroll Effects
sv: %s-Rulleffekter

en: %s Scroll Transform Effects
sv: %s Skrolltransformeringseffekter

en: %s Settings
sv: %s-inställningar

en: %s Shadow Color
sv: %s Skuggfärg

en: %s Size
sv: Storlek för %s

en: %s State
sv: %s-Läge

en: %s Sticky Bottom Offset
sv: Klistrig bottenförskjutning för %s

en: %s Sticky Position
sv: Klistrig position för %s

en: %s Sticky Top Offset
sv: Klistrig toppförskjutning för %s

en: %s Stroke Color
sv: %s Konturfärg

en: %s Stroke Width
sv: %s Konturbreddd

en: %s Style
sv: %s Stil

en: %s Style Position
sv: %s Stilposition

en: %s Style Type
sv: %s Stiltyp

en: %s Text
sv: %s-Text

en: %s Text Alignment
sv: %s Textjustering

en: %s Text Color
sv: %s Textfärg

en: %s Text Shadow
sv: Textskugga för %s

en: %s Text Shadow Blur Strength
sv: Textskugga suddstyrka för %s

en: %s Text Shadow Color
sv: Textskuggefärg för %s

en: %s Text Shadow Horizontal Length
sv: Textskugga horisontell längd för %s

en: %s Text Shadow Vertical Length
sv: Textskugga vertikal längd för %s

en: %s Text Size
sv: %s Textstorlek

en: %s Toggle Mask
sv: %s Växla Mask

en: %s Toggle Pattern
sv: %s Växla Mönster

en: %s Top Sticky Limit
sv: Övre klistrig gräns för %s

en: %s Transforms
sv: Transformer för %s

en: %s Transition
sv: %s-Övergång

en: %s Transition Default and Sticky Styles
sv: Övergång mellan standard- och klistriga stilar för %s

en: %s Transition Delay
sv: Övergångsfördröjning för %s

en: %s Transition Duration
sv: Övergångsvaraktighet för %s

en: %s Transition Speed Curve
sv: Övergångens hastighetskurva för %s

en: %s Use Parallax Effect
sv: %s Använd Parallaxeffekt

en: %s Vertical Offset
sv: %s Vertikal Förskjutning

en: %s Vertical Overflow
sv: %s Vertikalt Spill

en: %s Visibility
sv: %s-Synlighet

en: %s Weight
sv: %s Vikt

en: %s Width
sv: %s Bredd

en: %s Z Index
sv: Z-index för %s

en: %s are given a border to separate them from normal text. Pick a color to use for that border.
sv: %s får en ram för att skilja dem från normal text. Välj en färg för den ramen.

en: %s are given a border to separate them from normal text. You can increase or decrease the size of that border using this setting.
sv: %s får en ram för att skilja dem från normal text. Du kan öka eller minska tjockleken på ramen med den här inställningen.

en: %s by %s
sv: %s av %s

en: %s quantity
sv: Antal %s

en: %s result
sv: %s resultat

en: %s: The field is required.
sv: %s: Fältet är obligatoriskt.

en: %s: The selected value is invalid.
sv: %s: Det valda värdet är ogiltigt.

en: %s: The selected value is not exist.
sv: %s: Det valda värdet finns inte.

en: %s: The value may only contain letters and numbers.
sv: %s: Värdet får endast innehålla bokstäver och siffror.

en: %s: The value may only contain letters.
sv: %s: Värdet får endast innehålla bokstäver.

en: %s: The value may only contain numbers.
sv: %s: Värdet får endast innehålla siffror.

en: %s: The value must be a valid email address.
sv: %s: Värdet måste vara en giltig e-postadress.

en: &laquo; Older Entries
sv: &laquo; Äldre Inlägg

en: (Copy)
sv: (Kopia)

en: (estimated for %s)
sv: (beräknad för %s)

en: + Add Larger Variable
sv: + Lägg Till Större Variabel

en: + Add Smaller Variable
sv: + Lägg Till Mindre Variabel

en: + Select Category, Tags, ...
sv: + Välj kategori, taggar, ...

en: + Select posts
sv: + Välj inlägg

en: , Reset after
sv: , Återställ efter

en: - Remove Largest Variable
sv: - Ta Bort Största Variabel

en: - Remove Smallest Variable
sv: - Ta Bort Minsta Variabel

en: 0 Comments
sv: 0 Kommentarer

en: 0 comments
sv: 0 kommentarer

en: 0 items
sv: 0 artiklar

en: 08.06.1999 (m.d.Y)
sv: 1999-06-08 (m.d.Y)

en: 08/06/1999 (m/d/Y)
sv: 1999-08-06 (m/d/Y)

en: 1 Column
sv: 1 kolumn

en: 1 Comment
sv: 1 Kommentar

en: 1 comment
sv: 1 kommentar

en: 1rem Equals (px)
sv: 1rem Motsvarar (px)

en: 2 Column
sv: 2 kolumn

en: 2 Columns
sv: 2 Kolumner

en: 3 Columns
sv: 3 Kolumner

en: 3D Diamonds
sv: 3D diamanter

en: 4 Columns
sv: 4 Kolumner

en: 404 Error Page
sv: Felsida 404

en: 404 Not Found
sv: 404 Hittades Inte

en: 404 Page
sv: 404-Sida

en: 404 error pages do not have editable page settings.
sv: 404-felsidor har inga redigerbara sidinställningar.

en: 5 Columns
sv: 5 Kolumner

en: 6 Aug, 1999 (j M, Y)
sv: 6 aug, 1999 (j M, Y)

en: 6 Columns
sv: 6 Kolumner

en: <p class="description">Select a menu that should be used in the module. <a href="%s" target="_blank">Click here to create new menu</a>.</p>
sv: <p class="description">Välj en meny som ska användas i modulen. <a href="%s" target="_blank">Klicka här för att skapa en ny meny</a>.</p>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
sv: <span class="meta-nav">&larr;</span> Äldre Kommentarer

en: <strong>Woo Billing Address Module</strong> and <strong>Woo Shipping Address Module</strong> must be added to this page to allow users to submit orders.
sv: <strong>Woo Billing Address Module</strong> och <strong>Woo Shipping Address Module</strong> måste läggas till på den här sidan för att användare ska kunna skicka in beställningar.

en: <strong>Woo Billing Address Module</strong> must be added to this page to allow users to submit orders.
sv: <strong>Woo Billing Address Module</strong> måste läggas till på den här sidan för att användare ska kunna skicka in beställningar.

en: A Module
sv: En Modul

en: A Post Content module is required in order to add unique content within the Theme Builder template. Once a Post Content module has been added to the template, you will be able to add unique post content within that area for each post using the template.
sv: En modul för Inläggsinnehåll krävs för att kunna lägga till unikt innehåll i mallen i Theme Builder. När en modul för Inläggsinnehåll har lagts till i mallen kan du lägga till unikt inläggsinnehåll i det området för varje inlägg som använder mallen.

en: A Row
sv: En Rad

en: A Section
sv: En Sektion

en: A Specific URL Parameter
sv: En specifik URL-parameter

en: A backup exists for the Theme Builder that is newer than the version you are currently viewing. This backup was captured during your previous editing session, but you never saved it. Would you like to restore this backup and continue editing where you left off?
sv: En säkerhetskopia finns för Theme Builder som är nyare än versionen du visar just nu. Den här säkerhetskopian skapades under din föregående redigeringssession, men du sparade den aldrig. Vill du återställa den här säkerhetskopian och fortsätta redigera där du slutade?

en: A global color can't equal itself
sv: En global färg kan inte vara lika med sig själv

en: A menu item cannot be its own parent.
sv: Ett menyalternativ kan inte vara sin egen överordnade.

en: A name to associate with the account when displayed in the account select field.
sv: Ett namn som ska kopplas till kontot när det visas i kontovalsfältet.

en: A valid URL should start with
sv: En giltig URL bör börja med

en: ACF Groups
sv: ACF-grupper

en: AI Agent
sv: AI-agent

en: AI Image
sv: AI-Bild

en: AI Quick Action
sv: AI Snabbåtgärd

en: Above
sv: Ovanför

en: Above Title
sv: Över titel

en: Absolute
sv: Absolut

en: Accent Color
sv: Accentfärg

en: Acceptance Message
sv: Godkännandemeddelande

en: Access Token
sv: Åtkomsttoken

en: Accordion
sv: Dragspel

en: Accordion Item
sv: Dragspelselement

en: Accordion Items
sv: Dragspelselement

en: Accordions
sv: dragspel

en: Account
sv: Konto

en: Account Name
sv: Konto Namn

en: Action
sv: Sektion

en: Action Icons On Hover
sv: Åtgärdsikoner Vid Hovring

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Activate Preset
sv: Aktivera förinställning

en: Active
sv: Aktiv

en: Active Groups
sv: Aktiva Grupper

en: Active Link Color
sv: Färg på aktiv länk

en: Active Menu Link
sv: Aktiv menylänk

en: Active Portfolio Filter
sv: Aktivt Portfolio-filter

en: Active Tab
sv: Aktiv flik

en: Active Tab Background Color
sv: Bakgrundsfärg för aktiv flik

en: Active Tab Text
sv: Text För Aktiv Flik

en: Active Tab Text Color
sv: Aktiv flik textfärg

en: Actual Size
sv: Verklig Storlek

en: Add
sv: Lägg till

en: Add %s
sv: Lägg Till %s

en: Add API Key
sv: Lägg Till API-nyckel

en: Add Attribute
sv: Lägg Till Attribut

en: Add Audio
sv: Lägg Till Ljud

en: Add Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Add Background Gradient
sv: Bakgrundsgradient

en: Add Background Image
sv: Bakgrundsbild

en: Add Background Mask
sv: Lägg till bakgrundsmask

en: Add Background Pattern
sv: Lägg till bakgrundsmönster

en: Add Background Video
sv: Ange som bakgrundsvideo

en: Add Canvas
sv: Lägg Till Arbetsytevy

en: Add Checkbox
sv: Lägg Till Kryssruta

en: Add Column
sv: Lägg Till Kolumn

en: Add Condition
sv: Lägg till skick

en: Add Cookie
sv: Lägg Till Cookie

en: Add Custom Body
sv: Lägg Till Anpassad Huvuddel

en: Add Custom Footer
sv: Lägg Till Anpassad Sidfot

en: Add Custom Header
sv: Lägg Till Anpassat Sidhuvud

en: Add Element
sv: Lägg Till Element

en: Add Element Above
sv: Lägg Till Element Ovanför

en: Add Element Below
sv: Lägg Till Element Under

en: Add Element Inside
sv: Lägg Till Element Inuti

en: Add From Library
sv: Lägg Till Från Biblioteket

en: Add From Sets Library
sv: Lägg Till Från Setbiblioteket

en: Add Fullwidth Section
sv: Lägg Till Fullbreddsavsnitt

en: Add Gallery Images
sv: Galleribilder

en: Add Global Body
sv: Lägg Till Global Huvuddel

en: Add Global Color
sv: Lägg till global färg

en: Add Global Font
sv: Lägg Till Globalt Typsnitt

en: Add Global Footer
sv: Lägg Till Global Sidfot

en: Add Global Gradient
sv: Lägg till global gradient

en: Add Global Header
sv: Lägg Till Globalt Sidhuvud

en: Add Global Image
sv: Lägg Till Global Bild

en: Add Global Link
sv: Lägg Till Global Länk

en: Add Global Number
sv: Lägg Till Globalt Tal

en: Add Global Text
sv: Lägg Till Global Text

en: Add Gradient
sv: Lägg till gradient

en: Add Grid Offset Rule
sv: Lägg Till Rutnätsförskjutningsregel

en: Add Image
sv: Bild

en: Add Interaction
sv: Lägg Till Interaktion

en: Add Layout
sv: Lägg Till Layout

en: Add Media
sv: Lägg till media

en: Add Meta Query
sv: Lägg Till Meta-fråga

en: Add Module
sv: Lägg Till Modul

en: Add New
sv: Lägg till ny

en: Add New %s
sv: Lägg till ny %s

en: Add New %s Or Row
sv: Lägg Till Ny %s Eller Rad

en: Add New Body Template
sv: Lägg Till Ny Huvuddelsmall

en: Add New Footer Template
sv: Lägg Till Ny Sidfotsmall

en: Add New Fullwidth Row
sv: Lägg Till Ny Fullbreddsrad

en: Add New Global Canvas
sv: Lägg till ny Global Canvas

en: Add New Header Template
sv: Lägg Till Ny Sidhuvudsmall

en: Add New Item
sv: Lägg till nytt objekt

en: Add New Module
sv: Lägg till ny modul

en: Add New Module Or Row
sv: Lägg Till Ny Modul Eller Rad

en: Add New Preset
sv: Lägg till ny förinställning

en: Add New Row
sv: Lägg till ny rad

en: Add New Section
sv: Lägg till ny sektion

en: Add New Template
sv: Lägg Till Ny Mall

en: Add New Theme Builder
sv: Lägg Till Ny Theme Builder

en: Add New Theme Builder Item
sv: Lägg Till Nytt Theme Builder-Objekt

en: Add Page
sv: Lägg Till Sida

en: Add Placeholder Content To New Modules
sv: Lägg till platsinnehållsinnehåll till nya moduler

en: Add Preset
sv: Lägg Till Förinställning

en: Add Radio
sv: Lägg Till Alternativknapp

en: Add Regular Section
sv: Lägg Till Vanligt Avsnitt

en: Add SVG
sv: Lägg till SVG

en: Add Specialty Section
sv: Lägg till specialsektion

en: Add To Category
sv: Lägg Till I Kategori

en: Add To Tags
sv: Lägg Till I Taggar

en: Add Variables To My Site
sv: Lägg Till Variabler På Min Webbplats

en: Add Video
sv: Video

en: Add a review
sv: Lägg till en recension

en: Add and position gradient stops for text fill.
sv: Lägg till och placera gradientstopp för textfyllning.

en: Add custom HTML after the element wrapper.
sv: Lägg till anpassad HTML efter elementets omslag.

en: Add custom HTML before the element wrapper.
sv: Lägg till anpassad HTML före elementets omslag.

en: Add from Library
sv: Lägg Till Från Biblioteket

en: Add to %1$s Library
sv: Lägg Till I %1$s-Biblioteket

en: Add to Categories
sv: Lägg Till I Kategorier

en: Add to Library
sv: Lägg Till I Bibliotek

en: Add to Tags
sv: Lägg Till I Taggar

en: Add two or more color stops to your gradient background. Each stop can be dragged to any position on the gradient bar. From each color stop to the next the color is interpolated into a smooth gradient.
sv: Lägg till två eller flera färgstopp till din gradientbakgrund. Varje stopp kan dras till valfri position på övertoningsfältet. Från varje färgstopp till nästa interpoleras färgen till en jämn gradient.

en: Add two or more color stops to your gradient. Drag each stop to position it on the gradient bar.
sv: Lägg till två eller fler färgstopp i din gradient. Dra varje stopp för att placera det på gradientfältet.

en: Add/Delete Item
sv: Lägg Till/Ta Bort Objekt

en: Added %s
sv: Lade Till %s

en: Added Column
sv: Lade Till Kolumn

en: Added Flex Column
sv: Lade Till Flexkolumn

en: Added Flex Grid
sv: Lade Till Flexrutnät

en: Added Group Preset
sv: Lade Till Gruppförinställning

en: Added Module Preset
sv: Lade Till Modulförinställning

en: Added Row
sv: Lade Till Rad

en: Added Specialty Section
sv: Lade Till Specialsektion

en: Added template
sv: Mall tillagd

en: Adding color variables will update your website's existing base colors (primary, secondary, heading, body and link), as well as any existing duplicate color swatches.
sv: Att lägga till färgvariabler uppdaterar webbplatsens befintliga basfärger (primär, sekundär, rubrik, brödtext och länk), samt eventuella befintliga duplicerade färgrutor.

en: Additional Information
sv: Ytterligare Information

en: Additional information
sv: Ytterligare information

en: Address Line 2
sv: Adressrad 2

en: Adjust how sensitive the mirror movement is to mouse position
sv: Justera hur känslig spegelrörelsen är för muspositionen

en: Adjust the background style of the button by customizing the background color, gradient, and image.
sv: Justera bakgrundsstilen för knappen genom att anpassa bakgrundsfärgen, övertoningen och bilden.

en: Adjust the background style of this element by customizing the background color, gradient, image, video, pattern and mask.
sv: Justera bakgrundsstilen för detta element genom att anpassa bakgrundsfärg, gradient, bild, video, mönster och mask.

en: Adjust the height of the featured image.
sv: Justera höjden på den utvalda bilden.

en: Adjust the horizontal spacing between child elements. This gap applies between columns in both flex and grid layouts.
sv: Justera det horisontella avståndet mellan underelement. Detta mellanrum gäller mellan kolumner i både flex- och gridlayouter.

en: Adjust the max height of the featured image.
sv: Justera maxhöjden på den utvalda bilden.

en: Adjust the max width of the featured image.
sv: Justera den maximala bredden på den utvalda bilden.

en: Adjust the size of the carousel arrows.
sv: Justera storleken på karusellpilarna.

en: Adjust the size of the dot navigation.
sv: Justera storleken på punktnavigeringen.

en: Adjust the spacing between each column in this row.
sv: Justera avståndet mellan varje kolumn i den här raden.

en: Adjust the vertical spacing between child elements. This gap applies between rows in both flex and grid layouts.
sv: Justera det vertikala avståndet mellan underordnade element. Detta mellanrum gäller mellan rader i både flex- och grid-layouter.

en: Adjust the width of the content within the blurb.
sv: Justera bredden på innehållet i blurb.

en: Adjust the width of the featured image.
sv: Justera bredden på den utvalda bilden.

en: Adjusting the grayscale filter will allow you to change the color saturation of the map.
sv: Justering av gråskalfiltret gör att du kan ändra färgmättnad på kartan.

en: Admin Label
sv: Adminetikett

en: Administrator
sv: Administratör

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Advanced Settings
sv: Avancerade Inställningar

en: After
sv: Efter

en: After Every 10th Action
sv: Efter varje tionde åtgärd

en: After Every 20th Action
sv: Efter varje tjugo åtgärd

en: After Every 30th Action
sv: Efter varje 30: e åtgärd

en: After Every 40th Action
sv: Efter varje 40: e åtgärd

en: After Every Action
sv: Efter varje åtgärd

en: After Image
sv: Efter-Bild

en: After Label
sv: Efter-Etikett

en: After Number of Times
sv: Efter Antal gånger

en: Alert
sv: Varning

en: Align Columns
sv: Justera Kolumner

en: Align Content
sv: Justera Innehåll

en: Align Items
sv: Justera Objekt

en: Align Self
sv: Justera Själv

en: Align grid items within their cells horizontally. Controls how items are positioned along the inline (row) axis within their grid area, offering options like start, center, end, and stretch.
sv: Justera grid-objekt horisontellt i sina celler. Styr hur objekten positioneras längs inline- (rad-)axeln inom sitt grid-område, med alternativ som start, center, slut och sträck ut.

en: Align image to the left, right or center.
sv: Justera bilden till vänster, höger eller mitten.

en: Align the %1$s to the left, right, center or justify.
sv: Rikta in %1$s till vänster, höger, centrera eller motivera.

en: Align the %s to the left, right, center or justify.
sv: Justera %s åt vänster, höger, centrerat eller marginaljusterat.

en: Align the module to the left, right or center.
sv: Justera modulen till vänster, höger eller i mitten.

en: Align this item within its grid cell horizontally.
sv: Justera objektet horisontellt i sin rutnätscell.

en: Align this item within its grid cell vertically.
sv: Justera objektet vertikalt i sin rutnätscell.

en: Align to the left, right, center or justify.
sv: Justera åt vänster, höger, centrerat eller marginaljusterat.

en: Align you button to the left, right or center of the module.
sv: Justera knappen till vänster, höger eller mitten i modulen.

en: Align your button to the left, right or center of the module.
sv: Justera din knapp till vänster, höger eller mitt på modulen.

en: Alignment
sv: Justering

en: All
sv: Alla

en: All
sv: Alla

en: All %1$s
sv: Alla %1$s

en: All %1$s Pages
sv: Alla %1$s-Sidor

en: All Archive Pages
sv: Alla Arkivsidor

en: All Attributes
sv: Alla Attribut

en: All Author Pages
sv: Alla Författarsidor

en: All Body Templates
sv: Alla Huvuddelsmallar

en: All Borders
sv: Alla Ramar

en: All Categories
sv: Alla kategorier

en: All Containers
sv: Alla Behållare

en: All Date Pages
sv: Alla Datumsidor

en: All Day
sv: Hela dagen

en: All Divi users can store up to %s items to their Divi Cloud for free. To save more items to your cloud and unlock unlimited storage, upgrade your Divi Cloud membership today. If you build Divi websites for a living, Divi Cloud is an awesome add-on and an amazing time saver. You are going to love it!
sv: Alla Divi-användare kan lagra upp till %s objekt i sin Divi Cloud gratis. För att spara fler objekt i ditt moln och låsa upp obegränsad lagring kan du uppgradera ditt Divi Cloud-medlemskap idag. Om du bygger Divi-webbplatser som yrke är Divi Cloud ett fantastiskt tillägg och en enorm tidsbesparare. Du kommer att älska det!

en: All Elements
sv: Alla Element

en: All Footer Templates
sv: Alla Sidfotsmallar

en: All Header Templates
sv: Alla Sidhuvudsmallar

en: All Modified Fields
sv: Alla Ändrade Fält

en: All Modules
sv: Alla moduler

en: All Option Groups
sv: Alla Alternativgrupper

en: All Presets
sv: Alla Förinställningar

en: All Templates
sv: Alla Mallar

en: All Theme Builder Items
sv: Alla Theme Builder-Objekt

en: All Theme Builders
sv: Alla Theme Builders

en: All Variables
sv: Alla Variabler

en: All available options selected
sv: Alla tillgängliga alternativ markerade

en: All content created in the Divi Builder will be lost. Previous content will be restored. Do you wish to proceed?
sv: Allt innehåll som skapats i Divi Builder kommer att gå förlorat. Tidigare innehåll kommer att återställas. Vill du fortsätta?

en: All of your current page content will be lost. Do you wish to proceed?
sv: Allt innehåll på nuvarande sida kommer förloras. vill du fortsätta?

en: All of your current role settings will be set to defaults. Do you wish to proceed?
sv: Alla dina nuvarande rollinställningar återställs till standardvärden. Vill du fortsätta?

en: All options selected. Type to add custom tags.
sv: Alla alternativ markerade. Skriv för att lägga till anpassade taggar.

en: All values must have units
sv: Alla värden måste ha enheter

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .MP4 version here.
sv: Alla videor bör laddas upp i båda .MP4 .WEBM-format för att säkerställa maximal kompatibilitet i alla webbläsare. Ladda upp .MP4-versionen här.

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .WEBM version here.
sv: Alla videor bör laddas upp i båda .MP4 .WEBM-format för att säkerställa maximal kompatibilitet i alla webbläsare. Ladda upp .WEBM-versionen här.

en: Allow video to be paused by other players when they begin playing
sv: Tillåt videon att pausas av andra spelare när de börjar spela

en: Allow video to be paused while it is not in the visible area.
sv: Tillåt videon att pausas av andra spelare när de börjar spela

en: Allowed Symbols
sv: Tillåtna symboler

en: Alpha Intensity
sv: Alfaintensitet

en: Alpha Suffix
sv: Alfasuffix

en: Alphanumeric Only (A-Z, 0-9)
sv: Bara bokstäver och siffror (A-Z, 0-9)

en: Also Save All %d Modules as Individual Items
sv: Spara Även Alla %d Moduler Som Enskilda Objekt

en: Also Save All %d Rows as Individual Items
sv: Spara Även Alla %d Rader Som Enskilda Objekt

en: Also Save All %d Sections as Individual Items
sv: Spara Även Alla %d Sektioner Som Enskilda Objekt

en: Alternating
sv: Växlande

en: An active link is the page currently being visited. You can pick a color to be applied to active links to differentiate them from other links.
sv: En aktiv länk är den sida som för närvarande besöks. Du kan välja en färg som ska tillämpas på aktiva länkar för att skilja dem från andra länkar.

en: An error has occurred while saving the Global Presets settings. Various problems can cause a save to fail, such as a lack of server resources, firewall blockages or plugin conflicts or server misconfiguration. You can try saving again by clicking Try Again, or you can download a backup of your unsaved defaults by clicking Download Backup. A backup can be helpful when contacting our Support Team.
sv: Ett fel uppstod när de globala förinställningarna sparades. Olika problem kan göra att en lagring misslyckas, till exempel brist på serverresurser, brandväggsblockeringar eller plugin-konflikter eller felkonfiguration av servern. Du kan försöka spara igen genom att klicka på Försök igen, eller så kan du ladda ner en säkerhetskopia av dina osparade standardinställningar genom att klicka på Ladda ner säkerhetskopia. En säkerhetskopia kan vara till hjälp när du kontaktar vårt supportteam.

en: An error has occurred while saving your page. Various problems can cause a save to fail, such as a lack of server resources, firewall blockages, plugin conflicts or server misconfiguration. You can try saving again by clicking Try Again, or you can download a backup of your unsaved page by clicking Download Backup. Backups can be restored using the portability system while next editing your page.
sv: Ett fel inträffade när din sida skulle sparas. Ett antal problem kan orsaka misslyckande med att spara, såsom brist på serverresurser, brandväggsblockeringar, konflikter mellan insticksprogram eller en felkonfigurerad server. Du kan försöka att spara igen genom att klicka på Försök igen, eller ladda ner en säkerhetskopia av din osparade sida genom att klicka på Ladda ner säkerhetskopia. Säkerhetskopior kan återställas genom att använda portabelitetssystemet nästa gång du redigerar din sida.

en: An error occurred while processing the shortcode.
sv: Ett fel uppstod vid bearbetning av shortcode.

en: An error occurred while uploading the font file. We detected that the 'fileinfo' PHP extension is not loaded in your server. Enabling the extension may help.
sv: Ett fel uppstod vid uppladdning av typsnittsfilen. Vi upptäckte att PHP-tillägget 'fileinfo' inte är inläst på din server. Att aktivera tillägget kan hjälpa.

en: An introduction to the Fullwidth Menu module
sv: En introduktion till Fullwidth Meny-modulen

en: An introduction to the Menu module
sv: En introduktion till menymodulen

en: An unknown error occurred while uploading the font file. Please try again.
sv: Ett okänt fel uppstod vid uppladdning av typsnittsfilen. Försök igen.

en: Analogous
sv: Analog

en: And %1$s More
sv: Och %1$s Till

en: Animation Delay
sv: Animation

en: Animation Direction
sv: Gradientriktning

en: Animation Duration
sv: Animation

en: Animation Intensity
sv: Animation

en: Animation Repeat
sv: Animation

en: Animation Speed
sv: Animationshastighet

en: Animation Speed Curve
sv: Animation

en: Animation Starting Opacity
sv: Animation Startdisplay

en: Animation Style
sv: Animation

en: Annually
sv: Årligen

en: Anti-Spam Provider Account Setup Documentation
sv: Dokumentation för konfiguration av konto för leverantör av anti-spam

en: Any
sv: Någon

en: Any %1$s Link
sv: Valfri %1$s-länk

en: Any URL Parameter
sv: Vilken URL-parameter som helst

en: App View
sv: Appvy

en: Append Above
sv: Lägg Till Ovanför

en: Append Below
sv: Lägg Till Under

en: Append To Main Canvas
sv: Lägg Till I Huvudarbetsytan

en: Apply
sv: Tillämpa

en: Apply "Sticky Offset" to the nearest Sticky Element above or below this element.
sv: Tillämpa "Klistrig förskjutning" på det närmaste klistriga elementet ovanför eller under det här elementet.

en: Apply Changes
sv: Tillämpa Ändringar

en: Apply Motion Effects To Child Elements
sv: Applicera rörelseeffekter på barnelement

en: Apply Structure Template
sv: Tillämpa Strukturfmall

en: Apply a vertical or horizontal slant to the element, stretching it in either direction.
sv: Tillämpa en vertikal eller horisontell lutning på elementet och sträck det i någon av riktningarna.

en: Apply coupon
sv: Använd rabattkod

en: Apply “Sticky Offset” to the nearest Sticky Element above or below this element
sv: Applicera "Sticky Offset" på närmaste Sticky Element ovanför eller under detta element

en: Applying the grayscale filter will change the map colors to black and white.
sv: Om du använder gråskalfiltret ändras kartfärgen till svartvitt.

en: Approval Required
sv: Godkännande krävs

en: Approve
sv: Godkänn

en: Approved.
sv: Godkänd.

en: Arch
sv: Båge

en: Archive Pages
sv: Arkivsidor

en: Are You Sure?
sv: Är du säker?

en: Are you sure you want to delete the preset "%s"? This action cannot be undone.
sv: Är du säker på att du vill ta bort förinställningen "%s"? Den här åtgärden kan inte ångras.

en: Are you sure you want to move "%s" to the trash?
sv: Är du säker på att du vill flytta "%s" till papperskorgen?

en: Are you sure?
sv: Är du säker?

en: Arrow
sv: Pilar

en: Arrow 2
sv: Pilar

en: Arrow 3
sv: Pilar

en: Arrow Color
sv: Pil färg

en: Arrow Position
sv: Pilposition

en: Arrow Size
sv: Pilstorlek

en: Arrows
sv: Pilar

en: Artist
sv: Konstnär

en: Artist Name
sv: Artistnamn

en: Ascending
sv: Stigande

en: Ask me anything about building your page.
sv: Fråga mig vad som helst om att bygga din sida.

en: Aspect Ratio
sv: Bildförhållande

en: Assign As Default
sv: Ange Som Standard

en: Assign Preset as Default
sv: Tilldela förinställning som standard

en: Assign Presets
sv: Tilldela Förinställningar

en: Assign a unique CSS ID to the element which can be used to assign custom CSS styles from within your child theme or from within Divi's custom CSS inputs.
sv: Tilldela ett unikt CSS ID till elementet som kan användas för att tilldela anpassade CSS stilar från ditt Divi eller från Divis anpassade CSS-ingångar.

en: Assign any number of CSS Classes to the element, separated by spaces, which can be used to assign custom CSS styles from within your child theme or from within Divi's custom CSS inputs.
sv: Tilldela valfritt antal CSS-klasser till elementet, separerade med mellanslag, som kan användas för att tilldela anpassade CSS stilar från ditt underordnade tema eller från Divi anpassade CSS-ingångar.

en: Assigned layout to template
sv: Tilldelade layout till mall

en: Assigned menu could not be loaded.
sv: Den tilldelade menyn kunde inte läsas in.

en: Asymmetric
sv: Asymmetrisk

en: Asymmetric 2
sv: Asymmetrisk 2

en: Asymmetric 3
sv: Asymmetrisk 3

en: Asymmetric 4
sv: Asymmetrisk 4

en: At least one field to update is required.
sv: Minst ett fält att uppdatera krävs.

en: Attribute
sv: Attribut

en: Attribute Body
sv: Attribut Kropp

en: Attribute Name
sv: Attributnamn

en: Attribute Row
sv: Attributrad

en: Attribute Text
sv: Attributtext

en: Attribute Title
sv: Attributtitel

en: Attribute Type To Extend
sv: Attributtyp Att Utöka

en: Attribute Value
sv: Attributvärde

en: Attribute name is required.
sv: Attributnamn Krävs.

en: Attributes
sv: Attribut

en: Audio
sv: Ljud

en: Audio Content
sv: Ljud-innehåll

en: Audio Cover Art
sv: Ljud-bild

en: Audio File
sv: Ljudfil

en: Audio Meta
sv: Metadata för ljud

[ctx: Audio Module meta information]
en: by %1$s
sv: av %1$s

en: Audio Title
sv: Ljudtitel

en: Aug 6, 1999 (M j, Y)
sv: 6 aug, 1999 (M j, Y)

en: August 06, 1999 (F d, Y)
sv: 06 augusti, 1999 (F d, Y)

en: Authentication Required
sv: Autentisering Krävs

en: Author
sv: Författare

en: Author Archive Page
sv: Författararkivsida

en: Author Bio
sv: Författarbiografi

en: Author Page Link
sv: Länk Till Författarsida

en: Author Profile Picture
sv: Författarprofilbild

en: Author Text
sv: Författartext

en: Author Website
sv: Författarwebbplats

en: Author details can be modified from the user profile page.
sv: Författaruppgifter kan ändras på sidan med användarprofilen.

en: Auto
sv: Bil

en: Auto Height Rows
sv: Rader Med Automatisk Höjd

en: Auto Width Columns
sv: Kolumner Med Automatisk Bredd

en: Automatic Animation
sv: Automatisk animering

en: Automatic Animation Speed (in ms)
sv: Automatisk animeringshastighet (i millisekunder)

en: Automatic Carousel Rotation
sv: Automatisk karusellrotation

en: Automatic Carousel Rotation Speed (in ms)
sv: Automatisk rotationshastighet för karusell (i millisekunder)

en: Automatic Rotation
sv: Automatisk Rotation

en: Automatic Rotation Speed
sv: Hastighet För Automatisk Rotation

en: Available on backorder
sv: Tillgänglig som restorder

en: Average
sv: Genomsnittligt

en: Avoid reloading this Visual Builder page: a reload can discard unsaved work unless you have already exported or downloaded a backup. Closing this modal does not log you in; use Login in a new tab when you are ready.
sv: Undvik att ladda om den här Visual Builder-sidan: en omladdning kan göra att osparat arbete går förlorat om du inte redan har exporterat eller laddat ned en säkerhetskopia. Att stänga den här modalen loggar inte in dig; använd Logga in i en ny flik när du är redo.

en: Back To Preset Manager
sv: Tillbaka Till Förinställningshanteraren

en: Back to parent
sv: Tillbaka till överordnad

en: Background
sv: Bakgrund

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background Gradient
sv: Bakgrundsgradient

en: Background Image
sv: Bakgrundsbild

en: Background Image Blend
sv: Tona bakgrundsbild

en: Background Image Height
sv: Bakgrundsbildens höjd

en: Background Image Horizontal Offset
sv: Bakgrundsbild horisontell offset

en: Background Image Position
sv: I Bakgrunden På Bilden Position

en: Background Image Repeat
sv: Upprepa bakgrund

en: Background Image Size
sv: I Bakgrunden På Bilden Storlek

en: Background Image Vertical Offset
sv: Bakgrundsbild Vertikal Offset

en: Background Image Width
sv: Bakgrundsbildens bredd

en: Background Mask
sv: Bakgrundsmask

en: Background Overlay Color
sv: Överlagringsfärg i bakgrunden

en: Background Pattern
sv: Bakgrundsmönster

en: Background Preview:
sv: Förhandsgranskning Av Bakgrund:

en: Background Settings
sv: Bakgrundsinställningar

en: Background Video
sv: Bakgrundsvideo .MP4

en: Background Video Height
sv: Höjden på bakgrundsvideo

en: Background Video MP4
sv: Bakgrundsvideo .MP4

en: Background Video Webm
sv: Bakgrundsvideo .WEBM

en: Background Video Width
sv: Bredden på bakgrundsvideo

en: Background images can be blended with the background color, merging the two and creating unique effects.
sv: Bakgrundsbilder kan blandas med bakgrundsfärgen, sammanfoga de två och skapa unika effekter.

en: Backup Exists
sv: Säkerhetskopia Finns

en: Backward
sv: Bakåt

en: Bar Background Color
sv: Stapelns bakgrundsfärg

en: Bar Counter
sv: Stapeldiagram

en: Bar Counters
sv: Stapelräknare

en: Base (px)
sv: Bas (px)

en: Base Device
sv: Basenhet

en: Base Max Size (Desktop) (px)
sv: Bas Max Storlek (Skrivbord) (px)

en: Base Max. Font Size (Desktop)
sv: Bas Max. Teckenstorlek (Skrivbord)

en: Base Min Size (Phone) (px)
sv: Bas Min Storlek (Telefon) (px)

en: Base Min. Font Size (Phone)
sv: Bas Min. Teckenstorlek (Telefon)

en: Base Size
sv: Basstorlek

en: Base desktop font size. Used as the baseline for desktop typography tokens.
sv: Bas-teckenstorlek för skrivbord. Används som baslinje för typografitokens för skrivbord.

en: Base phone font size. Used as the baseline for phone typography tokens.
sv: Bas-teckenstorlek för telefon. Används som baslinje för typografitokens för telefon.

en: Base size for Typography Scale mode.
sv: Basstorlek för läget Typografiskala.

en: Base size for this breakpoint.
sv: Basstorlek för denna brytpunkt.

en: Based on
sv: Baserad på

en: Be the first to review &ldquo;%s&rdquo;
sv: Bli först med att recensera &ldquo;%s&rdquo;

en: Bean
sv: Böna

en: Before
sv: Före

en: Before Image
sv: Före-Bild

en: Before Label
sv: Före-Etikett

en: Before you can download Premade Layouts from the Divi Library you must authenticate your Elegant Themes subscription.
sv: Innan du kan ladda ner förgjorda layouter från Divi-biblioteket måste du autentisera din Elegant Themes-prenumeration.

en: Before/After Image
sv: Före-/Efter-Bild

en: Before/After Images
sv: Före-/Efter-Bilder

en: Below
sv: Under

en: Below Title
sv: Under titel

en: Below this viewport width, font sizes stay at the min. font size and do not scale.
sv: Under denna visningsytebredd ligger teckenstorlekar kvar på min. teckenstorlek och skalas inte.

en: Best Selling Products
sv: Bästsäljarprodukter

en: Binary
sv: Binär

en: Bio/Description
sv: Bio/Beskrivning

en: Biography
sv: Biografi

en: Blades
sv: Blad

en: Blend Mode
sv: Sparade Modul

en: Block quotes are given a border to separate them from normal text. Pick a color to use for that border.
sv: Block citat ges en gräns för att skilja dem från normal text. Välj en färg som ska användas för den gränsen.

en: Block quotes are given a border to separate them from normal text. You can increase or decrease the size of that border using this setting.
sv: Block citat ges en gräns för att skilja dem från normal text. Du kan öka eller minska storleken på den gränsen med den här inställningen.

en: Blockquote
sv: Block citat

en: Blockquote Border Color
sv: Ramfärg för formulärfält i fokus

en: Blockquote Border Weight
sv: Blockquote Gränsvikt

en: Blog
sv: Blogg

en: Blog post title
sv: Blogginläggstitel

en: Blogs
sv: Bloggar

en: Blue
sv: Blå

en: Blur
sv: Blurs

en: Blur by this amount.
sv: Blur av denna mängd.

en: Blurb
sv: Blurs

en: Blurb Content
sv: Blurb-innehåll

en: Blurb Image
sv: Blurb-bild

en: Blurb Title
sv: Blurb-titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Body (Even)
sv: Brödtext (Jämn)

en: Body Area
sv: Kroppsområde

en: Body Color
sv: Brödtextfärg

en: Body Template
sv: Huvuddelsmall

en: Body Templates
sv: Huvuddelsmallar

en: Body Text
sv: Kropp text

en: Body Text (Even)
sv: Brödtext (Jämn)

en: Body Text Color
sv: Brödtextfärg

en: Body: %s
sv: Brödtext: %s

en: Bold
sv: Fet text

en: Bold 700
sv: Fet 700

en: Border
sv: Kant

en: Border Bottom
sv: Ram Nederst

en: Border Color
sv: Färg på ram

en: Border Left
sv: Ram Vänster

en: Border Radius
sv: Hörnradie

en: Border Right
sv: Ram Höger

en: Border Style
sv: Stil på ram

en: Border Styles
sv: Stil på ram

en: Border Top
sv: Ram Överst

en: Border Weight
sv: Ram-Tjocklek

en: Border Width
sv: Bredd på ram

en: Borders support various different styles, each of which will change the shape of the border element.
sv: Borders stöder olika olika stilar, som vart och ett kommer att ändra formen på gränsen.

en: Bottom
sv: Nertill

en: Bottom Border Color
sv: Färg på knappar och gränser

en: Bottom Border Style
sv: Stil på ram

en: Bottom Border Width
sv: Bredd på ram

en: Bottom Center
sv: Längst Ner I Mitten

en: Bottom Left
sv: Längst Ned Till Vänster

en: Bottom Right
sv: Längst Ner Till Höger

en: Bottom Sticky Limit
sv: Nedre klibbgräns

en: Bottom To Top
sv: Nerifrån och upp

en: Bottom of Element
sv: Botten av element

en: Bounce
sv: Avvisningar

en: Box Shadow Position
sv: Startposition

en: Box Shadow Vertical Position
sv: Startposition

en: Brand New
sv: Helt ny

en: Breadcrumb
sv: Brödsmulor

en: Breadcrumb Link
sv: Brödsmulelänk

en: Breadcrumb Wrapper
sv: Brödsmulebehållare

en: Breadcrumbs
sv: Brödsmulor

en: Breakpoint
sv: Brytpunkt

en: Breakpoint Enter
sv: Brytpunkt Anges

en: Breakpoint Exit
sv: Brytpunkt Lämnas

en: Breakpoints
sv: Brytpunkter

en: Brightness
sv: ljusstyrka

en: Browse Full Collection
sv: Bläddra i hela samlingen

en: Browser
sv: Webbläsare

en: Build Custom Body
sv: Bygg Anpassad Huvuddel

en: Build Custom Footer
sv: Bygg Anpassad Sidfot

en: Build Custom Header
sv: Bygg Anpassat Sidhuvud

en: Build From Scratch
sv: Bygg Från Grunden

en: Build Global Body
sv: Bygg Global Huvuddel

en: Build Global Footer
sv: Bygg Global Sidfot

en: Build Global Header
sv: Bygg Globalt Sidhuvud

en: Build New Template
sv: Bygg Ny Mall

en: Build On The Front End
sv: Bygg På Frontend

en: Build With AI
sv: Bygg med AI

en: Build your page from the ground up. Don't worry, you can access our premade layouts at any time.
sv: Bygg din sida från grunden. Oroa dig inte, du kan när som helst komma åt våra färdiga layouter.

en: Builder
sv: Byggare

en: Builder Default Interaction Mode
sv: Standardläge För Interaktion I Byggaren

en: Builder History
sv: Byggarhistorik

en: Builder Interface
sv: Byggargränssnitt

en: Builder Interface Animations
sv: Gränssnittsanimationer I Byggaren

en: Builder Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar I Byggaren

en: Builder Settings
sv: Byggarinställningar

en: Builder flag could not be set; post was rolled back to its previous state.
sv: Byggarflaggan kunde inte sättas; inlägget återställdes till sitt tidigare tillstånd.

en: Bullet
sv: Listpunkt

en: Bullet Color
sv: Punktfärg

en: Button
sv: Knapp

en: Button #1
sv: Knapp #1

en: Button #1 Link URL
sv: Knapp #1 Länk URL

en: Button #2
sv: Knapp #2

en: Button #2 Link URL
sv: Knapp #2 Länk URL

en: Button Alignment
sv: Placering av knappar

en: Button Icon
sv: Knappikon

en: Button Icon Color
sv: Knappikonfärg

en: Button Icon Placement
sv: Placering Av Knappikon

en: Button One
sv: Knappen En

en: Button Text
sv: Knapptext

en: Button Two
sv: Knappen Två

en: Button and Border Color
sv: Färg på knappar och gränser

en: Buttons
sv: Knappar

en: By adjusting the ending position of the gradient, you can control how quickly or slowly each color transitions, and where the transition begins.
sv: Genom att justera slutpunktens slutposition kan du styra hur snabbt eller långsamt varje färgövergång, och där övergången börjar.

en: By adjusting the starting position of the gradient, you can control how quickly or slowly each color transitions, and where the transition begins.
sv: Genom att justera utgångspunkten för gradienten kan du styra hur snabbt eller långsamt varje färgövergång, och var övergången börjar.

en: By default, animations will only play once. If you would like to loop your animation continuously you can choose the Loop option here.
sv: Som standard spelas animeringar bara en gång. Om du vill lösa din animation kontinuerligt kan du välja alternativet Loop här.

en: By default, button icons are displayed on hover. If you would like button icons to always be displayed, then you can enable this option.
sv: Som standard visas knappikoner på svävaren. Om du vill att knappikoner alltid ska visas kan du aktivera det här alternativet.

en: By default, elements will extend the full width of their parent element. If you would like to set a custom static width, you can do so using this option.
sv: Som standard kommer elementen att sträcka hela bredden av deras moderelement. Om du vill ställa in en anpassad statisk bredd kan du göra det med det här alternativet.

en: By default, your main canvas and all local canvases will be exported, along with any global canvases appended to your main canvas or targeted by your main canvas with interactivity.
sv: Som standard exporteras din huvudarbetsyta och alla lokala arbetsytor, tillsammans med eventuella globala arbetsytor som är kopplade till din huvudarbetsyta eller som din huvudarbetsyta riktar in sig på med interaktivitet.

en: By increasing the starting opacity, you can reduce or remove the fade effect that is applied to all animation styles.
sv: Genom att öka startopaciteten kan du minska eller ta bort blekningseffekten som tillämpas på alla animationsstilar.

en: CSS Class
sv: CSS-klass

en: CSS ID
sv: CSS-id

en: CSS ID & Classes
sv: CSS-id och klasser

en: CSS Snippet
sv: CSS-kodsnutt

en: CSS added here will target the following class: %s
sv: CSS som läggs till här riktas mot följande klass: %s

en: CSS syntax error.
sv: Syntaxfel I CSS.

en: Call
sv: Samtal

en: Call To Action
sv: Uppmaning till handling

en: Call To Actions
sv: Ring till handlingar

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel Changes
sv: Avbryt Ändringar

en: Cancel delete
sv: Avbryt borttagning

en: Cannot create a revision of a revision
sv: Kan inte skapa en revision av en revision

en: Cannot hook block to itself.
sv: Kan inte haka fast block till sig självt.

en: Canvas
sv: Arbetsyta

en: Canvas Grid View
sv: Rutnätsvy För Arbetsyta

en: Canvas ID is required.
sv: Canvas-ID krävs.

en: Canvas Name
sv: Arbetsytans Namn

en: Canvas Portal
sv: Canvasportal

en: Canvas Portals
sv: Canvasportaler

en: Canvas Settings
sv: Inställningar För Arbetsyta

en: Capitalize
sv: Inledande Versal

en: Captcha Field
sv: Captchafält

en: Captcha Text
sv: Captchatext

en: Caption
sv: Bildtext

en: Caption Text
sv: Bildtext

en: Card
sv: Kort

en: Card (Even)
sv: Kort (Jämn)

en: Caret
sv: Markör

en: Carousel
sv: Karusell

en: Carousel Active Slide
sv: Aktiv Karusellbild

en: Carousel Arrows
sv: Karusellpilar

en: Carousel Container
sv: Karusellbehållare

en: Carousel Dots
sv: Karusellpunkter

en: Carousel Item
sv: Karusellobjekt

en: Carousel Item Title
sv: Titel För Karusellobjekt

en: Carousel Item Title Text
sv: Titeltext För Karusellobjekt

en: Carousel Settings
sv: Karusellinställningar

en: Carousel Slide
sv: Karusellbild

en: Carousel Title
sv: Karuselltitel

en: Carousel Track
sv: Karusellspår

en: Cart
sv: Vagn

en: Cart Contents
sv: Varukorgens innehåll

en: Cart Quantity
sv: Korg kvantitet

en: Cart Quantity Text
sv: Varukorg kvantitet Text

en: Cart Totals Table
sv: Tabell för totalsummor för varukorg

en: Cart Totals Table Cell
sv: Varukorgssummor Tabellcell

en: Cart Totals Table Row
sv: Varukorgssummor Tabellrad

en: Cart totals
sv: Varukorgens totalsumma

en: Categories
sv: Kategorier

en: Categories Separator
sv: Avgränsare För Kategorier

en: Category
sv: Kategori

en: Category 1
sv: Kategori 1

en: Category 2
sv: Kategori 2

en: Category 3
sv: Kategori 3

en: Category Description
sv: Kategoribeskrivning

en: Category Image
sv: Kategoribild

en: Category Page
sv: Kategorisida

en: Category Type
sv: Kategorityp

en: Center
sv: Mitten

en: Center Left
sv: Center-Vänster

en: Center Mode
sv: Centrerat Läge

en: Center Right
sv: Mitten Till Höger

en: Center the active slide and show partial slides on either side.
sv: Centrera den aktiva bilden och visa delvis bilder på båda sidor.

en: Centered
sv: centrerad

en: Centimeters (cm)
sv: Centimeter (cm)

en: Change API Key
sv: Ändra API-nyckel

en: Change Column Structure
sv: Ändra kolumnstruktur

en: Change Gutter Width
sv: Ändra spaltmellanrum

en: Change the direction of the gradient by choosing a starting position within a 360 degree range.
sv: Ändra riktningen för gradienten genom att välja ett startläge inom ett 360 graders intervall.

en: Changed Column Structure
sv: Ändrade Kolumnstruktur

en: Changed Flex Column Structure
sv: Ändrade Flexkolumnstruktur

en: Changes made to variables will affect all instances across your entire site. Do you wish to proceed?
sv: Ändringar som görs i variabler påverkar alla instanser på hela webbplatsen. Vill du fortsätta?

en: Character
sv: Tecken

en: Chat
sv: Chatt

en: Chat history
sv: Chatthistorik

en: Checkbox
sv: Kryssruta

en: Checkboxes
sv: Checkbox

en: Checked
sv: Markerad

en: Checkerboard
sv: Schackbräde

en: Checkout
sv: Kassa

en: Checkout Button
sv: Utcheckningsknapp

en: Child Module
sv: Underordnad Modul

en: Children
sv: Underordnade

en: Children of Specific %1$s
sv: Underordnade Till Specifik %1$s

en: Choose Column
sv: Välj Kolumn

en: Choose File
sv: Välj fil

en: Choose Files
sv: Välj Filer

en: Choose Font Files
sv: Välj fil

en: Choose Layout
sv: Välj layout

en: Choose Library
sv: Välj Bibliotek

en: Choose a Background Image
sv: Välj en bakgrundsbild

en: Choose a Background Video MP4 File
sv: Välj en bakgrundsvideo .MP4-fil

en: Choose a Background Video WEBM File
sv: Välj en bakgrundsvideo .WEBM-fil

en: Choose a Premade Layout
sv: Välj En Färdig Layout

en: Choose a color for the carousel arrows.
sv: Välj en färg för karusellpilarna.

en: Choose a color for the dot navigation.
sv: Välj en färg för punktnavigeringen.

en: Choose a color for the slider arrows inside the circle.
sv: Välj en färg för reglagets pilar inuti cirkeln.

en: Choose a color for the slider circle and line.
sv: Välj en färg för reglagets cirkel och linje.

en: Choose a custom field. Custom fields must be defined in your email provider account.
sv: Välj ett anpassat fält. Anpassade fält måste definieras i ditt konto hos e-postleverantören.

en: Choose a custom font to use for the %s. All Google web fonts are available, or you can upload your own custom font files.
sv: Välj ett anpassat typsnitt att använda för %s. Alla Google-webbtypsnitt är tillgängliga, eller så kan du ladda upp egna anpassade typsnittsfiler.

en: Choose a custom font to use for the button. All Google web fonts are available, or you can upload your own custom font files.
sv: Välj en anpassad typsnitt som ska användas för knappen. Alla Google-webbfonter är tillgängliga, eller du kan ladda upp dina egna anpassade typfiler.

en: Choose a custom font to use for the text. All Google web fonts are available, or you can upload your own custom font files.
sv: Välj ett anpassat typsnitt att använda för texten. Alla Google-webbtypsnitt är tillgängliga, eller så kan du ladda upp egna anpassade typsnittsfiler.

en: Choose a list. If you don't see any lists, click "Add" to add an account.
sv: Välj en AWeber-lista. Om du inte ser några listor, klicka på "Lägg till" för att lägga till ett AWeber-konto.

en: Choose a preset for the selected module
sv: Välj en förinställning för den valda modulen

en: Choose a service provider.
sv: Välj en tjänstleveratör.

en: Choose a title of your login box.
sv: Välj en rubrik för ditt inloggningsfält.

en: Choose an Image
sv: Ange som bild

en: Choose an account or click "Add" to add a new account.
sv: Välj ett konto eller klicka på "Lägg till" för att lägga till ett nytt konto.

en: Choose an icon for the left navigation arrow.
sv: Välj en ikon för den vänstra navigeringspilen.

en: Choose an icon for the right navigation arrow.
sv: Välj en ikon för den högra navigeringspilen.

en: Choose an icon for this list item.
sv: Välj en ikon för det här listobjektet.

en: Choose an icon for your link.
sv: Välj en ikon för din länk.

en: Choose an icon to display
sv: Välj en ikon att visa

en: Choose an icon to display for the scroll down button.
sv: Välj en ikon som ska symbolisera nedskrollningsknappen.

en: Choose an icon to display inside the timeline marker.
sv: Välj en ikon att visa inuti tidslinjemarkören.

en: Choose an icon to display with your blurb.
sv: Välj en ikon att visa med din Blurb.

en: Choose an icon to display.
sv: Välj en ikon att visa.

en: Choose card position for horizontal timeline.
sv: Välj kortposition för horisontell tidslinje.

en: Choose card position for vertical timeline.
sv: Välj kortposition för vertikal tidslinje.

en: Choose from hundreds of premade layouts, start from any of your saved layouts, or clone an existing page.
sv: Välj bland hundratals förgjorda layouter, börja från någon av dina sparade layouter eller klona en befintlig sida.

en: Choose how grid columns should be sized. Equal width columns create uniform columns, auto columns size to content, and manual gives you complete control with custom CSS grid syntax.
sv: Välj hur grid-kolumner ska storleksättas. Kolumner med lika bredd skapar enhetliga kolumner, automatiska kolumner anpassas efter innehåll och manuell ger dig full kontroll med anpassad CSS-grid-syntax.

en: Choose how grid rows should be sized. Auto height adjusts to content, equal height creates uniform rows, minimum height sets a baseline, and fixed height maintains consistent row dimensions.
sv: Välj hur gridrader ska dimensioneras. Automatisk höjd anpassas efter innehåll, lika höjd skapar enhetliga rader, minsta höjd anger en basnivå och fast höjd behåller konsekventa raddimensioner.

en: Choose how many columns to display.
sv: Välj hur många kolumner som ska visas.

en: Choose how many posts you would like to display in the slider.
sv: Välj hur många inlägg du vill visa i slidern.

en: Choose how many posts you would like to offset by
sv: Välj hur många inlägg du vill förskjuta med

en: Choose how many posts you would like to skip. These posts will not be shown in the feed.
sv: Välj hur många poster du vill hoppa över. Dessa inlägg kommer inte att visas i flödet.

en: Choose how many products you would like to skip. These products will not be shown in the feed.
sv: Välj hur många produkter du vill hoppa över. Dessa produkter kommer inte att visas i flödet.

en: Choose how many times the shape divider should repeat. Setting to 1x will remove all repetition.
sv: Välj hur många gånger formdelaren ska repetera. Inställning till 1x tar bort all repetition.

en: Choose how much posts you would like to display per page.
sv: Välj hur många inlägg du vill visa per sida.

en: Choose how text fill should be rendered.
sv: Välj hur textfyllning ska renderas.

en: Choose how the animation should play.
sv: Välj hur animationen ska spelas upp.

en: Choose how the dropdown menu should be aligned relative to the parent module.
sv: Välj hur rullgardinsmenyn ska justeras i förhållande till överordnad modul.

en: Choose how the dropdown should be positioned.
sv: Välj hur rullgardinsmenyn ska positioneras.

en: Choose how the image should fit inside its container.
sv: Välj hur bilden ska anpassas i sin behållare.

en: Choose how the target element responds to mouse movement
sv: Välj hur målelementet reagerar på musrörelser

en: Choose how to compare the meta value. Options include equals, not equals, greater than, less than, and other comparison operators for filtering posts.
sv: Välj hur meta-värdet ska jämföras. Alternativen inkluderar lika med, inte lika med, större än, mindre än och andra jämförelseoperatorer för att filtrera inlägg.

en: Choose how to sort the posts in your loop. Select the field that will be used to determine the order of the displayed content.
sv: Välj hur inläggen ska sorteras i din loop. Välj fältet som ska användas för att avgöra ordningen på innehållet som visas.

en: Choose how values are generated: fluid clamp, responsive fixed values, or a single fixed scale.
sv: Välj hur värden genereras: flytande clamp, responsiva fasta värden eller en enda fast skala.

en: Choose how your products should be ordered.
sv: Välj hur dina produkter ordnas.

en: Choose marker position.
sv: Välj markörposition.

en: Choose naming style for variable suffixes (e.g. t-shirt or numeric).
sv: Välj namngivningsstil för variabelsuffix (t.ex. t-shirt eller numerisk).

en: Choose posts of which post type you would like to display.
sv: Välj inlägg av vilken inläggstyp du vill visa.

en: Choose the CSS grid property to apply to the targeted items
sv: Välj CSS-rutnäts-egenskapen som ska tillämpas på målobjekten

en: Choose the Column Class for this module when inside a flex layout.
sv: Välj kolumnklass för den här modulen när den ligger i en flexlayout.

en: Choose the HTML5 element to use for the element wrapper.
sv: Välj vilket HTML5-element som ska användas för elementets omslag.

en: Choose the alignment of the dot navigation.
sv: Välj justering för punktnavigeringen.

en: Choose the direction to sort your posts. Descending shows the newest or highest values first, while ascending shows the oldest or lowest values first.
sv: Välj sorteringsriktning för dina inlägg. Fallande visar de nyaste eller högsta värdena först, medan stigande visar de äldsta eller lägsta värdena först.

en: Choose the font weights supported by your font. Select "All" if you don't know this information or if your font includes all weights.
sv: Välj de typsnitt som stöds av din typsnitt. Välj "Allt" om du inte känner till den här informationen eller om teckensnittet innehåller alla vikter.

en: Choose the images that you would like to appear in the image gallery.
sv: Välj de bilder som du vill se i bildgalleriet.

en: Choose the layout style for this element. Flexbox enables advanced layout options with direction, alignment, and spacing controls.
sv: Välj layoutstil för det här elementet. Flexbox möjliggör avancerade layoutalternativ med kontroller för riktning, justering och avstånd.

en: Choose the palette relationship. Some types also generate tertiary color variables.
sv: Välj palettrelation. Vissa typer genererar också tertiära färgvariabler.

en: Choose the playback direction of the animation.
sv: Välj uppspelningsriktning för animationen.

en: Choose the point of origin for all transformations. This will affect around which point the object is rotated, moved and resized.
sv: Välj ursprungspunkt för alla transformationer. Detta påverkar kring vilken punkt objektet roteras, flyttas och storleksändras.

en: Choose the position of the carousel arrows.
sv: Välj positionen för karusellpilarna.

en: Choose the position of the dot navigation.
sv: Välj positionen för punktnavigeringen.

en: Choose the scope of where to look for matching fields.
sv: Välj omfånget för var matchande fält ska sökas.

en: Choose the scope of where to look for target modules.
sv: Välj omfånget för var målenmoduler ska sökas.

en: Choose the social network
sv: Välj det sociala nätverket

en: Choose the thumbnail size to use for the featured image.
sv: Välj miniatyrstorleken som ska användas för den utvalda bilden.

en: Choose the type of content to query for your loop. Select Post Type to display things like blog posts and products, Terms to display things like categories and tags, Users to display lists of users, or Menu to loop through WordPress menu items.
sv: Välj vilken typ av innehåll som ska hämtas till din loop. Välj Inläggstyp för att visa till exempel blogginlägg och produkter, Termer för att visa till exempel kategorier och taggar, Användare för att visa användarlistor, eller Meny för att loopa igenom WordPress-menyobjekt.

en: Choose the type of field
sv: Välj typ av fält

en: Choose the unit used in generated CSS values.
sv: Välj enheten som används i genererade CSS-värden.

en: Choose the width of each sidebar widget.
sv: Välj bredden för varje sidofältswidget.

en: Choose the wrapper tag used for the breadcrumb trail.
sv: Välj behållartaggen som används för brödsmulespåret.

en: Choose timeline orientation.
sv: Välj tidslinjeorientering.

en: Choose to have this element remain a fixed distance from the top or bottom edge of the browser window as the user scrolls
sv: Välj att ha detta element kvar på ett fast avstånd från den övre eller nedre kanten av webbläsarfönstret när användaren rullar

en: Choose to have this element remain a fixed distance from the top or bottom edge of the browser window as the user scrolls.
sv: Välj att låta det här elementet ligga kvar på ett fast avstånd från webbläsarfönstrets övre eller nedre kant när användaren skrollar.

en: Choose what action should be performed
sv: Välj vilken åtgärd som ska utföras

en: Choose what data (if any) to include in the redirect URL as query arguments.
sv: Välj vilken data (om någon) som ska inkluderas i omdirigeringsadressen som URL.

en: Choose what happens when a site visitor has been successfully subscribed to your list.
sv: Välj vad som händer när en webbplatsbesökare har blivit framgångsrikt prenumererad på din lista.

en: Choose when the animation should be triggered.
sv: Välj när animationen ska utlösas.

en: Choose when the dropdown should be displayed.
sv: Välj när rullgardinsmenyn ska visas.

en: Choose when this interaction should be triggered
sv: Välj när den här interaktionen ska utlösas

en: Choose when to display this element based on a set of conditions. Multiple conditions can be added. Date & Time condition is based on your timezone settings in your <a href="%1$s" target="_blank" title="WordPress General Settings">WordPress General Settings</a>
sv: Välj när detta element ska visas baserat på en uppsättning villkor. Flera villkor kan läggas till. Datum och tid tillstånd baseras på dina tidszoninställningar i dina <a href="%1$s" target="_blank" title="WordPress allmänna inställningar">WordPress allmänna inställningar</a>

en: Choose where the button icon should be displayed within the button.
sv: Välj var knappikonet ska visas inom knappen.

en: Choose where the dropdown menu should be positioned relative to the parent module.
sv: Välj var rullgardinsmenyn ska placeras i förhållande till överordnad modul.

en: Choose where the image should be positioned within its container and set the focal point.
sv: Välj var bilden ska placeras i sin behållare och ange fokuspunkt.

en: Choose where the link opens.
sv: Välj var länken öppnas.

en: Choose where you would like the background image to be positioned within this element. You may want to position the background based on the the image's focus point.
sv: Välj var du vill att bakgrundsbilden ska placeras inom detta element. Du kanske vill placera bakgrunden baserat på bildens fokuspunkt.

en: Choose whether any or all of the rules should be fulfilled
sv: Välj om något eller alla villkor ska vara fullföljda

en: Choose whether or not the quote icon should be visible.
sv: Välj om citatikonen ska vara synlig.

en: Choose whether or not this toggle should start in an open or closed state.
sv: Välj om denna växling ska börja i på- eller av-läge.

en: Choose whether the list markers are ordered, unordered, or hidden.
sv: Välj om listmarkörerna är ordnade, oordnade eller dolda.

en: Choose whether the slider moves horizontally or vertically.
sv: Välj om reglaget ska flyttas horisontellt eller vertikalt.

en: Choose whether to append this canvas above or below the main content on the front end.
sv: Välj om den här arbetsytan ska läggas till ovanför eller under huvudinnehållet på framsidan.

en: Choose whether to render SVG from pasted code or uploaded source.
sv: Välj om SVG ska renderas från inklistrad kod eller uppladdad källa.

en: Choose whether you would like the shadow to appear outside your module, lifting the module up from the page, or inside the module, setting the module downwards within the page.
sv: Välj om du vill att skuggan ska visas utanför din modul, lyft modulen uppåt från sidan, eller inuti modulen, sätt modulen nedåt på sidan.

en: Choose which breakpoint should trigger this interaction
sv: Välj vilken brytpunkt som ska utlösa den här interaktionen

en: Choose which categories you would like to include in the feed.
sv: Välj vilka kategorier du vill inkludera i flödet.

en: Choose which categories you would like to include in the slider.
sv: Välj vilka kategorier du vill lägga in i slidern.

en: Choose which categories you would like to include.
sv: Välja vilka kategorier du vill inkludera.

en: Choose which element to extend attributes from.
sv: Välj vilket element attribut ska utökas från.

en: Choose which element to find and replace values from.
sv: Välj vilket element värden ska sökas och ersättas från.

en: Choose which modified fields to extend from the source element.
sv: Välj vilka ändrade fält som ska utökas från källelementet.

en: Choose which module should receive the effect
sv: Välj vilken modul som ska ta emot effekten

en: Choose which option group to extend from the source elements.
sv: Välj vilken alternativgrupp som ska utökas från källelementen.

en: Choose which side of the page your sidebar will be on. This setting controls text orientation and border position.
sv: Välj på vilken sida sidofältet ska vara. Denna inställning kontrollerar textens orientering or kantens placering.

en: Choose which side the first timeline card starts from.
sv: Välj från vilken sida det första tidslinjekortet ska börja.

en: Choose which token family to generate. Each family has its own scale type and preview.
sv: Välj vilken tokenfamilj som ska genereras. Varje familj har sin egen skaltyp och förhandsvisning.

en: Choose which type of products you would like to display.
sv: Välj vilken typ av produkter du vill visa.

en: Choose which types of attributes to copy.
sv: Välj vilka typer av attribut som ska kopieras.

en: Choose which types of elements to extend to.
sv: Välj vilka typer av element som ska utökas till.

en: Choose which types of elements to search within.
sv: Välj vilka typer av element som ska genomsökas.

en: Choose your desired portfolio layout style.
sv: Välj din önskade layoutstil för din portfolio.

en: Choosing "Cover" will force the image to fill the entire background area, clipping the image when necessary. Choosing "Fit" will ensure that the entire image is always visible, but can result in blank spaces around the image. When set to "Actual Size," the image will not be resized at all.
sv: Om du väljer "Cover" tvingas bilden att fylla hela bakgrundsområdet och klippa bilden vid behov. Genom att välja "Fit" kommer du att se till att hela bilden alltid är synlig, men kan resultera i tomma mellanslag runt bilden. När den är inställd på "Faktisk storlek" kommer inte bilden att ändras alls.

en: Chromium Browsers (Chrome, Edge, etc)
sv: Chromium-webbläsare (Chrome, Edge, etc)

en: Circle
sv: Cirkel

en: Circle Background Color
sv: Cirkel bakgrundsfärg

en: Circle Background Opacity
sv: Cirkel Bakgrund Opacity

en: Circle Color
sv: Cirkelns färg

en: Circle Counter
sv: Cirkelräknare

en: Circle Counter Title
sv: Titel på cirkeldiagram

en: Circle Counters
sv: Cirkelräknare

en: Circular
sv: Cirkulär

en: Circular Gradient
sv: Cirkulär gradient

en: Clamp (Generic)
sv: Clamp (Generisk)

en: Clamp Max. Size (px)
sv: Clamp Max. Storlek (px)

en: Clamp Min. Size (px)
sv: Clamp Min. Storlek (px)

en: Clear
sv: Rensa

en: Clear , Save to Library, Import, Export
sv: Rensa, Spara I Bibliotek, Importera, Exportera

en: Clear Layout
sv: Rensa Layout

en: Cleared Layout
sv: Rensade Layout

en: Click
sv: Klick

en: Click Here
sv: Klicka Här

en: Click Mode
sv: Klickläge

en: Click here
sv: Klick

en: Click here to login
sv: Klicka här för att logga in

en: Clone
sv: Klona

en: Cloned %s
sv: Klonade %s

en: Cloned Column
sv: Klonade Kolumn

en: Close
sv: Stäng

en: Close Active Tab
sv: Stäng Aktiv Flik

en: Close All
sv: Stäng Alla

en: Close Edit Canvas Modal
sv: Stäng Modalen Redigera Arbetsyta

en: Close Extend Attributes Modal
sv: Stäng Modalen Utöka Attribut

en: Close History Modal
sv: Stäng Historikmodal

en: Close Modal
sv: Stäng modal

en: Close Page Settings Modal
sv: Stäng modal för sidinställningar

en: Close Responsive & State Picker
sv: Stäng Väljare För Responsivt Läge Och Tillstånd

en: Close Right Click Options
sv: Stäng Högerklicksalternativ

en: Close Search
sv: Stäng Sökning

en: Close Sidebar
sv: Stäng Sidofält

en: Close Tab
sv: Stäng Flik

en: Close Tab Group
sv: Stäng Flikgrupp

en: Closed Icon
sv: Stängd ikon

en: Closed Title
sv: Stängd titel

en: Closed Title Text
sv: Titeltext För Stängt Läge

en: Closed Title Text Color
sv: Stängd titeltext Färg

en: Closed Toggle Background Color
sv: Bakgrundsfärg för stängd brytare

en: Clouds 2
sv: Moln 2

en: Code
sv: Kod

en: Code AI
sv: Kod-AI

en: Code Snippet
sv: Kodsnutt

en: Code With AI
sv: Kod med AI

en: Collapse
sv: Kollaps

en: Collapse All
sv: Komprimera Alla

en: Collapse Empty Columns
sv: Dölj Tomma Kolumner

en: Collapse Table Gutters and Borders
sv: Fäll ihop bordsrännor och kanter

en: Collapse Table Gutters and Borders.
sv: Fäll ihop bordsrännor och kanter.

en: Color
sv: Färg

en: Color Burn
sv: Efterbelys färg

en: Color Dodge
sv: Färgskugga

en: Color Filters
sv: Färgfilter

en: Color Harmony
sv: Färgharmoni

en: Color Palette
sv: Färgpalett

en: Color Palette Settings
sv: Inställningar För Färgpalett

en: Color Picker
sv: Färgväljare

en: Color Prefix
sv: Färgprefix

en: Color Scales
sv: Färgskalor

en: Color Scheme
sv: Färgschema

en: Color Style Guide Preview
sv: Förhandsvisning Av Färgstilanvisning

en: Colors
sv: Färger

en: Column
sv: Kolumn

en: Column %s Background Mask Aspect Ratio
sv: Kolumn %s Bakgrundsmask Bildförhållande

en: Column %s Background Mask Blend Mode
sv: Kolumn %s Bakgrundsmaskblandningsläge

en: Column %s Background Mask Color
sv: Kolumn %s Bakgrundsmaskfärg

en: Column %s Background Mask Height
sv: Kolumn %s Bakgrundsmaskhöjd

en: Column %s Background Mask Horizontal Offset
sv: Kolumn %s Bakgrundsmask Horisontell förskjutning

en: Column %s Background Mask Position
sv: Kolumn %s Bakgrundsmaskposition

en: Column %s Background Mask Size
sv: Kolumn %s Bakgrundsmaskstorlek

en: Column %s Background Mask Style
sv: Kolumn %s Bakgrundsmaskstil

en: Column %s Background Mask Transform
sv: Kolumn %s Bakgrundsmask Transform

en: Column %s Background Mask Vertical Offset
sv: Kolumn %s Bakgrundsmask Vertikal offset

en: Column %s Background Mask Width
sv: Kolumn %s Bakgrundsmaskbredd

en: Column %s Background Pattern Blend Mode
sv: Kolumn %s Blandningsläge för bakgrundsmönster

en: Column %s Background Pattern Color
sv: Kolumn %s Bakgrundsmönsterfärg

en: Column %s Background Pattern Height
sv: Kolumn %s Bakgrundsmönsterhöjd

en: Column %s Background Pattern Horizontal Offset
sv: Kolumn %s Bakgrundsmönster horisontell offset

en: Column %s Background Pattern Repeat
sv: Kolumn %s Upprepa bakgrundsmönster

en: Column %s Background Pattern Repeat Origin
sv: Kolumn %s Bakgrundsmönster Upprepning Ursprung

en: Column %s Background Pattern Size
sv: Kolumn %s Bakgrundsmönsterstorlek

en: Column %s Background Pattern Style
sv: Kolumn %s Bakgrundsmönster

en: Column %s Background Pattern Transform
sv: Kolumn %s Bakgrundsmönsteromvandling

en: Column %s Background Pattern Vertical Offset
sv: Kolumn %s Bakgrundsmönster Vertikal offset

en: Column %s Background Pattern Width
sv: Kolumn %s Bakgrundsmönsterbredd

en: Column 1
sv: Kolumn 1

en: Column 1 Before
sv: Kolumn 1 – Före

en: Column 1 Main Element
sv: Kolumn 1 – Huvudelement

en: Column 2
sv: Kolumn 2

en: Column 2 Before
sv: Kolumn 2 – Före

en: Column 2 Main Element
sv: Kolumn 2 – Huvudelement

en: Column 3
sv: Kolumn 3

en: Column 3 Before
sv: Kolumn 3 – Före

en: Column 3 Main Element
sv: Kolumn 3 – Huvudelement

en: Column Class
sv: Kolumnklass

en: Column End
sv: Kolumnslut

en: Column Inner
sv: Kolumn Inuti

en: Column Label
sv: Kolumnetikett

en: Column Layout
sv: Kolumnlayout

en: Column Link Target
sv: Kolumnlänkmål

en: Column Link URL
sv: URL för kolumnlänk

en: Column Minimum Width
sv: Minsta Kolumnbredd

en: Column Reverse
sv: Kolumn Omvänt

en: Column Span
sv: Kolumnomfång

en: Column Start
sv: Kolumnstart

en: Column Width
sv: Kolumnbredd

en: Column Widths
sv: Kolumnbredder

en: Columns
sv: kolumner

en: Comma-separated list of post types to get taxonomies for. If empty, returns taxonomies for all post types.
sv: Kommaseparerad lista över inläggstyper att hämta taxonomier för. Om den är tom returneras taxonomier för alla inläggstyper.

en: Command Center
sv: Kommandocenter

en: Commands
sv: Kommandon

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comment Avatar
sv: Avatar för kommentarer

en: Comment Body
sv: Kommentartext

en: Comment Content
sv: Kommentarens innehåll

en: Comment Count
sv: Antal kommentarer

en: Comment Count Text
sv: Text För Antal Kommentarer

en: Comment Meta
sv: Meta för kommentarer

en: Comment Text
sv: Kommentartext

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Comments Count
sv: Antal kommentarer

en: Common
sv: Allmänt

en: Company
sv: Företag

en: Company Link URL
sv: Företagslänk URL

en: Company Text
sv: Företagstext

en: Compare
sv: Jämför

en: Compare: %s
sv: Jämför: %s

en: Comparison operator.
sv: Jämförelseoperator.

en: Complete your purchase using the pop-up to upgrade Divi Cloud.
sv: Slutför ditt köp i popup-fönstret för att uppgradera Divi Cloud.

en: Complimentary
sv: Komplementär

en: Conditional Logic
sv: Villkorlig logik

en: Conditions
sv: Betingelser

en: Confetti
sv: Konfetti

en: Configuration Error: Invalid data.
sv: Konfigurationsfel: Ogiltiga data.

en: Configuration Error: Invalid provider.
sv: Konfigurationsfel: Ogiltig leverantör.

en: Configuration Error: No list has been selected for this form.
sv: Konfigurationsfel: Ingen lista har valts för det här formuläret.

en: Configure import options for your layout.
sv: Konfigurera importalternativ för din layout.

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Confirm Variable Change
sv: Bekräfta Variabeländring

en: Confirm delete
sv: Bekräfta borttagning

en: Conical
sv: Konisk

en: Conical Gradient
sv: Konisk gradient

en: Connector
sv: Förbindelse

en: Contact Button
sv: Kontakt-knapp

en: Contact Form
sv: Kontaktformulär

en: Contact Form 7 Styler
sv: Contact Form 7-stilverktyg

en: Contact Form 7 Stylers
sv: Contact Form 7-stilverktyg

en: Contact Forms
sv: Kontaktformulär

en: Contact Title
sv: Kontakt-titel

en: Contacting your host and asking them to increase the following PHP variables may help: memory_limit, max_execution_time, upload_max_filesize, post_max_size, max_input_time, max_input_vars. In addition, auditing your firewall error log (such as ModSecurity) may reveal false positives that are preventing saves from completing.
sv: Det kan hjälpa om du kontaktar din värd och ber dem öka följande PHP-variabler: memory_limit, max_execution_time, upload_max_filesize, post_max_size, max_input_time, max_input_vars. Dessutom kan en granskning av fel-loggen för din brandvägg (såsom ModSecurity) avslöja falsklarm som förhindrar dig från att spara.il

en: Contain
sv: Inneslut

en: Container
sv: Behållare

en: Contains
sv: Innehåller

en: Contains (LIKE)
sv: Innehåller (LIKE)

en: Content
sv: Innehåll

en: Content Area
sv: Innehållsområde

en: Content Area Background Color
sv: Bakgrundsfärg för innehållsfältet

en: Content Attributes
sv: Innehållsattribut

en: Content Display
sv: Visat innehåll

en: Content Length
sv: Innehållslängd

en: Content Max Width
sv: Innehåll Max Bredd

en: Content Settings
sv: Innehållsinställningar

en: Content Width
sv: Innehåll

en: Content cannot be empty.
sv: Innehållet kan inte vara tomt.

en: Content conversion encountered a fatal error.
sv: Innehållskonverteringen stötte på ett fatalt fel.

en: Content conversion failed: %s
sv: Innehållskonverteringen misslyckades: %s

en: Content entered here will appear below the subheading text.
sv: Innehåll som anges här kommer att visas under underrubrikstexten.

en: Content migration encountered a fatal error.
sv: Innehållsmigreringen stötte på ett fatalt fel.

en: Content migration failed: %s
sv: Innehållsmigreringen misslyckades: %s

en: Continue
sv: Fortsätta

en: Continue Automatic Slide on Hover
sv: Att fortsätta Automatisk Bild på Hover

en: Continue Editing
sv: Fortsätt Redigera

en: Contrast
sv: Kontroller

en: Contributor
sv: Medarbetare

en: Control how child elements are aligned. For flex layouts, this aligns items along the cross axis. For grid layouts, this aligns items within their cells vertically.
sv: Styr hur underordnade element justeras. För flex-layouter justeras objekten längs tväraxeln. För grid-layouter justeras objekten vertikalt i sina celler.

en: Control how child elements are distributed along the main axis. For flex layouts, this distributes items along the main axis. For grid layouts, this aligns the entire grid within its container horizontally.
sv: Styr hur underelement fördelas längs huvudaxeln. För flexlayouter fördelas objekt längs huvudaxeln. För gridlayouter justeras hela rutnätet horisontellt inom sin behållare.

en: Control how content is aligned along the cross axis. For flex layouts, this aligns wrapped lines when there is extra space. For grid layouts, this aligns the entire grid within its container vertically.
sv: Styr hur innehåll justeras längs tväraxeln. För flex-layouter justerar detta radbrutna rader när det finns extra utrymme. För grid-layouter justerar detta hela rutnätet vertikalt inom sin behållare.

en: Control how grid items fill empty spaces in the grid. Dense packing attempts to fill gaps with smaller items, while sparse maintains the natural document order.
sv: Styr hur gridobjekt fyller tomma utrymmen i rutnätet. Tät packning försöker fylla luckor med mindre objekt, medan gles behåller den naturliga dokumentordningen.

en: Control how many projects are displayed. Leave blank or use 0 to not limit the amount.
sv: Kontrollera hur många projekt som visas. Lämna tom eller använd 0 för att lämna antalet obegränsat.

en: Control how this element behaves within a flexbox container. Choose "Shrink to Fit" to allow the element to shrink when space is limited, "Grow to Fill" to expand and fill available space, or "Custom" for manual control.
sv: Styr hur det här elementet beter sig i en flexbox-behållare. Välj "Krymp för att passa" för att tillåta att elementet krymper när utrymmet är begränsat, "Väx för att fylla" för att expandera och fylla tillgängligt utrymme, eller "Anpassad" för manuell kontroll.

en: Control the auto-placement algorithm for grid items. Choose row to fill rows first, or column to fill columns first. This determines how items automatically flow when not explicitly positioned.
sv: Styr algoritmen för automatisk placering av gridobjekt. Välj rad för att fylla rader först eller kolumn för att fylla kolumner först. Detta avgör hur objekt flödar automatiskt när de inte positioneras uttryckligen.

en: Control the direction in which child elements are arranged. Choose row for horizontal layout, column for vertical layout, or their reverse variants.
sv: Styr riktningen som underelement ordnas i. Välj rad för horisontell layout, kolumn för vertikal layout eller deras omvända varianter.

en: Control the playback speed of the animation.
sv: Styr uppspelningshastigheten för animationen.

en: Control the size of the icon by increasing or decreasing the font size
sv: Styr ikonens storlek genom att öka eller minska teckenstorleken

en: Control the size of the icon by increasing or decreasing the font size.
sv: Kontrollera ikonens storlek genom att öka eller minska teckensnittstorleken.

en: Control the stacking order of this canvas. Canvases with higher z-index values will appear above canvases with lower z-index values.
sv: Styr staplingsordningen för den här arbetsytan. Arbetsytor med högre z-index-värden visas ovanför arbetsytor med lägre z-index-värden.

en: Control whether child elements should wrap to new lines when they exceed the container width. No wrap keeps items on a single line, wrap allows items to move to new lines, and wrap reverse wraps in reverse order.
sv: Styr om underordnade element ska radbrytas till nya rader när de överskrider behållarens bredd. Ingen radbrytning håller objekten på en enda rad, radbrytning låter objekten flytta till nya rader och radbryt omvänt radbryter i omvänd ordning.

en: Control whether headings inside this module appear in the Table of Contents list.
sv: Styr om rubriker i den här modulen ska visas i listan i innehållsförteckningen.

en: Controls
sv: Kontroller

en: Controls how dark each generated shade step becomes.
sv: Styr hur mörkt varje genererat skuggsteg blir.

en: Controls how desaturated each generated tone step becomes.
sv: Styr hur avmättat varje genererat tonsteg blir.

en: Controls how light each generated tint step becomes.
sv: Styr hur ljust varje genererat toningssteg blir.

en: Controls the CSS rendering order. Higher numbers are printed last and take precedence.
sv: Styr renderingsordningen för CSS. Högre tal skrivs ut sist och har företräde.

en: Controls the display of the apartment (address_2) field in checkout.
sv: Styr visningen av fältet för lägenhet (address_2) i kassan.

en: Controls the display of the company field in checkout.
sv: Styr visningen av företagsfältet i kassan.

en: Controls the display of the phone field in checkout.
sv: Styr visningen av telefonfältet i kassan.

en: Controls the opacity range used by generated alpha levels.
sv: Styr opacitetsintervallet som används av genererade alfanivåer.

en: Conversion Failed
sv: Konverteringen Misslyckades

en: Conversion completed. Item moved to the Rows library.
sv: Konverteringen slutförd. Objektet har flyttats till Rows-biblioteket.

en: Conversion completed. Item moved to the Sections library.
sv: Konverteringen slutförd. Objektet har flyttats till sektionsbiblioteket.

en: Convert Module To Row
sv: Konvertera modul till rad

en: Convert Module To Section
sv: Konvertera modul till sektion

en: Convert Row To Section
sv: Konvertera rad till avsnitt

en: Convert Selected Modules To Group
sv: Konvertera Markerade Moduler Till Grupp

en: Convert To Global
sv: Konvertera till global

en: Convert to Variable
sv: Konvertera Till Variabel

en: Cookie
sv: Kaka

en: Cookie Does Not Exist
sv: Cookie finns inte

en: Cookie Exists
sv: Cookie finns

en: Cookie Name
sv: Cookies namn

en: Cookie Value
sv: Cookie-värde

en: Cookie Value Does Not Equal
sv: Cookie-värde är inte lika

en: Cookie Value Equals
sv: Cookie-värde är lika

en: Copied %s
sv: Kopierade %s

en: Copied Modules
sv: Kopierade Moduler

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy %1$s
sv: Kopiera %1$s

en: Copy %1$s Attributes
sv: Kopiera %1$s-attribut

en: Copy All Attributes
sv: Kopiera Alla Attribut

en: Copy Attributes
sv: Kopiera Attribut

en: Copy Children
sv: Kopiera Underordnade

en: Copy From Template
sv: Kopiera Från Mall

en: Copy Item Styles
sv: Kopiera Objektstilar

en: Copy Module
sv: Kopiera modul

en: Copy Module Style
sv: Kopiera Modulstil

en: Copy Parent
sv: Kopiera Överordnad

en: Copy-Paste Module
sv: Kopiera-Klistra-Modul

en: Corner Blob
sv: Hörnklump

en: Corner Lake
sv: Hörnsjön

en: Corner Paint
sv: Hörnfärg

en: Corner Pill
sv: Hörnpiller

en: Corner Square
sv: Hörntorget

en: Could not load SVG from the selected source. Check the file URL and try again.
sv: Det gick inte att läsa in SVG från den valda källan. Kontrollera filens URL och försök igen.

en: Count
sv: Antal

en: Countdown Timer
sv: Nedräkningstimer

en: Countdown Timers
sv: Nedräkningstimmar

en: Counter Amount
sv: Siffra på stapel

en: Counter Container
sv: Stapel

en: Counter Title
sv: Titel på stapel

en: Coupon Form
sv: Kupongformulär

en: Coupon code
sv: Rabattkod

en: Coupon:
sv: Rabattkod:

en: Coupon: DIVI
sv: Rabattkod: DIVI

en: Cover
sv: Täcka

en: Create New Category
sv: Skapa Ny Kategori

en: Create New Category/Categories
sv: Skapa ny kategori/kategorier

en: Create New Tag
sv: Skapa Ny Tagg

en: Create New Tag(s)
sv: Skapa nya taggar

en: Create Template
sv: Skapa Mall

en: Create Your Page
sv: Skapa Din Sida

en: Create rules to target and style specific child grid items using nth-child selectors. Define custom positioning, spanning, and layout properties for individual grid items to create complex, asymmetrical grid layouts.
sv: Skapa regler för att rikta in och formge specifika underordnade grid-objekt med nth-child-selektorer. Definiera anpassad positionering, spännvidd och layoutegenskaper för enskilda grid-objekt för att skapa komplexa, asymmetriska grid-layouter.

en: Created Group
sv: Skapade Grupp

en: Created menu could not be loaded.
sv: Den skapade menyn kunde inte läsas in.

en: Creating Preview Link...
sv: Skapar förhandsvisningslänk...

en: Crosses
sv: Går över

en: Cubes
sv: Kuber

en: Currency
sv: Valuta

en: Currency & Frequency
sv: Valuta och Frekvens

en: Currency & Frequency Text
sv: Valuta- och Frekvenstext

en: Current %1$s Link
sv: Aktuell %1$s-Länk

en: Current Category
sv: Aktuell kategori

en: Current Date
sv: Aktuellt datum

en: Current Element
sv: Aktuellt Element

en: Current Element & Children
sv: Aktuellt Element och Underordnade

en: Current Element & Descendants
sv: Aktuellt Element och Underliggande

en: Current Page
sv: Aktuell Sida

en: Current page
sv: Aktuell sida

en: Current page URL for deriving current_page loop context in Visual Builder.
sv: Aktuell sidas URL för att härleda current_page-loopkontext i Visual Builder.

en: Current page main loop type from settings context for current_page query resolution.
sv: Aktuell sidas huvudlooptyp från inställningskontext för att lösa current_page-frågan.

en: Current page number.
sv: Aktuellt sidnummer.

en: Current page object for preview context.
sv: Aktuellt sidobjekt för förhandsgranskningskontext.

en: Current:
sv: Aktuellt:

en: Curve
sv: Kurva

en: Curve 2
sv: Kurva 2

en: Custom
sv: Anpassat

en: Custom Body
sv: Anpassad Huvuddel

en: Custom CSS
sv: Anpassad CSS

en: Custom CSS Settings
sv: Anpassade CSS-Inställningar

en: Custom Condition
sv: Anpassat Villkor

en: Custom Date Format
sv: Anpassat datumformat

en: Custom Field
sv: Anpassat Fält

en: Custom Field Value
sv: Anpassat fältvärde

en: Custom Fields
sv: Anpassade fält

en: Custom Footer
sv: Anpassad Sidfot

en: Custom Header
sv: Anpassat Sidhuvud

en: Custom Link Text
sv: Anpassad Länktext

en: Custom Order (WooCommerce)
sv: Anpassad ordning (WooCommerce)

en: Custom Size
sv: Anpassad storlek

en: Custom Taxonomy Name
sv: Skräddarsy namn på systematiken

en: Custom field name
sv: Anpassat fältnamn

en: Custom field value
sv: Anpassat fältvärde

en: Custom nth-child Rule
sv: Anpassad nth-child-Regel

en: Customize Builder Settings Toolbar
sv: Anpassa Verktygsfältet För Byggarens Inställningar

en: Customize Settings Toolbar
sv: Anpassa Verktygsfältet För Inställningar

en: Customize Values
sv: Anpassa Värden

en: Cut
sv: Urklipp

en: Cut %1$s
sv: Klipp Ut %1$s

en: Cut Children
sv: Klipp Ut Underordnade

en: Cut Module
sv: Klipp ut modul

en: Cut Parent
sv: Klipp Ut Överordnad

en: Daily
sv: Daglig

en: Dark
sv: Mörk

en: Dark Text Color
sv: Mörk textfärg

en: Darken
sv: Gör mörkare

en: Dashboard
sv: Adminpanel

en: Dashed
sv: Streckad

en: Date
sv: Datum

en: Date & Time
sv: Datum Tid

en: Date (Even)
sv: Datum (Jämn)

en: Date Archive
sv: Datumarkiv

en: Date Format
sv: Datumformat

en: Date Text
sv: Datumtext

en: Date Text (Even)
sv: Datumtext (Jämn)

en: Date archive pages do not have editable page settings.
sv: Datumarkivsidor har inga redigerbara sidinställningar.

en: Date: new to old
sv: Datum: nytt till gammalt

en: Date: old to new
sv: Datum: gammalt till nytt

en: DateTime
sv: Datum/tid

en: Day(s)
sv: Dag(ar)

en: Day: %s
sv: Dag: %s

en: Days
sv: dagar

en: Decorative circle icon
sv: Dekorativ cirkelikon

en: Decrease
sv: Minska

en: Decrease Font Size
sv: Minska textstorlek

en: Decrease Module Bottom Padding
sv: Minska Modulens Nederkantspadding

en: Decrease Module Bottom Padding by 10px
sv: Minska Modulens Nederkantspadding Med 10px

en: Decrease Module Left Padding
sv: Minska Modulens Vänsterpadding

en: Decrease Module Left Padding by 10px
sv: Minska Modulens Vänsterpadding Med 10px

en: Decrease Module Padding
sv: Minska modulpolstring

en: Decrease Module Padding By 10px
sv: Minska modulpolstring med 10px

en: Decrease Module Right Padding
sv: Minska Modulens Högerpadding

en: Decrease Module Right Padding by 10px
sv: Minska Modulens Högerpadding Med 10px

en: Decrease Module Top Padding
sv: Minska Modulens Toppadding

en: Decrease Module Top Padding by 10px
sv: Minska Modulens Toppadding Med 10px

en: Decrease Row Bottom Padding
sv: Minska Radens Nederkantspadding

en: Decrease Row Bottom Padding by 10px
sv: Minska Radens Nederkantspadding Med 10px

en: Decrease Row Left Padding
sv: Minska Radens Vänsterpadding

en: Decrease Row Left Padding by 10px
sv: Minska Radens Vänsterpadding Med 10px

en: Decrease Row Padding
sv: Minska radfyllnad

en: Decrease Row Padding By 10px
sv: Minska radfyllnad med 10px

en: Decrease Row Right Padding
sv: Minska Radens Högerpadding

en: Decrease Row Right Padding by 10px
sv: Minska Radens Högerpadding Med 10px

en: Decrease Row Top Padding
sv: Minska Radens Toppadding

en: Decrease Row Top Padding by 10px
sv: Minska Radens Toppadding Med 10px

en: Decrease Section Bottom Padding
sv: Minska Avsnittets Nederkantspadding

en: Decrease Section Bottom Padding by 10px
sv: Minska Avsnittets Nederkantspadding Med 10px

en: Decrease Section Left Padding
sv: Minska Avsnittets Vänsterpadding

en: Decrease Section Left Padding by 10px
sv: Minska Avsnittets Vänsterpadding Med 10px

en: Decrease Section Padding
sv: Minska sektionsfyllnad

en: Decrease Section Padding By 10px
sv: Minska sektionsfyllnad med 10px

en: Decrease Section Right Padding
sv: Minska Avsnittets Högerpadding

en: Decrease Section Right Padding by 10px
sv: Minska Avsnittets Högerpadding Med 10px

en: Decrease Section Top Padding
sv: Minska Avsnittets Toppadding

en: Decrease Section Top Padding by 10px
sv: Minska Avsnittets Toppadding Med 10px

en: Decrease the opacity of the unfilled space of the circle to make the color fade into the background.
sv: Minska opaciteten i cirkulärets ofyllda utrymme för att få färgen att blekna in i bakgrunden.

en: Default
sv: Standard

en: Default (Menu ordering + name)
sv: Standard (menyordning + namn)

en: Default Interaction Mode
sv: Standardinteraktionsläge

en: Default Preset
sv: Standardförinställning

en: Default Sorting
sv: Standardsortering

en: Default State
sv: Standardtillstånd

en: Default Website Template
sv: Standardwebbplatsmall

en: Define a number for the circle counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.). <strong>Note: You can use only natural numbers from 0 to 100</strong>
sv: Ange en siffra för cirkelräknaren (inkludera inte procenttecknet, använd alternativet nertill). <strong>Obs: du kan endast använda heltal från 0 till 100</strong>

en: Define a number for the counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.)
sv: Ange en siffra för räknaren (inkludera inte procenttecknet, använd alternativet nertill).

en: Define a percentage for this bar.
sv: Ange en procentsats för denna stapel.

en: Define a sub title for the table if desired.
sv: Ange en underrubrik för tabellen om så önskas.

en: Define a title for the pricing table.
sv: Ange en rubrik för pristabellen.

en: Define a title for your contact form.
sv: Ange en rubrik för ditt kontaktformulär.

en: Define a title.
sv: Ange en rubrik.

en: Define an album name.
sv: Ange ett namn för albumet.

en: Define an artist name.
sv: Ange artistens namn.

en: Define custom text for the next link. You can use the %title% variable to include the post title. Leave blank for default.
sv: Ange anpassad text för länken till nästa. Du kan använda variabeln %title% för att inkludera inläggstiteln. Lämna tomt för standard.

en: Define custom text for the next link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
sv: Ange skräddarsydd text för nästa länk. Du kan använda variabeln <strong>%title</strong> för att lägga in inläggsrubriker. Lämna blankt för grundinställningar.

en: Define custom text for the previous link. You can use the %title% variable to include the post title. Leave blank for default.
sv: Ange anpassad text för länken till föregående. Du kan använda variabeln %title% för att inkludera inläggstiteln. Lämna tomt för standard.

en: Define custom text for the previous link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
sv: Ange skräddarsydd text för föregående länk. Du kan använda variabeln <strong>%title</strong> för att lägga in inläggsrubriker. Lämna blankt för grundinställningar.

en: Define how bright the colors should be.
sv: Ange rubriktexten för din diabild.

en: Define how distinct bright and dark areas should be.
sv: Definiera hur olika ljusa och mörka områden ska vara.

en: Define how far the gradient spans.
sv: Ange hur långt gradienten sträcker sig.

en: Define how intense the color saturation should be.
sv: Ange rubriktexten för din diabild.

en: Define how much this element should grow relative to other flex items when there is extra space available. A higher value means the element will take up more of the available space compared to other items. Set to 0 to prevent growing.
sv: Definiera hur mycket detta element ska växa i förhållande till andra flexobjekt när det finns extra utrymme tillgängligt. Ett högre värde innebär att elementet tar upp mer av det tillgängliga utrymmet jämfört med andra objekt. Ställ in på 0 för att förhindra att det växer.

en: Define how much this element should shrink relative to other flex items when there is insufficient space. A higher value means the element will shrink more compared to other items. Set to 0 to prevent shrinking.
sv: Definiera hur mycket detta element ska krympa i förhållande till andra flexobjekt när det inte finns tillräckligt med utrymme. Ett högre värde innebär att elementet krymper mer jämfört med andra objekt. Ställ in på 0 för att förhindra krympning.

en: Define how transparent or opaque this should be.
sv: Definiera hur transparent eller ogenomskinlig detta borde vara.

en: Define implicit column tracks using CSS grid-auto-columns syntax. Use a single size such as "auto", "minmax(0, 1fr)", or a track list such as "1fr 1fr 300px" for multiple implicit columns.
sv: Definiera implicita kolumnspår med CSS-syntaxen grid-auto-columns. Använd en enskild storlek som "auto", "minmax(0, 1fr)", eller en spårlista som "1fr 1fr 300px" för flera implicita kolumner.

en: Define implicit row tracks using CSS grid-auto-rows syntax. Use a single size such as "auto", "minmax(0, 1fr)", or a track list such as "auto 200px auto" for multiple implicit rows.
sv: Definiera implicita radspår med CSS-syntaxen grid-auto-rows. Använd en enskild storlek som "auto", "minmax(0, 1fr)", eller en spårlista som "auto 200px auto" för flera implicita rader.

en: Define the animation settings that will be applied as the user scrolls. The animation begins when the element enters the browser viewport and ends when it leaves the viewport
sv: Definiera animeringsinställningarna som ska tillämpas när användaren skrollar. Animeringen börjar när elementet går in i webbläsarens vy och slutar när det lämnar vyn

en: Define the audio file for use in the module. To remove an audio file from the module, simply delete the URL from the settings field.
sv: Ange ljudfilen som ska användas i modulen. För att ta bort en ljudfil från modulen kan du helt enkelt radera URL från inställningsfältet.

en: Define the column template using CSS grid-template-columns syntax. Use values like "1fr 2fr 1fr" for proportional columns, "200px auto 100px" for mixed units, or "repeat(3, 1fr)" for repeated patterns.
sv: Definiera kolumnmallen med CSS-syntaxen grid-template-columns. Använd värden som "1fr 2fr 1fr" för proportionella kolumner, "200px auto 100px" för blandade enheter eller "repeat(3, 1fr)" för upprepade mönster.

en: Define the length of automatically generated excerpts. Leave blank for default ( 270 )
sv: Ange längden för automatiskt genererade utdrag. Lämna blankt för grundinställning (270)

en: Define the method, used for the parallax effect.
sv: Ange metoden som används för parallaxeffekten.

en: Define the number of images that should be displayed per page.
sv: Ange antalet bilder som visas per sida.

en: Define the number of products that should be displayed per page.
sv: Ange antalet projekt som ska visas per sida.

en: Define the number of projects that should be displayed per page.
sv: Ange antalet projekt som ska visas per sida.

en: Define the row template using CSS grid-template-rows syntax. Use values like "auto 200px auto" for mixed sizing, "repeat(3, 1fr)" for equal proportions, or specific measurements for precise control.
sv: Definiera radmallen med CSS-syntaxen grid-template-rows. Använd värden som "auto 200px auto" för blandade storlekar, "repeat(3, 1fr)" för lika proportioner eller specifika mått för exakt kontroll.

en: Define the text for the slide button
sv: Ange texten för växlingsknappen

en: Define the text of the form submit button.
sv: Välj text för formulärets Skicka-knapp.

en: Define the text which will be displayed on the login button.
sv: Ange texten som ska visas på inloggningsknappen.

en: Define the title text for your slide.
sv: Ange rubriktexten för din diabild.

en: Define the unique ID of this field. You should use only English characters without special characters and spaces.
sv: Ange den unika id för det här fältet. Använd bara engelska karaktärer utan specialkaraktärer eller mellanslag.

en: Define the units of your gradient stop positions.
sv: Definiera enheterna för dina lutningstopppositioner.

en: Define the vertical offset distance from the bottom edge of the browser window
sv: Definiera det vertikala offsetavståndet från nederkanten av webbläsarfönstret

en: Define the vertical offset distance from the bottom edge of the browser window.
sv: Ange den vertikala förskjutningen från webbläsarfönstrets nedre kant.

en: Define the vertical offset distance from the top edge of the browser window
sv: Definiera det vertikala offsetavståndet från den övre kanten av webbläsarfönstret

en: Define the vertical offset distance from the top edge of the browser window.
sv: Ange den vertikala förskjutningen från webbläsarfönstrets övre kant.

en: Define whether or not the field should be visible.
sv: Ange om fältet ska vara synligt eller inte.

en: Define whether the field should be required or optional
sv: Ange om fältet ska vara obligatoriskt eller valfritt

en: Define width and height ratio values to preserve element proportions as aspect-ratio.
sv: Ange värden för förhållandet mellan bredd och höjd för att bevara elementets proportioner som aspect-ratio.

en: Delay before the effect is executed
sv: Fördröjning innan effekten körs

en: Delete
sv: Radera

en: Delete %1$s
sv: Ta Bort %1$s

en: Delete %s
sv: Ta Bort %s

en: Delete Canvas
sv: Ta Bort Arbetsytevy

en: Delete Global Color
sv: Ta bort Global Color

en: Delete Global Layout
sv: Ta Bort Global Layout

en: Delete Gradient
sv: Ta Bort Toning

en: Delete Grid Offset Rule
sv: Ta Bort Rutnätsförskjutningsregel

en: Delete Item
sv: Ta Bort Objekt

en: Delete Module
sv: Radera modul

en: Delete Preset
sv: Ta bort förinställning

en: Delete Template
sv: Ta Bort Mall

en: Delete conversation
sv: Ta bort konversation

en: Delete this conversation?
sv: Ta bort den här konversationen?

en: Deleted template
sv: Raderad mall

en: Dense
sv: Tät

en: Descending
sv: Fallande

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description Type
sv: Beskrivning Typ

en: Design Attributes
sv: Designattribut

en: Design Settings
sv: Designinställningar

en: Design Settings and Advanced Module Settings
sv: Designinställningar och avancerade modulinställningar

en: Desktop
sv: Dator

en: Desktop Row Max-Width (px)
sv: Maxradbredd För Skrivbord (px)

en: Desktop Row Width (%)
sv: Radbredd För Skrivbord (%)

en: Desktop View
sv: Skrivbordsvy

en: Detach From Global
sv: Lossa från Global

en: Detach From Variable
sv: Koppla Från Variabel

en: Device
sv: Enhet

en: Diagonal Bars 2
sv: Diagonalstänger 2

en: Diagonal Lines
sv: Diagonala linjer

en: Diagonal Pills
sv: Diagonala piller

en: Diagonal Stripes
sv: Diagonala ränder

en: Diagonal Stripes 2
sv: Diagonala ränder 2

en: Diamonds
sv: Ruter

en: Difference
sv: Skillnad

en: Direction
sv: Riktning

en: Disable Builder
sv: Inaktivera Byggaren

en: Disable Global
sv: Inaktivera globalt

en: Disable Item
sv: Inaktivera Objekt

en: Disable Preset
sv: Inaktivera förinställning

en: Disable Template
sv: Inaktivera Mall

en: Disable on
sv: Avaktivera på

en: Disable this option if you want to ignore manually defined excerpts and always generate it automatically.
sv: Avaktivera detta alternativ om du vill ignorera manuellt angedda utdrag och alltid generera automatiskt.

en: Disabled Button
sv: Inaktiverad knapp

en: Disabled On
sv: Inaktiverad På

en: Disabled template
sv: Inaktiverad mall

en: Disabling bullets will remove the bullet points that appear next to each list item within the pricing table's feature area.
sv: Inaktivera kulor tar bort de punktpunkter som visas bredvid varje listobjekt inom prissättningstabellens funktionsområde.

en: Disabling the author avatar will remove the profile picture from the module.
sv: Inaktivera författarens avatar tar bort profilbilden från modulen.

en: Disabling the border separator will remove the solid line that appears to the left or right of sidebar widgets.
sv: Om du avaktiverar gränsseparatorn tar du bort den solida linjen som visas till vänster eller höger om sidpanelens widgets.

en: Disabling the comment count will remove the number of comments from the top of the module.
sv: Om du avaktiverar kommentarräkningen tar du bort antalet kommentarer från början av modulen.

en: Disabling the reply button will prevent visitors from creating threaded comments.
sv: Inaktivera svarsknappen hindrar besökare att skapa gängade kommentarer.

en: Disc
sv: Skiva

en: Discard & Exit
sv: Ignorera ändringar och avsluta

en: Discard All Changes
sv: Förkasta ändringar

en: Display Again After
sv: Visa Igen Efter

en: Display Conditions
sv: Visa villkor

en: Display Date On Spacer
sv: Visa Datum På Utfyllnad

en: Display Elements On Spacer
sv: Visa Element På Utfyllnad

en: Display Name
sv: Visningsnamn

en: Display Only If
sv: Visa endast om

en: Display Only If Author
sv: Visa Endast Om Författare

en: Display Only If Browser
sv: Visa endast om webbläsare

en: Display Only If Category Page
sv: Visa endast om kategorisida

en: Display Only If Current Date
sv: Visa endast om aktuellt datum

en: Display Only If Logged In Status
sv: Visa Endast Om Inloggningsstatus

en: Display Only If Operating System
sv: Visa endast om operativsystem

en: Display Only If Post Category
sv: Visa endast om postkategori

en: Display Only If Post Tag
sv: Visa endast om Post Tag

en: Display Only If Post Type
sv: Visa endast om posttyp

en: Display Only If Tag Page
sv: Visa endast om taggsidan

en: Display Only If User
sv: Visa endast om användare

en: Display Only If User Role
sv: Visa endast om användarroll

en: Display Only If User's Cart
sv: Visa endast om användarens varukorg

en: Display Only on
sv: Visa Endast På

en: Display Only on Date Archives
sv: Visa endast på datumarkiv

en: Display Order
sv: Visningsordning

en: Display Title On Spacer
sv: Visa Rubrik På Utfyllnad

en: Display a message.
sv: Visa Captcha

en: Display dot navigation for the carousel.
sv: Visa punktnavigering för karusellen.

en: Display if all conditions are true
sv: Visa om alla villkor är sanna

en: Display if any condition is true
sv: Visa om något villkor är sant

en: Display navigation arrows on the carousel.
sv: Visa navigeringspilar i karusellen.

en: Display posts for the current page. Useful on archive and index pages.
sv: Visa inlägg för den aktuella sidan. Användbart på arkiv- och indexsidor.

en: Divi Builder Layout
sv: Divi Builder-layout

en: Divi Builder Layouts
sv: Layouter För Divi Builder

en: Divi Documentation
sv: Divi-dokumentation

en: Divi Icons
sv: Divi ikoner

en: Divi Library
sv: Divi-bibliotek

en: Divi Role Editor
sv: Divi Rollredigerare

en: Divi Role Editor Settings
sv: Divi Rollredigerarinställningar

en: Divi Theme Builder Set
sv: Divi Theme Builder-uppsättning

en: Divi Theme Builder Template
sv: Divi Theme Builder-mall

en: Divi Theme Builder Templates
sv: Divi Theme Builder-mallar

en: Divider
sv: Avdelare

en: Divider Arrangement
sv: Avdelarens höjd

en: Divider Color
sv: Färg på ram

en: Divider Flip
sv: Avdelare

en: Divider Height
sv: Avdelarens höjd

en: Divider Style
sv: Stil på avdelaren

en: Divider Weight
sv: Avdelarens höjd

en: Dividers
sv: Avdelare

en: Dividers can be placed either above or below section content. If placed above section content, then modules and rows within the section will be hidden behind the divider when they overlap.
sv: Delar kan placeras antingen över eller under sektionsinnehåll. Om de placeras över sektionsinnehållet, kommer moduler och rader inom sektionen att döljas bakom delaren när de överlappar varandra.

en: Division require one value to be unitless
sv: Division kräver att ett värde saknar enhet

en: Do Not Stick
sv: Stick inte

en: Do not display to users who bought:
sv: Visa inte för användare som har köpt:

en: Do not display to users who have bought a product.
sv: Visa inte för användare som har köpt en produkt.

en: Does Not Contain
sv: Innehåller inte

en: Does Not Contain (NOT LIKE)
sv: Innehåller Inte (NOT LIKE)

en: Does Not Have a Specific Product
sv: Har ingen specifik produkt

en: Does not Contain
sv: Innehåller inte

en: Does not Equal
sv: Är inte lika med

en: Does not Exist
sv: Existerar inte

en: Don't Append
sv: Lägg Inte Till

en: Don't Restore
sv: Återställ Inte

en: Don't display on
sv: Visa inte på

en: Don't display on posts authored by
sv: Visa inte på inlägg författade av

en: Don't display on search results for
sv: Visa inte i sökresultat för

en: Don't display to
sv: Visa inte för

en: Don't display to users who have
sv: Visa inte för användare som har

en: Don't display to users who have visited
sv: Visa inte för användare som har besökt

en: Done Customizing
sv: Klar Med Anpassningen

en: Dot Alignment
sv: Punktjustering

en: Dot Color
sv: Punktfärg

en: Dot Navigation
sv: Punktnavigering

en: Dot Position
sv: Punktposition

en: Dot Size
sv: Punktstorlek

en: Dotted
sv: Prickad

en: Double
sv: Dubbel

en: Down
sv: Neråt

en: Download Backup
sv: Ladda ner säkerhetskopia

en: Download Backup Before Importing
sv: Ladda Ned Säkerhetskopia Innan Import

en: Downwards
sv: Neråt

en: Draft
sv: Utkast

en: Drag n Drop
sv: Dra Och Släpp

en: Drag to resize
sv: Dra För Att Ändra Storlek

en: Dragged module
sv: Dra modul

en: Dropdown
sv: Rullgardinsmeny

en: Dropdown Alignment
sv: Justering För Rullgardinsmeny

en: Dropdown Direction
sv: Rullgardinsmenyns Riktning

en: Dropdown Menu
sv: Länkar i rullgardinsmeny

en: Dropdown Menu Active Link Color
sv: Listrutan Aktiv länkfärg

en: Dropdown Menu Animation
sv: Animering på rullgardinsmeny

en: Dropdown Menu Background Color
sv: Bakgrundsfärg på rullgardinsmeny

en: Dropdown Menu Container
sv: Hållare i rullgardinsmeny

en: Dropdown Menu Line Color
sv: Linjefärg på rullgardinsmeny

en: Dropdown Menu Links
sv: Länkar i rullgardinsmeny

en: Dropdown Menu Text Color
sv: Textfärg på rullgardinsmeny

en: Dropdown Menus
sv: Dropdown-menyer

en: Dropdown Offset
sv: Förskjutning För Rullgardinsmeny

en: Dropdown Position
sv: Position För Rullgardinsmeny

en: Dropdowns
sv: Rullgardinsmenyer

en: Duplicate
sv: Duplicera

en: Duplicate %1$s
sv: Duplicera %1$s

en: Duplicate %s
sv: Duplicera %s

en: Duplicate Canvas
sv: Duplicera Arbetsyta

en: Duplicate Grid Offset Rule
sv: Duplicera Rutnätsförskjutningsregel

en: Duplicate Item
sv: Duplicera Objekt

en: Duplicate Module
sv: Duplicera modul

en: Duplicate Prefix Detected
sv: Duplicerat Prefix Upptäckt

en: Duplicate Preset
sv: Duplicera förinställning

en: Duplicate Template
sv: Duplicera Mall

en: Duplicate property "%s" found.
sv: Dubblettegenskapen "%s" Hittades.

en: Duplicated layout
sv: Duplicerad layout

en: Duplicated template
sv: Duplicerad mall

en: Dynamic Content
sv: Dynamiskt innehåll

en: Dynamic Content Custom Fields
sv: Dynamiskt Innehåll Anpassade Fält

en: Dynamic Posts
sv: Dynamiska Inlägg

en: Ease
sv: Lätthet

en: Ease-In
sv: Enkel I

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit %1$s Layout
sv: Redigera %1$s-layout

en: Edit %s
sv: Redigera %s

en: Edit Attribute
sv: Redigera Attribut

en: Edit Body Template
sv: Redigera Mall För Huvudinnehåll

en: Edit Borders
sv: Redigera Ramar

en: Edit Buttons
sv: Redigera Knappar

en: Edit Canvas
sv: Redigera Arbetsyta

en: Edit Canvas Settings
sv: Redigera Inställningar För Arbetsyta

en: Edit Colors
sv: Redigera Färger

en: Edit Configuration
sv: Redigera Konfiguration

en: Edit Content
sv: Redigera Innehåll

en: Edit Element Above
sv: Redigera Element Ovanför

en: Edit Element Below
sv: Redigera Element Nedanför

en: Edit First Child Element
sv: Redigera Första Underelement

en: Edit Fonts
sv: Redigera Typsnitt

en: Edit Footer Template
sv: Redigera Sidfotmall

en: Edit Global Canvas
sv: Redigera Global Canvas

en: Edit Global Color
sv: Redigera global färg

en: Edit Global Items
sv: Redigera Globala Objekt

en: Edit Grid Offset Rule
sv: Redigera Rutnätsförskjutningsregel

en: Edit Header Template
sv: Redigera Sidhuvudmall

en: Edit Image With AI
sv: Redigera bild med AI

en: Edit Interaction
sv: Redigera Interaktion

en: Edit Item
sv: Redigera objekt

en: Edit Layout
sv: Redigera Layout

en: Edit Page
sv: Redigera Sida

en: Edit Parent Element
sv: Redigera Överordnat Element

en: Edit Post
sv: Redigera Inlägg

en: Edit Preset
sv: Redigera Förinställning

en: Edit Profile
sv: Redigera profil

en: Edit Responsive Values
sv: Redigera Responsiva Värden

[ctx: Edit Set using Theme Builder]
en: Edit Set
sv: Redigera Uppsättning

en: Edit Snippet
sv: Redigera Kodsnutt

en: Edit Template
sv: Redigera Mall

en: Edit Template Layout
sv: Redigera Mallayout

[ctx: Edit Template using Theme Builder]
en: Edit Template
sv: Redigera Mall

en: Edit Theme Builder
sv: Redigera Theme Builder

en: Edit Theme Builder Item
sv: Redigera Theme Builder-objekt

en: Edit With Divi
sv: Redigera Med Divi

en: Edit With Theme Builder
sv: Redigera Med Theme Builder

en: Edit with the Divi Builder
sv: Redigera med Divi Builder

en: Edited %s
sv: Redigerade %s

en: Edited %s Child Modules
sv: Redigerade Underordnade Moduler För %s

en: Edited Local Attributes
sv: Redigerade Lokala Attribut

en: Edited Module Attributes
sv: Redigerade modulattribut

en: Editing: %s
sv: Redigerar: %s

en: Editor
sv: Redaktör

en: Effect Action
sv: Effektåtgärd

en: Effects
sv: Effekter

en: Elegant Themes Support
sv: Support För Elegant Themes

en: Element Label
sv: Elementetikett

en: Element Type
sv: Elementtyp

en: Elements
sv: Element

en: Ellipse
sv: Ellips

en: Elliptical
sv: Elliptisk

en: Elliptical Gradient
sv: Elliptisk gradient

en: Email
sv: E-post

en: Email Account
sv: E-postkonto

en: Email Address
sv: E-postadress

en: Email Field
sv: Mejlfält

en: Email Fullwidth
sv: Sida - helbredd

en: Email Optin
sv: E-Optin

en: Email Provider Account Setup Documentation
sv: E-postleverantörens kontoinställningsdokumentation

en: Empty State
sv: Tomt Läge

en: Empty State Message
sv: Meddelande För Tomt Läge

en: Enable
sv: Aktivera

en: Enable %s
sv: Aktivera %s

en: Enable Admin Bar
sv: Aktivera Adminfält

en: Enable Condition
sv: Aktivera villkor

en: Enable Raw HTML
sv: Aktivera rå HTML

en: Enable Redirect URL
sv: Aktivera omdirigering av URL

en: Enable Template
sv: Aktivera Mall

en: Enable Title
sv: Aktivera Titel

en: Enable loop functionality to dynamically display looping content from the database based on your query settings.
sv: Aktivera loopfunktionalitet för att dynamiskt visa återkommande innehåll från databasen baserat på dina frågeinställningar.

en: Enable or disable pagination for this feed.
sv: Aktivera eller inaktivera paginering för detta flöde.

en: Enable smooth scrolling when clicking table links.
sv: Aktivera mjuk rullning när du klickar på tabellänkar.

en: Enable this to make the animation loop infinitely.
sv: Aktivera detta för att låta animationen loopa oändligt.

en: Enabled animated transitions between default and sticky styles when the element becomes "stuck".
sv: Aktiverade animerade övergångar mellan standard- och klistriga stilar när elementet blir "fastklistrat".

en: Enabled animated transitions between default and sticky styles when the element becomes “stuck”
sv: Aktiverade animerade övergångar mellan standard och sticky stilar när elementet "fastnar"

en: Enabled template
sv: Aktiverad mall

en: Enabling conditional logic makes this field only visible when any or all of the rules below are fulfilled<br><strong>Note:</strong> Only fields with an unique and non-empty field ID can be used
sv: Villkorlig logik gör att fältet bara visas när någon eller alla av villkoren nedan är uppföljda<br><strong>Obs!</strong> Du kan endast använda fält som har ett unikt fält-ID

en: Enabling this option will add borders to input fields when focused.
sv: Aktivera det här alternativet lägger till gränser till inmatningsfält när det är fokuserat.

en: Enabling this will extend the input field to 100% of the width of the module.
sv: Aktivera detta kommer att förlänga inmatningsfältet till 100% av modulens bredd.

en: Enabling this will make the carousel cycle through all slides automatically.
sv: Om du aktiverar detta kommer karusellen att bläddra igenom alla bilder automatiskt.

en: End
sv: Slut

en: End Position
sv: Slutposition

en: Ending
sv: Slut

en: Ending %s
sv: Slutet %s

en: Ending Blur
sv: Slutskärpa

en: Ending Offset
sv: Slutförskjutning

en: Ending Opacity
sv: Slutande Opacitet

en: Ending Rotation
sv: Avsluta rotation

en: Ending Scale
sv: Slutskala

en: Enhance
sv: Förbättra

en: Enter CSS gradient value
sv: Ange CSS-gradientvärde

en: Enter Custom Attribute
sv: Ange Anpassat Attribut

en: Enter Custom Meta Key
sv: Ange anpassad metanyckel

en: Enter Preview Mode
sv: Gå In I Förhandsvisningsläge

en: Enter a name for your %s.
sv: Ange ett namn för din %s.

en: Enter a name for your canvas.
sv: Ange ett namn för din arbetsyta.

en: Enter a name for your exported file.
sv: Ange ett namn för din exporterade fil.

en: Enter an address for the map center point, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
sv: Ange en adress för centerpunkten på kartan varvid adressen kommer att geo-kodas och visas på kartan nedan.

en: Enter an address for this map pin, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
sv: Ange en adress för denna kartknappnål varvid adressen kommer att geo-kodas och visas på kartan nedan.

en: Enter custom nth-child pattern (e.g., 3n+1, 4n-1, 2n+3)
sv: Ange eget nth-child-mönster (t.ex. 3n+1, 4n-1, 2n+3)

en: Enter meta key
sv: Ange meta-nyckel

en: Enter meta value
sv: Ange meta-värde

en: Enter the HTML attribute name (e.g., class, id, data-state, aria-expanded)
sv: Ange HTML-attributnamnet (t.ex. class, id, data-state, aria-expanded)

en: Enter the URL for the Button.
sv: Skriv in  URL:n för knappen.

en: Enter the attribute value to toggle/add/remove
sv: Ange attributvärdet att växla/lägga till/ta bort

en: Enter the cookie name (e.g., user_preference, theme_mode, cart_items)
sv: Ange cookie-namnet (t.ex. user_preference, theme_mode, cart_items)

en: Enter the cookie value to toggle/add/remove
sv: Ange cookie-värdet att växla/lägga till/ta bort

en: Enter the custom field name (meta key) you want to query. This is the key stored in the post_meta table that identifies your custom field.
sv: Ange namnet på det anpassade fältet (meta-nyckel) som du vill söka efter. Detta är nyckeln som lagras i tabellen post_meta och som identifierar ditt anpassade fält.

en: Enter the custom field value you want to match against. This is the value stored in the post_meta table that you want to filter posts by.
sv: Ange värdet för det anpassade fältet som du vill matcha mot. Detta är värdet som lagras i tabellen post_meta och som du vill filtrera inlägg efter.

en: Enter the new value that will replace the found value.
sv: Ange det nya värdet som ska ersätta det hittade värdet.

en: Enter the numeric value for the grid property (e.g., column span: 1)
sv: Ange det numeriska värdet för rutnäts-egenskapen (t.ex. kolumnspann: 1)

en: Enter the text for the Button.
sv: Skriv in texten för knappen.

en: Enter the text for this list item.
sv: Ange texten för det här listobjektet.

en: Enter the value you want to find and replace.
sv: Ange värdet som du vill söka efter och ersätta.

en: Enter your address to view shipping options.
sv: Ange din adress för att se leveransalternativ.

en: Enter your page title here.
sv: Ange din sidas rubrik här.

en: Entire Page
sv: Hela Sidan

en: Equal Columns
sv: Lika Breda Kolumner

en: Equal Fixed Width Columns
sv: Kolumner Med Lika Fast Bredd

en: Equal Height Rows
sv: Rader Med Lika Höjd

en: Equal Minimum Width Columns
sv: Kolumner Med Lika Minsta Bredd

en: Equal Width Columns
sv: Kolumner Med Lika Bredd

en: Equalize Column Heights
sv: Utjämna höjden i kolumnen

en: Equalizing columns heights will force all columns to assume the height of the tallest column in the row. All columns will have the same height, keeping their appearance uniform
sv: Att utjämna kolumnhöjder tvingar alla kolumner att anta höjden från den högsta kolumnen i raden. Alla kolumner får samma höjd, vilket ger ett enhetligt utseende

en: Equals
sv: Lika

en: Equals (=)
sv: Lika Med (=)

en: Error when rendering Shortcode module with shortcode name %1$s and shortcode content %2$s
sv: Fel vid renderingen av Shortcode-modulen med shortcode-namnet %1$s och shortcode-innehållet %2$s

en: Even Items
sv: Jämna Objekt

en: Events
sv: Händelser

en: Every Eighth Item
sv: Vart Åttonde Objekt

en: Every Fifth Item
sv: Vart Femte Objekt

en: Every Fourth Item
sv: Vart Fjärde Objekt

en: Every Ninth Item
sv: Vart Nionde Objekt

en: Every Other
sv: Varannan

en: Every Seventh Item
sv: Vart Sjunde Objekt

en: Every Sixth Item
sv: Vart Sjätte Objekt

en: Every Tenth Item
sv: Vart Tionde Objekt

en: Every Third Item
sv: Vart Tredje Objekt

en: Exceptions
sv: Undantag

en: Excerpt
sv: Utdrag

en: Excerpt Length
sv: Utdragslängd

en: Exclude
sv: Exkludera

en: Exclude Categories
sv: Exkludera kategorier

en: Exclude Current %s
sv: Exkludera Aktuell %s

en: Exclude Current Post
sv: Uteslut Aktuellt Inlägg

en: Exclude From
sv: Exkludera Från

en: Exclude From: %1$s
sv: Exkludera Från: %1$s

en: Exclude Pages
sv: Exkludera Sidor

en: Exclude Posts
sv: Exkludera inlägg

en: Exclude Posts With Specific Terms
sv: Exkludera Inlägg Med Specifika Termer

en: Exclude Specific Posts
sv: Exkludera Specifika Inlägg

en: Excluded Item
sv: Exkluderat föremål

en: Excluded Item Text
sv: Text För Exkluderat Objekt

en: Excluded Search Queries
sv: Uteslutna sökfrågor

en: Exclusion
sv: Uteslutning

en: Execute Selected Option
sv: Kör Valt Alternativ

en: Execute Selected Responsive State Picker Option
sv: Kör Markerat Alternativ I Väljaren För Responsivt Läge

en: Exist
sv: Existera

en: Existing Page Layout
sv: Befintlig Sidlayout

en: Existing Post Layout
sv: Befintlig Inläggslayout

en: Exit
sv: Avsluta

en: Exit Builder
sv: Avsluta Byggaren

en: Exit Dropdown
sv: Avsluta Rullgardinsmeny

en: Exit Preview
sv: Avsluta förhandsvisning

en: Exit Preview Mode
sv: Avsluta Förhandsvisningsläge

en: Exit To Dashboard
sv: Avsluta till Adminpanelen

en: Exit To Editor
sv: Avsluta till Redigeraren

en: Exit To Front End
sv: Avsluta Till Frontend

en: Exit To WordPress Dashboard
sv: Avsluta Till WordPress-adminpanelen

en: Exit To WordPress Editor
sv: Avsluta Till WordPress-redigeraren

en: Exit Visual Builder
sv: Avsluta Visual Builder

en: Exit to Backend
sv: Avsluta Till Backend

en: Exit to Backend Builder
sv: Avsluta Till Backend Builder

en: Expand
sv: Expandera

en: Expand All
sv: Expandera Alla

en: Expand And Fill
sv: Expandera och fyll

en: Expand Modal
sv: Expandera modal

en: Export
sv: Exportera

en: Export & Import
sv: Exportera Och Importera

en: Export Canvas
sv: Exportera Arbetsyta

en: Export File Name
sv: Den exporterade filens namn

en: Export Layout
sv: Exportera layout

en: Export Options
sv: Exportalternativ

en: Export Presets
sv: Exportera Förinställningar

en: Export Templates
sv: Exportera Mallar

en: Export Variables
sv: Exportera Variabler

en: Extend %1$s Attributes
sv: Utöka %1$s-attribut

en: Extend %1$s Content Attributes
sv: Utöka %1$s Innehållsattribut

en: Extend %1$s Design Attributes
sv: Utöka %1$s Designattribut

en: Extend %1$s Preset
sv: Utöka Förinställning För %1$s

en: Extend %1$s Presets
sv: Utöka %1$s-förinställningar

en: Extend %1$s Style Attributes
sv: Utöka %1$s Stilattribut

en: Extend All %1$s Attributes
sv: Utöka Alla %1$s-attribut

en: Extend Attributes
sv: Utöka Attribut

en: Extend From Element
sv: Utöka Från Element

en: Extend Select Content Attributes
sv: Utöka Valda Innehållsattribut

en: Extend Select Design Attributes
sv: Utöka Valda Designattribut

en: Extend Select Presets
sv: Utöka Valda Förinställningar

en: Extend Select Style Attributes
sv: Utöka Valda Stilattribut

en: Extend To Element Type
sv: Utöka Till Elementtyp

en: Extend To Location
sv: Utöka Till Plats

en: Extended Attributes
sv: Utökade attribut

en: External Article
sv: Extern Artikel

en: External Link
sv: Extern Länk

en: Facebook Profile Url
sv: Facebook profil URL

en: Fade
sv: Blekna

en: Fade In
sv: Tona in

en: Fading In and Out
sv: Fading in och ut

en: Fading in & Out
sv: Tona In & Ut

en: Failed to assign Theme Builder template conditions.
sv: Det gick inte att tilldela villkor för Theme Builder-mall.

en: Failed to attach Theme Builder template to the Theme Builder.
sv: Det gick inte att koppla Theme Builder-mallen till Theme Builder.

en: Failed to create Theme Builder template.
sv: Det gick inte att skapa Theme Builder-mall.

en: Failed to create post.
sv: Det gick inte att skapa inlägget.

en: Failed to create your layout. Please try again later.
sv: Det gick inte att skapa din layout. Försök igen senare.

en: Failed to delete global canvas.
sv: Det gick inte att ta bort global canvas.

en: Failed to detach template from the Theme Builder; the template was restored.
sv: Det gick inte att koppla från mallen från Theme Builder; mallen återställdes.

en: Failed to duplicate post.
sv: Det gick inte att duplicera inlägget.

en: Failed to duplicate your layout. Please try again later.
sv: Det gick inte att duplicera din layout. Försök igen senare.

en: Failed to fetch Instagram media.
sv: Det gick inte att hämta media från Instagram.

en: Failed to load the Theme Builder.
sv: Det gick inte att läsa in Theme Builder.

en: Failed to load your existing items. Please try again later.
sv: Det gick inte att läsa in dina befintliga objekt. Försök igen senare.

en: Failed to move post to trash.
sv: Det gick inte att flytta inlägget till papperskorgen.

en: Failed to trash Theme Builder template.
sv: Det gick inte att flytta Theme Builder-mallen till papperskorgen.

en: Failed to update Theme Builder template.
sv: Det gick inte att uppdatera Theme Builder-mall.

en: Failed to update breakpoints.
sv: Det gick inte att uppdatera brytpunkter.

en: Failed to update post content.
sv: Det gick inte att uppdatera inläggsinnehåll.

en: Failed to update post status.
sv: Det gick inte att uppdatera inläggsstatus.

en: Failed to update post.
sv: Det gick inte att uppdatera inlägget.

en: Failure Message
sv: Felmeddelande

en: Featured Background Color
sv: Utvalda bakgrundsfärg

en: Featured Body Text Color
sv: Utvalda kroppsfärg

en: Featured Bullet Color
sv: Utvalda kulörfärg

en: Featured Currency & Frequency Text Color
sv: Textfärg För Utvald Valuta Och Frekvens

en: Featured Excluded Item Color
sv: Utvalda exkluderad produktfärg

en: Featured Header Background Color
sv: Utökad bakgrundsfärg för bakgrundsrubrik

en: Featured Image
sv: Utvald Bild

en: Featured Image Alt Text
sv: Alt-Text För Utvald Bild

en: Featured Image Height
sv: Utvald bildhöjd

en: Featured Image Max Height
sv: Utvald bild Max höjd

en: Featured Image Max Width
sv: Utvald bild Max bredd

en: Featured Image Overlay
sv: Övertäckning av huvudbild

en: Featured Image Placement
sv: Placering av framhävd bild

en: Featured Image Title Text
sv: Titeltext För Utvald Bild

en: Featured Image Width
sv: Utvald bildbredd

en: Featured Price Text Color
sv: Utvalda pris Textfärg

en: Featured Pricing Area Background Color
sv: Utvalda prisområde Bakgrundsfärg

en: Featured Products
sv: Presenterade produkter

en: Featured Subtitle Text Color
sv: Utvalda textningstext Färg

en: Featured Table
sv: Framhävd tabell

en: Featured Title Text Color
sv: Utvalda Titel Text Färg

en: Featured pricing tables have a drop shadow that helps them stand out from the rest. This shadow can be disabled if you wish.
sv: Utvalda prisbord har en droppskugga som hjälper dem att sticka ut från resten. Denna skugga kan inaktiveras om du vill.

en: Featuring a table will make it stand out from the rest.
sv: Att presentera en tabell betyder att den framträder från alla andra.

en: Feed
sv: Flöde

en: Fetch
sv: Hämta

en: Field
sv: Fält

en: Field Does Not Exist (NOT EXISTS)
sv: Fält Finns Inte (NOT EXISTS)

en: Field Exists (EXISTS)
sv: Fält Finns (EXISTS)

en: Field ID
sv: Fält-id

en: Field Icon
sv: Fältikon

en: Field Information
sv: Fältinformation

en: Field Label
sv: Fältetikett

en: Field Labels
sv: Fältetiketter

en: Field Name
sv: Fältnamn

en: Field Options
sv: Fältalternativ

en: Field to order results by (directly passed to the WordPress query)
sv: Fält att sortera resultat efter (skickas direkt till WordPress-frågan)

en: Fields
sv: Fält

en: Fields Label Position
sv: Fält Etikettposition

en: Fields Placeholder
sv: Fältplatshållare

en: Fields Width
sv: Fältbredd

en: Fill
sv: Fyllning

en: Fill Color
sv: Fyllningsfärg

en: Fill Opacity
sv: Fyllningsopacitet

en: Fill Type
sv: Fyllningstyp

en: Filter Color
sv: Filterfärg

en: Filter Criteria
sv: Filterkriterier

en: Filter Criteria Text
sv: Text För Filterkriterier

en: Filter Global Color
sv: Filtrera Global Färg

en: Filter posts based on post meta values. Use this to create complex queries that match posts with specific custom field data, such as showing only posts with a particular meta value.
sv: Filtrera inlägg baserat på meta-värden. Använd detta för att skapa komplexa frågor som matchar inlägg med specifika data i egna fält, till exempel att bara visa inlägg med ett visst meta-värde.

en: Filter the loop to exclude posts that have the specific taxonomy terms you specify. Use this to remove content with particular categories, tags, or other taxonomies from your results.
sv: Filtrera loopen för att exkludera inlägg som har de specifika taxonomitermer du anger. Använd detta för att ta bort innehåll med särskilda kategorier, taggar eller andra taxonomier från dina resultat.

en: Filter the loop to only include posts that have the specific taxonomy terms you specify. Use this to narrow down your results to content with particular categories, tags, or other taxonomies.
sv: Filtrera loopen så att endast inlägg som har de specifika taxonomitermer du anger inkluderas. Använd detta för att begränsa resultaten till innehåll med särskilda kategorier, taggar eller andra taxonomier.

en: Filterable Portfolio
sv: Filtrerbar portfolio

en: Filterable Portfolios
sv: Filtrerbara portföljer

en: Filters
sv: Filter

en: Find
sv: Hitta

en: Find & Replace
sv: Hitta & Ersätt

en: Find And Replace
sv: Sök Och Ersätt

en: Find And Replace Complete
sv: Sök Och Ersätt Slutförd

en: Find And Replace In Element Type
sv: Sök Och Ersätt I Elementtyp

en: Find And Replace In Location
sv: Sök Och Ersätt På Plats

en: Find Value
sv: Sökvärde

en: First & Last Name
sv: För- och efternamn

en: First Instance of Every Month
sv: Första instans varje månad

en: First Item
sv: Första Objektet

en: First Name
sv: Förnamn

en: First Name Fullwidth
sv: Sätt full bredd

en: Fit
sv: Passar

en: Fixed
sv: Fast

en: Fixed Height Rows
sv: Rader Med Fast Höjd

en: Fixed Left Sidebar
sv: Sida - vänster sidofält

en: Fixed Right Sidebar
sv: Sida - höger sidofält

en: Fixed Scale (Responsive)
sv: Fast Skala (Responsiv)

en: Fixed Scale (Single)
sv: Fast Skala (Enkel)

en: Flip
sv: Vänd

en: Flip Horizontal
sv: Vänd horisontell

en: Flip Vertical
sv: Vänd vertikal

en: Flip the divider horizontally or vertically to change the shape and its direction.
sv: Vänd delaren horisontellt eller vertikalt för att ändra formen och dess riktning.

en: Floating
sv: Flytande

en: Floating Minimum Size
sv: Flytande minsta storlek

en: Floating Squares
sv: Flytande rutor

en: Fluid Preview Viewport
sv: Flytande Förhandsvisnings-Viewport

en: Fluid Scale (CSS Clamp)
sv: Flytande Skala (CSS Clamp)

en: Focus
sv: Fokus

en: Fold
sv: Vika ihop

en: Follow
sv: Följ

en: Follow Button
sv: Följ-knapp

en: Follow Button Text
sv: Text För Följ-knapp

en: Follow Instagram account
sv: Följ Instagram-konto

en: Follow Us On Instagram
sv: Följ Oss På Instagram

en: Follow on %s
sv: Följ på %s

en: Font Does not Exist.
sv: Typsnittet Finns Inte.

en: Font Families
sv: Typsnittsfamiljer

en: Font Name
sv: Konto Namn

en: Font Name Cannot be Empty and Cannot Contain Special Characters.
sv: Typsnittsnamnet Får Inte Vara Tomt Och Får Inte Innehålla Specialtecken.

en: Font Name Cannot be Empty.
sv: Typsnittsnamnet Får Inte Vara Tomt.

en: Font Size
sv: Teckenstorlek

en: Font Size (em)
sv: Teckenstorlek (em)

en: Font Style
sv: Kopiera stil

en: Font Weight
sv: Mjukt ljus

en: Font Weights
sv: Typsnittsvikter

en: Font With This Name Already Exists. Please Use a Different Name.
sv: Det Finns Redan Ett Typsnitt Med Det Här Namnet. Använd Ett Annat Namn.

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Footer
sv: Sidfot

en: Footer Template
sv: Sidfotmall

en: Footer Templates
sv: Sidfotmallar

en: For example: whatsapp://.
sv: Till exempel: whatsapp://.

en: Force Fullwidth
sv: Sätt full bredd

en: Force Visible
sv: Tvinga Synlig

en: Force the element to be visible in specific contexts.
sv: Tvinga elementet att vara synligt i specifika sammanhang.

en: Forgot your password?
sv: Glömt ditt lösenord?

en: Form Background Color
sv: Formulärets Bakgrundsfärg

en: Form Fields
sv: Fältformulär

en: Form Notice
sv: Formulärmeddelande

en: Form Notice Background Color
sv: Bakgrundsfärg För Formulärmeddelande

en: Form Title
sv: Formulärtitel

en: Form Title Text
sv: Formulärtiteltext

en: Forward
sv: Framåt

en: Framing
sv: Inramning

en: Free Divi Cloud Limit Reached
sv: Gräns För Gratis Divi Cloud Uppnådd

en: Free Form CSS
sv: Fri CSS

en: Free-Form CSS
sv: CSS i fritt format

en: Frequency
sv: Frekvens

en: Friday
sv: fredag

en: From Hour
sv: Från Hour

en: From Minute
sv: Från Minute

en: Full Size (Original)
sv: Full storlek (Original)

en: Fullwidth
sv: Fullbredd

en: Fullwidth Code
sv: Full bredd-kod

en: Fullwidth Codes
sv: Fullbreddskoder

en: Fullwidth Image
sv: Bild med full bredd

en: Fullwidth Images
sv: Fullbredda bilder

en: Fullwidth Map
sv: Karta i helbredd

en: Fullwidth Maps
sv: Fullbredda kartor

en: Fullwidth Menu
sv: Meny - helbredd

en: Fullwidth Menus
sv: Fullbredd Menyer

en: Fullwidth Module
sv: Modul med full bredd

en: Fullwidth Post Content
sv: Helbredd efter innehåll

en: Fullwidth Post Contents
sv: Fullbreddsinläggsinnehåll

en: Fullwidth Post Slider
sv: Fullbreddsslider för inlägg

en: Fullwidth Post Title
sv: Inläggstitel med full bredd

en: Fullwidth Post Titles
sv: Fullbredd posttitel

en: Fullwidth Section
sv: Fullbreddssektion

en: Fullwidth Slider
sv: Växlare - helbredd

en: Fullwidth Sliders
sv: Fullbredd Sliders

en: Galleries
sv: gallerier

en: Gallery
sv: Galleri

en: Gallery Item
sv: Galleriföremål

en: Gallery Item Caption
sv: Föremålsrubrik i galleri

en: Gallery Item Title
sv: Titel på galleriföremål

en: Gallery Pagination
sv: Paginering i galleri

en: Gap
sv: Mellanrum

en: General
sv: Allmän

en: General Functionality
sv: Allmän Funktionalitet

en: Generate & Replace
sv: Generera & ersätt

en: Generate Automatically
sv: Generera automatiskt

en: Generate Border-None
sv: Generera Border-None

en: Generate Color Palette Variables
sv: Generera variabler för färgpalett

en: Generate Content With AI
sv: Generera innehåll med AI

en: Generate Fluid Sizing Variables
sv: Generera variabler för flytande storlekar

en: Generate From Video
sv: Skapa från video

en: Generate Gap-0
sv: Generera Gap-0

en: Generate Radius-Full
sv: Generera Radius-Full

en: Generate Radius-None
sv: Generera Radius-None

en: Generate Section With AI
sv: Generera sektion med AI

en: Generate Space-0
sv: Generera Space-0

en: Generate Width-Full
sv: Generera Width-Full

en: Generate With AI
sv: Generera med AI

en: Generate a color palette from one primary color using relative HSL filters.
sv: Generera en färgpalett från en primärfärg med relativa HSL-filter.

en: Generate a scale of clamp tokens.
sv: Generera en skala av clamp-tokens.

en: Generate a scale of fixed size tokens.
sv: Generera en skala av fasta storlekstokens.

en: Generate a single fluid clamp token.
sv: Generera en enda flytande clamp-token.

en: Generate a single size token.
sv: Generera en enda storlekstoken.

en: Generate border width values using a modular scale.
sv: Generera kantbreddsvärden med en modulär skala.

en: Generate color scales from one color using relative HSL filters.
sv: Generera färgskalor från en färg med relativa HSL-filter.

en: Generate fixed border width values at each breakpoint.
sv: Generera fasta kantbreddsvärden vid varje brytpunkt.

en: Generate fixed font sizes at each breakpoint (phone, tablet, desktop).
sv: Generera fasta teckenstorlekar vid varje brytpunkt (telefon, surfplatta, dator).

en: Generate fixed gap values at each breakpoint.
sv: Generera fasta gap-värden vid varje brytpunkt.

en: Generate fixed radius values at each breakpoint.
sv: Generera fasta radievärden vid varje brytpunkt.

en: Generate fixed spacing values at each breakpoint.
sv: Generera fasta mellanrumsvärden vid varje brytpunkt.

en: Generate fixed width values at each breakpoint.
sv: Generera fasta breddvärden vid varje brytpunkt.

en: Generate fluid border width values that scale smoothly between min and max using CSS clamp().
sv: Generera flytande kantbreddsvärden som skalar mjukt mellan min och max med CSS clamp().

en: Generate fluid font sizes that scale smoothly between min and max sizes using CSS clamp().
sv: Generera flytande teckenstorlekar som skalar mjukt mellan min- och maxstorlekar med CSS clamp().

en: Generate fluid gap values that scale smoothly between min and max using CSS clamp().
sv: Generera flytande gap-värden som skalar mjukt mellan min och max med CSS clamp().

en: Generate fluid radius values that scale smoothly between min and max using CSS clamp().
sv: Generera flytande radievärden som skalar mjukt mellan min och max med CSS clamp().

en: Generate fluid spacing values that scale smoothly between min and max using CSS clamp().
sv: Generera flytande mellanrumsvärden som skalar mjukt mellan min och max med CSS clamp().

en: Generate fluid width values that scale smoothly between min and max using CSS clamp().
sv: Generera flytande breddvärden som skalar mjukt mellan min och max med CSS clamp().

en: Generate font sizes using a modular scale (e.g. xs, s, m, l, xl).
sv: Generera teckenstorlekar med en modulär skala (t.ex. xs, s, m, l, xl).

en: Generate gap values using a modular scale.
sv: Generera gap-värden med en modulär skala.

en: Generate radius values using a modular scale.
sv: Generera radievärden med en modulär skala.

en: Generate secondary and tertiary harmony colors from one source color.
sv: Generera sekundära och tertiära harmonifärger från en källfärg.

en: Generate spacing values using a modular scale.
sv: Generera mellanrumsvärden med en modulär skala.

en: Generate width values using a modular scale.
sv: Generera breddvärden med en modulär skala.

en: Generated CSS Units
sv: Genererade CSS-enheter

en: Geocoder failed due to %s
sv: Geokodning misslyckades på grund av %s

en: Get Unlimited Divi Cloud Storage
sv: Skaffa Obegränsad Divi Cloud-lagring

en: Give Me A Choice
sv: Ge mig ett val

en: Give this element a blur effect so that it moves in and out of focus as the viewer scrolls through the page.
sv: Ge detta element en oskärpa effekt så att det flyttas in och ur fokus när tittaren rullar igenom sidan.

en: Give this element a scale effect so that it grows and shrinks as the viewer scrolls through the page.
sv: Ge detta element en skaleffekt så att det växer och krymper när tittaren rullar igenom sidan.

en: Give this element an opacity effect so that it fades in and out as the viewer scrolls through the page.
sv: Ge detta element en opacitetseffekt så att det tonar in och ut när tittaren rullar igenom sidan.

en: Give this element horizontal motion so that it slides left or right as the viewer scrolls through the page.
sv: Ge detta element horisontell rörelse så att det glider åt vänster eller höger när tittaren rullar genom sidan.

en: Give this element rotating motion so that it spins as the viewer scrolls through the page.
sv: Ge det här elementet en roterande rörelse så att det snurrar när tittaren rullar igenom sidan.

en: Give this element vertical motion so that is moves faster or slower than the elements around it as the viewer scrolls through the page.
sv: Ge detta element vertikal rörelse så att det rör sig snabbare eller långsammare än elementen runt det när tittaren rullar igenom sidan.

en: Global Body
sv: Globalt Huvudinnehåll

en: Global Canvases
sv: Globala Canvasar

en: Global Colors
sv: Globala Färger

en: Global Fonts Weights
sv: Globala Typsnittsvikter

en: Global Footer
sv: Global Sidfot

en: Global Gradients
sv: Globala gradienter

en: Global Header
sv: Globalt Sidhuvud

en: Global Variables
sv: Globala variabler

en: Global canvas not found.
sv: Global canvas hittades inte.

en: Go Back
sv: Gå tillbaka

en: Go To
sv: Gå Till

en: Go To A Module
sv: Gå Till En Modul

en: Go To A Row
sv: Gå Till En Rad

en: Go To A Section
sv: Gå Till Ett Avsnitt

en: Go To Layer
sv: Gå till lager

en: Go To a Section, Row or Module
sv: Gå Till Ett Avsnitt, En Rad Eller En Modul

en: Go to Dashboard
sv: Gå Till Adminpanel

en: Go to Editor
sv: Gå Till Redigeraren

en: Good
sv: Bra

en: Google API Key
sv: Google API-nyckel

en: Google Maps script is not available on this page.
sv: Skriptet för Google Maps är inte tillgängligt på den här sidan.

en: Gradient Direction
sv: Gradientriktning

en: Gradient End
sv: Gradientslut

en: Gradient Fill
sv: Gradientfyllning

en: Gradient Length
sv: Gradientlängd

en: Gradient Picker
sv: Gradientväljare

en: Gradient Position
sv: Gradientposition

en: Gradient Start
sv: Gradientstart

en: Gradient Stops
sv: Gradient stannar

en: Gradient Type
sv: Gradienttyp

en: Gradient Unit
sv: Gradientenhet

en: Gradients
sv: Gradienter

en: Graph
sv: Graf

en: Graph 2
sv: Diagram 2

en: Graph 3
sv: Diagram 3

en: Graph 4
sv: Diagram 4

en: Grayscale Filter Amount (%)
sv: Nivå av gråskaligt filter (%)

en: Greater Than (>)
sv: Större Än (>)

en: Greater Than or Equal (>=)
sv: Större Än Eller Lika Med (>=)

en: Green
sv: Grön

en: Grid
sv: Rutnät

en: Grid Auto Columns
sv: Automatiska Grid-Kolumner

en: Grid Auto Rows
sv: Automatiska Grid-Rader

en: Grid Column Template
sv: Mall För Grid-Kolumner

en: Grid Density
sv: Grid-Densitet

en: Grid Direction
sv: Grid-Riktning

en: Grid Layout
sv: Rutnätslayout

en: Grid Mode
sv: Rutnätsläge

en: Grid Offset Rule
sv: Rutnätsförskjutningsregel

en: Grid Offset Rules
sv: Regler För Grid-Förskjutning

en: Grid Row Template
sv: Grid-Radmall

en: Grid Template Columns
sv: Grid-mallkolumner

en: Grid Tile Background Color
sv: Bakgrundsfärg på rutnät

en: Grid View
sv: Rutnätsvy

en: Groove
sv: Nedsänkning

en: Group
sv: Grupp

en: Group Carousel
sv: Gruppera Karusell

en: Group Carousels
sv: Gruppera Karuseller

en: Group Settings Into Closed Toggles
sv: Gruppinställningar till stängda växlar

en: Groups
sv: Grupper

en: Grow
sv: Väx

en: Grow to Fill
sv: Väx För Att Fylla

en: Gutter
sv: Mellanrum

en: Gutter Width
sv: Avstånd mellan kolumner

en: HTML
sv: html

en: HTML After
sv: HTML Efter

en: HTML Before
sv: HTML Före

en: HTML/JS Snippet
sv: HTML/JS-kodsnutt

en: Hamburger Menu Icon Font Size
sv: Hamburger Menu Icon Teckenstorlek

en: Hard Light
sv: Skarpt ljus

en: Has Bought a Product
sv: Har köpt en produkt

en: Has Bought a Specific Product
sv: Har köpt en specifik produkt

en: Has No Value
sv: Har inget värde

en: Has Not Bought a Product
sv: Har inte köpt en produkt

en: Has Not Bought a Specific Product
sv: Har inte köpt en specifik produkt

en: Has Not Visited a Specific Page
sv: Har inte besökt en specifik sida

en: Has Not Visited a Specific Post
sv: Har inte besökt ett specifikt inlägg

en: Has Products
sv: Har produkter

en: Has Visited a Specific Page
sv: Har besökt en specifik sida

en: Has Visited a Specific Post
sv: Har besökt ett specifikt inlägg

en: Has a Specific Product
sv: Har en specifik produkt

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Header Container
sv: Header-Behållare

en: Header Image
sv: Frontbild

en: Header Template
sv: Sidhuvudmall

en: Header Templates
sv: Sidhuvudmallar

en: Heading
sv: Rubrik

en: Heading %d
sv: Rubrik %d

en: Heading 1
sv: Rubrik 1

en: Heading 2
sv: Sidhuvud

en: Heading 3
sv: Sidhuvud

en: Heading 4
sv: Sidhuvud

en: Heading 5
sv: Sidhuvud

en: Heading 6
sv: Sidhuvud

en: Heading Color
sv: Rubrikfärg

en: Heading Container
sv: Rubrik Container

en: Heading Level
sv: Rubriknivå

en: Heading Text
sv: Text för underrubrik

en: Heading Text Color
sv: Rubriktextfärg

en: Heading Text H1
sv: Rubriktext H1

en: Heading Text H2
sv: Rubriktext H2

en: Heading Text H3
sv: Rubriktext H3

en: Heading Text H4
sv: Rubriktext H4

en: Heading Text H5
sv: Rubriktext H5

en: Heading Text H6
sv: Rubriktext H6

en: Headings
sv: Rubriker

en: Headings: %s
sv: Rubriker: %s

en: Heavy
sv: Tung

en: Heavy 900
sv: Extra Fet 900

en: Height
sv: Höjd

en: Help
sv: Hjälp

en: Help Video
sv: Hjälpvideo

en: Here you can add the current item to your Divi Library for later use.
sv: Här kan du lägga till det aktuella objektet i ditt Divi-bibliotek för senare användning.

en: Here you can adjust the easing method of your animation. Easing your animation in and out will create a smoother effect when compared to a linear speed curve.
sv: Här kan du justera lättnadsmetoden för din animering. Att lätta din animering in och ut ger en jämnare effekt jämfört med en linjär hastighetskurva.

en: Here you can adjust the element's position left or right from its starting location, which may differ based on its offset origin.
sv: Här kan du justera elementets position till vänster eller höger från dess startposition, vilket kan skilja sig beroende på dess offset-origin.

en: Here you can adjust the element's position upwards or downwards from its starting location, which may differ based on its offset origin.
sv: Här kan du justera elementets position uppåt eller nedåt från dess startplats, vilket kan skilja sig beroende på dess offset-origin.

en: Here you can adjust the element's starting location within its parent container. You can further adjust the element's position using the offset controls.
sv: Här kan du justera elementets startplats inom dess överordnade behållare. Du kan ytterligare justera elementets position med hjälp av offsetkontrollerna.

en: Here you can adjust the order in which posts are displayed.
sv: Här kan du justera i vilken ordning som inläggen visas.

en: Here you can choose Product Page Layout for WooCommerce.
sv: Här kan du välja produktlayout för produktsidan i WooCommerce.

en: Here you can choose between Description and short description to display.
sv: Här kan du välja mellan beskrivning och kort beskrivning som ska visas.

en: Here you can choose from which corner this element is offset from. The vertical and horizontal offset adjustments will be affected based on the element's offset origin.
sv: Här kan du välja från vilket hörn detta element är förskjutet från. De vertikala och horisontella offsetjusteringarna kommer att påverkas baserat på elementets offsetorigin.

en: Here you can choose how to position the product meta.
sv: Här kan du välja hur du ska placera produktmetan.

en: Here you can choose icon size.
sv: Här kan du välja ikonstorlek.

en: Here you can choose icon width.
sv: Här kan du välja ikonbredd.

en: Here you can choose the direction that your sub-menus will open. You can choose to have them open downwards or upwards.
sv: Här kan du välja i vilken riktning dina undermenyer öppnas. De kan öppnas uppåt eller neråt.

en: Here you can choose the element's position type. Absolutely positioned elements will float inside their parent elements. Fixed positioned elements will float within the browser viewport. Relatively positioned elements sit statically in their parent container, but can still be offset without disrupting surrounding elements.
sv: Här kan du välja elementets positionstyp. Absolut positionerade element flyter inuti sina överordnade element. Fast positionerade element flyter inom webbläsarens vy. Relativt positionerade element ligger statiskt i sin överordnade behållare, men kan ändå förskjutas utan att störa omgivande element.

en: Here you can choose the element's position type. Absolutlely positioned elements will float inside their parent elements. Fixed positioned elements will float within the browser viewport. Relatively positioned elements sit statically in their parent container, but can still be offset without disrupting surrounding elements.
sv: Här kan du välja elementets positionstyp. Absolut placerade element kommer att flyta inuti sina överordnade element. Fast placerade element kommer att flyta i webbläsarens vyport. Relativt placerade element sitter statiskt i sin överordnade behållare, men kan fortfarande förskjutas utan att störa omgivande element.

en: Here you can choose the image alignment.
sv: Här kan du välja justeringen av bilden.

en: Here you can choose the size for all icons in this list.
sv: Här kan du välja storlek för alla ikoner i den här listan.

en: Here you can choose to display the title.
sv: Här kan du välja att visa titeln.

en: Here you can choose when motion effects are triggered: When the top of the element enters into view, when the middle of the element enters into view, or when the bottom of the element enters into view.
sv: Här kan du välja när rörelseeffekter utlöses: När toppen av elementet syns, när mitten av elementet syns eller när elementets undersida visas.

en: Here you can choose where to place the Featured Image.
sv: Här kan du välja var den utvalda bilden ska placeras.

en: Here you can choose where to place the icon.
sv: Här kan du välja var ikonen placeras.

en: Here you can choose where to place the reviews link.
sv: Här kan du välja var du vill placera recensionslänken.

en: Here you can choose whether background color setting above should be used or not.
sv: Här kan du välja om bakgrundsfärgsättningen ovan ska användas eller inte.

en: Here you can choose whether icon set below should be used.
sv: Här kan du välja om den nedan angivna ikonen ska användas.

en: Here you can choose whether or not display the Author Name in Post Meta.
sv: Här kan du välja om författarnamnet ska visas i inläggets metadata eller inte.

en: Here you can choose whether or not display the Categories in Post Meta. Note: This option doesn't work with custom post types.
sv: Här kan du välja om du vill visa kategorierna i inläggets metadata eller ej. Notera: Det här valet fungerar inte med anpassade inläggstyper.

en: Here you can choose whether or not display the Comments Count in Post Meta.
sv: Här kan du välja om du vill visa kommentarsräknaren i inläggets metadata eller ej.

en: Here you can choose whether or not display the Date in Post Meta.
sv: Här kan du välja om datumet ska visas i inläggets metadata eller inte.

en: Here you can choose whether or not display the Featured Image.
sv: Här kan du välja om den utvalda bilden ska visas eller inte.

en: Here you can choose whether or not display the Post Meta.
sv: Här kan du välja om inläggets metadata ska visas eller inte.

en: Here you can choose whether or not display the Post Title.
sv: Här kan du välja om inläggstiteln ska visas eller inte.

en: Here you can choose whether or not the image should have a space below it.
sv: Här kan du välja ifall bilden borde ha tomrum under den eller inte.

en: Here you can choose whether or not the image should open in Lightbox. Note: if you select to open the image in Lightbox, url options below will be ignored.
sv: Här kan du välja om bilden borde öppnas i Lightbox eller inte. Observera: om du väljer att öppna bilden i Lightbox kommer URL-alternativen nedan att ignoreras.

en: Here you can choose whether or not the map will be draggable on mobile devices.
sv: Här kan du välja om kartan ska vara dragbar eller inte på mobila enheter.

en: Here you can choose whether or not to display the Coupon code.
sv: Här kan du välja om du vill visa kupongkoden eller inte.

en: Here you can choose whether or not to display the Product image.
sv: Här kan du välja om du vill visa produktbilden eller inte.

en: Here you can choose whether or not to display the Remove Item Icon.
sv: Här kan du välja om ikonen Ta bort objekt ska visas eller inte.

en: Here you can choose whether or not to display the Update cart button.
sv: Här kan du välja om du vill visa knappen Uppdatera varukorg eller inte.

en: Here you can choose whether or not to include the follow button next to the icon.
sv: Här kan du välja om följknappens text ska finnas bredvid ikonen eller inte.

en: Here you can choose whether or not use the background color for the Title/Meta text.
sv: Här kan du välja om bakgrundsfärgen ska användas för titel-/metatexten eller inte.

en: Here you can choose whether or not your link opens in a new window
sv: Här kan du välja om din länk öppnas i ett nytt fönster eller inte

en: Here you can choose whether or not your link opens in a new window.
sv: Här kan du välja om länken ska öppnas i ett nytt fönster eller inte.

en: Here you can choose whether the Categories should be added.
sv: Här kan du välja om kategorierna ska läggas till.

en: Here you can choose whether the SKU should be added.
sv: Här kan du välja om SKU ska läggas till.

en: Here you can choose whether the Tags should be added.
sv: Här kan du välja om taggarna ska läggas till.

en: Here you can choose whether the custom reviews link should be added.
sv: Här kan du välja om den anpassade recensionslänken ska läggas till.

en: Here you can choose whether the header is expanded to fullscreen size.
sv: Här kan du välja om du vill att sidhuvudet ska expanderas till fullskärmsstorlek.

en: Here you can choose whether the percent sign should be added after the number set above.
sv: Här kan du välja om procenttecknet ska visas efter siffran som angivits ovan.

en: Here you can choose whether the quantity field should be added before the Add to Cart button.
sv: Här kan du välja om kvantitetsfältet ska läggas till innan knappen Lägg till i kundvagn.

en: Here you can choose whether the scroll down button is shown.
sv: Här kan du välja om du vill att nedskrollningsknappen ska visas eller ej.

en: Here you can choose whether the star rating should be added.
sv: Här kan du välja om stjärnbetyg ska läggas till.

en: Here you can choose whether the stock (displayed when product inventory is managed) should be visible or not.
sv: Här kan du välja om lagersaldo (visas när produktlager hanteras) ska vara synligt eller inte.

en: Here you can choose whether the user should be redirected back to the current page after logging in.
sv: Här kan du välja om användaren ska omdirigeras tillbaka till den aktuella sidan efter att ha loggat in.

en: Here you can choose whether the zoom level will be controlled by mouse wheel or not.
sv: Här kan du välja om zoomnivån kontrolleras av mushjulet eller inte.

en: Here you can choose whether your color should be light or dark. If you are working with a dark background, then your controls color should be light. If your background is light, then your controls color should be set to dark.
sv: Här kan du välja om färgen ska vara ljus eller mörk. Om du arbetar med en mörk bakgrund bör kontrollernas färg vara ljus. Om bakgrunden är ljus bör kontrollernas färg vara mörk.

en: Here you can choose whether your text should be light or dark. If you are working with a dark background, then your text should be light. If your background is light, then your text should be set to dark.
sv: Här kan du välja om du vill att texten ska vara ljus eller mörk. Om du använder en mörk bakgrund bör texten vara ljus. Om din bakgrund är ljus bör texten vara mörk.

en: Here you can choose which action to execute on button click.
sv: Här kan du välja vilken åtgärd som ska utföras vid knappklick.

en: Here you can choose which types of characters are used to distinguish between each item in the %s.
sv: Här kan du välja vilka typer av tecken som används för att skilja mellan varje objekt i %s.

en: Here you can choose which types of characters are used to distinguish between each item in the list.
sv: Här kan du välja vilka typer av tecken som används för att skilja mellan varje objekt i listan.

en: Here you can choose which types of characters are used to distinguish between each item in the ordered list.
sv: Här kan du välja vilka typer av tecken som används för att skilja mellan varje objekt i den beställda listan.

en: Here you can chose whether Sale Badge should be displayed or not.
sv: Här kan du välja om reaplakatet ska visas eller inte.

en: Here you can chose whether product  image should be displayed or not.
sv: Här kan du välja om produktbilden ska visas eller inte.

en: Here you can chose whether product gallery should be displayed or not.
sv: Här kan du välja om produktgalleriet ska visas eller inte.

en: Here you can control element overflow on the %s axis. If set to scroll, content that overflows static widths or heights will trigger a browser scrollbar. If set to hidden, content overflow will be clipped.
sv: Här kan du styra elementflöde på axeln %s. Om det är inställt att bläddra, kommer innehåll som överstiger statiska bredder eller höjder att utlösa en rullningsfält i webbläsaren. Om det är inställt på döljet kommer innehållsöverflödet att klippas.

en: Here you can control element overflow on the X axis.
sv: Här kan du styra elementspill på X-axeln.

en: Here you can control element overflow on the Y axis.
sv: Här kan du styra elementspill på Y-axeln.

en: Here you can control element position on the z axis. Elements with higher z-index values will sit atop elements with lower z-index values.
sv: Här kan du styra elementposition på z-axeln. Element med högre z-indexvärden sitter på toppen av element med lägre z-indexvärden.

en: Here you can control the corner radius of this element. Enable the link icon to control all four corners at once, or disable to define custom values for each.
sv: Här kan du styra hörnradie för detta element. Aktivera länkikonet för att styra alla fyra hörnen samtidigt, eller inaktivera för att definiera anpassade värden för varje.

en: Here you can create the breadcrumb text for the Home page.
sv: Här kan du skapa brödkorstexten för hemsidan.

en: Here you can create the content that will be used within the module
sv: Här kan du skapa innehållet som ska användas i modulen

en: Here you can create the content that will be used within the module.
sv: Här kan du skapa innehållet som används inom modulen.

en: Here you can create the link for the Home page.
sv: Här kan du skapa länken för hemsidan.

en: Here you can define a custom color for all icons in this list.
sv: Här kan du ange en anpassad färg för alla ikoner i den här listan.

en: Here you can define a custom color for the button icon.
sv: Här kan du definiera en anpassad färg för knappikonen.

en: Here you can define a custom color for the icon.
sv: Här kan du definiera en anpassad färg för ikonen.

en: Here you can define a custom color for the overlay
sv: Här kan du ange en skräddarsydd färg för övertäckningen

en: Here you can define a custom color for the overlay icon
sv: Här kan du ange en skräddarsydd färg för övertäckningsikonen

en: Here you can define a custom color for the overlay icon.
sv: Här kan du definiera en anpassad färg för överlagringsikonen.

en: Here you can define a custom color for the overlay.
sv: Här kan du ange en anpassad färg för överlägget.

en: Here you can define a custom color for the scroll down icon.
sv: Här kan du definiera en anpassad färg för rullgardinsmenyn.

en: Here you can define a custom color for the social network icon.
sv: Här kan du definiera en anpassad färg för ikonen för socialt nätverk.

en: Here you can define a custom color for the zoom icon.
sv: Här kan du definiera en anpassad färg för zoomikonen.

en: Here you can define a custom color for your hamburger menu icon.
sv: Här kan du definiera en anpassad färg för din hamburgermenyikon.

en: Here you can define a custom color for your icon.
sv: Här kan du ange en anpassad färg för din ikon.

en: Here you can define a custom color for your search icon.
sv: Här kan du definiera en anpassad färg för din sökikon.

en: Here you can define a custom color for your shopping cart icon.
sv: Här kan du definiera en anpassad färg för din kundvagnsikon.

en: Here you can define a custom icon for the overlay
sv: Här kan du ange en skräddarsydd ikon för övertäckningen

en: Here you can define a custom icon for the overlay.
sv: Här kan du ange en anpassad ikon för överlägget.

en: Here you can define the Date Format in Post Meta. Default is 'M j, Y'.
sv: Här kan du ange datumformatet i inläggets metadata. Standard är 'M j, Y'.

en: Here you can define the Icon alignment.
sv: Här kan du ange ikonjusteringen.

en: Here you can define the alignment of Button.
sv: Här kan du ange knappens justering.

en: Here you can define the content that will be placed within the current tab.
sv: Här kan du ange innehållet som placeras i den aktuella fliken.

en: Here you can define the content that will be placed within the infobox for the pin.
sv: Här kan du ange innehållet som placeras i informationsfältet för knappnålen.

en: Here you can define the custom pattern for the email Message. Fields should be included in following format - <strong>%%field_id%%</strong>. For example if you want to include the field with id = <strong>phone</strong> and field with id = <strong>message</strong>, then you can use the following pattern: <strong>My message is %%message%% and phone number is %%phone%%</strong>. Leave blank for default.
sv: Här kan du ange ett skräddarsytt mönster för mejlmeddelanden. Fälten bör läggas in efter följande format: <strong>%%field_id%%</strong>. Om du till exempel vill lägga in fält med id = <strong>phone</strong> och fält med id = <strong>message</strong>, så kan du använda följande ern: <strong>Mitt meddelande är %%message%% och telefonnumret är %%phone%%</strong>. Lämna blankt för grundinställningar.

en: Here you can define whether previous and next posts must be within the same taxonomy term as the current post.
sv: Här kan du ange om föregående och nästa inlägg måste ligga inom samma taxonomiterm som det aktuella inlägget.

en: Here you can designate how fast the carousel rotates, if 'Automatic Carousel Rotation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation. (Ex. 1000 = 1 sec)
sv: Här kan du ange hur snabbt karusellen roterar om 'Automatisk rotationshastighet för karusell' aktiverats. Ju högre siffran är desto längre är pausen mellan rotationerna (t.ex. 1000 = 1 s).

en: Here you can designate how fast the slider fades between each slide, if 'Automatic Animation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation.
sv: Här kan du ange hur snabbt växlaren tonas bort mellan varje bild om du aktiverat 'Automatisk animering' ovan. Ju större nummer, desto längre paus mellan byten.

en: Here you can save the current item and add it to your Divi Library for later use as well.
sv: Här kan du spara det aktuella objektet och även lägga till det i ditt Divi-bibliotek för senare användning.

en: Here you can see a list of pre-made layout packs that ship with the Divi Builder. You can also access layouts that you have saved to your Divi Library. Choose the “Divi Builder Demo” layout pack to see the layouts it includes.
sv: Här kan du se en lista över färdiga layoutpaket som följer med Divi Builder. Du kan också komma åt layouter som du har sparat i ditt Divi-bibliotek. Välj layoutpaketet “Divi Builder Demo” för att se vilka layouter det innehåller.

en: Here you can select the Page type.
sv: Här kan du välja sidtyp.

en: Here you can select the Product.
sv: Här kan du välja produkten.

en: Here you can select the tabs that you would like to display.
sv: Här kan du välja flikarna som du vill visa.

en: Here you can select whether or not your section has an inner shadow. This can look great when you have colored backgrounds or background images.
sv: Här  kan du välja om din sektion har en inre skugga eller inte. Det kan se jättebra ut om du har färgade bakgrunder eller bakgrundsbilder.

en: Here you can set the Breadcrumb separator.
sv: Här kan du ställa in Breadcrumb-separatorn.

en: Here you can set the background color for the active tab.
sv: Här kan du ställa in bakgrundsfärgen för den aktiva fliken.

en: Here you can set the background color for the inactive tab.
sv: Här kan du ställa in bakgrundsfärgen för den inaktiva fliken.

en: Here you can set the font for the active tab.
sv: Här kan du ställa in typsnittet för den aktiva fliken.

en: Here you can set the separator.
sv: Här kan du ställa in separatorn.

en: Hero
sv: Hjälte

en: Heroes
sv: Hjältar

en: Hidden
sv: Dold

en: Hidden Field
sv: Dolt Fält

en: Hide CSS
sv: Dölj CSS

en: Hide Element
sv: Dölj Element

en: Hide On Front End
sv: Dölj På Frontend

en: Hide empty columns in the grid automatically. When enabled, columns without content will be removed from the layout, allowing remaining content to fill the available space.
sv: Dölj tomma kolumner i rutnätet automatiskt. När detta är aktiverat tas kolumner utan innehåll bort från layouten, så att kvarvarande innehåll kan fylla det tillgängliga utrymmet.

en: History
sv: Historik

en: History State Interval
sv: Intervall för Historiktillstånd

en: Home
sv: Start

en: Home Link
sv: Hemlänk

en: Home Text
sv: Hemtext

en: Home URL
sv: Hem URL

en: Homepage
sv: Startsida

en: Homepage Link
sv: Startsidelänk

en: Homepage does not have editable page settings.
sv: Startsidan har inga redigerbara sidinställningar.

en: Honeycomb
sv: Vaxkaka

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Horizontal Gap
sv: Horisontellt Mellanrum

en: Horizontal Gutters
sv: Horisontella rännor

en: Horizontal Motion
sv: Horisontell rörelse

en: Horizontal Offset
sv: Horisontell offset

en: Horizontal Overflow
sv: Horisontellt överflöde

en: Hour
sv: Timme

en: Hour(s)
sv: Timme(ar)

en: Hourly
sv: Per timme

en: Hours
sv: Timmar

en: Hover
sv: Sväva

en: Hover Icon Picker
sv: Ikonväljare vid hovring

en: Hover Mode
sv: Hovringsläge

en: Hover Overlay Color
sv: Färg på överlagring vid hovring

en: Hover State
sv: Hovringstillstånd

en: Hovered
sv: Vid Hovring

en: How Does It Look?
sv: Hur ser det ut?

en: How do you want to load this Template?
sv: Hur vill du läsa in den här mallen?

en: Hr
sv: Tim

en: Hue
sv: Färgton

en: Hue offset applied to the primary color to generate the quaternary color.
sv: Nyansförskjutning som tillämpas på primärfärgen för att generera kvartärfärgen.

en: Hue offset applied to the primary color to generate the secondary color.
sv: Nyansförskjutning som tillämpas på primärfärgen för att generera sekundärfärgen.

en: Hue offset applied to the primary color to generate the tertiary color.
sv: Nyansförskjutning som tillämpas på primärfärgen för att generera tertiärfärgen.

en: IP Address
sv: Adressen för knappnålen på kartan

en: Icon
sv: Ikon

en: Icon Alignment
sv: Ikonjustering

en: Icon Color
sv: Ikonens färg

en: Icon Element
sv: Ikon Element

en: Icon Font Size
sv: Typsnittsstorlek för ikon

en: Icon Link
sv: Ikonlänk

en: Icon List
sv: Ikonlista

en: Icon List Item
sv: Ikonlistobjekt

en: Icon List Items
sv: Ikonlistobjekt

en: Icon Lists
sv: Ikonlistor

en: Icon Picker
sv: Ikonväljare

en: Icon Size
sv: Ikonstorlek

en: Icon Type
sv: Ikontyp

en: Icon Unicode
sv: Ikon-Unicode

en: Icon Weight
sv: Ikontjocklek

en: Icons
sv: ikoner

en: If defined, this element will stick to the bottom of this container, overriding its stickiness to the edge of the browser
sv: Om det har definierats kommer detta element att hålla sig till botten av denna behållare och åsidosätta dess klibbighet till kanten av webbläsaren

en: If defined, this element will stick to the bottom of this container, overriding its stickiness to the edge of the browser.
sv: Om angiven kommer det här elementet att klistra fast i botten av den här behållaren och åsidosätta dess klistrighet mot webbläsarens kant.

en: If defined, this element will stick to the top of this container, overriding its stickiness edge of the browser
sv: Om det har definierats kommer detta element att hålla sig till toppen av den här behållaren och åsidosätta dess klibbighetskant i webbläsaren

en: If defined, this element will stick to the top of this container, overriding its stickiness edge of the browser.
sv: Om angiven kommer det här elementet att klistra fast i toppen av den här behållaren och åsidosätta dess klistrighet mot webbläsarens kant.

en: If defined, this slide image will appear to the left of your slide text. Upload an image, or leave blank for a text-only slide.
sv: Om en sådan angivits kommer denna bild att synas till vänster om din texten i din diabild. Ladda upp en bild eller lämna tom för en diabild med bara text.

en: If defined, this video will appear to the left of your slide text. Enter youtube or vimeo page url, or leave blank for a text-only slide.
sv: Om en sådan angivits kommer denna video att visas till vänster om texten i din diabild. Ange URL för Youtube eller Vimeo, eller lämna tom för en diabild med bara text.

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the featured image of a post.
sv: Om aktiverad kommer en övertäckande färg och ikon att visas när en besökare håller musen över den tillhörande bilden i ett inlägg.

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the image
sv: Om aktiverad, kommer en övertäckande färg och ikon att visas när en besökare håller musen över bilden.

en: If enabled, defined gradient stops will be repeated until the outer boundary of the background is reached.
sv: Om aktiverat, kommer definierade gradientstopp att upprepas tills bakgrundens yttre gräns nås.

en: If enabled, gradient will be positioned on top of background-image
sv: Om den är aktiverad kommer gradienten att placeras ovanpå bakgrundsbilden

en: If enabled, the field will take 100% of the width of the content area, otherwise it will take 50%
sv: Om aktiverad kommer fältet att ta 100% av bredden av innehållsområdet. Annars kommer det att ta 50%

en: If enabled, the gradient will be placed above the background image.
sv: Om aktiverad placeras gradienten ovanpå bakgrundsbilden.

en: If enabled, your background image will stay fixed as your scroll, creating a fun parallax-like effect.
sv: Om den aktiveras kommer din bakgrundsbild att förbli fixerad då du rullar neråt på sidan, vilket skapar en rolig parallax-lik effekt.

en: If the background image is smaller than the size of the element, you may want the image to repeat. This result will result in a background image pattern.
sv: Om bakgrundsbilden är mindre än elementets storlek kanske du vill att bilden ska upprepas. Detta resultat kommer att resultera i ett bakgrundsbildmönster.

en: If you have shopped with us before, please enter your details below. If you are a new customer, please proceed to the Billing section.
sv: Om du har handlat hos oss tidigare, ange dina uppgifter nedan. Om du är ny kund, fortsätt till avsnittet Fakturering.

en: If you the carousel layout option is chosen and you would like the carousel to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
sv: Om du valt alternativet för karusellayout och du vill att växlaren automatiskt går framåt utan att besökaren behöver trycka på nästa-knappen, aktivera detta alternativ och justera växlingshastigheten nedan om du så vill.

en: If you would like the slider to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
sv: Om du vill att växlaren automatiskt går framåt, utan att besökaren behöver trycka på nästa-knappen, aktivera detta alternativ och justera växlingshastigheten nedan om du så vill.

en: If you would like to add a delay before your animation runs you can designate that delay here in milliseconds. This can be useful when using multiple animated modules together.
sv: Om du vill lägga till en fördröjning innan animeringen körs kan du ange den förseningen här i millisekunder. Detta kan vara användbart när du använder flera animerade moduler tillsammans.

en: If you would like to adjust the date format, input the appropriate PHP date format here.
sv: Om du vill justera datumformatet kan du ange lämpligt PHP-datumformat här.

en: If you would like to control the size of the icon, you must first enable this option.
sv: Om du vill kontrollera storleken på ikonen måste du först aktivera det här alternativet.

en: If you would like to customize the appearance of this module's button, you must first enable custom button styles.
sv: Om du vill anpassa utseendet på den här modulens knapp måste du först aktivera anpassade knappstilar.

en: If you would like to make your logo a link, input your destination URL here.
sv: Om du vill göra din logotyp till en länk anger du din URL här.

en: If you would like to use a subhead, add it here. Your subhead will appear below your title in a small font.
sv: Om du vill använda en underrubrik, ange den här. Din underrubrik kommer att synas under din rubrik i mindre teckensnitt.

en: If you would like your image to be a link, input your destination URL here. No link will be created if this field is left blank.
sv: Om du vill att din bild är en länk, ange destinationens URL här. Ingen länk kommer att skapas om detta fält lämnas tomt.

en: If you'd like to see a version that is fully compatible with Divi 5, consider letting the third-party developer know.
sv: Om du vill se en version som är helt kompatibel med Divi 5 kan du överväga att meddela tredjepartsutvecklaren.

en: If your pricing is subscription based, input the subscription payment cycle here.
sv: Om din prissättning baseras på prenumerationer kan du ange prenumerationens betalningsperiod här.

en: Ignore Sticky Posts
sv: Ignorera Klistrade Inlägg

en: Image
sv: Bild

en: Image & Icon
sv: Bild och ikon

en: Image & Video
sv: Bild och video

en: Image Alignment
sv: Bildjustering

en: Image Animation
sv: Bild Animation

en: Image Count
sv: Bildräkning

en: Image Fill
sv: Bildfyllning

en: Image Fill Blend
sv: Bildfyllningsblandning

en: Image Fill Height
sv: Bildfyllningshöjd

en: Image Fill Horizontal Offset
sv: Horisontell Förskjutning För Bildfyllning

en: Image Fill Position
sv: Bildfyllningsposition

en: Image Fill Repeat
sv: Bildfyllningsupprepning

en: Image Fill Size
sv: Bildfyllningsstorlek

en: Image Fill Vertical Offset
sv: Vertikal Förskjutning För Bildfyllning

en: Image Fill Width
sv: Bildfyllningsbredd

en: Image Height
sv: Bildhöjd

en: Image Horizontal Offset
sv: Horisontell bildförskjutning

en: Image Link Target
sv: Bildlänk Mål

en: Image Link URL
sv: Bildlänk URL

en: Image Order
sv: Bildorder

en: Image Overlay
sv: Bildövertäckning

en: Image Vertical Offset
sv: Vertikal bildförskjutning

en: Image Width
sv: Maximal bredd på bild

en: Image or Icon
sv: Bild Eller Ikon

en: Image/Icon
sv: Bild/Ikon

en: Image/Icon Animation
sv: Bild-/ikonanimation

en: Image/Icon Placement
sv: Bild-/ikonplacering

en: Images
sv: Bilder

en: Import
sv: Importera

en: Import & Export
sv: Importera och Exportera

en: Import & Export Presets
sv: Importera Och Exportera Förinställningar

en: Import & Export Variables
sv: Importera Och Exportera Variabler

en: Import Canvas
sv: Importera Arbetsyta

en: Import Design Presets?
sv: Importera designförinställningar?

en: Import Divi Builder Templates
sv: Importera Divi Builder-mallar

en: Import Layout
sv: Importera layout

en: Import Options
sv: Importalternativ

en: Import Presets
sv: Importera Förinställningar

en: Import Templates
sv: Importera Mallar

en: Import To New Canvas
sv: Importera Till Ny Arbetsyta

en: Import Variables
sv: Importera Variabler

en: Import them as static layouts from the website they were exported from. This may take several minutes depending on the number of references being imported.
sv: Importera dem som statiska layouter från webbplatsen de exporterades från. Detta kan ta flera minuter beroende på hur många referenser som importeras.

en: Imported Content
sv: Importerade Innehåll

en: Imported templates
sv: Importerade mallar

en: Improve With AI
sv: Förbättra med AI

en: In A New Tab
sv: I En Ny Flik

en: In List (IN)
sv: I Lista (IN)

en: In Stock
sv: I lager

en: In Stock Text
sv: I lager text

en: In The Current Tab
sv: I Den Aktuella Fliken

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact height (in pixels) of your video here.
sv: För att videoklipp ska få rätt dimensioner bör du ange ditt videoklipps exakta höjd (i pixlar) här.

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact width (in pixels) of your video here.
sv: För att videoklipp ska få rätt dimensioner bör du ange ditt videoklipps exakta bredd (i pixlar) här.

en: Inactive Tab Background Color
sv: Bakgrundsfärg för inaktiv flik

en: Inches (in)
sv: tum (in)

en: Include
sv: Inkludera

en: Include Advanced Design settings
sv: Inkludera Avancerade Designinställningar

en: Include All Global Canvases
sv: Inkludera Alla Globala Arbetsytor

en: Include All Templates
sv: Inkludera Alla Mallar

en: Include IP Address
sv: Inkludera kategorier

en: Include Module Title
sv: Inkludera Modultitel

en: Include a full radius token in the scale.
sv: Inkludera en full radie-token i skalan.

en: Include a full-width (100%) token in the scale.
sv: Inkludera en token för full bredd (100 %) i skalan.

en: Include a zero border-width token in the scale.
sv: Inkludera en token med noll kantbredd i skalan.

en: Include a zero gap token in the scale.
sv: Inkludera en noll-gap-token i skalan.

en: Include a zero radius token in the scale.
sv: Inkludera en noll-radie-token i skalan.

en: Include a zero spacing token in the scale.
sv: Inkludera en noll-mellanrums-token i skalan.

en: Include the subscriber's ip address in the data sent to your email provider.
sv: Inkludera abonnentens ip-adress i data som skickas till din e-postleverantör.

en: Include this breakpoint in the generated output.
sv: Inkludera denna brytpunkt i det genererade resultatet.

en: Include this module title as a heading in the generated table.
sv: Inkludera den här modultiteln som en rubrik i den genererade tabellen.

en: Included Categories
sv: Inkluderade kategorier

en: Included Headings
sv: Inkluderade Rubriker

en: Included Tabs
sv: Inkluderade Flikar

en: Incomplete chunk data received. Expected %1$d chunks, received %2$d chunks.
sv: Ofullständiga segmentdata mottagna. Förväntade %1$d segment, tog emot %2$d segment.

en: Increase
sv: Öka

en: Increase Font Size
sv: Öka textstorlek

en: Increase Module Bottom Padding
sv: Öka Modulens Nederkantspadding

en: Increase Module Bottom Padding by 10px
sv: Öka Modulens Nederkantspadding Med 10px

en: Increase Module Left Padding
sv: Öka Modulens Vänsterpadding

en: Increase Module Left Padding by 10px
sv: Öka Modulens Vänsterpadding Med 10px

en: Increase Module Padding
sv: Öka Modul Padding

en: Increase Module Padding By 10px
sv: Öka modulpolstring med 10px

en: Increase Module Right Padding
sv: Öka Modulens Högerpadding

en: Increase Module Right Padding by 10px
sv: Öka Modulens Högerpadding Med 10px

en: Increase Module Top Padding
sv: Öka Modulens Toppadding

en: Increase Module Top Padding by 10px
sv: Öka Modulens Toppadding Med 10px

en: Increase Row Bottom Padding
sv: Öka Radens Nederkantspadding

en: Increase Row Bottom Padding by 10px
sv: Öka Radens Nederkantspadding Med 10px

en: Increase Row Left Padding
sv: Öka Radens Vänsterpadding

en: Increase Row Left Padding by 10px
sv: Öka Radens Vänsterpadding Med 10px

en: Increase Row Padding
sv: Öka radfyllnad

en: Increase Row Padding By 10px
sv: Öka radfyllnad med 10px

en: Increase Row Right Padding
sv: Öka Radens Högerpadding

en: Increase Row Right Padding by 10px
sv: Öka Radens Högerpadding Med 10px

en: Increase Row Top Padding by 10px
sv: Öka Radens Toppadding Med 10px

en: Increase Section Bottom Padding
sv: Öka Avsnittets Nederkantspadding

en: Increase Section Bottom Padding by 10px
sv: Öka Avsnittets Nederkantspadding Med 10px

en: Increase Section Left Padding
sv: Öka Avsnittets Vänsterpadding

en: Increase Section Left Padding by 10px
sv: Öka Avsnittets Vänsterpadding Med 10px

en: Increase Section Padding
sv: Öka sektionsfyllnad

en: Increase Section Padding By 10px
sv: Öka sektionsfyllnad med 10px

en: Increase Section Right Padding
sv: Öka Avsnittets Högerpadding

en: Increase Section Right Padding by 10px
sv: Öka Avsnittets Högerpadding Med 10px

en: Increase Section Top Padding
sv: Öka Avsnittets Toppadding

en: Increase Section Top Padding by 10px
sv: Öka Avsnittets Toppadding Med 10px

en: Increase or decrease the height of the shape divider.
sv: Öka eller minska höjden på formdelaren.

en: Increase or decrease the size of the %1$s text.
sv: Öka eller minska storleken på texten %1$s.

en: Increase or decrease the size of the %s text.
sv: Öka eller minska storleken på %s-texten.

en: Increase or decrease the size of the button text.
sv: Öka eller minska storleken på knapptexten.

en: Increase or decrease the size of the scroll down arrow that appears towards the bottom of the module.
sv: Öka eller minska storleken på rullningspilen som visas längst ned i modulen.

en: Increase or decrease the size of the text.
sv: Öka eller minska storleken på texten.

en: Increase or decrease the size of this element.
sv: Öka eller minska storleken på det här elementet.

en: Increase or decrease the thickness of the border around the button. Setting this value to 0 will remove the border entirely.
sv: Öka eller minska tjockleken på gränsen runt knappen. Om du ställer in detta värde till 0, tar gränsen helt bort.

en: Increasing indentation will push list items further towards the center of the text content, giving the list more visible separation from the the rest of the text.
sv: Ökande indryckning kommer att trycka listobjekt längre mot mitten av textinnehållet, vilket ger listan mer synlig separation än resten av texten.

en: Increasing the border radius will increase the roundness of the button's corners. Setting this value to 0 will result in squared corners.
sv: Genom att öka gränsen radie ökar runda av knappens hörn. Om detta värde ställs till 0 kommer det att resultera i kvadrerade hörn.

en: Increasing the border radius will increase the roundness of the overlay corners. Setting this value to 0 will result in squared corners.
sv: Genom att öka gränsen radie kommer ökningen av överlagring hörn. Om detta värde ställs till 0 kommer det att resultera i kvadrerade hörn.

en: Increasing the divider weight will increase the thickness of the dividing line.
sv: Att öka dividerens vikt kommer att öka tjockleken på delningen.

en: Increasing the spread strength will increase the density of the box shadow. Higher density results in a more intense shadow.
sv: Ökad spridningsstyrka ökar tätheten hos boxskuggan. Högre densitet resulterar i en mer intensiv skugga.

en: Increasing the width of the border will increase its size/thickness.
sv: Att öka bredden på gränsen ökar dess storlek / tjocklek.

en: Inherited Rule (Non-editable)
sv: Ärvd Regel (Ej Redigerbar)

en: Inline
sv: I kö

en: Inline Centered Logo
sv: Inline centrerad logotyp

en: Inner Column
sv: Inre Kolumn

en: Inner Columns
sv: Inre Kolumner

en: Inner Max Width
sv: Inre Max Bredd

en: Inner Row
sv: Inre Rad

en: Inner Rows
sv: Inre Rader

en: Inner Shadow
sv: Visa inre skugga

en: Inner Width
sv: Inre bredd

en: Input
sv: Inmatning

en: Input Facebook Profile Url.
sv: Ange Facebook-profilens URL.

en: Input Field
sv: Inmatningsfält

en: Input Fields
sv: Inmatningsfält

en: Input LinkedIn Profile Url.
sv: Ange LinkedIn-profilens URL.

en: Input Text
sv: Inmatningstext

en: Input X Profile Url.
sv: Ange X-profilens URL.

en: Input a title for the circle counter.
sv: Ange en rubrik för cirkelräknaren.

en: Input a title for the counter.
sv: Ange en rubrik för räknaren.

en: Input the email address where messages should be sent.<br /><br /> Note: email delivery and spam prevention are complex processes. We recommend using a delivery service such as <a href="http://mandrill.com/">Mandrill</a>, <a href="https://sendgrid.com/">SendGrid</a>, or other similar service to ensure the deliverability of messages that are submitted through this form
sv: Ange e-postadressen dit meddelanden ska skickas.<br /><br /> Obs! E-postleverans och spamskydd är komplexa processer. Vi rekommenderar att du använder en leveranstjänst som <a href="http://mandrill.com/">Mandrill</a>, <a href="https://sendgrid.com/">SendGrid</a> eller annan liknande tjänst för att säkerställa leverans av meddelanden som skickas via det här formuläret

en: Input the job title.
sv: Ange befattning.

en: Input the main text content for your module here.
sv: Ange det huvudsakliga textinnehållet för din modul här.

en: Input the name of the company.
sv: Ange företagets namn.

en: Input the name of the person.
sv: Ange personens namn.

en: Input the name of the testimonial author.
sv: Ange namnet på omdömets författare.

en: Input the person's position.
sv: Ange personens befattning.

en: Input the value of the product here.
sv: Ange produktens värde här.

en: Input your desired button text, or leave blank for no button.
sv: Ange din önskade knapptext eller lämna tom för avsaknad av knapp.

en: Input your desired button text.
sv: Mata in önskad knapptext.

en: Input your desired link text.
sv: Ange önskad länktext.

en: Input your main slide text content here.
sv: Ange huvuddiabildens textinnehåll här.

en: Input your value to action title here.
sv: Ange din rubrik för uppmaning till handling här.

en: Insert
sv: Infoga

en: Insert %s
sv: Infoga %s

en: Insert %s Module
sv: Infoga Modulen %s

en: Insert Dynamic Content
sv: Infoga Dynamiskt Innehåll

en: Insert Dynamic Content for Focal Point
sv: Infoga dynamiskt innehåll för fokalpunkt

en: Insert Existing Page Layout
sv: Infoga Befintlig Sidlayout

en: Insert Existing Post Layout
sv: Infoga Befintlig Inläggslayout

en: Insert Layout
sv: Infoga layout

en: Insert Media
sv: Infoga media

en: Insert Module
sv: Infoga modul

en: Insert Module Or Row
sv: Infoga Modul Eller Rad

en: Insert Premade Layout
sv: Infoga Förgjord Layout

en: Insert Row
sv: Infoga rad

en: Insert Saved Layout
sv: Infoga Sparad Layout

en: Insert Saved Module
sv: Infoga Sparad Modul

en: Insert Saved Row
sv: Infoga Sparad Rad

en: Insert Saved Section
sv: Infoga Sparat Avsnitt

en: Insert Section
sv: Infoga sektion

en: Insert Theme Builder Set
sv: Infoga Theme Builder-uppsättning

en: Insert Theme Builder Template
sv: Infoga Theme Builder-mall

en: Inset
sv: Insida

en: Inside
sv: Inuti

en: Inspect
sv: Inspektera

en: Inspector
sv: Inspektör

en: Instagram API request failed.
sv: Instagram-API-begäran misslyckades.

en: Instagram Feed
sv: Instagram-flöde

en: Instagram Feeds
sv: Instagram-flöden

en: Instagram access token is missing.
sv: Åtkomsttoken för Instagram saknas.

en: Instagram account not found.
sv: Instagram-konto hittades inte.

en: Instagram post image
sv: Bild för Instagram-inlägg

en: Insufficient permission.
sv: Otillräcklig behörighet.

en: Intensity effects how subtle or aggressive your animation will be. Lowering the intensity will create a smoother and more subtle animation while increasing the intensity will create a snappier more aggressive animation.
sv: Intensitet påverkar hur subtil eller aggressiv din animation kommer att vara. Att sänka intensiteten kommer att skapa en mjukare och mer subtil animering medan ökad intensitet kommer att skapa en snabbare och mer aggressiv animering.

en: Interaction
sv: Interaktion

en: Interactions
sv: Interaktioner

en: Interface Animations
sv: Gränssnittsanimationer

en: Interface Mode
sv: Gränssnittsläge

en: Invalid File format. You should be uploading a JSON file.
sv: Ogiltigt filformat. Du bör ladda upp en JSON-fil.

en: Invalid Form Message
sv: Meddelande Om Ogiltigt Formulär

en: Invalid Message
sv: Ogiltigt Meddelande

en: Invalid Pin and address data. Please try again.
sv: Ogiltig Pin- och adressinformation. Var god försök igen.

en: Invalid Post ID.
sv: Ogiltigt inläggs-ID.

en: Invalid attribute name. Attribute names must contain only letters, numbers, hyphens, underscores, and colons.
sv: Ogiltigt Attributnamn. Attributnamn Får Endast Innehålla Bokstäver, Siffror, Bindestreck, Understreck Och Kolon.

en: Invalid chunked request: missing required chunking parameters.
sv: Ogiltig segmenterad begäran: nödvändiga segmenteringsparametrar saknas.

en: Invalid context parameter.
sv: Ogiltig kontextparameter.

en: Invalid email
sv: Ogiltig e-postadress

en: Invalid layout save target for current context.
sv: Ogiltigt mål för layout-sparning i den aktuella kontexten.

en: Invalid library item type.
sv: Ogiltig typ av biblioteksobjekt.

en: Invalid menu location.
sv: Ogiltig menyplats.

en: Invalid non-chunked request: chunking parameters should not be present.
sv: Ogiltig icke-segmenterad begäran: segmenteringsparametrar ska inte finnas.

en: Invalid nonce
sv: Ogiltig nonce

en: Invalid nonce.
sv: Ogiltig nonce.

en: Invalid parent setting specified.
sv: Ogiltig överordnad inställning angiven.

en: Invalid post ID.
sv: Ogiltigt inläggs-ID.

en: Invalid post date format.
sv: Ogiltigt datumformat för inlägg.

en: Invalid post status.
sv: Ogiltig inläggsstatus.

en: Invalid post type.
sv: Ogiltig inläggstyp.

en: Invalid request. Missing required parameters %s.
sv: Ogiltig begäran. Obligatoriska parametrar saknas: %s.

en: Invalid response from Instagram API.
sv: Ogiltigt svar från Instagram-API.

en: Invalid term ID.
sv: Ogiltigt term-ID.

en: Invalid unit is being used for calculation
sv: Ogiltig enhet används i beräkningen

en: Invert
sv: Invertera

en: Invert the hue, saturation, and brightness by this amount.
sv: Invertera nyans, mättnad och ljusstyrka med detta belopp.

en: Inverted Chevrons
sv: Inverterade Chevrons

en: Inverted Chevrons 2
sv: Inverterade Chevrons 2

en: Is
sv: Är

en: Is After
sv: Är efter

en: Is Any Value
sv: Är något värde

en: Is Before
sv: Är Före

en: Is Empty
sv: Är tom

en: Is Greater Than (numeric values only)
sv: Är större än (endast numeriska värden)

en: Is Less Than (numeric values only)
sv: Är mindre än (endast numeriska värden)

en: Is Not
sv: Är inte

en: Is Not On a Specific Date
sv: Är Inte På Ett Specifikt Datum

en: Is On Specific Day(s) of the Week
sv: Är på specifika dag(ar) i veckan

en: Is On a Specific Date
sv: Är på ett specifikt datum

en: Is in stock
sv: Finns i lager

en: Is out of stock
sv: Är slut i lager

en: Is the First Day of the Month
sv: Är den första dagen i månaden

en: Is the Last Day of the Month
sv: Är den sista dagen i månaden

en: Italic
sv: Kursiv

en: Item
sv: Objekt

en: Item (Even)
sv: Objekt (Jämn)

en: Item Content
sv: Objektinnehåll

en: Item Defaults
sv: Standardvärden För Objekt

en: Item Indent
sv: Objektindragning

en: Item Overlay
sv: Övertäckning av föremål

en: Item Title
sv: Titel på föremål

en: JSON-encoded main loop settings data from settings context for current_page query resolution.
sv: JSON-kodad data för huvudloopinställningar från inställningskontext för att lösa current_page-frågan.

en: Job Title
sv: Befattning

en: Justified
sv: Marginaljusterad

en: Justify
sv: Marginaljustera

en: Justify Content
sv: Justera Innehåll

en: Justify Items
sv: Justera Objekt (Grid)

en: Justify Self
sv: Justera Själv Horisontellt

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: Knowledge Base
sv: Kunskapsbas

en: Label
sv: Etikett

en: Label Text
sv: Etikettext

en: Label for the "after" image.
sv: Etikett för "efter"-bilden.

en: Label for the "before" image.
sv: Etikett för "före"-bilden.

en: Labels
sv: Etiketter

en: Landscape
sv: Landskap

en: Large
sv: Stor

en: Last Instance of Every Month
sv: Sista tillfället varje månad

en: Last Item
sv: Sista Objektet

en: Last Modified Date
sv: Senast ändrat datum

en: Last Name
sv: Efternamn

en: Last Name Fullwidth
sv: Sida - helbredd

en: Last Used
sv: Senast Använt

en: Last Used Position
sv: Startposition

en: Last, First Name
sv: Efternamn, förnamn

en: Lastly, it is recommended that you temporarily disable all WordPress plugins and browser extensions and try to save again to determine if something is causing a conflict.
sv: Slutligen rekommenderar vi att du tillfälligt avaktiverar alla WordPress-insticksprogram och webbläsartillägg och försöker att spara igen för att ta reda på om något orsakar en konflikt.

en: Latest %1$s
sv: Senaste %1$s

en: Latest Products
sv: Senaste produkterna

en: Layer Blob
sv: Lager Blob

en: Layers
sv: Skikten

[ctx: Layout]
en: Add New
sv: Lägg Till Ny

en: Layout Details
sv: Layouter

en: Layout Direction
sv: Layoutriktning

en: Layout Style
sv: Layoutstil

en: Layout Wrapping
sv: Layout-Radbrytning

en: Layout, Section, Row, Module
sv: Layout, Avsnitt, Rad, Modul

en: Learn More
sv: Läs Mer

en: Leave a Reply to %s
sv: Lämna ett Svar till %s

en: Leave at 0 to remove restriction
sv: Låt vara 0 för att ta bort begränsningen

en: Leave blank if you're using this module on a Project or Post. Otherwise type the taxonomy name to make the 'In the Same Category' option work correctly.
sv: Lämna tomt om du använder den här modulen på ett Projekt eller Inlägg. Annars anger du taxonominamnet för att alternativet ”I samma kategori” ska fungera korrekt.

en: Left
sv: Vänster

en: Left Aligned
sv: Vänsterjusterad

en: Left Arrow Icon
sv: Vänster Pil-Ikon

en: Left Border Color
sv: Färg på ram

en: Left Border Style
sv: Stil på ram

en: Left Border Width
sv: Bredd på ram

en: Left Sidebar
sv: Vänster sidofält

en: Left To Right
sv: Vänster till höger

en: Legacy
sv: Äldre

en: Less Than (<)
sv: Mindre Än (<)

en: Less Than or Equal (<=)
sv: Mindre Än Eller Lika Med (<=)

en: Letter Spacing
sv: Teckenavstånd

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter in the %1$s.
sv: Brevavstånd justerar avståndet mellan varje bokstav i %1$s.

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter in the %s.
sv: Teckenavstånd justerar avståndet mellan varje bokstav i %s.

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter in the button.
sv: Brevavstånd justerar avståndet mellan varje bokstav i knappen.

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter.
sv: Teckenavstånd justerar avståndet mellan varje bokstav.

en: Letters Only (A-Z)
sv: Bara bokstäver (A-Z)

en: Library
sv: Bibliotek

en: Library Item Error
sv: Fel På Biblioteksobjekt

en: Library Item Preview
sv: Förhandsvisning Av Bibliotekspost

en: Library Item does not exist.
sv: Biblioteksobjektet finns inte.

en: Library Settings
sv: Biblioteksinställningar

en: Library item does not exist. Click close to close this browser window.
sv: Biblioteksobjektet finns inte. Klicka på stäng för att stänga det här webbläsarfönstret.

en: Library item not found
sv: Biblioteksobjekt hittades inte

en: Light
sv: Ljus

en: Light 300
sv: Lätt 300

en: Light Text Color
sv: Ljus textfärg

en: Lighten
sv: Gör ljusare

en: Lightness
sv: Ljusstyrka

en: Line
sv: Linje

en: Line Color
sv: Etikettfärg

en: Line Height
sv: Radavstånd

en: Line Icons
sv: Linje ikoner

en: Line Position
sv: Linjeposition

en: Line Style
sv: Stil på avdelaren

en: Line height adjusts the distance between each line of the %1$s text. This becomes noticeable if the %1$s is long and wraps onto multiple lines.
sv: Linjens höjd justerar avståndet mellan varje rad i texten %1$s. Detta blir märkbart om %1$s är lång och omslag på flera linjer.

en: Line height adjusts the distance between each line of the %s text. This becomes noticeable if the %s is long and wraps onto multiple lines.
sv: Radavstånd justerar avståndet mellan varje rad i %s-texten. Detta blir märkbart om %s är lång och radbryts över flera rader.

en: Line height adjusts the distance between each line of the text. This becomes noticeable if the text is long and wraps onto multiple lines.
sv: Radavstånd justerar avståndet mellan varje rad i texten. Detta blir märkbart om texten är lång och radbryts över flera rader.

en: Linear
sv: Linjär

en: Linear Gradient
sv: Linjär gradient

en: Linear gradients radiate in a single direction across one axis. Radial gradients radiate from the center of the background in the shape of a circle.
sv: Linjära gradienter utstrålar i en enda riktning över en axel. Radiella gradienter utstrålar från bakgrundscentrumet i form av en cirkel.

en: Linear gradients radiate in a single direction across one axis. Radial gradients radiate from the center.
sv: Linjär gradient strålar i en riktning längs en axel. Radiella gradienter strålar från mitten.

en: Link
sv: Länk

en: Link Color
sv: Länkfärg

en: Link Destination
sv: Länkmål

en: Link Name
sv: Länknamn

en: Link Options
sv: Länkalternativ

en: Link Rel
sv: Länk-Rel

en: Link Target
sv: Länkmål

en: Link Text
sv: Länktext

en: Link To Taxonomy Pages
sv: Länka Till Taxonomisidor

en: Link URL
sv: Länkens URL

en: Link to Category Index Pages
sv: Länka Till Kategoriindexsidor

en: Link to Comments Area
sv: Länka Till Kommentarer

en: Link to Tag Index Pages
sv: Länka Till Taggindexsidor

en: LinkedIn Profile Url
sv: LinkedIn-profilens URL

en: Links
sv: Länkar

en: Links Text
sv: Länktext

en: List
sv: Lista

en: List Level 1
sv: Listnivå 1

en: List Level 2
sv: Listnivå 2

en: List Level 3
sv: Listnivå 3

en: List Level 4
sv: Listnivå 4

en: List Level 5
sv: Listnivå 5

en: List Level 6
sv: Listnivå 6

en: List View
sv: Listvy

en: List of files selected for import. Click the X icon to remove a file.
sv: Lista över filer som valts för import. Klicka på X-ikonen för att ta bort en fil.

en: Load
sv: Ladda

en: Load Code Snippets
sv: Ladda Kodsnuttar

en: Load From Library
sv: Ladda Från Biblioteket

en: Load Layout
sv: Ladda Layout

en: Load Premade Layout
sv: Ladda layout

en: Load Template
sv: Ladda Mall

en: Loaded Canvas
sv: Inläst Arbetsyta

en: Loaded Page
sv: Inläst sida

en: Loaded Preset
sv: Inläst Förinställning

en: Loaded Template
sv: Inläst Mall

en: Loaded Theme Builder
sv: Inläst Theme Builder

en: Loading pre-made layouts is a great way to jump-start your new page. The Divi Builder comes with dozens of layouts to choose from, and you can find lots of great free layouts online too. You can save your favorite layouts to the Divi Library and load them on new pages or share them with the community. Click the highlighted button to open the layouts menu and select a pre-made layout.
sv: Att ladda förgjorda layouter är ett bra sätt att snabbt komma igång med din nya sida. Divi Builder innehåller dussintals layouter att välja bland, och du kan även hitta många bra gratislayouter online. Du kan spara dina favoritlayouter i Divi-biblioteket och ladda dem på nya sidor eller dela dem med communityn. Klicka på den markerade knappen för att öppna layoutmenyn och välja en förgjord layout.

en: Loading...
sv: Läser In...

en: Local Canvases
sv: Lokala Arbetsytor

en: Location
sv: Plats

en: Location is required.
sv: Plats krävs.

en: Lock %1$s
sv: Lås %1$s

en: Lock Item
sv: Lås Objekt

en: Lock Module
sv: Lås modul

en: Log In To Divi Cloud
sv: Logga In På Divi Cloud

en: Log out
sv: Logga ut

en: Logged In Status
sv: Inloggad status

en: Logged in as %1$s
sv: Inloggad som %1$s

en: Logger
sv: Loggare

en: Login
sv: Logga in

en: Login Button
sv: Inloggningsknapp

en: Login Description
sv: Inloggningsbeskrivning

en: Login Fields
sv: Inloggningsfält

en: Login Form
sv: Inloggningsformulär

en: Login Title
sv: Logotyp Titel

en: Login To Divi Cloud
sv: Logga In På Divi Cloud

en: Logins
sv: inloggningar

en: Logo
sv: Logotyp

en: Logo Border Radius
sv: Logotypens Hörnradie

en: Logo Image
sv: Logo bild

en: Logo Link URL
sv: URL för logotyplänk

en: Loop %s Custom Field
sv: Loop %s anpassat fält

en: Loop %s Custom Fields
sv: Loop %s anpassade fält

en: Loop Animation
sv: Loopa Animation

en: Loop Dynamic Content
sv: Loopande Dynamiskt Innehåll

en: Loop Element
sv: Loop-Element

en: Loop ID
sv: Loop-ID

en: Loop Menu CSS Classes
sv: Loopmeny-CSS-Klasser

en: Loop Menu Description
sv: Loopmenybeskrivning

en: Loop Menu Link
sv: Loopmenylänk

en: Loop Menu Link Relationship
sv: Loopmenylänkrelation

en: Loop Menu Order
sv: Loopmenyordning

en: Loop Menu Text
sv: Loopmenytext

en: Loop Menu Title Attribute
sv: Loopmeny Titelattribut

en: Loop Meta Keys
sv: Loop-metanycklar

en: Loop Position
sv: Loop-position

en: Loop Post Terms
sv: Loop-inläggstermer

en: Loop Post Title
sv: Loop-inläggstitel

en: Loop Product
sv: Loop-produkt

en: Loop Product Current Price
sv: Loop-produkt Aktuellt Pris

en: Loop Product Link URL
sv: Loop-produktlänk-URL

en: Loop Product Regular Price
sv: Loop-produkt Ordinarie Pris

en: Loop Product Sale Price
sv: Loop-produkt Reapris

en: Loop Product Terms
sv: Loop-produkttermer

en: Loop Product Title
sv: Loop-produkt Titel

en: Lost your password?
sv: Glömt ditt lösenord?

en: Lottie Animation
sv: Lottie-animation

en: Lottie Animation File
sv: Lottie-animationsfil

en: Lottie Animations
sv: Lottie-animationer

en: Luminosity
sv: Ljusstyrka

en: Made Global %s
sv: Gjorde %s Global

en: Main Canvas
sv: Huvudarbetsyta

en: Main Element
sv: Huvudelement

en: Main Query
sv: Huvudfråga

en: Main source color for the palette. All generated colors are based on this value.
sv: Primär källfärg för paletten. Alla genererade färger baseras på detta värde.

en: Make Fullscreen
sv: Gör till fullskärm

en: Make Fullwidth
sv: Skapa full bredd

en: Make Global
sv: Gör Global

en: Make Global Color
sv: Gör Global Color

en: Make Main Canvas
sv: Gör Till Huvudarbetsyta

en: Make Menu Links Fullwidth
sv: Göra Meny Länkar Fullwidth

en: Make Row Full Width
sv: Gör Rad i Full Bredd

en: Make This Table Featured
sv: Presentera denna tabell

en: Make global module attribute local
sv: Gör globalt modulattribut lokalt

en: Make global module children local
sv: Gör globala modulens underordnade lokala

en: Make sure you entered the correct captcha.
sv: Kontrollera att du angav rätt captcha.

en: Make this canvas available across all posts.
sv: Gör den här arbetsytan tillgänglig i alla inlägg.

en: Manage Global %s
sv: Hantera Globala %s

en: Manage Global Colors
sv: Hantera Globala Färger

en: Manage Global Gradients
sv: Hantera globala gradienter

en: Manage Template Assignments
sv: Hantera Malltilldelningar

en: Manual Height Rows
sv: Rader Med Manuell Höjd

en: Manual Input
sv: Manuell inmatning

en: Manual Width Columns
sv: Kolumner Med Manuell Bredd

en: Manually select specific posts to exclude from your loop. This allows you to remove particular posts from your results while keeping the rest of your query intact.
sv: Välj manuellt specifika inlägg att exkludera från din loop. Detta låter dig ta bort vissa inlägg från dina resultat samtidigt som resten av din fråga förblir intakt.

en: Manually select specific posts to include in your loop. This allows you to create a curated list of content by choosing individual posts rather than using broader queries.
sv: Välj manuellt specifika inlägg att inkludera i din loop. Detta låter dig skapa en kurerad innehållslista genom att välja enskilda inlägg istället för att använda bredare frågor.

en: Map
sv: Karta

en: Map Center Address
sv: Adress för kartans centrum

en: Map Pin
sv: Kartnål

en: Map Pin Address
sv: Adressen för knappnålen på kartan

en: Map Pins
sv: Kartnålar

en: Maps
sv: Kartor

en: Margin
sv: Marginal

en: Margin adds extra space to the outside of the element, increasing the distance between the element and other items on the page.
sv: Margin lägger till extra utrymme på utsidan av elementet, vilket ökar avståndet mellan elementet och andra objekt på sidan.

en: Marker
sv: Markör

en: Marker Position
sv: Markörposition

en: Marker Style
sv: Markörstil

en: Mask Aspect Ratio
sv: Mask bildförhållande

en: Mask Blend Mode
sv: Maskblandningsläge

en: Mask Color
sv: Mask färg

en: Mask Height
sv: Maskens höjd

en: Mask Horizontal Offset
sv: Mask horisontell offset

en: Mask Position
sv: Maskposition

en: Mask Size
sv: Maskstorlek

en: Mask Style
sv: Mask stil

en: Mask Vertical Offset
sv: Mask vertikal offset

en: Mask Width
sv: Maskbredd

en: Masonry
sv: Murstenslayout

en: Max Height
sv: Maximal höjd

en: Max Ratio (Desktop)
sv: Max Förhållande (Skrivbord)

en: Max Width
sv: Maximal bredd

en: Max. Font Size Scale (Desktop)
sv: Max. Teckenstorleksskala (Skrivbord)

en: Maximum Length
sv: Maxlängd

en: Maximum content width of your layout. Font sizes scale until the row reaches this width.
sv: Maximal innehållsbredd för din layout. Teckenstorlekar skalar tills raden når denna bredd.

en: Maximum length: %1$d characters.
sv: Maximal längd: %1$d tecken.

en: Member Description
sv: Medlemsbeskrivning

en: Member Image
sv: Medlemsbild

en: Member Position
sv: Medlemsposition

en: Member Social Links
sv: Medlems sociala länkar

en: Menu
sv: Meny

en: Menu ID to query (when query_type is menus).
sv: Meny-ID att fråga efter (när query_type är menus).

en: Menu Item
sv: Menyobjekt

en: Menu Item Offset
sv: Menyobjektsförskjutning

en: Menu Items Per Page
sv: Menyobjekt Per Sida

en: Menu Link
sv: Menylänk

en: Menu Logo
sv: Menylogotyp

en: Menu Order
sv: Menyordning

en: Menu Style
sv: Menystil

en: Menu Text
sv: Menytekst

en: Menu item ID is required.
sv: Menyalternativ-ID krävs.

en: Menu item could not be prepared.
sv: Menyalternativet kunde inte förberedas.

en: Menu item does not belong to the provided menu.
sv: Menyalternativet tillhör inte den angivna menyn.

en: Menu item not found.
sv: Menyalternativet hittades inte.

en: Menu name is required.
sv: Menynamn krävs.

en: Menu name or location is required.
sv: Menynamn eller plats krävs.

en: Menu not found.
sv: Menyn hittades inte.

en: Menu width is limited by your website content width. Enabling this option will extend the menu the full width of the browser window.
sv: Menybredden begränsas av innehållets bredd på din webbplats. Aktivera det här alternativet utökar menyn hela bredden i webbläsarfönstret.

en: Menus
sv: menyer

en: Message
sv: Meddelande

en: Message AI Agent...
sv: Meddela AI-agent...

en: Message Field
sv: Meddelandefält

en: Message Pattern
sv: Meddelandemönster

en: Message shown when no headings are found.
sv: Meddelande som visas när inga rubriker hittas.

en: Meta
sv: Metadata

en: Meta Key
sv: Metanyckel

en: Meta Key: %s
sv: Meta-nyckel: %s

en: Meta Layout
sv: Metallayout

en: Meta Query
sv: Meta-fråga

en: Meta Text
sv: Metatekst

en: Meta Value
sv: Meta-värde

en: Meta Value: %s
sv: Meta-värde: %s

en: Meta key to query.
sv: Meta-nyckel att fråga efter.

en: Meta query parameters for filtering posts by custom fields. Array of meta query clauses. Multiple clauses are combined with AND relation.
sv: Meta query-parametrar för att filtrera inlägg efter anpassade fält. Array med meta query-villkor. Flera villkor kombineras med AND-relation.

en: Meta value to compare against.
sv: Meta-värde att jämföra mot.

en: Meta value type.
sv: Meta-värdestyp.

en: Mid
sv: Mitten

en: Mid %s
sv: Mitten %s

en: Mid Blur
sv: Mid oskärpa

en: Mid Offset
sv: Mittoffset

en: Mid Opacity
sv: Mellan opacitet

en: Mid Rotation
sv: Mittrotation

en: Mid Scale
sv: Mellan skala

en: Middle of Element
sv: Mitten av element

en: Millimeters (mm)
sv: Millimeter (mm)

en: Min Height
sv: Min Höjd

en: Min Ratio (Phone)
sv: Min Förhållande (Telefon)

en: Min. Font Size Scale (Phone)
sv: Min. Teckenstorleksskala (Telefon)

en: Minimum Height Rows
sv: Rader Med Minsta Höjd

en: Minimum Length
sv: Minsta längd

en: Minimum Score
sv: Minsta poäng

en: Minimum length: %1$d characters.
sv: Minsta längd: %1$d tecken.

en: Minute
sv: Minut

en: Minute(s)
sv: Minut(er)

en: Minutes
sv: Minuter

en: Mirror Mouse Movement
sv: Spegla Musrörelser

en: Missing required parameter: `currentPage.id`.
sv: Obligatorisk parameter saknas: `currentPage.id`.

en: Mobile Menu Background Color
sv: Mobil Menybakgrunder

en: Mobile Menu Text Color
sv: Textmeny för mobilmeny

en: Modified
sv: Ändrad

en: Modified Fields To Extend
sv: Ändrade Fält Att Utöka

en: Modify
sv: Ändra

en: Modify how this element blends with any layers beneath it. To reset, choose the "Normal" option.
sv: Ändra hur detta element blandas med några lager under det. För att återställa, välj alternativet "Normal".

en: Modular scale ratio used to generate Typography Scale values.
sv: Modulärt skalningsförhållande som används för att generera värden för Typografiskala.

en: Modular scale ratio used to generate desktop font sizes.
sv: Modulärt skalningsförhållande som används för att generera teckenstorlekar för skrivbord.

en: Modular scale ratio used to generate phone font sizes.
sv: Modulärt skalningsförhållande som används för att generera teckenstorlekar för telefon.

en: Modular scale ratio used to generate values at this breakpoint.
sv: Modulärt skalningsförhållande som används för att generera värden vid denna brytpunkt.

en: Module
sv: Modul

en: Module %1$s are created using HTML headings. You can change the heading level for this module by choosing anything from H1 through H6. Higher heading levels are smaller and less significant.
sv: Modul %1$s skapas med hjälp av HTML-rubriker. Du kan ändra kursnivån för den här modulen genom att välja något från H1 till H6. Högre rubriknivåer är mindre och mindre signifikanta.

en: Module %s are created using HTML headings. You can change the heading level for this module by choosing anything from H1 through H6. Higher heading levels are smaller and less significant.
sv: Modulens %s skapas med HTML-rubriker. Du kan ändra rubriknivå för den här modulen genom att välja mellan H1 och H6. Högre rubriknivåer är mindre och mindre betydelsefulla.

en: Module Alignment
sv: Textjustering

en: Module Elements
sv: Modulelement

en: Module Link Target
sv: Modullänkmål

en: Module Link URL
sv: Modullänk- URL

en: Module Presets
sv: Modulförinställningar

en: Module Text
sv: Modultext

en: Module Use
sv: Modulanvändning

en: Module heading levels are created using HTML headings. You can change the heading level for this module by choosing anything from H1 through H6. Higher heading levels are smaller and less significant.
sv: Modulens rubriknivåer skapas med HTML-rubriker. Du kan ändra rubriknivån för den här modulen genom att välja H1 till H6. Högre rubriknivåer är mindre och mindre viktiga.

en: Module mousetrap
sv: Modulmousetrap

en: Modules
sv: Moduler

en: Monday
sv: måndag

en: Month: %s
sv: Månad: %s

en: Monthly
sv: En gång i månaden

en: More
sv: Mer

en: More Options
sv: Fler Alternativ

en: Motion Effect Trigger
sv: Rörelseeffektutlösare

en: Mountains
sv: innehåller

en: Mountains 2
sv: innehåller

en: Mouse Enter
sv: Muspekare In

en: Mouse Exit
sv: Muspekaren Lämnar

en: Mouse Wheel Zoom
sv: Zoomning med mushjulet

en: Move
sv: Flytta

en: Move Down
sv: Flytta Ned

en: Move Item
sv: Flytta Objekt

en: Move Module Down
sv: Flytta Modulen Ned

en: Move Module To Bottom
sv: Flytta Modulen Längst Ned

en: Move Module To Parent
sv: Flytta Modulen Till Förälder

en: Move Module To Top
sv: Flytta Modulen Längst Upp

en: Move Module Up
sv: Flytta Modulen Upp

en: Move To Bottom
sv: Flytta Längst Ned

en: Move To Parent
sv: Flytta Till Överordnad

en: Move To Top
sv: Flytta Längst Upp

en: Move Up
sv: Flytta Upp

en: Move the element in any direction without affecting the elements around it.
sv: Flytta elementet i valfri riktning utan att påverka elementen runtomkring.

en: Move to Trash
sv: Flytta Till Papperskorgen

en: Moved %s
sv: Flyttade %s

en: Moved Modules
sv: Flyttade Moduler

en: Movement Type
sv: Rörelsetyp

en: Multi-Column
sv: Flera Kolumner

en: Multi-Row
sv: Flera Rader

en: Multiple menus found with name "%s". Use location or menu ID to disambiguate.
sv: Flera menyer hittades med namnet "%s". Använd plats eller meny-ID för att särskilja.

en: Multiplication require one value to be unitless
sv: Multiplikation kräver att ett värde saknar enhet

en: Multiply
sv: Multiplicera

en: My Cloud
sv: Mitt Moln

en: My Divi Cloud
sv: Min Divi Cloud

en: My Global %s
sv: Min Globala %s

en: My Library
sv: Mitt Bibliotek

en: Name
sv: Namn

en: Name Field
sv: Namnfält

en: Name Format
sv: Namnformat

en: Name Fullwidth
sv: Sida - helbredd

en: Name Your Font
sv: Namn Din teckensnitt

en: Name, key, or label of the ACF repeater field to query (used when query_type is repeater)
sv: Namn, nyckel eller etikett för ACF-repeaterfältet som ska frågas efter (används när query_type är repeater)

en: Navigate
sv: Navigera

en: Navigate Within Current Category
sv: Navigera inom nuvarande kategori

en: Navigation
sv: Navigering

en: Navigation Arrows
sv: Navigeringspilar

en: Network
sv: Nätverk

en: Never
sv: Aldrig

en: New Accordion Item
sv: Nytt Dragspelselement

en: New Bar Counter
sv: Ny stapelräknare

en: New Body Template
sv: Ny Mall För Huvudinnehåll

en: New Chat
sv: Ny chatt

en: New Comment Title
sv: Ny rubrik för kommentar

en: New Contact Field
sv: Nytt Kontaktfält

en: New Field
sv: Nytt Fält

en: New Footer Template
sv: Ny Sidfotsmall

en: New Global Canvas
sv: Ny Global Canvas

en: New Header Template
sv: Ny Sidhuvudsmall

en: New Icon List Item
sv: Nytt Ikonlistobjekt

en: New Message From %1$s%2$s
sv: Nytt Meddelande Från %1$s%2$s

en: New Module
sv: Ny modul

en: New Preset From Current Styles
sv: Ny Förinställning Från Aktuella Stilar

en: New Pricing Table
sv: Ny pristabell

en: New Review Title
sv: Ny granskningstitel

en: New Row
sv: Ny rad

en: New Section
sv: Ny sektion

en: New Slide
sv: Ny diabild

en: New Tab
sv: Ny flik

en: New Template
sv: Ny Mall

en: New Theme Builder
sv: Ny Theme Builder

en: New Theme Builder Item
sv: Nytt Theme Builder-objekt

en: New Variable
sv: Ny Variabel

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv: Nyare Kommentarer <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next
sv: Nästa

en: Next Entries &raquo;
sv: Nästa Inlägg &raquo;

en: Next Entries »
sv: Nästa Inlägg »

en: Next Link
sv: Nästa länk

en: Next Link Arrow
sv: Nästa länkpil

en: Next Page
sv: Nästa Sida

en: Next Post
sv: Nästa Inlägg

en: Nice Name
sv: Smeknamn

en: Nickname
sv: Smeknamn

en: No
sv: Nej

en: No Animation
sv: Ingen animation

en: No Canvas
sv: Ingen Canvas

en: No Column Class
sv: Ingen Kolumnklass

en: No Contact Form 7 forms found.
sv: Inga Contact Form 7-formulär hittades.

en: No File Selected.
sv: Ingen Fil Vald.

en: No Font File Provided.
sv: Ingen Typsnittsfil Angiven.

en: No Matches Found
sv: Inga Matchningar Hittades

en: No Modules Found
sv: Inga Moduler Hittades

en: No Preset
sv: Ingen Förinställning

en: No Presets Applied
sv: Inga Förinställningar Tillämpade

en: No Repeat
sv: Ingen upprepning

en: No Results Found
sv: Inga resultat hittades

en: No Results Found.
sv: Inga resultat hittades.

en: No Sidebar
sv: Ingen Sidofält

en: No Thanks
sv: Nej tack

en: No Wrap
sv: Ingen Radbrytning

en: No commands found
sv: Inga kommandon hittades

en: No conversations yet. Start a new chat!
sv: Inga konversationer än. Starta en ny chatt!

en: No entries found.
sv: Inga poster hittades.

en: No entry found.
sv: Ingen post hittades.

en: No field is selected
sv: Inget fält är valt

en: No field selected
sv: Inget fält valt

en: No fields found
sv: Inga fält hittades

en: No fields were found that match the specified find value.
sv: Inga fält hittades som matchar det angivna sökvärdet.

en: No gallery images found for this product.
sv: Inga galleribilder hittades för den här produkten.

en: No global canvases found
sv: Inga globala canvasar hittades

en: No global canvases found in Trash
sv: Inga globala canvasar hittades i papperskorgen

en: No layers exist for this search query.
sv: Inga lager finns för den här sökfrågan.

en: No library item found
sv: Inget biblioteksobjekt hittades

en: No lists available
sv: Inga listor tillgängliga

en: No matching options found
sv: Inga matchande alternativ hittades

en: No matching options. Press Enter to add as custom tag.
sv: Inga matchande alternativ. Tryck Retur för att lägga till som anpassad tagg.

en: No media found
sv: Inga medier hittades

en: No modules found matching the selected criteria.
sv: Inga moduler hittades som matchar de valda kriterierna.

en: No option groups available.
sv: Inga alternativgrupper tillgängliga.

en: No options added.
sv: Inga alternativ har lagts till.

en: No options available
sv: Inga alternativ tillgängliga

en: No options found
sv: Inga alternativ hittades

en: No post ID or content provided.
sv: Inget inläggs-ID eller innehåll angivet.

en: No products were found matching your selection.
sv: Inga produkter hittades som matchar ditt val.

en: No results found
sv: Inga resultat hittades

en: No results found.
sv: Inga resultat funna.

en: Non-Standard Meta Keys
sv: Icke-standardmetanycklar

en: Nonce verification failed. Please refresh the page and try again.
sv: Nonce-verifieringen misslyckades. Uppdatera sidan och försök igen.

en: None
sv: Ingen

en: Not Equals (!=)
sv: Inte Lika Med (!=)

en: Not In List (NOT IN)
sv: Inte I Lista (NOT IN)

en: Not that bad
sv: Inte så dåligt

en: Note: this action may take several minutes depending on the number of templates using this layout.
sv: Obs: den här åtgärden kan ta flera minuter beroende på hur många mallar som använder den här layouten.

en: Note: this field is used to disable browser autofill during the form editing in VB
sv: Observera: detta fält används för att inaktivera automatiskt ifyllning av webbläsaren under formulärredigeringen i VB

en: Nothing found
sv: Inget hittades

en: Nothing found in Trash
sv: Inget hittades i Papperskorgen

en: Number
sv: Siffra

en: Number Counter
sv: Sifferräknare

en: Number Counter Title
sv: Titel på diagram

en: Number Counters
sv: Nummerräknare

en: Number Of Views
sv: Antal Visningar

en: Number Text
sv: Siffertext

en: Number of Columns
sv: Antal Kolumner

en: Number of Rows
sv: Antal Rader

en: Number of Shades
sv: Antal Nyanser

en: Number of Tints
sv: Antal Toningar

en: Number of Tones
sv: Antal Toningar

en: Number of Transparencies
sv: Antal Transparenser

en: Number of Views
sv: Antal visningar

en: Number of Words
sv: Antal Ord

en: Number of darker shade steps generated for each palette color.
sv: Antal steg med mörkare nyanser som genereras för varje palettfärg.

en: Number of items per page
sv: Antal objekt per sida

en: Number of lighter tint steps generated for each palette color.
sv: Antal steg med ljusare toningar som genereras för varje palettfärg.

en: Number of menu items per page (used when query_type is menus)
sv: Antal menyobjekt per sida (används när query_type är menus)

en: Number of muted tone steps generated for each palette color.
sv: Antal steg med dämpade toningar som genereras för varje palettfärg.

en: Number of posts per page (used when query_type is post_type)
sv: Antal inlägg per sida (används när query_type är post_type)

en: Number of posts per page.
sv: Antal inlägg per sida.

en: Number of repeater items per page (used when query_type is repeater)
sv: Antal repeater-objekt per sida (används när query_type är repeater)

en: Number of slides to scroll at once.
sv: Antal bilder att rulla åt gången.

en: Number of slides to show at once.
sv: Antal bilder att visa samtidigt.

en: Number of terms per page (used when query_type is terms)
sv: Antal termer per sida (används när query_type är terms)

en: Number of transparency steps generated for each palette color.
sv: Antal transparenssteg som genereras för varje palettfärg.

en: Number of users per page (used when query_type is users)
sv: Antal användare per sida (används när query_type är users)

en: Numbers
sv: Siffror

en: Numbers Only (0-9)
sv: Bara siffror (0-9)

en: Numbers Text
sv: Siffertext

en: Numeric
sv: Numerisk

en: Object (post type slug) is required for post type archive menu items.
sv: Objekt (slug för inläggstyp) krävs för menyalternativ för inläggstypens arkiv.

en: Object Fit
sv: Objektanpassning

en: Object ID is required for non-custom menu items.
sv: Objekt-ID krävs för icke-anpassade menyalternativ.

en: Object Position
sv: Objektposition

en: Object is required for post type archive menu items.
sv: Objekt krävs för menyalternativ för inläggstypens arkiv.

en: Odd Items
sv: Udda Objekt

en: Off
sv: Av

en: Offset Columns
sv: Förskjut Kolumner

en: Offset From Surrounding Sticky Elements
sv: Offset från omgivande klibbiga element

en: Offset Number
sv: Förskjutningsnummer

en: Offset Origin
sv: Offset Ursprung

en: Offset Rule
sv: Offsetregel

en: Offset Value
sv: Offsetvärde

en: Offset for menu items query (overrides page calculation)
sv: Offset för menyobjektsfråga (åsidosätter sidberäkning)

en: Offset for posts query (overrides page calculation)
sv: Offset för inläggsfråga (åsidosätter sidberäkning)

en: Offset for repeater query (overrides page calculation)
sv: Förskjutning för repeaterfråga (åsidosätter sidberäkning)

en: Offset for terms query (overrides page calculation)
sv: Offset för termfråga (åsidosätter sidberäkning)

en: Offset for users query (overrides page calculation)
sv: Offset för användarfråga (åsidosätter sidberäkning)

en: Offset in pixels used when scrolling to a section.
sv: Förskjutning i pixlar som används när du rullar till en sektion.

en: Old Price
sv: Gammalt pris

en: Older
sv: Äldre

en: On
sv: På

en: On Backorder
sv: På Rest

en: On Backorder Text
sv: På orderstatus

en: On Click
sv: Vid Klick

en: On Hover
sv: Vid Hover

en: On Load
sv: Vid Inläsning

en: On Top Of Section Content
sv: På toppen av avsnittet innehåll

en: On View
sv: Vid Visning

en: Once
sv: En gång

en: One or more posts not found.
sv: Ett eller flera inlägg hittades inte.

en: Only Display This Many Times
sv: Visa bara detta många gånger

en: Only Include Posts With Specific Terms
sv: Inkludera Endast Inlägg Med Specifika Termer

en: Only Include Specific Posts
sv: Inkludera Endast Specifika Inlägg

en: Only Replace Identical Fields
sv: Ersätt Endast Identiska Fält

en: Only Show Icon On Hover for %1$s
sv: Bara Visa Ikon På Hover för %1$s

en: Only Show Icon On Hover for %s
sv: Visa Endast Ikon Vid Hovring För %s

en: Only Show Icon On Hover for Button
sv: Visa Endast Ikon Vid Hovring För Knapp

en: Only display
sv: Endast display

en: Only display after
sv: Visas först efter

en: Only display before
sv: Visa endast tidigare

en: Only display if
sv: Visa endast om

en: Only display on
sv: Endast display på

en: Only display on date archives after
sv: Visa endast på datumarkiv efter

en: Only display on date archives before
sv: Visa endast på datumarkiv tidigare

en: Only display on first day of month
sv: Visa endast den första dagen i månaden

en: Only display on last day of month
sv: Visa endast den sista dagen i månaden

en: Only display on posts authored by
sv: Visas endast på inlägg författade av

en: Only display on posts where
sv: Visas endast på inlägg där

en: Only display on search results for
sv: Visa endast i sökresultat för

en: Only display to
sv: Visa endast till

en: Only display to logged in visitors
sv: Visa endast för inloggade besökare

en: Only display to logged out visitors
sv: Visas endast för utloggade besökare

en: Only display to users who bought:
sv: Visa endast för användare som har köpt:

en: Only display to users who have
sv: Visa endast för användare som har

en: Only display to users who have bought a product.
sv: Visa endast för användare som har köpt en produkt.

en: Only display to users who have visited
sv: Visa endast för användare som har besökt

en: Only display to users who have visited
sv: Visa endast för användare som har besökt

en: Only display when the cart does not include:
sv: Visa endast när kundvagnen inte innehåller:

en: Only display when the cart has products.
sv: Visa endast när kundvagnen har produkter.

en: Only display when the cart includes:
sv: Visa endast när kundvagnen innehåller:

en: Only display when the cart is empty.
sv: Visa endast när kundvagnen är tom.

en: Only letters allowed.
sv: Endast bokstäver tillåtna.

en: Only letters and numbers allowed.
sv: Endast bokstäver och siffror tillåtna.

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
sv: Endast inloggade kunder som har köpt denna produkt får lämna en recension.

en: Only numbers allowed.
sv: Endast siffror tillåtna.

en: Onsale
sv: På rea

en: Oops! An Error Has Occurred
sv: hoppsan! Ett fel har uppstått

en: Oops, it looks like the current Theme Builder Template body layout is disabled.
sv: Hoppsan, det verkar som att den aktuella Theme Builder-mallens layout för huvudinnehåll är inaktiverad.

en: Opacity
sv: Opacitet

en: Opacity Range
sv: Opacitetsintervall

en: Opacity for SVG fill color.
sv: Opacitet för SVG-fyllningsfärgen.

en: Opacity for SVG stroke color.
sv: Opacitet för SVG-linjefärgen.

en: Open
sv: Öppna

en: Open %s
sv: Öppna %s

en: Open Add to Library
sv: Öppna Lägg till i Bibliotek

en: Open All
sv: Öppna Alla

en: Open Clear Layout
sv: Öppna Rensa Layout

en: Open Command Center
sv: Öppna Kommandocenter

en: Open Help Panel
sv: Öppna Hjälppanel

en: Open History
sv: Öppna Historik

en: Open Icon
sv: Öppna ikonen

en: Open Instagram media in lightbox
sv: Öppna Instagram-media i lightbox

en: Open Instagram posts in a lightbox instead of navigating to Instagram.
sv: Öppna Instagram-inlägg i en lightbox i stället för att navigera till Instagram.

en: Open Layers
sv: Öppna Lager

en: Open Page Settings
sv: Öppna sidinställningar

en: Open Portability Window
sv: Öppna Portabilitetsfönster

en: Open Recent
sv: Öppna Senaste

en: Open Search
sv: Öppna Sökning

en: Open Settings
sv: Öppna Inställningar

en: Open Sidebar
sv: Öppna Sidofält

en: Open Title Text Color
sv: Öppna titeltextfärg

en: Open Toggle
sv: Öppna brytare

en: Open Toggle Background Color
sv: Bakgrundsfärg för öppen brytare

en: Open in Lightbox
sv: Öppna i Lightbox

en: Operating System
sv: Operativ system

en: Opt-in Description
sv: Inloggningsbeskrivning

en: Opt-in Form
sv: Inloggningsformulär

en: Opt-in Form Fields
sv: Fältformulär

en: Opt-in Title
sv: Titel på jämförelsetabell

en: Option Enter
sv: Alternativ: Enter

en: Option Group
sv: Alternativgrupp

en: Option Group Presets
sv: Förinställningar för Alternativgrupp

en: Option Group To Extend
sv: Alternativgrupp Att Utöka

en: Option Move Down
sv: Flytta Alternativ Ned

en: Option Move Left
sv: Flytta Alternativ Vänster

en: Option Move Right
sv: Flytta Alternativ Höger

en: Option Move Up
sv: Flytta Alternativ Upp

en: Optional SVG title element.
sv: Valfritt SVG-titelelement.

en: Optional label for identification
sv: Valfri etikett för identifiering

en: Optional label for identification in the rule list
sv: Valfri etikett för identifiering i regellistan

en: Optional post ID for global module template context (enables selective sync conversion).
sv: Valfritt inläggs-ID för kontext för mall för global modul (aktiverar selektiv synkroniseringskonvertering).

en: Optional rel attribute for the link.
sv: Valfritt rel-attribut för länken.

en: Options
sv: Alternativ

en: Options Group Presets Confirmation Modal Overlay
sv: Överlägg För Bekräftelsedialog För Alternativgruppens Förinställningar

en: Order
sv: Ordning

en: Order By
sv: Ordna efter

en: Order direction (ascending or descending)
sv: Sorteringsriktning (stigande eller fallande)

en: Ordered
sv: Ordnad

en: Ordered List
sv: Infoga ordnad lista

en: Ordered List Style Type
sv: Beställd lista stiltyp

en: Orientation
sv: Orientering

en: Other
sv: Annat

en: Out Of Stock
sv: Tillfälligt slut

en: Out Of Stock Text
sv: Text För Slut I Lager

en: Out of Stock Text
sv: Slut i lager text

en: Outer Shadow
sv: Visa inre skugga

en: Outset
sv: Utsida

en: Outside
sv: Utsida

en: Overflow
sv: Spill

en: Overlay
sv: Överlagring

en: Overlay Background Color
sv: Bakgrundsfärg överlagring

en: Overlay Icon
sv: Överlagringsikon

en: Overlay Icon Color
sv: Färg på övertäckningsikon

en: Overlay Image
sv: Överlagringsbild

en: Override Active Global Templates
sv: Åsidosätt Aktiva Globala Mallar

en: Override Existing Assignments
sv: Åsidosätt Befintliga Tilldelningar

en: Override Existing Default Website Template
sv: Åsidosätt Befintlig Standardmall För Webbplatsen

en: Override the default alignment for this specific element within its flex container. This allows individual elements to be aligned differently from the container's align-items setting.
sv: Åsidosätt standardjusteringen för detta specifika element i dess flexbehållare. Detta gör att enskilda element kan justeras annorlunda än behållarens align-items-inställning.

en: Padding adds extra space to the inside of the element, increasing the distance between the edge of the element and its inner contents.
sv: Padding ger extra utrymme till insidan av elementet, vilket ökar avståndet mellan elementets kant och dess inre innehåll.

en: Page
sv: Sida

en: Page Background Settings
sv: Inställningar För Sidbakgrund

en: Page Bar Icons
sv: Sidfältsikoner

en: Page Color Palette Settings
sv: Inställningar För Sidans Färgpalett

en: Page Creation Flow
sv: Sidans Skapandeflöde

en: Page Custom CSS Settings
sv: Inställningar För Sidans Anpassade CSS

en: Page Manager
sv: Sidhanterare

en: Page Menu
sv: Sidmeny

en: Page Options
sv: Sidalternativ

en: Page Performance Settings
sv: Inställningar För Sidans Prestanda

en: Page Settings
sv: Sidinställningar

en: Page Spacing Settings
sv: Inställningar För Sidans Mellanrum

en: Page Title
sv: Sidtitel

en: Page Type
sv: Sidtyp

en: Page Visit
sv: Sidbesök

en: Pagenavi
sv: Navigering på sida

en: Pages
sv: Sidor

en: Pagination
sv: Visa paginering

en: Pagination Active Page
sv: Paginering aktiv sida

en: Pagination Navigation
sv: Sidnumreringsnavigering

en: Pagination Text
sv: Sidnumreringstext

en: Paginations
sv: Sidnumreringar

en: Paint
sv: Måla

en: Palette Type
sv: Palettyp

en: Parallax Method
sv: Parallax-metod

en: Parent
sv: Överordnad

en: Parent Action Icons On Hover
sv: Överordnade Åtgärdsikoner Vid Hovring

en: Parent Action Icons On Hover
sv: Överordnade Åtgärdsikoner Vid Hovring

en: Parent Column
sv: Överordnad Kolumn

en: Parent Container
sv: Överordnad Behållare

en: Parent Group
sv: Överordnad Grupp

en: Parent Page
sv: Överordnad Sida

en: Parent Row
sv: Överordnad Rad

en: Parent Section
sv: Överordnad Sektion

en: Parent menu item %d not found.
sv: Överordnat menyalternativ %d hittades inte.

en: Parent relationship exceeds maximum depth limit.
sv: Överordnad relation överskrider den maximala djupgränsen.

en: Parent relationship would create a cycle in the menu tree.
sv: Överordnad relation skulle skapa en cykel i menyträdet.

en: Parentheticals must be closed
sv: Parenteser måste avslutas

en: Password
sv: Lösenord

en: Paste %1$s
sv: Klistra In %1$s

en: Paste %1$s %2$s Attributes
sv: Klistra In %1$s %2$s-attribut

en: Paste %1$s Above
sv: Klistra In %1$s Ovanför

en: Paste %1$s Attributes
sv: Klistra In %1$s-attribut

en: Paste %1$s Below
sv: Klistra In %1$s Nedanför

en: Paste %1$s Content Attributes
sv: Klistra In %1$s Innehållsattribut

en: Paste %1$s Design Attributes
sv: Klistra In %1$s Designattribut

en: Paste %1$s Inside
sv: Klistra In %1$s Inuti

en: Paste %1$s Preset
sv: Klistra In Förinställning För %1$s

en: Paste %1$s Presets
sv: Klistra In %1$s-förinställningar

en: Paste %1$s Style Attributes
sv: Klistra In %1$s Stilattribut

en: Paste All %1$s Attributes
sv: Klistra In Alla %1$s-attribut

en: Paste All Attributes
sv: Klistra In Alla Attribut

en: Paste Attributes
sv: Klistra In Attribut

en: Paste Design Attributes
sv: Klistra In Designattribut

en: Paste Item Style
sv: Klistra In Objektstil

en: Paste Module
sv: Klistra in modul

en: Paste Module Style
sv: Klistra in Modulstil

en: Paste Select Content Attributes
sv: Klistra In Valda Innehållsattribut

en: Paste Select Design Attributes
sv: Klistra In Valda Designattribut

en: Paste Select Presets
sv: Klistra In Valda Förinställningar

en: Paste Select Style Attributes
sv: Klistra In Valda Stilattribut

en: Paste sanitized SVG markup.
sv: Klistra in sanerad SVG-markup.

en: Paste to %1$s
sv: Klistra In Till %1$s

en: Pattern Blend Mode
sv: Mönsterblandningsläge

en: Pattern Color
sv: Mönster färg

en: Pattern Height
sv: Mönsterhöjd

en: Pattern Horizontal Offset
sv: Mönster horisontell offset

en: Pattern Repeat
sv: Upprepa mönster

en: Pattern Repeat Origin
sv: Mönster Upprepa Ursprung

en: Pattern Size
sv: Mönsterstorlek

en: Pattern Style
sv: Mönster stil

en: Pattern Transform
sv: Mönsterförvandling

en: Pattern Vertical Offset
sv: Mönster vertikal offset

en: Pattern Width
sv: Mönsterbredd

en: Pause %s Video When Another Video Plays
sv: Pausa %s-Video När En Annan Video Spelas Upp

en: Pause %s Video While Not In View
sv: Pausa %s-Video När Den Inte Är Synlig

en: Pause Video When Another Video Plays
sv: Pausa video när en annan video spelas

en: Pause Video While Not In View
sv: Pausa video medan den inte visas

en: Pause automatic rotation when hovering over the carousel.
sv: Pausa automatisk rotation när du hovrar över karusellen.

en: Pause on Hover
sv: Pausa Vid Hovring

en: Percent
sv: Procent

en: Percent Container
sv: Procenthållare

en: Percent Sign
sv: Procenttecken

en: Percent Text
sv: Procenttext

en: Percentage
sv: Procent

en: Percentage Text
sv: Procenttext

en: Perfect
sv: Perfekt

en: Performance Settings
sv: Prestandainställningar

en: Persons
sv: personer

en: Phone
sv: Mobil

en: Phone View
sv: Telefonvy

en: Phone Wide
sv: Telefon Liggande

en: Phone number
sv: Telefonnummer

en: Picas (pc)
sv: Picas (PC)

en: Pick a Color
sv: Välj En Färg

en: Pick a Gradient
sv: Välj en gradient

en: Pick a box shadow style to enable box shadow for this element. Once enabled, you will be able to customize your box shadow style further. To disable custom box shadow style, choose the None option.
sv: Välj en boxskuggstil för att aktivera rutaskugga för detta element. När du har aktiverat det kommer du att kunna anpassa din boxskuggstil ytterligare. För att inaktivera skuggstil i anpassad rutan, välj alternativet Ingen.

en: Pick a color to be applied to the background of dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
sv: Välj en färg som ska tillämpas på bakgrunden av rullgardinsmenyerna. Menyn Dropdown visas när du sveper över länkar med delpunkter.

en: Pick a color to be used for active links in dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
sv: Välj en färg som ska användas för aktiva länkar i rullgardinsmenyer. Nedrullningsmenyer visas när du håller muspekaren över länkar med underobjekt.

en: Pick a color to be used for links in dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
sv: Välj en färg som ska användas för länkar i rullgardinsmenyerna. Menyn Dropdown visas när du sveper över länkar med delpunkter.

en: Pick a color to be used for links in mobile menus.
sv: Välj en färg som ska användas för länkar i mobilmenyer.

en: Pick a color to be used for the %1$s text.
sv: Välj en färg som ska användas för texten %1$s.

en: Pick a color to be used for the %s text
sv: Välj en färg som ska användas för %s-texten

en: Pick a color to be used for the %s text decoration line.
sv: Välj en färg som ska användas för textdekorationslinjen för %s.

en: Pick a color to be used for the alternating %1$s
sv: Välj en färg som ska användas för de alternerande %1$s

en: Pick a color to be used for the background of button.
sv: Välj en färg som ska användas för knappens bakgrund.

en: Pick a color to be used for the border.
sv: Välj en färg som ska användas för gränsen.

en: Pick a color to be used for the button border.
sv: Välj en färg som ska användas för knappgränsen.

en: Pick a color to be used for the button text.
sv: Välj en färg som ska användas för knapptexten.

en: Pick a color to be used for the dividing line between links in dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
sv: Välj en färg som ska användas för delningslinjen mellan länkar i rullgardinsmenyerna. Menyn Dropdown visas när du sveper över länkar med delpunkter.

en: Pick a color to be used for the remove icon.
sv: Välj en färg som ska användas för borttagningsikonen.

en: Pick a color to be used for the required field indicator.
sv: Välj en färg som ska användas för den obligatoriska fältindikatorn.

en: Pick a color to be used for the text
sv: Välj en färg som ska användas för texten

en: Pick a color to be used for the text decoration line.
sv: Välj en färg som ska användas för textdekorationslinjen.

en: Pick a color to be used for the text written inside input fields.
sv: Välj en färg som ska användas för texten som skrivs in i inmatningsfälten.

en: Pick a color to be used in the unfilled space of the circle.
sv: Välj en färg som ska användas i cirkelens ofyllda utrymme.

en: Pick a color to fill the module's input fields.
sv: Välj en färg för att fylla i modulens inmatningsfält.

en: Pick a color to fill the module's notice.
sv: Välj en färg för att fylla i modulens meddelande.

en: Pick a color to fill the module's radio buttons.
sv: Välj en färg för att fylla modulens radioknappar.

en: Pick a color to fill the module's remove icon.
sv: Välj en färg för att fylla modulens borttagningsikon.

en: Pick a color to fill the module's selected radio button.
sv: Välj en färg för att fylla modulens valda alternativknapp.

en: Pick a color to fill the module's table alternating cell.
sv: Välj en färg för att fylla modulens tabell alternerande cell.

en: Pick a color to fill the module's table cell.
sv: Välj en färg för att fylla modulens tabellcell.

en: Pick a color to fill the module's table header.
sv: Välj en färg för att fylla modulens tabellrubrik.

en: Pick a color to fill the module's table row.
sv: Välj en färg för att fylla modulens tabellrad.

en: Pick a color to fill the module's table.
sv: Välj en färg för att fylla modulens tabell.

en: Pick a color to fill the module's tooltip.
sv: Välj en färg för att fylla modulens verktygstips.

en: Pick a color to use behind the post title text. Reducing the color's opacity will allow the background image to show through while still increasing text readability.
sv: Välj en färg som ska användas bakom posttiteln. Att minska färgens opacitet gör att bakgrundsbilden kan visas genom att öka textläsbarheten.

en: Pick a color to use for the background area that appears behind the pricing text.
sv: Välj en färg som ska användas för bakgrundsområdet som visas bakom prissättningen.

en: Pick a color to use for the background behind pricing table titles.
sv: Välj en färg som ska användas för bakgrunden bakom prissättningstabelltitlar.

en: Pick a color to use for the background overlay. Decreasing the opacity will allow background images and gradients to show through while still keeping the text readable.
sv: Välj en färg som ska användas för bakgrundsöverläggningen. Att minska opaciteten gör att bakgrundsbilder och gradienter kan visas genom att du fortfarande håller texten läsbar.

en: Pick a color to use for the bullets that appear next to each list item within the pricing table's feature area.
sv: Välj en färg som ska användas för kulorna som visas bredvid varje listobjekt inom prissättningstabellens funktionsområde.

en: Pick a color to use for the circular background area behind the quote icon.
sv: Välj en färg som ska användas för det cirkulära bakgrundsområdet bakom citatikonet.

en: Pick a color to use for the dot navigation that appears at the bottom of the slider to designate which slide is active.
sv: Välj en färg som ska användas för punktnavigeringen som visas längst ned i reglaget för att ange vilken bildruta som är aktiv.

en: Pick a color to use for the icon that appears when hovering over a Carousel Item.
sv: Välj en färg för ikonen som visas när du hovrar över ett karusellobjekt.

en: Pick a color to use for the icon that appears when hovering over a product.
sv: Välj en färg som ska användas för ikonen som visas när du sveper över en produkt.

en: Pick a color to use for the overlay that appears behind the play icon when hovering over the video.
sv: Välj en färg som ska användas för det överlag som visas bakom spelikonet när du svävar över videon.

en: Pick a color to use for the sale badge that appears on products that are on sale.
sv: Välj en färg för reaplakatet som visas på produkter som är på rea.

en: Pick a color to use for the sales bade that appears on products that are on sale.
sv: Välj en färg att använda för försäljningsbadet som visas på produkter som säljs.

en: Pick a color to use for the section divider. By default, it will assume the color of the section above or below this section to ensure a smooth transition.
sv: Välj en färg som ska användas för sektionsdelaren. Som standard antar färgen på avsnittet ovanför eller under det här avsnittet för att säkerställa en smidig övergång.

en: Pick a color to use for the slider arrows that are used to navigate through each slide.
sv: Välj en färg som ska användas för skjutreglagen som används för att navigera genom varje bild.

en: Pick a text shadow style to enable text shadow for this element. Once enabled, you will be able to customize your text shadow style further. To disable custom text shadow style, choose the None option.
sv: Välj en textskuggstil för att aktivera textskuggning för det här elementet. När du har aktiverat kan du anpassa din textskuggstil vidare. Om du vill inaktivera anpassad textskuggstil väljer du alternativet Ingen.

en: Pick a unique color to be used for the background of featured pricing tables. This helps featured tables stand out from the rest.
sv: Välj en unik färg som ska användas för bakgrunden till prissättningstabeller. Det här hjälper till att borden sticker ut från resten.

en: Pick a unique color to be used for the menu background color when viewed on a mobile device.
sv: Välj en unik färg som ska användas för bakgrundsfärgen på menyn när den visas på en mobilenhet.

en: Pick a unique color to use for body text in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
sv: Välj en unik färg som ska användas för kroppstext i prissättningstabeller. Unika färger kan hjälpa utrustade objekt sticka ut från resten.

en: Pick a unique color to use for currency and frequency text within featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
sv: Välj en unik färg som ska användas för valuta- och frekvenstext inom prissättningstabeller. Unika färger kan hjälpa utrustade objekt sticka ut från resten.

en: Pick a unique color to use for excluded list items within featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
sv: Välj en unik färg som ska användas för uteslutna listobjekt inom prissättningstabeller. Unika färger kan hjälpa utrustade objekt sticka ut från resten.

en: Pick a unique color to use for price text within featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
sv: Välj en unik färg som ska användas för pristeksten inom prissättningstabellerna. Unika färger kan hjälpa utrustade objekt sticka ut från resten.

en: Pick a unique color to use for subtitles in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
sv: Välj en unik färg som ska användas för textning i prissättningstabeller. Unika färger kan hjälpa utrustade objekt sticka ut från resten.

en: Pick a unique color to use for the background area that appears behind the pricing text in featured tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
sv: Välj en unik färg som ska användas för bakgrundsområdet som visas bakom prissättningstexten i listade tabeller. Unika färger kan hjälpa utrustade objekt sticka ut från resten.

en: Pick a unique color to use for the background behind pricing table titles in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
sv: Välj en unik färg som ska användas för bakgrunden bakom prissättningstabelltitlar i prissättningstabeller. Unika färger kan hjälpa utrustade objekt sticka ut från resten.

en: Pick a unique color to use for the bullets that appear next to each list items within featured tabes. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
sv: Välj en unik färg som ska användas för de kulor som visas bredvid varje listobjekt inom flikarna. Unika färger kan hjälpa utrustade objekt sticka ut från resten.

en: Pick a unique color to use for title text in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
sv: Välj en unik färg som ska användas för titeltext i prissättningstabellerna. Unika färger kan hjälpa utrustade objekt sticka ut från resten.

en: Pick an animation style to enable animations for this element. Once enabled, you will be able to customize your animation style further. To disable animations, choose the None option.
sv: Välj en animationsstil för att aktivera animeringar för det här elementet. När du har aktiverat kan du anpassa din animeringsstil vidare. Om du vill inaktivera animeringar väljer du alternativet Ingen.

en: Pick an icon to be used for the button.
sv: Välj en ikon som ska användas för knappen.

en: Pick from up to five different animation directions, each of which will adjust the starting and ending position of your animated element.
sv: Välj från upp till fem olika animationsriktningar, var och en som anpassar start- och slutpositionen för ditt animerade element.

en: Pills
sv: Biljard

en: Pin
sv: Klistra

en: Pin conversation
sv: Fäst konversation

en: Pinned
sv: Fästad

en: Pixels
sv: Pixlar

en: Place Gradient Above Background Image
sv: Titel-bakgrundsbild

en: Placeholder
sv: Platshållare

en: Placeholder Text
sv: Platshållartext

en: Play Button
sv: Spela-knapp

en: Play Icon
sv: Spela-ikon

en: Play Mode
sv: Uppspelningsläge

en: Player Buttons
sv: Spelarknappar

en: Player Sliders
sv: Spelarsliders

en: Player Sliders Current
sv: Aktuella spelsliders

en: Player Timer
sv: Timer till spelare

en: Please %s
sv: Vänligen %s

en: Please enter a %s
sv: Vänligen ange en %s

en: Please enter your valid google map API key.
sv: Ange en giltig API-nyckel för Google Maps.

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
sv: Fyll i dina uppgifter ovan för att se tillgängliga betalningsmetoder.

en: Please input a valid email address.
sv: Ange en giltig e-postadress.

en: Please log in to Divi Cloud to save your layout.
sv: Logga in på Divi Cloud för att spara din layout.

en: Please select at least one file.
sv: Välj minst en fil.

en: Please, check the fields below to make sure you entered the correct information.
sv: Kontrollera fälten nedan för att säkerställa att du angav rätt information.

en: Please, fill in the following fields:
sv: Fyll i följande fält:

en: Please, fix the following errors:
sv: Åtgärda följande fel:

en: Plugin Options
sv: Tilläggsalternativ

en: Points (pt)
sv: Poäng (pt)

en: Popularity (Sales)
sv: Popularitet (Försäljning)

en: Portability
sv: Portabilitet

en: Portability is unavailable.
sv: Portabilitet är inte tillgängligt.

en: Portfolio Filters
sv: Portfolio-filter

en: Portfolio Image
sv: Portfolio-bild

en: Portfolio Pagination
sv: Portfoliopaginering

en: Portfolio Pagination Active
sv: Aktiv Portföljpaginering

en: Portfolio Post Meta
sv: Metadata för Portfolio-inlägg

en: Portfolio Title
sv: Portfoliorubrik

en: Portfolios
sv: portföljer

en: Portrait
sv: Porträtt

en: Position
sv: Befattning

en: Position Text
sv: Befattningstext

en: Post
sv: Inlägg

en: Post Carousel
sv: Inläggskarusell

en: Post Carousels
sv: Inläggskaruseller

en: Post Category
sv: Inläggskategori

en: Post Content
sv: Post innehåll

en: Post Contents
sv: Inläggsinnehåll

en: Post Count
sv: Antal inlägg

en: Post ID is required.
sv: Inläggs-ID krävs.

en: Post IDs array is required.
sv: Array med inläggs-ID:n krävs.

en: Post Info
sv: Inläggsinformation

en: Post Meta
sv: Metadata för inlägg

en: Post Name
sv: Inläggsnamn

en: Post Offset
sv: Inläggsförskjutning

en: Post Slider
sv: Inläggsslider

en: Post Status
sv: Inläggsstatus

en: Post Title
sv: Inläggstitel

en: Post Titles
sv: Posttitel

en: Post Type
sv: Inläggstyp

en: Post Type Archive
sv: Inläggstypsarkiv

en: Post Types
sv: Inläggstyper

en: Post Visit
sv: Efter besök

en: Post date is required for scheduled posts.
sv: Publiceringsdatum krävs för schemalagda inlägg.

en: Post not found.
sv: Inlägget hittades inte.

en: Post type "%s" does not exist.
sv: Inläggstypen "%s" finns inte.

en: Post type archive pages do not have editable page settings.
sv: Arkivsidor för inläggstyper har inga redigerbara sidinställningar.

en: Post type is required.
sv: Inläggstyp krävs.

en: Post type mismatch.
sv: Inläggstypen stämmer inte.

en: Post type to query (when query_type is post_type). Can be a single post type or comma-separated list. If empty, queries all post types.
sv: Inläggstyp att hämta (när query_type är post_type). Kan vara en enskild inläggstyp eller en kommaavgränsad lista. Om tomt hämtas alla inläggstyper.

en: Post type to query. Can be a single post type or comma-separated list (e.g., "post", "post,product,media"). If empty, queries all post types.
sv: Inläggstyp att hämta. Kan vara en enskild inläggstyp eller en kommaavgränsad lista (t.ex. "post", "post,product,media"). Om tomt hämtas alla inläggstyper.

en: Posts
sv: Inlägg

en: Posts For Current Page
sv: Inlägg för aktuell sida

en: Posts Per Page
sv: Inlägg Per Sida

en: Posts by %s
sv: Inlägg av %s

en: Posts for Current Page
sv: Inlägg För Aktuell Sida

en: Prefix segment used for generated color variable names.
sv: Prefixsegment som används för genererade namn på färgvariabler.

en: Prefix segment used for generated shade variable names.
sv: Prefixdel som används för genererade skuggvariabelnamn.

en: Prefix segment used for generated tint variable names.
sv: Prefixdel som används för genererade toningsvariabelnamn.

en: Prefix segment used for generated tone variable names.
sv: Prefixdel som används för genererade tonvariabelnamn.

en: Premade Layout
sv: Förgjord Layout

en: Premade Layouts
sv: Fördefinierade layouter

en: Prepended to each variable name (e.g. text- produces text-2xs, text-xs, etc.)
sv: Läggs till i början av varje variabelnamn (t.ex. text- ger text-2xs, text-xs osv.).

en: Preset
sv: Förinställa

en: Preset 1
sv: Förinställning 1

en: Preset 2
sv: Förinställning 2

en: Preset 3
sv: Förinställning 3

en: Preset 4
sv: Förinställning 4

en: Preset 5
sv: Förinställning 5

en: Preset 6
sv: Förinställning 6

en: Preset 7
sv: Förinställning 7

en: Preset Manager
sv: Förinställningshanterare

en: Preset Name
sv: Förinställt namn

en: Preset Preview
sv: Förhandsgranskning Av Förinställning

en: Preset Settings
sv: Förinställda inställningar

en: Presets
sv: Förinställningar

en: Presets cannot be empty.
sv: Förinställningar kan inte vara tomma.

en: Presets conversion encountered a fatal error.
sv: Förinställningskonverteringen stötte på ett fatalt fel.

en: Presets conversion failed: %s
sv: Förinställningskonverteringen misslyckades: %s

en: Prev
sv: Föreg.

en: Prevent sticky posts from appearing at the top of your loop results. When enabled, sticky posts will be treated as regular posts and sorted according to your other ordering criteria.
sv: Förhindra att klistrade inlägg visas längst upp i loopresultaten. När detta är aktiverat behandlas klistrade inlägg som vanliga inlägg och sorteras enligt dina andra sorteringskriterier.

en: Prevent the current post from appearing in the loop results. This is useful when displaying related posts to avoid showing the same post that the visitor is currently viewing.
sv: Förhindra att det aktuella inlägget visas i loopresultaten. Detta är användbart när du visar relaterade inlägg för att undvika att visa samma inlägg som besökaren tittar på.

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Preview Dropdown
sv: Rullgardinsmeny För Förhandsvisning

en: Preview On Front End
sv: Förhandsvisa På Webbplatsen

en: Preview Page
sv: Förhandsgranska Sida

en: Previous
sv: Föregående

en: Previous 7 Days
sv: Senaste 7 dagarna

en: Previous Link
sv: Föregående länk

en: Previous Link Arrow
sv: Föregående länkpil

en: Previous Page
sv: Föregående Sida

en: Previous Post
sv: Föregående inlägg

en: Price
sv: Pris

en: Price Text
sv: Pristext

en: Pricing Area Background Color
sv: Prisområde Bakgrundsfärg

en: Pricing Button
sv: Köpknapp i jämförelsetabell

en: Pricing Content
sv: Innehåll i jämförelsetabell

en: Pricing Heading
sv: Underrubrik på jämförelsetabell

en: Pricing Item
sv: Prissättning föremål

en: Pricing Subtitle
sv: Prissättning undertext

en: Pricing Table
sv: Prissättningstabell

en: Pricing Table Items
sv: Prislista – Objekt

en: Pricing Tables
sv: Jämförelsetabeller

en: Pricing Title
sv: Titel på jämförelsetabell

en: Pricing Top
sv: Topp på jämförelsetabell

en: Primary And Secondary Colors
sv: Primära Och Sekundära Färger

en: Primary Color
sv: Primär färg

en: Primary On Primary Shade
sv: Primär På Primär Skuggning

en: Primary Shade On Primary Tint
sv: Primär Skugga På Primär Ton

en: Primary Shade On Primary Tone
sv: Primär Skuggning På Primär Nyans

en: Primary Shade On White
sv: Primär Skuggning På Vitt

en: Primary Shades
sv: Primära Skuggningar

en: Primary Tint On Primary
sv: Primär Ton På Primär

en: Primary Tints
sv: Primära Toningar

en: Primary Tones
sv: Primära Nyanser

en: Primary Transparencies
sv: Primära Transparenser

en: Primary fill color for the SVG.
sv: Primär fyllningsfärg för SVG:n.

en: Primary, Secondary, And Tertiary Colors
sv: Primära, Sekundära Och Tertiära Färger

en: Primary, Secondary, Tertiary, And Quaternary Colors
sv: Primära, Sekundära, Tertiära Och Kvartära Färger

en: Priority
sv: Prioritet

en: Privacy
sv: Integritet

en: Product
sv: Produkt

en: Product 1
sv: Produkt 1

en: Product 2
sv: Produkt 2

en: Product 3
sv: Produkt 3

en: Product 4
sv: Produkt 4

en: Product 5
sv: Produkt 5

en: Product 6
sv: Produkt 6

en: Product Additional Information
sv: Ytterligare Produktinformation

en: Product Breadcrumb
sv: Produktbrödsmulor

en: Product Category
sv: Produktkategori

en: Product Content
sv: Produktinnehåll

en: Product Count
sv: Produktantal

en: Product Description
sv: Produktbeskrivning

en: Product Gallery Preview Unavailable
sv: Förhandsvisning Av Produktgalleri Inte Tillgänglig

en: Product ID
sv: Produkt-ID

en: Product ID.
sv: Produkt-ID.

en: Product Image
sv: Produktbild

en: Product Layout
sv: Produktlayout

en: Product Name
sv: Produktnamn

en: Product Offset Number
sv: Produktoffsetnummer

en: Product Price
sv: Produktpris

en: Product Purchase
sv: Produktköp

en: Product Reviews
sv: Produktrecensioner

en: Product Reviews Count
sv: Antal Produktrecensioner

en: Product Row Layout
sv: Layout för produktrad

en: Product SKU
sv: Produkt-SKU

en: Product Short Description
sv: Kort Produktbeskrivning

en: Product Stock
sv: Produktlager

en: Product Stock Quantity
sv: Produklagersaldo

en: Product Stock Status
sv: Lagerstatus För Produkt

en: Product Title
sv: Produkttitel

en: Product Title Text
sv: Text För Produkttitel

en: Product Type
sv: Produkttyp

en: Product image
sv: Produktbild

en: Product long description
sv: Produktens långa beskrivning

en: Product name
sv: Produktnamn

en: Product not found.
sv: Produkten hittades inte.

[ctx: Product quantity input tooltip]
en: Qty
sv: Antal

en: Products
sv: Produkter

en: Progress bar
sv: Förloppsindikator

en: Promo Button
sv: Knapp

en: Promo Description
sv: Beskrivning

en: Promo Title
sv: Reklamtitel

en: Provide only one of source_layout_post_id or layout_content.
sv: Ange endast en av source_layout_post_id eller layout_content.

en: Provide source_layout_post_id or layout_content.
sv: Ange source_layout_post_id eller layout_content.

en: Public Display Name
sv: Offentligt visningsnamn

en: Publish
sv: Publicera

en: Publish Date
sv: Publiceringsdatum

en: Publish Page
sv: Publicera Sida

en: Published
sv: Publicerad

en: Purple
sv: Lila

en: Quantity
sv: Antal

en: Quaternary Color Hue Offset
sv: Nyansförskjutning För Kvartärfärg

en: Quaternary Saturation Offset
sv: Mättnadsförskjutning För Kvartärfärg

en: Quaternary Shades
sv: Kvartära Skuggningar

en: Quaternary Tints
sv: Kvartära Toningar

en: Quaternary Tones
sv: Kvartära Nyanser

en: Quaternary Transparencies
sv: Kvartära Transparenser

en: Query Type
sv: Frågetyp

en: Queue elements/presets using %1$s and leverage ^>*+ operators. Filter on the fly with :filter.
sv: Köa element/förinställningar med %1$s och använd operatorerna ^>*+. Filtrera direkt med :filter.

en: Quick Actions
sv: Snabba åtgärder

en: Quote Icon
sv: Citatikon

en: Quote Icon Background Color
sv: Bakgrundsfärg för citat-ikon

en: Radio
sv: Alternativknapp

en: Radio Button
sv: Radio knapp

en: Radio Button Background Color
sv: Bakgrundsfärg För Alternativknapp

en: Radio Buttons
sv: Radioknappar

en: Radius
sv: Radie

en: Random
sv: Slumpmässig

en: Random Order
sv: Slumpmässig ordning

en: Rate&hellip;
sv: Betygsätt&hellip;

en: Rating
sv: Betyg

en: Rating Container
sv: Betygsbehållare

en: Rating Layout
sv: Betygslayout

en: Ratio
sv: Förhållande

en: Read More
sv: Läs mer

en: Read More Button
sv: Läs mer-knapp

en: Read More Text
sv: Läs Mer-Text

en: Read more
sv: Läs mer

en: Recent
sv: Procent

en: Red
sv: Röd

en: Redirect
sv: Omdirigera

en: Redirect To The Current Page
sv: Omdirigera till aktuell sida

en: Redirect URL
sv: Omdirigera URL

en: Redirect URL Query
sv: Omdirigera URL

en: Redirect to a custom URL.
sv: Omdirigera URL

en: Redirect users after successful form submission.
sv: Omdirigera användare efter lyckad formuläröverföring.

en: Redo
sv: Gör Om

en: Registration Date
sv: Registreringsdatum

en: Regular
sv: Vanlig

en: Regular 400
sv: Normal 400

en: Regular Section
sv: Vanligt Avsnitt

en: Reimagine
sv: Föreställ dig om

en: Reject
sv: Avvisa

en: Rejected.
sv: Avvisad.

en: Relationship
sv: Relation

en: Relative
sv: Släkting

en: Relink them to this website's global Header, Body, and/or Footer.
sv: Återlänka dem till den här webbplatsens globala sidhuvud, huvudinnehåll och/eller sidfot.

en: Remember me
sv: Kom ihåg mig

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove Attribute
sv: Ta Bort Attribut

en: Remove Cookie
sv: Ta Bort Cookie

en: Remove Icon
sv: Ta bort ikon

en: Remove Icon Background Color
sv: Bakgrundsfärg För Ta Bort-Ikon

en: Remove Icon Color
sv: Färg För Ta Bort-Ikon

en: Remove Icon Font Size
sv: Teckenstorlek För Ta Bort-Ikon

en: Remove Preset
sv: Ta Bort Förinställning

en: Remove Variable
sv: Ta Bort Variabel

en: Remove tag
sv: Ta bort tagg

en: Remove this item
sv: Ta bort den här artikeln

en: Removed %s
sv: Tog Bort %s

en: Removed Column
sv: Tog Bort Kolumn

en: Removed Group Preset
sv: Tog Bort Gruppförinställning

en: Removed Module Attribute
sv: Tog Bort Modulattribut

en: Removed Module Preset
sv: Tog Bort Modulförinställning

en: Removed layout from template
sv: Tog bort layout från mall

en: Rename
sv: Byt namn

en: Rename Template
sv: Byt Namn På Mall

en: Rename conversation
sv: Byt namn på konversation

en: Renamed template
sv: Bytte namn på mall

en: Repeat
sv: Upprepning

en: Repeat End
sv: Upprepa Slut

en: Repeat Frequency
sv: Upprepa frekvens

en: Repeat Gradient
sv: Upprepa Gradient

en: Repeat X (horizontal)
sv: Upprepa X (horisontellt)

en: Repeat Y (vertical)
sv: Upprepa Y (vertikalt)

en: Repeat and Stretch
sv: Upprepa och sträck

en: Repeat the defined gradient stops.
sv: Upprepa de definierade gradientstoppen.

en: Repeat with space between
sv: Upprepa med mellanrum

en: Repeater Offset
sv: Repeaterförskjutning

en: Repeaters Per Page
sv: Repeaters Per Sida

en: Replace Existing Content.
sv: Ersätt Befintligt Innehåll.

en: Replace Existing Preset
sv: Ersätt Befintlig Förinställning

en: Replace Global Color
sv: Byt ut Global Color

en: Replace Value
sv: Ersättningsvärde

en: Replaced Group Preset
sv: Ersatte Gruppförinställning

en: Replaced Module Attributes
sv: Ersatte Modulattribut

en: Replaced Module Preset
sv: Ersatte Modulförinställning

en: Reply Button
sv: Svara-knapp

en: Report This Error
sv: Rapportera detta fel

en: Request type for current preview context.
sv: Begäranstyp för aktuell förhandsgranskningskontext.

en: Required Field
sv: Obligatoriskt fält

en: Required Field Indicator Color
sv: Obligatorisk fältindikatorfärg

en: Reset
sv: Återställ Roller

en: Reset %1$s %2$s
sv: Återställ %1$s %2$s

en: Reset %1$s %2$s Attributes
sv: Återställ %1$s %2$s-attribut

en: Reset %1$s Attributes
sv: Återställ %1$s-attribut

en: Reset %1$s Preset
sv: Återställ Förinställning För %1$s

en: Reset %s Column Structure
sv: Återställ %s Kolumnstruktur

en: Reset After Duration
sv: Återställ efter varaktighet

en: Reset All Attributes
sv: Återställ Alla Attribut

en: Reset All Templates
sv: Återställ Alla Mallar

en: Reset Attributes
sv: Återställ Attribut

en: Reset Content Attributes
sv: Återställ Innehållsattribut

en: Reset Design Attributes
sv: Återställ Designattribut

en: Reset Exclude From Filters
sv: Återställ Exkludera Från Filter

en: Reset Field
sv: Återställ Fält

en: Reset Filters
sv: Återställ Filter

en: Reset Presets
sv: Återställ Förinställningar

en: Reset Roles
sv: Återställ Roller

en: Reset Select Content Attributes
sv: Återställ Valda Innehållsattribut

en: Reset Select Design Attributes
sv: Återställ Valda Designattribut

en: Reset Select Presets
sv: Återställ Valda Förinställningar

en: Reset Select Style Attributes
sv: Återställ Valda Stilattribut

en: Reset Style Attributes
sv: Återställ Stilattribut

en: Reset Template Assignments
sv: Återställ Malltilldelningar

en: Reset Use On Filters
sv: Återställ Använd På Filter

en: Reset search input
sv: Återställ sökfält

en: Resize
sv: Ändra storlek

en: Resize the panel to preview fluid values.
sv: Ändra panelens storlek för att förhandsvisa flytande värden.

en: Resize window
sv: Ändra Storlek På Fönster

en: Resolved menu could not be loaded.
sv: Den matchade menyn kunde inte läsas in.

en: Responsive Editor
sv: Responsiv Redigerare

en: Responsive Zoom In
sv: Följsam inzoomning

en: Responsive Zoom Out
sv: Följsam utzoomning

en: Restore
sv: Återställ

en: Restore Variable
sv: Återställ Variabel

en: Restored draft
sv: Återställde utkast

en: Result Message
sv: Meddelande om lyckad överföring

en: Result Message Text
sv: Resultatmeddelandets Text

en: Results for "%1$s"
sv: Resultat för "%1$s"

en: Return To Theme Builder
sv: Återgå Till Theme Builder

en: Returning customer?
sv: Återkommande kund?

en: Review Avatar
sv: Recensera Avatar

en: Review Body
sv: Granska Body

en: Review Count
sv: Recensionsräkning

en: Review Count Text
sv: Text För Antal Recensioner

en: Review Meta
sv: Granska Meta

en: Review Rating
sv: Granska betyg

en: Reviews
sv: Recensioner

en: Reviews Count
sv: Recensioner Räkna

en: Ridge
sv: Upphöjning

en: Right
sv: Höger

en: Right Arrow Icon
sv: Höger Pil-Ikon

en: Right Border Color
sv: Färg på ram

en: Right Border Style
sv: Stil på ram

en: Right Border Width
sv: Bredd på ram

en: Right Click
sv: Högerklick

en: Right Click Options Overlay
sv: Överlägg För Högerklicksalternativ

en: Right Sidebar
sv: Höger sidofält

en: Right To Left
sv: Höger till vänster

en: Role Editor
sv: Rollredigerare

en: Roles
sv: Roller

en: Roll
sv: Rulla

en: Root
sv: Rot

en: Root Container
sv: Rotbehållare

en: Root-level Font Size (rem)
sv: Teckenstorlek på rotnivå (rem)

en: Rotate
sv: Rotera

en: Rotate 90 Degree
sv: Rotera 90 grader

en: Rotate 90 degree
sv: Vrid 90 grader

en: Rotate the element on different axis to spin the element in 3D space.
sv: Rotera elementet kring olika axlar för att snurra det i 3D-rymden.

en: Rotating
sv: Roterande

en: Round
sv: Rund

en: Round To Whole Numbers
sv: Avrunda Till Heltal

en: Round px values to the nearest whole number in the output.
sv: Avrunda px-värden till närmaste heltal i utdata.

en: Rounded Corners
sv: Rundad rektangel

en: Routing
sv: Routning

en: Row
sv: Rad

en: Row Alignment
sv: Justering

en: Row End
sv: Radslut

en: Row Height
sv: Radhöjd

en: Row Heights
sv: Radhöjder

en: Row Inner
sv: Rad Inuti

en: Row Link URL
sv: Rad länk URL

en: Row Minimum Height
sv: Minsta Radhöjd

en: Row Reverse
sv: Rad Omvänt

en: Row Span
sv: Radomfång

en: Row Start
sv: Radstart

en: Rows
sv: Rader

en: Rules
sv: Villkor

en: SVG Code
sv: SVG-kod

en: SVG File
sv: SVG-fil

en: SVG Source
sv: SVG-källa

en: SVGs
sv: SVG:er

en: Sale Badge
sv: Försäljningsmärke

en: Sale Badge Color
sv: Färg på rea-emblem

en: Sale New Price
sv: Försäljning nytt pris

en: Sale New Price Text
sv: Text För Reapris

en: Sale Old Price
sv: Försäljning gammalt pris

en: Sale Old Price Text
sv: Text För Ordinarie Pris Vid Rea

en: Sale Price
sv: Försäljningspris

en: Sale Price Text
sv: Text För Reapris

en: Sale Products
sv: Rea-produkter

en: Saturation
sv: Mättnad

en: Saturation amount subtracted from the primary color to generate the quaternary color.
sv: Mängd mättnad som subtraheras från primärfärgen för att generera kvartärfärgen.

en: Saturation amount subtracted from the primary color to generate the secondary color.
sv: Mängd mättnad som subtraheras från primärfärgen för att generera sekundärfärgen.

en: Saturation amount subtracted from the primary color to generate the tertiary color.
sv: Mängd mättnad som subtraheras från primärfärgen för att generera tertiärfärgen.

en: Saturday
sv: lördag

en: Save
sv: Spara

en: Save & Exit
sv: Spara & avsluta

en: Save & Publish
sv: Spara Och Publicera

en: Save & Set Pending
sv: Spara Och Ange Som Väntande

en: Save & Set Private
sv: Spara Och Ange Som Privat

en: Save & Set To Draft
sv: Spara Och Ange Som Utkast

en: Save Changes
sv: Spara ändringar

en: Save Cloud Item
sv: Spara molnobjekt

en: Save Divi Roles
sv: Spara Divi-roller

en: Save Draft
sv: Spara Utkast

en: Save Dropdown
sv: Rullgardinsmeny För Spara

en: Save Individual Items
sv: Spara enskilda objekt

en: Save Layout to Library
sv: Spara Layout i Biblioteket

en: Save Page
sv: Spara Sida

en: Save Page As Draft
sv: Spara sida som utkast

en: Save Preset
sv: Spara Förinställning

en: Save Template To Library
sv: Spara Mall i Biblioteket

en: Save Theme Builder Set
sv: Spara Theme Builder-Uppsättning

en: Save Theme Builder Template
sv: Spara Theme Builder-Mall

en: Save To Divi Cloud
sv: Spara Till Divi Cloud

en: Save To Divi Library
sv: Spara i Divi-biblioteket

en: Save To Library
sv: Spara I Biblioteket

en: Save Variables
sv: Spara Variabler

en: Save and Reload
sv: Spara och ladda om

en: Save as Global
sv: Spara som global

en: Save of Global Presets Has Failed
sv: Det gick inte att spara globala förinställningar

en: Save this set of templates to the Divi Library for later use
sv: Spara den här malluppsättningen i Divi-biblioteket för senare användning

en: Save this template to the Divi Library for later use
sv: Spara den här mallen i Divi-biblioteket för senare användning

en: Save to Divi Cloud
sv: Spara Till Divi Cloud

en: Save to Library
sv: Spara Till Bibliotek

en: Save your current %1$s to the Divi Library for later use.
sv: Spara din nuvarande %1$s i Divi-biblioteket för senare användning.

en: Save your current module to the Divi Library for later use.
sv: Spara din aktuella modul i Divi-biblioteket för senare användning.

en: Save your current page to the Divi Library for later use.
sv: Spara din aktuella sida i Divi-biblioteket för senare användning.

en: Save your current row to the Divi Library for later use.
sv: Spara din aktuella rad i Divi-biblioteket för senare användning.

en: Save your current section to the Divi Library for later use.
sv: Spara din aktuella sektion i Divi-biblioteket för senare användning.

en: Saved
sv: Spara

en: Saved Layout
sv: Sparad Layout

en: Saved Layouts Could Not Be Loaded
sv: Sparade Layouter Kunde Inte Läsas In

en: Saved Module
sv: Sparad Modul

en: Saved Row
sv: Sparad Rad

en: Saved Section
sv: Sparad Sektion

en: Saving
sv: Sparar

en: Saving To Divi Cloud
sv: Sparar i Divi Cloud

en: Saving and loading from the library
sv: Spara och ladda från biblioteket

en: Saving and loading layouts from the Divi Library
sv: Spara och ladda layouter från Divi-biblioteket

en: Saving to Cloud
sv: Sparar i Molnet

en: Saving...
sv: Sparar...

en: Scale
sv: Skala

en: Scale Base (px)
sv: Skalbas (px)

en: Scale Down
sv: Skala ned

en: Scale Ratio
sv: Skalförhållande

en: Scale Type
sv: Skaltyp

en: Scaling Up and Down
sv: Skala upp och ner

en: Scaling up & down
sv: Skalning Upp & Ned

en: Scallops
sv: Pilgrimsmusslor

en: Scheduled
sv: Schemalagd

en: Scheduled Date
sv: Schemalagt Datum

en: Screen
sv: Skärm

en: Scroll
sv: Skrolla

en: Scroll Down Button
sv: Knapp för att skrolla ner

en: Scroll Down Icon
sv: Skrolla ner-ikon

en: Scroll Down Icon Color
sv: Färg på Nedskrollningsikon

en: Scroll Down Icon Size
sv: Storlek på nedskrollningsikon

en: Scroll Effects
sv: Scrolleffekter

en: Scroll Offset
sv: Rullningsförskjutning

en: Scroll To Animate
sv: Skrolla För Att Animera

en: Scroll To Element
sv: Rulla Till Element

en: Search
sv: Sök

en: Search %1$s
sv: Sök %1$s

en: Search &hellip;
sv: Sök &hellip;

en: Search Body Templates
sv: Sök Mallar För Huvudinnehåll

en: Search Documentation or Get Support
sv: Sök I Dokumentationen Eller Få Support

en: Search Fonts
sv: Sök layouter

en: Search Footer Templates
sv: Sök Sidfotsmallar

en: Search Global Canvases
sv: Sök Globala Canvasar

en: Search Header Templates
sv: Sök Sidhuvudmallar

en: Search Icon Color
sv: Sökikonfärg

en: Search Icon Font Size
sv: Sökikon Fontstorlek

en: Search Icons
sv: Sök ikoner

en: Search Layout
sv: Sök Layout

en: Search Queries separated by commas
sv: Sökfrågor separerade med kommatecken

en: Search Results
sv: Sökresultat

en: Search Results for "%s"
sv: Sökresultat för "%s"

en: Search Templates
sv: Sök Mallar

en: Search Theme Builder Items
sv: Sök Theme Builder-Objekt

en: Search Theme Builders
sv: Sök Theme Builders

en: Search attributes...
sv: Sök attribut...

en: Search commands...
sv: Sökkommandon...

en: Search element types...
sv: Sök efter elementtyper...

en: Search elements...
sv: Sök element...

en: Search fields...
sv: Sök fält...

en: Search for a module
sv: Sök efter en modul

en: Search for:
sv: Sök efter:

en: Search groups...
sv: Sök grupper...

en: Search modules...
sv: Sök moduler...

en: Search option groups...
sv: Sök alternativgrupper...

en: Search pages...
sv: Sök sidor...

en: Search presets...
sv: Sök förinställningar...

en: Search results for: %s
sv: Sökresultat för: %s

en: Search results pages do not have editable page settings.
sv: Sidor med sökresultat har inga redigerbara sidinställningar.

en: Search settings...
sv: Sök inställningar...

en: Search term
sv: Sökterm

en: Search term to filter posts by title only.
sv: Sökterm för att filtrera inlägg endast efter titel.

en: Search variables...
sv: Sök variabler...

en: Search...
sv: Sök...

en: Searches
sv: sökningar

en: Sec
sv: Sek

en: Second(s)
sv: Sekund(er)

en: Secondary And Tertiary Colors
sv: Sekundära Och Tertiära Färger

en: Secondary Color
sv: Sekundär färg

en: Secondary Color Hue Offset
sv: Nyansförskjutning För Sekundärfärg

en: Secondary On Secondary Shade
sv: Sekundär På Sekundär Skuggning

en: Secondary Saturation Offset
sv: Mättnadsförskjutning För Sekundärfärg

en: Secondary Shade On Secondary Tint
sv: Sekundär Skugga På Sekundär Ton

en: Secondary Shade On Secondary Tone
sv: Sekundär Skuggning På Sekundär Nyans

en: Secondary Shade On White
sv: Sekundär Skuggning På Vitt

en: Secondary Shades
sv: Sekundära Skuggningar

en: Secondary Tint On Secondary
sv: Sekundär Ton På Sekundär

en: Secondary Tints
sv: Sekundära Toningar

en: Secondary Tones
sv: Sekundära Nyanser

en: Secondary Transparencies
sv: Sekundära Transparenser

en: Secondary, Tertiary, And Quaternary Colors
sv: Sekundära, Tertiära Och Kvartära Färger

en: Section
sv: Sektion

en: Section Area Background Color
sv: Bakgrundsfärg för sektionsområde

en: Section Link Target
sv: Sektionslänkmål

en: Section Link URL
sv: Sektion Länk URL

en: Section dividers allow you to add creative shape transitions between different sections on your page.
sv: Sektionuppdelare gör att du kan lägga till kreativa formövergångar mellan olika sektioner på din sida.

en: Sections
sv: Sektioner

en: Select A Preset
sv: Välj En förinställning

en: Select All In Container
sv: Markera Alla I Behållare

en: Select Child Option
sv: Välj Underordnat Alternativ

en: Select Custom Field
sv: Välj anpassat fält

en: Select Down Icon
sv: Välj Ned-ikon

en: Select Dropdown
sv: Välj drop-down

en: Select Icon
sv: Välj ikon

en: Select Left Icon
sv: Välj Vänsterikon

en: Select Menu
sv: Välj Meny

en: Select Next Option
sv: Välj Nästa Alternativ

en: Select Next Responsive State Picker Option
sv: Välj Nästa Alternativ I Väljaren För Responsivt Läge

en: Select Parent Option
sv: Välj Överordnat Alternativ

en: Select Prev Responsive State Picker Option
sv: Välj Föregående Alternativ I Väljaren För Responsivt Läge

en: Select Previous Option
sv: Välj Föregående Alternativ

en: Select Right Icon
sv: Välj Högerikon

en: Select Templates
sv: Välj Mallar

en: Select a Contact Form 7 form.
sv: Välj ett Contact Form 7-formulär.

en: Select a Network
sv: Välj ett nätverk

en: Select a canvas to display
sv: Välj En Canvas Att Visa

en: Select a canvas to display in this portal.
sv: Välj en canvas att visa i den här portalen.

en: Select a layout file (.json) to import.
sv: Välj en layoutfil (.json) att importera.

en: Select a list
sv: Välj en lista

en: Select a menu
sv: Välj en meny

en: Select a target module first to see available presets
sv: Välj först en målmodul för att se tillgängliga förinställningar

en: Select an account
sv: Välj ett konto

en: Select an animation to be used when dropdown menus appear. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
sv: Välj en animering som ska användas när rullgardinsmenyerna visas. Menyn Dropdown visas när du sveper över länkar med delpunkter.

en: Select an ordering method for the gallery. This controls which gallery items appear first in the list.
sv: Välj en beställningsmetod för galleriet. Här kontrolleras vilka galleriobjekt som visas först i listan.

en: Select from thousands of premade layouts designed for every type of site
sv: Välj bland tusentals färdiga layouter designade för varje typ av webbplats

en: Select grid property...
sv: Välj rutnäts-egenskap...

en: Select heading levels to include in the generated table of contents.
sv: Välj vilka rubriknivåer som ska inkluderas i den genererade innehållsförteckningen.

en: Select how you would like to display the featured image in slides
sv: Välj hur du vill visa huvudbilden i slider.

en: Select target offset...
sv: Välj mål-offset...

en: Select the categories that you would like to exclude from the search results.
sv: Välj de kategorier som du vill exkludera från sökresultaten.

en: Select the categories that you would like to include in the feed.
sv: Välj de kategorier du vill inkludera i flödet.

en: Select the date and time to publish this page.
sv: Välj datum och tid för publicering av den här sidan.

en: Select the divider shape that you would like to use. Shapes are represented visually within the list.
sv: Välj delningsformen som du vill använda. Formerna representeras visuellt i listan.

en: Select the post type for this page.
sv: Välj inläggstyp för den här sidan.

en: Select the shape of the dividing line used for the divider.
sv: Välj formen på delningen som används för divideraren.

en: Select the status for this page.
sv: Välj status för den här sidan.

en: Select up Icon
sv: Välj Upp-ikon

en: Select which child items to target (e.g., even, odd, every 3rd)
sv: Välj vilka underelement som ska användas som mål (t.ex. jämna, udda, var tredje)

en: Select which element to apply this attribute to
sv: Välj vilket element som det här attributet ska tillämpas på

en: Select which suffix acts as the base token for scaling calculations.
sv: Välj vilket suffix som fungerar som bastoken för skalningsberäkningar.

en: Selected Files:
sv: Valda filer:

en: Selected Font Files:
sv: Valda Typsnittsfiler:

en: Selected Radio Button
sv: Vald radioknapp

en: Selected Radio Button Background Color
sv: Bakgrundsfärg För Vald Alternativknapp

en: Selectors
sv: Väljare

en: Semi Bold
sv: Halv fet

en: Semi Bold 600
sv: Halvfet 600

en: Send message
sv: Skicka meddelande

en: Sensitivity
sv: Känslighet

en: Separator
sv: Avgränsare

en: Separator Text
sv: Avgränsningstext

en: Separator between breadcrumb items.
sv: Avgränsare mellan objekt i navigationssökvägen.

en: Separator string between breadcrumb items.
sv: Avgränsarsträng mellan brödsmuleobjekt.

en: Sepia
sv: sepia

en: Service Provider
sv: Tjänsteleverantör

en: Set
sv: Uppsättning

en: Set %s
sv: Ställ in %s

en: Set As Background
sv: Gör till bakgrund

en: Set As Background Video
sv: Ange som bakgrundsvideo

en: Set Details
sv: Uppsättningsdetaljer

en: Set Name
sv: Uppsättningsnamn

en: Set a URL to wrap the SVG with a link.
sv: Ange en URL för att länka SVG:n.

en: Set as Default Preset
sv: Ange Som Standardförinställning

en: Set as Main Canvas
sv: Ange Som Huvudarbetsyta

en: Set background to Primary Color
sv: Ställ in bakgrunden till Primär Färg

en: Set background to Secondary Color
sv: Ställ in bakgrunden till Sekundär Färg

en: Set how many columns this item should span horizontally.
sv: Ange hur många kolumner detta objekt ska sträcka sig horisontellt över.

en: Set how many rows this item should span vertically.
sv: Ange hur många rader objektet ska sträcka sig över vertikalt.

en: Set the Home item URL in the breadcrumb trail.
sv: Ange hemobjektets URL i brödsmulespåret.

en: Set the Home item text in the breadcrumb trail.
sv: Ange text för hemobjektet i brödsmulespåret.

en: Set the color of the text stroke.
sv: Ange färgen på textkonturen.

en: Set the fixed height for each row in the grid. All rows will maintain this exact height regardless of their content, creating a uniform grid structure.
sv: Ange fast höjd för varje rad i rutnätet. Alla rader behåller exakt denna höjd oavsett innehåll, vilket skapar en enhetlig rutnätsstruktur.

en: Set the fixed width for each column in the grid. All columns will maintain this exact width regardless of their content or container size.
sv: Ange den fasta bredden för varje kolumn i rutnätet. Alla kolumner behåller exakt denna bredd oavsett innehåll eller behållarstorlek.

en: Set the gradient angle.
sv: Ange gradientvinkel.

en: Set the minimum height for each row in the grid. Rows will never be shorter than this height, ensuring adequate space for content and maintaining layout consistency.
sv: Ange minsta höjd för varje rad i rutnätet. Rader blir aldrig kortare än denna höjd, vilket säkerställer tillräckligt utrymme för innehåll och bibehåller layoutens konsekvens.

en: Set the minimum width for each column in the grid. Columns will never be smaller than this width, ensuring content remains readable and properly formatted.
sv: Ange minsta bredd för varje kolumn i rutnätet. Kolumner blir aldrig smalare än denna bredd, vilket säkerställer att innehållet förblir läsbart och korrekt formaterat.

en: Set the number of columns in the grid. This determines how many vertical columns your grid layout will have across the container width.
sv: Ange antalet kolumner i rutnätet. Detta avgör hur många vertikala kolumner din grid-layout kommer att ha över behållarens bredd.

en: Set the number of posts to display per page in your loop. This controls how many items are shown before pagination is required.
sv: Ange antalet inlägg som ska visas per sida i din loop. Detta styr hur många objekt som visas innan sidindelning krävs.

en: Set the number of posts to skip from the beginning of your query results. Use this to exclude the first few posts and start your loop from a different point.
sv: Ange hur många inlägg som ska hoppas över från början av dina frågeresultat. Använd detta för att utesluta de första inläggen och starta loopen från en annan punkt.

en: Set the number of rows in the grid. This determines how many horizontal rows your grid layout will have down the container height.
sv: Ange antalet rader i rutnätet. Detta avgör hur många horisontella rader din rutnätslayout får längs behållarens höjd.

en: Set the offset distance for the dropdown menu.
sv: Ange förskjutningsavståndet för rullgardinsmenyn.

en: Set the position of the field labels.
sv: Ställ in positionen för fältetiketterna.

en: Set the position of the slider (0-100).
sv: Ange reglagets position (0–100).

en: Set the row layout.
sv: Ställ in radlayouten.

en: Set the separator used between breadcrumb items.
sv: Ange avgränsaren som används mellan brödsmuleobjekt.

en: Set the title shown above the table of contents.
sv: Ange titeln som visas ovanför innehållsförteckningen.

en: Set the width of the fields.
sv: Ställ in bredden på fälten.

en: Set the width of the text stroke.
sv: Ange bredden på textkonturen.

en: Set timeline item body text.
sv: Ange brödtext för tidslinjeobjektet.

en: Set timeline item date/label text.
sv: Ange datum-/etiketttext för tidslinjeobjektet.

en: Set timeline item title text.
sv: Ange rubriktext för tidslinjeobjektet.

en: Set where radial gradients originate.
sv: Ange var radiella gradienter utgår ifrån.

en: Set where this item should end horizontally within the grid. Negative values are supported.
sv: Ange var objektet ska sluta horisontellt i rutnätet. Negativa värden stöds.

en: Set where this item should end vertically within the grid. Negative values are supported.
sv: Ange var objektet ska sluta vertikalt i rutnätet. Negativa värden stöds.

en: Set where this item should start horizontally within the grid. Negative values are supported.
sv: Ange var objektet ska börja horisontellt i rutnätet. Negativa värden stöds.

en: Set where this item should start vertically within the grid. Negative values are supported.
sv: Ange var objektet ska börja vertikalt i rutnätet. Negativa värden stöds.

en: Setting
sv: Inställning

en: Setting States
sv: Inställningslägen

en: Setting a maximum height will prevent your element from ever surpassing the defined height value. As your module content increases and surpasses the maximum height, it will overflow the element wrapper.
sv: Om du ställer in en maximal höjd kommer ditt element att aldrig överträffa det definierade höjdsvärdet. När ditt modulinnehåll ökar och överstiger maximal höjd, kommer det att överfalla elementomslaget.

en: Setting a maximum width will prevent your element from ever surpassing the defined width value. Maximum width can be used in combination with the standard width setting. Maximum width supersedes the normal width value.
sv: Om du ställer in en maximal bredd kommer ditt element att aldrig överträffa det definierade breddvärdet. Maximal bredd kan användas i kombination med standardbreddsinställningen. Maximal bredd ersätter det normala breddvärdet.

en: Settings
sv: Inställningar

en: Settings Modal Default Position
sv: Standardposition för Inställningsmodal

en: Settings Tabs
sv: Flikar För Inställningar

en: Settings Types
sv: Inställningstyper

en: Settings, Background, Color Palette, Gutters, Custom CSS, Performance
sv: Inställningar, Bakgrund, Färgpalett, Mellanrum, Anpassad CSS, Prestanda

en: Settings, History, Exit, Shortcuts
sv: Inställningar, Historik, Avsluta, Genvägar

en: Settings, Pages, Posts, Custom Post Types
sv: Inställningar, Sidor, Inlägg, Anpassade Inläggstyper

en: Shade Intensity
sv: Skuggintensitet

en: Shades Prefix
sv: Skuggprefix

en: Shadow Color
sv: Typsnittsfärg i subhead

en: Shadow's horizontal distance from the element. A negative value places the shadow to the left of the element.
sv: Skuggans horisontella avstånd från elementet. Ett negativt värde placerar skuggan till vänster om elementet.

en: Shadow's horizontal distance from the text. A negative value places the shadow to the left of the text.
sv: Skuggans horisontella avstånd från texten. Ett negativt värde placerar skuggan till vänster om texten.

en: Shadow's vertical distance from the element. A negative value places the shadow above the element.
sv: Skuggans vertikala avstånd från elementet. Ett negativt värde placerar skuggan ovanför elementet.

en: Shadow's vertical distance from the text. A negative value places the shadow above the text.
sv: Skuggans vertikala avstånd från texten. Ett negativt värde placerar skuggan ovanför texten.

en: Shapes
sv: Former

en: Shift all colors by this amount.
sv: Skift alla färger med denna mängd.

en: Shipping
sv: Frakt

en: Shopping Cart Icon Color
sv: Varukorg Ikon Färg

en: Shopping Cart Icon Font Size
sv: Kundvagn Ikon Teckenstorlek

en: Short Description
sv: kort beskrivning

en: Shortcode
sv: Kortkod

en: Shortcode Module
sv: Kortkodsmodul

en: Shortcut
sv: Kortkommando

en: Shortcut name has to be unique. There is already existing shortcut using this name:
sv: Kortkommandonamnet måste vara unikt. Det finns redan ett kortkommando med det här namnet:

en: Show %1$s Icon
sv: %1$s Ikon

en: Show %s Icon
sv: Visa %s-Ikon

en: Show Arrows
sv: Visa pilar

en: Show Author
sv: Visa författare

en: Show Author Avatar
sv: Visa författare Avatar

en: Show Border Separator
sv: Ta bort gräns-separator

en: Show Bullets
sv: Visa kulor

en: Show Button
sv: Följ-knapp

en: Show Button Icon
sv: Visa Knappikon

en: Show CSS
sv: Visa CSS

en: Show CTA On Mobile
sv: Visa bild på mobil

en: Show Cart Quantity
sv: Visa kvantitet i varukorgen

en: Show Categories
sv: Visa kategorier

en: Show Child Elements
sv: Visa Underordnade Element

en: Show Comment Count
sv: Visa Kommentar Räkna

en: Show Comments Count
sv: Visa kommentarsräknare

en: Show Content
sv: Visa innehåll

en: Show Content On Mobile
sv: Göm innehåll på mobil

en: Show Controls
sv: Visa kontroller

en: Show Coupon Code
sv: Visa kupongkod

en: Show Customer Reviews Count
sv: Visa kundrecensioner

en: Show Date
sv: Visa datum

en: Show Disabled Modules At 50% Opacity
sv: Visa Inaktiverade Moduler med 50 % Opacitet

en: Show Divider
sv: Visa avdelare

en: Show Dot Navigation
sv: Visa Punktnavigering

en: Show Dropdown On
sv: Visa Rullgardinsmeny På

en: Show Element
sv: Visa Element

en: Show Excerpt
sv: Visa utdrag

en: Show Featured Drop Shadow
sv: Visa utvalda Drop Shadow

en: Show Featured Image
sv: Visa presenterad bild

en: Show First Name Field
sv: Visa fält för förnamn

en: Show Follow Button
sv: Visa Följ-knapp

en: Show Gallery Images
sv: Visa galleribilder

en: Show Image
sv: Visa bild

en: Show Image / Video On Mobile
sv: Visa bild / video på mobil

en: Show Image On Mobile
sv: Visa bild på mobil

en: Show Image Overlays on Main Video
sv: Visa bildoverlays på huvudvideo

en: Show Inner Shadow
sv: Visa inre skugga

en: Show Last Name Field
sv: Visa Efternamn Fält

en: Show Meta
sv: Visa metadata

en: Show Name
sv: Visa namn

en: Show Next Post Link
sv: Göm länk till nästa inlägg

en: Show On Front End
sv: Visa På Frontend

en: Show Only
sv: Visa kontroller

en: Show Pagination
sv: Visa paginering

en: Show Percentage
sv: Visa procentandel

en: Show Post Categories
sv: Visa inläggskategorier

en: Show Post Meta
sv: Visa metainlägg

en: Show Previous Post Link
sv: Göm länk till föregående inlägg

en: Show Price
sv: Visa pris

en: Show Product Image
sv: Visa produktbild

en: Show Quantity Field
sv: Visa kvantitetsfält

en: Show Quote Icon
sv: Citatikon

en: Show Rating
sv: Visa betyg

en: Show Read More Button
sv: Visa knappen Läs Mer

en: Show Remove Item Icon
sv: Visa ikon för ta bort objekt

en: Show Reply Button
sv: Visa svarknapp

en: Show SKU
sv: Visa SKU

en: Show Scroll Down Button
sv: Visa knapp för nedskrollning

en: Show Search Icon
sv: Visa sökikon

en: Show Shopping Cart Icon
sv: Visa kundvagnsikonen

en: Show Space Below The Image
sv: Ta bort tomrummet under bilden

en: Show Star Rating
sv: Visa stjärnbetyg

en: Show Stock
sv: Visa lager

en: Show Tags
sv: Visa taggar

en: Show Theme Builder Layouts
sv: Visa Theme Builder-Layouter

en: Show Title
sv: Visa rubrik

en: Show Title and Caption
sv: Visa rubrik och bildtext

en: Show Update Cart Button
sv: Visa knappen Uppdatera kundvagn

en: Showing the full content will not truncate your posts in the slider. Showing the excerpt will only display excerpt text.
sv: Att visa hela innehållet kommer inte att skära av dina inlägg i slidern. Att visa utdrag kommer bara visa utdragen text.

en: Showing the full content will not truncate your posts on the index page. Showing the excerpt will only display your excerpt text.
sv: Att visa hela innehållet kommer inte att avkorta dina inlägg på indexsidan. Att visa utdraget visar endast texten i ditt utdrag.

en: Shrink
sv: Krymp

en: Shrink to Fit
sv: Krymp För Att Passa

en: Sidebar
sv: Sidofält

en: Sidebar Layout
sv: Sidofältslayout

en: Sidebars
sv: sidofält

en: Sign in to your Elegant Themes account using the pop up to activate Divi Cloud.
sv: Logga in på ditt Elegant Themes-konto via popupfönstret för att aktivera Divi Cloud.

en: Sign in to your Elegant Themes account using the pop-up to activate Divi Cloud.
sv: Logga in på ditt Elegant Themes-konto via popup-fönstret för att aktivera Divi Cloud.

en: Signed
sv: Signerad

en: Simply describe your page content, sit back, relax, and let Divi AI build your page with the click of a button.
sv: Beskriv bara ditt sidinnehåll, luta dig tillbaka, slappna av och låt Divi AI bygga din sida med ett klick.

en: Simply describe your page, sit back, relax and let Divi AI build it for you
sv: Beskriv helt enkelt din sida, luta dig tillbaka, slappna av och låt Divi AI bygga den åt dig

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the %1$sUpdate Totals%2$s button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
sv: Eftersom din webbläsare inte stöder JavaScript, eller om det är inaktiverat, se till att du klickar på knappen %1$sUppdatera totalsumma%2$s innan du lägger din beställning. Du kan debiteras mer än beloppet som anges ovan om du inte gör det.

en: Single
sv: Enkel

en: Singular
sv: Enskild

en: Site Logo
sv: Webbplatslogotyp

en: Site Tagline
sv: Webbplatsslogan

en: Site Title
sv: Webbplatstitel

en: Site visitors who subscribe to your list will be redirected to this URL.
sv: Webbplatsbesökare som prenumererar på din lista kommer att omdirigeras till denna URL.

en: Size
sv: Storlek

en: Size (Generic)
sv: Storlek (Generisk)

en: Sizes
sv: Storlekar

en: Sizing
sv: Storlek

en: Skype Button Action
sv: Skype Knappen Action

en: Slant
sv: Luta

en: Slant 2
sv: Sned 2

en: Slide Active Controller
sv: Aktiv kontroll för slide

en: Slide Active Controllers
sv: Aktiva Reglage För Bildspel

en: Slide Arrows
sv: Slidepilar

en: Slide Button
sv: Slide-knapp

en: Slide Controllers
sv: Slide-kontroller

en: Slide Description
sv: Slide-beskrivning

en: Slide Description Container
sv: Beskrivningscontainer för bildspel

en: Slide Image
sv: Diabild

en: Slide Meta
sv: Slide-titel

en: Slide Title
sv: Slide-titel

en: Slider
sv: Växlare

en: Slider Arrows
sv: Sliderpilar

en: Slider Arrows Color
sv: Färg på växlarens pilar

en: Slider Color
sv: Reglagefärg

en: Slider Controls
sv: Växlingskontroller

en: Slider Controls Color
sv: Färg på växlingskontrollen

en: Sliders
sv: sliders

en: Slides
sv: slides

en: Slides to Scroll
sv: Bilder Att Rulla

en: Slides to Show
sv: Bilder Att Visa

en: Slug
sv: Permalänk

en: Smiles
sv: ler

en: Smooth Scroll
sv: Mjuk Rullning

en: Snapchat
sv: snapchat

en: Social Follow
sv: Följ i sociala medier

en: Social Icon
sv: Sociala medier-ikon

en: Social Media Follow
sv: Följning på sociala medier

en: Social Media Follows
sv: Social Media följer

en: Social Network
sv: Socialt nätverk

en: Social Networks
sv: Sociala nätverk

en: Soft Light
sv: Mjukt ljus

en: Solid Icons
sv: Fasta ikoner

en: Some account fields are not available because your site is using HTTP. OAuth authentication requires HTTPS for security. Please configure your site to use HTTPS to see all available fields.
sv: Vissa kontofält är inte tillgängliga eftersom din webbplats använder HTTP. OAuth-autentisering kräver HTTPS av säkerhetsskäl. Konfigurera din webbplats att använda HTTPS för att se alla tillgängliga fält.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
sv: Tyvärr verkar det inte finnas några tillgängliga betalningsmetoder för ditt område. Kontakta oss om du behöver hjälp eller vill göra en alternativ överenskommelse.

en: Sort By Date: Newest To Oldest
sv: Sortera på datum: Nyaste först

en: Sort By Date: Oldest To Newest
sv: Sortera på datum: Äldsta först

en: Sort By Popularity
sv: Sortera efter popularitet

en: Sort By Price: High To Low
sv: Sortera efter pris: högt till lågt

en: Sort By Price: Low To High
sv: Sortera efter pris: lågt till högt

en: Sort By Rating
sv: Sortera efter betyg

en: Sort by Menu Order
sv: Sortera efter menyordning

en: Source Color
sv: Källfärg

en: Source Element
sv: Källelement

en: Source Type
sv: Källtyp

en: Source layout post not found.
sv: Källayoutinlägget hittades inte.

en: Source layout post was removed before applying the layout.
sv: Källayoutinlägget togs bort innan layouten tillämpades.

en: Space
sv: Mellanrum

en: Space Around
sv: Mellanrum Runt

en: Space Between
sv: Mellanrum Mellan

en: Space Evenly
sv: Jämnt Mellanrum

en: Spacer
sv: Utfyllnad

en: Spacer (Even)
sv: Utfyllnad (Jämn)

en: Spacing
sv: Mellanslag

en: Spacing Settings
sv: Avståndsinställningar

en: Spam Message
sv: Spammeddelande

en: Spam Protection
sv: Spamskydd

en: Specialty
sv: Specialitet

en: Specialty Column
sv: Specialkolumn

en: Specialty Section
sv: Specialsektion

en: Specific %1$s
sv: Specifik %1$s

en: Specific %1$s Pages
sv: Specifika %1$s-Sidor

en: Specific Author Page
sv: Specifik Författarsida

en: Specific Author Page By Role
sv: Specifik Författarsida Efter Roll

en: Specific Search Queries
sv: Specifika sökfrågor

en: Specific post ID to exclude when exclude_current_post is true. Can be a single ID or comma-separated list.
sv: Specifikt inläggs-ID att exkludera när exclude_current_post är true. Kan vara ett enskilt ID eller en kommaavgränsad lista.

en: Specific post IDs to exclude from the query. Can be a single ID or comma-separated list.
sv: Specifika inläggs-ID:n att exkludera från frågan. Kan vara ett enskilt ID eller en kommaseparerad lista.

en: Specific post IDs to include in the query. Can be a single ID or comma-separated list.
sv: Specifika inläggs-ID:n att inkludera i frågan. Kan vara ett enskilt ID eller en kommaseparerad lista.

en: Specify the data type of the meta value for proper comparison. Choose from CHAR (text), NUMERIC (numbers), DECIMAL (decimal numbers), or other data types.
sv: Ange datatypen för meta-värdet för korrekt jämförelse. Välj bland CHAR (text), NUMERIC (tal), DECIMAL (decimaltal) eller andra datatyper.

en: Specify the value of your link's <em>rel</em> attribute. The <em>rel</em> attribute specifies the relationship between the current document and the linked document.<br><strong>Tip:</strong> Search engines can use this attribute to get more information about a link.
sv: Ange värdet för din länks <em>rel</em>-attribut. <em>Rel</em>-attributet anger förhållandet mellan det nuvarande dokumentet och det länkade. <br><strong>Tips:</strong> Sökmotorer kan använda detta attribut för att få mer information om en länk.

en: Spectrum Picker
sv: Spektrumväljare

en: Spectrum Range
sv: Spektrumintervall

en: Speculation Rule
sv: Spekulationsregel

en: Speculation Rules
sv: Spekulationsregler

en: Speed Up The Builder With Prerendering
sv: Snabba Upp Byggaren Med Förrendering

en: Speed up or slow down your animation by adjusting the animation duration. Units are in milliseconds and the default animation duration is one second.
sv: Snabba upp eller sakta ner animationen genom att justera animationens varaktighet. Enheterna är i millisekunder och standard animationsvaraktighet är en sekund.

en: Split Complimentary
sv: Delad Komplementär

en: Split Testing
sv: Split-Testning

en: Split Testing Statistics
sv: Statistik För Split Test

en: Square
sv: Fyrkant

en: Square Stripes
sv: Fyrkantiga ränder

en: Squares
sv: Rutor

en: Stacked
sv: staplade

en: Standard Meta Keys
sv: Standardmetanycklar

en: Star Rating
sv: Stjärnbetyg

en: Start From
sv: Starta Från

en: Start Position
sv: Startposition

en: Start Typing
sv: Börja bygga

en: Start from a layout in your Divi Library or clone an existing page
sv: Börja med en layout i ditt Divi-bibliotek eller klona en befintlig sida

en: Starting
sv: Startande

en: Starting %s
sv: Början %s

en: Starting Blur
sv: Startar oskärpa

en: Starting Offset
sv: Startförskjutning

en: Starting Opacity
sv: Startar Opacitet

en: Starting Rotation
sv: Startar rotation

en: Starting Scale
sv: Startskala

en: State
sv: Tillstånd

en: Static
sv: Statisk

en: Status
sv: Tillstånd

en: Stick to Bottom
sv: Håll dig till botten

en: Stick to Top
sv: Håll dig till toppen

en: Stick to Top and Bottom
sv: Håll dig till toppen och botten

en: Sticky
sv: Klistrad

en: Sticky Position
sv: Klibbig position

en: Sticky State
sv: Klistrat Tillstånd

en: Sticky positioning cannot be used on this module when it uses position: absolute or position: fixed with center placement.
sv: Klistrig positionering kan inte användas på den här modulen när den använder position: absolute eller position: fixed med centrerad placering.

en: Sticky positioning cannot be used while a higher ancestor module uses position: absolute or position: fixed with center placement.
sv: Klistrig positionering kan inte användas medan en högre förfädersmodul använder position: absolute eller position: fixed med centrerad placering.

en: Sticky positioning cannot be used while the parent module uses position: absolute or position: fixed with center placement.
sv: Klistrig positionering kan inte användas medan överordnad modul använder position: absolute eller position: fixed med centrerad placering.

en: Stock status
sv: Lagerstatus

en: Stop
sv: Stoppa

en: Stop generating
sv: Stoppa generering

en: Store State
sv: Lagra Tillstånd

en: Store States
sv: Lagra Tillstånd

en: Stretch
sv: Sträck Ut

en: Stretch to Fill
sv: Sträck för att fylla

en: Strikethrough
sv: Klickfrekvens

en: Strings
sv: Strängar

en: Stroke
sv: Linje

en: Stroke Color
sv: Linjefärg

en: Stroke Opacity
sv: Linjeopacitet

en: Stroke Width
sv: Linjebredd

en: Stroke color for the SVG.
sv: Linjefärg för SVG:n.

en: Stroke width for the SVG.
sv: Linjebredd för SVG:n.

en: Structure
sv: Struktur

en: Style
sv: Stilar

en: Style Attributes
sv: Stilattribut

en: Style Position
sv: Stilposition

en: Style Settings
sv: Stilinställningar

en: Style Type
sv: Stiltyp

en: Styles
sv: Stilar

en: Sub Agent
sv: Underagent

en: Submit
sv: Skicka

en: Submit Button
sv: Skicka in-knapp

en: Submit Comment
sv: Skicka Kommentar

en: Submit a Comment
sv: Skicka en Kommentar

en: Subscribe Button
sv: Skicka in-knapp

en: Subscription Error:
sv: Prenumerationsfel:

en: Subtitle
sv: Underrubrik

en: Subtitle Goes Here
sv: Underrubrik Hamnar Här

en: Subtitle Text
sv: Text För Underrubrik

en: Subtotal
sv: Delsumma

en: Success Action
sv: Sektion

en: Success Message
sv: Meddelande om lyckad överföring

en: Success!
sv: Klart!

en: Successfully updated %d field(s).
sv: Uppdaterade %d fält.

en: Suffix Style
sv: Suffixstil

en: Suffix appended to the generated clamp variable name.
sv: Suffix som läggs till i slutet av det genererade clamp-variabelnamnet.

en: Suffix appended to the generated size variable name.
sv: Suffix som läggs till i slutet av det genererade storleksvariabelnamnet.

en: Suffix segment used for generated alpha variable names.
sv: Suffixdel som används för genererade alfavariabelnamn.

en: Sunday
sv: söndag

en: Support Center
sv: Supportcenter

en: Supported File Formats:
sv: Filformat som stöds:

en: Supported Font Weights
sv: Stödda teckensvikter

en: Switch Back To Classic Editor
sv: Växla Tillbaka Till Klassiska Redigeraren

en: Switch Tab
sv: Byt Flik

en: Sync children to global module
sv: Synka underordnade till global modul

en: Sync values
sv: Synkroniseringsvärden

en: Tab
sv: Flik

en: Tab Text
sv: Fliktext

en: Table
sv: Tabell

en: Table Background Color
sv: Tabellens Bakgrundsfärg

en: Table Cell
sv: Tabellcell

en: Table Cell Alternating Background Color
sv: Tabellcell växlande bakgrundsfärg

en: Table Cell Background Color
sv: Bakgrundsfärg För Tabellcell

en: Table Header
sv: Tabellhuvud

en: Table Header Background Color
sv: Bakgrundsfärg på tabellhuvud

en: Table Header Row
sv: Tabellhuvudrad

en: Table Of Contents Inclusion
sv: Inkludering I Innehållsförteckning

en: Table Row
sv: Tabellrad

en: Table Row Background Color
sv: Bakgrundsfärg För Tabellrad

en: Table Rows
sv: Tabellrader

en: Table of Contents
sv: Innehållsförteckning

en: Table of contents
sv: Innehållsförteckning

en: Tablet
sv: Surfplatta

en: Tablet View
sv: Surfplattevy

en: Tablet Wide
sv: Surfplatta Liggande

en: Tabs
sv: Flikar

en: Tabs Content
sv: Innehåll i tabbar

en: Tabs Controls
sv: Flik-kontroller

en: Tag
sv: Etikett

en: Tag 1
sv: Etikett 1

en: Tag 2
sv: Etikett 2

en: Tag 3
sv: Etikett 3

en: Tag Page
sv: Taggsida

en: Tag input container
sv: Behållare för tagginmatning

en: Tags
sv: Taggar

en: Tags Separator
sv: Avgränsare För Taggar

en: Target
sv: Mål

en: Target Element
sv: Målelement

en: Target Loop
sv: Målloop

en: Target Module
sv: Målmodul

en: Target Offset
sv: Mål-Offset

en: Target predefined selectors within this element without the need to write out selectors name. i.e. %s
sv: Rikta in dig på fördefinierade selektorer i det här elementet utan att behöva skriva ut selektorns namn, t.ex. %s

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Taxonomy to query (when query_type is terms). Can be a single taxonomy or comma-separated list.
sv: Taxonomi att hämta (när query_type är terms). Kan vara en enskild taxonomi eller en kommaavgränsad lista.

en: Template
sv: Mall

en: Template Details
sv: Malldetaljer

en: Template Name
sv: Mallnamn

en: Template Settings
sv: Mallinställningar

en: Template was trashed and failed to detach from the Theme Builder; rollback status restore failed.
sv: Mallen flyttades till papperskorgen och kunde inte kopplas från Theme Builder; återställning av rollback-status misslyckades.

en: Template was trashed but failed to detach from the Theme Builder and automatic rollback also failed.
sv: Mallen flyttades till papperskorgen men kunde inte kopplas från Theme Builder och automatisk återställning misslyckades också.

en: Templates
sv: Mallar

en: Term Count
sv: Antal termer

en: Term Description
sv: Termbeskrivning

en: Term ID
sv: Term-ID

en: Term ID to filter by (when query_type is post_type). Can be a single ID or comma-separated list.
sv: Term-ID att filtrera efter (när query_type är post_type). Kan vara ett enskilt ID eller en kommaavgränsad lista.

en: Term Link
sv: Termlänk

en: Term Name
sv: Termnamn

en: Term Offset
sv: Termförskjutning

en: Term Order
sv: Termordning

en: Terms
sv: Termer

en: Terms Groups
sv: Termgrupper

en: Terms Per Page
sv: Termer Per Sida

en: Tertiary Color
sv: Tertiär Färg

en: Tertiary Color Hue Offset
sv: Nyansförskjutning För Tertiärfärg

en: Tertiary On Tertiary Shade
sv: Tertiär På Tertiär Skuggning

en: Tertiary Saturation Offset
sv: Mättnadsförskjutning För Tertiärfärg

en: Tertiary Shade On Tertiary Tint
sv: Tertiär Skuggning På Tertiär Toning

en: Tertiary Shade On Tertiary Tone
sv: Tertiär Skuggning På Tertiär Nyans

en: Tertiary Shades
sv: Tertiära Skuggningar

en: Tertiary Tint On Tertiary
sv: Tertiär Toning På Tertiär

en: Tertiary Tints
sv: Tertiära Toningar

en: Tertiary Tones
sv: Tertiära Nyanser

en: Tertiary Transparencies
sv: Tertiära Transparenser

en: Testimonial
sv: Omdöme

en: Testimonial Author
sv: Författare av vittnesmål

en: Testimonial Description
sv: Beskrivning av vittnesmål

en: Testimonial Meta
sv: Metadata för vittnesmål

en: Testimonial Portrait
sv: Vittnesmålsporträtt

en: Testimonials
sv: vittnesmål

en: Tetradic
sv: Tetradisk

en: Text & Logo Alignment
sv: Text- och logotypjustering

en: Text Alignment
sv: Textjustering

en: Text Background Color
sv: Bakgrundsfärg för text

en: Text Color
sv: Textfärg

en: Text Effects
sv: Texteffekter

en: Text Overlay Border Radius
sv: Gränsradie för textövertäckning

en: Text Overlay Color
sv: Färg på textövertäckning

en: Text Shadow
sv: Textskugga

en: Text Shadow Color
sv: Textfärg

en: Text Shadow Horizontal Length
sv: Text Skugg Horisontell Längd

en: Text Shadow Vertical Length
sv: Textens vertikala justering

en: Text Size
sv: Textstorlek

en: Text Vertical Alignment
sv: Textens vertikala justering

en: Text for the home breadcrumb item.
sv: Text för startsidans brödsmuleobjekt.

en: Text for the home link in the breadcrumb.
sv: Text för hemlänken i navigationssökvägen.

en: Texts
sv: texter

en: Thanks for contacting us
sv: Tack för att du kontaktar oss

en: The D4 presets data to convert to D5 format and apply migrations.
sv: D4-förinställningsdata som ska konverteras till D5-format och tillämpa migreringar.

en: The Google Maps API Script is currently disabled in the <a href="%s" target="_blank">Theme Options</a>. This module will not function properly without the Google Maps API.
sv: Skriptet för Google Maps API är för närvarande inaktiverat i <a href="%s" target="_blank">Temaalternativ</a>. Den här modulen kommer inte att fungera korrekt utan Google Maps API.

en: The HTML attribute name (e.g., class, data-custom)
sv: Namnet på HTML-attributet (t.ex. class, data-custom)

en: The ID of the current post (used for exclude_current_post)
sv: ID för det aktuella inlägget (används för exclude_current_post)

en: The Instagram access token used to fetch account media.
sv: Instagram-åtkomsttoken som används för att hämta kontomedia.

en: The Instagram access token.
sv: Åtkomsttoken för Instagram.

en: The REST API route definition for %s is missing the required permission_callback argument.
sv: REST API-ruttdefinitionen för %s saknar det obligatoriska argumentet permission_callback.

en: The REST API route definition missing the required permission_callback argument.
sv: REST API-ruttdefinitionen saknar det obligatoriska argumentet permission_callback.

en: The Skype account name.
sv: Skype-konto namn.

en: The URL for this social network link.
sv: URL för länken till det sociala nätverket.

en: The account ID.
sv: Konto-ID.

en: The account data.
sv: Kontodata.

en: The account name.
sv: Kontonamnet.

en: The body layout of a template should not be disabled if you wish to display and edit the content of individual posts using this layout.
sv: Layouten för huvudinnehåll i en mall bör inte inaktiveras om du vill visa och redigera innehållet i enskilda inlägg med den här layouten.

en: The bullet point that begins each list item can be placed either inside or outside the parent list wrapper. Placing list items inside will indent them further within the list.
sv: Bulletpunkten som börjar varje listobjekt kan placeras antingen inuti eller utanför förälderlistan. Placering av listobjekt inuti leder dem ytterligare in i listan.

en: The characters that begin each list item can be placed either inside or outside the parent list wrapper. Placing list items inside will indent them further within the list.
sv: Tecknen som inleder varje listobjekt kan placeras antingen innanför eller utanför listans omslag. Om du placerar listobjekten innanför kommer de att få större indrag i listan.

en: The characters that begins each list item can be placed either inside or outside the parent list wrapper. Placing list items inside will indent them further within the list.
sv: Tecknen som börjar varje listobjekt kan placeras antingen inuti eller utanför förälderlistan. Placering av listobjekt inuti leder dem ytterligare in i listan.

en: The color of the shadow.
sv: Skuggans färg.

en: The dividing line can be placed either above, below or in the center of the module.
sv: Delelinjen kan placeras antingen ovanför, under eller i mitten av modulen.

en: The feed config.
sv: Flödets konfiguration.

en: The following account will be removed:
sv: Följande konton kommer att tas bort:

en: The higher the value, the bigger the blur, the shadow becomes wider and lighter.
sv: Ju högre värde, desto större oskärpa blir skuggan bredare och ljusare.

en: The item you are trying to convert is empty.
sv: Objektet du försöker konvertera är tomt.

en: The library item type is not attached to a given item.
sv: Objekttypen i biblioteket är inte kopplad till något objekt.

en: The menu cannot be deleted.
sv: Menyn kan inte raderas.

en: The menu item cannot be deleted.
sv: Menyalternativet kan inte raderas.

en: The message that will be shown to site visitors who subscribe to your list.
sv: Meddelandet som visas för besökare som prenumererar på din lista.

en: The page you requested could not be found.
sv: Sidan du begärde kunde inte hittas.

en: The preset data is too large to save in a single request. This usually happens when you have a large number of presets. The system will automatically split the data into smaller chunks and retry. Please try saving again.
sv: Förinställda data är för stora för att sparas i en enda begäran. Det händer vanligtvis när du har många förinställningar. Systemet delar automatiskt upp data i mindre delar och försöker igen. Försök att spara igen.

en: The provider slug.
sv: Leverantörens slug.

en: The quick brown fox jumps over the lazy dog
sv: Den snabba bruna räven hoppar över den lata hunden

en: The selected account will be removed.
sv: Det valda kontot kommer att tas bort.

en: The selected canvas no longer exists
sv: Den valda canvasen finns inte längre

en: The speed at which the carousel automatically cycles.
sv: Hastigheten som karusellen automatiskt bläddrar med.

en: The speed of the slide transition animation.
sv: Hastigheten på animeringen för bildspelsövergången.

en: The title of your blurb will appear in bold below your blurb image.
sv: Blurbens rubrik kommer att visas i fet stil under din Blurb-bild.

en: The title will appear above the content and when the accordion is closed.
sv: Titeln visas ovanför innehållet och när dragspelsmodulen är stängd.

en: The title will appear above the content and when the toggle is closed.
sv: Växlingstiteln kommer att synas ovanför innehållet och då växlingen är av.

en: The title will be used within the tab button for this tab.
sv: Rubriken kommer att användas för flikknappen för denna flik.

en: The value for this attribute (e.g., my-class, custom-value)
sv: Värdet för detta attribut (t.ex. my-class, custom-value)

en: The width of your content as a percentage of viewport before it reaches its maximum width. Used to calculate the viewport upper limit where font sizes stop scaling.
sv: Bredden på ditt innehåll som en procent av visningsytan innan det når sin maxbredd. Används för att beräkna den övre gränsen för visningsytan där teckenstorlekar slutar skala.

en: Theme Builder Item
sv: Theme Builder-Objekt

en: Theme Builder Items
sv: Theme Builder-Objekt

en: Theme Builder Library Templates
sv: Theme Builder-Biblioteksmallar

en: Theme Builder Template Editing
sv: Redigering Av Theme Builder-Mallar

en: Theme Builder template was not found.
sv: Theme Builder-mallen hittades inte.

en: Theme Customizer
sv: Temaanpassaren

en: Theme Options
sv: Temaalternativ

en: Theme option write could not be verified.
sv: Skrivning av temaalternativ kunde inte verifieras.

en: There are no reviews yet.
sv: Det finns inga recensioner än.

en: There must be operators between values
sv: Det måste finnas operatorer mellan värden

en: There must be spaces around operators
sv: Det måste finnas mellanslag runt operatorer

en: There was an error trying to send your message. Please try again later.
sv: Ett fel uppstod när ditt meddelande skulle skickas. Försök igen senare.

en: There was no response.
sv: Inget svar mottogs.

en: Thin
sv: Tunn

en: Thin 100
sv: Tunn 100

en: Thinking...
sv: Tänker...

en: This %1$s
sv: Den här %1$s

en: This Divi 4 module is running in backwards compatibility mode because it has custom settings applied to it by a third-party Divi Extension which is not yet compatible with Divi 5. You can edit the shortcode directly or recreate the module using Divi 5.
sv: Den här Divi 4-modulen körs i bakåtkompatibilitetsläge eftersom den har anpassade inställningar som tillämpats av ett tredjeparts-Divi-tillägg som ännu inte är kompatibelt med Divi 5. Du kan redigera shortcode direkt eller återskapa modulen med Divi 5.

en: This Layout Is Built With Divi
sv: Den Här Layouten Är Byggd Med Divi

en: This Loop %1$s
sv: Den här loopen %1$s

en: This applies motion effects to individual elements within the module rather than the module as a whole. For example, to each image within a Gallery, rather than the Gallery container.
sv: Detta tillämpar rörelseeffekter på enskilda element inom modulen snarare än modulen som helhet. Till exempel till varje bild i ett galleri, snarare än galleribehållaren.

en: This attribute exists in the following presets:
sv: Det här attributet finns i följande förinställningar:

en: This content could not be displayed. Click the button below to save and reload the builder
sv: Det här innehållet kunde inte visas. Klicka på knappen nedan för att spara och ladda om byggaren

en: This content could not be displayed. Please report this error to our team so that we can fix it and then save and reload the builder.
sv: Det här innehållet kunde inte visas. Var vänlig och rapportera detta fel till vårt team så att vi kan fixa det och spara och ladda sedan byggaren.

en: This content will appear below the subscribe button.
sv: Innehåll som anges här kommer att visas under underrubrikstexten.

en: This content will appear below the title.
sv: Innehåll som anges här kommer att visas under underrubrikstexten.

en: This controls how your text is aligned within the module.
sv: Detta kontrollerar var din text placeras i modulen.

en: This controls the direction of the lazy-loading animation.
sv: Detta kontrollerar animationens riktning.

en: This controls the orientation of the image within the module.
sv: Detta kontrollerar bildens placering i modulen.

en: This controls the transition delay of the hover animation.
sv: Detta styr övergångsfördröjningen för svängningsanimationen.

en: This controls the transition duration of the hover animation.
sv: Detta styr övergångsperioden för svängningsanimationen.

en: This controls the transition speed curve of the hover animation.
sv: Detta styr övergångshastighetskurvan för svänganimationen.

en: This field cannot be empty.
sv: Det här fältet kan inte vara tomt.

en: This field is disabled
sv: Det här fältet är inaktiverat

en: This file should not be imported in this context.
sv: Den här filen ska inte importeras i den här kontexten.

en: This import contains references to the global Header, Body, and/or Footer from the website they were exported from. How would you like to import these references?
sv: Den här importen innehåller referenser till den globala sidhuvud-, huvudtext- och/eller sidfotsdelen från webbplatsen de exporterades från. Hur vill du importera dessa referenser?

en: This is a legacy Divi 4 module running in backwards compatibility mode. In most cases, legacy modules should appear the same as they did in Divi 4. However, these modules aren't as performant and fully featured as Divi 5 modules.
sv: Detta är en äldre Divi 4-modul som körs i bakåtkompatibilitetsläge. I de flesta fall ska äldre moduler se likadana ut som de gjorde i Divi 4. Dessa moduler är dock inte lika snabba och funktionsrika som Divi 5-moduler.

en: This is the date the countdown timer is counting down to.
sv: Detta är datumet som nedräkningstimern räknar ned till.

en: This is the title displayed for the countdown timer.
sv: Det här är den visade rubriken för nedräkningstimern.

en: This item is assigned to another template. Saving will override and remove its current assignment.
sv: Det här objektet är tilldelat en annan mall. Om du sparar skrivs den över och den nuvarande tilldelningen tas bort.

en: This layout contains global design presets. Check the box below to import these styles as presets, or leave it unchecked to bring them in as static styles.
sv: Den här layouten innehåller globala designförinställningar. Markera rutan nedan för att importera dessa stilar som förinställningar, eller lämna den omarkerad för att ta in dem som statiska stilar.

en: This legacy module is running in backward compatibility mode. Legacy modules require a reload when editing and cause slower loading times on the front end.
sv: Den här äldre modulen körs i bakåtkompatibilitetsläge. Äldre moduler kräver en omladdning vid redigering och ger längre laddningstider i frontend.

en: This module will not function properly on the front end of your website because this is not the assigned Checkout page.
sv: Den här modulen fungerar inte korrekt på webbplatsens front-end eftersom detta inte är den tilldelade Kassasidan.

en: This number of columns cannot be used on this row.
sv: Detta antal kolumner kan inte användas på den här raden.

en: This option will cover the player UI on the main video. This image can either be uploaded in each video setting or auto-generated by Divi.
sv: Detta alternativ täcker spelarens gränssnitt på huvudvideon. Bilden kan endera laddas upp för varje videoinstallation eller skapas automatiskt av Divi.

en: This post has been assigned a template using the Theme Builder, however, the template being used does not contain a Post Content module.
sv: Det här inlägget har tilldelats en mall via Theme Builder, men mallen som används innehåller ingen modul för Inläggsinnehåll.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
sv: Det här inlägget är lösenordsskyddat. Ange lösenordet för att visa kommentarer.

en: This sets a static height value for your element. Once set, the height of the element will no longer be determined by its inner content. Content that exceeds the static height of the element will overflow the element wrapper.
sv: Detta ställer in ett statiskt höjdvärde för ditt element. När den är inställd, kommer elementets höjd inte längre att bestämmas av dess inre innehåll. Innehåll som överstiger elementets statiska höjd överstiger elementomslaget.

en: This setting adjusts the shape of the bullet point that begins each list item.
sv: Denna inställning justerar formen på punktpunkten som börjar varje listobjekt.

en: This setting determines the vertical alignment of your content. Your content can either be vertically centered, or aligned to the bottom.
sv: Den här inställningen avgör den vertikala justeringen av ditt innehåll. Ditt innehåll kan antingen vara vertikalt centrerat eller justerat mot botten.

en: This setting determines the vertical alignment of your slide image. Your image can either be vertically centered, or aligned to the bottom of your slide.
sv: Med denna inställning kan du ange den vertikala placeringen av din diabild. Din bild kan endera vara vertikalt centrerad eller placerad i nedre delen av din diabild.

en: This setting will let you choose to use the thumbnail track controls below the slider or dot navigation at the bottom of the slider.
sv: Med denna inställning kan du välja mellan att använda rutnätet för miniatyrer under växlaren eller punktnavigering i växlarens nedre del.

en: This setting will make your slider arrows either light or dark in color.
sv: Denna inställning gör växlingspilarnas färg endera mörk eller ljus.

en: This setting will toggle visibility of CTA on mobile devices.
sv: Den här inställningen växlar synligheten för CTA på mobila enheter.

en: This setting will toggle visibility of Images/Video on mobile devices.
sv: Den här inställningen växlar synligheten för bilder/video på mobila enheter.

en: This setting will toggle visibility of content on mobile devices.
sv: Den här inställningen växlar synligheten för innehåll på mobila enheter.

en: This setting will turn on and off the circle buttons at the bottom of the slider.
sv: Denna inställning slår på och av cirkelknapparna i nedre delen av växlaren.

en: This setting will turn on and off the featured image in the slider.
sv: Denna inställning sätter på och stänger av huvudbilden i slidern.

en: This setting will turn on and off the meta section.
sv: Denna inställning sätter på och stänger av metasektionen.

en: This setting will turn on and off the navigation arrows.
sv: Denna inställning slår på och av navigationspilarna.

en: This setting will turn on and off the read more button.
sv: Denna inställning sätter på och stänger av knappen Läs mer.

en: This settings turns on and off the 1px divider line, but does not affect the divider height.
sv: Denna inställning slår på och av lpx-avdelarlinjen men påverkar inte avdelarens höjd.

en: This will adjust the color of the 1px divider line.
sv: Detta justerar lpx-avdelarlinjens färg.

en: This will affect all <strong>%1$s</strong> Groups using the <strong>%2$s</strong> across your entire site. Do you wish to proceed?
sv: Detta påverkar alla grupper för <strong>%1$s</strong> som använder <strong>%2$s</strong> på hela webbplatsen. Vill du fortsätta?

en: This will affect all <strong>%1$s</strong> Modules using the <strong>%2$s</strong> across your entire site. Do you wish to proceed?
sv: Detta påverkar alla moduler för <strong>%1$s</strong> som använder <strong>%2$s</strong> på hela webbplatsen. Vill du fortsätta?

en: This will assign <strong>%1$s</strong> as the <strong>Default %2$s Preset</strong> across your entire site. All <strong>%2$s</strong> Modules that use the <strong>Default %2$s Preset</strong> will be affected. Do you wish to proceed?
sv: Detta anger <strong>%1$s</strong> som <strong>Standardförinställning för %2$s</strong> på hela webbplatsen. Alla <strong>%2$s</strong>-moduler som använder <strong>Standardförinställning för %2$s</strong> påverkas. Vill du fortsätta?

en: This will assign <strong>%1$s</strong> as the default <strong>%2$s</strong> across your entire site. All elements that use <strong>Default %2$s</strong> will be affected. Do you wish to proceed?
sv: Detta anger <strong>%1$s</strong> som standard för <strong>%2$s</strong> på hela webbplatsen. Alla element som använder <strong>Standard %2$s</strong> påverkas. Vill du fortsätta?

en: This will change the Display Order of the module.
sv: Detta ändrar modulens visningsordning.

en: This will change the fill color for the bar.
sv: Detta förändrar stapelns fyllnadsfärg.

en: This will change the label of the module in the builder for easy identification.
sv: Detta förändrar modulens etikett i byggaren för enkel identifikation.

en: This will delete and unassign the <strong>%1$s</strong> preset across your entire site, and assign the <strong>Default %2$s Preset</strong> in all instances. Do you wish to proceed?
sv: Detta tar bort och avtilldelar förinställningen <strong>%1$s</strong> på hela webbplatsen och tilldelar <strong>Standardförinställning för %2$s</strong> i alla instanser. Vill du fortsätta?

en: This will delete and unassign this <strong>%1$s</strong> preset across your entire site, and assign the <strong>Default %2$s Preset</strong> in all instances. Do you wish to proceed?
sv: Detta kommer att ta bort och ta bort tilldelningen av denna <strong>%1$s</strong> förinställning på hela din webbplats, och tilldela <strong>förinställningen %2$s som standard</strong> i alla fall. Vill du fortsätta?

en: This will disable the module on selected devices
sv: Detta inaktiverar modulen på valda enheter

en: This will disable the module on selected devices.
sv: Detta inaktiverar modulen på valda enheter.

en: This will reset all Theme Builder settings and delete all templates. Are you sure you want to do this?
sv: Detta kommer att återställa alla Theme Builder-inställningar och radera alla mallar. Är du säker på att du vill göra detta?

en: This will turn thumbnails on and off.
sv: Detta slår miniatyrerna på och av.

en: This will update all instances across your entire site.
sv: Detta kommer att uppdatera alla instanser på hela din webbplats.

en: This would create an infinite loop
sv: Detta skulle skapa en oändlig loop

en: Three values are required
sv: Tre värden krävs

en: Thumbnail
sv: Miniatyr

en: Thumbnail Item
sv: Miniatyrföremål

en: Thumbnail Orientation
sv: Miniatyrbildsorientering

en: Thumbnail Overlay Color
sv: Miniatyr-överlagringsfärg

en: Thumbnail Size
sv: Miniatyrstorlek

en: Thursday
sv: torsdag

en: Tilt
sv: Luta

en: Time Delay
sv: Tidsfördröjning

en: Time:
sv: Tid:

en: Timeline
sv: Tidslinje

en: Timeline Item
sv: Tidslinjeobjekt

en: Timeline Items
sv: Tidslinjeobjekt

en: Timelines
sv: Tidslinjer

en: Timer Section
sv: Timer-sektion

en: Tint Intensity
sv: Toningsintensitet

en: Tints Prefix
sv: Toningsprefix

en: Title
sv: Titel

en: Title (Even)
sv: Rubrik (Jämn)

en: Title Link
sv: Titellänk

en: Title Text
sv: Titeltext

en: Title Text (Even)
sv: Rubriktext (Jämn)

en: Title displayed above the portfolio.
sv: Rubrik visad ovanför portfolien.

en: Title is required for custom menu items.
sv: Titel krävs för anpassade menyalternativ.

en: Title is required.
sv: Titel krävs.

en: Title/Meta Background Image
sv: Titel-bakgrundsbild

en: Title: a-z
sv: Titel: a-z

en: Title: z-a
sv: Titel: z-a

en: To Hour
sv: Till Timme

en: To Minute
sv: Till Minut

en: To use the Checkout Payment module, you need to add a Checkout Billing module and a Checkout Shipping module to this page first.
sv: För att använda modulen Kassa – Betalning måste du först lägga till en modul för Kassa – Fakturering och en modul för Kassa – Leverans på den här sidan.

en: To use the Checkout Payment module, you need to add a Checkout Billing module to this page first.
sv: För att använda modulen Kassa – Betalning måste du först lägga till en modul för Kassa – Fakturering på den här sidan.

en: Today
sv: I dag

en: Toggle
sv: Växla

en: Toggle %s
sv: Växla %s

en: Toggle Attribute
sv: Växla Attribut

en: Toggle Content
sv: Innehåll för brytare

en: Toggle Cookie
sv: Växla Cookie

en: Toggle Divi Builder
sv: Växla Divi Builder

en: Toggle Icon
sv: Ikon för brytare

en: Toggle Mask
sv: Växla Mask

en: Toggle Options
sv: Växlingsalternativ

en: Toggle Pattern
sv: Växla Mönster

en: Toggle Preset
sv: Växla Förinställning

en: Toggle Responsive View
sv: Växla Responsiv Vy

en: Toggle Title
sv: Titel på brytare

en: Toggle Visibility
sv: Växla Synlighet

en: Toggle between the various gallery layout types.
sv: Växla mellan de olika gallerilayouttyperna.

en: Toggle dropdown
sv: Växla rullgardinsmeny

en: Toggle history
sv: Växla historik

en: Toggled layout visibility
sv: Växlade layoutens synlighet

en: Toggles
sv: Växlar

en: Tone Intensity
sv: Tonintensitet

en: Tones Prefix
sv: Tonprefix

en: Tool Call
sv: Verktygsanrop

en: Tooltip
sv: Verktygstips

en: Tooltip Background Color
sv: Bakgrundsfärg För Verktygstips

en: Top
sv: Ovantill

en: Top Border Color
sv: Färg på ram

en: Top Border Style
sv: Stil på ram

en: Top Border Width
sv: Bredd på ram

en: Top Left
sv: Överst Till Vänster

en: Top Rated Products
sv: Populära produkter

en: Top Right
sv: Överst Till Höger

en: Top To Bottom
sv: Uppifrån och ner

en: Top of Element
sv: Toppen av element

en: Total
sv: Totalt

en: Track
sv: Spår

en: Trail HTML Tag
sv: Spår-HTML-tagg

en: Transform
sv: Omvandla

en: Transform Origin
sv: Transformera ursprung

en: Transform Rotate
sv: Transformera Rotera

en: Transform Scale
sv: Transformera skalan

en: Transform Translate
sv: Transform Översätt

en: Transforms
sv: Transformer

en: Transition Default and Sticky Styles
sv: Övergångsstandard och Sticky Styles

en: Transition Delay
sv: Övergångsfördröjning

en: Transition Duration
sv: Övergångsperiod

en: Transition Speed
sv: Övergångshastighet

en: Transition Speed Curve
sv: Övergångshastighetskurva

en: Transitions
sv: övergångar

en: Translate
sv: Förflytta

en: Travel back in time by this amount.
sv: Rese tillbaka i tiden med detta belopp.

en: Triadic
sv: Triadisk

en: Triangle
sv: Triangel

en: Triangles
sv: Trianglar

en: Trigger Animation
sv: Utlös Animation

en: Trigger Event
sv: Utlösarhändelse

en: Trigger:
sv: Utlösare:

en: True Parallax
sv: Verklig parallax

en: Try Again
sv: Försök igen

en: Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.
sv: Försök att förfina din sökning eller använd navigeringen ovan för att hitta inlägget.

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Tuesday, Aug 06 (l, M d)
sv: Tisdag, 06 aug (l, M d)

en: Tufted
sv: Tuftad

en: Turn comment count on and off.
sv: Tur kommentar räkna på och av.

en: Turn excerpt on and off.
sv: Vrid utdrag på och av.

en: Turn image on or off
sv: Slå på eller av bild

en: Turn image on or off.
sv: Slå på eller av bilden.

en: Turn meta on or off.
sv: Slå på eller av meta.

en: Turn name on or off
sv: Slå på eller av namn

en: Turn name on or off.
sv: Aktivera eller inaktivera namn.

en: Turn on or off the author link.
sv: Slå på eller av författar-länken.

en: Turn pagination on and off.
sv: Slå på eller av paginering.

en: Turn pagination on or off
sv: Slå på eller av sidnumrering

en: Turn price on or off
sv: Slå på eller av pris

en: Turn price on or off.
sv: Slå på eller av priset.

en: Turn project titles on or off.
sv: Slå på eller av projekttitlar.

en: Turn rating on or off
sv: Slå på eller av betyg

en: Turn rating on or off.
sv: Slå på eller av betyg.

en: Turn sale badge on or off
sv: Slå på eller av reaplakat

en: Turn sale badge on or off.
sv: Aktivera eller inaktivera försäljningsmärket.

en: Turn the captcha on or off using this option.
sv: Slå på och av Captcha här.

en: Turn the category links on or off.
sv: Slå på eller av kategori-länkarna.

en: Turn the date display on or off.
sv: Slå på eller av datumvisningen.

en: Turn the date on or off.
sv: Slå på eller av datum.

en: Turn the pagination on or off.
sv: Slå på eller av sidnumreringen.

en: Turn this on to exclude pages from search results.
sv: Aktivera för att exkludera sidor från sökresultaten.

en: Turn this on to show the Search Button.
sv: Aktivera för att visa sökknappen.

en: Turn this on to show the next post link.
sv: Slå på detta för att visa länken till nästa inlägg.

en: Turn this on to show the previous post link.
sv: Slå på detta för att visa länken till föregående inlägg.

en: Turning off percentages will remove the percentage text from within the filled portion of the bar.
sv: Om du stänger av procentandelar tar du bort procentuell text från den fyllda delen av stapeln.

en: Turning this on will allow automatic sliding to continue on mouse hover.
sv: Vänder på detta kommer att möjliggöra automatiska skjut-för att fortsätta på musen.

en: Turning this on will exclude Posts from search results.
sv: Om du aktiverar detta exkluderas inlägg från sökresultaten.

en: Two values are required
sv: Två värden krävs

en: Type
sv: Typ

en: Type > then search to nest, Cmd+Enter to add, Enter to insert all
sv: Skriv > och sök för att nästla, Cmd+Enter för att lägga till, Enter för att infoga alla

en: Type of query to perform (post_type, terms, users, current_page, repeater, or repeater_field_name)
sv: Typ av fråga att köra (post_type, terms, users, current_page, repeater eller repeater_field_name)

en: Type the Redirect URL
sv: Skriv in omdirigering av URL

en: Type the message you want to display after successful form submission. Leave blank for default
sv: Skriv in meddelandet som ska visas vid lyckad formuläröverföring.

en: Type the text you want to use as placeholder for the search field.
sv: Skriv in texten som du vill använda som platshållare i sökfältet.

en: Type: %s
sv: Typ: %s

en: URL Parameter
sv: URL-parameter

en: URL Parameter Name
sv: URL-parameternamn

en: URL Parameter Value
sv: URL-parametervärde

en: URL for the home breadcrumb item.
sv: URL för startsidans brödsmuleobjekt.

en: URL for the home link in the breadcrumb.
sv: URL för hemlänken i navigationssökvägen.

en: URL is required for custom menu items.
sv: URL krävs för anpassade menyalternativ.

en: URLs
sv: URL:er

en: Ultra Bold
sv: Ultra fet

en: Ultra Bold 800
sv: Ultra Fet 800

en: Ultra Light
sv: Skarpt ljus

en: Ultra Light 200
sv: Extra Lätt 200

en: Ultra Wide
sv: Ultrabred

en: Unable to fetch Instagram posts.
sv: Det gick inte att hämta Instagram-inlägg.

en: Unable to load Contact Form 7 preview. Please try again.
sv: Det gick inte att läsa in förhandsvisningen av Contact Form 7. Försök igen.

en: Unable to load breadcrumbs preview.
sv: Det gick inte att läsa in förhandsvisningen av brödsmulor.

en: Unassigned
sv: Inte Tilldelad

en: Unclosed block: missing closing brace.
sv: Oavslutat block: avslutande klammerparentes saknas.

en: Underline
sv: Understruken text

en: Underneath Section Content
sv: Infoga sektion

en: Undo
sv: Ångra

en: Undo/Redo
sv: Ångra/Gör Om

en: Undock Active Tab
sv: Docka Från Aktiv Flik

en: Undock Tab
sv: Docka Från Flik

en: Unexpected closing brace.
sv: Oväntad avslutande klammerparentes.

en: Unknown Field
sv: Okänt Fält

en: Unknown Module
sv: Okänd Modul

en: Unknown Target
sv: Okänt Mål

en: Unknown error.
sv: Okänt fel.

en: Unknown template key "%s".
sv: Okänd mallnyckel "%s".

en: Unlock
sv: Låsa upp

en: Unlock %1$s
sv: Lås Upp %1$s

en: Unlock %s
sv: Lås upp %s

en: Unlock Module
sv: Låsa Upp Modul

en: Unlock module
sv: Lås upp modul

en: Unlock parent module first
sv: Lås upp överordnad modul först

en: Unordered
sv: Oordnad

en: Unordered List
sv: Infoga oordnad lista

en: Unordered List Item Indent
sv: Centrera listade föremål

en: Unordered List Style Position
sv: Oorderad lista stil position

en: Unordered List Style Type
sv: Infoga oordnad lista

en: Unpin
sv: Avfäst

en: Unpin conversation
sv: Avfäst konversation

en: Unsaved Changes
sv: Osparade Ändringar

en: Unsaved changes will be lost if you leave the Theme Builder at this time.
sv: Osparade ändringar går förlorade om du lämnar Theme Builder nu.

en: Unsigned
sv: Osignerad

en: Unsupported
sv: Stöds Inte

en: Unsupported post type.
sv: Inläggstypen stöds inte.

en: Until Date
sv: Fram till datum

en: Up
sv: Upp

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update All Presets
sv: Uppdatera Alla Förinställningar

en: Update Preset With Current Styles
sv: Uppdatera förinställning med aktuella stilar

en: Update Presets?
sv: Uppdatera Förinställningar?

en: Update cart
sv: Uppdatera varukorg

en: Update this value in all detected locations.
sv: Uppdatera det här värdet i alla upptäckta platser.

en: Update totals
sv: Uppdatera totalsumma

en: Updated template settings
sv: Uppdaterade mallinställningar

en: Updated templates order
sv: Uppdaterad ordning för mallar

en: Updating breakpoints will affect take affect across your entire website. When disabling a breakpoint, its styles will be stored for posterity. When enabling a breakpoint, any existing styles for that breakpoint will be restored.
sv: Uppdatering av brytpunkter får effekt på hela webbplatsen. När du inaktiverar en brytpunkt sparas dess stilar för framtida bruk. När du aktiverar en brytpunkt återställs eventuella befintliga stilar för den brytpunkten.

en: Updating breakpoints will take affect across your entire website.
sv: Uppdatering av brytpunkter får effekt på hela webbplatsen.

en: Updating breakpoints will take affect across your entire website. When disabling a breakpoint, its styles will be stored for posterity.
sv: Uppdatering av brytpunkter får effekt på hela webbplatsen. När du inaktiverar en brytpunkt sparas dess stilar för framtida bruk.

en: Updating breakpoints will take affect across your entire website. When enabling a breakpoint, any existing styles for that breakpoint will be restored.
sv: Uppdatering av brytpunkter får effekt på hela webbplatsen. När du aktiverar en brytpunkt återställs eventuella befintliga stilar för den brytpunkten.

en: Upgrade Your Divi Cloud
sv: Uppgradera Din Divi Cloud

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Upload Font
sv: Ladda upp

en: Upload a video
sv: Ladda upp en video

en: Upload an SVG file.
sv: Ladda upp en SVG-fil.

en: Upload an image
sv: Ladda upp en bild

en: Upload an image to display at the top of your blurb.
sv: Ladda upp en bild att visa i övre kanten av din blurb.

en: Upload an image to display beside your menu.
sv: Ladda upp en bild för att visa bredvid din meny.

en: Upload an image to use as text fill.
sv: Ladda upp en bild att använda som textfyllning.

en: Upload an image.
sv: Ladda upp en bild.

en: Upload the "after" image.
sv: Ladda Upp "efter"-bilden.

en: Upload the "before" image.
sv: Ladda Upp "före"-bilden.

en: Upload the .WEBM version of your video here. All uploaded videos should be in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers.
sv: Ladda upp .WEBM-versionen av din video här. Alla videoklipp bör laddas upp i både .MP4- och .WEBM-format för att säkerställa maximal kompatibilitet i alla webbläsare.

en: Upload your Lottie JSON animation file.
sv: Ladda upp din Lottie JSON-animationsfil.

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display over your video. You can also generate a still image from your video.
sv: Ladda upp bilden du önskar projicera över din video eller ange bildens URL. Du kan också skapa en stillbild från din video.

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display.
sv: Ladda upp din önskade bild eller skriv in URL till bilden du vill visa.

en: Upload your desired video in .MP4 format, or type in the URL to the video you would like to display.
sv: Ladda upp önskad video i .MP4-format eller ange URL:en till videon du vill visa.

en: Upload/Remove Fonts
sv: Ladda Upp/Ta Bort Typsnitt

en: Uploaded SVG
sv: Uppladdad SVG

en: Uppercase
sv: Versaler

en: Upscale
sv: Exklusivt

en: Upwards
sv: Uppåt

en: Use A Spam Protection Service
sv: Använd en spamskyddstjänst

en: Use Background Color
sv: Använd bakgrundsfärg

en: Use Background Color Gradient
sv: Använd färggradient för bakgrund

en: Use Background Overlay
sv: Använd bakgrundsövertäckning

en: Use Basic Captcha
sv: Använd Basic Captcha

en: Use Current Loop
sv: Använd Aktuell Loop

en: Use Custom %s Size
sv: Använd Anpassad Storlek För %s

en: Use Custom Fields
sv: Använd anpassad bredd

en: Use Custom Icon Size
sv: Använd anpassad ikonstorlek

en: Use Custom Styles For %1$s
sv: Använd anpassade stilar för %1$s

en: Use Dot Navigation
sv: Använd punktnavigering

en: Use Focus Borders
sv: Använd ramfärg för formulärfält i fokus

en: Use Global Body
sv: Använd Globalt Huvudinnehåll

en: Use Global Footer
sv: Använd Global Sidfot

en: Use Global Header
sv: Använd Globalt Sidhuvud

en: Use Grayscale Filter
sv: Använd gråskaligt filter

en: Use Icon
sv: Använd ikon

en: Use On
sv: Använd På

en: Use Parallax Effect
sv: Använd parallaxeffekt

en: Use Post Excerpts
sv: Använd postutdrag

en: Use Single Name Field
sv: Namnfält

en: Use Text Background Color
sv: Använd bakgrundsfärg för text

en: Use Text Overlay
sv: Använd textövertäckning

en: Use Thumbnail Track
sv: Använd rutnät för miniatyrer

en: Use Visual Builder
sv: Använd Visual Builder

en: Use With Global Templates From This Website
sv: Använd Med Globala Mallar Från Den Här Webbplatsen

en: Use the Divi Builder
sv: Använd Divi Builder

en: Use the color picker to choose a color for the background overlay.
sv: Använd färgväljaren för att välja en färg till bakgrundsövertäckningen.

en: Use the color picker to choose a color for the text overlay.
sv: Använd färgväljaren för att välja färg till textövertäckningen.

en: Use the current loop context for displaying products.
sv: Använd den aktuella loopkontexten för att visa produkter.

en: Use the field below to add a new account.
sv: Använd fältet nedan för att lägga till ett nytt konto.

en: Use the fields below to add a new account.
sv: Använd fälten nedan för att lägga till ett nytt konto.

en: Used when converting generated CSS values to rem units.
sv: Används vid konvertering av genererade CSS-värden till rem-enheter.

en: User
sv: Användare

en: User IDs separated by commas
sv: Användar-ID:n separerade med kommatecken

en: User Link
sv: Användarlänk

en: User Login
sv: Användarinloggning

en: User Offset
sv: Användarförskjutning

en: User Role
sv: Användarroll

en: User is Logged In
sv: Användaren är inloggad

en: User is Logged Out
sv: Användaren är utloggad

en: User role to filter by (when query_type is users). Can be a single role or comma-separated list.
sv: Användarroll att filtrera efter (när query_type är users). Kan vara en enskild roll eller en kommaavgränsad lista.

en: Username
sv: Användarnamn

en: Username or email
sv: Användarnamn eller e-postadress

en: Users
sv: Användare

en: Users Groups
sv: Användargrupper

en: Users Per Page
sv: Användare Per Sida

en: Using Scrolling Effects, you can transform elements on your page as you scroll. The animation's transition is based on the user's scrolling behavior. Once the element enters the browser viewport (top), the animation begins, and it once it leaves the viewport (bottom), the animation ends.
sv: Med hjälp av rullningseffekter kan du förvandla element på din sida medan du rullar. Animationens övergång är baserad på användarens rullningsbeteende. När elementet kommer in i webbläsarens vyport (överst), börjar animeringen, och när den lämnar visningsporten (nederst), slutar animeringen.

en: Using the Custom CSS tab , you can either output free form styles or output styles before / after / on the element.
sv: Med fliken Anpassad CSS kan du antingen skriva fristående stilar eller skriva ut stilar före/efter/på elementet.

en: Using the Divi Role Editor, you can limit the types of actions that can be taken by WordPress users of different roles. This is a great way to limit the functionality available to your customers or guest authors to ensure that they only have the necessary options available to them.
sv: Med Divis rollredigerare kan du begränsa vilka typer av åtgärder som WordPress-användare med olika roller kan utföra. Det är ett bra sätt att begränsa funktionaliteten som är tillgänglig för dina kunder eller gästande skribenter, så att de bara har de alternativ de behöver.

en: Using the transform controls, you can perform visual adjustments to any element using a combination of Scale, Translation, Rotation and Skew settings. This allows you to create advanced design effects without the need of a separate graphic design program.
sv: Med transformationskontrollerna kan du göra visuella justeringar av vilket element som helst med en kombination av inställningarna Skala, Förflyttning, Rotation och Skevning. Det gör att du kan skapa avancerade designeffekter utan att behöva ett separat grafiskt designprogram.

en: Using the transform controls, you can performance visual adjustments to any element using a combination of Scale, Translation, Rotation and Skew settings. This allows you to create advanced design effects without the need of a separate graphic design program.
sv: Med hjälp av transformationskontrollerna kan du använda visuella justeringar för varje element med hjälp av en kombination av inställningar för Skala, Översättning, Rotation och Skew. Detta gör att du kan skapa avancerade designeffekter utan att behöva ett separat grafisk designprogram.

en: Validation Message
sv: Valideringsmeddelande

en: Validation Messages
sv: Valideringsmeddelanden

en: Values must be comma separated
sv: Värden måste vara kommaseparerade

en: Variable
sv: Variabel

en: Variable Generator
sv: Variabelgenerator

en: Variable Manager
sv: Variabelhanterare

en: Variable Prefix
sv: Variabelprefix

en: Variable Settings
sv: Variabelinställningar

en: Variable Suffix
sv: Variabelsuffix

en: Variable Type
sv: Variabeltyp

en: Variables
sv: Variabler

en: Variables Manager
sv: Variabelhanterare

en: Variables with this prefix already exist. Duplicate names will be overridden by the new values.
sv: Variabler med detta prefix finns redan. Duplicerade namn kommer att skrivas över av de nya värdena.

en: Variation Label
sv: Variationsetikett

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Vertical Gap
sv: Vertikalt Mellanrum

en: Vertical Gutters
sv: Vertikala rännor

en: Vertical Motion
sv: Vertikal rörelse

en: Vertical Offset
sv: Vertikal offset

en: Vertical Overflow
sv: Vertikalt överflöde

en: Vertically Centered
sv: Vertikalt centrerad

en: Very poor
sv: Mycket dåligt

en: Video Icon
sv: Videoikon

en: Video MP4 File Or Youtube URL
sv: Video MP4-fil eller Youtube-URL

en: Video Play
sv: Spela Upp Video

en: Video Slider
sv: Videoväxlare

en: Video Slider Item
sv: Video Slider-Objekt

en: Video Slider Items
sv: Video Slider-Objekt

en: Video Sliders
sv: Bildskärmar

en: Video WEBM File
sv: Video WEBM-fil

en: Videos
sv: videoklipp

en: View
sv: Visa

en: View Body Template
sv: Visa Mall För Huvudinnehåll

en: View Footer Template
sv: Visa Sidfotmall

en: View Front End
sv: Visa På Webbplatsen

en: View Global Canvas
sv: Visa Global Canvas

en: View Header Template
sv: Visa Sidhuvudmall

en: View Instagram post
sv: Visa Instagram-inlägg

en: View Page
sv: Visa Sida

en: View Split Testing Stats
sv: Visa Statistik För Split Test

en: View Template
sv: Visa Mall

en: View Theme Builder
sv: Visa Theme Builder

en: View Theme Builder Item
sv: Visa Objekt I Theme Builder

en: Viewport Bottom
sv: Viewport Botten

en: Viewport Enter
sv: Visningsområde Anges

en: Viewport Exit
sv: Visningsområde Lämnas

en: Viewport Height (vh)
sv: Viewport Höjd (vh)

en: Viewport Lower Limit (px)
sv: Nedre Gräns För Visningsyta (px)

en: Visibility
sv: Synlighet

en: Visible
sv: Synlig

en: Visual
sv: Visuell

en: Wave
sv: Våg

en: Waves
sv: Vågor

en: Waves 2
sv: Vågor 2

en: Wavy
sv: Vågig

en: Website Field
sv: Webbplatsfält

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Weekly
sv: Varje vecka

en: Weights
sv: Tjocklekar

en: When a minimum height is set, the element will always have a height of at least the amount defined. This supersedes smaller static height values. Unlike height, minimum height does not result in content overflow and will allow the height of your element to remain dynamic.
sv: När en minsta höjd är inställd, kommer elementet alltid att ha en höjd av minst den angivna mängden. Detta ersätter mindre statiska höjdvärden. Till skillnad från höjd resulterar minsta höjd inte i överflöde av innehåll och tillåter att höjden på ditt element fortsätter att vara dynamiskt.

en: When a visitor clicks into an input field, it becomes focused. You can pick a color to be used for the input field background while focused.
sv: När en besökare klickar på ett inmatningsfält blir det fokuserat. Du kan välja en färg som ska användas för inmatningsfältets bakgrund medan den fokuseras.

en: When a visitor clicks into an input field, it becomes focused. You can pick a color to be used for the input text while focused.
sv: När en besökare klickar på ett inmatningsfält blir det fokuserat. Du kan välja en färg som ska användas för inmatningstexten medan du fokuserar.

en: When clicked the module will link to this URL.
sv: När du klickar på den länkar modulen till denna URL.

en: When clicked, this link will direct to the specified URL.
sv: När du klickar leder den här länken till angiven URL.

en: When enabled, a background color is added behind the slider text to make it more readable atop background images.
sv: När aktiverad, kommer en bakgrundsfärg att läggas bakom bildspelstexten för att göra läsbarheten lättare överbakgrundsbilder.

en: When enabled, a custom overlay color will be added above your background image and behind your slider content.
sv: När aktiverad, kommer in skräddarsydd övertäckande färg att läggas över din bakgrundsbild och bakom dina slidersinnehåll.

en: When enabled, any existing preset class will be removed when applying the preset
sv: När aktiverat tas alla befintliga förinställningsklasser bort när förinställningen tillämpas

en: When enabled, date is rendered inside the timeline spacer instead of the card.
sv: När detta är aktiverat renderas datumet inuti tidslinjens utfyllnad i stället för i kortet.

en: When enabled, nested Timeline Item elements are rendered inside the Spacer area.
sv: När detta är aktiverat renderas kapslade Tidslinjeobjekt-element inuti utfyllnadsområdet.

en: When enabled, nested modules are rendered inside this timeline spacer instead of the card.
sv: När detta är aktiverat renderas kapslade moduler inuti denna tidslinjeutfyllnad i stället för i kortet.

en: When enabled, only replace values in fields that have the same type as the source field. When disabled, replace matching values in any field type.
sv: När aktiverat ersätts endast värden i fält som har samma typ som källfältet. När inaktiverat ersätts matchande värden i valfri fälttyp.

en: When enabled, this will add a custom icon within the button.
sv: När det är aktiverat lägger detta till en anpassad ikon inom knappen.

en: When enabled, this will force your image to extend 100% of the width of the column it's in.
sv: När den är aktiverad, kommer detta att tvinga din bild att utöka 100% av bredden på den kolumn den är i.

en: When enabled, timeline item date is rendered inside each item spacer by default.
sv: När detta är aktiverat renderas tidslinjeobjektets datum inuti varje objekts utfyllnad som standard.

en: When enabled, timeline item title is rendered inside each item spacer by default.
sv: När detta är aktiverat renderas tidslinjeobjektets rubrik inuti varje objekts utfyllnad som standard.

en: When enabled, title is rendered inside the timeline spacer instead of the card.
sv: När detta är aktiverat renderas rubriken inuti tidslinjens utfyllnad i stället för i kortet.

en: When you save layouts to Divi Cloud, they become available on every website you build.
sv: När du sparar layouter i Divi Cloud blir de tillgängliga på alla webbplatser du bygger.

en: Whether fetch should bypass cache.
sv: Om hämtning ska kringgå cache.

en: Whether or not the First Name field should be included in the opt-in form.
sv: Huruvida fältet förnamn ska ingå i opt-in-formuläret eller ej.

en: Whether or not the Last Name field should be included in the opt-in form.
sv: Om fältet Efternamn ska ingå i opt-in-formuläret eller inte.

en: Whether or not the Name field should be included in the opt-in form.
sv: Om fältet Namn ska inkluderas i anmälningsformuläret eller inte.

en: Whether or not to show pagination for the gallery.
sv: Om paginering ska visas för galleriet eller inte.

en: Whether or not to show the title and caption for images (if available).
sv: Huruvida titel och bildtext ska visas för bilder (om tillgängligt).

en: Whether or not to use a 3rd-party spam protection service like Google reCAPTCHA.
sv: Om du ska använda en tredjepartstjänst för skräppostskydd som Google reCAPTCHA eller inte.

en: Whether or not to use a single Name field in the opt-in form.
sv: Om du vill använda ett enda namnfält i opt-in-formuläret eller ej.

en: Whether to exclude the current post from results (used when query_type is post_type, except for attachments)
sv: Om det aktuella inlägget ska exkluderas från resultaten (används när query_type är post_type, förutom bilagor)

en: Whether to ignore sticky posts in results order (used only when query_type is post_type and post_type is post)
sv: Om klistrade inlägg ska ignoreras i resultatsorteringen (används endast när query_type är post_type och post_type är post)

en: While Editing Element
sv: Vid Redigering Av Element

en: While In Builder
sv: I Byggaren

en: Widescreen
sv: Bredbild

en: Widget Area
sv: Område för gränssnittskomponenter

en: Width
sv: Maximal bredd

en: Wireframe Mode
sv: Trådramsläge

en: Wireframe View
sv: Wireframe-vy

en: Wireframe, Desktop, Tablet, Phone, Click Mode, Grid Mode, Hover Mode, Zoom
sv: Wireframe, Desktop, Tablet, Telefon, Klickläge, Rutnätsläge, Hovringsläge, Zoom

en: Woo Breadcrumbs
sv: Woo Brödsmulor

en: Woo Cart Products
sv: Woo Cart Produkter

en: Woo Checkout Details
sv: Woo kassadetaljer

en: Woo Checkout Information
sv: Woo kassainformation

en: Woo Checkout Payment
sv: Woo kassabetalning

en: Woo Checkout Payment module can be used on a page and cannot be previewed.
sv: Woo Checkout Payment-modulen kan användas på en sida och kan inte förhandsvisas.

en: Woo Checkout Shipping
sv: Woo Checkout Frakt

en: Woo Notice
sv: Woo meddelande

en: Woo Product Add To Cart
sv: Woo Produkt Lägg i kundvagn

en: Woo Product Description
sv: Woo Produktbeskrivning

en: Woo Product Gallery
sv: Woo produktgalleri

en: Woo Product Images
sv: Woo produktbilder

en: Woo Product Information
sv: Woo produktinformation

en: Woo Product Price
sv: Woo produktpris

en: Woo Product Rating
sv: Woo produktbetyg

en: Woo Product Reviews
sv: Woo Produktrecensioner

en: Woo Product Stock
sv: Woo produktlager

en: Woo Product Tabs
sv: Woo produktflikar

en: Woo Product Title
sv: Woo produkttitel

en: Woo Product Upsell
sv: Woo produktförsäljning

en: Woo Product Upsells
sv: Woo Produkt-Upsells

en: Woo Products
sv: Woo produkter

en: Woo Related Products
sv: Woo relaterade produkter

[ctx: WooCommerce items number]
en: %1$s Item | %1$s Items
sv[0]: %1$s Objekt
sv[1]: %1$s Objekt

en: WooCommerce must be active for this module to appear
sv: WooCommerce måste vara aktivt för att den här modulen ska visas

en: WordPress image size to use for thumbnails (e.g., thumbnail, medium, large, full).
sv: WordPress-bildstorlek att använda för miniatyrbilder (t.ex. thumbnail, medium, large, full).

en: Would you like to save these fonts and colors for future Divi AI layouts?
sv: Vill du spara dessa typsnitt och färger för framtida Divi AI-layouter?

en: Would you like to update this attribute in all of these presets as well?
sv: Vill du även uppdatera det här attributet i alla dessa förinställningar?

en: Wrap
sv: Radbryt

en: Wrap Reverse
sv: Radbryt Omvänt

en: Wrapper HTML tag.
sv: Omslutande HTML-tagg.

en: Write & Replace
sv: Skriv & ersätt

en: Write Automatically
sv: Skriv automatiskt

en: Write With AI
sv: Skriv med AI

en: Write free-form css using the keyword %s to target this module. i.e. %s
sv: Skriv fristående CSS med nyckelordet %s för att rikta in dig på den här modulen, t.ex. %s

en: X Profile Url
sv: X Profil URL

en: X-Height (ex)
sv: X-Höjd (ex)

en: X-Ray
sv: Röntgen

en: X-Ray Mode
sv: Röntgenläge

en: Year: %s
sv: År: %s

en: Yes
sv: Ja

en: Yes Please!
sv: Ja tack!

en: Yesterday
sv: I går

en: You Have Unsaved Changes
sv: Du Har Osparade Ändringar

en: You are about to delete a global layout. This will disconnect all templates that use this global layout and duplicate it in place. Are you sure you wish to continue?
sv: Du håller på att radera en global layout. Detta kommer att koppla från alla mallar som använder denna globala layout och duplicera den på plats. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: You are no longer logged in to WordPress, so your changes cannot be saved from this tab. Your work is still in this editor as long as you keep this tab open and do not reload the page. Click Login to open WordPress in a new tab, sign in there, then come back to this tab and try Save again.
sv: Du är inte längre inloggad i WordPress, så dina ändringar kan inte sparas från den här fliken. Ditt arbete finns fortfarande kvar i den här redigeraren så länge du håller fliken öppen och inte laddar om sidan. Klicka på Logga in för att öppna WordPress i en ny flik, logga in där och gå sedan tillbaka till den här fliken och försök Spara igen.

en: You can add borders to any element, customize their appearance and assign unique styles to each edge.
sv: Du kan lägga till gränser för varje element, anpassa sitt utseende och tilldela unika stilar till varje kant.

en: You can find your API Key <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank" rel="noreferrer">here</a>.
sv: Du hittar din API-nyckel <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank" rel="noreferrer">här</a>.

en: You can pick unique background colors for toggles when they are in their open and closed states. Choose the closed state background color here.
sv: Du kan välja unika bakgrundsfärger för växlar när de befinner sig i sina öppna och stängda stater. Välj den slutna bakgrundsfärgen här.

en: You can pick unique background colors for toggles when they are in their open and closed states. Choose the open state background color here.
sv: Du kan välja unika bakgrundsfärger för växlar när de befinner sig i sina öppna och stängda stater. Välj den öppna bakgrundsfärgen här.

en: You can pick unique text colors for toggle titles when they are open and closed. Choose the closed state title color here.
sv: Du kan välja unika textfärger för skifttitlar när de är öppna och stängda. Välj den slutna tillståndets titelfärg här.

en: You can pick unique text colors for toggle titles when they are open and closed. Choose the open state title color here.
sv: Du kan välja unika textfärger för skifttitlar när de är öppna och stängda. Välj den öppna tillståndstitelfärgen här.

en: You cannot use `divi` namespace. `divi` namespace is reserved for built-in module that is authored by Elegant Themes.
sv: Du kan inte använda namnrymden `divi`. Namnrymden `divi` är reserverad för inbyggda moduler som skapats av Elegant Themes.

en: You do not have permission to access this Theme Builder page.
sv: Du har inte behörighet att komma åt den här Theme Builder-sidan.

en: You do not have permission to create posts of this type.
sv: Du har inte behörighet att skapa inlägg av den här typen.

en: You do not have permission to duplicate this post.
sv: Du har inte behörighet att duplicera detta inlägg.

en: You do not have permission to edit one or more posts.
sv: Du har inte behörighet att redigera ett eller flera inlägg.

en: You do not have permission to edit this post.
sv: Du har inte behörighet att redigera detta inlägg.

en: You do not have permission to reorder posts of this type.
sv: Du har inte behörighet att ändra ordning på inlägg av den här typen.

en: You do not have permission to trash this post.
sv: Du har inte behörighet att flytta detta inlägg till papperskorgen.

en: You do not have sufficient permissions to modify this category.
sv: Du har inte tillräckliga behörigheter för att ändra den här kategorin.

en: You do not have sufficient permissions to modify this tag.
sv: Du har inte tillräckliga behörigheter för att ändra den här taggen.

en: You do not have sufficient permissions to modify this taxonomy term.
sv: Du har inte tillräckliga behörigheter för att ändra den här taxonomitermen.

en: You don't have sufficient permissions to access this content.
sv: Du har inte tillräckliga behörigheter för att komma åt detta innehåll.

en: You entered the wrong number in captcha.
sv: Du angav fel nummer i captcha.

en: You have not saved any items to your Divi Library yet. Once an item has been saved to your library, it will appear here for easy use.
sv: Du har inte sparat några objekt i ditt Divi-bibliotek än. När ett objekt har sparats i ditt bibliotek visas det här för enkel användning.

en: You may be interested in&hellip;
sv: Du kanske är intresserad av&hellip;

en: You must be %1$slogged in%2$s to post a review.
sv: Du måste vara %1$sinloggad%2$s för att skriva en recension.

en: You must be a human to submit this form.
sv: Du måste vara en människa för att skicka in det här formuläret.

en: You must be logged in to checkout.
sv: Du måste vara inloggad för att gå till kassan.

en: You've made changes to the <strong>%1$s</strong> Group preset settings. This will affect all <strong>%1$s</strong> Groups across your entire site. Do you wish to proceed?
sv: Du har gjort ändringar i förinställningarna för gruppen <strong>%1$s</strong>. Detta påverkar alla <strong>%1$s</strong>-grupper på hela webbplatsen. Vill du fortsätta?

en: You've made changes to the <strong>%1$s</strong> Module preset settings. This will affect all <strong>%1$s</strong> Modules across your entire site. Do you wish to proceed?
sv: Du har gjort ändringar i förinställningsinställningarna för modulen <strong>%1$s</strong>. Detta påverkar alla <strong>%1$s</strong>-moduler på hela webbplatsen. Vill du fortsätta?

en: YouTube video
sv: YouTube-video

en: Your Current Page Title
sv: Din Nuvarande Sidtitel

en: Your Dynamic Post Title Will Display Here
sv: Din Dynamiska Inläggsrubrik Visas Här

en: Your Existing Pages
sv: Dina befintliga sidor

en: Your Save Has Failed
sv: Ditt försök att spara misslyckades

en: Your Saved Layouts
sv: Ladda layout

en: Your Title Goes Here
sv: Din Titel Hamnar Här

en: Your cart is currently empty.
sv: Din varukorg är tom.

en: Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.
sv: Ditt innehåll hamnar här. Redigera eller ta bort den här texten direkt eller i modulens Innehållsinställningar. Du kan också styla alla delar av detta innehåll i modulens Designinställningar och till och med lägga till anpassad CSS för denna text i modulens Avancerade inställningar.

en: Your dynamic author bio will display here. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.
sv: Din dynamiska författarbiografi visas här. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.

en: Your dynamic category description will display here. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.
sv: Din dynamiska kategoribeskrivning visas här. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.

en: Your dynamic post excerpt will display here. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.
sv: Ditt dynamiska inläggsutdrag visas här. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.

en: Your order
sv: Din order

en: Your page contains changes that have not been saved. If you close the builder without saving, these changes will be lost. If you would like to leave the builder and save all changes, please select <strong>Save & Exit</strong>. If you would like to discard all recent changes, choose <strong>Discard & Exit</strong>.
sv: Din sida innehåller ändringar som inte har sparats. Om du stänger byggaren utan att spara, kommer dessa ändringar att gå förlorade. Om du skulle vilja lämna byggaren och spara alla ändringar, vänligen välj <strong>Spara och avsluta</strong>. Om du vill ignorera de senaste ändringarna, välj <strong>Ignorera ändringar och avsluta</strong>.

en: Your rating
sv: Ditt betyg

en: Your review
sv: Din recension

en: Your saved layouts could not be loaded because this site's database limits large library queries. Contact your host about increasing MySQL join limits, or reduce the number of items in the Divi Library.
sv: Dina sparade layouter kunde inte läsas in eftersom den här webbplatsens databas begränsar stora biblioteksfrågor. Kontakta ditt webbhotell om att höja MySQL JOIN-gränser, eller minska antalet objekt i Divi-biblioteket.

en: Your session has ended
sv: Din session har avslutats

en: Your session has ended. Please log in again, refresh this tab, and retry export.
sv: Din session har avslutats. Logga in igen, uppdatera den här fliken och försök exportera på nytt.

en: Zero-width (ch)
sv: Nollbredd (ch)

en: Zoom
sv: Zooma ut

en: Zoom Icon Color
sv: Färg på inzoomad ikon

en: Zoom In
sv: Zooma In

en: Zoom Out
sv: Zooma Ut

en: Zoom to 25%
sv: Zooma Till 25%

en: Zoom to 50%
sv: Zooma Till 50%

en: Zoom to 75%
sv: Zooma Till 75%

en: \"Build From Scratch\" loads a pre-built WooCommerce page layout, with which you build on when the Divi Builder is enabled. \"Default\" option lets you use default WooCommerce page layout.
sv: \"Bygg Från Grunden\" läser in en färdig WooCommerce-sidlayout som du kan bygga vidare på när Divi Builder är aktiverad. Alternativet \"Standard\" låter dig använda standardlayouten för WooCommerce-sidor.

en: a path starting with /, or
sv: en sökväg som börjar med /, eller

en: an anchor (#...), or
sv: ett ankare (#...), eller

en: bottom
sv: botten

en: by
sv: av

en: by
sv: av

en: by %s
sv: av %s

en: center
sv: centrera

en: close Modal
sv: stäng modal

en: color
sv: färg

en: colors
sv: färger

en: comments
sv: kommentarer

en: contains
sv: innehåller

en: cookie
sv: kaka

en: cookie with
sv: kaka med

en: css var
sv: CSS-variabel

en: custom field
sv: anpassat fält

en: default
sv: standard

en: delay
sv: fördröjning

en: does not contain
sv: innehåller inte

en: does not equal
sv: är inte samma

en: e.g., 3n+1
sv: t.ex. 3n+1

en: elect a widget-area that you would like to display. You can create new widget areas within the Appearances > Widgets tab.
sv: Välj ett widgetområde som du vill visa. Du kan skapa nya widgetområden under Utseende > Widgets.

en: enter a %s
sv: ange en %s

en: equals
sv: är samma

en: fonts
sv: typsnitt

en: gradient
sv: toning

en: gradients
sv: toningar

en: has been added to cart.
sv: har lagts till i varukorgen.

en: has no value
sv: har inget värde

en: http(s):// or www., or
sv: http(s):// eller www., eller

en: image
sv: bild

en: images
sv: bilder

en: invalid payment method
sv: ogiltig betalningsmetod

en: is any value
sv: är vilket värde som helst

en: is empty
sv: är tom

en: is equal to
sv: är lika med

en: is greater than
sv: är större än

en: is less than
sv: är mindre än

en: is not empty
sv: är inte tom

en: is not equal to
sv: är inte lika med

en: left
sv: vänster

en: links
sv: länkar

[ctx: number of comments]
en: %s Comment | %s Comments
sv[0]: %s Kommentar
sv[1]: %s Kommentarer

en: numbers
sv: tal

en: product is in stock
sv: produkten finns i lager

en: product is out of stock
sv: produkten är slut i lager

en: reCAPTCHA v3 returns a score between 0 and 1 where 1 is very likely a good interaction, and 0 is very likely a bot. With this setting you can choose the minimum score that should be considered a good interaction.
sv: reCAPTCHA v3 returnerar en poäng mellan 0 och 1 där 1 mycket troligt är en bra interaktion och 0 är mycket troligt en bot. Med den här inställningen kan du välja den lägsta poäng som ska anses vara en bra interaktion.

en: read more
sv: läs mer

en: read more...
sv: läs mer...

en: right
sv: höger

en: select a %s
sv: välj en %s

en: string
sv: sträng

en: tel:, mailto:, or another supported custom scheme.
sv: tel:, mailto: eller ett annat anpassat schema som stöds.

en: terms data cannot be empty.
sv: termdata kan inte vara tomma.

en: times
sv: gånger

en: to clear your search filters.
sv: för att rensa dina sökfilter.

en: top
sv: topp

en: upload an %s
sv: ladda upp en %s

en: url
sv: URL

en: value
sv: värde

en: {{entity}} Offset
sv: {{entity}} Förskjutning

en: {{entity}} Per Page
sv: {{entity}} Per Sida

en: « Older Entries
sv: « Äldre Inlägg
