Divi - en to uk translation catalogue (4998 entries)

en: %1$s %2$s Layout
uk: Макет %1$s %2$s

en: %1$s Alternating Background Color
uk: %1$s Змінний колір фону

en: %1$s Archive Page
uk: Сторінка Архіву %1$s

en: %1$s Attributes
uk: Атрибути %1$s

en: %1$s Author
uk: Автор %1$s

en: %1$s Background
uk: %1$s Фон

en: %1$s Background Color
uk: %1$s Колір фону

en: %1$s Border Color
uk: %1$s колір кордону

en: %1$s Border Radius
uk: %1$s межі радіусу

en: %1$s Border Width
uk: %1$s ширину кордону

en: %1$s Box Shadow
uk: %1$s Блок "Тінь"

en: %1$s Categories
uk: Категорії %1$s

en: %1$s Comment Count
uk: Кількість Коментарів %1$s

en: %1$s Excerpt
uk: Уривок %1$s

en: %1$s Focus Background Color
uk: %1$s Колір фону фокусу

en: %1$s Focus Text Color
uk: %1$s Колір тексту фокусу

en: %1$s Font
uk: %1$s Шрифт

en: %1$s Icon
uk: %1$s ікона

en: %1$s Icon Color
uk: %1$s ікона Колір

en: %1$s Icon Placement
uk: %1$s ікона розміщення

en: %1$s Letter Spacing
uk: %1$s Відстань між Літерами

en: %1$s Line Height
uk: %1$s Інтервал між Рядками

en: %1$s Link
uk: Посилання %1$s

en: %1$s Modified Date
uk: Дата Зміни %1$s

en: %1$s Name
uk: Назва %1$s

en: %1$s Publish Date
uk: Дата Публікації %1$s

en: %1$s Relationship
uk: Стосунки %1$s

en: %1$s Tags
uk: Теги %1$s

en: %1$s Text Alignment
uk: %1$s Вирівнювання тексту

en: %1$s Text Color
uk: %1$s Колір Тексту

en: %1$s Text Size
uk: %1$s Розмір тексту

en: %1$s Title
uk: Заголовок %1$s

en: %1$s in Specific %2$s
uk: %1$s У Конкретному %2$s

en: %1$s review for %2$s | %1$s reviews for %2$s
uk[0]: %1$s відгук про %2$s
uk[1]: %1$s відгуків про %2$s

en: %1$s with Specific %2$s
uk: %1$s З Конкретним %2$s

en: %1$s/Archive Title
uk: Заголовок %1$s/Архіву

en: %1$s: The value may not be greater than %2$d characters.
uk: %1$s: Значення не може перевищувати %2$d символів.

en: %1$s: The value must be at least %2$d characters.
uk: %1$s: Значення має містити щонайменше %2$d символів.

en: %1s %2s Alignment
uk: Вирівнювання %1s %2s

en: %1s Margin
uk: Зовнішній Відступ %1s

en: %1s Padding
uk: Внутрішній Відступ %1s

en: %2$s estimated time remaining: %1$dmin
uk: Орієнтовний час до завершення %2$s: %1$d хв

en: %d image From Unsplash
uk: Зображення %d З Unsplash

en: %d selected
uk: Вибрано: %d

en: %d unsupported file skipped.
uk: Пропущено непідтримуваний файл: %d.

en: %s Admin Label
uk: Адмін-Мітка %s

en: %s Alignment
uk: Вирівнювання %s

en: %s Animation Delay
uk: Затримка Анімації %s

en: %s Animation Direction
uk: Напрямок Анімації %s

en: %s Animation Duration
uk: Тривалість Анімації %s

en: %s Animation Intensity
uk: Інтенсивність Анімації %s

en: %s Animation Repeat
uk: Повтор Анімації %s

en: %s Animation Speed Curve
uk: Крива Швидкості Анімації %s

en: %s Animation Starting Opacity
uk: Початкова Непрозорість Анімації %s

en: %s Animation Style
uk: Стиль Анімації %s

en: %s Background
uk: Фон %s

en: %s Background Color
uk: Колір Фону %s

en: %s Background Gradient
uk: Фоновий Градієнт %s

en: %s Background Image
uk: %s Фонове Зображення

en: %s Background Mask
uk: %s Фонова Маска

en: %s Background Pattern
uk: %s Фоновий Візерунок

en: %s Background Video Height
uk: %s Висота Фонового Відео

en: %s Background Video MP4
uk: %s MP4 Фонового Відео

en: %s Background Video Webm
uk: %s Webm Фонового Відео

en: %s Background Video Width
uk: %s Ширина Фонового Відео

en: %s Blend
uk: %s Змішування

en: %s Blur
uk: %s Розмиття

en: %s Border Color
uk: %s Колір Межі

en: %s Border Radius
uk: %s Радіус Межі

en: %s Border Style
uk: %s Стиль Межі

en: %s Border Styles
uk: %s Стилі Межі

en: %s Border Weight
uk: Товщина Рамки %s

en: %s Border Width
uk: %s Товщина Межі

en: %s Bottom Sticky Limit
uk: Нижня Межа Закріплення %s

en: %s Box Shadow
uk: Тінь Блоку %s

en: %s Box Shadow Blur Strength
uk: %s Розмиття Тіні Блоку

en: %s Box Shadow Horizontal Position
uk: %s Горизонтальна Позиція Тіні Блоку

en: %s Box Shadow Position
uk: %s Позиція Тіні Блоку

en: %s Box Shadow Spread Strength
uk: %s Розтягування Тіні Блоку

en: %s Box Shadow Vertical Position
uk: %s Вертикальна Позиція Тіні Блоку

en: %s Breakpoint
uk: Точка Перелому %s

en: %s Brightness
uk: %s Яскравість

en: %s Button
uk: Кнопка %s

en: %s CSS Class
uk: CSS Клас %s

en: %s CSS ID
uk: CSS ID %s

en: %s Color
uk: Колір %s

en: %s Conditions
uk: Умови %s

en: %s Contrast
uk: %s Контрастність

en: %s Custom CSS
uk: Власний CSS %s

en: %s Default Preset
uk: Пресет За Замовчуванням %s

en: %s Disable on
uk: %s Вимкнути На

en: %s Element Label
uk: Мітка Елемента %s

en: %s Fill Type
uk: Тип Заливки %s

en: %s Font
uk: %s Шрифт

en: %s Font Size
uk: Розмір Шрифту %s

en: %s Font Style
uk: %s Стиль Шрифту

en: %s Font Weight
uk: %s Товщина Шрифту

en: %s Gradient Fill
uk: Градієнтна Заливка %s

en: %s Heading Level
uk: %s Рівень Заголовка

en: %s Height
uk: Висота %s

en: %s Horizontal Offset
uk: Горизонтальний Зсув %s

en: %s Horizontal Overflow
uk: Горизонтальне Переповнення %s

en: %s Hue
uk: %s Відтінок

en: %s ID & Classes
uk: ID І Класи %s

en: %s Icon
uk: %s Значок

en: %s Icon Color
uk: %s Колір Значка

en: %s Icon Placement
uk: %s Розташування Значка

en: %s Image Fill
uk: Заливка Зображенням %s

en: %s Interactions
uk: Взаємодії %s

en: %s Invert
uk: %s Інвертувати

en: %s Item Indent
uk: Відступ Елемента %s

en: %s Letter Spacing
uk: %s Міжлітерний Інтервал

en: %s Line Color
uk: %s Колір Лінії

en: %s Line Height
uk: %s Міжрядковий Інтервал

en: %s Line Style
uk: %s Стиль Лінії

en: %s Link
uk: Посилання %s

en: %s Link Target
uk: Ціль Посилання %s

en: %s Link URL
uk: Посилання %s URL

en: %s Margin
uk: Зовнішні Відступи %s

en: %s Mask Aspect Ratio
uk: %s Співвідношення Сторін Маски

en: %s Mask Blend Mode
uk: %s Режим Накладання Маски

en: %s Mask Color
uk: %s Колір Маски

en: %s Mask Height
uk: %s Висота Маски

en: %s Mask Horizontal Offset
uk: %s Горизонтальне Зміщення Маски

en: %s Mask Position
uk: %s Позиція Маски

en: %s Mask Size
uk: %s Розмір Маски

en: %s Mask Transform
uk: %s Трансформація Маски

en: %s Mask Vertical Offset
uk: %s Вертикальне Зміщення Маски

en: %s Mask Width
uk: %s Ширина Маски

en: %s Max Height
uk: Макс. Висота %s

en: %s Max Width
uk: Макс. Ширина %s

en: %s Min Height
uk: Мін. Висота %s

en: %s Module
uk: Модуль %s

en: %s Motion Effect Trigger
uk: Тригер Ефекту Руху %s

en: %s Name
uk: Назва %s

en: %s Not Supported
uk: Не Підтримується %s

en: %s Offset From Surrounding Sticky Elements
uk: Зміщення Від Сусідніх Закріплених Елементів %s

en: %s Offset Origin
uk: Початок Відліку Зсуву %s

en: %s Opacity
uk: %s Непрозорість

en: %s Padding
uk: Внутрішні Відступи %s

en: %s Parallax Method
uk: %s Метод Паралакса

en: %s Pattern Blend Mode
uk: %s Режим Накладання Візерунка

en: %s Pattern Color
uk: %s Колір Візерунка

en: %s Pattern Height
uk: %s Висота Візерунка

en: %s Pattern Horizontal Offset
uk: %s Горизонтальне Зміщення Візерунка

en: %s Pattern Repeat
uk: %s Повторення Візерунка

en: %s Pattern Repeat Origin
uk: %s Початок Повторення Візерунка

en: %s Pattern Size
uk: %s Розмір Візерунка

en: %s Pattern Transform
uk: %s Трансформація Візерунка

en: %s Pattern Vertical Offset
uk: %s Вертикальне Зміщення Візерунка

en: %s Pattern Width
uk: %s Ширина Візерунка

en: %s Placeholder Text
uk: Текст Заповнювача %s

en: %s Position
uk: Позиція %s

en: %s Preset
uk: Попередні налаштування %s

en: %s Preset 1
uk: %s Пресет 1

en: %s Presets
uk: %s Попередні налаштування

en: %s Relationship
uk: Зв’язок %s

en: %s Saturate
uk: %s Насиченість

en: %s Scroll Effects
uk: Ефекти Прокручування %s

en: %s Scroll Transform Effects
uk: Ефекти Трансформації Під Час Прокручування %s

en: %s Sepia
uk: %s Сепія

en: %s Settings
uk: %s налаштування

en: %s Shadow Color
uk: %s Колір Тіні

en: %s Size
uk: Розмір %s

en: %s State
uk: Стан %s

en: %s Sticky Bottom Offset
uk: Нижнє Зміщення Закріплення %s

en: %s Sticky Position
uk: Позиція Закріплення %s

en: %s Sticky Top Offset
uk: Верхнє Зміщення Закріплення %s

en: %s Stroke Color
uk: Колір Обведення %s

en: %s Stroke Width
uk: Ширина Обведення %s

en: %s Style
uk: Стиль %s

en: %s Style Position
uk: %s Позиція Стилю

en: %s Style Type
uk: %s Тип Стилю

en: %s Text
uk: Текст %s

en: %s Text Alignment
uk: %s Вирівнювання Тексту

en: %s Text Color
uk: %s Колір Тексту

en: %s Text Shadow
uk: Тінь Тексту %s

en: %s Text Shadow Blur Strength
uk: Розмиття Тіні Тексту %s

en: %s Text Shadow Color
uk: Колір Тіні Тексту %s

en: %s Text Shadow Horizontal Length
uk: Горизонтальна Довжина Тіні Тексту %s

en: %s Text Shadow Vertical Length
uk: Вертикальна Довжина Тіні Тексту %s

en: %s Text Size
uk: %s Розмір Тексту

en: %s Toggle Mask
uk: %s Перемикач Маски

en: %s Toggle Pattern
uk: %s Перемикач Візерунка

en: %s Top Sticky Limit
uk: Верхня Межа Закріплення %s

en: %s Transforms
uk: Трансформації %s

en: %s Transition
uk: Перехід %s

en: %s Transition Default and Sticky Styles
uk: Перехід Між Стандартними Та Закріпленими Стилями %s

en: %s Transition Delay
uk: Затримка Переходу %s

en: %s Transition Duration
uk: Тривалість Переходу %s

en: %s Transition Speed Curve
uk: Крива Швидкості Переходу %s

en: %s Use Parallax Effect
uk: %s Використовувати Ефект Паралакса

en: %s Vertical Offset
uk: Вертикальний Зсув %s

en: %s Vertical Overflow
uk: Вертикальне Переповнення %s

en: %s Visibility
uk: Видимість %s

en: %s Weight
uk: Товщина %s

en: %s Width
uk: Ширина %s

en: %s Z Index
uk: Z-Індекс %s

en: %s are given a border to separate them from normal text. Pick a color to use for that border.
uk: Для %s додається рамка, щоб відокремити їх від звичайного тексту. Виберіть колір для цієї рамки.

en: %s are given a border to separate them from normal text. You can increase or decrease the size of that border using this setting.
uk: Для %s додається рамка, щоб відокремити їх від звичайного тексту. Ви можете збільшити або зменшити товщину цієї рамки за допомогою цього налаштування.

en: %s by %s
uk: %s від %s

en: %s quantity
uk: Кількість: %s

en: %s result
uk: Результат %s

en: %s: The field is required.
uk: %s: Поле є обов’язковим.

en: %s: The selected value is invalid.
uk: %s: Вибране значення недійсне.

en: %s: The selected value is not exist.
uk: %s: Вибраного значення не існує.

en: %s: The value may only contain letters and numbers.
uk: %s: Значення може містити лише літери та цифри.

en: %s: The value may only contain letters.
uk: %s: Значення може містити лише літери.

en: %s: The value may only contain numbers.
uk: %s: Значення може містити лише цифри.

en: %s: The value must be a valid email address.
uk: %s: Значення має бути дійсною адресою електронної пошти.

en: &laquo; Older Entries
uk: &laquo; Попередні Записи

en: (Copy)
uk: (Копія)

en: (estimated for %s)
uk: (орієнтовно для %s)

en: + Add Larger Variable
uk: + Додати Більшу Змінну

en: + Add Smaller Variable
uk: + Додати Меншу Змінну

en: + Select Category, Tags, ...
uk: + Вибрати Категорію, Теги, ...

en: + Select posts
uk: + Вибрати записи

en: , Reset after
uk: , Скинути після

en: - Remove Largest Variable
uk: - Видалити Найбільшу Змінну

en: - Remove Smallest Variable
uk: - Видалити Найменшу Змінну

en: 0 Comments
uk: 0 Коментарів

en: 0 comments
uk: 0 коментарів

en: 0 items
uk: 0 предметів

en: 1 Column
uk: 1 Колонка

en: 1 Comment
uk: 1 Коментар

en: 1 comment
uk: 1 коментар

en: 1rem Equals (px)
uk: 1rem Дорівнює (px)

en: 2 Column
uk: 2 колонка

en: 2 Columns
uk: 2 Колонки

en: 3 Columns
uk: 3 Колонки

en: 3D Diamonds
uk: 3D діаманти

en: 4 Columns
uk: 4 Колонки

en: 404 Error Page
uk: Сторінка Помилки 404

en: 404 Not Found
uk: 404 Не Знайдено

en: 404 Page
uk: Сторінка 404

en: 404 error pages do not have editable page settings.
uk: Сторінки помилки 404 не мають редагованих налаштувань сторінки.

en: 5 Columns
uk: 5 Колонок

en: 6 Aug, 1999 (j M, Y)
uk: 6 серп., 1999 (j M, Y)

en: 6 Columns
uk: 6 Колонок

en: <p class="description">Select a menu that should be used in the module. <a href="%s" target="_blank">Click here to create new menu</a>.</p>
uk: <p class="description">Виберіть меню, яке слід використовувати в модулі. <a href="%s" target="_blank">Натисніть тут, щоб створити нове меню</a>.</p>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
uk: <span class="meta-nav">&larr;</span> Старіші Коментарі

en: <strong>Woo Billing Address Module</strong> and <strong>Woo Shipping Address Module</strong> must be added to this page to allow users to submit orders.
uk: На цю сторінку потрібно додати <strong>Woo Billing Address Module</strong> і <strong>Woo Shipping Address Module</strong>, щоб користувачі могли надсилати замовлення.

en: <strong>Woo Billing Address Module</strong> must be added to this page to allow users to submit orders.
uk: На цю сторінку потрібно додати <strong>Woo Billing Address Module</strong>, щоб користувачі могли надсилати замовлення.

en: A Module
uk: Модуль

en: A Post Content module is required in order to add unique content within the Theme Builder template. Once a Post Content module has been added to the template, you will be able to add unique post content within that area for each post using the template.
uk: Щоб додати унікальний вміст у шаблоні Theme Builder, потрібен модуль «Вміст запису». Після додавання модуля «Вміст запису» до шаблону ви зможете додавати унікальний вміст запису в цій області для кожного запису за допомогою шаблону.

en: A Row
uk: Рядок

en: A Section
uk: Розділ

en: A Specific URL Parameter
uk: Конкретний параметр URL-адреси

en: A backup exists for the Theme Builder that is newer than the version you are currently viewing. This backup was captured during your previous editing session, but you never saved it. Would you like to restore this backup and continue editing where you left off?
uk: Для Theme Builder існує резервна копія, новіша за версію, яку ви зараз переглядаєте. Цю резервну копію було створено під час попереднього сеансу редагування, але ви її так і не зберегли. Бажаєте відновити цю резервну копію та продовжити редагування з місця, на якому зупинилися?

en: A global color can't equal itself
uk: Глобальний колір не може дорівнювати самому собі

en: A menu item cannot be its own parent.
uk: Елемент меню не може бути батьківським сам для себе.

en: A name to associate with the account when displayed in the account select field.
uk: Ім’я, яке пов’язується з обліковим записом, коли воно відображається в полі вибору облікового запису.

en: A valid URL should start with
uk: Дійсний URL має починатися з

en: ACF Groups
uk: Групи ACF

en: AI Agent
uk: AI-агент

en: AI Image
uk: Зображення ШІ

en: AI Quick Action
uk: Швидка Дія ШІ

en: Above
uk: Вище

en: Above Title
uk: Верхній Заголовок

en: Absolute
uk: Абсолютна

en: Accent Color
uk: Акцентний Колір

en: Acceptance Message
uk: Повідомлення Прийняття

en: Access Token
uk: Токен доступу

en: Accordion
uk: Акордеон

en: Accordion Item
uk: Елемент Акордеона

en: Accordion Items
uk: Елементи Акордеона

en: Accordions
uk: Акордеони

en: Account
uk: Обліковий Запис

en: Account Link URL
uk: URL-адреса посилання на обліковий запис

en: Account Name
uk: Ім'я Облікового Запису

en: Action
uk: Секція

en: Action Icons On Hover
uk: Значки Дій При Наведенні

en: Actions
uk: Дії

en: Activate Preset
uk: Активувати попередні налаштування

en: Active
uk: Активний

en: Active Groups
uk: Активні Групи

en: Active Link Color
uk: Колір Активної Силки

en: Active Menu Link
uk: Активне посилання меню

en: Active Portfolio Filter
uk: Активний Фільтр Портфоліо

en: Active Tab
uk: Активна Вкладка

en: Active Tab Background Color
uk: Колір Фону Активної Вкладки

en: Active Tab Text
uk: Текст Активної Вкладки

en: Active Tab Text Color
uk: Колір тексту активної вкладки

en: Actual Size
uk: Житлова Площа

en: Add
uk: Додати

en: Add %s
uk: Додати %s

en: Add API Key
uk: Додати Ключ API

en: Add Attribute
uk: Додати Атрибут

en: Add Audio
uk: Додати Аудіо

en: Add Background Color
uk: Колір фону

en: Add Background Gradient
uk: Фоновий градієнт

en: Add Background Image
uk: Фонове Зображення

en: Add Background Mask
uk: Додати фонову маску

en: Add Background Pattern
uk: Додати фоновий візерунок

en: Add Background Video
uk: Встановити Відео Фоном

en: Add Canvas
uk: Додати Полотно

en: Add Checkbox
uk: Додати Прапорець

en: Add Column
uk: Додати Колонку

en: Add Condition
uk: Додати умову

en: Add Cookie
uk: Додати Cookie

en: Add Custom Body
uk: Додати Користувацький Основний Вміст

en: Add Custom Footer
uk: Додати Користувацький Футер

en: Add Custom Header
uk: Додати Користувацький Хедер

en: Add Element
uk: Додати Елемент

en: Add Element Above
uk: Додати Елемент Вище

en: Add Element Below
uk: Додати Елемент Нижче

en: Add Element Inside
uk: Додати Елемент Усередині

en: Add From Library
uk: Додати З Бібліотеки

en: Add From Sets Library
uk: Додати З Бібліотеки Наборів

en: Add Fullwidth Section
uk: Додати Розділ На Повну Ширину

en: Add Gallery Images
uk: Зображення Галереї

en: Add Global Body
uk: Додати Глобальний Основний Вміст

en: Add Global Color
uk: Додати глобальний колір

en: Add Global Font
uk: Додати Глобальний Шрифт

en: Add Global Footer
uk: Додати Глобальний Футер

en: Add Global Gradient
uk: Додати глобальний градієнт

en: Add Global Header
uk: Додати Глобальний Хедер

en: Add Global Image
uk: Додати Глобальне Зображення

en: Add Global Link
uk: Додати Глобальне Посилання

en: Add Global Number
uk: Додати Глобальне Число

en: Add Global Text
uk: Додати Глобальний Текст

en: Add Gradient
uk: Додати градієнт

en: Add Grid Offset Rule
uk: Додати Правило Зміщення Сітки

en: Add Image
uk: Зображення

en: Add Interaction
uk: Додати Взаємодію

en: Add Layout
uk: Додати Макет

en: Add Media
uk: Додати медіа

en: Add Meta Query
uk: Додати Мета-Запит

en: Add Module
uk: Додати Модуль

en: Add New
uk: Додати Нове

en: Add New %s
uk: Додати Новий %s

en: Add New %s Or Row
uk: Додати Новий %s Або Рядок

en: Add New Body Template
uk: Додати Новий Шаблон Основного Вмісту

en: Add New Footer Template
uk: Додати Новий Шаблон Футера

en: Add New Fullwidth Row
uk: Додати Новий Рядок На Повну Ширину

en: Add New Global Canvas
uk: Додати Нове Глобальне Полотно

en: Add New Header Template
uk: Додати Новий Шаблон Хедера

en: Add New Item
uk: Додати Новий Елемент

en: Add New Module
uk: Додати новий модуль

en: Add New Module Or Row
uk: Додати Новий Модуль Або Рядок

en: Add New Preset
uk: Додати новий пресет

en: Add New Row
uk: Додати новий рядок

en: Add New Section
uk: Додати нову секцію

en: Add New Template
uk: Додати Новий Шаблон

en: Add New Theme Builder
uk: Додати Новий Theme Builder

en: Add New Theme Builder Item
uk: Додати Новий Елемент Theme Builder

en: Add Page
uk: Додати Сторінку

en: Add Placeholder Content To New Modules
uk: Додати вміст заповнювача до нових модулів

en: Add Preset
uk: Додати Пресет

en: Add Radio
uk: Додати Перемикач

en: Add Regular Section
uk: Додати Звичайний Розділ

en: Add SVG
uk: Додати SVG

en: Add Specialty Section
uk: Додати Особливий Розділ

en: Add To Category
uk: Додати До Категорії

en: Add To Tags
uk: Додати До Тегів

en: Add Variables To My Site
uk: Додати Змінні На Мій Сайт

en: Add Video
uk: Відео

en: Add a review
uk: Додати відгук

en: Add and position gradient stops for text fill.
uk: Додайте та розташуйте точки градієнта для заливки тексту.

en: Add custom HTML after the element wrapper.
uk: Додайте власний HTML після обгортки елемента.

en: Add custom HTML before the element wrapper.
uk: Додайте власний HTML перед обгорткою елемента.

en: Add from Library
uk: Додати З Бібліотеки

en: Add to %1$s Library
uk: Додати До Бібліотеки %1$s

en: Add to Categories
uk: Додати до Категорій

en: Add to Library
uk: Додати До Бібліотеки

en: Add to Tags
uk: Додати до Тегів

en: Add two or more color stops to your gradient background. Each stop can be dragged to any position on the gradient bar. From each color stop to the next the color is interpolated into a smooth gradient.
uk: Додайте дві або більше кольорових зупинок до градієнтного фону. Кожну зупинку можна перетягнути в будь-яку позицію на панелі градієнта. Від кожної колірної зупинки до наступної колір інтерполюється в плавний градієнт.

en: Add two or more color stops to your gradient. Drag each stop to position it on the gradient bar.
uk: Додайте до градієнта два або більше контрольних кольорів. Перетягніть кожну точку, щоб розмістити її на панелі градієнта.

en: Add/Delete Item
uk: Додати/Видалити Елемент

en: Added %s
uk: Додано %s

en: Added Column
uk: Додано Колонку

en: Added Flex Column
uk: Додано Гнучку Колонку

en: Added Flex Grid
uk: Додано Гнучку Сітку

en: Added Group Preset
uk: Додано Пресет Групи

en: Added Module Preset
uk: Додано Пресет Модуля

en: Added Row
uk: Додано Ряд

en: Added Specialty Section
uk: Додано Спеціальний Розділ

en: Added template
uk: Шаблон Додано

en: Adding color variables will update your website's existing base colors (primary, secondary, heading, body and link), as well as any existing duplicate color swatches.
uk: Додавання колірних змінних оновить наявні базові кольори вашого сайту (основний, вторинний, заголовків, основного тексту та посилань), а також будь-які наявні дубльовані зразки кольорів.

en: Additional Information
uk: Додаткова Інформація

en: Additional information
uk: Додаткова інформація

en: Address Line 2
uk: Рядок адреси 2

en: Adjust how sensitive the mirror movement is to mouse position
uk: Налаштуйте, наскільки чутливим є дзеркальний рух до позиції миші

en: Adjust the background style of the button by customizing the background color, gradient, and image.
uk: Налаштуйте стиль фону кнопки, налаштувавши колір фону, градієнт і зображення.

en: Adjust the background style of this element by customizing the background color, gradient, image, video, pattern and mask.
uk: Налаштуйте стиль фону цього елемента, налаштувавши колір фону, градієнт, зображення, відео, візерунок і маску.

en: Adjust the height of the featured image.
uk: Налаштуйте висоту пропонованого зображення.

en: Adjust the horizontal spacing between child elements. This gap applies between columns in both flex and grid layouts.
uk: Налаштуйте горизонтальну відстань між дочірніми елементами. Цей проміжок застосовується між стовпцями як у flex-, так і в grid-макетах.

en: Adjust the max height of the featured image.
uk: Налаштуйте максимальну висоту пропонованого зображення.

en: Adjust the max width of the featured image.
uk: Налаштуйте максимальну ширину пропонованого зображення.

en: Adjust the size of the carousel arrows.
uk: Налаштуйте розмір стрілок каруселі.

en: Adjust the size of the dot navigation.
uk: Налаштуйте розмір точкової навігації.

en: Adjust the spacing between each column in this row.
uk: Налаштувати відстань між колонками в цьому рядку.

en: Adjust the vertical spacing between child elements. This gap applies between rows in both flex and grid layouts.
uk: Налаштуйте вертикальний інтервал між дочірніми елементами. Цей проміжок застосовується між рядками як у flex-, так і в grid-макетах.

en: Adjust the width of the content within the blurb.
uk: Налаштуйте ширину вмісту в межах відтворення.

en: Adjust the width of the featured image.
uk: Налаштуйте ширину пропонованого зображення.

en: Adjusting the grayscale filter will allow you to change the color saturation of the map.
uk: Налаштування фільтра сірого кольору дозволить вам змінити насиченість кольорів на карті.

en: Admin Label
uk: Примітка Адміністратора

en: Administrator
uk: Адміністратор

en: Advanced
uk: Розширені

en: Advanced Settings
uk: Розширені Налаштування

en: After
uk: Після

en: After Every 10th Action
uk: Після кожного 10-го дії

en: After Every 20th Action
uk: Після кожного 20 акції

en: After Every 30th Action
uk: Після кожних 30 дій

en: After Every 40th Action
uk: Після кожного 40-го дії

en: After Every Action
uk: Після кожної дії

en: After Image
uk: Зображення «Після»

en: After Label
uk: Мітка «Після»

en: After Number of Times
uk: Після кількості разів

en: Album
uk: Альбом

en: Alert
uk: Сповіщення

en: Align Columns
uk: Вирівняти Колонки

en: Align Content
uk: Вирівняти Вміст

en: Align Items
uk: Вирівняти Елементи

en: Align Self
uk: Вирівнювання Елемента

en: Align grid items within their cells horizontally. Controls how items are positioned along the inline (row) axis within their grid area, offering options like start, center, end, and stretch.
uk: Вирівнюйте елементи сітки в межах їхніх комірок по горизонталі. Керує тим, як елементи розташовуються вздовж вбудованої (рядкової) осі в межах їхньої області сітки, пропонуючи параметри на кшталт початку, центру, кінця та розтягування.

en: Align image to the left, right or center.
uk: Вирівняти зображення ліворуч, праворуч або по центру.

en: Align the %1$s to the left, right, center or justify.
uk: Вирівняйте %1$s ліворуч, праворуч, по центру або обґрунтуйте.

en: Align the %s to the left, right, center or justify.
uk: Вирівняйте %s ліворуч, праворуч, по центру або за шириною.

en: Align the module to the left, right or center.
uk: Вирівняйте модуль ліворуч, праворуч або по центру.

en: Align this item within its grid cell horizontally.
uk: Вирівняйте цей елемент по горизонталі в межах його комірки сітки.

en: Align this item within its grid cell vertically.
uk: Вирівняйте цей елемент по вертикалі в межах його комірки сітки.

en: Align to the left, right, center or justify.
uk: Вирівняйте ліворуч, праворуч, по центру або за шириною.

en: Align you button to the left, right or center of the module.
uk: Вирівняйте кнопку ліворуч, праворуч або по центру в модулі.

en: Align your button to the left, right or center of the module.
uk: Вирівняйте кнопку ліворуч, праворуч або по центру модуля.

en: Alignment
uk: Вирівнювання

en: All
uk: Усі

en: All
uk: Усі

en: All %1$s
uk: Усі %1$s

en: All %1$s Pages
uk: Усі Сторінки %1$s

en: All Archive Pages
uk: Усі Сторінки Архіву

en: All Attributes
uk: Усі Атрибути

en: All Author Pages
uk: Усі Сторінки Авторів

en: All Body Templates
uk: Усі Шаблони Основного Вмісту

en: All Borders
uk: Усі Межі

en: All Categories
uk: Всі рубрики

en: All Containers
uk: Усі Контейнери

en: All Date Pages
uk: Усі Сторінки За Датою

en: All Day
uk: Весь день

en: All Divi users can store up to %s items to their Divi Cloud for free. To save more items to your cloud and unlock unlimited storage, upgrade your Divi Cloud membership today. If you build Divi websites for a living, Divi Cloud is an awesome add-on and an amazing time saver. You are going to love it!
uk: Усі користувачі Divi можуть безкоштовно зберігати до %s елементів у своєму Divi Cloud. Щоб зберігати більше елементів у хмарі та отримати необмежене сховище, оновіть членство Divi Cloud уже сьогодні. Якщо ви заробляєте на життя створенням сайтів на Divi, Divi Cloud — чудове доповнення та значна економія часу. Вам це сподобається!

en: All Elements
uk: Усі Елементи

en: All Footer Templates
uk: Усі Шаблони Футера

en: All Header Templates
uk: Усі Шаблони Хедера

en: All Modified Fields
uk: Усі Змінені Поля

en: All Modules
uk: Всі модулі

en: All Option Groups
uk: Усі Групи Опцій

en: All Presets
uk: Усі Пресети

en: All Templates
uk: Усі Шаблони

en: All Theme Builder Items
uk: Усі Елементи Theme Builder

en: All Theme Builders
uk: Усі Theme Builders

en: All Variables
uk: Усі Змінні

en: All available options selected
uk: Усі доступні параметри вибрано

en: All content created in the Divi Builder will be lost. Previous content will be restored. Do you wish to proceed?
uk: Увесь вміст, створений у Divi Builder, буде втрачено. Попередній вміст буде відновлено. Бажаєте продовжити?

en: All of your current page content will be lost. Do you wish to proceed?
uk: Увесь вміст цієї сторінки втратиться. Ви бажаєте продовжити?

en: All of your current role settings will be set to defaults. Do you wish to proceed?
uk: Усі поточні налаштування вашої ролі буде скинуто до стандартних. Бажаєте продовжити?

en: All options selected. Type to add custom tags.
uk: Усі параметри вибрано. Введіть, щоб додати власні теги.

en: All values must have units
uk: Усі значення мають містити одиниці виміру

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .MP4 version here.
uk: Усі відео слід завантажувати в обох форматах .MP4 .WEBM, щоб забезпечити максимальну сумісність у всіх браузерах. Завантажте сюди .MP4 версію.

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .WEBM version here.
uk: Усі відео слід завантажувати в обох форматах .MP4 .WEBM, щоб забезпечити максимальну сумісність у всіх браузерах. Завантажте версію .WEBM сюди.

en: Allow video to be paused by other players when they begin playing
uk: Дозволити призупиняти відео, коли починають програвання інші плеєри

en: Allow video to be paused while it is not in the visible area.
uk: Дозволити призупиняти відео, коли починають програвання інші плеєри

en: Allowed Symbols
uk: Дозволені символи

en: Alpha Intensity
uk: Інтенсивність Альфа-Каналу

en: Alpha Suffix
uk: Суфікс Альфа-Каналу

en: Alphanumeric Only (A-Z, 0-9)
uk: Тільки букви і цифри (A-Z, 0-9)

en: Also Save All %d Modules as Individual Items
uk: Також Зберегти Всі %d Модулі як Окремі Елементи

en: Also Save All %d Rows as Individual Items
uk: Також Зберегти Всі %d Рядки як Окремі Елементи

en: Also Save All %d Sections as Individual Items
uk: Також Зберегти Всі %d Розділи як Окремі Елементи

en: Alternating
uk: Почерговий

en: An active link is the page currently being visited. You can pick a color to be applied to active links to differentiate them from other links.
uk: Активне посилання - це сторінка, яку зараз відвідують. Можна вибрати колір, який буде застосовано до активних посилань, щоб відрізнити їх від інших посилань.

en: An error has occurred while saving the Global Presets settings. Various problems can cause a save to fail, such as a lack of server resources, firewall blockages or plugin conflicts or server misconfiguration. You can try saving again by clicking Try Again, or you can download a backup of your unsaved defaults by clicking Download Backup. A backup can be helpful when contacting our Support Team.
uk: Під час збереження глобальних налаштувань сталася помилка. Різні проблеми можуть спричинити невдачу збереження, наприклад, брак ресурсів сервера, блокування брандмауера, конфлікти плагінів або неправильна конфігурація сервера. Ви можете спробувати зберегти ще раз, натиснувши Спробувати ще раз, або ви можете завантажити резервну копію незбережених налаштувань за замовчуванням, натиснувши Завантажити резервну копію. Резервна копія може бути корисною при зверненні до нашої служби підтримки.

en: An error has occurred while saving your page. Various problems can cause a save to fail, such as a lack of server resources, firewall blockages, plugin conflicts or server misconfiguration. You can try saving again by clicking Try Again, or you can download a backup of your unsaved page by clicking Download Backup. Backups can be restored using the portability system while next editing your page.
uk: Під час збереження Вашої сторінки сталася помилка. На це можуть впливати різні речі, як, наприклад, відсутність ресурсів у сервера, блокування брандмауера, конфліктність плагінів чи неправильна конфігурація сервера. Ви можете спробувати зберегти знову, натиснувши Спробувати ще раз, або ж Ви можете завантажити резервну копію своєї незбереженої сторінки, натиснувши Завантажити резервну копію. Резервні копії можуть бути завантажені шляхом використання системи портативності, поруч з вікном редагування Вашої сторінки.

en: An error occurred while processing the shortcode.
uk: Під час обробки shortcode сталася помилка.

en: An error occurred while uploading the font file. We detected that the 'fileinfo' PHP extension is not loaded in your server. Enabling the extension may help.
uk: Під час завантаження файла шрифту сталася помилка. Ми виявили, що на вашому сервері не завантажено розширення PHP 'fileinfo'. Увімкнення розширення може допомогти.

en: An introduction to the Fullwidth Menu module
uk: Вступ до модуля Fullwidth Menu

en: An introduction to the Menu module
uk: Вступ до модуля меню

en: An unknown error occurred while uploading the font file. Please try again.
uk: Під час завантаження файла шрифту сталася невідома помилка. Спробуйте ще раз.

en: Analogous
uk: Аналогова

en: And %1$s More
uk: І Ще %1$s

en: Animation
uk: Анімація

en: Animation Delay
uk: Анімація

en: Animation Direction
uk: Напрямок градієнта

en: Animation Duration
uk: Анімація

en: Animation Intensity
uk: Анімація

en: Animation Repeat
uk: Анімація

en: Animation Speed
uk: Швидкість Анімації

en: Animation Speed Curve
uk: Анімація

en: Animation Starting Opacity
uk: Анімація Початок непрозорості

en: Animation Style
uk: Анімація

en: Annually
uk: Щорічно

en: Anti-Spam Provider Account Setup Documentation
uk: Документація щодо налаштування облікового запису постачальника анти-спаму

en: Any
uk: Будь-які

en: Any %1$s Link
uk: Будь-Яке Посилання %1$s

en: Any URL Parameter
uk: Будь-який параметр URL

en: App View
uk: Вигляд Застосунку

en: Append Above
uk: Додати Зверху

en: Append Below
uk: Додати Знизу

en: Append To Main Canvas
uk: Додати До Основного Полотна

en: Apply
uk: Застосувати

en: Apply "Sticky Offset" to the nearest Sticky Element above or below this element.
uk: Застосувати «Зміщення Закріплення» до найближчого закріпленого елемента над або під цим елементом.

en: Apply Changes
uk: Застосувати Зміни

en: Apply Motion Effects To Child Elements
uk: Застосуйте ефекти руху до дочірніх елементів

en: Apply Structure Template
uk: Застосувати Шаблон Структури

en: Apply a vertical or horizontal slant to the element, stretching it in either direction.
uk: Застосуйте вертикальний або горизонтальний нахил до елемента, розтягуючи його в будь-якому напрямку.

en: Apply coupon
uk: Застосувати купон

en: Apply “Sticky Offset” to the nearest Sticky Element above or below this element
uk: Застосуйте «Sticky Offset» до найближчого липкого елемента над або під цим елементом

en: Applying the grayscale filter will change the map colors to black and white.
uk: Застосування фільтра у градаціях сірого змінить кольори карти на чорно-білий.

en: Approval Required
uk: Потрібне схвалення

en: Approve
uk: Схвалити

en: Approved.
uk: Схвалено.

en: Arch
uk: Арх

en: Archive Pages
uk: Сторінки Архіву

en: Are You Sure?
uk: Ти впевнений?

en: Are you sure you want to delete the preset "%s"? This action cannot be undone.
uk: Ви впевнені, що хочете видалити пресет "%s"? Цю дію неможливо скасувати.

en: Are you sure you want to move "%s" to the trash?
uk: Ви впевнені, що хочете перемістити "%s" у кошик?

en: Are you sure?
uk: Ви впевнені?

en: Arrow
uk: Стрілки

en: Arrow 2
uk: Стрілки

en: Arrow 3
uk: Стрілки

en: Arrow Color
uk: Стрілка кольору

en: Arrow Position
uk: Позиція Стрілок

en: Arrow Size
uk: Розмір Стрілок

en: Arrows
uk: Стрілки

en: Artist
uk: Художник

en: Artist Name
uk: Ім’я Виконавця

en: Ascending
uk: За Зростанням

en: Ask me anything about building your page.
uk: Запитайте мене про будь-що щодо створення вашої сторінки.

en: Aspect Ratio
uk: Співвідношення Сторін

en: Assign As Default
uk: Призначити Як За Замовчуванням

en: Assign Preset as Default
uk: Призначити попередні налаштування за замовчуванням

en: Assign Presets
uk: Призначити Пресети

en: Assign a unique CSS ID to the element which can be used to assign custom CSS styles from within your child theme or from within Divi's custom CSS inputs.
uk: Призначте унікальний ідентифікатор CSS елементу, який можна використовувати для призначення користувальницьких стилів CSS у межах дочірньої теми або в межах користувацьких входів CSS у Divi.

en: Assign any number of CSS Classes to the element, separated by spaces, which can be used to assign custom CSS styles from within your child theme or from within Divi's custom CSS inputs.
uk: Призначте будь-яку кількість класів CSS елементу, розділеному пропусками, які можна використовувати для призначення користувацьких стилів CSS у межах дочірньої теми або в межах користувацьких CSS-входів Divi.

en: Assigned layout to template
uk: Макет Призначено Шаблону

en: Assigned menu could not be loaded.
uk: Не вдалося завантажити призначене меню.

en: Asymmetric
uk: Асиметричний

en: Asymmetric 2
uk: Асиметричний 2

en: Asymmetric 3
uk: Асиметричний 3

en: Asymmetric 4
uk: Асиметрична 4

en: At least one field to update is required.
uk: Потрібне щонайменше одне поле для оновлення.

en: Attribute
uk: Атрибут

en: Attribute Body
uk: Тіло атрибута

en: Attribute Name
uk: Назва Атрибута

en: Attribute Row
uk: Рядок атрибутів

en: Attribute Text
uk: Текст Атрибутів

en: Attribute Title
uk: Назва атрибута

en: Attribute Type To Extend
uk: Тип Атрибутів Для Розширення

en: Attribute Value
uk: Значення Атрибута

en: Attribute name is required.
uk: Потрібна назва атрибута.

en: Attributes
uk: Атрибути

en: Audio
uk: Аудіо

en: Audio Content
uk: Вміст Аудіо

en: Audio Cover Art
uk: Значок Аудіо

en: Audio File
uk: Аудіофайл

en: Audio Meta
uk: Метадані Аудіо

[ctx: Audio Module meta information]
en: by %1$s
uk: від %1$s

en: Audio Title
uk: Назва аудіо

en: Audios
uk: Аудіо

en: Aug 6, 1999 (M j, Y)
uk: 6 серп. 1999 (M j, Y)

en: August 06, 1999 (F d, Y)
uk: серпень 06, 1999 (F d, Y)

en: Authentication Required
uk: Потрібна Автентифікація

en: Author
uk: Автор

en: Author Archive Page
uk: Сторінка Архіву Автора

en: Author Bio
uk: Біографія Автора

en: Author Page Link
uk: Посилання На Сторінку Автора

en: Author Profile Picture
uk: Фото Профілю Автора

en: Author Text
uk: Текст Автора

en: Author Website
uk: Вебсайт Автора

en: Author details can be modified from the user profile page.
uk: Дані автора можна змінити на сторінці профілю користувача.

en: Auto
uk: Авто

en: Auto Height Rows
uk: Рядки Автоматичної Висоти

en: Auto Width Columns
uk: Колонки Автоматичної Ширини

en: Automatic Animation
uk: Автоматична Анімація

en: Automatic Animation Speed (in ms)
uk: Швидкість Автоматичної Анімації (в мілісекундах)

en: Automatic Carousel Rotation
uk: Автоматичне Обертання Каруселі

en: Automatic Carousel Rotation Speed (in ms)
uk: Швидкість Автоматичного Обертання Каруселі (у мілісекундах)

en: Automatic Rotation
uk: Автоматична Ротація

en: Automatic Rotation Speed
uk: Швидкість Автоматичної Ротації

en: Available on backorder
uk: Доступно для передзамовлення

en: Avatar
uk: Аватар

en: Average
uk: Середньо

en: Avoid reloading this Visual Builder page: a reload can discard unsaved work unless you have already exported or downloaded a backup. Closing this modal does not log you in; use Login in a new tab when you are ready.
uk: Уникайте перезавантаження цієї сторінки Visual Builder: перезавантаження може призвести до втрати незбереженої роботи, якщо ви ще не експортували або не завантажили резервну копію. Закриття цього вікна не виконує вхід; скористайтеся «Увійти» в новій вкладці, коли будете готові.

en: Back To Preset Manager
uk: Назад До Менеджера Пресетів

en: Back to parent
uk: Назад до батьківського

en: Background
uk: Фон

en: Background Color
uk: Колір фону

en: Background Gradient
uk: Фоновий градієнт

en: Background Image
uk: Фонове Зображення

en: Background Image Blend
uk: Змішати фонову картинку

en: Background Image Height
uk: Висота фонового зображення

en: Background Image Horizontal Offset
uk: Зміщення фону по горизонталі

en: Background Image Position
uk: Фонове Зображення Позиції

en: Background Image Repeat
uk: Повторити Фонову Картинку

en: Background Image Size
uk: Фонове Зображення Розмір

en: Background Image Vertical Offset
uk: Вертикальне зміщення фонового зображення

en: Background Image Width
uk: Ширина фонового зображення

en: Background Mask
uk: Фонова маска

en: Background Overlay Color
uk: Колір Фонового Оверлею

en: Background Pattern
uk: Фоновий візерунок

en: Background Preview:
uk: Попередній Перегляд Фону:

en: Background Settings
uk: Налаштування Фону

en: Background Video
uk: Фонове Відео .MP4

en: Background Video Height
uk: Висота Фонового Відео

en: Background Video MP4
uk: Фонове Відео .MP4

en: Background Video Webm
uk: Фонове Відео .WEBM

en: Background Video Width
uk: Ширина Фонового Відео

en: Background images can be blended with the background color, merging the two and creating unique effects.
uk: Фонові зображення можна змішувати з кольором тла, об'єднуючи два і створюючи унікальні ефекти.

en: Backup Exists
uk: Резервна Копія Існує

en: Backward
uk: Назад

en: Bar
uk: Бар

en: Bar Background Color
uk: Колір Фону Прямокутника

en: Bar Counter
uk: Лічильник Рядків

en: Bar Counters
uk: Гістограми

en: Base (px)
uk: База (px)

en: Base Device
uk: Базовий Пристрій

en: Base Max Size (Desktop) (px)
uk: Базовий Макс. Розмір (Комп’ютер) (px)

en: Base Max. Font Size (Desktop)
uk: Базовий Макс. Розмір Шрифту (Комп’ютер)

en: Base Min Size (Phone) (px)
uk: Базовий Мін. Розмір (Телефон) (px)

en: Base Min. Font Size (Phone)
uk: Базовий Мін. Розмір Шрифту (Телефон)

en: Base Size
uk: Базовий Розмір

en: Base desktop font size. Used as the baseline for desktop typography tokens.
uk: Базовий розмір шрифту для комп’ютера. Використовується як базове значення для типографічних токенів комп’ютера.

en: Base phone font size. Used as the baseline for phone typography tokens.
uk: Базовий розмір шрифту для телефона. Використовується як базове значення для типографічних токенів телефона.

en: Base size for Typography Scale mode.
uk: Базовий розмір для режиму Типографічна Шкала.

en: Base size for this breakpoint.
uk: Базовий розмір для цього брейкпойнта.

en: Based on
uk: На основі

en: Be the first to review &ldquo;%s&rdquo;
uk: Залиште перший відгук про &ldquo;%s&rdquo;

en: Bean
uk: квасоля

en: Before
uk: Перед

en: Before Image
uk: Зображення «До»

en: Before Label
uk: Мітка «До»

en: Before you can download Premade Layouts from the Divi Library you must authenticate your Elegant Themes subscription.
uk: Перш ніж ви зможете завантажувати Готові Макети з бібліотеки Divi, потрібно автентифікувати вашу підписку Elegant Themes.

en: Before/After Image
uk: Зображення «До/Після»

en: Before/After Images
uk: Зображення «До/Після»

en: Below
uk: Нижче

en: Below Title
uk: Нижній Заголовок

en: Below this viewport width, font sizes stay at the min. font size and do not scale.
uk: Нижче цієї ширини області перегляду розміри шрифту залишаються на мін. розмірі шрифту й не масштабуються.

en: Best Selling Products
uk: Бестселери

en: Binary
uk: Двійковий

en: Bio/Description
uk: Біо/Опис

en: Biography
uk: Біографія

en: Blades
uk: Леза

en: Blend Mode
uk: Збережений Модуль

en: Block
uk: Блок

en: Block quotes are given a border to separate them from normal text. Pick a color to use for that border.
uk: Блокових цитатах надається кордон, щоб відокремити їх від звичайного тексту. Виберіть колір, який буде використовуватися для цієї межі.

en: Block quotes are given a border to separate them from normal text. You can increase or decrease the size of that border using this setting.
uk: Блокових цитатах надається кордон, щоб відокремити їх від звичайного тексту. Ви можете збільшити або зменшити розмір цього кордону за допомогою цього параметра.

en: Blockquote
uk: Блок

en: Blockquote Border Color
uk: Колір Кордонів Активного Поля

en: Blockquote Border Weight
uk: Вага кордону блоку

en: Blog
uk: Блог

en: Blog post title
uk: Заголовок допису блогу

en: Blogs
uk: Блоги

en: Blue
uk: Синій

en: Blur
uk: Рекламка

en: Blur by this amount.
uk: Розмиття на цю суму.

en: Blurb
uk: Рекламка

en: Blurb Content
uk: Контент Анотації

en: Blurb Image
uk: Зображення над Анотацією

en: Blurb Title
uk: Заголовок Анотації

en: Body
uk: Основний Текст

en: Body (Even)
uk: Основний Текст (Парні)

en: Body Area
uk: Зона тіла

en: Body Color
uk: Колір Основного Тексту

en: Body Link
uk: Посилання на тіло

en: Body Template
uk: Шаблон Основного Вмісту

en: Body Templates
uk: Шаблони Основного Вмісту

en: Body Text
uk: Основний текст

en: Body Text (Even)
uk: Текст Основного Вмісту (Парні)

en: Body Text Color
uk: Колір Основного Тексту

en: Body: %s
uk: Основний Текст: %s

en: Bold
uk: Напівжирний текст

en: Bold 700
uk: Жирний 700

en: Border
uk: бордюр

en: Border Bottom
uk: Нижня Межа

en: Border Color
uk: Колір Кордонів

en: Border Left
uk: Ліва Межа

en: Border Radius
uk: Радіус Межі

en: Border Right
uk: Права Межа

en: Border Style
uk: Стиль Кордонів

en: Border Styles
uk: Стиль Кордонів

en: Border Top
uk: Верхня Межа

en: Border Weight
uk: Товщина Рамки

en: Border Width
uk: Ширина Кордонів

en: Borders support various different styles, each of which will change the shape of the border element.
uk: Межі підтримують різні стилі, кожен з яких змінить форму елемента кордону.

en: Bottom
uk: Внизу

en: Bottom Border Color
uk: Колір кнопки і межі

en: Bottom Border Style
uk: Стиль Кордонів

en: Bottom Border Width
uk: Ширина Кордонів

en: Bottom Center
uk: Внизу По Центру

en: Bottom Left
uk: Внизу Зліва

en: Bottom Right
uk: Праворуч Внизу

en: Bottom Sticky Limit
uk: Нижній липкий ліміт

en: Bottom To Top
uk: Знизу Вгору

en: Bottom of Element
uk: Нижня частина елемента

en: Bounce
uk: Відмови

en: Box Shadow
uk: Коробка Тінь

en: Box Shadow Blur Strength
uk: Коробка тіні розмиття сили

en: Box Shadow Horizontal Position
uk: Горизонтальна позиція "Тінь"

en: Box Shadow Position
uk: Розпочати позицію

en: Box Shadow Spread Strength
uk: Коробка Тінь поширення міцності

en: Box Shadow Vertical Position
uk: Розпочати позицію

en: Brand New
uk: Новинка

en: Breadcrumb
uk: Навігаційна Стежка

en: Breadcrumb Link
uk: Посилання Хлібних Крихт

en: Breadcrumb Wrapper
uk: Обгортка Хлібних Крихт

en: Breadcrumbs
uk: Хлібні крихти

en: Breakpoint
uk: Брейкпойнт

en: Breakpoint Enter
uk: Вхід У Точку Перелому

en: Breakpoint Exit
uk: Вихід Із Точки Перелому

en: Breakpoints
uk: Точки Перелому

en: Brightness
uk: Яскравість

en: Browse Full Collection
uk: Переглянути всю колекцію

en: Browser
uk: браузер

en: Build Custom Body
uk: Створити Користувацький Основний Вміст

en: Build Custom Footer
uk: Створити Користувацький Футер

en: Build Custom Header
uk: Створити Користувацький Хедер

en: Build From Scratch
uk: Створити з нуля

en: Build Global Body
uk: Створити Глобальний Основний Вміст

en: Build Global Footer
uk: Створити Глобальний Футер

en: Build Global Header
uk: Створити Глобальний Хедер

en: Build New Template
uk: Створити Новий Шаблон

en: Build On The Front End
uk: Будувати На Фронтенді

en: Build With AI
uk: Створення за допомогою ШІ

en: Build your page from the ground up. Don't worry, you can access our premade layouts at any time.
uk: Створіть свою сторінку з нуля. Не хвилюйтеся, ви можете будь-коли скористатися нашими готовими макетами.

en: Builder
uk: Конструктор

en: Builder Default Interaction Mode
uk: Режим Взаємодії За Замовчуванням У Конструкторі

en: Builder Default View Mode
uk: Режим перегляду за замовчуванням

en: Builder History
uk: Історія Конструктора

en: Builder Interface
uk: Інтерфейс Конструктора

en: Builder Interface Animations
uk: Анімації Інтерфейсу Конструктора

en: Builder Keyboard Shortcuts
uk: Гарячі Клавіші Конструктора

en: Builder Settings
uk: Налаштування Конструктора

en: Builder flag could not be set; post was rolled back to its previous state.
uk: Не вдалося встановити позначку конструктора; запис було повернуто до попереднього стану.

en: Bullet
uk: Пункт

en: Bullet Color
uk: Колір Точок

en: Button
uk: Кнопка

en: Button #1
uk: Кнопка #1

en: Button #1 Link URL
uk: Посилання Кнопки #1 URL

en: Button #2
uk: Кнопка #2

en: Button #2 Link URL
uk: Посилання Кнопки #2 URL

en: Button Alignment
uk: Розташування кнопок

en: Button Box Shadow
uk: Кнопка Box Shadow

en: Button Icon
uk: Значок Кнопки

en: Button Icon Color
uk: Колір Значка Кнопки

en: Button Icon Placement
uk: Розташування Значка Кнопки

en: Button One
uk: Одна Кнопка

en: Button Text
uk: Текст Кнопки

en: Button Two
uk: Дві Кнопки

en: Button and Border Color
uk: Колір кнопки і межі

en: Buttons
uk: Кнопки

en: By adjusting the ending position of the gradient, you can control how quickly or slowly each color transitions, and where the transition begins.
uk: Регулюючи кінцеву позицію градієнта, можна контролювати, як швидко або повільно кожен колірний перехід, і де починається перехід.

en: By adjusting the starting position of the gradient, you can control how quickly or slowly each color transitions, and where the transition begins.
uk: Регулюючи початкову позицію градієнта, можна контролювати, як швидко або повільно кожен колірний перехід, і де починається перехід.

en: By default, animations will only play once. If you would like to loop your animation continuously you can choose the Loop option here.
uk: За замовчуванням анімації відтворюватимуться лише один раз. Якщо ви хочете, щоб безперервно цикл анімації ви можете вибрати опцію циклу тут.

en: By default, button icons are displayed on hover. If you would like button icons to always be displayed, then you can enable this option.
uk: За замовчуванням піктограми кнопок відображаються при наведенні. Якщо ви бажаєте завжди відображати піктограми кнопок, можна ввімкнути цю опцію.

en: By default, elements will extend the full width of their parent element. If you would like to set a custom static width, you can do so using this option.
uk: За замовчуванням елементи розширюватимуть повну ширину батьківського елемента. Якщо ви хочете встановити спеціальну статичну ширину, можна скористатися цим параметром.

en: By default, your main canvas and all local canvases will be exported, along with any global canvases appended to your main canvas or targeted by your main canvas with interactivity.
uk: За замовчуванням буде експортовано ваше основне полотно та всі локальні полотна, а також усі глобальні полотна, додані до основного полотна або на які націлене основне полотно за допомогою інтерактивності.

en: By increasing the starting opacity, you can reduce or remove the fade effect that is applied to all animation styles.
uk: Збільшуючи непрозорість запуску, ви можете зменшити або видалити ефект зникання, який застосовується до всіх стилів анімації.

en: CSS Class
uk: Клас CSS

en: CSS ID & Classes
uk: CSS ID і класи

en: CSS Snippet
uk: Фрагмент CSS

en: CSS added here will target the following class: %s
uk: CSS, доданий тут, буде застосовано до такого класу: %s

en: CSS syntax error.
uk: Помилка синтаксису CSS.

en: Call
uk: Дзвінок

en: Call To Action
uk: Заклик До Дії

en: Call To Actions
uk: Заклик до дій

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Cancel Changes
uk: Скасувати Зміни

en: Cancel delete
uk: Скасувати видалення

en: Cannot create a revision of a revision
uk: Неможливо створити редакцію редакції

en: Cannot hook block to itself.
uk: Неможливо під’єднати блок до самого себе.

en: Canvas
uk: Полотно

en: Canvas Grid View
uk: Подання Сітки Полотна

en: Canvas ID is required.
uk: Потрібен ID полотна.

en: Canvas Name
uk: Назва Полотна

en: Canvas Portal
uk: Портал Канви

en: Canvas Portals
uk: Портали Канви

en: Canvas Settings
uk: Налаштування Полотна

en: Capitalize
uk: З Великої Літери

en: Captcha
uk: CAPTCHA

en: Captcha Field
uk: Поле захисного коду

en: Captcha Text
uk: Текст захисного коду

en: Caption
uk: Підпис

en: Caption Text
uk: Текст Підпису

en: Card
uk: Картка

en: Card (Even)
uk: Картка (Парні)

en: Caret
uk: Каретка

en: Carousel
uk: Карусель

en: Carousel Active Slide
uk: Активний Слайд Каруселі

en: Carousel Arrows
uk: Стрілки Каруселі

en: Carousel Container
uk: Контейнер Каруселі

en: Carousel Dots
uk: Точки Каруселі

en: Carousel Item
uk: Елемент Каруселі

en: Carousel Item Title
uk: Заголовок Елемента Каруселі

en: Carousel Item Title Text
uk: Текст Заголовка Елемента Каруселі

en: Carousel Settings
uk: Налаштування Каруселі

en: Carousel Slide
uk: Слайд Каруселі

en: Carousel Title
uk: Заголовок Каруселі

en: Carousel Track
uk: Доріжка Каруселі

en: Cart
uk: Кошик

en: Cart Contents
uk: Вміст кошика

en: Cart Quantity
uk: Кількість у кошику

en: Cart Quantity Text
uk: Текст кількості кошика

en: Cart Totals Table
uk: Таблиця підсумків кошика

en: Cart Totals Table Cell
uk: Кошик Таблиця підсумків Комірка

en: Cart Totals Table Row
uk: Рядок таблиці підсумків кошика

en: Cart totals
uk: Підсумки кошика

en: Categories
uk: Категорії

en: Categories Separator
uk: Розділювач Категорій

en: Category
uk: Категорія

en: Category 1
uk: Категорія 1

en: Category 2
uk: Категорія 2

en: Category 3
uk: Категорія 3

en: Category Description
uk: Опис Категорії

en: Category Image
uk: Зображення Категорії

en: Category Page
uk: Сторінка категорії

en: Category Type
uk: Тип Категорії

en: Center
uk: По Центру

en: Center Center
uk: Центр Центр

en: Center Left
uk: Зліва В Центрі

en: Center Mode
uk: Центрування

en: Center Right
uk: Центр Права

en: Center the active slide and show partial slides on either side.
uk: Центрувати активний слайд і показувати частини слайдів з обох боків.

en: Centered
uk: По центру

en: Centimeters (cm)
uk: Сантиметри (см)

en: Change API Key
uk: Змінити ключ API

en: Change Column Structure
uk: Змінити структуру стовпчика

en: Change Gutter Width
uk: Змінити інтервал між колонками

en: Change the direction of the gradient by choosing a starting position within a 360 degree range.
uk: Змініть напрямок градієнта, вибравши початкову позицію в діапазоні 360 градусів.

en: Changed Column Structure
uk: Змінено Структуру Колонок

en: Changed Flex Column Structure
uk: Змінено Структуру Гнучких Колонок

en: Changes made to variables will affect all instances across your entire site. Do you wish to proceed?
uk: Зміни, внесені до змінних, вплинуть на всі екземпляри на всьому вашому сайті. Бажаєте продовжити?

en: Character
uk: Символьний

en: Chat
uk: Чат

en: Chat history
uk: Історія чатів

en: Checkbox
uk: Прапорець

en: Checkboxes
uk: Віконце мітки

en: Checked
uk: Позначено

en: Checkerboard
uk: Шахова дошка

en: Checkout
uk: Оформлення замовлення

en: Checkout Button
uk: Кнопка оплати

en: Chevrons
uk: Шеврони

en: Child Module
uk: Дочірній Модуль

en: Children
uk: Дочірні

en: Children of Specific %1$s
uk: Дочірні Елементи Конкретного %1$s

en: Choose Column
uk: Вибрати Стовпець

en: Choose File
uk: Оберіть файл

en: Choose Files
uk: Виберіть Файли

en: Choose Font Files
uk: Оберіть файл

en: Choose Layout
uk: Обрати макет

en: Choose Library
uk: Вибрати Бібліотеку

en: Choose a Background Image
uk: Вибрати Фонове Зображення

en: Choose a Background Video MP4 File
uk: Вибрати .MP4 Файл Фонового Відео

en: Choose a Background Video WEBM File
uk: Вибрати .WEBM Файл Фонового Відео

en: Choose a Premade Layout
uk: Виберіть Готовий Макет

en: Choose a color for the carousel arrows.
uk: Виберіть колір для стрілок каруселі.

en: Choose a color for the dot navigation.
uk: Виберіть колір для точкової навігації.

en: Choose a color for the slider arrows inside the circle.
uk: Виберіть колір для стрілок повзунка всередині кола.

en: Choose a color for the slider circle and line.
uk: Виберіть колір для кола та лінії повзунка.

en: Choose a custom field. Custom fields must be defined in your email provider account.
uk: Виберіть користувацьке поле. Користувацькі поля мають бути визначені у вашому обліковому записі провайдера електронної пошти.

en: Choose a custom font to use for the %s. All Google web fonts are available, or you can upload your own custom font files.
uk: Виберіть власний шрифт для %s. Доступні всі вебшрифти Google, або ви можете завантажити власні файли шрифтів.

en: Choose a custom font to use for the button. All Google web fonts are available, or you can upload your own custom font files.
uk: Виберіть спеціальний шрифт для кнопки. Усі веб-шрифти Google доступні або ви можете завантажити власні власні файли шрифтів.

en: Choose a custom font to use for the text. All Google web fonts are available, or you can upload your own custom font files.
uk: Виберіть власний шрифт для тексту. Доступні всі вебшрифти Google, або ви можете завантажити власні файли шрифтів.

en: Choose a list. If you don't see any lists, click "Add" to add an account.
uk: Оберіть список AWeber. Якщо Ви не бачите жодного списку, натисніть "Додати" й додайте обліковий запис AWeber.

en: Choose a preset for the selected module
uk: Виберіть пресет для вибраного модуля

en: Choose a service provider.
uk: Оберіть постачальника послуг.

en: Choose a title of your login box.
uk: Виберіть назву вікна входу.

en: Choose an Image
uk: Виберіть Зображення

en: Choose an account or click "Add" to add a new account.
uk: Виберіть обліковий запис або натисніть «Додати», щоб додати новий обліковий запис.

en: Choose an icon for the left navigation arrow.
uk: Виберіть іконку для лівої стрілки навігації.

en: Choose an icon for the right navigation arrow.
uk: Виберіть іконку для правої стрілки навігації.

en: Choose an icon for this list item.
uk: Виберіть іконку для цього елемента списку.

en: Choose an icon for your link.
uk: Виберіть іконку для свого посилання.

en: Choose an icon to display
uk: Виберіть іконку для відображення

en: Choose an icon to display for the scroll down button.
uk: Виберіть значок, який буде відображатися в якості кнопки прокручування вниз.

en: Choose an icon to display inside the timeline marker.
uk: Виберіть піктограму для відображення всередині маркера таймлайна.

en: Choose an icon to display with your blurb.
uk: Виберіть іконку для вашої рекламки.

en: Choose an icon to display.
uk: Виберіть значок для відображення.

en: Choose card position for horizontal timeline.
uk: Виберіть позицію картки для горизонтального таймлайна.

en: Choose card position for vertical timeline.
uk: Виберіть позицію картки для вертикального таймлайна.

en: Choose from hundreds of premade layouts, start from any of your saved layouts, or clone an existing page.
uk: Виберіть із сотень готових макетів, почніть із будь-якого зі збережених макетів або клонуйте наявну сторінку.

en: Choose how grid columns should be sized. Equal width columns create uniform columns, auto columns size to content, and manual gives you complete control with custom CSS grid syntax.
uk: Виберіть, як слід задавати розміри колонок сітки. Колонки однакової ширини створюють рівномірні колонки, автоматичні колонки підлаштовуються під вміст, а ручний режим дає повний контроль за допомогою власного синтаксису CSS grid.

en: Choose how grid rows should be sized. Auto height adjusts to content, equal height creates uniform rows, minimum height sets a baseline, and fixed height maintains consistent row dimensions.
uk: Виберіть, як слід задавати розмір рядків сітки. Автовисота підлаштовується під вміст, однакова висота створює рівномірні рядки, мінімальна висота задає базовий рівень, а фіксована висота підтримує сталі розміри рядків.

en: Choose how many columns to display.
uk: Вкажіть кількість колонок, що відображаються.

en: Choose how many posts you would like to display in the slider.
uk: Виберіть, скільки публікацій ви хочете показувати в слайдері.

en: Choose how many posts you would like to offset by
uk: Виберіть, скільки публікацій ви хочете змістити

en: Choose how many posts you would like to skip. These posts will not be shown in the feed.
uk: Виберіть, скільки повідомлень потрібно пропустити. Ці публікації не відображатимуться в каналі.

en: Choose how many products you would like to skip. These products will not be shown in the feed.
uk: Виберіть, скільки продуктів ви хочете пропустити. Ці продукти не відображатимуться в стрічці.

en: Choose how many times the shape divider should repeat. Setting to 1x will remove all repetition.
uk: Виберіть, скільки разів дільник форми повинен повторюватися. Встановлення 1x призведе до видалення всіх повторів.

en: Choose how much posts you would like to display per page.
uk: Виберіть, скільки публікацій ви хочете показувати на сторінці.

en: Choose how text fill should be rendered.
uk: Виберіть, як має відображатися заливка тексту.

en: Choose how the animation should play.
uk: Виберіть, як має відтворюватися анімація.

en: Choose how the dropdown menu should be aligned relative to the parent module.
uk: Виберіть, як має вирівнюватися випадне меню відносно батьківського модуля.

en: Choose how the dropdown should be positioned.
uk: Виберіть, як має бути розташований випадний список.

en: Choose how the image should fit inside its container.
uk: Виберіть, як зображення має вписуватися в контейнер.

en: Choose how the target element responds to mouse movement
uk: Виберіть, як цільовий елемент реагує на рух миші

en: Choose how to compare the meta value. Options include equals, not equals, greater than, less than, and other comparison operators for filtering posts.
uk: Виберіть спосіб порівняння мета-значення. Серед варіантів: дорівнює, не дорівнює, більше ніж, менше ніж та інші оператори порівняння для фільтрації записів.

en: Choose how to sort the posts in your loop. Select the field that will be used to determine the order of the displayed content.
uk: Виберіть спосіб сортування записів у циклі. Вкажіть поле, за яким визначатиметься порядок відображення вмісту.

en: Choose how values are generated: fluid clamp, responsive fixed values, or a single fixed scale.
uk: Виберіть, як генеруються значення: плавний clamp, адаптивні фіксовані значення або єдина фіксована шкала.

en: Choose how your products should be ordered.
uk: Виберіть, скільки товарів треба замовити.

en: Choose marker position.
uk: Виберіть позицію маркера.

en: Choose naming style for variable suffixes (e.g. t-shirt or numeric).
uk: Виберіть стиль іменування суфіксів змінних (наприклад, t-shirt або числовий).

en: Choose posts of which post type you would like to display.
uk: Виберіть публікації, тип публікації, який ви хочете показати.

en: Choose the CSS grid property to apply to the targeted items
uk: Виберіть властивість сітки CSS, яку потрібно застосувати до цільових елементів

en: Choose the Column Class for this module when inside a flex layout.
uk: Виберіть клас колонки для цього модуля, коли він знаходиться у flex-розкладці.

en: Choose the HTML5 element to use for the element wrapper.
uk: Виберіть елемент HTML5 для обгортки елемента.

en: Choose the alignment of the dot navigation.
uk: Виберіть вирівнювання точкової навігації.

en: Choose the direction to sort your posts. Descending shows the newest or highest values first, while ascending shows the oldest or lowest values first.
uk: Виберіть напрямок сортування записів. За спаданням спочатку показує найновіші або найбільші значення, а за зростанням — найстаріші або найменші.

en: Choose the font weights supported by your font. Select "All" if you don't know this information or if your font includes all weights.
uk: Виберіть вагу шрифту, яку підтримує ваш шрифт. Виберіть "Все", якщо ви не знаєте цю інформацію або якщо ваш шрифт включає всі ваги.

en: Choose the images that you would like to appear in the image gallery.
uk: Виберіть зображення, які потрібно відобразити в галереї зображень.

en: Choose the layout style for this element. Flexbox enables advanced layout options with direction, alignment, and spacing controls.
uk: Виберіть стиль макета для цього елемента. Flexbox надає розширені можливості макета з керуванням напрямком, вирівнюванням і відступами.

en: Choose the palette relationship. Some types also generate tertiary color variables.
uk: Виберіть зв’язок палітри. Деякі типи також генерують третинні колірні змінні.

en: Choose the playback direction of the animation.
uk: Виберіть напрямок відтворення анімації.

en: Choose the point of origin for all transformations. This will affect around which point the object is rotated, moved and resized.
uk: Виберіть точку відліку для всіх трансформацій. Це вплине на те, навколо якої точки об’єкт обертається, переміщується та змінює розмір.

en: Choose the position of the carousel arrows.
uk: Виберіть позицію стрілок каруселі.

en: Choose the position of the dot navigation.
uk: Виберіть позицію точкової навігації.

en: Choose the scope of where to look for matching fields.
uk: Виберіть область, у межах якої шукати відповідні поля.

en: Choose the scope of where to look for target modules.
uk: Виберіть область, у межах якої шукати цільові модулі.

en: Choose the social network
uk: Виберіть соціальну мережу

en: Choose the thumbnail size to use for the featured image.
uk: Виберіть розмір мініатюри для головного зображення.

en: Choose the type of content to query for your loop. Select Post Type to display things like blog posts and products, Terms to display things like categories and tags, Users to display lists of users, or Menu to loop through WordPress menu items.
uk: Виберіть тип вмісту для запиту у вашому циклі. Виберіть «Тип Запису», щоб показувати, наприклад, записи блогу та товари, «Терміни», щоб показувати, наприклад, категорії й теги, «Користувачі», щоб показувати списки користувачів, або «Меню», щоб перебирати пункти меню WordPress.

en: Choose the type of field
uk: Виберіть тип поля

en: Choose the unit used in generated CSS values.
uk: Виберіть одиницю, що використовується у згенерованих значеннях CSS.

en: Choose the width of each sidebar widget.
uk: Виберіть ширину кожного віджета бічної панелі.

en: Choose the wrapper tag used for the breadcrumb trail.
uk: Виберіть тег-обгортку для навігаційного ланцюжка.

en: Choose timeline orientation.
uk: Виберіть орієнтацію таймлайна.

en: Choose to have this element remain a fixed distance from the top or bottom edge of the browser window as the user scrolls
uk: Виберіть, щоб цей елемент залишався на фіксованій відстані від верхнього або нижнього краю вікна браузера під час прокручування користувача

en: Choose to have this element remain a fixed distance from the top or bottom edge of the browser window as the user scrolls.
uk: Виберіть, щоб цей елемент залишався на фіксованій відстані від верхнього або нижнього краю вікна браузера під час прокручування.

en: Choose what action should be performed
uk: Виберіть, яку дію слід виконати

en: Choose what data (if any) to include in the redirect URL as query arguments.
uk: Виберіть, які дані (якщо такі є), щоб включити в URL перенаправлення як аргументи запиту.

en: Choose what happens when a site visitor has been successfully subscribed to your list.
uk: Виберіть, що відбувається, коли відвідувач сайту успішно підписався на ваш список.

en: Choose when the animation should be triggered.
uk: Виберіть, коли має запускатися анімація.

en: Choose when the dropdown should be displayed.
uk: Виберіть, коли має відображатися випадний список.

en: Choose when this interaction should be triggered
uk: Виберіть, коли слід запускати цю взаємодію

en: Choose when to display this element based on a set of conditions. Multiple conditions can be added. Date & Time condition is based on your timezone settings in your <a href="%1$s" target="_blank" title="WordPress General Settings">WordPress General Settings</a>
uk: Виберіть час відображення цього елемента на основі набору умов. Можна додати декілька умов. Дата й час залежать від налаштувань часового поясу в <a href="%1$s" target="_blank" title="Загальні налаштування WordPress">Загальні налаштування WordPress</a>

en: Choose where the button icon should be displayed within the button.
uk: Виберіть, де повинна відображатися піктограма кнопки в межах кнопки.

en: Choose where the dropdown menu should be positioned relative to the parent module.
uk: Виберіть, де має розташовуватися випадне меню відносно батьківського модуля.

en: Choose where the image should be positioned within its container and set the focal point.
uk: Виберіть, де зображення має бути розташоване в контейнері, і задайте фокусну точку.

en: Choose where the link opens.
uk: Виберіть, де відкривати посилання.

en: Choose where you would like the background image to be positioned within this element. You may want to position the background based on the the image's focus point.
uk: Виберіть місце розташування фонового зображення в цьому елементі. Можливо, ви захочете розташувати фон на основі точки фокусування зображення.

en: Choose whether any or all of the rules should be fulfilled
uk: Виберіть, певні чи всі правила мають виконуватись?

en: Choose whether or not the quote icon should be visible.
uk: Виберіть, чи показувати іконку лапок.

en: Choose whether or not this toggle should start in an open or closed state.
uk: Виберіть, чи відображати блок на початку в згорнутому чи розгорнутому вигляді.

en: Choose whether the list markers are ordered, unordered, or hidden.
uk: Виберіть, чи маркери списку будуть нумерованими, маркованими або прихованими.

en: Choose whether the slider moves horizontally or vertically.
uk: Виберіть, чи має повзунок рухатися горизонтально або вертикально.

en: Choose whether to append this canvas above or below the main content on the front end.
uk: Виберіть, додавати це полотно над або під основним вмістом на фронтенді.

en: Choose whether to render SVG from pasted code or uploaded source.
uk: Виберіть, чи рендерити SVG із вставленого коду або завантаженого джерела.

en: Choose whether you would like the shadow to appear outside your module, lifting the module up from the page, or inside the module, setting the module downwards within the page.
uk: Виберіть, чи хочете ви, щоб тінь з'явилася за межами модуля, піднявши модуль зі сторінки, або всередині модуля, встановивши модуль вниз у межах сторінки.

en: Choose which breakpoint should trigger this interaction
uk: Виберіть, який брейкпойнт має запускати цю взаємодію

en: Choose which categories you would like to include in the feed.
uk: Виберіть, які категорії ви хочете вмістити в стрічку.

en: Choose which categories you would like to include in the slider.
uk: Виберіть, які категорії ви хочете додати до слайдера.

en: Choose which categories you would like to include.
uk: Вибрати, які категорії ви хотіли б включити.

en: Choose which element to extend attributes from.
uk: Виберіть, з якого елемента розширювати атрибути.

en: Choose which element to find and replace values from.
uk: Виберіть елемент, значення з якого потрібно знайти й замінити.

en: Choose which modified fields to extend from the source element.
uk: Виберіть, які змінені поля розширювати з вихідного елемента.

en: Choose which module should receive the effect
uk: Виберіть, який модуль має отримати ефект

en: Choose which option group to extend from the source elements.
uk: Виберіть, яку групу опцій розширювати з вихідних елементів.

en: Choose which side of the page your sidebar will be on. This setting controls text orientation and border position.
uk: Виберіть, на якому боці сторінки буде розташована ваша бокова панель. Цей параметр регулює орієнтацію тексту і розташування меж.

en: Choose which side the first timeline card starts from.
uk: Виберіть, з якого боку починається перша картка таймлайна.

en: Choose which token family to generate. Each family has its own scale type and preview.
uk: Виберіть, яку сім’ю токенів згенерувати. Кожна сім’я має власний тип шкали та попередній перегляд.

en: Choose which type of products you would like to display.
uk: Виберіть, які типи товарів потрібно відображати.

en: Choose which types of attributes to copy.
uk: Виберіть, які типи атрибутів копіювати.

en: Choose which types of elements to extend to.
uk: Виберіть, на які типи елементів поширювати.

en: Choose which types of elements to search within.
uk: Виберіть, у яких типах елементів виконувати пошук.

en: Choose your desired portfolio layout style.
uk: Виберіть необхідний стиль макету портфоліо.

en: Choosing "Cover" will force the image to fill the entire background area, clipping the image when necessary. Choosing "Fit" will ensure that the entire image is always visible, but can result in blank spaces around the image. When set to "Actual Size," the image will not be resized at all.
uk: Вибір "Обкладинки" змусить зображення заповнити всю область фону, відсікаючи зображення при необхідності. При виборі пункту "Встановити" можна переконатися, що все зображення завжди буде видимим, але може призвести до пробілів навколо зображення. Якщо встановлено значення "Фактичний розмір", зображення взагалі не змінюватиметься.

en: Chromium Browsers (Chrome, Edge, etc)
uk: Браузери Chromium (Chrome, Edge тощо)

en: Circle
uk: Круг

en: Circle Background Color
uk: Колір фону кольору

en: Circle Background Opacity
uk: Коло непрозорості фону

en: Circle Color
uk: Колір Кола

en: Circle Counter
uk: Круглий Лічильник

en: Circle Counter Title
uk: Назва Кругового Лічильника

en: Circle Counters
uk: Лічильники кола

en: Circular
uk: Циркулярний

en: Circular Gradient
uk: Круговий градієнт

en: Clamp (Generic)
uk: Clamp (Загальний)

en: Clamp Max. Size (px)
uk: Clamp Макс. Розмір (px)

en: Clamp Min. Size (px)
uk: Clamp Мін. Розмір (px)

en: Clear
uk: Очистити

en: Clear , Save to Library, Import, Export
uk: Очистити, Зберегти До Бібліотеки, Імпортувати, Експортувати

en: Clear Layout
uk: Очистити Макет

en: Cleared Layout
uk: Очищено Макет

en: Click
uk: Клік

en: Click Here
uk: Натисніть Тут

en: Click Mode
uk: Режим Кліку

en: Click here
uk: Натискання

en: Click here to login
uk: Натисніть тут, щоб увійти

en: Clone
uk: Дублювати

en: Cloned %s
uk: Клоновано %s

en: Cloned Column
uk: Клоновано Колонку

en: Close
uk: Закрити

en: Close Active Tab
uk: Закрити Активну Вкладку

en: Close All
uk: Закрити Все

en: Close Edit Canvas Modal
uk: Закрити Модальне Вікно Редагування Полотна

en: Close Extend Attributes Modal
uk: Закрити Модальне Вікно Розширення Атрибутів

en: Close History Modal
uk: Закрити модальне вікно історії

en: Close Modal
uk: Закрити вікно

en: Close Page Settings Modal
uk: Закрити Модальне Вікно Налаштувань Сторінки

en: Close Responsive & State Picker
uk: Закрити перемикач адаптивності та станів

en: Close Right Click Options
uk: Закрити Параметри Правої Кнопки Миші

en: Close Search
uk: Закрити Пошук

en: Close Sidebar
uk: Закрити Бічну Панель

en: Close Tab
uk: Закрити Вкладку

en: Close Tab Group
uk: Закрити Групу Вкладок

en: Closed Icon
uk: Закритий значок

en: Closed Title
uk: Закритий заголовок

en: Closed Title Text
uk: Текст Заголовка У Закритому Стані

en: Closed Title Text Color
uk: Закритий колір тексту заголовка

en: Closed Toggle Background Color
uk: Колір Фону Закритого Перемикача

en: Clouds
uk: Хмари

en: Clouds 2
uk: Хмари 2

en: Code
uk: Код

en: Code Snippet
uk: Фрагмент Коду

en: Code With AI
uk: Код з ШІ

en: Codes
uk: Коди

en: Collapse
uk: Згорнути

en: Collapse All
uk: Згорнути Все

en: Collapse Empty Columns
uk: Згортати Порожні Колонки

en: Collapse Table Gutters and Borders
uk: Згорнути жолоби та межі таблиці

en: Collapse Table Gutters and Borders.
uk: Згорнути жолоби та межі таблиці.

en: Color
uk: Колір

en: Color Burn
uk: Кольорове горіння

en: Color Dodge
uk: Кольорове ухилення

en: Color Filters
uk: Кольорові Фільтри

en: Color Harmony
uk: Колірна Гармонія

en: Color Palette
uk: Кольорова палітра

en: Color Palette Settings
uk: Налаштування Палітри Кольорів

en: Color Picker
uk: Палітра Кольорів

en: Color Prefix
uk: Префікс Кольору

en: Color Scales
uk: Колірні Шкали

en: Color Scheme
uk: Колірна Схема

en: Color Style Guide Preview
uk: Попередній Перегляд Гайду Стилів Кольорів

en: Colors
uk: Кольори

en: Column
uk: Колонка

en: Column %s Background Mask Aspect Ratio
uk: Стовпець %s Фонова маска Співвідношення сторін

en: Column %s Background Mask Blend Mode
uk: Стовпець %s Режим змішування фонової маски

en: Column %s Background Mask Color
uk: Колір маски фону стовпця %s

en: Column %s Background Mask Height
uk: Висота фонової маски стовпця %s

en: Column %s Background Mask Horizontal Offset
uk: Стовпець %s Фонова маска Горизонтальний зсув

en: Column %s Background Mask Position
uk: Позиція маски фону стовпця %s

en: Column %s Background Mask Size
uk: Розмір фонової маски стовпця %s

en: Column %s Background Mask Style
uk: Стиль фонової маски стовпця %s

en: Column %s Background Mask Transform
uk: Перетворення фонової маски стовпця %s

en: Column %s Background Mask Vertical Offset
uk: Вертикальне зміщення маски фону стовпця %s

en: Column %s Background Mask Width
uk: Ширина фонової маски стовпця %s

en: Column %s Background Pattern Blend Mode
uk: Стовпець %s Режим накладання фонового візерунка

en: Column %s Background Pattern Color
uk: Колір фонового візерунка стовпця %s

en: Column %s Background Pattern Height
uk: Висота фонового шаблону стовпця %s

en: Column %s Background Pattern Horizontal Offset
uk: Стовпець %s Фоновий шаблон Горизонтальний зсув

en: Column %s Background Pattern Repeat
uk: Повторення фонового шаблону стовпця %s

en: Column %s Background Pattern Repeat Origin
uk: Стовпець %s Початок повторення фонового шаблону

en: Column %s Background Pattern Size
uk: Розмір фонового візерунка стовпця %s

en: Column %s Background Pattern Style
uk: Стиль фонового візерунка стовпця %s

en: Column %s Background Pattern Transform
uk: Перетворення фонового візерунка стовпця %s

en: Column %s Background Pattern Vertical Offset
uk: Стовпець %s Фоновий шаблон Вертикальний зсув

en: Column %s Background Pattern Width
uk: Ширина фонового візерунка стовпця %s

en: Column 1
uk: Колонка 1

en: Column 1 Before
uk: Перед Колонкою 1

en: Column 1 Main Element
uk: Основний Елемент Колонки 1

en: Column 2
uk: Колонка 2

en: Column 2 Before
uk: Перед Колонкою 2

en: Column 2 Main Element
uk: Основний Елемент Колонки 2

en: Column 3
uk: Колонка 3

en: Column 3 Before
uk: Перед Колонкою 3

en: Column 3 Main Element
uk: Основний Елемент Колонки 3

en: Column Class
uk: Клас Колонки

en: Column End
uk: Кінець Стовпця

en: Column Inner
uk: Внутрішня Колонка

en: Column Label
uk: Мітка стовпця

en: Column Layout
uk: Макет стовпців

en: Column Link Target
uk: Ціль посилання стовпця

en: Column Link URL
uk: URL-адреса посилання стовпця

en: Column Minimum Width
uk: Мінімальна Ширина Колонки

en: Column Reverse
uk: Колонка У Зворотному Порядку

en: Column Span
uk: Охоплення Стовпців

en: Column Start
uk: Початок Стовпця

en: Column Width
uk: Ширина Колонки

en: Column Widths
uk: Ширини Колонок

en: Columns
uk: Стовпці

en: Comma-separated list of post types to get taxonomies for. If empty, returns taxonomies for all post types.
uk: Список типів записів, розділений комами, щоб отримати таксономії. Якщо порожньо, повертає таксономії для всіх типів записів.

en: Command Center
uk: Центр Команд

en: Commands
uk: Команди

en: Comment
uk: Коментар

en: Comment Avatar
uk: Аватар повідомлення

en: Comment Body
uk: Текст повідомлення

en: Comment Content
uk: Зміст повідомлення

en: Comment Count
uk: Кількість Коментарів

en: Comment Count Text
uk: Текст Кількості Коментарів

en: Comment Meta
uk: Мета повідомлення

en: Comment Text
uk: Текст Коментаря

en: Comments
uk: Коментарі

en: Comments Count
uk: Лічильник коментарів

en: Common
uk: Загальне

en: Company
uk: Компанія

en: Company Link Target
uk: Завдання посилання на компанію

en: Company Link URL
uk: URL-адреса посилання на компанію

en: Company Text
uk: Текст Компанії

en: Compare
uk: Порівняння

en: Compare: %s
uk: Порівняння: %s

en: Comparison operator.
uk: Оператор порівняння.

en: Complete your purchase using the pop-up to upgrade Divi Cloud.
uk: Завершіть покупку у спливаючому вікні, щоб оновити Divi Cloud.

en: Complimentary
uk: Комплементарна

en: Conditional Logic
uk: Умовна логіка

en: Conditions
uk: Умови

en: Confetti
uk: конфетті

en: Configuration Error: Invalid data.
uk: Помилка Конфігурації: Недійсні дані.

en: Configuration Error: Invalid provider.
uk: Помилка Конфігурації: Недійсний провайдер.

en: Configuration Error: No list has been selected for this form.
uk: Помилка Конфігурації: Для цієї форми не вибрано жодного списку.

en: Configure import options for your layout.
uk: Налаштуйте параметри імпорту для свого макета.

en: Confirm
uk: Підтвердити

en: Confirm Variable Change
uk: Підтвердити Зміну Змінної

en: Confirm delete
uk: Підтвердити видалення

en: Conical
uk: Конічна

en: Conical Gradient
uk: Конічний градієнт

en: Connector
uk: З’єднувач

en: Contact Button
uk: Кнопка Контактів

en: Contact Form
uk: Контактна Форма

en: Contact Form 7 Styler
uk: Стилізатор Contact Form 7

en: Contact Form 7 Stylers
uk: Стилізатори Contact Form 7

en: Contact Forms
uk: Контактні форми

en: Contact Title
uk: Заголовок Контактів

en: Contacting your host and asking them to increase the following PHP variables may help: memory_limit, max_execution_time, upload_max_filesize, post_max_size, max_input_time, max_input_vars. In addition, auditing your firewall error log (such as ModSecurity) may reveal false positives that are preventing saves from completing.
uk: Звернення до хоста з проханням збільшити наступні змінні PHP може допомогти: memory_limit, max_execution_time, upload_max_filesize, post_max_size, max_input_time, max_input_vars. Крім того, перегляд журналу помилок Вашого брандмауера (наприклад, ModSecurity) може виявити помилки, які заважають збереженню.

en: Contain
uk: Умістити

en: Container
uk: Обрамлення

en: Contains
uk: Містить

en: Contains (LIKE)
uk: Містить (LIKE)

en: Content
uk: Вміст

en: Content Area
uk: Область вмісту

en: Content Area Background Color
uk: Колір фону змістової області

en: Content Attributes
uk: Атрибути Вмісту

en: Content Display
uk: Показ вмісту

en: Content Length
uk: Довжина вмісту

en: Content Max Width
uk: Максимальна ширина вмісту

en: Content Settings
uk: Налаштування Вмісту

en: Content Width
uk: Контент

en: Content cannot be empty.
uk: Вміст не може бути порожнім.

en: Content conversion encountered a fatal error.
uk: Під час конвертації вмісту сталася фатальна помилка.

en: Content conversion failed: %s
uk: Не вдалося конвертувати вміст: %s

en: Content entered here will appear below the subheading text.
uk: Введений тут текст з'явиться нижче тексту підзаголовка.

en: Content migration encountered a fatal error.
uk: Під час міграції вмісту сталася фатальна помилка.

en: Content migration failed: %s
uk: Не вдалося виконати міграцію вмісту: %s

en: Continue
uk: Продовжуйте

en: Continue Automatic Slide on Hover
uk: Продовжити Автоматичне слайд при наведенні курсору

en: Continue Editing
uk: Продовжити Редагування

en: Contrast
uk: Контроль

en: Contributor
uk: Учасник

en: Control how child elements are aligned. For flex layouts, this aligns items along the cross axis. For grid layouts, this aligns items within their cells vertically.
uk: Керуйте тим, як вирівнюються дочірні елементи. Для flex-макетів це вирівнює елементи вздовж поперечної осі. Для grid-макетів це вирівнює елементи в межах їхніх комірок по вертикалі.

en: Control how child elements are distributed along the main axis. For flex layouts, this distributes items along the main axis. For grid layouts, this aligns the entire grid within its container horizontally.
uk: Керуйте тим, як дочірні елементи розподіляються вздовж головної осі. Для flex-макетів це розподіляє елементи вздовж головної осі. Для grid-макетів це вирівнює всю сітку в контейнері по горизонталі.

en: Control how content is aligned along the cross axis. For flex layouts, this aligns wrapped lines when there is extra space. For grid layouts, this aligns the entire grid within its container vertically.
uk: Керуйте тим, як вміст вирівнюється вздовж поперечної осі. Для flex-макетів це вирівнює перенесені рядки, коли є додатковий простір. Для grid-макетів це вирівнює всю сітку в межах її контейнера по вертикалі.

en: Control how grid items fill empty spaces in the grid. Dense packing attempts to fill gaps with smaller items, while sparse maintains the natural document order.
uk: Керуйте тим, як елементи сітки заповнюють порожні місця в сітці. Щільне пакування намагається заповнювати прогалини меншими елементами, тоді як розріджене зберігає природний порядок документа.

en: Control how many projects are displayed. Leave blank or use 0 to not limit the amount.
uk: Регулюйте кількість проектів для відображення. Залиште поле порожнім або впишіть 0, щоб не обмежувати кількість.

en: Control how this element behaves within a flexbox container. Choose "Shrink to Fit" to allow the element to shrink when space is limited, "Grow to Fill" to expand and fill available space, or "Custom" for manual control.
uk: Керуйте тим, як цей елемент поводиться в контейнері flexbox. Виберіть «Стискати До Вмісту», щоб дозволити елементу стискатися за нестачі місця, «Розтягувати До Заповнення», щоб розширюватися й заповнювати доступний простір, або «Власний» для ручного керування.

en: Control the auto-placement algorithm for grid items. Choose row to fill rows first, or column to fill columns first. This determines how items automatically flow when not explicitly positioned.
uk: Керуйте алгоритмом автоматичного розміщення елементів сітки. Виберіть рядок, щоб спочатку заповнювати рядки, або стовпець, щоб спочатку заповнювати стовпці. Це визначає, як елементи автоматично розміщуються, коли їх не позиціоновано явно.

en: Control the direction in which child elements are arranged. Choose row for horizontal layout, column for vertical layout, or their reverse variants.
uk: Керуйте напрямком, у якому розташовуються дочірні елементи. Виберіть рядок для горизонтального макета, стовпець для вертикального або їхні зворотні варіанти.

en: Control the playback speed of the animation.
uk: Керуйте швидкістю відтворення анімації.

en: Control the size of the icon by increasing or decreasing the font size
uk: Керуйте розміром іконки, збільшуючи або зменшуючи розмір шрифту

en: Control the size of the icon by increasing or decreasing the font size.
uk: Керуйте розміром піктограми, збільшуючи або зменшуючи розмір шрифту.

en: Control the stacking order of this canvas. Canvases with higher z-index values will appear above canvases with lower z-index values.
uk: Керуйте порядком накладання цього полотна. Полотна з вищими значеннями z-index відображатимуться над полотнами з нижчими значеннями z-index.

en: Control whether child elements should wrap to new lines when they exceed the container width. No wrap keeps items on a single line, wrap allows items to move to new lines, and wrap reverse wraps in reverse order.
uk: Керуйте тим, чи мають дочірні елементи переноситися на нові рядки, коли вони перевищують ширину контейнера. «Без перенесення» залишає елементи в одному рядку, «Переносити» дозволяє елементам переходити на нові рядки, а «Переносити у зворотному порядку» переносить у зворотному порядку.

en: Control whether headings inside this module appear in the Table of Contents list.
uk: Керуйте тим, чи відображатимуться заголовки в цьому модулі в списку Змісту.

en: Controls
uk: Контроль

en: Controls how dark each generated shade step becomes.
uk: Керує тим, наскільки темним стає кожен згенерований крок відтінку.

en: Controls how desaturated each generated tone step becomes.
uk: Керує тим, наскільки зменшується насиченість кожного згенерованого кроку тону.

en: Controls how light each generated tint step becomes.
uk: Керує тим, наскільки світлим стає кожен згенерований крок освітлення.

en: Controls the CSS rendering order. Higher numbers are printed last and take precedence.
uk: Керує порядком рендерингу CSS. Вищі значення додаються останніми та мають пріоритет.

en: Controls the display of the apartment (address_2) field in checkout.
uk: Керує відображенням поля квартири (address_2) під час оформлення замовлення.

en: Controls the display of the company field in checkout.
uk: Керує відображенням поля компанії під час оформлення замовлення.

en: Controls the display of the phone field in checkout.
uk: Керує відображенням поля телефону під час оформлення замовлення.

en: Controls the opacity range used by generated alpha levels.
uk: Керує діапазоном непрозорості, який використовується згенерованими альфа-рівнями.

en: Conversion Failed
uk: Не Вдалося Виконати Перетворення

en: Conversion completed. Item moved to the Rows library.
uk: Перетворення завершено. Елемент переміщено до бібліотеки рядків.

en: Conversion completed. Item moved to the Sections library.
uk: Перетворення завершено. Елемент переміщено до бібліотеки розділів.

en: Convert Module To Row
uk: Перетворити модуль на рядок

en: Convert Module To Section
uk: Перетворити модуль на розділ

en: Convert Row To Section
uk: Перетворити рядок на розділ

en: Convert Selected Modules To Group
uk: Перетворити Вибрані Модулі На Групу

en: Convert To Global
uk: Перетворити на глобальне

en: Convert to Variable
uk: Перетворити На Змінну

en: Cookie
uk: Печиво

en: Cookie Does Not Exist
uk: Cookie не існує

en: Cookie Exists
uk: Cookie існує

en: Cookie Name
uk: Ім'я файлу cookie

en: Cookie Value
uk: Значення файлів cookie

en: Cookie Value Does Not Equal
uk: Цінність файлів cookie не дорівнює

en: Cookie Value Equals
uk: Значення файлів cookie дорівнює

en: Copied %s
uk: Скопійовано %s

en: Copied Modules
uk: Скопійовано Модулі

en: Copy
uk: Копія

en: Copy %1$s
uk: Копіювати %1$s

en: Copy %1$s Attributes
uk: Копіювати Атрибути %1$s

en: Copy All Attributes
uk: Копіювати Всі Атрибути

en: Copy Attributes
uk: Копіювати Атрибути

en: Copy Children
uk: Копіювати Дочірні Елементи

en: Copy From Template
uk: Копіювати Із Шаблону

en: Copy Item Styles
uk: Копіювати Стилі Елемента

en: Copy Module
uk: Копіювати модуль

en: Copy Module Style
uk: Копіювати Стиль Модуля

en: Copy Parent
uk: Копіювати Батьківський Елемент

en: Copy-Paste Module
uk: Копіювання-Вставлення Модуля

en: Corner Blob
uk: Кутова капля

en: Corner Lake
uk: Кутове озеро

en: Corner Paint
uk: Кутова фарба

en: Corner Pill
uk: Кутова таблетка

en: Corner Square
uk: Кутова площа

en: Could not load SVG from the selected source. Check the file URL and try again.
uk: Не вдалося завантажити SVG із вибраного джерела. Перевірте URL файлу та спробуйте ще раз.

en: Count
uk: Кількість

en: Countdown Timer
uk: Таймер зворотного відліку

en: Countdown Timers
uk: Таймери зворотного відліку

en: Counter Amount
uk: Абсолютна величина Лічильника

en: Counter Container
uk: Обрамлення Лічильника

en: Counter Title
uk: Назва Лічильника

en: Coupon Form
uk: Форма купона

en: Coupon code
uk: Код купона

en: Coupon:
uk: Купон:

en: Coupon: DIVI
uk: Купон: DIVI

en: Cover
uk: Обкладинка

en: Create New Category
uk: Створити Нову Категорію

en: Create New Category/Categories
uk: Створіть нову категорію/категорії

en: Create New Tag
uk: Створити Новий Тег

en: Create New Tag(s)
uk: Створити нові теги

en: Create Template
uk: Створити Шаблон

en: Create Your Page
uk: Створіть Сторінку

en: Create rules to target and style specific child grid items using nth-child selectors. Define custom positioning, spanning, and layout properties for individual grid items to create complex, asymmetrical grid layouts.
uk: Створюйте правила, щоб націлюватися та стилізувати конкретні дочірні елементи сітки за допомогою селекторів nth-child. Визначайте власне позиціювання, розтягування та властивості макета для окремих елементів сітки, щоб створювати складні, асиметричні сіткові макети.

en: Created Group
uk: Створено Групу

en: Created menu could not be loaded.
uk: Не вдалося завантажити створене меню.

en: Creating Preview Link...
uk: Створення Посилання Для Попереднього Перегляду...

en: Crosses
uk: Хрестики

en: Cubes
uk: кубики

en: Currency
uk: Валюта

en: Currency & Frequency
uk: Валюта Та Періодичність

en: Currency & Frequency Text
uk: Текст Валюти Та Періодичності

en: Current %1$s Link
uk: Поточне Посилання %1$s

en: Current Category
uk: Поточна категорія

en: Current Date
uk: Поточна Дата

en: Current Element
uk: Поточний Елемент

en: Current Element & Children
uk: Поточний Елемент І Дочірні

en: Current Element & Descendants
uk: Поточний Елемент І Нащадки

en: Current Page
uk: Поточна Сторінка

en: Current page
uk: Поточна Сторінка

en: Current page URL for deriving current_page loop context in Visual Builder.
uk: URL поточної сторінки для визначення контексту циклу current_page у Visual Builder.

en: Current page main loop type from settings context for current_page query resolution.
uk: Тип основного циклу поточної сторінки з контексту налаштувань для визначення запиту current_page.

en: Current page number.
uk: Номер поточної сторінки.

en: Current page object for preview context.
uk: Об’єкт поточної сторінки для контексту попереднього перегляду.

en: Current:
uk: Поточне:

en: Curve
uk: Крива

en: Curve 2
uk: Крива 2

en: Custom
uk: Користувацький

en: Custom Body
uk: Користувацький Основний Вміст

en: Custom CSS
uk: Власний CSS

en: Custom CSS Settings
uk: Налаштування Користувацького CSS

en: Custom Condition
uk: Користувацька Умова

en: Custom Date Format
uk: Користувацький Формат Дати

en: Custom Field
uk: Користувацьке Поле

en: Custom Field Value
uk: Спеціальне значення поля

en: Custom Fields
uk: Користувацькі Поля

en: Custom Footer
uk: Користувацький Футер

en: Custom Header
uk: Користувацький Хедер

en: Custom Link Text
uk: Власний Текст Посилання

en: Custom Order (WooCommerce)
uk: Власний Порядок (WooCommerce)

en: Custom Size
uk: Спеціальний розмір

en: Custom Taxonomy Name
uk: Спеціальна назва класифікації

en: Custom field name
uk: Назва Користувацького Поля

en: Custom field value
uk: Значення Користувацького Поля

en: Custom nth-child Rule
uk: Користувацьке Правило nth-child

en: Customize Builder Settings Toolbar
uk: Налаштувати Панель Інструментів Параметрів Конструктора

en: Customize Settings Toolbar
uk: Налаштувати Панель Інструментів Параметрів

en: Customize Values
uk: Налаштувати Значення

en: Cut
uk: Вирізати

en: Cut %1$s
uk: Вирізати %1$s

en: Cut Children
uk: Вирізати Дочірні Елементи

en: Cut Module
uk: Вирізати модуль

en: Cut Parent
uk: Вирізати Батьківський Елемент

en: D
uk: Д

en: Daily
uk: Щоденно

en: Dark
uk: Темний

en: Dark Text Color
uk: Темний колір тексту

en: Darken
uk: Затемнити

en: Dashboard
uk: Майстерня

en: Dashed
uk: Пунктирний

en: Date
uk: Дата

en: Date & Time
uk: Дата, час

en: Date (Even)
uk: Дата (Парні)

en: Date Archive
uk: Архів дат

en: Date Format
uk: Формат Дати

en: Date Text
uk: Текст Дати

en: Date Text (Even)
uk: Текст Дати (Парні)

en: Date archive pages do not have editable page settings.
uk: Сторінки архіву за датою не мають редагованих налаштувань сторінки.

en: Date: new to old
uk: Дата: від нових до старих

en: Date: old to new
uk: Дата: від старих до нових

en: DateTime
uk: Дата Й Час

en: Day(s)
uk: День(дні)

en: Day: %s
uk: День: %s

en: Days
uk: днів

en: Decimal
uk: Десятковий

en: Decorative circle icon
uk: Декоративна піктограма кола

en: Decrease
uk: Зменшити

en: Decrease Font Size
uk: Зменшити розмір шрифту

en: Decrease Module Bottom Padding
uk: Зменшити Нижній Внутрішній Відступ Модуля

en: Decrease Module Bottom Padding by 10px
uk: Зменшити Нижній Внутрішній Відступ Модуля На 10px

en: Decrease Module Left Padding
uk: Зменшити Лівий Внутрішній Відступ Модуля

en: Decrease Module Left Padding by 10px
uk: Зменшити Лівий Внутрішній Відступ Модуля На 10px

en: Decrease Module Padding
uk: Зменшення модуля

en: Decrease Module Padding By 10px
uk: Зменшення модуля на 10px

en: Decrease Module Right Padding
uk: Зменшити Правий Внутрішній Відступ Модуля

en: Decrease Module Right Padding by 10px
uk: Зменшити Правий Внутрішній Відступ Модуля На 10px

en: Decrease Module Top Padding
uk: Зменшити Верхній Внутрішній Відступ Модуля

en: Decrease Module Top Padding by 10px
uk: Зменшити Верхній Внутрішній Відступ Модуля На 10px

en: Decrease Row Bottom Padding
uk: Зменшити Нижній Внутрішній Відступ Рядка

en: Decrease Row Bottom Padding by 10px
uk: Зменшити Нижній Внутрішній Відступ Рядка На 10px

en: Decrease Row Left Padding
uk: Зменшити Лівий Внутрішній Відступ Рядка

en: Decrease Row Left Padding by 10px
uk: Зменшити Лівий Внутрішній Відступ Рядка На 10px

en: Decrease Row Padding
uk: Зменшити padding ряду

en: Decrease Row Padding By 10px
uk: Зменшити padding ряду на 10px

en: Decrease Row Right Padding
uk: Зменшити Правий Внутрішній Відступ Рядка

en: Decrease Row Right Padding by 10px
uk: Зменшити Правий Внутрішній Відступ Рядка На 10px

en: Decrease Row Top Padding
uk: Зменшити Верхній Внутрішній Відступ Рядка

en: Decrease Row Top Padding by 10px
uk: Зменшити Верхній Внутрішній Відступ Рядка На 10px

en: Decrease Section Bottom Padding
uk: Зменшити Нижній Внутрішній Відступ Розділу

en: Decrease Section Bottom Padding by 10px
uk: Зменшити Нижній Внутрішній Відступ Розділу На 10px

en: Decrease Section Left Padding
uk: Зменшити Лівий Внутрішній Відступ Розділу

en: Decrease Section Left Padding by 10px
uk: Зменшити Лівий Внутрішній Відступ Розділу На 10px

en: Decrease Section Padding
uk: Зменшити Padding розділу

en: Decrease Section Padding By 10px
uk: Зменшити padding розділу на 10px

en: Decrease Section Right Padding
uk: Зменшити Правий Внутрішній Відступ Розділу

en: Decrease Section Right Padding by 10px
uk: Зменшити Правий Внутрішній Відступ Розділу На 10px

en: Decrease Section Top Padding
uk: Зменшити Верхній Внутрішній Відступ Розділу

en: Decrease Section Top Padding by 10px
uk: Зменшити Верхній Внутрішній Відступ Розділу На 10px

en: Decrease the opacity of the unfilled space of the circle to make the color fade into the background.
uk: Зменшіть непрозорість незаповненого простору кола, щоб зробити колір зникав у фоновому режимі.

en: Default
uk: За Замовчуванням

en: Default (Menu ordering + name)
uk: За замовчуванням (впорядкування меню + назва)

en: Default Interaction Mode
uk: Режим Взаємодії За Замовчуванням

en: Default Preset
uk: Налаштування за замовчуванням

en: Default Sorting
uk: Сортування За Замовчуванням

en: Default State
uk: Стан За Замовчуванням

en: Default Website Template
uk: Шаблон Вебсайту За Замовчуванням

en: Define a number for the circle counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.). <strong>Note: You can use only natural numbers from 0 to 100</strong>
uk: Визначте число для лічильника кола. (Не включайте знак відсотка, скористайтеся опцією нижче.) <strong>Примітка. Можна використовувати лише натуральні числа від 0 до 100</strong>

en: Define a number for the counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.)
uk: Виберіть число для лічильника. (Не вводьте знак відсотка, застосуйте опцію нижче).

en: Define a percentage for this bar.
uk: Виберіть відсоток для

en: Define a sub title for the table if desired.
uk: За бажанням введіть підпис таблиці.

en: Define a title for the pricing table.
uk: Виберіть назву таблиці тарифів.

en: Define a title for your contact form.
uk: Виберіть назву для вашої контактної форми.

en: Define a title.
uk: Виберіть Назву.

en: Define an album name.
uk: Виберіть назву альбому.

en: Define an artist name.
uk: Виберіть ім’я виконавця.

en: Define custom text for the next link. You can use the %title% variable to include the post title. Leave blank for default.
uk: Вкажіть власний текст для посилання «Наступний». Ви можете використати змінну %title%, щоб додати назву запису. Залиште порожнім для значення за замовчуванням.

en: Define custom text for the next link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
uk: Визначте спеціальний текст для наступного посилання. Ви можете використати змінну <strong>%title</strong>, щоб додати назву публікації. Залиште порожнім для вибору за замовчуванням.

en: Define custom text for the previous link. You can use the %title% variable to include the post title. Leave blank for default.
uk: Вкажіть власний текст для посилання «Попередній». Ви можете використати змінну %title%, щоб додати назву запису. Залиште порожнім для значення за замовчуванням.

en: Define custom text for the previous link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
uk: Визначте спеціальний текст для попереднього посилання. Ви можете використати змінну <strong>%title</strong>, щоб додати назву публікації. Залиште порожнім для вибору за замовчуванням.

en: Define how bright the colors should be.
uk: Виберіть текст назви для вашого слайду.

en: Define how distinct bright and dark areas should be.
uk: Визначте, якими повинні бути яскраві та яскраві області.

en: Define how far the gradient spans.
uk: Визначте, на яку відстань поширюється градієнт.

en: Define how intense the color saturation should be.
uk: Виберіть текст назви для вашого слайду.

en: Define how much this element should grow relative to other flex items when there is extra space available. A higher value means the element will take up more of the available space compared to other items. Set to 0 to prevent growing.
uk: Визначте, наскільки цей елемент має зростати відносно інших flex-елементів, коли доступний додатковий простір. Більше значення означає, що елемент займатиме більше доступного простору порівняно з іншими. Встановіть 0, щоб заборонити зростання.

en: Define how much this element should shrink relative to other flex items when there is insufficient space. A higher value means the element will shrink more compared to other items. Set to 0 to prevent shrinking.
uk: Визначте, наскільки цей елемент має стискатися відносно інших flex-елементів, коли бракує місця. Більше значення означає, що елемент стискатиметься сильніше порівняно з іншими. Встановіть 0, щоб заборонити стискання.

en: Define how transparent or opaque this should be.
uk: Визначте, наскільки прозорим або непрозорим це має бути.

en: Define implicit column tracks using CSS grid-auto-columns syntax. Use a single size such as "auto", "minmax(0, 1fr)", or a track list such as "1fr 1fr 300px" for multiple implicit columns.
uk: Задайте неявні доріжки стовпців за допомогою синтаксису CSS grid-auto-columns. Використовуйте один розмір, як-от "auto", "minmax(0, 1fr)", або список доріжок, як-от "1fr 1fr 300px", для кількох неявних стовпців.

en: Define implicit row tracks using CSS grid-auto-rows syntax. Use a single size such as "auto", "minmax(0, 1fr)", or a track list such as "auto 200px auto" for multiple implicit rows.
uk: Задайте неявні доріжки рядків за допомогою синтаксису CSS grid-auto-rows. Використовуйте один розмір, як-от "auto", "minmax(0, 1fr)", або список доріжок, як-от "auto 200px auto", для кількох неявних рядків.

en: Define the animation settings that will be applied as the user scrolls. The animation begins when the element enters the browser viewport and ends when it leaves the viewport
uk: Задайте параметри анімації, які застосовуватимуться під час прокручування сторінки. Анімація починається, коли елемент входить у область перегляду браузера, і завершується, коли він її залишає

en: Define the audio file for use in the module. To remove an audio file from the module, simply delete the URL from the settings field.
uk: Виберіть аудіофайл для використання в модулі. Щоб видалити аудіофайл з модуля, просто видаліть URL з поля налаштувань.

en: Define the column template using CSS grid-template-columns syntax. Use values like "1fr 2fr 1fr" for proportional columns, "200px auto 100px" for mixed units, or "repeat(3, 1fr)" for repeated patterns.
uk: Визначте шаблон стовпців, використовуючи синтаксис CSS grid-template-columns. Використовуйте значення на кшталт "1fr 2fr 1fr" для пропорційних стовпців, "200px auto 100px" для змішаних одиниць або "repeat(3, 1fr)" для повторюваних шаблонів.

en: Define the length of automatically generated excerpts. Leave blank for default ( 270 )
uk: Визначте довжину автоматично згенерованих цитат. Залиште порожнім для вибору за замовчуванням ( 270 )

en: Define the method, used for the parallax effect.
uk: Виберіть метод для досягнення ефекту паралаксу.

en: Define the number of images that should be displayed per page.
uk: Виберіть кількість зображень для відображення на одній сторінці.

en: Define the number of products that should be displayed per page.
uk: Виберіть кількість проектів для показу на одній сторінці.

en: Define the number of projects that should be displayed per page.
uk: Виберіть кількість проектів для показу на одній сторінці.

en: Define the row template using CSS grid-template-rows syntax. Use values like "auto 200px auto" for mixed sizing, "repeat(3, 1fr)" for equal proportions, or specific measurements for precise control.
uk: Визначте шаблон рядків, використовуючи синтаксис CSS grid-template-rows. Використовуйте значення на кшталт "auto 200px auto" для змішаних розмірів, "repeat(3, 1fr)" для рівних пропорцій або конкретні виміри для точного керування.

en: Define the text for the slide button
uk: Виберіть текст для кнопки слайдера

en: Define the text of the form submit button.
uk: Визначте текст кнопки відсилання форми.

en: Define the text which will be displayed on the login button.
uk: Визначте текст, який відображатиметься на кнопці входу.

en: Define the title text for your slide.
uk: Виберіть текст назви для вашого слайду.

en: Define the unique ID of this field. You should use only English characters without special characters and spaces.
uk: Визначте унікальний ID цього поля. Варто використовувати тільки англійські букви без особливих символів чи пробілів.

en: Define the units of your gradient stop positions.
uk: Визначте одиниці ваших положень зупинки градієнта.

en: Define the vertical offset distance from the bottom edge of the browser window
uk: Визначте відстань вертикального зміщення від нижнього краю вікна браузера

en: Define the vertical offset distance from the bottom edge of the browser window.
uk: Визначте вертикальну відстань зміщення від нижнього краю вікна браузера.

en: Define the vertical offset distance from the top edge of the browser window
uk: Визначте відстань вертикального зміщення від верхнього краю вікна браузера

en: Define the vertical offset distance from the top edge of the browser window.
uk: Визначте вертикальну відстань зміщення від верхнього краю вікна браузера.

en: Define whether or not the field should be visible.
uk: Вкажіть, чи має поле бути видимим.

en: Define whether the field should be required or optional
uk: Визначте, чи це поле буде обов’язкове, чи додаткове

en: Define width and height ratio values to preserve element proportions as aspect-ratio.
uk: Задайте значення співвідношення ширини й висоти, щоб зберегти пропорції елемента як aspect-ratio.

en: Delay before the effect is executed
uk: Затримка перед виконанням ефекту

en: Delete
uk: Видалити

en: Delete %1$s
uk: Видалити %1$s

en: Delete %s
uk: Видалити %s

en: Delete Canvas
uk: Видалити Полотно

en: Delete Global Color
uk: Видалити глобальний колір

en: Delete Global Layout
uk: Видалити Глобальний Макет

en: Delete Gradient
uk: Видалити Градієнт

en: Delete Grid Offset Rule
uk: Видалити Правило Зміщення Сітки

en: Delete Item
uk: Видалити Елемент

en: Delete Module
uk: Видалити модуль

en: Delete Preset
uk: Видалити пресет

en: Delete Template
uk: Видалити Шаблон

en: Delete conversation
uk: Видалити розмову

en: Delete this conversation?
uk: Видалити цю розмову?

en: Deleted template
uk: Шаблон Видалено

en: Dense
uk: Щільно

en: Descending
uk: За Спаданням

en: Description
uk: Опис

en: Description Type
uk: Тип опису

en: Design
uk: Дизайн

en: Design Attributes
uk: Атрибути Дизайну

en: Design Settings
uk: Налаштування Дизайну

en: Design Settings and Advanced Module Settings
uk: Параметри проектування та розширені параметри модуля

en: Desktop
uk: Робочий Стіл

en: Desktop Row Max-Width (px)
uk: Макс. Ширина Рядка На Комп’ютері (px)

en: Desktop Row Width (%)
uk: Ширина Рядка На Комп’ютері (%)

en: Desktop View
uk: Перегляд Для ПК

en: Detach From Global
uk: Від’єднатися від Global

en: Detach From Variable
uk: Від’єднати Від Змінної

en: Device
uk: Пристрій

en: Diagonal
uk: Діагональ

en: Diagonal Bars 2
uk: Діагональні смуги 2

en: Diagonal Lines
uk: Діагональні лінії

en: Diagonal Pills
uk: Діагональні таблетки

en: Diagonal Stripes
uk: Діагональні смуги

en: Diagonal Stripes 2
uk: Діагональні смуги 2

en: Diamonds
uk: діаманти

en: Difference
uk: Різниця

en: Direction
uk: Напрямок

en: Disable Builder
uk: Вимкнути конструктор

en: Disable Global
uk: Відключити глобальність

en: Disable Item
uk: Вимкнути Елемент

en: Disable Preset
uk: Вимкнути попередні налаштування

en: Disable Template
uk: Вимкнути Шаблон

en: Disable on
uk: Вимкнути на

en: Disable this option if you want to ignore manually defined excerpts and always generate it automatically.
uk: Вимкніть цей параметр, якщо ви хочете ігнорувати вручну визначені цитати і завжди генерувати їх автоматично.

en: Disabled Button
uk: Вимкнена кнопка

en: Disabled On
uk: Вимкнено На

en: Disabled template
uk: Шаблон Вимкнено

en: Disabling bullets will remove the bullet points that appear next to each list item within the pricing table's feature area.
uk: Вимкнення маркерів призведе до видалення точок маркерів, які з'являються поруч із кожним елементом списку в області функцій цінової таблиці.

en: Disabling the author avatar will remove the profile picture from the module.
uk: Вимкнення аватара автора призведе до видалення зображення з профілю з модуля.

en: Disabling the border separator will remove the solid line that appears to the left or right of sidebar widgets.
uk: Вимкнення розділювача кордонів призведе до видалення суцільної лінії, яка відображається ліворуч або праворуч від віджетів бічної панелі.

en: Disabling the comment count will remove the number of comments from the top of the module.
uk: Вимкнення підрахунку коментарів призведе до усунення кількості коментарів у верхній частині модуля.

en: Disabling the reply button will prevent visitors from creating threaded comments.
uk: Вимкнення кнопки відповіді не дозволить відвідувачам створювати потокові коментарі.

en: Disc
uk: Диск

en: Discard & Exit
uk: Скасувати & Вийти

en: Discard All Changes
uk: Скасувати всі зміни

en: Display Again After
uk: Показати Знову Через

en: Display Conditions
uk: Умови відображення

en: Display Date On Spacer
uk: Показувати Дату В Розділювачі

en: Display Elements On Spacer
uk: Показувати Елементи В Розділювачі

en: Display Name
uk: Відображуване Ім’я

en: Display Only If
uk: Відображати лише якщо

en: Display Only If Author
uk: Показувати Лише Якщо Автор

en: Display Only If Browser
uk: Відображати лише в браузері

en: Display Only If Category Page
uk: Відображати лише якщо сторінка категорії

en: Display Only If Current Date
uk: Відображати лише якщо поточна дата

en: Display Only If Logged In Status
uk: Показувати Лише За Статусом Входу

en: Display Only If Operating System
uk: Відображати лише в операційній системі

en: Display Only If Post Category
uk: Відображати лише якщо категорія публікації

en: Display Only If Post Tag
uk: Відображати лише якщо тег публікації

en: Display Only If Post Type
uk: Відображати лише якщо тип публікації

en: Display Only If Tag Page
uk: Відображати лише якщо сторінка тегів

en: Display Only If User
uk: Відображати лише якщо користувач

en: Display Only If User Role
uk: Відображати лише якщо роль користувача

en: Display Only If User's Cart
uk: Відображати лише якщо кошик користувача

en: Display Only on
uk: Показувати Лише На

en: Display Only on Date Archives
uk: Відображати лише в архівах дат

en: Display Order
uk: Порядок Відображення

en: Display Title On Spacer
uk: Показувати Заголовок В Розділювачі

en: Display a message.
uk: Показувати Captcha

en: Display dot navigation for the carousel.
uk: Показувати точкову навігацію для каруселі.

en: Display if all conditions are true
uk: Показати, якщо всі умови відповідають дійсності

en: Display if any condition is true
uk: Показати, якщо будь-яка умова істинна

en: Display navigation arrows on the carousel.
uk: Показувати стрілки навігації в каруселі.

en: Display posts for the current page. Useful on archive and index pages.
uk: Відображення публікацій для поточної сторінки. Корисно на архівних та покажчикових сторінках.

en: Divi Builder Helper
uk: Помічник Divi Builder

en: Divi Builder Layout
uk: Макет Divi Builder

en: Divi Builder Layouts
uk: Макети Divi Builder

en: Divi Documentation
uk: Документація Divi

en: Divi Icons
uk: Divi ікони

en: Divi Library
uk: Бібліотека Divi

en: Divi Role Editor
uk: Редактор Ролей Divi

en: Divi Role Editor Settings
uk: Налаштування Редактора Ролей Divi

en: Divi Theme Builder Set
uk: Набір Divi Theme Builder

en: Divi Theme Builder Template
uk: Шаблон Divi Theme Builder

en: Divi Theme Builder Templates
uk: Шаблони Divi Theme Builder

en: Divider
uk: Роздільник

en: Divider Arrangement
uk: Висота Роздільника

en: Divider Color
uk: Колір Кордонів

en: Divider Flip
uk: Роздільник

en: Divider Height
uk: Висота Роздільника

en: Divider Horizontal Repeat
uk: Роздільник горизонтального повтору

en: Divider Style
uk: Стиль Роздільника

en: Divider Weight
uk: Висота Роздільника

en: Dividers
uk: Роздільник

en: Dividers can be placed either above or below section content. If placed above section content, then modules and rows within the section will be hidden behind the divider when they overlap.
uk: Розділювачі можуть бути розміщені або вище, або нижче змісту розділу. Якщо вони розміщені над вмістом розділу, то модулі та рядки в межах розділу будуть приховані за дільником, коли вони перекриваються.

en: Division require one value to be unitless
uk: Для ділення потрібне одне значення без одиниць виміру

en: Do Not Stick
uk: Не прилипайте

en: Do not display to users who bought:
uk: Не показувати користувачам, які купили:

en: Do not display to users who have bought a product.
uk: Не показувати користувачам, які купили товар.

en: Does Not Contain
uk: Не містить

en: Does Not Contain (NOT LIKE)
uk: Не Містить (NOT LIKE)

en: Does Not Have a Specific Product
uk: Не має конкретного продукту

en: Does not Contain
uk: Не містить

en: Does not Equal
uk: Не дорівнює

en: Does not Exist
uk: Не існує

en: Don't Append
uk: Не Додавати

en: Don't Restore
uk: Не Відновлювати

en: Don't display on
uk: Не відображати

en: Don't display on posts authored by
uk: Не відображати в публікаціях, авторами яких є

en: Don't display on search results for
uk: Не відображати в результатах пошуку для

en: Don't display to
uk: Не показувати до

en: Don't display to users who have
uk: Не відображати користувачам, які мають

en: Don't display to users who have visited
uk: Не відображати користувачам, які відвідали

en: Done Customizing
uk: Завершити Налаштування

en: Dot Alignment
uk: Вирівнювання Точок

en: Dot Color
uk: Колір Точок

en: Dot Navigation
uk: Точкова Навігація

en: Dot Navigation Color
uk: Колір навігаційної точки

en: Dot Position
uk: Позиція Точок

en: Dot Size
uk: Розмір Точок

en: Dotted
uk: Крапковий

en: Double
uk: Подвійний

en: Down
uk: Вниз

en: Download Backup
uk: Завантажити резервну копію

en: Download Backup Before Importing
uk: Завантажити Резервну Копію Перед Імпортом

en: Downwards
uk: Вниз

en: Draft
uk: Чернетка

en: Drag n Drop
uk: Перетягування

en: Drag to resize
uk: Перетягніть, Щоб Змінити Розмір

en: Draggable On Mobile
uk: Перетягувати на мобільний

en: Dragged module
uk: Перетягнутий модуль

en: Dropdown
uk: Випадний Список

en: Dropdown Alignment
uk: Вирівнювання Випадного Списку

en: Dropdown Direction
uk: Напрямок Випадного Списку

en: Dropdown Menu
uk: Посилання випадного меню

en: Dropdown Menu Active Link Color
uk: Колір посилань, що випадає, активний колір

en: Dropdown Menu Animation
uk: Аніммація Висувного Меню

en: Dropdown Menu Background Color
uk: Колір Фону Висувного Меню

en: Dropdown Menu Container
uk: Контейнер випадного меню

en: Dropdown Menu Direction
uk: Напрямок випадаючого меню

en: Dropdown Menu Line Color
uk: Колір Ліній Висувного Меню

en: Dropdown Menu Links
uk: Посилання випадного меню

en: Dropdown Menu Text Color
uk: Колір Тексту Висувного Меню

en: Dropdown Menus
uk: Випадаючі меню

en: Dropdown Offset
uk: Зсув Випадного Списку

en: Dropdown Position
uk: Позиція Випадного Списку

en: Dropdowns
uk: Випадні Списки

en: Duplicate
uk: Дублікат

en: Duplicate %1$s
uk: Дублювати %1$s

en: Duplicate %s
uk: Дублювати %s

en: Duplicate Canvas
uk: Дублювати Полотно

en: Duplicate Grid Offset Rule
uk: Дублювати Правило Зміщення Сітки

en: Duplicate Item
uk: Дублювати Елемент

en: Duplicate Module
uk: Зробити копію модуля

en: Duplicate Prefix Detected
uk: Виявлено Дубльований Префікс

en: Duplicate Preset
uk: Дублікат попереднього налаштування

en: Duplicate Template
uk: Дублювати Шаблон

en: Duplicate property "%s" found.
uk: Знайдено дубльовану властивість "%s".

en: Duplicated layout
uk: Макет Дубльовано

en: Duplicated template
uk: Шаблон Дубльовано

en: Dynamic Content
uk: Динамічний вміст

en: Dynamic Content Custom Fields
uk: Динамічний Вміст: Власні Поля

en: Dynamic Posts
uk: Динамічні Записи

en: Ease
uk: Простота

en: Ease-In-Out
uk: Простота виведення

en: Ease-Out
uk: Простота виходу

en: Edit
uk: Редагувати

en: Edit %1$s Layout
uk: Редагувати Макет %1$s

en: Edit %s
uk: Редагувати %s

en: Edit Attribute
uk: Редагувати Атрибут

en: Edit Body Template
uk: Редагувати Шаблон Основного Вмісту

en: Edit Borders
uk: Редагувати Межі

en: Edit Buttons
uk: Редагувати Кнопки

en: Edit Canvas
uk: Редагувати Полотно

en: Edit Canvas Settings
uk: Редагувати Налаштування Полотна

en: Edit Colors
uk: Редагувати Кольори

en: Edit Configuration
uk: Редагувати Конфігурацію

en: Edit Content
uk: Редагувати Вміст

en: Edit Element Above
uk: Редагувати Елемент Вище

en: Edit Element Below
uk: Редагувати Елемент Нижче

en: Edit First Child Element
uk: Редагувати Перший Дочірній Елемент

en: Edit Fonts
uk: Редагувати Шрифти

en: Edit Footer Template
uk: Редагувати Шаблон Футера

en: Edit Global Canvas
uk: Редагувати Глобальне Полотно

en: Edit Global Color
uk: Редагувати глобальний колір

en: Edit Global Items
uk: Редагувати Глобальні Елементи

en: Edit Grid Offset Rule
uk: Редагувати Правило Зміщення Сітки

en: Edit Header Template
uk: Редагувати Шаблон Хедера

en: Edit Image With AI
uk: Редагувати зображення за допомогою ШІ

en: Edit Interaction
uk: Редагувати Взаємодію

en: Edit Item
uk: Редагувати Елемент

en: Edit Layout
uk: Редагувати Макет

en: Edit Page
uk: Редагувати Сторінку

en: Edit Parent Element
uk: Редагувати Батьківський Елемент

en: Edit Post
uk: Редагувати Запис

en: Edit Preset
uk: Редагувати Пресет

en: Edit Profile
uk: Редагувати Профіль

en: Edit Responsive Values
uk: Редагувати Адаптивні Значення

[ctx: Edit Set using Theme Builder]
en: Edit Set
uk: Редагувати Набір

en: Edit Snippet
uk: Редагувати Фрагмент

en: Edit Template
uk: Редагувати Шаблон

en: Edit Template Layout
uk: Редагувати Макет Шаблону

[ctx: Edit Template using Theme Builder]
en: Edit Template
uk: Редагувати Шаблон

en: Edit Theme Builder
uk: Редагувати Theme Builder

en: Edit Theme Builder Item
uk: Редагувати Елемент Theme Builder

en: Edit With Divi
uk: Редагувати За Допомогою Divi

en: Edit With Theme Builder
uk: Редагувати За Допомогою Theme Builder

en: Edit with the Divi Builder
uk: Редагувати в Divi Builder

en: Edited %s
uk: Відредаговано %s

en: Edited %s Child Modules
uk: Відредаговано Дочірні Модулі %s

en: Edited Local Attributes
uk: Відредаговано Локальні Атрибути

en: Edited Module Attributes
uk: Відредаговані атрибути модуля

en: Editing: %s
uk: Редагування: %s

en: Editor
uk: Редактор

en: Effect Action
uk: Дія Ефекту

en: Effects
uk: Ефекти

en: Elegant Themes Support
uk: Підтримка Elegant Themes

en: Element
uk: Елемент

en: Element Label
uk: Мітка Елемента

en: Element Type
uk: Тип Елемента

en: Elements
uk: Елементи

en: Ellipse
uk: Еліпс

en: Elliptical
uk: Еліптичний

en: Elliptical Gradient
uk: Еліптичний градієнт

en: Email
uk: Електронна Пошта

en: Email Account
uk: Обліковий запис електронної пошти

en: Email Address
uk: Електронна адреса

en: Email Field
uk: Поле електронної адреси

en: Email Fullwidth
uk: Сторінка На Всю Ширину

en: Email Optin
uk: Напишіть Оптин

en: Email Provider Account Setup Documentation
uk: Документація установки облікового запису постачальника електронної пошти

en: Empty State
uk: Порожній Стан

en: Empty State Message
uk: Повідомлення Порожнього Стану

en: Enable
uk: Включити

en: Enable %s
uk: Увімкнути %s

en: Enable Admin Bar
uk: Увімкнути Адмін-Панель

en: Enable Condition
uk: Увімкнути умову

en: Enable Raw HTML
uk: Увімкнути Необроблений HTML

en: Enable Redirect URL
uk: Активувати URL-переадресацію

en: Enable Template
uk: Увімкнути Шаблон

en: Enable Title
uk: Увімкнути Заголовок

en: Enable loop functionality to dynamically display looping content from the database based on your query settings.
uk: Увімкніть функціональність циклу, щоб динамічно відображати повторюваний вміст із бази даних відповідно до налаштувань запиту.

en: Enable or disable pagination for this feed.
uk: Увімкнути чи вимкнути поділ на сторінки для цієї стрічки.

en: Enable smooth scrolling when clicking table links.
uk: Увімкніть плавне прокручування під час натискання посилань у змісті.

en: Enable this to make the animation loop infinitely.
uk: Увімкніть, щоб анімація повторювалася нескінченно.

en: Enabled animated transitions between default and sticky styles when the element becomes "stuck".
uk: Увімкнено анімовані переходи між стандартними та закріпленими стилями, коли елемент стає «закріпленим».

en: Enabled animated transitions between default and sticky styles when the element becomes “stuck”
uk: Увімкнено анімовані переходи між стилями за замовчуванням і липкими стилями, коли елемент «застряє»

en: Enabled template
uk: Шаблон Увімкнено

en: Enabling conditional logic makes this field only visible when any or all of the rules below are fulfilled<br><strong>Note:</strong> Only fields with an unique and non-empty field ID can be used
uk: Вмикання умовної логіки робить це поле видимим тільки тоді, коли будь-яке або всі правила, перелічені нижче, виконуються<br><strong>Note:</strong>. Можуть використовуватись тільки поля з унікальними та не порожніми ID поля

en: Enabling this option will add borders to input fields when focused.
uk: Увімкнення цієї опції додасть межі до полів вхідних даних при фокусуванні.

en: Enabling this will extend the input field to 100% of the width of the module.
uk: Увімкнення цього параметра збільшить поле введення до 100% від ширини модуля.

en: Enabling this will make the carousel cycle through all slides automatically.
uk: Увімкнення цього параметра змусить карусель автоматично циклічно перемикати всі слайди.

en: End
uk: Кінець

en: End Position
uk: Закінчити позицію

en: Ending
uk: Закінчення

en: Ending %s
uk: Кінець %s

en: Ending Blur
uk: Закінчення розмиття

en: Ending Offset
uk: Кінцевий зсув

en: Ending Opacity
uk: Завершення непрозорості

en: Ending Rotation
uk: Завершення ротації

en: Ending Scale
uk: Кінцева шкала

en: Enhance
uk: Поліпшення

en: Enter CSS gradient value
uk: Введіть значення градієнта CSS

en: Enter Custom Attribute
uk: Введіть Власний Атрибут

en: Enter Custom Meta Key
uk: Введіть Користувацький Мета-Ключ

en: Enter Preview Mode
uk: Увійти В Режим Попереднього Перегляду

en: Enter a name for your %s.
uk: Введіть назву для %s.

en: Enter a name for your canvas.
uk: Введіть назву для свого полотна.

en: Enter a name for your exported file.
uk: Введіть назву для експортованого файлу.

en: Enter an address for the map center point, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
uk: Введіть адресу для точки центру карти, ця адреса буде геокодована і відображатиметься на карті нижче.

en: Enter an address for this map pin, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
uk: Уведіть адресу для цієї шпильки на карті, вона буде геокодована і відображатиметься на карті нижче.

en: Enter custom nth-child pattern (e.g., 3n+1, 4n-1, 2n+3)
uk: Введіть власний шаблон nth-child (наприклад, 3n+1, 4n-1, 2n+3)

en: Enter meta key
uk: Введіть мета-ключ

en: Enter meta value
uk: Введіть мета-значення

en: Enter the HTML attribute name (e.g., class, id, data-state, aria-expanded)
uk: Введіть назву HTML-атрибута (напр., class, id, data-state, aria-expanded)

en: Enter the URL for the Button.
uk: Ввести URL для Кнопки.

en: Enter the attribute value to toggle/add/remove
uk: Введіть значення атрибута для перемикання/додавання/видалення

en: Enter the cookie name (e.g., user_preference, theme_mode, cart_items)
uk: Введіть назву cookie (напр., user_preference, theme_mode, cart_items)

en: Enter the cookie value to toggle/add/remove
uk: Введіть значення cookie для перемикання/додавання/видалення

en: Enter the custom field name (meta key) you want to query. This is the key stored in the post_meta table that identifies your custom field.
uk: Введіть назву користувацького поля (мета-ключ), за яким потрібно виконати запит. Це ключ, що зберігається в таблиці post_meta і ідентифікує ваше користувацьке поле.

en: Enter the custom field value you want to match against. This is the value stored in the post_meta table that you want to filter posts by.
uk: Введіть значення користувацького поля, з яким потрібно зіставляти. Це значення, що зберігається в таблиці post_meta, за яким ви хочете фільтрувати записи.

en: Enter the new value that will replace the found value.
uk: Введіть нове значення, яке замінить знайдене.

en: Enter the numeric value for the grid property (e.g., column span: 1)
uk: Введіть числове значення для властивості сітки (наприклад, охоплення колонки: 1)

en: Enter the text for the Button.
uk: Ввести текст для Кнопки.

en: Enter the text for this list item.
uk: Введіть текст для цього елемента списку.

en: Enter the value you want to find and replace.
uk: Введіть значення, яке потрібно знайти й замінити.

en: Enter your address to view shipping options.
uk: Введіть свою адресу, щоб переглянути варіанти доставки.

en: Enter your page title here.
uk: Введіть сюди назву вашої сторінки.

en: Entire Page
uk: Вся Сторінка

en: Equal Columns
uk: Рівні Колонки

en: Equal Fixed Width Columns
uk: Колонки З Однаковою Фіксованою Шириною

en: Equal Height Rows
uk: Рядки Однакової Висоти

en: Equal Minimum Width Columns
uk: Колонки З Однаковою Мінімальною Шириною

en: Equal Width Columns
uk: Колонки Однакової Ширини

en: Equalize Column Heights
uk: Вирівняти Висоту Колонок

en: Equalizing columns heights will force all columns to assume the height of the tallest column in the row. All columns will have the same height, keeping their appearance uniform
uk: Вирівнювання висоти колонок змусить усі колонки прийняти висоту найвищої колонки в рядку. Усі колонки матимуть однакову висоту, зберігаючи їхній вигляд однорідним

en: Equals
uk: Дорівнює

en: Equals (=)
uk: Дорівнює (=)

en: Error when rendering Shortcode module with shortcode name %1$s and shortcode content %2$s
uk: Помилка під час рендерингу модуля Shortcode з назвою shortcode %1$s і вмістом shortcode %2$s

en: Even Items
uk: Парні Елементи

en: Events
uk: Події

en: Every Eighth Item
uk: Кожен Восьмий Елемент

en: Every Fifth Item
uk: Кожен П’ятий Елемент

en: Every Fourth Item
uk: Кожен Четвертий Елемент

en: Every Ninth Item
uk: Кожен Дев’ятий Елемент

en: Every Other
uk: Кожен Інший

en: Every Seventh Item
uk: Кожен Сьомий Елемент

en: Every Sixth Item
uk: Кожен Шостий Елемент

en: Every Tenth Item
uk: Кожен Десятий Елемент

en: Every Third Item
uk: Кожен Третій Елемент

en: Exceptions
uk: Виключення

en: Excerpt
uk: Уривок

en: Excerpt Length
uk: Довжина витягу

en: Exclude
uk: Виключити

en: Exclude Categories
uk: Вилучити категорії

en: Exclude Current %s
uk: Виключити Поточний %s

en: Exclude Current Post
uk: Виключити Поточний Запис

en: Exclude From
uk: Виключити З

en: Exclude From: %1$s
uk: Виключити З: %1$s

en: Exclude Pages
uk: Вилучити сторінки

en: Exclude Posts
uk: Вилучити публікації

en: Exclude Posts With Specific Terms
uk: Виключити Записи З Певними Термінами

en: Exclude Specific Posts
uk: Виключити Вказані Записи

en: Excluded Item
uk: Вилучений елемент

en: Excluded Item Text
uk: Текст Виключеного Елемента

en: Excluded Search Queries
uk: Виключені пошукові запити

en: Exclusion
uk: Виняток

en: Execute Selected Option
uk: Виконати Вибраний Пункт

en: Execute Selected Responsive State Picker Option
uk: Застосувати вибраний параметр у перемикачі адаптивності та станів

en: Exist
uk: Існувати

en: Existing Page Layout
uk: Наявний Макет Сторінки

en: Existing Post Layout
uk: Наявний Макет Запису

en: Exit
uk: Вийти

en: Exit Builder
uk: Вийти З Будівника

en: Exit Dropdown
uk: Випадаюче Меню Виходу

en: Exit Preview
uk: Вийти З Перегляду

en: Exit Preview Mode
uk: Вийти З Режиму Попереднього Перегляду

en: Exit To Dashboard
uk: Вийти До Майстерні

en: Exit To Editor
uk: Вийти До Редактора

en: Exit To Front End
uk: Вийти До Фронтенду

en: Exit To WordPress Dashboard
uk: Вийти До Майстерні WordPress

en: Exit To WordPress Editor
uk: Вийти До Редактора WordPress

en: Exit Visual Builder
uk: Вийдіть із Visual Builder

en: Exit to Backend
uk: Вийти До Бекенду

en: Exit to Backend Builder
uk: Вийти До Backend Builder

en: Expand
uk: Розширювати

en: Expand All
uk: Розгорнути Все

en: Expand And Fill
uk: Розгорнути та заповнити

en: Expand Modal
uk: Збільшити форму

en: Export
uk: Експорт

en: Export & Import
uk: Експорт І Імпорт

en: Export Canvas
uk: Експортувати Полотно

en: Export File Name
uk: Назва файла, що експортується

en: Export Layout
uk: Експортувати макет

en: Export Options
uk: Параметри експорту

en: Export Presets
uk: Експортувати Пресети

en: Export Templates
uk: Експортувати Шаблони

en: Export Variables
uk: Експортувати Змінні

en: Extend %1$s Attributes
uk: Поширити Атрибути %1$s

en: Extend %1$s Content Attributes
uk: Поширити Атрибути Вмісту %1$s

en: Extend %1$s Design Attributes
uk: Поширити Атрибути Дизайну %1$s

en: Extend %1$s Preset
uk: Поширити Пресет %1$s

en: Extend %1$s Presets
uk: Поширити Пресети %1$s

en: Extend %1$s Style Attributes
uk: Поширити Атрибути Стилю %1$s

en: Extend All %1$s Attributes
uk: Поширити Всі Атрибути %1$s

en: Extend Attributes
uk: Розширити Атрибути

en: Extend From Element
uk: Розширити З Елемента

en: Extend Select Content Attributes
uk: Поширити Вибрані Атрибути Вмісту

en: Extend Select Design Attributes
uk: Поширити Вибрані Атрибути Дизайну

en: Extend Select Presets
uk: Поширити Вибрані Пресети

en: Extend Select Style Attributes
uk: Поширити Вибрані Атрибути Стилю

en: Extend To Element Type
uk: Розширити До Типу Елемента

en: Extend To Location
uk: Розширити До Розташування

en: Extended Attributes
uk: Розширені Атрибути

en: External Article
uk: Зовнішня Стаття

en: External Link
uk: Зовнішнє Посилання

en: Facebook Profile Url
uk: URL профілю в Facebook

en: Fade
uk: Поступово зникати

en: Fade In
uk: Поступова Поява

en: Fading In and Out
uk: Згасання і зникнення

en: Fading in & Out
uk: Поява Та Зникнення

en: Failed to assign Theme Builder template conditions.
uk: Не вдалося призначити умови шаблону Theme Builder.

en: Failed to attach Theme Builder template to the Theme Builder.
uk: Не вдалося прикріпити шаблон Theme Builder до Theme Builder.

en: Failed to create Theme Builder template.
uk: Не вдалося створити шаблон Theme Builder.

en: Failed to create post.
uk: Не вдалося створити запис.

en: Failed to create your layout. Please try again later.
uk: Не вдалося створити ваш макет. Будь ласка, спробуйте ще раз пізніше.

en: Failed to delete global canvas.
uk: Не вдалося видалити глобальне полотно.

en: Failed to detach template from the Theme Builder; the template was restored.
uk: Не вдалося від’єднати шаблон від Theme Builder; шаблон було відновлено.

en: Failed to duplicate post.
uk: Не вдалося дублювати запис.

en: Failed to duplicate your layout. Please try again later.
uk: Не вдалося дублювати ваш макет. Будь ласка, спробуйте ще раз пізніше.

en: Failed to fetch Instagram media.
uk: Не вдалося отримати медіа Instagram.

en: Failed to load the Theme Builder.
uk: Не вдалося завантажити Theme Builder.

en: Failed to load your existing items. Please try again later.
uk: Не вдалося завантажити ваші наявні елементи. Будь ласка, спробуйте ще раз пізніше.

en: Failed to move post to trash.
uk: Не вдалося перемістити запис у кошик.

en: Failed to trash Theme Builder template.
uk: Не вдалося перемістити шаблон Theme Builder у кошик.

en: Failed to update Theme Builder template.
uk: Не вдалося оновити шаблон Theme Builder.

en: Failed to update breakpoints.
uk: Не вдалося оновити брейкпойнти.

en: Failed to update post content.
uk: Не вдалося оновити вміст запису.

en: Failed to update post status.
uk: Не вдалося оновити статус запису.

en: Failed to update post.
uk: Не вдалося оновити запис.

en: Failure Message
uk: Повідомлення Про Збій

en: Featured Background Color
uk: Рекомендований колір фону

en: Featured Body Text Color
uk: Рекомендовані кольори тексту

en: Featured Bullet Color
uk: Рекомендований колір кулі

en: Featured Currency & Frequency Text Color
uk: Колір Тексту Вибраної Валюти Та Періодичності

en: Featured Excluded Item Color
uk: Колір відмінних позицій

en: Featured Header Background Color
uk: Рекомендований колір фону заголовка

en: Featured Image
uk: Головне Зображення

en: Featured Image Alt Text
uk: Alt-Текст Головного Зображення

en: Featured Image Height
uk: Рекомендована висота зображення

en: Featured Image Max Height
uk: Максимальна висота пропонованого зображення

en: Featured Image Max Width
uk: Максимальна ширина рекомендованого зображення

en: Featured Image Overlay
uk: Накладання спеціального зображення

en: Featured Image Placement
uk: Розміщення Прикріпленого Зображення

en: Featured Image Title Text
uk: Текст Атрибута Title Головного Зображення

en: Featured Image Width
uk: Вибрана ширина зображення

en: Featured Price Text Color
uk: Рекомендований колір тексту кольору

en: Featured Pricing Area Background Color
uk: Кольори фонового зображення для вибраних областей

en: Featured Products
uk: Популярні Товари

en: Featured Subtitle Text Color
uk: Рекомендований колір тексту субтитрів

en: Featured Table
uk: Активна Таблиця

en: Featured Title Text Color
uk: Вибране колір тексту заголовка

en: Featured pricing tables have a drop shadow that helps them stand out from the rest. This shadow can be disabled if you wish.
uk: Рекомендовані таблиці ціноутворення мають тінь, яка допомагає їм виділитися з інших. Ця тінь може бути вимкнена, якщо хочете.

en: Featuring a table will make it stand out from the rest.
uk: Основна таблиця буде виділятися з-поміж інших.

en: Feed
uk: Стрічка

en: Fetch
uk: Отримати

en: Field
uk: Поле

en: Field Does Not Exist (NOT EXISTS)
uk: Поля Не Існує (NOT EXISTS)

en: Field Exists (EXISTS)
uk: Поле Існує (EXISTS)

en: Field ID
uk: ID поля

en: Field Icon
uk: Іконка Поля

en: Field Information
uk: Інформація Про Поле

en: Field Label
uk: Мітка поля

en: Field Labels
uk: Мітки полів

en: Field Name
uk: Назва Поля

en: Field Options
uk: Функції поля

en: Field to order results by (directly passed to the WordPress query)
uk: Поле для сортування результатів (напряму передається в запит WordPress)

en: Fields
uk: Поля

en: Fields Label Position
uk: Позиція мітки полів

en: Fields Placeholder
uk: Заповнювач полів

en: Fields Width
uk: Ширина полів

en: Fill
uk: Заливка

en: Fill Color
uk: Колір Заливки

en: Fill Opacity
uk: Непрозорість Заливки

en: Fill Type
uk: Тип Заливки

en: Filter
uk: Фільтр

en: Filter Color
uk: Колір Фільтра

en: Filter Criteria
uk: Критерії фільтра

en: Filter Criteria Text
uk: Текст Критеріїв Фільтра

en: Filter Global Color
uk: Фільтр Глобального Кольору

en: Filter posts based on post meta values. Use this to create complex queries that match posts with specific custom field data, such as showing only posts with a particular meta value.
uk: Фільтруйте записи за значеннями метаданих. Використовуйте це, щоб створювати складні запити, які знаходять записи з певними даними користувацьких полів, наприклад показувати лише записи з конкретним значенням метаданих.

en: Filter the loop to exclude posts that have the specific taxonomy terms you specify. Use this to remove content with particular categories, tags, or other taxonomies from your results.
uk: Відфільтруйте цикл, щоб виключити записи, які мають указані вами терміни таксономії. Використовуйте це, щоб прибрати з результатів вміст із певними категоріями, тегами або іншими таксономіями.

en: Filter the loop to only include posts that have the specific taxonomy terms you specify. Use this to narrow down your results to content with particular categories, tags, or other taxonomies.
uk: Відфільтруйте цикл, щоб додавати лише записи, які мають указані вами терміни таксономії. Використовуйте це, щоб звузити результати до вмісту з певними категоріями, тегами або іншими таксономіями.

en: Filterable Portfolio
uk: Фільтроване Портфоліо

en: Filterable Portfolios
uk: Портфелі, що фільтруються

en: Filters
uk: Фільтр

en: Find
uk: Знайти

en: Find & Replace
uk: Знайти & Замінити

en: Find And Replace
uk: Знайти Й Замінити

en: Find And Replace Complete
uk: Пошук І Заміна Завершені

en: Find And Replace In Element Type
uk: Знайти Й Замінити В Типі Елемента

en: Find And Replace In Location
uk: Знайти Й Замінити В Розташуванні

en: Find Value
uk: Знайти Значення

en: First & Last Name
uk: Ім’я Та Прізвище

en: First Instance of Every Month
uk: Перший екземпляр кожного місяця

en: First Item
uk: Перший Елемент

en: First Name
uk: Ім’я

en: First Name Fullwidth
uk: На Повну Ширину

en: Fit
uk: Підходять

en: Fixed
uk: Виправлено

en: Fixed Height Rows
uk: Рядки З Фіксованою Висотою

en: Fixed Left Sidebar
uk: Сторінка Ліва Бокова Панель

en: Fixed Right Sidebar
uk: Сторінка Права Бокова Панель

en: Fixed Scale (Responsive)
uk: Фіксована Шкала (Адаптивна)

en: Fixed Scale (Single)
uk: Фіксована Шкала (Одна)

en: Flip
uk: Рухатися ривками

en: Flip Horizontal
uk: Перевернути по горизонталі

en: Flip Vertical
uk: Переверніть по вертикалі

en: Flip the divider horizontally or vertically to change the shape and its direction.
uk: Переверніть дільник горизонтально або вертикально, щоб змінити форму і її напрямок.

en: Floating
uk: Плаваючий

en: Floating Minimum Size
uk: Плаваючий мінімальний розмір

en: Floating Squares
uk: Плаваючі квадрати

en: Fluid Preview Viewport
uk: Вікно Перегляду Для Плинного Попереднього Перегляду

en: Fluid Scale (CSS Clamp)
uk: Плинна Шкала (Clamp CSS)

en: Focus
uk: Фокус

en: Fold
uk: Складіть

en: Follow
uk: Стежити

en: Follow Button
uk: Кнопка Стежити

en: Follow Button Text
uk: Текст Кнопки Підписки

en: Follow Instagram account
uk: Підписатися на обліковий запис Instagram

en: Follow Us On Instagram
uk: Підписуйтесь На Нас В Instagram

en: Follow on %s
uk: Стежити в %s

en: Font
uk: Шрифт

en: Font Does not Exist.
uk: Шрифт не існує.

en: Font Families
uk: Сімейства Шрифтів

en: Font Name
uk: Ім'я Облікового Запису

en: Font Name Cannot be Empty and Cannot Contain Special Characters.
uk: Назва шрифту не може бути порожньою та не може містити спеціальні символи.

en: Font Name Cannot be Empty.
uk: Назва шрифту не може бути порожньою.

en: Font Size
uk: Розмір Шрифту

en: Font Size (em)
uk: Розмір Шрифту (em)

en: Font Style
uk: Копіювати стиль

en: Font Weight
uk: М'яке світло

en: Font Weights
uk: Накреслення Шрифтів

en: Font With This Name Already Exists. Please Use a Different Name.
uk: Шрифт із такою назвою вже існує. Використайте іншу назву.

en: Fonts
uk: Шрифти

en: Footer
uk: Футер

en: Footer Template
uk: Шаблон Футера

en: Footer Templates
uk: Шаблони Футера

en: For example: whatsapp://.
uk: Наприклад: whatsapp://.

en: Force Fullwidth
uk: На Повну Ширину

en: Force Visible
uk: Примусово Показувати

en: Force the element to be visible in specific contexts.
uk: Примусово зробити елемент видимим у певних контекстах.

en: Forgot your password?
uk: Забули пароль?

en: Form
uk: Форма

en: Form Background Color
uk: Колір Тла Форми

en: Form Fields
uk: Поля форми

en: Form Notice
uk: Форма повідомлення

en: Form Notice Background Color
uk: Колір Фону Сповіщення Форми

en: Form Title
uk: Назва форми

en: Form Title Text
uk: Текст Заголовка Форми

en: Forward
uk: Вперед

en: Framing
uk: Обрамлення

en: Free Divi Cloud Limit Reached
uk: Досягнуто Безкоштовного Ліміту Divi Cloud

en: Free Form CSS
uk: Вільний CSS

en: Free-Form CSS
uk: CSS вільної форми

en: Frequency
uk: Частота

en: Friday
uk: п'ятниця

en: From Hour
uk: З Години

en: From Minute
uk: З хвилини

en: Full Size (Original)
uk: Повний Розмір (Оригінал)

en: Fullwidth
uk: На всю ширину

en: Fullwidth Code
uk: Код на Повну Ширину

en: Fullwidth Codes
uk: Коди повної ширини

en: Fullwidth Image
uk: Зображення на Повну Ширину

en: Fullwidth Images
uk: Зображення з повною шириною

en: Fullwidth Map
uk: Карта На Всю Ширину

en: Fullwidth Maps
uk: Карти повної ширини

en: Fullwidth Menu
uk: Меню На Всю Ширину

en: Fullwidth Menus
uk: Меню Fullwidth

en: Fullwidth Module
uk: Шаблон на Повну ширину

en: Fullwidth Post Content
uk: Повний вміст публікації

en: Fullwidth Post Contents
uk: Вміст Запису На Всю Ширину

en: Fullwidth Post Slider
uk: Слайдер публікацій у повну ширину

en: Fullwidth Post Sliders
uk: Повзунки повного ширини

en: Fullwidth Post Title
uk: Заголовок Публікації на Повну Ширину

en: Fullwidth Post Titles
uk: Повні титули публікацій

en: Fullwidth Section
uk: Секція На Всю Ширину

en: Fullwidth Slider
uk: Слайдер На Всю Ширину

en: Fullwidth Sliders
uk: Повзунки повної ширини

en: Galleries
uk: Галереї

en: Gallery
uk: Галерея

en: Gallery Item
uk: Елемент Галереї

en: Gallery Item Caption
uk: Підпис під картинкою елемента Галереї

en: Gallery Item Title
uk: Назва Елементу Галереї

en: Gallery Pagination
uk: Розбивка галереї

en: Gap
uk: Проміжок

en: General
uk: Загальний

en: General Functionality
uk: Загальна Функціональність

en: Generate & Replace
uk: Створити та замінити

en: Generate Automatically
uk: Генерувати автоматично

en: Generate Border-None
uk: Згенерувати Border-None

en: Generate Color Palette Variables
uk: Згенерувати змінні палітри кольорів

en: Generate Content With AI
uk: Створюйте контент за допомогою ШІ

en: Generate Fluid Sizing Variables
uk: Згенерувати змінні адаптивних розмірів

en: Generate From Video
uk: Згенерувати З Відео

en: Generate Gap-0
uk: Згенерувати Gap-0

en: Generate Radius-Full
uk: Згенерувати Radius-Full

en: Generate Radius-None
uk: Згенерувати Radius-None

en: Generate Section With AI
uk: Створення розділу за допомогою ШІ

en: Generate Space-0
uk: Згенерувати Space-0

en: Generate Width-Full
uk: Згенерувати Width-Full

en: Generate With AI
uk: Створення за допомогою ШІ

en: Generate a color palette from one primary color using relative HSL filters.
uk: Згенерувати палітру кольорів з одного основного кольору за допомогою відносних HSL-фільтрів.

en: Generate a scale of clamp tokens.
uk: Згенерувати шкалу токенів clamp.

en: Generate a scale of fixed size tokens.
uk: Згенерувати шкалу фіксованих токенів розміру.

en: Generate a single fluid clamp token.
uk: Згенерувати один токен плавного clamp.

en: Generate a single size token.
uk: Згенерувати один токен розміру.

en: Generate border width values using a modular scale.
uk: Генерувати значення товщини рамки за модульною шкалою.

en: Generate color scales from one color using relative HSL filters.
uk: Згенерувати колірні шкали з одного кольору за допомогою відносних HSL-фільтрів.

en: Generate fixed border width values at each breakpoint.
uk: Генерувати фіксовані значення товщини рамки для кожної точки перелому.

en: Generate fixed font sizes at each breakpoint (phone, tablet, desktop).
uk: Генерувати фіксовані розміри шрифту для кожної точки перелому (телефон, планшет, комп’ютер).

en: Generate fixed gap values at each breakpoint.
uk: Генерувати фіксовані значення проміжку для кожної точки перелому.

en: Generate fixed radius values at each breakpoint.
uk: Генерувати фіксовані значення радіуса для кожної точки перелому.

en: Generate fixed spacing values at each breakpoint.
uk: Генерувати фіксовані значення відступів для кожної точки перелому.

en: Generate fixed width values at each breakpoint.
uk: Генерувати фіксовані значення ширини для кожної точки перелому.

en: Generate fluid border width values that scale smoothly between min and max using CSS clamp().
uk: Генерувати плавні значення товщини рамки, що рівномірно масштабуються між мін. і макс. за допомогою CSS clamp().

en: Generate fluid font sizes that scale smoothly between min and max sizes using CSS clamp().
uk: Генерувати плавні розміри шрифту, що рівномірно масштабуються між мін. і макс. за допомогою CSS clamp().

en: Generate fluid gap values that scale smoothly between min and max using CSS clamp().
uk: Генерувати плавні значення проміжку, що рівномірно масштабуються між мін. і макс. за допомогою CSS clamp().

en: Generate fluid radius values that scale smoothly between min and max using CSS clamp().
uk: Генерувати плавні значення радіуса, що рівномірно масштабуються між мін. і макс. за допомогою CSS clamp().

en: Generate fluid spacing values that scale smoothly between min and max using CSS clamp().
uk: Генерувати плавні значення відступів, що рівномірно масштабуються між мін. і макс. за допомогою CSS clamp().

en: Generate fluid width values that scale smoothly between min and max using CSS clamp().
uk: Генерувати плавні значення ширини, що рівномірно масштабуються між мін. і макс. за допомогою CSS clamp().

en: Generate font sizes using a modular scale (e.g. xs, s, m, l, xl).
uk: Генерувати розміри шрифту за модульною шкалою (наприклад: xs, s, m, l, xl).

en: Generate gap values using a modular scale.
uk: Генерувати значення проміжку за модульною шкалою.

en: Generate radius values using a modular scale.
uk: Генерувати значення радіуса за модульною шкалою.

en: Generate secondary and tertiary harmony colors from one source color.
uk: Згенерувати вторинні та третинні гармонійні кольори з одного вихідного кольору.

en: Generate spacing values using a modular scale.
uk: Генерувати значення відступів за модульною шкалою.

en: Generate width values using a modular scale.
uk: Генерувати значення ширини за модульною шкалою.

en: Generated CSS Units
uk: Одиниці Згенерованих CSS

en: Geocoder failed due to %s
uk: Geocoder не вдалося виконати через %s

en: Get Unlimited Divi Cloud Storage
uk: Отримати Необмежене Сховище Divi Cloud

en: Give Me A Choice
uk: Дайте мені вибір

en: Give this element a blur effect so that it moves in and out of focus as the viewer scrolls through the page.
uk: Надайте цьому елементу ефект розмиття, щоб він міг переміщатися в фокусі, коли користувач прокручує сторінку.

en: Give this element a scale effect so that it grows and shrinks as the viewer scrolls through the page.
uk: Надайте цьому елементу ефект масштабування, щоб він зростав і зменшувався, коли користувач прокручує сторінку.

en: Give this element an opacity effect so that it fades in and out as the viewer scrolls through the page.
uk: Надайте цьому елементу ефект непрозорості, щоб він зникав і зникав, коли користувач прокручує сторінку.

en: Give this element horizontal motion so that it slides left or right as the viewer scrolls through the page.
uk: Надайте цьому елементу горизонтальний рух, щоб він ковзав ліворуч або праворуч, коли користувач прокручує сторінку.

en: Give this element rotating motion so that it spins as the viewer scrolls through the page.
uk: Надайте цьому елементу обертальний рух, щоб він обертався, коли користувач прокручує сторінку.

en: Give this element vertical motion so that is moves faster or slower than the elements around it as the viewer scrolls through the page.
uk: Надайте цьому елементу вертикальний рух, щоб він рухався швидше або повільніше, ніж елементи навколо нього, коли користувач прокручує сторінку.

en: Global
uk: Загальний

en: Global Body
uk: Глобальний Основний Вміст

en: Global Canvas
uk: Глобальне Полотно

en: Global Canvases
uk: Глобальні Полотна

en: Global Colors
uk: Глобальні Кольори

en: Global Fonts Weights
uk: Товщини Глобальних Шрифтів

en: Global Footer
uk: Глобальний Футер

en: Global Gradients
uk: Глобальні градієнти

en: Global Header
uk: Глобальний Хедер

en: Global Variables
uk: Глобальні Змінні

en: Global canvas not found.
uk: Глобальне полотно не знайдено.

en: Go Back
uk: Повернутися

en: Go To
uk: Перейти До

en: Go To A Module
uk: Перейти До Модуля

en: Go To A Row
uk: Перейти До Рядка

en: Go To A Section
uk: Перейти До Розділу

en: Go To Layer
uk: Перейдіть до шару

en: Go To a Section, Row or Module
uk: Перейти До Розділу, Рядка Або Модуля

en: Go to Dashboard
uk: Перейти До Майстерні

en: Go to Editor
uk: Перейти До Редактора

en: Good
uk: Добре

en: Google API Key
uk: Ключ Google API

en: Google Maps script is not available on this page.
uk: Скрипт Google Maps недоступний на цій сторінці.

en: Gradient
uk: Градієнт

en: Gradient Direction
uk: Напрямок градієнта

en: Gradient End
uk: Кінець градієнту

en: Gradient Fill
uk: Градієнтна Заливка

en: Gradient Length
uk: Довжина Градієнта

en: Gradient Picker
uk: Засіб вибору градієнта

en: Gradient Position
uk: Позиція градієнта

en: Gradient Start
uk: Початок градієнту

en: Gradient Stops
uk: Зупиняється градієнт

en: Gradient Type
uk: Тип градієнту

en: Gradient Unit
uk: Одиниця градієнта

en: Gradients
uk: Градієнти

en: Graph
uk: Графік

en: Graph 2
uk: Графік 2

en: Graph 3
uk: Графік 3

en: Graph 4
uk: Графік 4

en: Grayscale Filter Amount (%)
uk: Ступінь Сірого Фільтру (%)

en: Greater Than (>)
uk: Більше Ніж (>)

en: Greater Than or Equal (>=)
uk: Більше Або Дорівнює (>=)

en: Green
uk: Зелений

en: Grid
uk: Сітка

en: Grid Auto Columns
uk: Автостовпці Сітки

en: Grid Auto Rows
uk: Авторядки Сітки

en: Grid Column Template
uk: Шаблон Колонок Сітки

en: Grid Density
uk: Щільність Сітки

en: Grid Direction
uk: Напрямок Сітки

en: Grid Layout
uk: Макет сітки

en: Grid Mode
uk: Режим Сітки

en: Grid Offset Rule
uk: Правило Зміщення Сітки

en: Grid Offset Rules
uk: Правила Зсуву Сітки

en: Grid Row Template
uk: Шаблон Рядків Сітки

en: Grid Template Columns
uk: Стовпці Шаблону Сітки

en: Grid Tile Background Color
uk: Колір Фону Сітки Плиток

en: Grid View
uk: Перегляд Сіткою

en: Groove
uk: Виділення

en: Group
uk: Група

en: Group Carousel
uk: Групова Карусель

en: Group Carousels
uk: Групові Каруселі

en: Group Settings Into Closed Toggles
uk: Налаштування групи в закритих перемикачах

en: Groups
uk: Групи

en: Grow
uk: Зростання

en: Grow to Fill
uk: Розтягнути До Заповнення

en: Gutter
uk: Міжколонник

en: Gutter Width
uk: Відстань між Колонками

en: HTML After
uk: HTML Після

en: HTML Before
uk: HTML Перед

en: HTML/JS Snippet
uk: Фрагмент HTML/JS

en: Hamburger Menu Icon Color
uk: Колір значка меню Гамбургер

en: Hamburger Menu Icon Font Size
uk: Розмір шрифту значок меню Гамбургер

en: Hard Light
uk: Тверде світло

en: Has Bought a Product
uk: Купив продукт

en: Has Bought a Specific Product
uk: Купив конкретний продукт

en: Has No Value
uk: Не має цінності

en: Has Not Bought a Product
uk: Не купив продукт

en: Has Not Bought a Specific Product
uk: Не купив конкретний продукт

en: Has Not Visited a Specific Page
uk: Не відвідав певну сторінку

en: Has Not Visited a Specific Post
uk: Не відвідав певну публікацію

en: Has Products
uk: Має продукти

en: Has Visited a Specific Page
uk: Відвідав певну сторінку

en: Has Visited a Specific Post
uk: Відвідав певний пост

en: Has a Specific Product
uk: Має специфічний продукт

en: Header
uk: Хедер

en: Header Container
uk: Заголовок Контейнер

en: Header Image
uk: Зображення заголовка

en: Header Template
uk: Шаблон Хедера

en: Header Templates
uk: Шаблони Хедера

en: Heading
uk: Заголовок

en: Heading %d
uk: Заголовок %d

en: Heading 1
uk: Заголовок 1

en: Heading 2
uk: Назва

en: Heading 3
uk: Назва

en: Heading 4
uk: Назва

en: Heading 5
uk: Назва

en: Heading 6
uk: Назва

en: Heading Color
uk: Колір Заголовків

en: Heading Container
uk: Контейнер заголовка

en: Heading Level
uk: Рівень заголовка

en: Heading Text
uk: Текст Підзаголовка

en: Heading Text Color
uk: Колір Тексту Заголовків

en: Heading Text H1
uk: Текст Заголовка H1

en: Heading Text H2
uk: Текст Заголовка H2

en: Heading Text H3
uk: Текст Заголовка H3

en: Heading Text H4
uk: Текст Заголовка H4

en: Heading Text H5
uk: Текст Заголовка H5

en: Heading Text H6
uk: Текст Заголовка H6

en: Headings
uk: Заголовки

en: Headings: %s
uk: Заголовки: %s

en: Heavy
uk: Важкий

en: Heavy 900
uk: Найжирніший 900

en: Height
uk: Висота

en: Help
uk: Довідка

en: Help Video
uk: Довідкове Відео

en: Here you can add the current item to your Divi Library for later use.
uk: Тут ви можете додати поточний елемент до вашої Бібліотеки Divi для подальшого використання.

en: Here you can adjust the easing method of your animation. Easing your animation in and out will create a smoother effect when compared to a linear speed curve.
uk: Тут ви можете налаштувати метод ослаблення анімації. Зменшення вашої анімації та виходу з неї створить більш плавний ефект у порівнянні з лінійною кривою швидкості.

en: Here you can adjust the element's position left or right from its starting location, which may differ based on its offset origin.
uk: Тут ви можете налаштувати положення елемента ліворуч або праворуч від його початкового розташування, яке може відрізнятися залежно від початку зміщення.

en: Here you can adjust the element's position upwards or downwards from its starting location, which may differ based on its offset origin.
uk: Тут ви можете налаштувати положення елемента вгору або вниз від його початкового розташування, яке може відрізнятися залежно від його початку зміщення.

en: Here you can adjust the element's starting location within its parent container. You can further adjust the element's position using the offset controls.
uk: Тут ви можете налаштувати початкове розташування елемента в його батьківському контейнері. Ви можете додатково налаштувати положення елемента за допомогою елементів керування зміщенням.

en: Here you can adjust the order in which posts are displayed.
uk: Тут можна налаштувати порядок, в якому буде показано публікації.

en: Here you can choose Product Page Layout for WooCommerce.
uk: Тут ви можете вибрати макет сторінки товару для WooCommerce.

en: Here you can choose between Description and short description to display.
uk: Тут ви можете вибрати Опис та короткий опис для відображення.

en: Here you can choose from which corner this element is offset from. The vertical and horizontal offset adjustments will be affected based on the element's offset origin.
uk: Тут ви можете вибрати, з якого кута зміщується цей елемент. На коригування вертикального та горизонтального зміщення вплине залежно від початку зміщення елемента.

en: Here you can choose how to position the product meta.
uk: Тут ви можете вибрати, як позиціонувати мета продукту.

en: Here you can choose icon size.
uk: Тут можна вибрати розмір іконки.

en: Here you can choose icon width.
uk: Тут ви можете вибрати ширину значка.

en: Here you can choose the direction that your sub-menus will open. You can choose to have them open downwards or upwards.
uk: Тут ви можете вибрати напрямок, у якому відкриватимуться ваші підменю. Ви можете налаштувати його вниз чи вгору.

en: Here you can choose the element's position type. Absolutely positioned elements will float inside their parent elements. Fixed positioned elements will float within the browser viewport. Relatively positioned elements sit statically in their parent container, but can still be offset without disrupting surrounding elements.
uk: Тут можна вибрати тип позиціювання елемента. Абсолютно позиціоновані елементи «плавають» усередині батьківських елементів. Фіксовано позиціоновані елементи «плавають» у межах вікна перегляду браузера. Відносно позиціоновані елементи розташовуються статично в батьківському контейнері, але їх можна зміщувати, не порушуючи розміщення навколишніх елементів.

en: Here you can choose the element's position type. Absolutlely positioned elements will float inside their parent elements. Fixed positioned elements will float within the browser viewport. Relatively positioned elements sit statically in their parent container, but can still be offset without disrupting surrounding elements.
uk: Тут ви можете вибрати тип положення елемента. Абсолютно розташовані елементи будуть плавати всередині своїх батьківських елементів. Фіксовані розміщені елементи будуть плавати в області перегляду браузера. Відносно розташовані елементи статично лежать у своєму батьківському контейнері, але все ще можуть бути зміщені, не порушуючи навколишні елементи.

en: Here you can choose the image alignment.
uk: Тут ви можете налаштувати вирівнювання зображення.

en: Here you can choose the size for all icons in this list.
uk: Тут можна вибрати розмір для всіх іконок у цьому списку.

en: Here you can choose to display the title.
uk: Тут ви можете вибрати заголовок.

en: Here you can choose when motion effects are triggered: When the top of the element enters into view, when the middle of the element enters into view, or when the bottom of the element enters into view.
uk: Тут ви можете вибрати, коли спрацьовують ефекти руху: коли верхня частина елемента потрапляє в поле зору, коли середина елемента потрапляє в поле зору, або коли нижня частина елемента потрапляє в поле зору.

en: Here you can choose where to place the Featured Image.
uk: Тут ви можете вибрати, де розмістити рекомендоване зображення.

en: Here you can choose where to place the icon.
uk: Тут ви можете вибрати, де розташувати іконку.

en: Here you can choose where to place the reviews link.
uk: Тут ви можете вибрати, де розмістити посилання на відгуки.

en: Here you can choose whether background color setting above should be used or not.
uk: Тут ви можете вибрати, чи слід використовувати налаштування фонового кольору, зроблені вище.

en: Here you can choose whether icon set below should be used.
uk: Тут ви можете вибрати, чи використовувати іконку.

en: Here you can choose whether or not display the Author Name in Post Meta.
uk: Тут ви можете вибрати, чи показувати ім’я автора в метаданих запису.

en: Here you can choose whether or not display the Categories in Post Meta. Note: This option doesn't work with custom post types.
uk: Тут ви можете вибрати, чи відображати Категорії в Метаданих Публікації. Примітка: Ця опція не працює з користувацькими типами публікацій.

en: Here you can choose whether or not display the Comments Count in Post Meta.
uk: Тут ви можете вибрати, чи відображати Кількість Коментарів в Метаданих Публікації.

en: Here you can choose whether or not display the Date in Post Meta.
uk: Тут ви можете вибрати, чи показувати дату в метаданих запису.

en: Here you can choose whether or not display the Featured Image.
uk: Тут ви можете вибрати, чи показувати рекомендоване зображення.

en: Here you can choose whether or not display the Post Meta.
uk: Тут ви можете вибрати, чи показувати метадані запису.

en: Here you can choose whether or not display the Post Title.
uk: Тут ви можете вибрати, чи показувати заголовок запису.

en: Here you can choose whether or not the image should have a space below it.
uk: Тут ви можете вибрати, чи матиме ваше зображення простір під ним.

en: Here you can choose whether or not the image should open in Lightbox. Note: if you select to open the image in Lightbox, url options below will be ignored.
uk: Тут ви можете вибрати, чи відкривати зображення в Lightbox. Зауважте: якщо ви вирішите відкривати зображення в Lightbox, опції URL нижче будуть проігноровані.

en: Here you can choose whether or not the map will be draggable on mobile devices.
uk: Тут дозволяється обрати, чи можливо буде рухати мапу на мобільних пристроях.

en: Here you can choose whether or not to display the Coupon code.
uk: Тут ви можете вибрати, відображати чи ні код купона.

en: Here you can choose whether or not to display the Product image.
uk: Тут ви можете вибрати, відображати чи ні зображення продукту.

en: Here you can choose whether or not to display the Remove Item Icon.
uk: Тут ви можете вибрати, чи відображати піктограму Видалити елемент.

en: Here you can choose whether or not to display the Update cart button.
uk: Тут ви можете вибрати, відображати чи ні кнопку Оновити кошик.

en: Here you can choose whether or not to include the follow button next to the icon.
uk: Тут ви можете вибрати, чи показувати кнопку «Стежити» біля іконки.

en: Here you can choose whether or not use the background color for the Title/Meta text.
uk: Тут ви можете вибрати, чи використовувати колір фону для тексту Заголовка/Метаданих.

en: Here you can choose whether or not your link opens in a new window
uk: Тут ви можете вибрати, чи відкривати ваше посилання в новому вікні

en: Here you can choose whether or not your link opens in a new window.
uk: Тут ви можете вибрати, чи відкривати посилання в новому вікні.

en: Here you can choose whether the Categories should be added.
uk: Тут ви можете вибрати, чи слід додавати Категорії.

en: Here you can choose whether the SKU should be added.
uk: Тут ви можете вибрати, чи слід додавати SKU.

en: Here you can choose whether the Tags should be added.
uk: Тут ви можете вибрати, чи слід додавати теги.

en: Here you can choose whether the custom reviews link should be added.
uk: Тут ви можете вибрати, чи слід додавати спеціальне посилання на огляди.

en: Here you can choose whether the header is expanded to fullscreen size.
uk: Тут ви можете обрати, чи робити шапку повноекранного розміру.

en: Here you can choose whether the percent sign should be added after the number set above.
uk: Тут ви можете вибрати, чи відображати знак відсотка після числа, визначеного вище.

en: Here you can choose whether the quantity field should be added before the Add to Cart button.
uk: Тут ви можете вибрати, чи слід додати поле кількості перед кнопкою Додати в кошик.

en: Here you can choose whether the scroll down button is shown.
uk: Тут ви можете обрати, чи відображати кнопку прокручування вниз.

en: Here you can choose whether the star rating should be added.
uk: Тут ви можете вибрати, чи слід додавати рейтинг зірки.

en: Here you can choose whether the stock (displayed when product inventory is managed) should be visible or not.
uk: Тут можна вибрати, чи відображати залишок на складі (показується, коли увімкнено керування запасами товару), чи ні.

en: Here you can choose whether the user should be redirected back to the current page after logging in.
uk: Тут ви можете вибрати, чи слід перенаправляти користувача на поточну сторінку після входу.

en: Here you can choose whether the zoom level will be controlled by mouse wheel or not.
uk: Тут ви можете вибрати, чи контролювати масштабування за допомогою колеса мишки.

en: Here you can choose whether your color should be light or dark. If you are working with a dark background, then your controls color should be light. If your background is light, then your controls color should be set to dark.
uk: Тут можна вибрати, чи має ваш колір бути світлим або темним. Якщо ви працюєте з темним тлом, колір елементів керування має бути світлим. Якщо тло світле, колір елементів керування слід встановити темним.

en: Here you can choose whether your text should be light or dark. If you are working with a dark background, then your text should be light. If your background is light, then your text should be set to dark.
uk: Тут ви можете зробити текст світлим чи темним. Якщо ви працюєте з темним фоном, ваш текст повинен бути світлим. Якщо ваш фон світлий, тоді ваш текст повинен бути темним.

en: Here you can choose which action to execute on button click.
uk: Тут можна вибрати дію, яка виконуватиметься під час натискання кнопки.

en: Here you can choose which types of characters are used to distinguish between each item in the %s.
uk: Тут ви можете вибрати, які типи символів використовуються для розділення кожного елемента в %s.

en: Here you can choose which types of characters are used to distinguish between each item in the list.
uk: Тут ви можете вибрати, які типи символів використовуються для розділення кожного елемента у списку.

en: Here you can choose which types of characters are used to distinguish between each item in the ordered list.
uk: Тут ви можете вибрати, які типи символів використовуються для розрізнення кожного елемента у впорядкованому списку.

en: Here you can chose whether Sale Badge should be displayed or not.
uk: Тут можна вибрати, чи відображати бейдж розпродажу.

en: Here you can chose whether product  image should be displayed or not.
uk: Тут можна вибрати, чи відображати зображення товару.

en: Here you can chose whether product gallery should be displayed or not.
uk: Тут можна вибрати, чи відображати галерею товару.

en: Here you can control element overflow on the %s axis. If set to scroll, content that overflows static widths or heights will trigger a browser scrollbar. If set to hidden, content overflow will be clipped.
uk: Тут ви можете керувати переповненням елемента на осі %s. Якщо встановлено прокручування, вміст, який переповнює статичні ширини або висоти, ініціюватиме смугу прокрутки веб-переглядача. Якщо встановлено значення прихованого, переповнення вмісту буде обрізано.

en: Here you can control element overflow on the X axis.
uk: Тут можна керувати переповненням елемента по осі X.

en: Here you can control element overflow on the Y axis.
uk: Тут можна керувати переповненням елемента по осі Y.

en: Here you can control element position on the z axis. Elements with higher z-index values will sit atop elements with lower z-index values.
uk: Тут можна керувати положенням елемента на осі z. Елементи з більш високими значеннями z-індексу будуть сидіти поверх елементів з більш низькими значеннями z-індексу.

en: Here you can control the corner radius of this element. Enable the link icon to control all four corners at once, or disable to define custom values for each.
uk: Тут ви можете контролювати радіус кута цього елемента. Увімкніть піктограму посилання, щоб керувати всіма чотирма кутами одночасно, або вимкніть, щоб визначити власні значення для кожного.

en: Here you can create the breadcrumb text for the Home page.
uk: Тут ви можете створити текст для домашньої сторінки.

en: Here you can create the content that will be used within the module
uk: Тут ви можете створити вміст, який буде використано в модулі

en: Here you can create the content that will be used within the module.
uk: Тут ви можете створити наповнення модуля.

en: Here you can create the link for the Home page.
uk: Тут ви можете створити посилання на домашню сторінку.

en: Here you can define a custom color for all icons in this list.
uk: Тут можна задати власний колір для всіх іконок у цьому списку.

en: Here you can define a custom color for the button icon.
uk: Тут ви можете визначити власний колір для піктограми кнопки.

en: Here you can define a custom color for the icon.
uk: Тут ви можете визначити власний колір для піктограми.

en: Here you can define a custom color for the overlay
uk: Тут ви можете вибрати спеціальний колір для накладання

en: Here you can define a custom color for the overlay icon
uk: Тут ви можете вибрати спеціальний колір для накладної іконки

en: Here you can define a custom color for the overlay icon.
uk: Тут можна задати власний колір для значка накладання.

en: Here you can define a custom color for the overlay.
uk: Тут ви можете визначити власний колір для накладки.

en: Here you can define a custom color for the scroll down icon.
uk: Тут ви можете визначити власний колір для піктограми прокручування вниз.

en: Here you can define a custom color for the social network icon.
uk: Тут ви можете визначити власний колір для піктограми соціальної мережі.

en: Here you can define a custom color for the zoom icon.
uk: Тут ви можете визначити власний колір для значка масштабування.

en: Here you can define a custom color for your hamburger menu icon.
uk: Тут ви можете визначити спеціальний колір піктограми меню гамбургера.

en: Here you can define a custom color for your icon.
uk: Тут ви можете вибрати особливий колір для вашої іконки.

en: Here you can define a custom color for your search icon.
uk: Тут ви можете визначити спеціальний колір для вашої піктограми пошуку.

en: Here you can define a custom color for your shopping cart icon.
uk: Тут ви можете визначити спеціальний колір піктограми кошика.

en: Here you can define a custom icon for the overlay
uk: Тут ви можете вибрати спеціальну іконку для накладання

en: Here you can define a custom icon for the overlay.
uk: Тут ви можете визначити власну іконку для накладки.

en: Here you can define the Date Format in Post Meta. Default is 'M j, Y'.
uk: Тут ви можете визначити формат дати в метаданих запису. Типове значення — 'M j, Y'.

en: Here you can define the Icon alignment.
uk: Тут можна визначити вирівнювання іконок.

en: Here you can define the alignment of Button.
uk: Тут можна визначити вирівнювання кнопки.

en: Here you can define the content that will be placed within the current tab.
uk: Тут ви можете визначити наповнення, що буде розміщене в поточній вкладці.

en: Here you can define the content that will be placed within the infobox for the pin.
uk: Тут ви можете вибрати наповнення, яке буде знаходитися в інформаційному вікні шпильки.

en: Here you can define the custom pattern for the email Message. Fields should be included in following format - <strong>%%field_id%%</strong>. For example if you want to include the field with id = <strong>phone</strong> and field with id = <strong>message</strong>, then you can use the following pattern: <strong>My message is %%message%% and phone number is %%phone%%</strong>. Leave blank for default.
uk: Тут ви можете визначити особливий шаблон для електронного повідомлення. Поля треба додавати в такому форматі: <strong>%%field_id%%</strong>. Наприклад, якщо ви хочете додати поле з id = <strong>phone</strong> and field with id = <strong>message</strong>, то ви можете використовувати такий ern: <strong>My message is %%message%% і номер телефону - %%phone%%</strong>.  Залиште порожнім для вибору за замовчуванням.

en: Here you can define whether previous and next posts must be within the same taxonomy term as the current post.
uk: Тут можна визначити, чи мають попередній і наступний записи належати до того самого терміна таксономії, що й поточний запис.

en: Here you can designate how fast the carousel rotates, if 'Automatic Carousel Rotation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation. (Ex. 1000 = 1 sec)
uk: Тут ви можете визначити, як швидко обертатиметься карусель, якщо вище ввімкнена опція "Автоматичного Обертання Каруселі". Чим вище число, тим довшою буде пауза між змінами. (Напр. 1000 = 1 секунда)

en: Here you can designate how fast the slider fades between each slide, if 'Automatic Animation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation.
uk: Тут ви можете визначити, як швидко змінюватимуться слайди у слайдері, якщо опція «Автоматичної анімації» ввімкнена згори. Чим вище число, тим довшою буде пауза між змінами.

en: Here you can save the current item and add it to your Divi Library for later use as well.
uk: Тут ви можете зберегти поточний елемент і додати його до вашої Бібліотеки Divi для подальшого використання.

en: Here you can see a list of pre-made layout packs that ship with the Divi Builder. You can also access layouts that you have saved to your Divi Library. Choose the “Divi Builder Demo” layout pack to see the layouts it includes.
uk: Тут ви можете переглянути список готових наборів макетів, що постачаються з Divi Builder. Ви також можете отримати доступ до макетів, які ви зберегли у вашій Бібліотеці Divi. Виберіть набір макетів “Divi Builder Demo”, щоб переглянути макети, які він містить.

en: Here you can select the Page type.
uk: Тут ви можете вибрати тип сторінки.

en: Here you can select the Product.
uk: Тут ви можете вибрати Товар.

en: Here you can select the tabs that you would like to display.
uk: Тут ви можете вибрати вкладки, які ви хочете відобразити.

en: Here you can select whether or not your section has an inner shadow. This can look great when you have colored backgrounds or background images.
uk: Тут ви можете вибрати, чи матиме ваш розділ внутрішню тінь. Вона може гарно виглядати, якщо у вас є кольорові фони або  зображення фону.

en: Here you can set the Breadcrumb separator.
uk: Тут ви можете встановити роздільник хлібних сухарів.

en: Here you can set the background color for the active tab.
uk: Тут можна встановити колір фону для активної вкладки.

en: Here you can set the background color for the inactive tab.
uk: Тут можна встановити колір фону для неактивної вкладки.

en: Here you can set the font for the active tab.
uk: Тут можна встановити шрифт для активної вкладки.

en: Here you can set the separator.
uk: Тут ви можете встановити роздільник.

en: Hero
uk: Герой

en: Heroes
uk: Герої

en: Hidden
uk: Приховані

en: Hidden Field
uk: Приховане Поле

en: Hide CSS
uk: Приховати CSS

en: Hide Element
uk: Приховати Елемент

en: Hide On Front End
uk: Приховати На Фронтенді

en: Hide empty columns in the grid automatically. When enabled, columns without content will be removed from the layout, allowing remaining content to fill the available space.
uk: Автоматично приховуйте порожні колонки в сітці. Якщо ввімкнено, колонки без вмісту буде вилучено з макета, що дозволить решті вмісту заповнити доступний простір.

en: History
uk: Історія

en: History State Interval
uk: Інтервал Станів Історії

en: Home
uk: Головна

en: Home Link
uk: Головна посилання

en: Home Text
uk: Домашній текст

en: Home URL
uk: URL «Головна»

en: Homepage
uk: Домашня Сторінка

en: Homepage Link
uk: Посилання На Домашню Сторінку

en: Homepage does not have editable page settings.
uk: Головна сторінка не має редагованих налаштувань сторінки.

en: Honeycomb
uk: Стільниковий

en: Horizontal
uk: Горизонтальний

en: Horizontal Gap
uk: Горизонтальний Проміжок

en: Horizontal Gutters
uk: Горизонтальні жолоби

en: Horizontal Motion
uk: Горизонтальний рух

en: Horizontal Offset
uk: Горизонтальне зміщення

en: Horizontal Overflow
uk: Горизонтальне переповнення

en: Hour
uk: годину

en: Hour(s)
uk: Година(и)

en: Hourly
uk: Погодинно

en: Hours
uk: годин

en: Hover
uk: Наведення

en: Hover Icon Picker
uk: Вибір Значка при Наведенні

en: Hover Mode
uk: Режим Наведення

en: Hover Overlay Color
uk: Коліп Оверлею при Наведенні

en: Hover State
uk: Стан Наведення

en: Hovered
uk: При Наведенні

en: How Does It Look?
uk: Як це виглядає?

en: How do you want to load this Template?
uk: Як ви хочете завантажити цей Шаблон?

en: Hr
uk: Год

en: Hue
uk: Колір

en: Hue offset applied to the primary color to generate the quaternary color.
uk: Зсув відтінку, що застосовується до основного кольору для генерації четвертинного кольору.

en: Hue offset applied to the primary color to generate the secondary color.
uk: Зсув відтінку, що застосовується до основного кольору для генерації вторинного кольору.

en: Hue offset applied to the primary color to generate the tertiary color.
uk: Зсув відтінку, що застосовується до основного кольору для генерації третинного кольору.

en: IP Address
uk: Адреса Шпильки на Карті

en: Icon
uk: Значок

en: Icon Alignment
uk: Вирівнювання значків

en: Icon Color
uk: Колір Іконки

en: Icon Element
uk: Елемент значка

en: Icon Font Size
uk: Розмір Шрифту Значка

en: Icon Link
uk: Посилання Значка

en: Icon List
uk: Список Іконок

en: Icon List Item
uk: Елемент Списку Іконок

en: Icon List Items
uk: Елементи Списку Іконок

en: Icon Lists
uk: Списки Іконок

en: Icon Picker
uk: Вибір Іконки

en: Icon Size
uk: Розмір значка

en: Icon Type
uk: Тип Іконки

en: Icon Unicode
uk: Юнікод Іконки

en: Icon Weight
uk: Насиченість Іконки

en: Icons
uk: Значки

en: If defined, this element will stick to the bottom of this container, overriding its stickiness to the edge of the browser
uk: Якщо визначено, цей елемент прилипне до нижньої частини цього контейнера, перекриваючи його прилипання до краю браузера

en: If defined, this element will stick to the bottom of this container, overriding its stickiness to the edge of the browser.
uk: Якщо задано, цей елемент буде закріплюватися в нижній частині цього контейнера, перевизначаючи його закріплення до краю браузера.

en: If defined, this element will stick to the top of this container, overriding its stickiness edge of the browser
uk: Якщо визначено, цей елемент буде прикріплюватися до верхньої частини цього контейнера, перекриваючи його край липкості в браузері

en: If defined, this element will stick to the top of this container, overriding its stickiness edge of the browser.
uk: Якщо задано, цей елемент буде закріплюватися у верхній частині цього контейнера, перевизначаючи його закріплення до краю браузера.

en: If defined, this slide image will appear to the left of your slide text. Upload an image, or leave blank for a text-only slide.
uk: Якщо вибрано, зображення слайду з’явиться ліворуч від тексту. Завантажте зображення або залиште порожнім лише для текстового слайду.

en: If defined, this video will appear to the left of your slide text. Enter youtube or vimeo page url, or leave blank for a text-only slide.
uk: Якщо вибрано, це відео з’явиться ліворуч від тексту. Уведіть URL на сторінку Youtube чи Vimeo, або залиште поле порожнім, щоб залишити лише текст.

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the featured image of a post.
uk: Якщо ввімкнено, при наведенні користувача на спеціальне зображення буде відображатися накладений колір й іконка

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the image
uk: Якщо ввімкнено, при наведенні на зображення буде відображатися накладений колір й іконка

en: If enabled, defined gradient stops will be repeated until the outer boundary of the background is reached.
uk: Якщо ввімкнено, визначені зупинки градієнта повторюватимуться, доки не буде досягнуто зовнішньої межі фону.

en: If enabled, gradient will be positioned on top of background-image
uk: Якщо цей параметр увімкнено, градієнт буде розташовано поверх фонового зображення

en: If enabled, the field will take 100% of the width of the content area, otherwise it will take 50%
uk: Якщо ввімкнено, це поле буде займати 100% ширини ділянки вмісту, в іншому випадку – 50%

en: If enabled, the gradient will be placed above the background image.
uk: Якщо ввімкнено, градієнт буде розміщено над фоновим зображенням.

en: If enabled, your background image will stay fixed as your scroll, creating a fun parallax-like effect.
uk: Якщо активовано, ваше фонове зображення буде зафіксоване під час прокрутки, створюючи цікавий ефект паралаксу.

en: If the background image is smaller than the size of the element, you may want the image to repeat. This result will result in a background image pattern.
uk: Якщо фонове зображення менше розміру елемента, можливо, потрібно повторити зображення. Цей результат приведе до шаблону фонового зображення.

en: If you have shopped with us before, please enter your details below. If you are a new customer, please proceed to the Billing section.
uk: Якщо ви вже робили покупки в нас раніше, будь ласка, введіть свої дані нижче. Якщо ви новий клієнт, перейдіть до розділу «Платіжні дані».

en: If you the carousel layout option is chosen and you would like the carousel to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
uk: Якщо вибрана опція макету каруселі і ви хочете, щоб карусель змінювала слайди автоматично, без того, щоб користувач натискав на наступну кнопку для зміни, увімкніть цю опцію і налаштуйте необхідну швидкість обертання.

en: If you would like the slider to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
uk: Якщо ви хочете, щоб слайди змінювалися автоматично, щоб гостю не треба було натискати на наступну кнопку, увімкніть цю опцію і налаштуйте швидкість зміни за бажанням.

en: If you would like to add a delay before your animation runs you can designate that delay here in milliseconds. This can be useful when using multiple animated modules together.
uk: Якщо ви хочете додати затримку до запуску анімації, ви можете призначити цю затримку тут в мілісекундах. Це може бути корисно при використанні декількох анімованих модулів разом.

en: If you would like to adjust the date format, input the appropriate PHP date format here.
uk: Якщо ви хочете налаштувати формат дати, введіть сюди відповідний PHP формат дати.

en: If you would like to control the size of the icon, you must first enable this option.
uk: Якщо ви хочете контролювати розмір піктограми, спочатку потрібно ввімкнути цей параметр.

en: If you would like to customize the appearance of this module's button, you must first enable custom button styles.
uk: Якщо ви хочете налаштувати вигляд кнопки цього модуля, спочатку потрібно ввімкнути спеціальні стилі.

en: If you would like to make your logo a link, input your destination URL here.
uk: Якщо ви хочете зробити свій логотип посиланням, введіть тут свою цільову URL-адресу.

en: If you would like to use a subhead, add it here. Your subhead will appear below your title in a small font.
uk: Якщо ви бажаєте додати підзаголовок, введіть його сюди. Ваш підзаголовок буде відображатися маленьким шрифтом знизу від заголовка.

en: If you would like your image to be a link, input your destination URL here. No link will be created if this field is left blank.
uk: Якщо ви хочете, щоб ваше зображення було посиланням, введіть URL призначення тут. Посилання не буде створено, якщо це поле буде порожнім.

en: If you'd like to see a version that is fully compatible with Divi 5, consider letting the third-party developer know.
uk: Якщо ви хочете бачити версію, повністю сумісну з Divi 5, повідомте про це стороннього розробника.

en: If your pricing is subscription based, input the subscription payment cycle here.
uk: Якщо ваші тарифи пов’язані з підпискою, введіть сюди цикл оплати за підпискою.

en: Ignore Sticky Posts
uk: Ігнорувати Закріплені Записи

en: Image
uk: Зображення

en: Image & Icon
uk: Зображення & Іконка

en: Image & Video
uk: Зображення & Відео

en: Image Alignment
uk: Вирівнювання Зображення

en: Image Animation
uk: Анімація зображень

en: Image Count
uk: Кількість зображень

en: Image Fill
uk: Заливка Зображенням

en: Image Fill Blend
uk: Змішування Заливки Зображенням

en: Image Fill Height
uk: Висота Заливки Зображенням

en: Image Fill Horizontal Offset
uk: Горизонтальний Зсув Заливки Зображенням

en: Image Fill Position
uk: Позиція Заливки Зображенням

en: Image Fill Repeat
uk: Повтор Заливки Зображенням

en: Image Fill Size
uk: Розмір Заливки Зображенням

en: Image Fill Vertical Offset
uk: Вертикальний Зсув Заливки Зображенням

en: Image Fill Width
uk: Ширина Заливки Зображенням

en: Image Height
uk: Висота зображення

en: Image Horizontal Offset
uk: Горизонтальне Зміщення Зображення

en: Image Link Target
uk: Посилання на зображення

en: Image Link URL
uk: URL-адреса посилання на зображення

en: Image Order
uk: Замовлення зображень

en: Image Overlay
uk: Накладання зображення

en: Image Vertical Offset
uk: Вертикальне Зміщення Зображення

en: Image Width
uk: Максимальна Ширина Зображення

en: Image or Icon
uk: Зображення Або Іконка

en: Image/Icon
uk: Зображення/Іконка

en: Image/Icon Animation
uk: Анімація Зображення/Іконки

en: Image/Icon Placement
uk: Розташування зображення/іконки

en: Images
uk: Зображення

en: Import
uk: Імпортувати

en: Import & Export
uk: Імпорт І Експорт

en: Import & Export Presets
uk: Імпорт І Експорт Пресетів

en: Import & Export Variables
uk: Імпорт І Експорт Змінних

en: Import Canvas
uk: Імпортувати Полотно

en: Import Design Presets?
uk: Імпортувати стилі дизайну?

en: Import Divi Builder Templates
uk: Імпортувати Шаблони Divi Builder

en: Import Layout
uk: Імпортувати макет

en: Import Options
uk: Параметри Імпорту

en: Import Presets
uk: Імпортувати Пресети

en: Import Templates
uk: Імпортувати Шаблони

en: Import To New Canvas
uk: Імпортувати На Нове Полотно

en: Import Variables
uk: Імпортувати Змінні

en: Import them as static layouts from the website they were exported from. This may take several minutes depending on the number of references being imported.
uk: Імпортуйте їх як статичні макети з вебсайту, з якого їх було експортовано. Це може зайняти кілька хвилин залежно від кількості посилань, що імпортуються.

en: Imported Content
uk: Імпортовано Вміст

en: Imported templates
uk: Імпортовані шаблони

en: Improve With AI
uk: Покращуйте за допомогою ШІ

en: In A New Tab
uk: У Новій Вкладці

en: In List (IN)
uk: У Списку (IN)

en: In Stock
uk: В наявності

en: In Stock Text
uk: Текст запасів

en: In The Current Tab
uk: У Поточній Вкладці

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact height (in pixels) of your video here.
uk: 41. Щоб відео були правильного розміру, введіть сюди точну висоту вашого відео (в пікселях).

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact width (in pixels) of your video here.
uk: 39. Щоб відео були правильного розміру, введіть сюди точну ширину вашого відео (в пікселях).

en: Inactive Tab Background Color
uk: Колір Фону Неактивної Вкладки

en: Inches (in)
uk: дюйми (дюйми)

en: Include
uk: Включити

en: Include Advanced Design settings
uk: Додати Розширені Налаштування Дизайну

en: Include All Global Canvases
uk: Включити Всі Глобальні Полотна

en: Include All Templates
uk: Включити Всі Шаблони

en: Include IP Address
uk: Вмістити Категорії

en: Include Module Title
uk: Додати Назву Модуля

en: Include a full radius token in the scale.
uk: Додати до шкали токен повного радіуса.

en: Include a full-width (100%) token in the scale.
uk: Додати до шкали токен повної ширини (100%).

en: Include a zero border-width token in the scale.
uk: Додати до шкали токен нульової товщини межі.

en: Include a zero gap token in the scale.
uk: Додати до шкали токен нульового проміжку.

en: Include a zero radius token in the scale.
uk: Додати до шкали токен нульового радіуса.

en: Include a zero spacing token in the scale.
uk: Додати до шкали токен нульового відступу.

en: Include the subscriber's ip address in the data sent to your email provider.
uk: Включіть IP-адресу абонента в дані, надіслані постачальнику електронної пошти.

en: Include this breakpoint in the generated output.
uk: Включити цей брейкпойнт у згенерований результат.

en: Include this module title as a heading in the generated table.
uk: Додайте назву цього модуля як заголовок у згенерованому змісті.

en: Included Categories
uk: Включені категорії

en: Included Headings
uk: Включені Заголовки

en: Included Tabs
uk: Включені Вкладки

en: Incomplete chunk data received. Expected %1$d chunks, received %2$d chunks.
uk: Отримано неповні дані фрагментів. Очікувалося фрагментів: %1$d, отримано: %2$d.

en: Increase
uk: Збільшити

en: Increase Font Size
uk: Збільшити розмір шрифту

en: Increase Module Bottom Padding
uk: Збільшити Нижній Внутрішній Відступ Модуля

en: Increase Module Bottom Padding by 10px
uk: Збільшити Нижній Внутрішній Відступ Модуля На 10px

en: Increase Module Left Padding
uk: Збільшити Лівий Внутрішній Відступ Модуля

en: Increase Module Left Padding by 10px
uk: Збільшити Лівий Внутрішній Відступ Модуля На 10px

en: Increase Module Padding
uk: Збільшення модуля

en: Increase Module Padding By 10px
uk: Збільшення модуля на 10px

en: Increase Module Right Padding
uk: Збільшити Правий Внутрішній Відступ Модуля

en: Increase Module Right Padding by 10px
uk: Збільшити Правий Внутрішній Відступ Модуля На 10px

en: Increase Module Top Padding
uk: Збільшити Верхній Внутрішній Відступ Модуля

en: Increase Module Top Padding by 10px
uk: Збільшити Верхній Внутрішній Відступ Модуля На 10px

en: Increase Row Bottom Padding
uk: Збільшити Нижній Внутрішній Відступ Рядка

en: Increase Row Bottom Padding by 10px
uk: Збільшити Нижній Внутрішній Відступ Рядка На 10px

en: Increase Row Left Padding
uk: Збільшити Лівий Внутрішній Відступ Рядка

en: Increase Row Left Padding by 10px
uk: Збільшити Лівий Внутрішній Відступ Рядка На 10px

en: Increase Row Padding
uk: Збільшити padding ряду

en: Increase Row Padding By 10px
uk: Збільшити padding ряду на 10px

en: Increase Row Right Padding
uk: Збільшити Правий Внутрішній Відступ Рядка

en: Increase Row Right Padding by 10px
uk: Збільшити Правий Внутрішній Відступ Рядка На 10px

en: Increase Row Top Padding by 10px
uk: Збільшити Верхній Внутрішній Відступ Рядка На 10px

en: Increase Section Bottom Padding
uk: Збільшити Нижній Внутрішній Відступ Розділу

en: Increase Section Bottom Padding by 10px
uk: Збільшити Нижній Внутрішній Відступ Розділу На 10px

en: Increase Section Left Padding
uk: Збільшити Лівий Внутрішній Відступ Розділу

en: Increase Section Left Padding by 10px
uk: Збільшити Лівий Внутрішній Відступ Розділу На 10px

en: Increase Section Padding
uk: Збільшити Padding розділу

en: Increase Section Padding By 10px
uk: Збільшити padding розділу на 10px

en: Increase Section Right Padding
uk: Збільшити Правий Внутрішній Відступ Розділу

en: Increase Section Right Padding by 10px
uk: Збільшити Правий Внутрішній Відступ Розділу На 10px

en: Increase Section Top Padding
uk: Збільшити Верхній Внутрішній Відступ Розділу

en: Increase Section Top Padding by 10px
uk: Збільшити Верхній Внутрішній Відступ Розділу На 10px

en: Increase or decrease the height of the shape divider.
uk: Збільшити або зменшити висоту дільника форми.

en: Increase or decrease the size of the %1$s text.
uk: Збільшити або зменшити розмір тексту %1$s.

en: Increase or decrease the size of the %s text.
uk: Збільшуйте або зменшуйте розмір тексту %s.

en: Increase or decrease the size of the button text.
uk: Збільшити або зменшити розмір тексту кнопки.

en: Increase or decrease the size of the scroll down arrow that appears towards the bottom of the module.
uk: Збільшіть або зменшіть розмір стрілки вниз, що відображається у нижній частині модуля.

en: Increase or decrease the size of the text.
uk: Збільшуйте або зменшуйте розмір тексту.

en: Increase or decrease the size of this element.
uk: Збільште або зменште розмір цього елемента.

en: Increase or decrease the thickness of the border around the button. Setting this value to 0 will remove the border entirely.
uk: Збільшення або зменшення товщини рамки навколо кнопки. Встановлення цього значення на 0 видалить межу повністю.

en: Increasing indentation will push list items further towards the center of the text content, giving the list more visible separation from the the rest of the text.
uk: Збільшення відступу буде виштовхувати елементи списку далі до центру текстового вмісту, надаючи списку більш помітне відділення від решти тексту.

en: Increasing the border radius will increase the roundness of the button's corners. Setting this value to 0 will result in squared corners.
uk: Збільшення радіусу кордону збільшить округлість кутів кнопки. Встановлення цього значення до 0 призведе до створення квадратів кутів.

en: Increasing the border radius will increase the roundness of the overlay corners. Setting this value to 0 will result in squared corners.
uk: Збільшення радіусу кордону призведе до збільшення округлості кутів накладення. Встановлення цього значення до 0 призведе до створення квадратів кутів.

en: Increasing the divider weight will increase the thickness of the dividing line.
uk: Збільшення ваги дільника збільшить товщину лінії поділу.

en: Increasing the spread strength will increase the density of the box shadow. Higher density results in a more intense shadow.
uk: Збільшення сили розтікання збільшить щільність тіні коробки. Більш висока щільність призводить до більш інтенсивної тіні.

en: Increasing the width of the border will increase its size/thickness.
uk: Збільшення ширини кордону збільшить його розмір / товщину.

en: Inherited Rule (Non-editable)
uk: Успадковане Правило (Не Редагується)

en: Inline
uk: В лінію

en: Inline Centered Logo
uk: Логотип із вбудованим центром

en: Inner Column
uk: Внутрішня Колонка

en: Inner Columns
uk: Внутрішні Колонки

en: Inner Max Width
uk: Внутрішня максимальна ширина

en: Inner Row
uk: Внутрішній Ряд

en: Inner Rows
uk: Внутрішні Ряди

en: Inner Shadow
uk: Показати Внутрішню Тінь

en: Inner Width
uk: Внутрішня ширина

en: Input
uk: Ввід

en: Input Facebook Profile Url.
uk: ВведітьURL Профілю Facebook

en: Input Field
uk: Поле вводу

en: Input Fields
uk: Поля введення

en: Input LinkedIn Profile Url.
uk: Введіть URL профілю LinkedIn.

en: Input Placeholder
uk: Вміст заповнювача

en: Input Text
uk: Текст Поля Вводу

en: Input X Profile Url.
uk: Введіть URL профілю X.

en: Input a title for the circle counter.
uk: Введіть назву для круглого лічильника.

en: Input a title for the counter.
uk: Введіть назву для лічильника.

en: Input the email address where messages should be sent.<br /><br /> Note: email delivery and spam prevention are complex processes. We recommend using a delivery service such as <a href="http://mandrill.com/">Mandrill</a>, <a href="https://sendgrid.com/">SendGrid</a>, or other similar service to ensure the deliverability of messages that are submitted through this form
uk: Введіть адресу електронної пошти, куди слід надсилати повідомлення.<br /><br /> Примітка: доставка електронної пошти та захист від спаму — складні процеси. Рекомендуємо використовувати сервіс доставки, наприклад <a href="http://mandrill.com/">Mandrill</a>, <a href="https://sendgrid.com/">SendGrid</a>, або інший подібний сервіс, щоб забезпечити доставку повідомлень, надісланих через цю форму

en: Input the job title.
uk: Введіть посаду.

en: Input the main text content for your module here.
uk: Введіть сюди основний текст вашого модуля.

en: Input the name of the company.
uk: Введіть назву компанії.

en: Input the name of the person.
uk: Введіть ім’я людини.

en: Input the name of the testimonial author.
uk: Введіть ім’я автора відгуку.

en: Input the person's position.
uk: Введіть посаду особи.

en: Input the value of the product here.
uk: Введіть вартість товару тут.

en: Input your desired button text, or leave blank for no button.
uk: Введіть бажаний текст для кнопки або залиште поле порожнім, щоб не бачити кнопку.

en: Input your desired button text.
uk: Введіть бажаний текст кнопки.

en: Input your desired link text.
uk: Введіть бажаний текст посилання.

en: Input your main slide text content here.
uk: Введіть сюди текстове наповнення головного слайду.

en: Input your value to action title here.
uk: Введіть сюди заголовок заклику до дії.

en: Insert
uk: Вставити

en: Insert %s
uk: Вставити %s

en: Insert %s Module
uk: Вставити Модуль %s

en: Insert Dynamic Content
uk: Вставити Динамічний Вміст

en: Insert Dynamic Content for Focal Point
uk: Вставити Динамічний Вміст для Фокусної Точки

en: Insert Existing Page Layout
uk: Вставити Наявний Макет Сторінки

en: Insert Existing Post Layout
uk: Вставити Наявний Макет Запису

en: Insert Layout
uk: Вставити макет

en: Insert Media
uk: Вставити медіа

en: Insert Module
uk: Вставити Модуль

en: Insert Module Or Row
uk: Вставити Модуль Або Рядок

en: Insert Premade Layout
uk: Вставити Готовий Макет

en: Insert Row
uk: Вставити ряд

en: Insert Saved Layout
uk: Вставити Збережений Макет

en: Insert Saved Module
uk: Вставити Збережений Модуль

en: Insert Saved Row
uk: Вставити Збережений Рядок

en: Insert Saved Section
uk: Вставити Збережений Розділ

en: Insert Section
uk: Вставити секцію

en: Insert Theme Builder Set
uk: Вставити Набір Theme Builder

en: Insert Theme Builder Template
uk: Вставити Шаблон Theme Builder

en: Inset
uk: Внутрішня Межа

en: Inside
uk: Всередині

en: Inspect
uk: Перевірити

en: Inspector
uk: Інспектор

en: Instagram API request failed.
uk: Не вдалося виконати запит до API Instagram.

en: Instagram Feed
uk: Стрічка Instagram

en: Instagram Feeds
uk: Стрічки Instagram

en: Instagram access token is missing.
uk: Відсутній токен доступу Instagram.

en: Instagram account not found.
uk: Обліковий запис Instagram не знайдено.

en: Instagram post image
uk: Зображення допису Instagram

en: Insufficient permission.
uk: Недостатньо прав доступу.

en: Intensity effects how subtle or aggressive your animation will be. Lowering the intensity will create a smoother and more subtle animation while increasing the intensity will create a snappier more aggressive animation.
uk: Інтенсивність впливу, наскільки тонка або агресивна ваша анімація буде. Зниження інтенсивності дозволить створити більш гладку і тонку анімацію, одночасно збільшуючи інтенсивність, створюючи більш агресивну анімацію.

en: Interaction
uk: Взаємодія

en: Interactions
uk: Взаємодії

en: Interface Animations
uk: Анімації Інтерфейсу

en: Interface Mode
uk: Режим Інтерфейсу

en: Invalid File format. You should be uploading a JSON file.
uk: Неприпустимий формат файлу. Потрібно завантажити файл JSON.

en: Invalid Form Message
uk: Повідомлення Про Помилку Форми

en: Invalid Message
uk: Повідомлення Про Помилку

en: Invalid Pin and address data. Please try again.
uk: Неправильний Pin та дані адреси. Будь ласка, спробуйте знову.

en: Invalid Post ID.
uk: Некоректний ID допису.

en: Invalid attribute name. Attribute names must contain only letters, numbers, hyphens, underscores, and colons.
uk: Недійсна назва атрибута. Назви атрибутів мають містити лише літери, цифри, дефіси, підкреслення та двокрапки.

en: Invalid chunked request: missing required chunking parameters.
uk: Недійсний фрагментований запит: відсутні обов’язкові параметри фрагментації.

en: Invalid context parameter.
uk: Некоректний параметр контексту.

en: Invalid email
uk: Недійсна електронна адреса

en: Invalid layout save target for current context.
uk: Недійсна ціль збереження макета для поточного контексту.

en: Invalid library item type.
uk: Неприпустимий тип елемента бібліотеки.

en: Invalid menu location.
uk: Недійсне розташування меню.

en: Invalid non-chunked request: chunking parameters should not be present.
uk: Недійсний нефрагментований запит: параметри фрагментації не повинні бути присутні.

en: Invalid nonce
uk: Недійсний nonce

en: Invalid nonce.
uk: Недійсний nonce.

en: Invalid parent setting specified.
uk: Вказано неприпустиме батьківське налаштування.

en: Invalid post ID.
uk: Недійсний ID запису.

en: Invalid post date format.
uk: Неприпустимий формат дати публікації.

en: Invalid post status.
uk: Недійсний статус запису.

en: Invalid post type.
uk: Недійсний тип запису.

en: Invalid request. Missing required parameters %s.
uk: Неприпустимий запит. Відсутні обов’язкові параметри %s.

en: Invalid response from Instagram API.
uk: Недійсна відповідь від API Instagram.

en: Invalid term ID.
uk: Недійсний ідентифікатор терміна.

en: Invalid unit is being used for calculation
uk: Для обчислення використовується недійсна одиниця виміру

en: Invert
uk: Інвертувати

en: Invert the hue, saturation, and brightness by this amount.
uk: Інвертуйте відтінок, насиченість і яскравість на цю величину.

en: Inverted Chevrons
uk: Перевернуті шеврони

en: Inverted Chevrons 2
uk: Перевернуті шеврони 2

en: Is
uk: Є

en: Is After
uk: Є після

en: Is Any Value
uk: Чи має будь-яку цінність

en: Is Before
uk: Є Раніше

en: Is Empty
uk: Пусто

en: Is Greater Than (numeric values only)
uk: Більше за (лише числові значення)

en: Is Less Than (numeric values only)
uk: Менше ніж (лише числові значення)

en: Is Not
uk: Не

en: Is Not On a Specific Date
uk: Не В Конкретну Дату

en: Is On Specific Day(s) of the Week
uk: Припадає на певні дні тижня

en: Is On a Specific Date
uk: На певну дату

en: Is in stock
uk: Є в наявності

en: Is out of stock
uk: Немає в наявності

en: Is the First Day of the Month
uk: Це перший день місяця

en: Is the Last Day of the Month
uk: Останній день місяця

en: Italic
uk: Курсив

en: Item
uk: Елемент

en: Item (Even)
uk: Елемент (Парні)

en: Item Content
uk: Вміст Елемента

en: Item Defaults
uk: Значення За Замовчуванням Для Елемента

en: Item Indent
uk: Відступ Елемента

en: Item Overlay
uk: Накладання елемента

en: Item Title
uk: Назва елемента

en: JSON-encoded main loop settings data from settings context for current_page query resolution.
uk: Дані налаштувань основного циклу, закодовані у JSON, з контексту налаштувань для визначення запиту current_page.

en: Job Title
uk: Посада

en: Justified
uk: За шириною

en: Justify
uk: За Шириною

en: Justify Content
uk: Вирівнювання Вмісту

en: Justify Items
uk: Вирівняти Елементи Сітки

en: Justify Self
uk: Вирівнювання По Горизонталі

en: Keyboard Shortcuts
uk: Клавіатурні Скорочення

en: Knowledge Base
uk: База знань

en: Label
uk: Ярлик

en: Label Text
uk: Текст Міток

en: Label for the "after" image.
uk: Мітка для зображення «після».

en: Label for the "before" image.
uk: Мітка для зображення «до».

en: Labels
uk: Мітки

en: Landscape
uk: Ландшафт

en: Large
uk: Великий

en: Last Instance of Every Month
uk: Останній екземпляр кожного місяця

en: Last Item
uk: Останній Елемент

en: Last Modified Date
uk: Дата Останньої Зміни

en: Last Name
uk: Прізвище

en: Last Name Fullwidth
uk: Сторінка На Всю Ширину

en: Last Used
uk: Останнє Використане

en: Last Used Position
uk: Розпочати позицію

en: Last, First Name
uk: Прізвище, Ім’я

en: Lastly, it is recommended that you temporarily disable all WordPress plugins and browser extensions and try to save again to determine if something is causing a conflict.
uk: І, нарешті, рекомендуємо тимчасово вимкнути усі плагіни WordPress та розширення браузера й спробувати зберегти ще раз, щоб з'ясувати, чи щось заважає цьому щось.

en: Latest %1$s
uk: Останні %1$s

en: Latest Products
uk: Останні продукти

en: Layer Blob
uk: Шар Blob

en: Layers
uk: Шари

en: Layout
uk: Макет

[ctx: Layout]
en: Add New
uk: Додати Новий

en: Layout Details
uk: Макети

en: Layout Direction
uk: Напрямок Макета

en: Layout Style
uk: Стиль Макета

en: Layout Wrapping
uk: Перенесення Макета

en: Layout, Section, Row, Module
uk: Макет, Розділ, Рядок, Модуль

en: Learn More
uk: Дізнатися Більше

en: Leave a Reply to %s
uk: Залишити Відповідь для %s

en: Leave at 0 to remove restriction
uk: Залиште значення 0 щоб скасувати обмеження

en: Leave blank if you're using this module on a Project or Post. Otherwise type the taxonomy name to make the 'In the Same Category' option work correctly.
uk: Залиште порожнім, якщо використовуєте цей модуль у Проєкті або Записі. Інакше введіть назву таксономії, щоб опція «У Тій Самій Категорії» працювала правильно.

en: Left
uk: З Лівого Боку

en: Left Aligned
uk: Лівий вирівняний

en: Left Arrow Icon
uk: Іконка Лівої Стрілки

en: Left Border Color
uk: Колір Кордонів

en: Left Border Style
uk: Стиль Кордонів

en: Left Border Width
uk: Ширина Кордонів

en: Left Sidebar
uk: Ліва бічна панель

en: Left To Right
uk: Зліва Направо

en: Legacy
uk: Застарілий

en: Less Than (<)
uk: Менше Ніж (<)

en: Less Than or Equal (<=)
uk: Менше Або Дорівнює (<=)

en: Letter Spacing
uk: Міжлітерний Інтервал

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter in the %1$s.
uk: Відстань між буквами регулює відстань між кожною літерою в %1$s.

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter in the %s.
uk: Міжлітерний інтервал налаштовує відстань між кожною літерою в %s.

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter in the button.
uk: Відстань між буквами регулює відстань між кожною літерою на кнопці.

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter.
uk: Міжлітерний інтервал налаштовує відстань між кожною літерою.

en: Letters Only (A-Z)
uk: Тільки букви (A-Z)

en: Library
uk: Бібліотека

en: Library Item Error
uk: Помилка Елемента Бібліотеки

en: Library Item Preview
uk: Попередній Перегляд Елемента Бібліотеки

en: Library Item does not exist.
uk: Елемент Бібліотеки Не Існує.

en: Library Settings
uk: Налаштування Бібліотеки

en: Library item does not exist. Click close to close this browser window.
uk: Елемент бібліотеки не існує. Натисніть «Закрити», щоб закрити це вікно браузера.

en: Library item not found
uk: Елемент бібліотеки не знайдено

en: Light
uk: Світлий

en: Light 300
uk: Легкий 300

en: Light Text Color
uk: Світлий колір тексту

en: Lighten
uk: Висвітлити

en: Lightness
uk: Світлість

en: Line
uk: Лінія

en: Line Color
uk: Колір Ярлика

en: Line Height
uk: Міжрядковий Інтервал

en: Line Icons
uk: Значки лінії

en: Line Position
uk: Позиція лінії

en: Line Style
uk: Стиль Роздільника

en: Line height adjusts the distance between each line of the %1$s text. This becomes noticeable if the %1$s is long and wraps onto multiple lines.
uk: Висота рядка регулює відстань між кожним рядком тексту %1$s. Це стає помітним, якщо %1$s довгий і переноситься на кілька рядків.

en: Line height adjusts the distance between each line of the %s text. This becomes noticeable if the %s is long and wraps onto multiple lines.
uk: Міжрядковий інтервал налаштовує відстань між кожним рядком тексту %s. Це стає помітно, якщо %s довгий і переноситься на кілька рядків.

en: Line height adjusts the distance between each line of the text. This becomes noticeable if the text is long and wraps onto multiple lines.
uk: Міжрядковий інтервал налаштовує відстань між кожним рядком тексту. Це стає помітно, якщо текст довгий і переноситься на кілька рядків.

en: Linear
uk: Лінійний

en: Linear Gradient
uk: Лінійний градієнт

en: Linear gradients radiate in a single direction across one axis. Radial gradients radiate from the center of the background in the shape of a circle.
uk: Лінійні градієнти випромінюють в одному напрямку по одній осі. Радіальні градієнти випромінюють від центру фону у формі кола.

en: Linear gradients radiate in a single direction across one axis. Radial gradients radiate from the center.
uk: Лінійні градієнти поширюються в одному напрямку вздовж однієї осі. Радіальні градієнти поширюються від центру.

en: Link
uk: Посилання

en: Link Color
uk: Колір Посилання

en: Link Destination
uk: Адреса Посилання

en: Link Name
uk: Назва Посилання

en: Link Options
uk: Параметри Посилання

en: Link Rel
uk: Rel Посилання

en: Link Text
uk: Текст Посилання

en: Link To Taxonomy Pages
uk: Посилання На Сторінки Таксономії

en: Link URL
uk: Посилання URL

en: Link to Category Index Pages
uk: Посилання На Сторінки Індексу Категорій

en: Link to Comments Area
uk: Посилання На Область Коментарів

en: Link to Tag Index Pages
uk: Посилання На Сторінки Індексу Тегів

en: LinkedIn Profile Url
uk: URL Профілю LinkedIn

en: Links
uk: Посилання

en: Links Text
uk: Текст Посилань

en: List
uk: Список

en: List Level 1
uk: Рівень Списку 1

en: List Level 2
uk: Рівень Списку 2

en: List Level 3
uk: Рівень Списку 3

en: List Level 4
uk: Рівень Списку 4

en: List Level 5
uk: Рівень Списку 5

en: List Level 6
uk: Рівень Списку 6

en: List View
uk: Перегляд Списком

en: List of files selected for import. Click the X icon to remove a file.
uk: Список файлів, вибраних для імпорту. Натисніть значок X, щоб видалити файл.

en: Load
uk: Завантажити

en: Load Code Snippets
uk: Завантажити Фрагменти Коду

en: Load From Library
uk: Завантажити З Бібліотеки

en: Load Layout
uk: Завантажити Макет

en: Load Premade Layout
uk: Завантажити Макет

en: Load Template
uk: Завантажити Шаблон

en: Loaded Canvas
uk: Завантажене Полотно

en: Loaded Page
uk: Завантажена Сторінка

en: Loaded Preset
uk: Завантажений Пресет

en: Loaded Template
uk: Завантажений Шаблон

en: Loaded Theme Builder
uk: Завантажено Theme Builder

en: Loading pre-made layouts is a great way to jump-start your new page. The Divi Builder comes with dozens of layouts to choose from, and you can find lots of great free layouts online too. You can save your favorite layouts to the Divi Library and load them on new pages or share them with the community. Click the highlighted button to open the layouts menu and select a pre-made layout.
uk: Завантаження готових макетів — чудовий спосіб швидко розпочати роботу над новою сторінкою. Divi Builder містить десятки макетів на вибір, а також в інтернеті можна знайти багато чудових безкоштовних макетів. Ви можете зберігати улюблені макети в Бібліотеці Divi і завантажувати їх на нові сторінки або ділитися ними зі спільнотою. Натисніть виділену кнопку, щоб відкрити меню макетів і вибрати готовий макет.

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: Local Canvases
uk: Локальні Полотна

en: Location
uk: Місцезнаходження

en: Location is required.
uk: Потрібне розташування.

en: Lock %1$s
uk: Заблокувати %1$s

en: Lock Item
uk: Заблокувати Елемент

en: Lock Module
uk: Закріпити модуль

en: Log In To Divi Cloud
uk: Увійти До Divi Cloud

en: Log out
uk: Вийти

en: Logged In Status
uk: Статус входу

en: Logged in as %1$s
uk: Ви увійшли як %1$s

en: Logger
uk: Журналювання

en: Login
uk: Увійти

en: Login Button
uk: Кнопка входу

en: Login Description
uk: Опис входу

en: Login Fields
uk: Поля входу

en: Login Form
uk: Форма входу

en: Login Title
uk: Логотип Назва

en: Login To Divi Cloud
uk: Увійти До Divi Cloud

en: Logins
uk: Логін

en: Logo
uk: Логотип

en: Logo Border Radius
uk: Радіус Заокруглення Логотипа

en: Logo Image
uk: Зображення логотипу

en: Logo Link Target
uk: Ціль посилання логотипу

en: Logo Link URL
uk: URL-адреса посилання логотипу

en: Loop
uk: Цикл

en: Loop %s Custom Field
uk: Користувацьке Поле Циклу %s

en: Loop %s Custom Fields
uk: Користувацькі Поля Циклу %s

en: Loop Animation
uk: Зациклення Анімації

en: Loop Dynamic Content
uk: Циклічний Динамічний Вміст

en: Loop Element
uk: Елемент Циклу

en: Loop ID
uk: ID Циклу

en: Loop Menu CSS Classes
uk: CSS-Класи Меню Циклу

en: Loop Menu Description
uk: Опис Меню Циклу

en: Loop Menu Link
uk: Посилання Меню Циклу

en: Loop Menu Link Relationship
uk: Відношення Посилання Меню Циклу

en: Loop Menu Order
uk: Порядок Меню Циклу

en: Loop Menu Text
uk: Текст Меню Циклу

en: Loop Menu Title Attribute
uk: Атрибут Title Меню Циклу

en: Loop Meta Keys
uk: Мета-Ключі Циклу

en: Loop Position
uk: Позиція В Циклі

en: Loop Post Terms
uk: Терміни Запису В Циклі

en: Loop Post Title
uk: Заголовок Запису В Циклі

en: Loop Product
uk: Товар В Циклі

en: Loop Product Current Price
uk: Поточна Ціна Товару В Циклі

en: Loop Product Link URL
uk: Посилання На Товар У Циклі URL

en: Loop Product Regular Price
uk: Звичайна Ціна Товару В Циклі

en: Loop Product Sale Price
uk: Ціна Зі Знижкою Товару В Циклі

en: Loop Product Terms
uk: Терміни Товару В Циклі

en: Loop Product Title
uk: Заголовок Товару В Циклі

en: Lost your password?
uk: Забули пароль?

en: Lottie Animation
uk: Анімація Lottie

en: Lottie Animation File
uk: Файл Анімації Lottie

en: Lottie Animations
uk: Анімації Lottie

en: Luminosity
uk: Яскравість

en: Made Global %s
uk: Зроблено Глобальним %s

en: Main Canvas
uk: Головне Полотно

en: Main Element
uk: Основний Елемент

en: Main Query
uk: Основний Запит

en: Main source color for the palette. All generated colors are based on this value.
uk: Основний вихідний колір для палітри. Усі згенеровані кольори базуються на цьому значенні.

en: Make Fullscreen
uk: Зробити на Повний Екран

en: Make Fullwidth
uk: Зробити на повну ширину

en: Make Global
uk: Зробити Глобальним

en: Make Global Color
uk: Зробіть глобальний колір

en: Make Main Canvas
uk: Зробити Основним Полотном

en: Make Menu Links Fullwidth
uk: Зробити Меню Посилань Полноширинный

en: Make Row Full Width
uk: Зробити Ряд На Всю Ширину

en: Make This Table Featured
uk: Зробити Цю Таблицю Основною

en: Make global module attribute local
uk: Зробити глобальний атрибут модуля локальним

en: Make global module children local
uk: Зробити дочірні елементи глобального модуля локальними

en: Make sure you entered the correct captcha.
uk: Переконайтеся, що ви ввели правильну капчу.

en: Make this canvas available across all posts.
uk: Зробити це полотно доступним у всіх записах.

en: Manage Global %s
uk: Керувати Глобальним %s

en: Manage Global Colors
uk: Керувати Глобальними Кольорами

en: Manage Global Gradients
uk: Керувати глобальними градієнтами

en: Manage Template Assignments
uk: Керувати Призначеннями Шаблонів

en: Manual Height Rows
uk: Рядки З Ручною Висотою

en: Manual Input
uk: Ручне Введення

en: Manual Width Columns
uk: Колонки З Ручною Шириною

en: Manually select specific posts to exclude from your loop. This allows you to remove particular posts from your results while keeping the rest of your query intact.
uk: Виберіть вручну конкретні записи для виключення з циклу. Це дає змогу прибрати певні записи з результатів, зберігаючи решту вашого запиту без змін.

en: Manually select specific posts to include in your loop. This allows you to create a curated list of content by choosing individual posts rather than using broader queries.
uk: Виберіть вручну конкретні записи для додавання в цикл. Це дає змогу створити добірку вмісту, вибираючи окремі записи замість використання ширших запитів.

en: Map
uk: Карта

en: Map Center Address
uk: Адреса Центру Карти

en: Map Pin
uk: Позначка На Мапі

en: Map Pin Address
uk: Адреса Шпильки на Карті

en: Map Pins
uk: Позначки На Мапі

en: Maps
uk: Карти

en: Margin
uk: Маржа

en: Margin adds extra space to the outside of the element, increasing the distance between the element and other items on the page.
uk: Маржа додає додатковий простір до зовнішнього елемента, збільшуючи відстань між елементом і іншими елементами на сторінці.

en: Marker
uk: Маркер

en: Marker Position
uk: Позиція Маркера

en: Marker Style
uk: Стиль Маркера

en: Mask Aspect Ratio
uk: Співвідношення сторін маски

en: Mask Blend Mode
uk: Режим змішування маски

en: Mask Color
uk: Колір маски

en: Mask Height
uk: Висота маски

en: Mask Horizontal Offset
uk: Зміщення маски по горизонталі

en: Mask Position
uk: Позиція маски

en: Mask Size
uk: Розмір маски

en: Mask Style
uk: Стиль маски

en: Mask Transform
uk: Трансформація маски

en: Mask Vertical Offset
uk: Вертикальний зсув маски

en: Mask Width
uk: Ширина маски

en: Masonry
uk: Кладка

en: Max Height
uk: Максимальна висота

en: Max Ratio (Desktop)
uk: Макс. Співвідношення (Комп’ютер)

en: Max Width
uk: Максимальна ширина

en: Max. Font Size Scale (Desktop)
uk: Шкала Макс. Розміру Шрифту (Комп’ютер)

en: Maximum Length
uk: Максимальна довжина

en: Maximum content width of your layout. Font sizes scale until the row reaches this width.
uk: Максимальна ширина контенту макета. Розміри шрифту масштабуються, доки рядок не досягне цієї ширини.

en: Maximum length: %1$d characters.
uk: Максимальна довжина: %1$d символів.

en: Media
uk: Медіа

en: Medium
uk: Середній

en: Medium 500
uk: Середній 500

en: Member Description
uk: Опис Члена

en: Member Image
uk: Зображення Члена

en: Member Position
uk: Позиція Члена

en: Member Social Links
uk: Соціальні Зв'язки Члена

en: Menu
uk: Меню

en: Menu ID to query (when query_type is menus).
uk: ID меню для запиту (коли query_type — menus).

en: Menu Item
uk: Елемент Меню

en: Menu Item Offset
uk: Зсув Елементів Меню

en: Menu Items Per Page
uk: Елементів Меню На Сторінку

en: Menu Link
uk: Посилання меню

en: Menu Logo
uk: Логотип меню

en: Menu Order
uk: Порядок У Меню

en: Menu Style
uk: Стиль Меню

en: Menu Text
uk: Текст меню

en: Menu item ID is required.
uk: Потрібен ідентифікатор елемента меню.

en: Menu item could not be prepared.
uk: Не вдалося підготувати елемент меню.

en: Menu item does not belong to the provided menu.
uk: Елемент меню не належить до наданого меню.

en: Menu item not found.
uk: Елемент меню не знайдено.

en: Menu name is required.
uk: Потрібна назва меню.

en: Menu name or location is required.
uk: Потрібна назва меню або розташування.

en: Menu not found.
uk: Меню не знайдено.

en: Menu width is limited by your website content width. Enabling this option will extend the menu the full width of the browser window.
uk: Ширина меню обмежена шириною вмісту веб-сайту. Увімкнення цієї опції дозволить розширити меню на всю ширину вікна браузера.

en: Menus
uk: Меню

en: Message
uk: Повідомлення

en: Message AI Agent...
uk: Написати AI-агенту...

en: Message Field
uk: Поле повідомлення

en: Message Pattern
uk: Шаблон повідомлення

en: Message shown when no headings are found.
uk: Повідомлення, що показується, коли заголовків не знайдено.

en: Meta
uk: Метадані

en: Meta Key
uk: Мета-Ключ

en: Meta Key: %s
uk: Мета-Ключ: %s

en: Meta Layout
uk: Мета-макет

en: Meta Query
uk: Мета-Запит

en: Meta Text
uk: Метатекст

en: Meta Value
uk: Мета-Значення

en: Meta Value: %s
uk: Мета-Значення: %s

en: Meta key to query.
uk: Meta ключ для запиту.

en: Meta query parameters for filtering posts by custom fields. Array of meta query clauses. Multiple clauses are combined with AND relation.
uk: Параметри meta query для фільтрації записів за користувацькими полями. Масив умов meta query. Кілька умов поєднуються зв’язком AND.

en: Meta value to compare against.
uk: Meta значення для порівняння.

en: Meta value type.
uk: Тип meta значення.

en: Mid
uk: Середній

en: Mid %s
uk: Середина %s

en: Mid Blur
uk: Середнє розмиття

en: Mid Offset
uk: Середній зсув

en: Mid Opacity
uk: Середня непрозорість

en: Mid Rotation
uk: Середня ротація

en: Mid Scale
uk: Середня шкала

en: Middle of Element
uk: Середина елемента

en: Millimeters (mm)
uk: Міліметри (мм)

en: Min
uk: Хв

en: Min Height
uk: Мінімальна висота

en: Min Ratio (Phone)
uk: Мін. Співвідношення (Телефон)

en: Min. Font Size Scale (Phone)
uk: Шкала Мін. Розміру Шрифту (Телефон)

en: Minimum Height Rows
uk: Рядки З Мінімальною Висотою

en: Minimum Length
uk: Мінімальна довжина

en: Minimum Score
uk: Мінімальний бал

en: Minimum length: %1$d characters.
uk: Мінімальна довжина: %1$d символів.

en: Minute
uk: Хвилина

en: Minute(s)
uk: Хвилина(и)

en: Minutes
uk: Хвилини

en: Mirror Mouse Movement
uk: Дзеркалити Рух Миші

en: Missing required parameter: `currentPage.id`.
uk: Відсутній обов’язковий параметр: `currentPage.id`.

en: Mobile Menu Background Color
uk: Мобільні Меню Колір Фону

en: Mobile Menu Text Color
uk: Колір тексту мобільного меню

en: Modal
uk: Модальне Вікно

en: Modified
uk: Змінено

en: Modified Fields To Extend
uk: Змінені Поля Для Розширення

en: Modify
uk: Змінити

en: Modify how this element blends with any layers beneath it. To reset, choose the "Normal" option.
uk: Змінюйте, як цей елемент змішується з будь-якими шарами під ним. Щоб скинути, виберіть параметр "Звичайний".

en: Modular scale ratio used to generate Typography Scale values.
uk: Співвідношення модульної шкали, що використовується для генерування значень Типографічної Шкали.

en: Modular scale ratio used to generate desktop font sizes.
uk: Співвідношення модульної шкали, що використовується для генерування розмірів шрифту для комп’ютера.

en: Modular scale ratio used to generate phone font sizes.
uk: Співвідношення модульної шкали, що використовується для генерування розмірів шрифту для телефона.

en: Modular scale ratio used to generate values at this breakpoint.
uk: Співвідношення модульної шкали, що використовується для генерування значень на цьому брейкпойнті.

en: Module
uk: Модуль

en: Module %1$s are created using HTML headings. You can change the heading level for this module by choosing anything from H1 through H6. Higher heading levels are smaller and less significant.
uk: Модуль %1$s створюється за допомогою заголовків HTML. Ви можете змінити рівень заголовка для цього модуля, вибравши будь-яке значення від H1 до H6. Вищі рівні заголовків є меншими і менш значними.

en: Module %s are created using HTML headings. You can change the heading level for this module by choosing anything from H1 through H6. Higher heading levels are smaller and less significant.
uk: %s Модуля створюються за допомогою HTML-заголовків. Ви можете змінити рівень заголовка для цього модуля, вибравши будь-що від H1 до H6. Вищі рівні заголовків менші та менш значущі.

en: Module Alignment
uk: Вирівнювання тексту

en: Module Elements
uk: Елементи модуля

en: Module Link Target
uk: Посилання на модуль

en: Module Link URL
uk: URL-адреса посилання на модуль

en: Module Presets
uk: Пресети Модулів

en: Module Text
uk: Текст Модуля

en: Module Use
uk: Використання Модулів

en: Module heading levels are created using HTML headings. You can change the heading level for this module by choosing anything from H1 through H6. Higher heading levels are smaller and less significant.
uk: Рівні заголовків модуля створюються за допомогою HTML-заголовків. Ви можете змінити рівень заголовка для цього модуля, вибравши будь-що від H1 до H6. Вищі рівні заголовків менші та менш значущі.

en: Module mousetrap
uk: Мишача пастка модуля

en: Modules
uk: Модулі

en: Monday
uk: понеділок

en: Month: %s
uk: Місяць: %s

en: Monthly
uk: Щомісячно

en: More
uk: Ще

en: More Options
uk: Додаткові Параметри

en: Motion Effect Trigger
uk: Тригер ефекту руху

en: Mountains
uk: містить

en: Mountains 2
uk: містить

en: Mouse Enter
uk: Наведення Миші

en: Mouse Exit
uk: Вихід Миші

en: Mouse Wheel Zoom
uk: Масштабування За Допомогою Колеса Мишки

en: Move
uk: Рухатися

en: Move Down
uk: Перемістити Вниз

en: Move Item
uk: Перемістити Елемент

en: Move Module Down
uk: Перемістити Модуль Вниз

en: Move Module To Bottom
uk: Перемістити Модуль Вниз

en: Move Module To Parent
uk: Перемістити Модуль До Батьківського Елемента

en: Move Module To Top
uk: Перемістити Модуль Вгору

en: Move Module Up
uk: Перемістити Модуль Вгору

en: Move To Bottom
uk: Перемістити В Кінець

en: Move To Parent
uk: Перемістити До Батьківського Елемента

en: Move To Top
uk: Перемістити На Початок

en: Move Up
uk: Перемістити Вгору

en: Move the element in any direction without affecting the elements around it.
uk: Переміщуйте елемент у будь-якому напрямку, не впливаючи на елементи навколо нього.

en: Move to Trash
uk: Перемістити В Кошик

en: Moved %s
uk: Переміщено %s

en: Moved Modules
uk: Переміщено Модулі

en: Movement Type
uk: Тип Руху

en: Multi-Column
uk: Багатоколонковий

en: Multi-Row
uk: Багаторядковий

en: Multiple menus found with name "%s". Use location or menu ID to disambiguate.
uk: Знайдено кілька меню з назвою «%s». Використайте розташування або ID меню, щоб уточнити.

en: Multiplication require one value to be unitless
uk: Для множення потрібне одне значення без одиниць виміру

en: Multiply
uk: Помножити

en: My Cloud
uk: Моя Хмара

en: My Divi Cloud
uk: Мій Divi Cloud

en: My Global %s
uk: Мій Глобальний %s

en: My Library
uk: Моя Бібліотека

en: Name
uk: Назва

en: Name Field
uk: Поле для введення імені

en: Name Format
uk: Формат Імені

en: Name Fullwidth
uk: Сторінка На Всю Ширину

en: Name Your Font
uk: Назвіть свій шрифт

en: Name, key, or label of the ACF repeater field to query (used when query_type is repeater)
uk: Назва, ключ або мітка поля ACF Repeater для запиту (використовується, коли query_type — repeater)

en: Navigate
uk: Навігація

en: Navigate Within Current Category
uk: Навігація в поточній категорії

en: Navigation
uk: Навігація

en: Navigation Arrows
uk: Стрілки навігації

en: Network
uk: Мережа

en: Never
uk: Ніколи

en: New Accordion Item
uk: Новий Елемент Акордеона

en: New Bar Counter
uk: Нова Гістограма

en: New Body Template
uk: Новий Шаблон Основного Вмісту

en: New Chat
uk: Новий чат

en: New Comment Title
uk: Заголовок нового коментаря

en: New Contact Field
uk: Нове Поле Контактної Форми

en: New Field
uk: Нове Поле

en: New Footer Template
uk: Новий Шаблон Футера

en: New Global Canvas
uk: Нове Глобальне Полотно

en: New Header Template
uk: Новий Шаблон Хедера

en: New Icon List Item
uk: Новий Елемент Списку Іконок

en: New Message From %1$s%2$s
uk: Нове Повідомлення Від %1$s%2$s

en: New Module
uk: Новий Модуль

en: New Preset From Current Styles
uk: Новий Пресет Із Поточних Стилів

en: New Pricing Table
uk: Нова Таблиця Тарифів

en: New Review Title
uk: Нова назва огляду

en: New Row
uk: Новий Рядок

en: New Section
uk: Нова секція

en: New Slide
uk: Новий Слайд

en: New Tab
uk: Нова Вкладка

en: New Template
uk: Новий Шаблон

en: New Theme Builder
uk: Новий Theme Builder

en: New Theme Builder Item
uk: Новий Елемент Theme Builder

en: New Variable
uk: Нова Змінна

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
uk: Новіші Коментарі <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next
uk: Далі

en: Next Entries &raquo;
uk: Наступні Записи &raquo;

en: Next Entries »
uk: Наступні Записи »

en: Next Link
uk: Наступне посилання

en: Next Link Arrow
uk: Стрілка "Наступне посилання"

en: Next Page
uk: Наступна Сторінка

en: Next Post
uk: Наступний Запис

en: Nice Name
uk: Гарне Ім’я

en: Nickname
uk: Нікнейм

en: No
uk: Ні

en: No Animation
uk: Без Анімації

en: No Canvas
uk: Немає Канви

en: No Column Class
uk: Без Класу Колонки

en: No Contact Form 7 forms found.
uk: Форми Contact Form 7 не знайдено.

en: No File Selected.
uk: Файл Не Вибрано.

en: No Font File Provided.
uk: Файл шрифту не надано.

en: No Matches Found
uk: Збігів Не Знайдено

en: No Modules Found
uk: Модулі Не Знайдено

en: No Preset
uk: Без Пресета

en: No Presets Applied
uk: Пресети Не Застосовано

en: No Repeat
uk: Не повторювати

en: No Results Found
uk: Нічого Не Знайдено

en: No Results Found.
uk: Нічого Не Знайдено.

en: No Sidebar
uk: Без бічної панелі

en: No Thanks
uk: Ні, дякую

en: No Wrap
uk: Без Перенесення

en: No commands found
uk: Команд не знайдено

en: No conversations yet. Start a new chat!
uk: Розмов поки що немає. Почніть новий чат!

en: No entries found.
uk: Записів не знайдено.

en: No entry found.
uk: Запис не знайдено.

en: No field is selected
uk: Поле не вибрано

en: No field selected
uk: Поле не вибрано

en: No fields found
uk: Поля Не Знайдено

en: No fields were found that match the specified find value.
uk: Не знайдено полів, що відповідають указаному значенню для пошуку.

en: No gallery images found for this product.
uk: Для цього товару не знайдено зображень галереї.

en: No global canvases found
uk: Глобальних полотен не знайдено

en: No global canvases found in Trash
uk: У Кошику глобальних полотен не знайдено

en: No layers exist for this search query.
uk: Для цього пошукового запиту шарів не знайдено.

en: No library item found
uk: Елемент бібліотеки не знайдено

en: No lists available
uk: Немає доступних списків

en: No matching options found
uk: Відповідних параметрів не знайдено

en: No matching options. Press Enter to add as custom tag.
uk: Відповідних параметрів немає. Натисніть Enter, щоб додати як власний тег.

en: No media found
uk: Медіафайли не знайдено

en: No modules found matching the selected criteria.
uk: Не знайдено модулів, що відповідають вибраним критеріям.

en: No option groups available.
uk: Немає доступних груп параметрів.

en: No options added.
uk: Опції не додано.

en: No options available
uk: Немає доступних параметрів

en: No options found
uk: Параметрів не знайдено

en: No post ID or content provided.
uk: Не вказано ID запису або вміст.

en: No products were found matching your selection.
uk: Не знайдено товарів, що відповідають вашому вибору.

en: No results found
uk: Нічого не знайдено

en: No results found.
uk: Нічого не знайдено.

en: Non-Standard Meta Keys
uk: Нестандартні Мета-Ключі

en: Nonce verification failed. Please refresh the page and try again.
uk: Перевірка nonce не вдалася. Оновіть сторінку та спробуйте ще раз.

en: None
uk: Немає

en: Normal
uk: Нормальне

en: Not Equals (!=)
uk: Не Дорівнює (!=)

en: Not In List (NOT IN)
uk: Не У Списку (NOT IN)

en: Not that bad
uk: Не так уже й погано

en: Note: this action may take several minutes depending on the number of templates using this layout.
uk: Примітка: ця дія може тривати кілька хвилин залежно від кількості шаблонів, що використовують цей макет.

en: Note: this field is used to disable browser autofill during the form editing in VB
uk: Примітка: це поле використовуються для відключення автозаповнення під час редагування форми у VB

en: Nothing found
uk: Нічого Не Знайдено

en: Nothing found in Trash
uk: У Кошику Нічого Не Знайдено

en: Number
uk: Число

en: Number Counter
uk: Числовий Лічильник

en: Number Counter Title
uk: Назва Цифрового Лічильника

en: Number Counters
uk: Кількість лічильників

en: Number Of Views
uk: Кількість Переглядів

en: Number Text
uk: Текст Числа

en: Number of Columns
uk: Кількість Колонок

en: Number of Rows
uk: Кількість Рядків

en: Number of Shades
uk: Кількість Відтінків

en: Number of Tints
uk: Кількість Світлих Відтінків

en: Number of Tones
uk: Кількість Тонів

en: Number of Transparencies
uk: Кількість Рівнів Прозорості

en: Number of Views
uk: Кількість переглядів

en: Number of Words
uk: Кількість Слів

en: Number of darker shade steps generated for each palette color.
uk: Кількість кроків темніших відтінків, що генеруються для кожного кольору палітри.

en: Number of items per page
uk: Кількість Елементів На Сторінці

en: Number of lighter tint steps generated for each palette color.
uk: Кількість кроків світліших відтінків, що генеруються для кожного кольору палітри.

en: Number of menu items per page (used when query_type is menus)
uk: Кількість пунктів меню на сторінку (використовується, коли query_type — menus)

en: Number of muted tone steps generated for each palette color.
uk: Кількість кроків приглушених тонів, що генеруються для кожного кольору палітри.

en: Number of posts per page (used when query_type is post_type)
uk: Кількість записів на сторінці (використовується, коли query_type — post_type)

en: Number of posts per page.
uk: Кількість записів на сторінці.

en: Number of repeater items per page (used when query_type is repeater)
uk: Кількість елементів repeater на сторінку (використовується, коли query_type — repeater)

en: Number of slides to scroll at once.
uk: Кількість слайдів для прокрутки за раз.

en: Number of slides to show at once.
uk: Кількість слайдів, що показуються одночасно.

en: Number of terms per page (used when query_type is terms)
uk: Кількість термінів на сторінці (використовується, коли query_type — terms)

en: Number of transparency steps generated for each palette color.
uk: Кількість кроків прозорості, згенерованих для кожного кольору палітри.

en: Number of users per page (used when query_type is users)
uk: Кількість користувачів на сторінці (використовується, коли query_type — users)

en: Numbers
uk: Цифри

en: Numbers Only (0-9)
uk: Тільки цифри (0-9)

en: Numbers Text
uk: Текст Чисел

en: Numeric
uk: Числовий

en: Object (post type slug) is required for post type archive menu items.
uk: Для елементів меню архіву типу записів потрібен об’єкт (слаг типу записів).

en: Object Fit
uk: Вписування Об’єкта

en: Object ID is required for non-custom menu items.
uk: Для некористувацьких елементів меню потрібен ідентифікатор об’єкта.

en: Object Position
uk: Позиція Об’єкта

en: Object is required for post type archive menu items.
uk: Для елементів меню архіву типу записів потрібен об’єкт.

en: Odd Items
uk: Непарні Елементи

en: Off
uk: Вимкнути

en: Offset Columns
uk: Зміщення Колонок

en: Offset From Surrounding Sticky Elements
uk: Зміщення від навколишніх липких елементів

en: Offset Number
uk: Число Зміщення

en: Offset Origin
uk: Зміщення походження

en: Offset Rule
uk: Правило Зсуву

en: Offset Value
uk: Значення Зсуву

en: Offset for menu items query (overrides page calculation)
uk: Зсув для запиту пунктів меню (перевизначає розрахунок сторінки)

en: Offset for posts query (overrides page calculation)
uk: Зсув для запиту записів (перевизначає розрахунок сторінки)

en: Offset for repeater query (overrides page calculation)
uk: Зсув для запиту repeater (перевизначає розрахунок сторінки)

en: Offset for terms query (overrides page calculation)
uk: Зсув для запиту термінів (перевизначає розрахунок сторінки)

en: Offset for users query (overrides page calculation)
uk: Зсув для запиту користувачів (перевизначає розрахунок сторінки)

en: Offset in pixels used when scrolling to a section.
uk: Зсув у пікселях, що використовується під час прокручування до розділу.

en: Ok
uk: Ок

en: Old Price
uk: Стара ціна

en: Older
uk: Давніші

en: On
uk: Увімкнути

en: On Backorder
uk: На замовлення

en: On Backorder Text
uk: Текст із замовленням

en: On Click
uk: При Натисканні

en: On Hover
uk: При Наведенні

en: On Load
uk: Під Час Завантаження

en: On Top Of Section Content
uk: На верхній частині вмісту розділу

en: On View
uk: Під Час Перегляду

en: Once
uk: Одного разу

en: One or more posts not found.
uk: Один або кілька записів не знайдено.

en: Only Display This Many Times
uk: Показуйте це лише багато разів

en: Only Include Posts With Specific Terms
uk: Додавати Лише Записи З Певними Термінами

en: Only Include Specific Posts
uk: Додавати Лише Вказані Записи

en: Only Replace Identical Fields
uk: Замінювати Лише Ідентичні Поля

en: Only Show Icon On Hover for %1$s
uk: Тільки показувати значок при наведенні курсору миші за %1$s

en: Only Show Icon On Hover for %s
uk: Показувати Лише Значок Під Час Наведення Для %s

en: Only Show Icon On Hover for Button
uk: Показувати Лише Значок Під Час Наведення Для Кнопки

en: Only display
uk: Тільки дисплей

en: Only display after
uk: Відображати лише після

en: Only display before
uk: Відображати лише раніше

en: Only display if
uk: Відображати лише якщо

en: Only display on
uk: Тільки дисплей увімкнено

en: Only display on date archives after
uk: Відображати лише в архівах дат після

en: Only display on date archives before
uk: Відображати лише в архівах дат раніше

en: Only display on first day of month
uk: Показувати Лише В Перший День Місяця

en: Only display on last day of month
uk: Показувати Лише В Останній День Місяця

en: Only display on posts authored by
uk: Відображати лише в повідомленнях автора

en: Only display on posts where
uk: Відображати лише в тих публікаціях, де

en: Only display on search results for
uk: Відображати лише в результатах пошуку для

en: Only display to
uk: Відображати лише до

en: Only display to logged in visitors
uk: Відображати лише для вхідних відвідувачів

en: Only display to logged out visitors
uk: Відображати лише відвідувачам, які вийшли з системи

en: Only display to users who bought:
uk: Показувати лише користувачам, які купили:

en: Only display to users who have
uk: Відображати лише користувачам, які мають

en: Only display to users who have bought a product.
uk: Показувати лише користувачам, які купили товар.

en: Only display to users who have visited
uk: Відображати лише користувачам, які відвідали

en: Only display to users who have visited
uk: Показувати Лише Користувачам, Які Відвідали

en: Only display when the cart does not include:
uk: Показувати лише коли в кошику немає:

en: Only display when the cart has products.
uk: Показувати лише коли в кошику є товари.

en: Only display when the cart includes:
uk: Показувати лише коли в кошику є:

en: Only display when the cart is empty.
uk: Показувати лише коли кошик порожній.

en: Only letters allowed.
uk: Дозволено лише літери.

en: Only letters and numbers allowed.
uk: Дозволено лише літери та цифри.

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
uk: Лише авторизовані покупці, які придбали цей товар, можуть залишати відгуки.

en: Only numbers allowed.
uk: Дозволено лише цифри.

en: Onsale
uk: Розпродається

en: Oops! An Error Has Occurred
uk: На жаль! Сталася помилка

en: Oops, it looks like the current Theme Builder Template body layout is disabled.
uk: Ой, схоже, що макет основного вмісту поточного шаблону Theme Builder вимкнено.

en: Opacity
uk: Непрозорість

en: Opacity Range
uk: Діапазон Прозорості

en: Opacity for SVG fill color.
uk: Непрозорість заливки SVG.

en: Opacity for SVG stroke color.
uk: Непрозорість обведення SVG.

en: Open
uk: Відкрити

en: Open %s
uk: Відкрити %s

en: Open Add to Library
uk: Відкрити Додавання До Бібліотеки

en: Open All
uk: Відкрити Все

en: Open Clear Layout
uk: Відкрити Очищення Макета

en: Open Command Center
uk: Відкрити Центр Команд

en: Open Help Panel
uk: Відкрити Панель Довідки

en: Open History
uk: Відкрити Історію

en: Open Icon
uk: Відкрити значок

en: Open Instagram media in lightbox
uk: Відкривати медіа Instagram у лайтбоксі

en: Open Instagram posts in a lightbox instead of navigating to Instagram.
uk: Відкривати дописи Instagram у лайтбоксі замість переходу до Instagram.

en: Open Layers
uk: Відкрити Шари

en: Open Page Settings
uk: Відкрити налаштування

en: Open Portability Window
uk: Відкрити Вікно Портативності

en: Open Recent
uk: Відкрити Нещодавні

en: Open Search
uk: Відкрити Пошук

en: Open Settings
uk: Відкрити Налаштування

en: Open Sidebar
uk: Відкрити Бічну Панель

en: Open Title Text Color
uk: Відкрити колір тексту заголовка

en: Open Toggle
uk: Відкрити Перемикач

en: Open Toggle Background Color
uk: Колір Фону Відкритого Перемикача

en: Open in Lightbox
uk: Відкрити в Лайтбоксі

en: Operating System
uk: Операційна система

en: Opt-in Description
uk: Опис входу

en: Opt-in Form
uk: Форма входу

en: Opt-in Form Fields
uk: Поля форми

en: Opt-in Title
uk: Назва Таблиці з Цінами

en: Option Enter
uk: Вибрати Параметр

en: Option Group
uk: Група Опцій

en: Option Group Presets
uk: Пресети Груп Опцій

en: Option Group To Extend
uk: Група Опцій Для Розширення

en: Option Move Down
uk: Перемістити Параметр Вниз

en: Option Move Left
uk: Перемістити Параметр Ліворуч

en: Option Move Right
uk: Перемістити Параметр Праворуч

en: Option Move Up
uk: Перемістити Параметр Вгору

en: Optional SVG title element.
uk: Необов’язковий елемент title для SVG.

en: Optional label for identification
uk: Необов’язкова мітка для ідентифікації

en: Optional label for identification in the rule list
uk: Необов’язкова мітка для ідентифікації в списку правил

en: Optional post ID for global module template context (enables selective sync conversion).
uk: Необов’язковий ID допису для контексту шаблону глобального модуля (вмикає вибіркову конвертацію синхронізації).

en: Optional rel attribute for the link.
uk: Необов’язковий атрибут rel для посилання.

en: Options
uk: Параметри

en: Options Group Presets Confirmation Modal Overlay
uk: Накладення Модального Вікна Підтвердження Пресетів Групи Параметрів

en: Orange
uk: Помаранчевий

en: Order
uk: Замовлення

en: Order By
uk: Сортувати за

en: Order direction (ascending or descending)
uk: Напрямок сортування (за зростанням або за спаданням)

en: Ordered
uk: Нумерований

en: Ordered List
uk: Вставити нумерований список

en: Ordered List Item Indent
uk: Впорядкований відступ елемента списку

en: Ordered List Style Position
uk: Впорядкована позиція стилю списку

en: Ordered List Style Type
uk: Тип впорядкованого стилю списку

en: Orientation
uk: Орієнтація

en: Other
uk: Інше

en: Out Of Stock
uk: Немає в наявності

en: Out Of Stock Text
uk: Текст «Немає В Наявності»

en: Out of Stock Text
uk: Текст на складі

en: Outer Shadow
uk: Показати Внутрішню Тінь

en: Outset
uk: Зовнішня Межа

en: Outside
uk: Зовнішня Межа

en: Overflow
uk: Переповнення

en: Overlay
uk: Оверлей

en: Overlay Background Color
uk: Колір фону накладання

en: Overlay Icon
uk: Значок Оверлею

en: Overlay Icon Color
uk: Колір накладної іконки

en: Overlay Image
uk: Накладання зображення

en: Override Active Global Templates
uk: Перевизначити Активні Глобальні Шаблони

en: Override Existing Assignments
uk: Перевизначити Наявні Призначення

en: Override Existing Default Website Template
uk: Перевизначити Наявний Типовий Шаблон Вебсайту

en: Override the default alignment for this specific element within its flex container. This allows individual elements to be aligned differently from the container's align-items setting.
uk: Перевизначте стандартне вирівнювання для цього конкретного елемента в його flex-контейнері. Це дає змогу вирівнювати окремі елементи інакше, ніж задає параметр align-items контейнера.

en: Padding
uk: Відступ

en: Padding adds extra space to the inside of the element, increasing the distance between the edge of the element and its inner contents.
uk: Прокладка додає додатковий простір до внутрішньої частини елемента, збільшуючи відстань між краєм елемента і його внутрішнім вмістом.

en: Page
uk: Сторінка

en: Page Background Settings
uk: Налаштування Фону Сторінки

en: Page Bar Icons
uk: Іконки Панелі Сторінки

en: Page Color Palette Settings
uk: Налаштування Палітри Кольорів Сторінки

en: Page Creation Flow
uk: Процес Створення Сторінки

en: Page Custom CSS Settings
uk: Налаштування Користувацького CSS Сторінки

en: Page Manager
uk: Менеджер Сторінок

en: Page Menu
uk: Меню Сторінки

en: Page Options
uk: Параметри Сторінки

en: Page Performance Settings
uk: Налаштування Продуктивності Сторінки

en: Page Settings
uk: Налаштування Сторінки

en: Page Spacing Settings
uk: Налаштування Відступів Сторінки

en: Page Title
uk: Назва Сторінки

en: Page Type
uk: Тип сторінки

en: Page Visit
uk: Відвідування сторінки

en: Pagenavi
uk: Навігація по Сторінці

en: Pages
uk: Сторінки

en: Pagination
uk: Показувати Поділ На сторінки

en: Pagination Active Page
uk: Розбивка активної сторінки

en: Pagination Navigation
uk: Навігація Пагінації

en: Pagination Text
uk: Текст Пагінації

en: Paginations
uk: Пагінації

en: Paint
uk: Фарба

en: Palette Type
uk: Тип Палітри

en: Panel
uk: Панель

en: Parallax Method
uk: Метод Паралаксу

en: Parent
uk: Батьківський

en: Parent Action Icons On Hover
uk: Іконки Дій Батьківського Елемента При Наведенні

en: Parent Action Icons On Hover
uk: Значки Батьківських Дій При Наведенні

en: Parent Column
uk: Батьківська Колонка

en: Parent Container
uk: Батьківський Контейнер

en: Parent Group
uk: Батьківська Група

en: Parent Page
uk: Батьківська Сторінка

en: Parent Row
uk: Батьківський Ряд

en: Parent Section
uk: Батьківський Розділ

en: Parent menu item %d not found.
uk: Батьківський елемент меню %d не знайдено.

en: Parent relationship exceeds maximum depth limit.
uk: Батьківський зв’язок перевищує максимальну глибину.

en: Parent relationship would create a cycle in the menu tree.
uk: Батьківський зв’язок створить цикл у дереві меню.

en: Parentheticals must be closed
uk: Дужки мають бути закриті

en: Password
uk: Пароль

en: Paste %1$s
uk: Вставити %1$s

en: Paste %1$s %2$s Attributes
uk: Вставити Атрибути %1$s %2$s

en: Paste %1$s Above
uk: Вставити %1$s Вище

en: Paste %1$s Attributes
uk: Вставити Атрибути %1$s

en: Paste %1$s Below
uk: Вставити %1$s Нижче

en: Paste %1$s Content Attributes
uk: Вставити Атрибути Вмісту %1$s

en: Paste %1$s Design Attributes
uk: Вставити Атрибути Дизайну %1$s

en: Paste %1$s Inside
uk: Вставити %1$s Усередину

en: Paste %1$s Preset
uk: Вставити Пресет %1$s

en: Paste %1$s Presets
uk: Вставити Пресети %1$s

en: Paste %1$s Style Attributes
uk: Вставити Атрибути Стилю %1$s

en: Paste All %1$s Attributes
uk: Вставити Всі Атрибути %1$s

en: Paste All Attributes
uk: Вставити Всі Атрибути

en: Paste Attributes
uk: Вставити Атрибути

en: Paste Design Attributes
uk: Вставити Атрибути Дизайну

en: Paste Item Style
uk: Вставити Стиль Елемента

en: Paste Module
uk: Вставити модуль

en: Paste Module Style
uk: Вставити Стиль Модуля

en: Paste Select Content Attributes
uk: Вставити Вибрані Атрибути Вмісту

en: Paste Select Design Attributes
uk: Вставити Вибрані Атрибути Дизайну

en: Paste Select Presets
uk: Вставити Вибрані Пресети

en: Paste Select Style Attributes
uk: Вставити Вибрані Атрибути Стилю

en: Paste sanitized SVG markup.
uk: Вставте очищену SVG-розмітку.

en: Paste to %1$s
uk: Вставити До %1$s

en: Pattern Blend Mode
uk: Режим змішування візерунків

en: Pattern Color
uk: Колір візерунка

en: Pattern Height
uk: Висота візерунка

en: Pattern Horizontal Offset
uk: Зміщення шаблону по горизонталі

en: Pattern Repeat
uk: Повторення візерунка

en: Pattern Repeat Origin
uk: Початок повторення візерунка

en: Pattern Size
uk: Розмір візерунка

en: Pattern Style
uk: Стиль візерунка

en: Pattern Transform
uk: Перетворення візерунка

en: Pattern Vertical Offset
uk: Вертикальний зсув шаблону

en: Pattern Width
uk: Ширина візерунка

en: Pause %s Video When Another Video Plays
uk: Призупиняти Відео %s, Коли Відтворюється Інше Відео

en: Pause %s Video While Not In View
uk: Призупиняти Відео %s, Коли Його Не Видно

en: Pause Video When Another Video Plays
uk: Призупинити відео при відтворенні іншого відео

en: Pause Video While Not In View
uk: Призупинити відео, не переглядаючи

en: Pause automatic rotation when hovering over the carousel.
uk: Призупиняти автоматичну прокрутку під час наведення на карусель.

en: Pause on Hover
uk: Пауза При Наведенні

en: Percent
uk: Відсоток

en: Percent Container
uk: Відсоток контейнера

en: Percent Sign
uk: Знак Відсотка

en: Percent Text
uk: Відсоток тексту

en: Percentage
uk: Відсоток

en: Percentage Text
uk: Текст Відсотків

en: Perfect
uk: Ідеально

en: Performance Settings
uk: Налаштування Продуктивності

en: Person
uk: Особа

en: Persons
uk: Особи

en: Phone
uk: Телефон

en: Phone View
uk: Перегляд Для Телефона

en: Phone Wide
uk: Широкий Телефон

en: Phone number
uk: Номер телефону

en: Picas (pc)
uk: Picas (ПК)

en: Pick a Color
uk: Вибрати Колір

en: Pick a Gradient
uk: Виберіть градієнт

en: Pick a box shadow style to enable box shadow for this element. Once enabled, you will be able to customize your box shadow style further. To disable custom box shadow style, choose the None option.
uk: Виберіть стиль тіні, щоб увімкнути тінь для цього елемента. Після ввімкнення ви зможете додатково налаштувати стиль тіні вікна. Щоб вимкнути стиль тіньового вікна, виберіть параметр Немає.

en: Pick a color to be applied to the background of dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
uk: Виберіть колір, який буде застосовано до фону спадних меню. Випадаючі меню з'являються під час пересування над посиланнями з підпунктами.

en: Pick a color to be used for active links in dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
uk: Виберіть колір, який буде використовуватися для активних посилань у спадному меню. Випадаючі меню з’являються при наведенні курсору на посилання на підпункти.

en: Pick a color to be used for links in dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
uk: Виберіть колір для посилань у випадаючих меню. Випадаючі меню з'являються під час пересування над посиланнями з підпунктами.

en: Pick a color to be used for links in mobile menus.
uk: Виберіть колір, який буде використовуватися для посилань у мобільних меню.

en: Pick a color to be used for the %1$s text.
uk: Виберіть колір, який буде використовуватися для тексту %1$s.

en: Pick a color to be used for the %s text
uk: Виберіть колір для тексту %s

en: Pick a color to be used for the %s text decoration line.
uk: Виберіть колір для лінії декорації тексту %s.

en: Pick a color to be used for the alternating %1$s
uk: Виберіть колір, який буде використовуватися для чергування %1$s

en: Pick a color to be used for the background of button.
uk: Виберіть колір тла кнопки.

en: Pick a color to be used for the border.
uk: Виберіть колір, який буде використовуватися для межі.

en: Pick a color to be used for the button border.
uk: Виберіть колір для кордону кнопки.

en: Pick a color to be used for the button text.
uk: Виберіть колір, який буде використовуватися для тексту кнопки.

en: Pick a color to be used for the dividing line between links in dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
uk: Виберіть колір, який буде використовуватися для розділової лінії між посиланнями у випадаючих меню. Випадаючі меню з'являються під час пересування над посиланнями з підпунктами.

en: Pick a color to be used for the remove icon.
uk: Виберіть колір, який буде використовуватися для значка видалення.

en: Pick a color to be used for the required field indicator.
uk: Виберіть колір, який буде використовуватися для індикатора необхідного поля.

en: Pick a color to be used for the text
uk: Виберіть колір для тексту

en: Pick a color to be used for the text decoration line.
uk: Виберіть колір для лінії декорації тексту.

en: Pick a color to be used for the text written inside input fields.
uk: Виберіть колір, який буде використовуватися для тексту, написаного всередині полів введення.

en: Pick a color to be used in the unfilled space of the circle.
uk: Виберіть колір, який буде використовуватися в незаповненому просторі кола.

en: Pick a color to fill the module's input fields.
uk: Виберіть колір для заповнення полів введення модуля.

en: Pick a color to fill the module's notice.
uk: Виберіть колір, щоб заповнити повідомлення модуля.

en: Pick a color to fill the module's radio buttons.
uk: Виберіть колір для заповнення перемикачів модуля.

en: Pick a color to fill the module's remove icon.
uk: Виберіть колір, щоб заповнити піктограму видалення модуля.

en: Pick a color to fill the module's selected radio button.
uk: Виберіть колір, щоб заповнити вибраний перемикач модуля.

en: Pick a color to fill the module's table alternating cell.
uk: Виберіть колір, щоб заповнити змінну клітинку таблиці модуля.

en: Pick a color to fill the module's table cell.
uk: Виберіть колір, щоб заповнити клітинку таблиці модуля.

en: Pick a color to fill the module's table header.
uk: Виберіть колір, щоб заповнити заголовок таблиці модуля.

en: Pick a color to fill the module's table row.
uk: Виберіть колір, щоб заповнити рядок таблиці модуля.

en: Pick a color to fill the module's table.
uk: Виберіть колір, щоб заповнити таблицю модуля.

en: Pick a color to fill the module's tooltip.
uk: Виберіть колір, щоб заповнити підказку модуля.

en: Pick a color to use behind the post title text. Reducing the color's opacity will allow the background image to show through while still increasing text readability.
uk: Виберіть колір для тексту заголовка публікації. Зменшення непрозорості кольору дозволить відображати фонове зображення, збільшуючи придатність тексту.

en: Pick a color to use for the background area that appears behind the pricing text.
uk: Виберіть колір для області фону, яка відображається за текстом ціноутворення.

en: Pick a color to use for the background behind pricing table titles.
uk: Виберіть колір, який використовуватиметься для фону назв таблиць ціноутворення.

en: Pick a color to use for the background overlay. Decreasing the opacity will allow background images and gradients to show through while still keeping the text readable.
uk: Виберіть колір для фонового накладання. Зменшення непрозорості дозволить показувати фонові зображення та градієнти, зберігаючи при цьому текст читаним.

en: Pick a color to use for the bullets that appear next to each list item within the pricing table's feature area.
uk: Виберіть колір, який буде використовуватися для маркерів, які з'являються поруч із кожним елементом списку в області функцій цінової таблиці.

en: Pick a color to use for the circular background area behind the quote icon.
uk: Виберіть колір, який буде використовуватися для кругової області фону за піктограмою цитати.

en: Pick a color to use for the dot navigation that appears at the bottom of the slider to designate which slide is active.
uk: Виберіть колір для навігації крапками, який з'явиться внизу повзунка, щоб визначити активний слайд.

en: Pick a color to use for the icon that appears when hovering over a Carousel Item.
uk: Виберіть колір для іконки, що з’являється під час наведення на елемент каруселі.

en: Pick a color to use for the icon that appears when hovering over a product.
uk: Виберіть колір, який буде використовуватися для піктограми, яка з'являється під час пересування над продуктом.

en: Pick a color to use for the overlay that appears behind the play icon when hovering over the video.
uk: Виберіть колір для накладання, який відображається за піктограмою відтворення під час пересування над відео.

en: Pick a color to use for the sale badge that appears on products that are on sale.
uk: Виберіть колір для бейджа розпродажу, який з’являється на товарах зі знижкою.

en: Pick a color to use for the sales bade that appears on products that are on sale.
uk: Виберіть колір, який буде використовуватися для набору продажів, який відображається на продуктах, які продаються.

en: Pick a color to use for the section divider. By default, it will assume the color of the section above or below this section to ensure a smooth transition.
uk: Виберіть колір для дільника секції. За умовчанням він буде мати колір розділу вище або нижче цього розділу, щоб забезпечити плавний перехід.

en: Pick a color to use for the slider arrows that are used to navigate through each slide.
uk: Виберіть колір для стрілок повзунка, які використовуються для переміщення по кожному слайду.

en: Pick a text shadow style to enable text shadow for this element. Once enabled, you will be able to customize your text shadow style further. To disable custom text shadow style, choose the None option.
uk: Виберіть стиль тексту, щоб увімкнути тіньовий текст для цього елемента. Після ввімкнення ви зможете додатково налаштувати стиль тексту. Щоб вимкнути власний стиль тіньового тексту, виберіть параметр Немає.

en: Pick a unique color to be used for the background of featured pricing tables. This helps featured tables stand out from the rest.
uk: Виберіть унікальний колір, який використовуватиметься для фону таблиць цін. Це допомагає виділеним таблицям виділитися з інших.

en: Pick a unique color to be used for the menu background color when viewed on a mobile device.
uk: Під час перегляду на мобільному пристрої виберіть унікальний колір, який буде використовуватися для кольору фону меню.

en: Pick a unique color to use for body text in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
uk: Виберіть унікальний колір для основного тексту в таблицях із зазначеними цінами. Унікальні кольори можуть допомогти виділеним елементам виділитися з інших.

en: Pick a unique color to use for currency and frequency text within featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
uk: Виберіть унікальний колір для використання у валюті та текстовому форматі в зазначених таблицях ціноутворення. Унікальні кольори можуть допомогти виділеним елементам виділитися з інших.

en: Pick a unique color to use for excluded list items within featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
uk: Виберіть унікальний колір, який слід використовувати для виключених пунктів списку в межах призначених таблиць ціноутворення. Унікальні кольори можуть допомогти виділеним елементам виділитися з інших.

en: Pick a unique color to use for price text within featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
uk: Виберіть унікальний колір, який можна використовувати для цінового тексту в таблицях із зазначеними цінами. Унікальні кольори можуть допомогти виділеним елементам виділитися з інших.

en: Pick a unique color to use for subtitles in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
uk: Виберіть унікальний колір для субтитрів у визначених таблицях ціноутворення. Унікальні кольори можуть допомогти виділеним елементам виділитися з інших.

en: Pick a unique color to use for the background area that appears behind the pricing text in featured tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
uk: Виберіть унікальний колір для області фону, яка відображається за текстом ціноутворення в означених таблицях. Унікальні кольори можуть допомогти виділеним елементам виділитися з інших.

en: Pick a unique color to use for the background behind pricing table titles in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
uk: Виберіть унікальний колір, який використовуватиметься для фону за назвою таблиці цін у визначених таблицях ціноутворення. Унікальні кольори можуть допомогти виділеним елементам виділитися з інших.

en: Pick a unique color to use for the bullets that appear next to each list items within featured tabes. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
uk: Виберіть унікальний колір, який буде використовуватися для маркерів, які з'являються поруч із кожним елементом списку в межах призначених таблиць. Унікальні кольори можуть допомогти виділеним елементам виділитися з інших.

en: Pick a unique color to use for title text in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
uk: Виберіть унікальний колір для тексту заголовка у таблицях із зазначеними цінами. Унікальні кольори можуть допомогти виділеним елементам виділитися з інших.

en: Pick an animation style to enable animations for this element. Once enabled, you will be able to customize your animation style further. To disable animations, choose the None option.
uk: Виберіть стиль анімації, щоб увімкнути анімацію для цього елемента. Після ввімкнення ви зможете додатково налаштувати стиль анімації. Щоб вимкнути анімацію, виберіть параметр Немає.

en: Pick an icon to be used for the button.
uk: Виберіть піктограму, яка буде використовуватися для кнопки.

en: Pick from up to five different animation directions, each of which will adjust the starting and ending position of your animated element.
uk: Виберіть до п'яти різних напрямків анімації, кожен з яких налаштує початкову та кінцеву позицію вашого анімованого елемента.

en: Pills
uk: Таблетки

en: Pin
uk: Прикріпити

en: Pin conversation
uk: Закріпити розмову

en: Pinned
uk: Закріплено

en: Pinwheel
uk: Вертушка

en: Pixels
uk: Пікселі

en: Place Gradient Above Background Image
uk: Фонове Зображення Заголовку

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Placeholder Text
uk: Текст Заповнювача

en: Play Button
uk: Кнопка Відтворення

en: Play Icon
uk: Іконка програвання

en: Play Mode
uk: Режим Відтворення

en: Player Buttons
uk: Кнопки програвача

en: Player Sliders
uk: Бігунки плеєра

en: Player Sliders Current
uk: Потік бігунків плеєра

en: Player Timer
uk: Таймер програвача

en: Please %s
uk: Будь ласка, %s

en: Please enter a %s
uk: Будь ласка, введіть %s

en: Please enter your valid google map API key.
uk: Будь ласка, введіть дійсний ключ API Google Maps.

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
uk: Будь ласка, заповніть свої дані вище, щоб переглянути доступні способи оплати.

en: Please input a valid email address.
uk: Будь ласка, введіть дійсну адресу електронної пошти.

en: Please log in to Divi Cloud to save your layout.
uk: Будь ласка, увійдіть до Divi Cloud, щоб зберегти свій макет.

en: Please select at least one file.
uk: Будь ласка, виберіть принаймні один файл.

en: Please, check the fields below to make sure you entered the correct information.
uk: Перевірте поля нижче, щоб переконатися, що ви ввели правильні дані.

en: Please, fill in the following fields:
uk: Заповніть такі поля:

en: Please, fix the following errors:
uk: Виправте такі помилки:

en: Plugin Options
uk: Параметри Плагіна

en: Points (pt)
uk: Окуляри (пт)

en: Polka Dots
uk: Горошок

en: Popularity (Sales)
uk: Популярність (Продажі)

en: Portability
uk: Портативність

en: Portability is unavailable.
uk: Переносимість недоступна.

en: Portfolio
uk: Портфоліо

en: Portfolio Filters
uk: Фільтри Портфоліо

en: Portfolio Image
uk: Зображення Портфоліо

en: Portfolio Pagination
uk: Розбивка портфоліо

en: Portfolio Pagination Active
uk: Активна Пагінація Портфоліо

en: Portfolio Post Meta
uk: Метадані Портфоліо

en: Portfolio Title
uk: Назва Портфоліо

en: Portfolios
uk: Портфелі

en: Portrait
uk: Портрет

en: Position
uk: Посада

en: Position Text
uk: Текст Посади

en: Post
uk: Запис

en: Post Carousel
uk: Карусель Записів

en: Post Carousels
uk: Каруселі Записів

en: Post Category
uk: Категорія публікації

en: Post Content
uk: Опублікувати вміст

en: Post Contents
uk: Вміст Запису

en: Post Count
uk: Кількість Записів

en: Post ID is required.
uk: Потрібен ID запису.

en: Post IDs array is required.
uk: Потрібен масив ID записів.

en: Post Info
uk: Інформація Про Запис

en: Post Meta
uk: Метадані Публікації

en: Post Name
uk: Назва Запису

en: Post Offset
uk: Зсув Записів

en: Post Offset Number
uk: Номер зміщення повідомлення

en: Post Slider
uk: Слайдер публікацій

en: Post Sliders
uk: Розмістіть повзунки

en: Post Status
uk: Статус Запису

en: Post Tag
uk: Тег публікації

en: Post Title
uk: Заголовок Публікації

en: Post Titles
uk: Посада заголовків

en: Post Type
uk: Тип Запису

en: Post Type Archive
uk: Архів Типу Записів

en: Post Types
uk: Типи постів

en: Post Visit
uk: Після візиту

en: Post date is required for scheduled posts.
uk: Для запланованих записів потрібна дата публікації.

en: Post not found.
uk: Допис не знайдено.

en: Post type "%s" does not exist.
uk: Тип запису "%s" не існує.

en: Post type archive pages do not have editable page settings.
uk: Сторінки архіву типу записів не мають редагованих налаштувань сторінки.

en: Post type is required.
uk: Потрібен тип запису.

en: Post type mismatch.
uk: Невідповідність типу запису.

en: Post type to query (when query_type is post_type). Can be a single post type or comma-separated list. If empty, queries all post types.
uk: Тип запису для запиту (коли query_type — post_type). Може бути один тип запису або список через кому. Якщо порожньо, виконується запит для всіх типів записів.

en: Post type to query. Can be a single post type or comma-separated list (e.g., "post", "post,product,media"). If empty, queries all post types.
uk: Тип запису для запиту. Може бути один тип запису або список через кому (наприклад, "post", "post,product,media"). Якщо порожньо, виконується запит для всіх типів записів.

en: Posts
uk: Публікації

en: Posts For Current Page
uk: Повідомлення для поточної сторінки

en: Posts Per Page
uk: Записів На Сторінку

en: Posts by %s
uk: Записи від %s

en: Posts for Current Page
uk: Записи Для Поточної Сторінки

en: Prefix segment used for generated color variable names.
uk: Сегмент префікса, який використовується для згенерованих назв колірних змінних.

en: Prefix segment used for generated shade variable names.
uk: Сегмент префікса, що використовується для згенерованих назв змінних відтінку.

en: Prefix segment used for generated tint variable names.
uk: Сегмент префікса, що використовується для згенерованих назв змінних освітлення.

en: Prefix segment used for generated tone variable names.
uk: Сегмент префікса, що використовується для згенерованих назв змінних тону.

en: Premade Layout
uk: Готовий Макет

en: Premade Layouts
uk: Попередньо створені Макети

en: Prepended to each variable name (e.g. text- produces text-2xs, text-xs, etc.)
uk: Додається на початок кожної назви змінної (наприклад, text- створює text-2xs, text-xs тощо).

en: Preset
uk: Попередньо встановлені

en: Preset 1
uk: Пресет 1

en: Preset 2
uk: Пресет 2

en: Preset 3
uk: Пресет 3

en: Preset 4
uk: Пресет 4

en: Preset 5
uk: Пресет 5

en: Preset 6
uk: Пресет 6

en: Preset 7
uk: Пресет 7

en: Preset Manager
uk: Менеджер Пресетів

en: Preset Name
uk: Попередньо налаштована назва

en: Preset Preview
uk: Попередній Перегляд Пресету

en: Preset Settings
uk: Попередньо встановлені налаштування

en: Presets
uk: Пресети

en: Presets cannot be empty.
uk: Пресети не можуть бути порожніми.

en: Presets conversion encountered a fatal error.
uk: Під час конвертації пресетів сталася фатальна помилка.

en: Presets conversion failed: %s
uk: Не вдалося конвертувати пресети: %s

en: Prev
uk: Назад

en: Prevent sticky posts from appearing at the top of your loop results. When enabled, sticky posts will be treated as regular posts and sorted according to your other ordering criteria.
uk: Не показувати закріплені записи на початку результатів циклу. Коли ввімкнено, закріплені записи оброблятимуться як звичайні та сортуватимуться згідно з іншими критеріями впорядкування.

en: Prevent the current post from appearing in the loop results. This is useful when displaying related posts to avoid showing the same post that the visitor is currently viewing.
uk: Не показувати поточний запис у результатах циклу. Це корисно під час відображення пов’язаних записів, щоб не показувати той самий запис, який відвідувач переглядає зараз.

en: Preview
uk: Попередній Перегляд

en: Preview Dropdown
uk: Випадаюче Меню Попереднього Перегляду

en: Preview On Front End
uk: Попередній Перегляд На Сайті

en: Preview Page
uk: Попередній Перегляд Сторінки

en: Previous
uk: Попередній

en: Previous 7 Days
uk: Попередні 7 днів

en: Previous Link
uk: Попереднє посилання

en: Previous Link Arrow
uk: Стрілка "Попереднє посилання"

en: Previous Page
uk: Попередня Сторінка

en: Previous Post
uk: Попередній Запис

en: Price
uk: Ціна

en: Price Text
uk: Текст ціни

en: Pricing Area Background Color
uk: Колір тла області ціноутворення

en: Pricing Button
uk: Кнопка Купівлі

en: Pricing Content
uk: Товари

en: Pricing Heading
uk: Підзаголовок Таблиці з Цінами

en: Pricing Item
uk: Елемент цін

en: Pricing Subtitle
uk: Підзаголовок ціни

en: Pricing Table
uk: Таблиця Тарифів

en: Pricing Table Items
uk: Елементи Таблиці Цін

en: Pricing Tables
uk: Таблиці з Цінами

en: Pricing Title
uk: Назва Таблиці з Цінами

en: Pricing Top
uk: Верхня Частина Таблиці з Цінами

en: Primary And Secondary Colors
uk: Основні Та Вторинні Кольори

en: Primary Color
uk: Основний Колір

en: Primary On Primary Shade
uk: Основний На Тіні Основного

en: Primary Shade On Primary Tint
uk: Основний Тон На Основному Відтінку

en: Primary Shade On Primary Tone
uk: Тінь Основного На Тоні Основного

en: Primary Shade On White
uk: Тінь Основного На Білому

en: Primary Shades
uk: Тіні Основного

en: Primary Tint On Primary
uk: Основний Відтінок На Основному

en: Primary Tints
uk: Відтінки Основного

en: Primary Tones
uk: Тони Основного

en: Primary Transparencies
uk: Прозорість Основного

en: Primary fill color for the SVG.
uk: Основний колір заливки для SVG.

en: Primary, Secondary, And Tertiary Colors
uk: Основні, Вторинні Та Третинні Кольори

en: Primary, Secondary, Tertiary, And Quaternary Colors
uk: Основні, Вторинні, Третинні Та Четвертинні Кольори

en: Priority
uk: Пріоритет

en: Privacy
uk: Конфіденційність

en: Product
uk: Товар

en: Product 1
uk: Товар 1

en: Product 2
uk: Товар 2

en: Product 3
uk: Товар 3

en: Product 4
uk: Товар 4

en: Product 5
uk: Товар 5

en: Product 6
uk: Товар 6

en: Product Additional Information
uk: Додаткова Інформація Про Товар

en: Product Breadcrumb
uk: Хлібні Крихти Товару

en: Product Category
uk: Категорія Товарів

en: Product Content
uk: Вміст товару

en: Product Count
uk: Кількість товарів

en: Product Description
uk: Опис Товару

en: Product Gallery Preview Unavailable
uk: Попередній Перегляд Галереї Товару Недоступний

en: Product ID
uk: ID Товару

en: Product ID.
uk: ID Товару.

en: Product Image
uk: Зображення продукту

en: Product Layout
uk: Макет Товару

en: Product Name
uk: Назва Товару

en: Product Offset Number
uk: Номер компенсації продукту

en: Product Price
uk: Ціна Товару

en: Product Purchase
uk: Купівля продукту

en: Product Reviews
uk: Відгуки Про Товар

en: Product Reviews Count
uk: Кількість Відгуків Про Товар

en: Product Row Layout
uk: Макет рядка продукту

en: Product SKU
uk: Артикул Товару

en: Product Short Description
uk: Короткий Опис Товару

en: Product Stock
uk: Запас продукту

en: Product Stock Quantity
uk: Кількість Товару В Наявності

en: Product Stock Status
uk: Статус Наявності Товару

en: Product Title
uk: Назва продукту

en: Product Title Text
uk: Текст Назви Товару

en: Product Type
uk: Тип Товару

en: Product image
uk: Зображення товару

en: Product long description
uk: Довгий опис товару

en: Product name
uk: Назва товару

en: Product not found.
uk: Товар не знайдено.

[ctx: Product quantity input tooltip]
en: Qty
uk: К-сть

en: Products
uk: Товари

en: Progress bar
uk: Індикатор прогресу

en: Promo Button
uk: Кнопка

en: Promo Description
uk: Опис

en: Promo Title
uk: Промо Заголовок

en: Provide only one of source_layout_post_id or layout_content.
uk: Укажіть лише одне: source_layout_post_id або layout_content.

en: Provide source_layout_post_id or layout_content.
uk: Укажіть source_layout_post_id або layout_content.

en: Public Display Name
uk: Публічне Відображуване Ім’я

en: Publish
uk: Опублікувати

en: Publish Date
uk: Дата Публікації

en: Publish Page
uk: Опублікувати Сторінку

en: Published
uk: Опубліковано

en: Purple
uk: Фіолетовий

en: Quantity
uk: Кількість

en: Quaternary Color Hue Offset
uk: Зсув Відтінку Четвертинного Кольору

en: Quaternary Saturation Offset
uk: Зсув Насиченості Четвертинного Кольору

en: Quaternary Shades
uk: Тіні Четвертинного

en: Quaternary Tints
uk: Відтінки Четвертинного

en: Quaternary Tones
uk: Тони Четвертинного

en: Quaternary Transparencies
uk: Прозорість Четвертинного

en: Query Type
uk: Тип Запиту

en: Queue elements/presets using %1$s and leverage ^>*+ operators. Filter on the fly with :filter.
uk: Ставте в чергу елементи/пресети за допомогою %1$s і використовуйте оператори ^>*+. Фільтруйте на льоту за допомогою :filter.

en: Quick Actions
uk: Швидкі дії

en: Quote Icon
uk: Іконка Лапок

en: Quote Icon Background Color
uk: Колір фона кнопки цитування

en: Radio
uk: Радіокнопка

en: Radio Button
uk: Радіо-кнопка

en: Radio Button Background Color
uk: Колір Фону Перемикача

en: Radio Buttons
uk: Радіо-кнопки

en: Radius
uk: Радіус

en: Ramp
uk: Рампа

en: Ramp 2
uk: Рампа 2

en: Random
uk: Випадково

en: Random Order
uk: Випадкове замовлення

en: Rate&hellip;
uk: Оцінити&hellip;

en: Rating
uk: Рейтинг

en: Rating Container
uk: Рейтинговий контейнер

en: Rating Layout
uk: Макет рейтингу

en: Ratio
uk: Співвідношення

en: Read More
uk: Детальніше

en: Read More Button
uk: Кнопка Читати Далі

en: Read More Text
uk: Текст «Читати Далі»

en: Read more
uk: Детальніше

en: Recent
uk: Відсоток

en: Red
uk: Червоний

en: Redirect
uk: Переадресувати

en: Redirect To The Current Page
uk: Переадресувати На Поточну Сторінку

en: Redirect URL
uk: Переадресувати URL

en: Redirect URL Query
uk: Переадресувати URL

en: Redirect to a custom URL.
uk: Переадресувати URL

en: Redirect users after successful form submission.
uk: Перенаправляти користувачів після успішного надсилання.

en: Redo
uk: Повторити

en: Registration Date
uk: Дата Реєстрації

en: Regular
uk: Звичайний

en: Regular 400
uk: Звичайний 400

en: Regular Section
uk: Звичайний Розділ

en: Reimagine
uk: Переосмислити

en: Reject
uk: Відхилити

en: Rejected.
uk: Відхилено.

en: Relation
uk: Співвідношення

en: Relationship
uk: Зв’язок

en: Relative
uk: Відносний

en: Relink them to this website's global Header, Body, and/or Footer.
uk: Пов’яжіть їх з глобальними хедером, основним вмістом та/або футером цього вебсайту.

en: Remember me
uk: Запам’ятати мене

en: Remove
uk: Перемістити

en: Remove Attribute
uk: Видалити Атрибут

en: Remove Cookie
uk: Видалити Cookie

en: Remove Icon
uk: Видалити значок

en: Remove Icon Background Color
uk: Колір Тла Іконки Видалення

en: Remove Icon Color
uk: Колір Іконки Видалення

en: Remove Icon Font Size
uk: Розмір Шрифту Іконки Видалення

en: Remove Preset
uk: Видалити Пресет

en: Remove Variable
uk: Видалити Змінну

en: Remove tag
uk: Видалити тег

en: Remove this item
uk: Видалити цей товар

en: Removed %s
uk: Видалено %s

en: Removed Column
uk: Видалено Колонку

en: Removed Group Preset
uk: Видалено Пресет Групи

en: Removed Module Attribute
uk: Видалено Атрибут Модуля

en: Removed Module Preset
uk: Видалено Пресет Модуля

en: Removed layout from template
uk: Макет видалено із шаблону

en: Rename
uk: Перейменувати

en: Rename Template
uk: Перейменувати Шаблон

en: Rename conversation
uk: Перейменувати розмову

en: Renamed template
uk: Шаблон перейменовано

en: Repeat
uk: Повторити

en: Repeat End
uk: Повторити Кінець

en: Repeat Frequency
uk: Частота повторення

en: Repeat Gradient
uk: Повторіть градієнт

en: Repeat X (horizontal)
uk: Повторити X (горизонтально)

en: Repeat Y (vertical)
uk: Повторити Y (вертикально)

en: Repeat and Stretch
uk: Повторіть і розтягніть

en: Repeat the defined gradient stops.
uk: Повторити визначені зупинки градієнта.

en: Repeat with space between
uk: Повторіть з пробілом між ними

en: Repeater Offset
uk: Зсув Повторювача

en: Repeaters Per Page
uk: Повторювачів На Сторінку

en: Replace Existing Content.
uk: Замінити Наявний Вміст.

en: Replace Existing Preset
uk: Замінити Наявний Пресет

en: Replace Global Color
uk: Замінити глобальний колір

en: Replace Value
uk: Значення Для Заміни

en: Replaced Group Preset
uk: Замінено Пресет Групи

en: Replaced Module Attributes
uk: Замінено Атрибути Модуля

en: Replaced Module Preset
uk: Замінено Пресет Модуля

en: Reply Button
uk: Кнопка "Відповісти"

en: Report This Error
uk: Повідомити про цю помилку

en: Request type for current preview context.
uk: Тип запиту для поточного контексту попереднього перегляду.

en: Required Field
uk: Обов'язкове поле

en: Required Field Indicator Color
uk: Колір індикатора обов’язкового поля

en: Reset
uk: Скидання Ролей

en: Reset %1$s %2$s
uk: Скинути %1$s %2$s

en: Reset %1$s %2$s Attributes
uk: Скинути Атрибути %1$s %2$s

en: Reset %1$s Attributes
uk: Скинути Атрибути %1$s

en: Reset %1$s Preset
uk: Скинути Пресет %1$s

en: Reset %s Column Structure
uk: Скинути Структуру Колонок %s

en: Reset After Duration
uk: Скидання після тривалості

en: Reset All Attributes
uk: Скинути Всі Атрибути

en: Reset All Templates
uk: Скинути Всі Шаблони

en: Reset Attributes
uk: Скинути Атрибути

en: Reset Content Attributes
uk: Скинути Атрибути Вмісту

en: Reset Design Attributes
uk: Скинути Атрибути Дизайну

en: Reset Exclude From Filters
uk: Скинути Фільтри «Виключити»

en: Reset Field
uk: Скинути Поле

en: Reset Filters
uk: Скинути Фільтри

en: Reset Presets
uk: Скинути Пресети

en: Reset Roles
uk: Скинути Ролі

en: Reset Select Content Attributes
uk: Скинути Вибрані Атрибути Вмісту

en: Reset Select Design Attributes
uk: Скинути Вибрані Атрибути Дизайну

en: Reset Select Presets
uk: Скинути Вибрані Пресети

en: Reset Select Style Attributes
uk: Скинути Вибрані Атрибути Стилю

en: Reset Style Attributes
uk: Скинути Атрибути Стилю

en: Reset Template Assignments
uk: Скинути Призначення Шаблонів

en: Reset Use On Filters
uk: Скинути Фільтри «Використовувати На»

en: Reset search input
uk: Скинути поле пошуку

en: Resize
uk: Змінити Розмір

en: Resize the panel to preview fluid values.
uk: Змініть розмір панелі, щоб переглянути плинні значення.

en: Resize window
uk: Змінити Розмір Вікна

en: Resolved menu could not be loaded.
uk: Не вдалося завантажити визначене меню.

en: Responsive Editor
uk: Адаптивний Редактор

en: Responsive Zoom In
uk: Чутливе збільшення

en: Responsive Zoom Out
uk: Чутливе зменшення

en: Restore
uk: Відновити

en: Restore Variable
uk: Відновити Змінну

en: Restored draft
uk: Чернетку відновлено

en: Result Message
uk: Повідомлення про успішне завершення

en: Result Message Text
uk: Текст Повідомлення Результату

en: Results for "%1$s"
uk: Результати Для "%1$s"

en: Return To Theme Builder
uk: Повернутися До Theme Builder

en: Returning customer?
uk: Постійний клієнт?

en: Review Avatar
uk: Огляд Аватара

en: Review Body
uk: Орган огляду

en: Review Count
uk: Кількість оглядів

en: Review Count Text
uk: Текст Кількості Відгуків

en: Review Meta
uk: Огляд мета

en: Review Rating
uk: Огляд рейтингу

en: Reviews
uk: Відгуки

en: Reviews Count
uk: Кількість відгуків

en: Ridge
uk: Межа

en: Right
uk: З Правого Боку

en: Right Arrow Icon
uk: Іконка Правої Стрілки

en: Right Border Color
uk: Колір Кордонів

en: Right Border Style
uk: Стиль Кордонів

en: Right Border Width
uk: Ширина Кордонів

en: Right Click
uk: Клацання Правою Кнопкою

en: Right Click Options Overlay
uk: Накладка Параметрів Правого Кліку

en: Right Sidebar
uk: Права бічна панель

en: Right To Left
uk: Справа Наліво

en: Rock Stack
uk: Стек каміння

en: Role Editor
uk: Редактор Ролей

en: Roles
uk: Ролі

en: Roll
uk: Рол

en: Root
uk: Корінь

en: Root Container
uk: Кореневий Контейнер

en: Root-level Font Size (rem)
uk: Базовий Розмір Шрифту (rem)

en: Rotate
uk: Обертання

en: Rotate 90 Degree
uk: Повернути на 90 градусів

en: Rotate 90 degree
uk: Поверніть на 90 градусів

en: Rotate the element on different axis to spin the element in 3D space.
uk: Обертайте елемент за різними осями, щоб закрутити його у 3D-просторі.

en: Rotating
uk: Обертовий

en: Round
uk: Кругле

en: Round To Whole Numbers
uk: Округлювати До Цілих Чисел

en: Round px values to the nearest whole number in the output.
uk: Округлювати значення px до найближчого цілого числа у виводі.

en: Rounded Corners
uk: Заокруглений Прямокутник

en: Routing
uk: Маршрутизація

en: Row
uk: Ряд

en: Row Alignment
uk: Вирівнювання

en: Row End
uk: Кінець Рядка

en: Row Height
uk: Висота Рядка

en: Row Heights
uk: Висота Рядків

en: Row Inner
uk: Внутрішній Рядок

en: Row Link Target
uk: Завдання на посилання рядка

en: Row Link URL
uk: URL-адреса посилання на рядок

en: Row Minimum Height
uk: Мінімальна Висота Рядка

en: Row Reverse
uk: Рядок У Зворотному Порядку

en: Row Span
uk: Охоплення Рядків

en: Row Start
uk: Початок Рядка

en: Rows
uk: Ряди

en: Rules
uk: Правила

en: SVG Code
uk: Код SVG

en: SVG File
uk: Файл SVG

en: SVG Source
uk: Джерело SVG

en: SVGs
uk: SVG

en: Sale Badge
uk: Значок продаж

en: Sale Badge Color
uk: Колір Значка Розпродажу

en: Sale New Price
uk: Продаж Нова ціна

en: Sale New Price Text
uk: Текст Нової Ціни Розпродажу

en: Sale Old Price
uk: Продаж старої ціни

en: Sale Old Price Text
uk: Текст Старої Ціни Розпродажу

en: Sale Price
uk: Ціна продажу

en: Sale Price Text
uk: Текст Ціни Розпродажу

en: Sale Products
uk: Розпродаж Товарів

en: Saturation
uk: Насиченість

en: Saturation amount subtracted from the primary color to generate the quaternary color.
uk: Значення насиченості, що віднімається від основного кольору для генерації четвертинного кольору.

en: Saturation amount subtracted from the primary color to generate the secondary color.
uk: Значення насиченості, що віднімається від основного кольору для генерації вторинного кольору.

en: Saturation amount subtracted from the primary color to generate the tertiary color.
uk: Значення насиченості, що віднімається від основного кольору для генерації третинного кольору.

en: Saturday
uk: субота

en: Save
uk: Зберегти

en: Save & Exit
uk: Зберегти & Вийти

en: Save & Publish
uk: Зберегти Й Опублікувати

en: Save & Set Pending
uk: Зберегти Й Позначити Як На Розгляді

en: Save & Set Private
uk: Зберегти Й Зробити Приватним

en: Save & Set To Draft
uk: Зберегти Й Позначити Як Чернетку

en: Save Changes
uk: Зберегти зміни

en: Save Cloud Item
uk: Зберегти Cloud Item

en: Save Divi Roles
uk: Зберегти Ролі Divi

en: Save Draft
uk: Зберегти Чернетку

en: Save Dropdown
uk: Випадаюче Меню Збереження

en: Save Individual Items
uk: Зберегти окремі елементи

en: Save Layout to Library
uk: Зберегти Макет До Бібліотеки

en: Save Page
uk: Зберегти Сторінку

en: Save Page As Draft
uk: Зберегти сторінку як чернетку

en: Save Preset
uk: Зберегти Пресет

en: Save Template To Library
uk: Зберегти Шаблон До Бібліотеки

en: Save Theme Builder Set
uk: Зберегти Набір Theme Builder

en: Save Theme Builder Template
uk: Зберегти Шаблон Theme Builder

en: Save To Divi Cloud
uk: Зберегти До Divi Cloud

en: Save To Divi Library
uk: Зберегти До Бібліотеки Divi

en: Save To Library
uk: Зберегти В Бібліотеці

en: Save Variables
uk: Зберегти Змінні

en: Save and Reload
uk: Зберегти та перезавантажити

en: Save as Global
uk: Зберегти як Загальний

en: Save of Global Presets Has Failed
uk: Не вдалося зберегти глобальні пресети

en: Save this set of templates to the Divi Library for later use
uk: Збережіть цей набір шаблонів до бібліотеки Divi для подальшого використання

en: Save this template to the Divi Library for later use
uk: Збережіть цей шаблон до бібліотеки Divi для подальшого використання

en: Save to Divi Cloud
uk: Зберегти в Divi Cloud

en: Save to Library
uk: Зберегти В Бібліотеку

en: Save your current %1$s to the Divi Library for later use.
uk: Збережіть поточний %1$s у бібліотеці Divi для подальшого використання.

en: Save your current module to the Divi Library for later use.
uk: Збережіть поточний модуль до бібліотеки Divi для подальшого використання.

en: Save your current page to the Divi Library for later use.
uk: Збережіть поточну сторінку до бібліотеки Divi для подальшого використання.

en: Save your current row to the Divi Library for later use.
uk: Збережіть поточний рядок до бібліотеки Divi для подальшого використання.

en: Save your current section to the Divi Library for later use.
uk: Збережіть поточний розділ до бібліотеки Divi для подальшого використання.

en: Saved
uk: Зберегти

en: Saved Layout
uk: Збережений Макет

en: Saved Layouts Could Not Be Loaded
uk: Не Вдалося Завантажити Збережені Макети

en: Saved Module
uk: Збережений Модуль

en: Saved Row
uk: Збережений Рядок

en: Saved Section
uk: Збережений Розділ

en: Saving
uk: Збереження

en: Saving To Divi Cloud
uk: Збереження До Divi Cloud

en: Saving and loading from the library
uk: Збереження та завантаження з бібліотеки

en: Saving and loading layouts from the Divi Library
uk: Збереження та завантаження макетів із бібліотеки Divi

en: Saving to Cloud
uk: Збереження в Хмарі

en: Saving...
uk: Збереження...

en: Scale
uk: Масштаб

en: Scale Base (px)
uk: База Шкали (px)

en: Scale Down
uk: Зменшити До Розміру

en: Scale Ratio
uk: Співвідношення Шкали

en: Scale Type
uk: Тип Шкали

en: Scaling Up and Down
uk: Збільшення та зменшення

en: Scaling up & down
uk: Збільшення Та Зменшення

en: Scallops
uk: Гребінці

en: Scheduled
uk: Заплановано

en: Scheduled Date
uk: Запланована Дата

en: Screen
uk: Екран

en: Scroll
uk: Прокрутіть

en: Scroll Down Button
uk: Кнопка промотування вниз

en: Scroll Down Icon
uk: Іконка прокрутки вниз

en: Scroll Down Icon Color
uk: Колір Значка Прокручування Вниз

en: Scroll Down Icon Size
uk: Розмір Значка Прокручування Вниз

en: Scroll Effects
uk: Ефекти прокрутки

en: Scroll Offset
uk: Зсув Прокручування

en: Scroll To Animate
uk: Прокрутка Для Анімації

en: Scroll To Element
uk: Прокрутити До Елемента

en: Scroll Transform Effects
uk: Ефекти трансформації прокрутки

en: Search
uk: Пошук

en: Search %1$s
uk: Шукати %1$s

en: Search &hellip;
uk: Пошук &hellip;

en: Search Body Templates
uk: Шукати Шаблони Основного Вмісту

en: Search Documentation or Get Support
uk: Пошук У Документації Або Отримати Підтримку

en: Search Fonts
uk: Шукати макети

en: Search Footer Templates
uk: Шукати Шаблони Футера

en: Search Global Canvases
uk: Пошук Глобальних Полотен

en: Search Header Templates
uk: Шукати Шаблони Хедера

en: Search Icon Color
uk: Колір значка пошуку

en: Search Icon Font Size
uk: Розмір шрифту Значок пошуку

en: Search Icons
uk: Значки пошуку

en: Search Layout
uk: Пошук Макета

en: Search Queries separated by commas
uk: Пошукові Запити, Розділені Комами

en: Search Results
uk: Результати Пошуку

en: Search Results for "%s"
uk: Результати пошуку для «%s»

en: Search Templates
uk: Шукати Шаблони

en: Search Theme Builder Items
uk: Шукати Елементи Theme Builder

en: Search Theme Builders
uk: Шукати Theme Builders

en: Search attributes...
uk: Шукати атрибути...

en: Search commands...
uk: Пошук команд...

en: Search element types...
uk: Шукати типи елементів...

en: Search elements...
uk: Пошук елементів...

en: Search fields...
uk: Пошук полів...

en: Search for a module
uk: Шукати модуль

en: Search for:
uk: Шукати:

en: Search groups...
uk: Пошук груп...

en: Search modules...
uk: Шукати модулі...

en: Search option groups...
uk: Пошук груп параметрів...

en: Search pages...
uk: Пошук сторінок...

en: Search presets...
uk: Шукати пресети...

en: Search results for: %s
uk: Результати пошуку для: %s

en: Search results pages do not have editable page settings.
uk: Сторінки результатів пошуку не мають редагованих налаштувань сторінки.

en: Search settings...
uk: Пошук налаштувань...

en: Search term
uk: Пошуковий Запит

en: Search term to filter posts by title only.
uk: Пошуковий запит для фільтрації записів лише за заголовком.

en: Search variables...
uk: Пошук змінних...

en: Search...
uk: Пошук...

en: Searches
uk: Пошук

en: Sec
uk: Сек

en: Second(s)
uk: Секунда(и)

en: Secondary And Tertiary Colors
uk: Вторинні Та Третинні Кольори

en: Secondary Color
uk: Додатковий Колір

en: Secondary Color Hue Offset
uk: Зсув Відтінку Вторинного Кольору

en: Secondary On Secondary Shade
uk: Вторинний На Тіні Вторинного

en: Secondary Saturation Offset
uk: Зсув Насиченості Вторинного Кольору

en: Secondary Shade On Secondary Tint
uk: Вторинний Тон На Вторинному Відтінку

en: Secondary Shade On Secondary Tone
uk: Тінь Вторинного На Тоні Вторинного

en: Secondary Shade On White
uk: Тінь Вторинного На Білому

en: Secondary Shades
uk: Тіні Вторинного

en: Secondary Tint On Secondary
uk: Вторинний Відтінок На Вторинному

en: Secondary Tints
uk: Відтінки Вторинного

en: Secondary Tones
uk: Тони Вторинного

en: Secondary Transparencies
uk: Прозорість Вторинного

en: Secondary, Tertiary, And Quaternary Colors
uk: Вторинні, Третинні Та Четвертинні Кольори

en: Section
uk: Секція

en: Section Area Background Color
uk: Колір Фону Області Розділу

en: Section Link Target
uk: Розділ Посилання на ціль

en: Section Link URL
uk: URL посилання на розділ

en: Section dividers allow you to add creative shape transitions between different sections on your page.
uk: Розділювачі розділів дозволяють додавати творчі переходи між різними розділами на вашій сторінці.

en: Sections
uk: Секції

en: Select A Preset
uk: Виберіть A Preset

en: Select All In Container
uk: Вибрати Все В Контейнері

en: Select Child Option
uk: Вибрати Дочірній Пункт

en: Select Custom Field
uk: Виберіть Користувацьке Поле

en: Select Down Icon
uk: Вибрати Нижню Піктограму

en: Select Dropdown
uk: Вибрати випадаюче меню

en: Select Icon
uk: Виберіть значок

en: Select Left Icon
uk: Вибрати Ліву Піктограму

en: Select Menu
uk: Вибрати Меню

en: Select Next Option
uk: Вибрати Наступний Пункт

en: Select Next Responsive State Picker Option
uk: Вибрати наступний параметр у перемикачі адаптивності та станів

en: Select Parent Option
uk: Вибрати Батьківський Пункт

en: Select Prev Responsive State Picker Option
uk: Вибрати попередній параметр у перемикачі адаптивності та станів

en: Select Previous Option
uk: Вибрати Попередній Пункт

en: Select Right Icon
uk: Вибрати Праву Піктограму

en: Select Templates
uk: Вибрати Шаблони

en: Select a Contact Form 7 form.
uk: Виберіть форму Contact Form 7.

en: Select a Network
uk: Вибрати Мережу

en: Select a canvas to display
uk: Виберіть канву для відображення

en: Select a canvas to display in this portal.
uk: Виберіть канву для відображення в цьому порталі.

en: Select a layout file (.json) to import.
uk: Виберіть файл макета (.json) для імпорту.

en: Select a list
uk: Оберіть список

en: Select a menu
uk: Вибрати меню

en: Select a target module first to see available presets
uk: Спочатку виберіть цільовий модуль, щоб побачити доступні пресети

en: Select an account
uk: Виберіть обліковий запис

en: Select an animation to be used when dropdown menus appear. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
uk: Виберіть анімацію, яка буде використана, коли з'являться випадаючі меню. Випадаючі меню з'являються під час пересування над посиланнями з підпунктами.

en: Select an ordering method for the gallery. This controls which gallery items appear first in the list.
uk: Виберіть метод замовлення для галереї. Це визначає, які елементи галереї з'являються першими у списку.

en: Select from thousands of premade layouts designed for every type of site
uk: Вибирайте з тисяч готових макетів, розроблених для будь-якого типу сайту

en: Select grid property...
uk: Виберіть властивість сітки...

en: Select heading levels to include in the generated table of contents.
uk: Виберіть рівні заголовків для включення до згенерованого змісту.

en: Select how you would like to display the featured image in slides
uk: Виберіть, як ви хочете відображати особливе зображення на слайдах

en: Select target offset...
uk: Виберіть цільовий зсув...

en: Select the categories that you would like to exclude from the search results.
uk: Виберіть категорії, які потрібно виключити з результатів пошуку.

en: Select the categories that you would like to include in the feed.
uk: Виберіть категорії, які ви б хотіли вмістити в стрічку.

en: Select the date and time to publish this page.
uk: Виберіть дату й час публікації цієї сторінки.

en: Select the divider shape that you would like to use. Shapes are represented visually within the list.
uk: Виберіть форму дільника, яку потрібно використовувати. Форми представлені візуально в списку.

en: Select the post type for this page.
uk: Виберіть тип запису для цієї сторінки.

en: Select the shape of the dividing line used for the divider.
uk: Виберіть форму розділової лінії, що використовується для дільника.

en: Select the status for this page.
uk: Виберіть статус для цієї сторінки.

en: Select up Icon
uk: Вибрати Верхню Піктограму

en: Select which child items to target (e.g., even, odd, every 3rd)
uk: Виберіть, які дочірні елементи націлювати (наприклад, парні, непарні, кожен 3-й)

en: Select which element to apply this attribute to
uk: Виберіть, до якого елемента застосувати цей атрибут

en: Select which suffix acts as the base token for scaling calculations.
uk: Виберіть, який суфікс виступає базовим токеном для обчислень масштабування.

en: Selected Files:
uk: Вибрані файли:

en: Selected Font Files:
uk: Вибрані Файли Шрифтів:

en: Selected Radio Button
uk: Вибраний перемикач

en: Selected Radio Button Background Color
uk: Колір Фону Вибраного Перемикача

en: Selectors
uk: Селектори

en: Semi Bold
uk: Полужирний

en: Semi Bold 600
uk: Напівжирний 600

en: Send message
uk: Надіслати повідомлення

en: Sensitivity
uk: Чутливість

en: Separator
uk: Розділювач

en: Separator Text
uk: Текст Розділювача

en: Separator between breadcrumb items.
uk: Роздільник між елементами навігаційного ланцюжка.

en: Separator string between breadcrumb items.
uk: Рядок-розділювач між елементами навігаційної стежки.

en: Sepia
uk: Сепія

en: Service Provider
uk: Провайдер

en: Set
uk: Набір

en: Set %s
uk: Встановити %s

en: Set As Background
uk: Встановити Фоном

en: Set As Background Video
uk: Встановити Відео Фоном

en: Set Details
uk: Деталі Набору

en: Set Name
uk: Назва Набору

en: Set a URL to wrap the SVG with a link.
uk: Задайте URL, щоб обгорнути SVG посиланням.

en: Set as Default Preset
uk: Зробити Пресетом За Замовчуванням

en: Set as Main Canvas
uk: Зробити Головним Полотном

en: Set background to Primary Color
uk: Встановити фон як Основний Колір

en: Set background to Secondary Color
uk: Встановити фон як Додатковий Колір

en: Set how many columns this item should span horizontally.
uk: Вкажіть, скільки стовпців цей елемент має охоплювати по горизонталі.

en: Set how many rows this item should span vertically.
uk: Задайте, скільки рядків цей елемент має займати по вертикалі.

en: Set the Home item URL in the breadcrumb trail.
uk: Задайте URL елемента «Головна» в навігаційному ланцюжку.

en: Set the Home item text in the breadcrumb trail.
uk: Задайте текст елемента «Головна» в навігаційному ланцюжку.

en: Set the color of the text stroke.
uk: Задайте колір обведення тексту.

en: Set the fixed height for each row in the grid. All rows will maintain this exact height regardless of their content, creating a uniform grid structure.
uk: Задайте фіксовану висоту для кожного рядка в сітці. Усі рядки зберігатимуть цю точну висоту незалежно від їхнього вмісту, створюючи рівномірну структуру сітки.

en: Set the fixed width for each column in the grid. All columns will maintain this exact width regardless of their content or container size.
uk: Задайте фіксовану ширину для кожної колонки в сітці. Усі колонки зберігатимуть цю точну ширину незалежно від їхнього вмісту або розміру контейнера.

en: Set the gradient angle.
uk: Установіть кут градієнта.

en: Set the minimum height for each row in the grid. Rows will never be shorter than this height, ensuring adequate space for content and maintaining layout consistency.
uk: Задайте мінімальну висоту для кожного рядка в сітці. Рядки ніколи не будуть нижчими за цю висоту, забезпечуючи достатній простір для вмісту та підтримуючи узгодженість макета.

en: Set the minimum width for each column in the grid. Columns will never be smaller than this width, ensuring content remains readable and properly formatted.
uk: Задайте мінімальну ширину для кожної колонки в сітці. Колонки ніколи не будуть меншими за цю ширину, що гарантує читабельність і правильне форматування вмісту.

en: Set the number of columns in the grid. This determines how many vertical columns your grid layout will have across the container width.
uk: Задайте кількість колонок у сітці. Це визначає, скільки вертикальних колонок матиме ваш сітковий макет по ширині контейнера.

en: Set the number of posts to display per page in your loop. This controls how many items are shown before pagination is required.
uk: Вкажіть кількість записів для показу на сторінці у вашому циклі. Це визначає, скільки елементів відображається до появи потреби в пагінації.

en: Set the number of posts to skip from the beginning of your query results. Use this to exclude the first few posts and start your loop from a different point.
uk: Вкажіть кількість записів, які потрібно пропустити на початку результатів запиту. Використовуйте це, щоб виключити перші кілька записів і почати цикл з іншої позиції.

en: Set the number of rows in the grid. This determines how many horizontal rows your grid layout will have down the container height.
uk: Задайте кількість рядків у сітці. Це визначає, скільки горизонтальних рядків матиме ваш макет сітки вниз по висоті контейнера.

en: Set the offset distance for the dropdown menu.
uk: Задайте відстань зсуву для випадного меню.

en: Set the position of the field labels.
uk: Встановіть положення міток полів.

en: Set the position of the slider (0-100).
uk: Задайте позицію повзунка (0–100).

en: Set the row layout.
uk: Встановіть макет рядків.

en: Set the separator used between breadcrumb items.
uk: Задайте роздільник між елементами навігаційного ланцюжка.

en: Set the title shown above the table of contents.
uk: Задайте заголовок, що відображається над змістом.

en: Set the width of the fields.
uk: Встановіть ширину полів.

en: Set the width of the text stroke.
uk: Задайте ширину обведення тексту.

en: Set timeline item body text.
uk: Задайте текст основного вмісту елемента таймлайна.

en: Set timeline item date/label text.
uk: Задайте текст дати/мітки елемента таймлайна.

en: Set timeline item title text.
uk: Задайте текст заголовка елемента таймлайна.

en: Set where radial gradients originate.
uk: Установіть, де починаються радіальні градієнти.

en: Set where this item should end horizontally within the grid. Negative values are supported.
uk: Задайте, де цей елемент має завершуватися по горизонталі в сітці. Підтримуються від’ємні значення.

en: Set where this item should end vertically within the grid. Negative values are supported.
uk: Задайте, де цей елемент має завершуватися по вертикалі в сітці. Підтримуються від’ємні значення.

en: Set where this item should start horizontally within the grid. Negative values are supported.
uk: Задайте, де цей елемент має починатися по горизонталі в сітці. Підтримуються від’ємні значення.

en: Set where this item should start vertically within the grid. Negative values are supported.
uk: Задайте, де цей елемент має починатися по вертикалі в сітці. Підтримуються від’ємні значення.

en: Setting
uk: Налаштування

en: Setting States
uk: Стани Налаштувань

en: Setting a maximum height will prevent your element from ever surpassing the defined height value. As your module content increases and surpasses the maximum height, it will overflow the element wrapper.
uk: Встановлення максимальної висоти запобігає перевищенню елемента від визначеного значення висоти. Коли вміст модуля збільшується і перевищує максимальну висоту, він переповнює обгортку елементів.

en: Setting a maximum width will prevent your element from ever surpassing the defined width value. Maximum width can be used in combination with the standard width setting. Maximum width supersedes the normal width value.
uk: Встановлення максимальної ширини запобігає перевищенню елемента від заданого значення ширини. Максимальна ширина може використовуватися в поєднанні зі стандартною настройкою ширини. Максимальна ширина замінює значення звичайної ширини.

en: Settings
uk: Налаштування

en: Settings Modal Default Position
uk: Типова Позиція Модального Вікна Налаштувань

en: Settings Tabs
uk: Вкладки Налаштувань

en: Settings Types
uk: Типи Налаштувань

en: Settings, Background, Color Palette, Gutters, Custom CSS, Performance
uk: Налаштування, Фон, Палітра Кольорів, Проміжки Між Колонками, Власний CSS, Продуктивність

en: Settings, History, Exit, Shortcuts
uk: Налаштування, Історія, Вихід, Комбінації Клавіш

en: Settings, Pages, Posts, Custom Post Types
uk: Налаштування, Сторінки, Записи, Власні Типи Записів

en: Shade Intensity
uk: Інтенсивність Відтінків

en: Shades Prefix
uk: Префікс Відтінків

en: Shadow Color
uk: Колір Шрифту Підзаголовку

en: Shadow's horizontal distance from the element. A negative value places the shadow to the left of the element.
uk: Горизонтальна відстань тіні від елемента. Від'ємне значення розміщує тінь ліворуч від елемента.

en: Shadow's horizontal distance from the text. A negative value places the shadow to the left of the text.
uk: Горизонтальна відстань тіні від тексту. Від'ємне значення розміщує тінь ліворуч від тексту.

en: Shadow's vertical distance from the element. A negative value places the shadow above the element.
uk: Вертикальна відстань тіні від елемента. Від'ємне значення ставить тінь над елементом.

en: Shadow's vertical distance from the text. A negative value places the shadow above the text.
uk: Вертикальна відстань тіні від тексту. Від'ємне значення ставить тінь над текстом.

en: Shapes
uk: Фігури

en: Shift all colors by this amount.
uk: Перемістіть всі кольори на цю суму.

en: Shipping
uk: Доставка

en: Shippo
uk: Шиппо

en: Shopping Cart Icon Color
uk: Колір кошика значок

en: Shopping Cart Icon Font Size
uk: Розмір шрифту значок кошика

en: Short Description
uk: Короткий опис

en: Shortcode
uk: Шорткод

en: Shortcode Module
uk: Модуль Шорткоду

en: Shortcut
uk: Ярлик

en: Shortcut name has to be unique. There is already existing shortcut using this name:
uk: Назва комбінації клавіш має бути унікальною. Уже існує комбінація з такою назвою:

en: Show %1$s Icon
uk: %1$s ікона

en: Show %s Icon
uk: Показувати Значок %s

en: Show Arrows
uk: Показати Стрілки

en: Show Author
uk: Показати Автора

en: Show Author Avatar
uk: Показати автора Аватар

en: Show Border Separator
uk: Прибрати Роздільник Кордонів

en: Show Bullets
uk: Показувати маркери

en: Show Button
uk: Кнопка Стежити

en: Show Button Icon
uk: Показувати Значок Кнопки

en: Show CSS
uk: Показати CSS

en: Show CTA On Mobile
uk: Показувати зображення на мобільних пристроях

en: Show Cart Quantity
uk: Показати кількість кошика

en: Show Categories
uk: Показати Категорії

en: Show Child Elements
uk: Показати Дочірні Елементи

en: Show Comment Count
uk: Показувати Кількість Коментарів

en: Show Comments Count
uk: Показати Кількість Коментарів

en: Show Content
uk: Показати Вміст

en: Show Content On Mobile
uk: Приховувати Контент На Мобільних Пристроях

en: Show Controls
uk: Показати керування

en: Show Coupon Code
uk: Показати код купона

en: Show Customer Reviews Count
uk: Показати кількість відгуків клієнтів

en: Show Date
uk: Показати Дату

en: Show Disabled Modules At 50% Opacity
uk: Показувати Вимкнені Модулі З Прозорістю 50%

en: Show Divider
uk: Показати Роздільник

en: Show Dot Navigation
uk: Показувати Точкову Навігацію

en: Show Dropdown On
uk: Показувати Випадний Список На

en: Show Element
uk: Показати Елемент

en: Show Excerpt
uk: Показати Уривок

en: Show Featured Drop Shadow
uk: Показати відмінну тінь

en: Show Featured Image
uk: Показати Популярні Зображення

en: Show First Name Field
uk: Показати поле "Ім'я"

en: Show Follow Button
uk: Показати Кнопку Підписки

en: Show Gallery Images
uk: Показати зображення галереї

en: Show Image
uk: Показати зображення

en: Show Image / Video On Mobile
uk: Показувати Зображення / Відео На Мобільних Пристроях

en: Show Image On Mobile
uk: Показувати зображення на мобільних пристроях

en: Show Image Overlays on Main Video
uk: Показати Накладання Зображення на Головне Відео

en: Show Inner Shadow
uk: Показати Внутрішню Тінь

en: Show Last Name Field
uk: Показати поле "Прізвище"

en: Show Meta
uk: Показати Метадані

en: Show Name
uk: Показати ім'я

en: Show Next Post Link
uk: Сховати посилання Наступна публікація

en: Show On Front End
uk: Показати На Фронтенді

en: Show Only
uk: Показати керування

en: Show Pagination
uk: Показувати Поділ На сторінки

en: Show Percentage
uk: Показати відсоток

en: Show Post Categories
uk: Показувати Категорії Публікації

en: Show Post Meta
uk: Показувати метадані публікації

en: Show Previous Post Link
uk: Сховати посилання Попередня публікація

en: Show Price
uk: Показати ціну

en: Show Product Image
uk: Показати зображення продукту

en: Show Quantity Field
uk: Показати поле кількості

en: Show Quote Icon
uk: Іконка Лапок

en: Show Rating
uk: Показати рейтинг

en: Show Read More Button
uk: Показати кнопку Читати більше

en: Show Remove Item Icon
uk: Показати значок «Видалити елемент».

en: Show Reply Button
uk: Показати кнопку відповіді

en: Show SKU
uk: Показати SKU

en: Show Sale Badge
uk: Показати знак продажу

en: Show Scroll Down Button
uk: Показувати Кнопку Прокручування Вниз

en: Show Search Icon
uk: Показати значок пошуку

en: Show Shopping Cart Icon
uk: Показати значок кошика для покупок

en: Show Space Below The Image
uk: Видалити Місце Під Зображенням

en: Show Star Rating
uk: Показати рейтинг зірок

en: Show Stock
uk: Показати запас

en: Show Tags
uk: Показати теги

en: Show Theme Builder Layouts
uk: Показувати Макети Theme Builder

en: Show Title
uk: Показати Назву

en: Show Title and Caption
uk: Показати Назву і Підпис

en: Show Update Cart Button
uk: Показати кнопку «Оновити кошик».

en: Showing the full content will not truncate your posts in the slider. Showing the excerpt will only display excerpt text.
uk: Відображення повного вмісту не буде обрізати публікації в слайдері. Відображення цитати буде показувати лише цитату.

en: Showing the full content will not truncate your posts on the index page. Showing the excerpt will only display your excerpt text.
uk: Показ вмісту не обмежуватиме ваші публікації на сторінці індексів. Показ уривку буде відображати лише уривок тексту.

en: Shrink
uk: Стискання

en: Shrink to Fit
uk: Стиснути За Розміром

en: Sidebar
uk: Бокова Панель

en: Sidebar Layout
uk: Макет Бічної Панелі

en: Sidebars
uk: Бічні панелі

en: Sign in to your Elegant Themes account using the pop up to activate Divi Cloud.
uk: Увійдіть до свого облікового запису Elegant Themes через спливне вікно, щоб активувати Divi Cloud.

en: Sign in to your Elegant Themes account using the pop-up to activate Divi Cloud.
uk: Увійдіть до облікового запису Elegant Themes у спливному вікні, щоб активувати Divi Cloud.

en: Signed
uk: Зі Знаком

en: Simply describe your page content, sit back, relax, and let Divi AI build your page with the click of a button.
uk: Просто опишіть вміст своєї сторінки, відкиньтеся, розслабтеся — і дозвольте Divi AI створити вашу сторінку одним кліком.

en: Simply describe your page, sit back, relax and let Divi AI build it for you
uk: Просто опишіть свою сторінку, сядьте зручніше, розслабтеся та дозвольте Divi AI створити її для вас

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the %1$sUpdate Totals%2$s button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
uk: Оскільки ваш браузер не підтримує JavaScript або його вимкнено, перед оформленням замовлення обов’язково натисніть кнопку %1$sОновити підсумки%2$s. Якщо цього не зробити, з вас можуть стягнути більше, ніж зазначено вище.

en: Single
uk: Одна

en: Singular
uk: Окремий

en: Site Logo
uk: Логотип Сайту

en: Site Tagline
uk: Слоган Сайту

en: Site Title
uk: Назва Сайту

en: Site visitors who subscribe to your list will be redirected to this URL.
uk: Відвідувачі сайту, які підписалися на ваш список, будуть перенаправлені на цю URL-адресу.

en: Size
uk: Розмір

en: Size (Generic)
uk: Розмір (Загальний)

en: Sizes
uk: Розміри

en: Sizing
uk: Розташування за величиною

en: Skype Button Action
uk: Дія кнопки Skype

en: Slant
uk: Нахил

en: Slant 2
uk: Нахил 2

en: Slide
uk: Слайд

en: Slide Active Controller
uk: Активне Переключення Слайдів

en: Slide Active Controllers
uk: Активні Контролери Слайдів

en: Slide Arrows
uk: Стрілки прокрутки

en: Slide Button
uk: Кнопка Слайду

en: Slide Controllers
uk: Переключення Слайдів

en: Slide Description
uk: Опис Слайду

en: Slide Description Container
uk: Перемістити опис вмісту

en: Slide Image
uk: Зображення Слайду

en: Slide Meta
uk: Назва Слайду

en: Slide Title
uk: Назва Слайду

en: Slider
uk: Слайдер

en: Slider Arrows
uk: Стрілки слайдера

en: Slider Arrows Color
uk: Колір Стрілок Слайдера

en: Slider Color
uk: Колір Повзунка

en: Slider Controls
uk: Керування Слайдером

en: Slider Controls Color
uk: Колір Керування Слайдером

en: Sliders
uk: Повзунки

en: Slides
uk: Слайди

en: Slides to Scroll
uk: Слайдів Для Прокрутки

en: Slides to Show
uk: Слайдів Для Показу

en: Slug
uk: Слаг

en: Smiles
uk: Посміхається

en: Smooth Scroll
uk: Плавне Прокручування

en: Social Follow
uk: Слідкування за Сторінками в Соціальних Мережах

en: Social Icon
uk: Значок Соціальної Мережі

en: Social Media Follow
uk: Кнопки Соціальних Мереж

en: Social Media Follows
uk: Наступні соціальні медіа

en: Social Network
uk: Соціальна Мережа

en: Social Networks
uk: Соціальні мережі

en: Soft Light
uk: М'яке світло

en: Solid
uk: Суцільний

en: Solid Icons
uk: Суцільні іконки

en: Some account fields are not available because your site is using HTTP. OAuth authentication requires HTTPS for security. Please configure your site to use HTTPS to see all available fields.
uk: Деякі поля облікового запису недоступні, оскільки ваш сайт використовує HTTP. Для безпеки автентифікація OAuth вимагає HTTPS. Налаштуйте сайт на використання HTTPS, щоб бачити всі доступні поля.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
uk: На жаль, схоже, для вашого регіону немає доступних способів оплати. Будь ласка, зв’яжіться з нами, якщо вам потрібна допомога або ви хочете домовитися про альтернативний варіант.

en: Sort By Date: Newest To Oldest
uk: Сортувати за датою: Від найновіших до найдавніших

en: Sort By Date: Oldest To Newest
uk: Сортувати за датою: Від найдавніших до найновіших

en: Sort By Popularity
uk: Сортувати За Популярністю

en: Sort By Price: High To Low
uk: Сортувати За Ціною: З Вищої До Нижчої

en: Sort By Price: Low To High
uk: Сортувати За Ціною: З Нижчої До Вищої

en: Sort By Rating
uk: Сортувати За Рейтингом

en: Sort by Menu Order
uk: Сортувати за порядком у меню

en: Source Color
uk: Вихідний Колір

en: Source Element
uk: Вихідний Елемент

en: Source Type
uk: Тип Джерела

en: Source layout post not found.
uk: Вихідний запис макета не знайдено.

en: Source layout post was removed before applying the layout.
uk: Вихідний запис макета було видалено до застосування макета.

en: Space
uk: Пробіл

en: Space Around
uk: Проміжок Навколо

en: Space Between
uk: Проміжок Між

en: Space Evenly
uk: Рівномірний Проміжок

en: Spacer
uk: Розділювач

en: Spacer (Even)
uk: Розділювач (Парні)

en: Spacing
uk: Відстань

en: Spacing Settings
uk: Налаштування Відступів

en: Spam Message
uk: Повідомлення Про Спам

en: Spam Protection
uk: Захист від спаму

en: Specialty
uk: Деталі

en: Specialty Column
uk: Спеціальна Колонка

en: Specialty Section
uk: Спеціальна Секція

en: Specific %1$s
uk: Конкретний %1$s

en: Specific %1$s Pages
uk: Конкретні Сторінки %1$s

en: Specific Author Page
uk: Конкретна Сторінка Автора

en: Specific Author Page By Role
uk: Конкретна Сторінка Автора За Роллю

en: Specific Search Queries
uk: Конкретні пошукові запити

en: Specific post ID to exclude when exclude_current_post is true. Can be a single ID or comma-separated list.
uk: Конкретний ID запису для виключення, коли exclude_current_post має значення true. Може бути один ID або список через кому.

en: Specific post IDs to exclude from the query. Can be a single ID or comma-separated list.
uk: Конкретні ID записів для виключення із запиту. Може бути один ID або список, розділений комами.

en: Specific post IDs to include in the query. Can be a single ID or comma-separated list.
uk: Конкретні ID записів для включення в запит. Може бути один ID або список, розділений комами.

en: Specify the data type of the meta value for proper comparison. Choose from CHAR (text), NUMERIC (numbers), DECIMAL (decimal numbers), or other data types.
uk: Вкажіть тип даних мета-значення для коректного порівняння. Виберіть CHAR (текст), NUMERIC (числа), DECIMAL (десяткові числа) або інші типи даних.

en: Specify the value of your link's <em>rel</em> attribute. The <em>rel</em> attribute specifies the relationship between the current document and the linked document.<br><strong>Tip:</strong> Search engines can use this attribute to get more information about a link.
uk: <br><strong>Порада:</strong> Пошукові системи можуть використовувати цей атрибут, щоб отримати більше інформації про посилання.

en: Spectrum Picker
uk: Вибір Спектра

en: Spectrum Range
uk: Діапазон Спектра

en: Speculation Rule
uk: Правило Попереднього Завантаження

en: Speculation Rules
uk: Правила Попереднього Завантаження

en: Speed Up The Builder With Prerendering
uk: Прискорити Конструктор за Допомогою Попереднього Рендерингу

en: Speed up or slow down your animation by adjusting the animation duration. Units are in milliseconds and the default animation duration is one second.
uk: Прискорення або уповільнення анімації шляхом налаштування тривалості анімації. Одиниці знаходяться в мілісекундах, а тривалість анімації за замовчуванням - одна секунда.

en: Split Complimentary
uk: Розділена Комплементарна

en: Split Testing
uk: Спліт-Тестування

en: Split Testing Statistics
uk: Статистика Спліт-Тестування

en: Square
uk: Площа

en: Square Stripes
uk: Квадратні смуги

en: Squares
uk: Квадрати

en: Stacked
uk: Складені

en: Standard Meta Keys
uk: Стандартні Мета-Ключі

en: Star Rating
uk: Рейтинг зірок

en: Start
uk: Початок

en: Start From
uk: Почати З

en: Start Position
uk: Розпочати позицію

en: Start Typing
uk: Розпочати будувати

en: Start from a layout in your Divi Library or clone an existing page
uk: Почніть із макета у вашій бібліотеці Divi або клонуйте наявну сторінку

en: Starting
uk: Початок

en: Starting %s
uk: Початок %s

en: Starting Blur
uk: Початок розмиття

en: Starting Offset
uk: Початковий зсув

en: Starting Opacity
uk: Початкова непрозорість

en: Starting Rotation
uk: Початок обертання

en: Starting Scale
uk: Стартова шкала

en: State
uk: Стан

en: Static
uk: Статичний

en: Status
uk: Стан

en: Stick to Bottom
uk: Дотримуйтеся дна

en: Stick to Top
uk: Дотримуйтеся вершини

en: Stick to Top and Bottom
uk: Дотримуйтеся зверху і знизу

en: Sticky
uk: Липкий

en: Sticky Bottom Offset
uk: Зміщення липкого дна

en: Sticky Position
uk: Ліпка позиція

en: Sticky State
uk: Липкий Стан

en: Sticky positioning cannot be used on this module when it uses position: absolute or position: fixed with center placement.
uk: Липке позиціонування не можна використовувати для цього модуля, якщо він використовує position: absolute або position: fixed із розміщенням по центру.

en: Sticky positioning cannot be used while a higher ancestor module uses position: absolute or position: fixed with center placement.
uk: Липке позиціонування не можна використовувати, доки вищий модуль-предок використовує position: absolute або position: fixed із розміщенням по центру.

en: Sticky positioning cannot be used while the parent module uses position: absolute or position: fixed with center placement.
uk: Липке позиціонування не можна використовувати, доки батьківський модуль використовує position: absolute або position: fixed із розміщенням по центру.

en: Stock status
uk: Статус запасів

en: Stop
uk: Зупинити

en: Stop generating
uk: Зупинити генерування

en: Store State
uk: Стан Сховища

en: Store States
uk: Стани Сховища

en: Stretch
uk: Розтягнути

en: Stretch to Fill
uk: Розтягніть, щоб заповнити

en: Strikethrough
uk: Співвідношення натискань до показів

en: Strings
uk: Рядки

en: Stroke
uk: Обведення

en: Stroke Color
uk: Колір Обведення

en: Stroke Opacity
uk: Непрозорість Обведення

en: Stroke Width
uk: Товщина Обведення

en: Stroke color for the SVG.
uk: Колір обведення для SVG.

en: Stroke width for the SVG.
uk: Товщина обведення SVG.

en: Structure
uk: Структура

en: Style
uk: Стилі

en: Style Attributes
uk: Атрибути Стилю

en: Style Position
uk: Позиція Стилю

en: Style Settings
uk: Налаштування Стилю

en: Style Type
uk: Тип Стилю

en: Styles
uk: Стилі

en: Sub Agent
uk: Субагент

en: Submit
uk: Надіслати

en: Submit Button
uk: Кновка "Відправити"

en: Submit Comment
uk: Надіслати Коментар

en: Submit a Comment
uk: Надіслати Коментар

en: Subscribe Button
uk: Кновка "Відправити"

en: Subscription Error:
uk: Помилка Підписки:

en: Subtitle
uk: Підпис

en: Subtitle Goes Here
uk: Підзаголовок Тут

en: Subtitle Text
uk: Текст Підзаголовка

en: Subtotal
uk: Проміжний підсумок

en: Success Action
uk: Секція

en: Success Message
uk: Повідомлення про успішне завершення

en: Success!
uk: Успішно!

en: Successfully updated %d field(s).
uk: Успішно оновлено %d поле(поля).

en: Suffix Style
uk: Стиль Суфікса

en: Suffix appended to the generated clamp variable name.
uk: Суфікс, що додається до згенерованої назви змінної clamp.

en: Suffix appended to the generated size variable name.
uk: Суфікс, що додається до згенерованої назви змінної розміру.

en: Suffix segment used for generated alpha variable names.
uk: Сегмент суфікса, що використовується для згенерованих назв змінних альфа-каналу.

en: Sunday
uk: неділя

en: Support Center
uk: Центр Підтримки

en: Supported File Formats:
uk: Підтримувані Формати Файлів:

en: Supported Font Weights
uk: Підтримувані ваги шрифтів

en: Switch Back To Classic Editor
uk: Повернутися до класичного редактора

en: Switch Tab
uk: Перемкнути Вкладку

en: Sync children to global module
uk: Синхронізувати дочірні елементи з глобальним модулем

en: Sync values
uk: Значення синхронізації

en: T-shirt
uk: Футболка

en: Tab
uk: Вкладка

en: Tab Text
uk: Текст Вкладки

en: Table
uk: Таблиця

en: Table Background Color
uk: Колір Тла Таблиці

en: Table Cell
uk: Клітинка таблиці

en: Table Cell Alternating Background Color
uk: Клітинка таблиці змінний колір фону

en: Table Cell Background Color
uk: Колір Тла Комірки Таблиці

en: Table Header
uk: Заголовок таблиці

en: Table Header Background Color
uk: Колір Фону Шапки Таблиці

en: Table Header Row
uk: Рядок заголовка таблиці

en: Table Of Contents Inclusion
uk: Включення До Змісту

en: Table Row
uk: Рядок таблиці

en: Table Row Background Color
uk: Колір Тла Рядка Таблиці

en: Table Rows
uk: Рядки таблиці

en: Table of Contents
uk: Зміст

en: Table of contents
uk: Зміст

en: Tablet
uk: Планшет

en: Tablet View
uk: Перегляд Для Планшета

en: Tablet Wide
uk: Широкий Планшет

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Tabs Content
uk: Вміст вкладок

en: Tabs Controls
uk: Керування Вкладками

en: Tag
uk: Мітка

en: Tag 1
uk: Тег 1

en: Tag 2
uk: Тег 2

en: Tag 3
uk: Тег 3

en: Tag Page
uk: Сторінка тегів

en: Tag input container
uk: Контейнер введення тегів

en: Tags
uk: Теги

en: Tags Separator
uk: Розділювач Тегів

en: Target
uk: Ціль

en: Target Element
uk: Цільовий Елемент

en: Target Loop
uk: Цільовий Цикл

en: Target Module
uk: Цільовий Модуль

en: Target Offset
uk: Цільовий Зсув

en: Target predefined selectors within this element without the need to write out selectors name. i.e. %s
uk: Націлюйте попередньо визначені селектори в межах цього елемента без потреби прописувати назви селекторів. Напр.: %s

en: Taxonomy
uk: Таксономія

en: Taxonomy to query (when query_type is terms). Can be a single taxonomy or comma-separated list.
uk: Таксономія для запиту (коли query_type — terms). Може бути одна таксономія або список через кому.

en: Template
uk: Шаблон

en: Template Details
uk: Деталі Шаблону

en: Template Name
uk: Назва Шаблону

en: Template Settings
uk: Налаштування Шаблону

en: Template was trashed and failed to detach from the Theme Builder; rollback status restore failed.
uk: Шаблон переміщено в кошик і не вдалося від’єднати його від Theme Builder; не вдалося відновити стан під час відкочування.

en: Template was trashed but failed to detach from the Theme Builder and automatic rollback also failed.
uk: Шаблон переміщено в кошик, але не вдалося від’єднати його від Theme Builder, а також не вдалося виконати автоматичне відкочування.

en: Templates
uk: Шаблони

en: Term
uk: Термін

en: Term Count
uk: Кількість Терміна

en: Term Description
uk: Опис Терміна

en: Term ID
uk: ID Терміна

en: Term ID to filter by (when query_type is post_type). Can be a single ID or comma-separated list.
uk: ID терміна для фільтрації (коли query_type — post_type). Може бути один ID або список через кому.

en: Term Link
uk: Посилання Терміна

en: Term Name
uk: Назва Терміна

en: Term Offset
uk: Зсув Термінів

en: Term Order
uk: Порядок Терміна

en: Terms
uk: Терміни

en: Terms Groups
uk: Групи Терміна

en: Terms Per Page
uk: Термінів На Сторінку

en: Tertiary Color
uk: Третинний Колір

en: Tertiary Color Hue Offset
uk: Зсув Відтінку Третинного Кольору

en: Tertiary On Tertiary Shade
uk: Третинний На Тіні Третинного

en: Tertiary Saturation Offset
uk: Зсув Насиченості Третинного Кольору

en: Tertiary Shade On Tertiary Tint
uk: Тінь Третинного На Відтінку Третинного

en: Tertiary Shade On Tertiary Tone
uk: Тінь Третинного На Тоні Третинного

en: Tertiary Shades
uk: Тіні Третинного

en: Tertiary Tint On Tertiary
uk: Відтінок Третинного На Третинному

en: Tertiary Tints
uk: Відтінки Третинного

en: Tertiary Tones
uk: Тони Третинного

en: Tertiary Transparencies
uk: Прозорість Третинного

en: Testimonial
uk: Відгук

en: Testimonial Author
uk: Автор Рекомендації

en: Testimonial Description
uk: Опис Рекомендації

en: Testimonial Meta
uk: Метадані Рекомендації

en: Testimonial Portrait
uk: Фото, прикріплене до Рекомендації

en: Testimonials
uk: Відгуки

en: Tetradic
uk: Тетрадна

en: Text
uk: Текст

en: Text & Logo Alignment
uk: Вирівнювання тексту та логотипу

en: Text Alignment
uk: Вирівнювання тексту

en: Text Background Color
uk: Фоновий Колір Тексту

en: Text Color
uk: Колір тексту

en: Text Effects
uk: Текстові Ефекти

en: Text Overlay Border Radius
uk: Радіус межі накладання тексту

en: Text Overlay Color
uk: Колір накладного тексту

en: Text Shadow
uk: Текст тіні

en: Text Shadow Blur Strength
uk: Текст сили тіні розмиття

en: Text Shadow Color
uk: Колір тексту

en: Text Shadow Horizontal Length
uk: Текстова горизонтальна довжина тіні

en: Text Shadow Vertical Length
uk: Вертикальне Вирівнювання Тексту

en: Text Size
uk: Розмір Тексту

en: Text Vertical Alignment
uk: Вертикальне Вирівнювання Тексту

en: Text for the home breadcrumb item.
uk: Текст для елемента «Головна» в навігаційній стежці.

en: Text for the home link in the breadcrumb.
uk: Текст для посилання на головну в навігаційному ланцюжку.

en: Textarea
uk: Текстова область

en: Texts
uk: Тексти

en: Thanks for contacting us
uk: Дякуємо, що зв’язалися з нами

en: The D4 presets data to convert to D5 format and apply migrations.
uk: Дані пресетів D4 для конвертації у формат D5 та застосування міграцій.

en: The Google Maps API Script is currently disabled in the <a href="%s" target="_blank">Theme Options</a>. This module will not function properly without the Google Maps API.
uk: Скрипт Google Maps API наразі вимкнено в <a href="%s" target="_blank">Параметрах Теми</a>. Цей модуль не працюватиме належним чином без Google Maps API.

en: The HTML attribute name (e.g., class, data-custom)
uk: Назва HTML-атрибута (наприклад, class, data-custom)

en: The ID of the current post (used for exclude_current_post)
uk: ID поточного запису (використовується для exclude_current_post)

en: The Instagram access token used to fetch account media.
uk: Токен доступу Instagram, який використовується для отримання медіа облікового запису.

en: The Instagram access token.
uk: Токен доступу Instagram.

en: The REST API route definition for %s is missing the required permission_callback argument.
uk: У визначенні маршруту REST API для %s відсутній обов’язковий аргумент permission_callback.

en: The REST API route definition missing the required permission_callback argument.
uk: У визначенні маршруту REST API відсутній обов’язковий аргумент permission_callback.

en: The Skype account name.
uk: Ім'я облікового запису Skype.

en: The URL for this social network link.
uk: URL посилання цієї соціальної мережі.

en: The account ID.
uk: ID облікового запису.

en: The account data.
uk: Дані облікового запису.

en: The account name.
uk: Назва облікового запису.

en: The body layout of a template should not be disabled if you wish to display and edit the content of individual posts using this layout.
uk: Макет основного вмісту шаблону не слід вимикати, якщо ви хочете відображати та редагувати вміст окремих записів за допомогою цього макета.

en: The bullet point that begins each list item can be placed either inside or outside the parent list wrapper. Placing list items inside will indent them further within the list.
uk: Пуля, що починається з кожного елемента списку, може бути розміщена або всередині, або за межами обгортки батьківського списку. Розміщення елементів списку всередині буде відступати далі в списку.

en: The characters that begin each list item can be placed either inside or outside the parent list wrapper. Placing list items inside will indent them further within the list.
uk: Символи, що починають кожен елемент списку, можна розмістити або всередині, або зовні батьківського контейнера списку. Розміщення символів всередині додатково збільшить відступ елементів у списку.

en: The characters that begins each list item can be placed either inside or outside the parent list wrapper. Placing list items inside will indent them further within the list.
uk: Символи, які починаються з кожного елемента списку, можуть бути розміщені всередині або за межами оболонки батьківського списку. Розміщення елементів списку всередині буде відступати далі в списку.

en: The color of the shadow.
uk: Колір тіні.

en: The dividing line can be placed either above, below or in the center of the module.
uk: Лінія поділу може бути розміщена або над, і нижче, або в центрі модуля.

en: The feed config.
uk: Конфігурація стрічки.

en: The following account will be removed:
uk: Цей обліковий запис буде видалений:

en: The higher the value, the bigger the blur, the shadow becomes wider and lighter.
uk: Чим вище значення, тим більше розмиття, тінь стає ширшою і світлішою.

en: The item you are trying to convert is empty.
uk: Елемент, який ви намагаєтеся перетворити, порожній.

en: The library item type is not attached to a given item.
uk: Тип елемента бібліотеки не прив’язано до певного елемента.

en: The menu cannot be deleted.
uk: Меню не можна видалити.

en: The menu item cannot be deleted.
uk: Елемент меню не можна видалити.

en: The message that will be shown to site visitors who subscribe to your list.
uk: Повідомлення, яке буде показано відвідувачам сайту, які підписалися на ваш список.

en: The page you requested could not be found.
uk: Запитану сторінку не вдалося знайти.

en: The preset data is too large to save in a single request. This usually happens when you have a large number of presets. The system will automatically split the data into smaller chunks and retry. Please try saving again.
uk: Дані пресета надто великі, щоб зберегти їх одним запитом. Зазвичай це трапляється, коли у вас багато пресетів. Система автоматично розіб'є дані на менші частини та повторить спробу. Спробуйте зберегти ще раз.

en: The provider slug.
uk: Слаг провайдера.

en: The quick brown fox jumps over the lazy dog
uk: Швидка бура лисиця перестрибує через ледачого пса

en: The selected account will be removed.
uk: Вибраний обліковий запис буде видалено.

en: The selected canvas no longer exists
uk: Вибрана канва більше не існує

en: The speed at which the carousel automatically cycles.
uk: Швидкість, з якою карусель автоматично перемикається.

en: The speed of the slide transition animation.
uk: Швидкість анімації переходу між слайдами.

en: The title of your blurb will appear in bold below your blurb image.
uk: Назва вашої рекламки з’явиться жирним шрифтом під зображенням рекламки.

en: The title will appear above the content and when the accordion is closed.
uk: Заголовок з’явиться над вмістом і коли акордеон закрито.

en: The title will appear above the content and when the toggle is closed.
uk: Назва згорнутого блоку з’явиться над вмістом, а також коли блок згорнутий.

en: The title will be used within the tab button for this tab.
uk: Заголовок буде використаний на кнопці вкладки

en: The value for this attribute (e.g., my-class, custom-value)
uk: Значення для цього атрибута (наприклад, my-class, custom-value)

en: The width of your content as a percentage of viewport before it reaches its maximum width. Used to calculate the viewport upper limit where font sizes stop scaling.
uk: Ширина вашого контенту як відсоток від області перегляду до досягнення максимальної ширини. Використовується для обчислення верхньої межі області перегляду, де розміри шрифту припиняють масштабуватися.

en: Theme Builder Item
uk: Елемент Theme Builder

en: Theme Builder Items
uk: Елементи Theme Builder

en: Theme Builder Library Templates
uk: Шаблони Бібліотеки Theme Builder

en: Theme Builder Template Editing
uk: Редагування Шаблонів Theme Builder

en: Theme Builder template was not found.
uk: Шаблон Theme Builder не знайдено.

en: Theme Customizer
uk: Налаштовувач Теми

en: Theme Options
uk: Параметри Теми

en: Theme option write could not be verified.
uk: Не вдалося підтвердити запис параметра теми.

en: There are no reviews yet.
uk: Відгуків ще немає.

en: There must be operators between values
uk: Між значеннями мають бути оператори

en: There must be spaces around operators
uk: Навколо операторів мають бути пробіли

en: There was an error trying to send your message. Please try again later.
uk: Під час надсилання вашого повідомлення сталася помилка. Спробуйте ще раз пізніше.

en: There was no response.
uk: Відповіді не було.

en: Thin
uk: Тонкий

en: Thin 100
uk: Тонкий 100

en: Thinking...
uk: Думаю...

en: This %1$s
uk: Цей %1$s

en: This Divi 4 module is running in backwards compatibility mode because it has custom settings applied to it by a third-party Divi Extension which is not yet compatible with Divi 5. You can edit the shortcode directly or recreate the module using Divi 5.
uk: Цей модуль Divi 4 працює в режимі зворотної сумісності, оскільки до нього застосовано власні налаштування стороннім розширенням Divi, яке ще не сумісне з Divi 5. Ви можете редагувати shortcode безпосередньо або відтворити модуль за допомогою Divi 5.

en: This Layout Is Built With Divi
uk: Цей Макет Створено За Допомогою Divi

en: This Loop %1$s
uk: Цей цикл %1$s

en: This applies motion effects to individual elements within the module rather than the module as a whole. For example, to each image within a Gallery, rather than the Gallery container.
uk: Це застосовує ефекти руху до окремих елементів всередині модуля, а не до модуля в цілому. Наприклад, до кожного зображення в галереї, а не в контейнері галереї.

en: This attribute exists in the following presets:
uk: Цей атрибут існує в таких пресетах:

en: This content could not be displayed. Click the button below to save and reload the builder
uk: Не вдалося відобразити цей вміст. Натисніть кнопку нижче, щоб зберегти та перезавантажити будівельник

en: This content could not be displayed. Please report this error to our team so that we can fix it and then save and reload the builder.
uk: Не вдалося відобразити цей вміст. Повідомте нашу команду про цю помилку, щоб ми могли її виправити, а потім зберегти та перезавантажити будівельник.

en: This content will appear below the subscribe button.
uk: Введений тут текст з'явиться нижче тексту підзаголовка.

en: This content will appear below the title.
uk: Введений тут текст з'явиться нижче тексту підзаголовка.

en: This controls how your text is aligned within the module.
uk: Тут визначено вирівнювання вашого тексту в модулі.

en: This controls the direction of the lazy-loading animation.
uk: Тут можна контролювати напрямок анімації.

en: This controls the orientation of the image within the module.
uk: Це відповідає за розташування зображення в межах модуля.

en: This controls the transition delay of the hover animation.
uk: Це керує затримкою переходу анімації наведення.

en: This controls the transition duration of the hover animation.
uk: Це контролює тривалість переходу анімації.

en: This controls the transition speed curve of the hover animation.
uk: Це керує кривою швидкості переходу анімації наведення.

en: This field cannot be empty.
uk: Це поле не може бути порожнім.

en: This field is disabled
uk: Це поле вимкнено

en: This file should not be imported in this context.
uk: Цей файл не слід імпортувати в цьому контексті.

en: This import contains references to the global Header, Body, and/or Footer from the website they were exported from. How would you like to import these references?
uk: Цей імпорт містить посилання на глобальні хедер, основний вміст і/або футер із сайту, з якого їх експортували. Як ви хочете імпортувати ці посилання?

en: This is a legacy Divi 4 module running in backwards compatibility mode. In most cases, legacy modules should appear the same as they did in Divi 4. However, these modules aren't as performant and fully featured as Divi 5 modules.
uk: Це застарілий модуль Divi 4, що працює в режимі зворотної сумісності. У більшості випадків застарілі модулі мають виглядати так само, як і в Divi 4. Однак ці модулі не такі продуктивні та не мають усіх можливостей, як модулі Divi 5.

en: This is the date the countdown timer is counting down to.
uk: Це дата, до якої веде відлік таймер зворотного відліку.

en: This is the title displayed for the countdown timer.
uk: Це – назва, що відображається для таймера зворотного відліку.

en: This item is assigned to another template. Saving will override and remove its current assignment.
uk: Цей елемент призначено іншому шаблону. Збереження перезапише та видалить його поточне призначення.

en: This layout contains global design presets. Check the box below to import these styles as presets, or leave it unchecked to bring them in as static styles.
uk: Цей макет містить глобальні налаштування дизайну. Поставте прапорець нижче, щоб імпортувати ці стилі як попередні налаштування, або залиште його непозначеним, щоб додати їх як статичні стилі.

en: This legacy module is running in backward compatibility mode. Legacy modules require a reload when editing and cause slower loading times on the front end.
uk: Цей застарілий модуль працює в режимі зворотної сумісності. Застарілі модулі потребують перезавантаження під час редагування та спричиняють повільніше завантаження на фронтенді.

en: This module will not function properly on the front end of your website because this is not the assigned Checkout page.
uk: Цей модуль не працюватиме належним чином на фронтенді вашого сайту, оскільки це не призначена сторінка оформлення замовлення.

en: This number of columns cannot be used on this row.
uk: Не можна використовувати цю кількість стовпців у цьому рядку.

en: This option will cover the player UI on the main video. This image can either be uploaded in each video setting or auto-generated by Divi.
uk: Цей параметр дозволяє покрити інтерфейс програвача головного відео. Це зображення можна завантажити у налаштуваннях кожного відео або автогенерувати з Divi.

en: This post has been assigned a template using the Theme Builder, however, the template being used does not contain a Post Content module.
uk: Для цього запису призначено шаблон через Theme Builder, проте використовуваний шаблон не містить модуля «Вміст Запису».

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
uk: Цей запис захищено паролем. Введіть пароль, щоб переглянути коментарі.

en: This sets a static height value for your element. Once set, the height of the element will no longer be determined by its inner content. Content that exceeds the static height of the element will overflow the element wrapper.
uk: Це задає статичне значення висоти для вашого елемента. Після встановлення висота елемента більше не буде визначатися його внутрішнім змістом. Вміст, що перевищує статичну висоту елемента, буде переповнювати обгортку елемента.

en: This setting adjusts the shape of the bullet point that begins each list item.
uk: Цей параметр налаштовує форму маркера, який починається з кожного елемента списку.

en: This setting determines the vertical alignment of your content. Your content can either be vertically centered, or aligned to the bottom.
uk: Цей параметр відповідає за вертикальне вирівнювання контенту. Ваш контент може бути вирівняний або вертикально, або по нижньому краю.

en: This setting determines the vertical alignment of your slide image. Your image can either be vertically centered, or aligned to the bottom of your slide.
uk: Цей параметр визначає вертикальне вирівнювання зображення. Його можна вирівняти або по центру, або внизу слайду.

en: This setting will let you choose to use the thumbnail track controls below the slider or dot navigation at the bottom of the slider.
uk: Цей параметр дозволяє вибрати доріжку мініатюр під слайдером або крапкову навігацію внизу слайдера.

en: This setting will make your slider arrows either light or dark in color.
uk: Цей параметр зробить ваші стрілки слайдера світлими або темними на колір.

en: This setting will toggle visibility of CTA on mobile devices.
uk: Цей параметр перемикає видимість CTA на мобільних пристроях.

en: This setting will toggle visibility of Images/Video on mobile devices.
uk: Цей параметр перемикає видимість зображень/відео на мобільних пристроях.

en: This setting will toggle visibility of content on mobile devices.
uk: Цей параметр перемикає видимість вмісту на мобільних пристроях.

en: This setting will turn on and off the circle buttons at the bottom of the slider.
uk: Цей параметр вмикає та вимикає кнопки-кружечки внизу слайдера.

en: This setting will turn on and off the featured image in the slider.
uk: Це налаштування вмикає і вимикає спеціальне зображення слайдера.

en: This setting will turn on and off the meta section.
uk: Це налаштування вмикає і вимикає розділ метаданих.

en: This setting will turn on and off the navigation arrows.
uk: Цей параметр вмикає і вимикає навігаційні стрілки.

en: This setting will turn on and off the read more button.
uk: Це налаштування вмикає і вимикає кнопку читати більше.

en: This settings turns on and off the 1px divider line, but does not affect the divider height.
uk: Це налаштування вмикає і вимикає роздільник товщиною 1 піксель, але не впливає на висоту роздільника

en: This will adjust the color of the 1px divider line.
uk: Тут можна налаштувати колір лінії роздільника товщиною 1 піксель.

en: This will affect all <strong>%1$s</strong> Groups using the <strong>%2$s</strong> across your entire site. Do you wish to proceed?
uk: Це вплине на всі Групи <strong>%1$s</strong>, які використовують <strong>%2$s</strong> по всьому сайту. Продовжити?

en: This will affect all <strong>%1$s</strong> Modules using the <strong>%2$s</strong> across your entire site. Do you wish to proceed?
uk: Це вплине на всі Модулі <strong>%1$s</strong>, які використовують <strong>%2$s</strong> по всьому сайту. Продовжити?

en: This will assign <strong>%1$s</strong> as the <strong>Default %2$s Preset</strong> across your entire site. All <strong>%2$s</strong> Modules that use the <strong>Default %2$s Preset</strong> will be affected. Do you wish to proceed?
uk: Це призначить <strong>%1$s</strong> як <strong>Пресет %2$s За Замовчуванням</strong> по всьому сайту. Це вплине на всі Модулі <strong>%2$s</strong>, що використовують <strong>Пресет %2$s За Замовчуванням</strong>. Продовжити?

en: This will assign <strong>%1$s</strong> as the default <strong>%2$s</strong> across your entire site. All elements that use <strong>Default %2$s</strong> will be affected. Do you wish to proceed?
uk: Це призначить <strong>%1$s</strong> як <strong>%2$s</strong> за замовчуванням по всьому сайту. Це вплине на всі елементи, що використовують <strong>%2$s За Замовчуванням</strong>. Продовжити?

en: This will change the Display Order of the module.
uk: Це змінить Порядок Відображення модуля.

en: This will change the fill color for the bar.
uk: Тут можна змінити колір наповнення прямокутника.

en: This will change the label of the module in the builder for easy identification.
uk: Тут можна змінити примітку модуля для легкої ідентифікації.

en: This will delete and unassign the <strong>%1$s</strong> preset across your entire site, and assign the <strong>Default %2$s Preset</strong> in all instances. Do you wish to proceed?
uk: Це видалить і скасує призначення пресета <strong>%1$s</strong> по всьому сайту та призначить <strong>Пресет %2$s За Замовчуванням</strong> у всіх випадках. Продовжити?

en: This will delete and unassign this <strong>%1$s</strong> preset across your entire site, and assign the <strong>Default %2$s Preset</strong> in all instances. Do you wish to proceed?
uk: Це призведе до видалення та скасування призначення цього попереднього налаштування <strong>%1$s</strong> для всього вашого сайту, а також призначення <strong>попереднього налаштування %2$s за замовчуванням</strong> у всіх випадках. Бажаєте продовжити?

en: This will disable the module on selected devices
uk: Це вимкне модуль на вибраних пристроях

en: This will disable the module on selected devices.
uk: Це вимкне модуль на вибраних пристроях.

en: This will reset all Theme Builder settings and delete all templates. Are you sure you want to do this?
uk: Це скине всі налаштування Theme Builder і видалить усі шаблони. Ви впевнені, що хочете це зробити?

en: This will turn thumbnails on and off.
uk: Тут можна увімкнути і вимкнути мініатюри

en: This will update all instances across your entire site.
uk: Це оновить усі екземпляри на всьому вашому сайті.

en: This would create an infinite loop
uk: Це створить нескінченний цикл

en: Three values are required
uk: Потрібні три значення

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Thumbnail Item
uk: Елемент Зменшеного Зображення

en: Thumbnail Orientation
uk: Орієнтація мініатюри

en: Thumbnail Overlay Color
uk: Колір Оверлею Зменшеного Зображення

en: Thumbnail Size
uk: Розмір Мініатюри

en: Thursday
uk: четвер

en: Tilt
uk: Нахил

en: Time Delay
uk: Затримка Часу

en: Time:
uk: Час:

en: Timeline
uk: Таймлайн

en: Timeline Item
uk: Елемент Таймлайна

en: Timeline Items
uk: Елементи Таймлайна

en: Timelines
uk: Таймлайни

en: Timer Section
uk: Секція Таймеру

en: Tint Intensity
uk: Інтенсивність Освітлення

en: Tints Prefix
uk: Префікс Освітлень

en: Title
uk: Заголовок

en: Title (Even)
uk: Заголовок (Парні)

en: Title Link
uk: Посилання на заголовок

en: Title Text
uk: Заголовок тексту

en: Title Text (Even)
uk: Текст Заголовка (Парні)

en: Title displayed above the portfolio.
uk: Назва відображається над портфоліо.

en: Title is required for custom menu items.
uk: Для користувацьких елементів меню потрібен заголовок.

en: Title is required.
uk: Потрібен заголовок.

en: Title/Meta Background Image
uk: Фонове Зображення Заголовку

en: Title: a-z
uk: Назва: a-z

en: Title: z-a
uk: Назва: z-a

en: To Hour
uk: До Години

en: To Minute
uk: До Хвилини

en: To use the Checkout Payment module, you need to add a Checkout Billing module and a Checkout Shipping module to this page first.
uk: Щоб використовувати модуль «Оплата Оформлення Замовлення», спочатку додайте на цю сторінку модулі «Платіжні Дані Оформлення Замовлення» та «Доставка Оформлення Замовлення».

en: To use the Checkout Payment module, you need to add a Checkout Billing module to this page first.
uk: Щоб використовувати модуль «Оплата Оформлення Замовлення», спочатку додайте на цю сторінку модуль «Платіжні Дані Оформлення Замовлення».

en: Today
uk: Сьогодні

en: Toggle
uk: Згорнутий Блок

en: Toggle %s
uk: Перемкнути %s

en: Toggle Attribute
uk: Перемкнути Атрибут

en: Toggle Content
uk: Зміст Перемикача

en: Toggle Cookie
uk: Перемкнути Cookie

en: Toggle Divi Builder
uk: Увімкнути/Вимкнути Divi Builder

en: Toggle Icon
uk: Значок Перемикача

en: Toggle Mask
uk: Перемикач Маски

en: Toggle Options
uk: Параметри Перемикача

en: Toggle Pattern
uk: Перемикач Візерунка

en: Toggle Preset
uk: Перемкнути Пресет

en: Toggle Responsive View
uk: Перемкнути Адаптивний Перегляд

en: Toggle Title
uk: Назва Перемикача

en: Toggle Visibility
uk: Перемкнути Видимість

en: Toggle between the various gallery layout types.
uk: Перемикайтеся між різними типами макетів галереї.

en: Toggle dropdown
uk: Перемкнути випадаючий список

en: Toggle history
uk: Перемкнути історію

en: Toggled layout visibility
uk: Перемкнено Видимість Макета

en: Toggles
uk: Перемикає

en: Tone Intensity
uk: Інтенсивність Тонів

en: Tones Prefix
uk: Префікс Тонів

en: Tool Call
uk: Виклик Інструмента

en: Tooltip
uk: Підказка

en: Tooltip Background Color
uk: Колір Фону Підказки

en: Top
uk: Згори

en: Top Border Color
uk: Колір Кордонів

en: Top Border Style
uk: Стиль Кордонів

en: Top Border Width
uk: Ширина Кордонів

en: Top Center
uk: Зверху По Центру

en: Top Left
uk: Вгорі Зліва

en: Top Rated Products
uk: Найвище Оцінені Товари

en: Top Right
uk: Вгорі Праворуч

en: Top Sticky Limit
uk: Верхній липкий ліміт

en: Top To Bottom
uk: Згори Вниз

en: Top of Element
uk: Верх елемента

en: Total
uk: Разом

en: Track
uk: Трек

en: Trackbacks/Pingbacks
uk: Трекбеки/Пінгбеки

en: Trail HTML Tag
uk: HTML-Тег Ланцюжка

en: Transform
uk: Перетворити

en: Transform Rotate
uk: Перетворити поворот

en: Transform Scale
uk: Шкала перетворення

en: Transform Skew
uk: Перетворіть перекос

en: Transforms
uk: Трансформації

en: Transition Default and Sticky Styles
uk: Перехід за замовчуванням і липкі стилі

en: Transition Delay
uk: Затримка переходу

en: Transition Duration
uk: Тривалість переходу

en: Transition Speed
uk: Швидкість Переходу

en: Transition Speed Curve
uk: Крива швидкості переходу

en: Transitions
uk: Переходи

en: Translate
uk: Зсув

en: Transparent
uk: Прозорий

en: Travel back in time by this amount.
uk: Повертайтеся вчасно на цю суму.

en: Triadic
uk: Тріадна

en: Triangle
uk: Трикутник

en: Triangles
uk: Трикутники

en: Trigger Animation
uk: Запуск Анімації

en: Trigger Event
uk: Подія Тригера

en: Trigger:
uk: Тригер:

en: True Parallax
uk: Справжній Паралакс

en: Try Again
uk: Спробувати знову

en: Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.
uk: Спробуйте уточнити пошук або скористайтеся навігацією вище, щоб знайти запис.

en: Tuesday
uk: вівторок

en: Tuesday, Aug 06 (l, M d)
uk: вівторок, серп. 06 (l, M d)

en: Tufted
uk: Тафтинговий

en: Turn comment count on and off.
uk: Свою чергу Кількість коментарів on і off.

en: Turn excerpt on and off.
uk: Увімкнення та вимкнення виписки.

en: Turn image on or off
uk: Увімкнути або вимкнути зображення

en: Turn image on or off.
uk: Увімкніть або вимкніть зображення.

en: Turn meta on or off.
uk: Увімкніть або вимкніть мета.

en: Turn name on or off
uk: Увімкнути або вимкнути назву

en: Turn name on or off.
uk: Увімкніть або вимкніть ім’я.

en: Turn on or off the author link.
uk: Увімкніть чи вимкніть посилання на автора.

en: Turn pagination on and off.
uk: Увімкніть чи вимкніть поділ на сторінки.

en: Turn pagination on or off
uk: Увімкнути або вимкнути пагінацію

en: Turn price on or off
uk: Увімкнути або вимкнути ціну

en: Turn price on or off.
uk: Увімкніть або вимкніть ціну.

en: Turn project titles on or off.
uk: Увімкніть чи вимкніть назви проектів.

en: Turn rating on or off
uk: Увімкнути або вимкнути рейтинг

en: Turn rating on or off.
uk: Увімкніть або вимкніть рейтинг.

en: Turn sale badge on or off
uk: Увімкнути або вимкнути бейдж розпродажу

en: Turn sale badge on or off.
uk: Увімкнути або вимкнути значок розпродажу.

en: Turn the captcha on or off using this option.
uk: Вмикайте чи вимикайте Captcha за допомогою цієї опції.

en: Turn the category links on or off.
uk: Увімкніть чи вимкніть посилання на категорії.

en: Turn the date display on or off.
uk: Увімкніть чи вимкніть дату показу.

en: Turn the date on or off.
uk: Увімкніть чи вимкніть дату.

en: Turn the pagination on or off.
uk: Увімкніть або вимкніть пагінацію.

en: Turn this on to exclude pages from search results.
uk: Увімкніть, щоб виключити сторінки з результатів пошуку.

en: Turn this on to show the Search Button.
uk: Увімкніть, щоб показати кнопку пошуку.

en: Turn this on to show the next post link.
uk: Увімкніть, щоб показати посилання на наступний запис.

en: Turn this on to show the previous post link.
uk: Увімкніть, щоб показати посилання на попередній запис.

en: Turning off percentages will remove the percentage text from within the filled portion of the bar.
uk: Вимкнення відсотків призведе до видалення відсотка тексту в межах заповненої частини панелі.

en: Turning this on will allow automatic sliding to continue on mouse hover.
uk: Повертаючи це дозволить автоматичні розсувні продовжувати при наведенні миші.

en: Turning this on will exclude Posts from search results.
uk: Увімкнення цього параметра виключить записи з результатів пошуку.

en: Two values are required
uk: Потрібні два значення

en: Type
uk: Тип

en: Type > then search to nest, Cmd+Enter to add, Enter to insert all
uk: Введіть >, потім знайдіть, щоб вкласти, Cmd+Enter — щоб додати, Enter — щоб вставити все

en: Type of query to perform (post_type, terms, users, current_page, repeater, or repeater_field_name)
uk: Тип запиту для виконання (post_type, terms, users, current_page, repeater або repeater_field_name)

en: Type the Redirect URL
uk: Введіть переадресоване URL

en: Type the message you want to display after successful form submission. Leave blank for default
uk: Введіть повідомлення, яке ви хочете показувати після успішного відправлення форми. Залиште порожнім для вибору за замовчуванням

en: Type the text you want to use as placeholder for the search field.
uk: Введіть бажаний текст для заміщення в полі пошуку

en: Type: %s
uk: Тип: %s

en: URL Parameter
uk: Параметр URL

en: URL Parameter Name
uk: Назва параметра URL-адреси

en: URL Parameter Value
uk: Значення параметра URL-адреси

en: URL for the home breadcrumb item.
uk: URL для елемента «Головна» в навігаційній стежці.

en: URL for the home link in the breadcrumb.
uk: URL для посилання на головну в навігаційному ланцюжку.

en: URL is required for custom menu items.
uk: Для користувацьких елементів меню потрібен URL.

en: URLs
uk: URL-адреси

en: Ultra Bold 800
uk: Наджирний 800

en: Ultra Light
uk: Тверде світло

en: Ultra Light 200
uk: Надлегкий 200

en: Ultra Wide
uk: Надширокий

en: Unable to fetch Instagram posts.
uk: Не вдалося отримати дописи Instagram.

en: Unable to load Contact Form 7 preview. Please try again.
uk: Не вдалося завантажити попередній перегляд Contact Form 7. Спробуйте ще раз.

en: Unable to load breadcrumbs preview.
uk: Не вдалося завантажити попередній перегляд хлібних крихт.

en: Unassigned
uk: Не Призначено

en: Unclosed block: missing closing brace.
uk: Незакритий блок: відсутня закривна фігурна дужка.

en: Underline
uk: Підкреслений текст

en: Underneath Section Content
uk: Вставити секцію

en: Undo
uk: Скасувати

en: Undo/Redo
uk: Скасувати/Повторити

en: Undock Active Tab
uk: Відкріпити Активну Вкладку

en: Undock Tab
uk: Відкріпити Вкладку

en: Unexpected closing brace.
uk: Неочікувана закривна фігурна дужка.

en: Unknown Field
uk: Невідоме Поле

en: Unknown Module
uk: Невідомий Модуль

en: Unknown Target
uk: Невідома Ціль

en: Unknown error.
uk: Невідома помилка.

en: Unknown template key "%s".
uk: Невідомий ключ шаблону «%s».

en: Unlock
uk: Розблокування

en: Unlock %1$s
uk: Розблокувати %1$s

en: Unlock %s
uk: Розблокувати %s

en: Unlock Module
uk: Розблокувати Модуль

en: Unlock module
uk: Розблокувати модуль

en: Unlock parent module first
uk: Спочатку розблокуйте батьківський модуль

en: Unordered
uk: Маркований

en: Unordered List
uk: Вставити маркований список

en: Unordered List Item Indent
uk: Центрувати Елементи Списку

en: Unordered List Style Position
uk: Позиція невпорядкованого стилю списку

en: Unordered List Style Type
uk: Вставити маркований список

en: Unpin
uk: Відкріпити

en: Unpin conversation
uk: Відкріпити розмову

en: Unsaved Changes
uk: Незбережені Зміни

en: Unsaved changes will be lost if you leave the Theme Builder at this time.
uk: Незбережені зміни буде втрачено, якщо ви зараз вийдете з Theme Builder.

en: Unsigned
uk: Беззнаковий

en: Unsupported
uk: Не Підтримується

en: Unsupported post type.
uk: Непідтримуваний тип допису.

en: Until Date
uk: До дати

en: Up
uk: Вгору

en: Update
uk: Оновити

en: Update All Presets
uk: Оновити Усі Пресети

en: Update Preset With Current Styles
uk: Оновити пресет із поточними стилями

en: Update Presets?
uk: Оновити Пресети?

en: Update cart
uk: Оновити кошик

en: Update this value in all detected locations.
uk: Оновити це значення в усіх виявлених місцях.

en: Update totals
uk: Оновити підсумки

en: Updated template settings
uk: Оновлено Налаштування Шаблону

en: Updated templates order
uk: Оновлено Порядок Шаблонів

en: Updating breakpoints will affect take affect across your entire website. When disabling a breakpoint, its styles will be stored for posterity. When enabling a breakpoint, any existing styles for that breakpoint will be restored.
uk: Оновлення точок перелому набуде чинності на всьому вашому вебсайті. Під час вимкнення точки перелому її стилі буде збережено на майбутнє. Під час увімкнення точки перелому будь-які наявні стилі для цієї точки перелому буде відновлено.

en: Updating breakpoints will take affect across your entire website.
uk: Оновлення точок перелому набуде чинності на всьому вашому вебсайті.

en: Updating breakpoints will take affect across your entire website. When disabling a breakpoint, its styles will be stored for posterity.
uk: Оновлення точок перелому набуде чинності на всьому вашому вебсайті. Під час вимкнення точки перелому її стилі буде збережено на майбутнє.

en: Updating breakpoints will take affect across your entire website. When enabling a breakpoint, any existing styles for that breakpoint will be restored.
uk: Оновлення точок перелому набуде чинності на всьому вашому вебсайті. Під час увімкнення точки перелому будь-які наявні стилі для цієї точки перелому буде відновлено.

en: Upgrade Your Divi Cloud
uk: Оновити Ваш Divi Cloud

en: Upload
uk: Завантажити

en: Upload Font
uk: Завантажити

en: Upload a video
uk: Завантажити відео

en: Upload an SVG file.
uk: Завантажте файл SVG.

en: Upload an image
uk: Завантажити Зображення

en: Upload an image to display at the top of your blurb.
uk: Завантажте зображення для верхньої частини рекламки.

en: Upload an image to display beside your menu.
uk: Завантажте зображення для відображення біля меню.

en: Upload an image to use as text fill.
uk: Завантажте зображення для використання як заливку тексту.

en: Upload an image.
uk: Завантажте зображення.

en: Upload the "after" image.
uk: Завантажте зображення «після».

en: Upload the "before" image.
uk: Завантажте зображення «до».

en: Upload the .WEBM version of your video here. All uploaded videos should be in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers.
uk: Завантажте .WEBM версію вашого відео тут. Всі завантажені відео мають бути у форматах .MP4 .WEBM, щоб забезпечити максимальну сумісність у всіх браузерах.

en: Upload your Lottie JSON animation file.
uk: Завантажте файл анімації Lottie JSON.

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display over your video. You can also generate a still image from your video.
uk: Завантажте потрібне зображення або введіть URL на зображення, яке ви хочете показувати зверху над відео. Ви також можете згенерувати зображення з вашого відео.

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display.
uk: Завантажте бажане зображення або введіть URL на зображення, яке ви хочете відобразити.

en: Upload your desired video in .MP4 format, or type in the URL to the video you would like to display.
uk: Завантажте потрібне відео у форматі .MP4 або введіть URL відео, яке потрібно відобразити.

en: Upload/Remove Fonts
uk: Завантажити/Видалити Шрифти

en: Uploaded SVG
uk: Завантажений SVG

en: Uppercase
uk: Верхній Регістр

en: Upscale
uk: Висококласний

en: Upwards
uk: Вгору

en: Use A Spam Protection Service
uk: Використовуйте службу захисту від спаму

en: Use Background Color
uk: Додати колір фону

en: Use Background Color Gradient
uk: Використовувати градієнт фонового кольору

en: Use Background Overlay
uk: Використати накладання фону

en: Use Basic Captcha
uk: Використовуйте базову капчу

en: Use Current Loop
uk: Використовувати Поточний Цикл

en: Use Custom %s Size
uk: Використовувати Власний Розмір %s

en: Use Custom Fields
uk: Використовувати Користувацькі Параметри Ширини

en: Use Custom Icon Size
uk: Використовуйте спеціальний розмір іконок

en: Use Custom Styles For %1$s
uk: Використовуйте спеціальні стилі для %1$s

en: Use Dot Navigation
uk: Використовувати Крапкову Навігацію

en: Use Focus Borders
uk: Увімкнути Колір Кордонів Активного Поля

en: Use Global Body
uk: Використовувати Глобальний Основний Вміст

en: Use Global Footer
uk: Використовувати Глобальний Футер

en: Use Global Header
uk: Використовувати Глобальний Хедер

en: Use Grayscale Filter
uk: Скористатися Сірим Фільтром

en: Use Icon
uk: Використати Іконку

en: Use On
uk: Використовувати На

en: Use Parallax Effect
uk: Використовувати Ефект Паралаксу

en: Use Post Excerpts
uk: Використовуйте Виписки пост

en: Use Single Name Field
uk: Поле для введення імені

en: Use Text Background Color
uk: Застосувати Фоновий Колір Тексту

en: Use Text Overlay
uk: Використати накладання тексту

en: Use Thumbnail Track
uk: Використовувати Доріжку Мініатюр

en: Use Visual Builder
uk: Використовувати Visual Builder

en: Use With Global Templates From This Website
uk: Використовувати З Глобальними Шаблонами З Цього Сайту

en: Use the Divi Builder
uk: Використати Divi Builder

en: Use the color picker to choose a color for the background overlay.
uk: Використати палітру кольорів, щоб вибрати забарвлення накладання фону.

en: Use the color picker to choose a color for the text overlay.
uk: Використати палітру кольорів, щоб вибрати забарвлення накладання тексту.

en: Use the current loop context for displaying products.
uk: Використовуйте поточний контекст циклу для відображення товарів.

en: Use the field below to add a new account.
uk: Скористайтеся полем нижче, щоб додати новий обліковий запис.

en: Use the fields below to add a new account.
uk: Використовуйте поля нижче, щоб додати новий обліковий запис.

en: Used when converting generated CSS values to rem units.
uk: Використовується під час перетворення згенерованих значень CSS в одиниці rem.

en: User
uk: Користувач

en: User IDs separated by commas
uk: ID Користувачів, Розділені Комами

en: User Link
uk: Посилання Користувача

en: User Login
uk: Логін Користувача

en: User Offset
uk: Зсув Користувачів

en: User Role
uk: Роль користувача

en: User is Logged In
uk: Користувач увійшов в систему

en: User is Logged Out
uk: Користувач вийшов із системи

en: User role to filter by (when query_type is users). Can be a single role or comma-separated list.
uk: Роль користувача для фільтрації (коли query_type — users). Може бути одна роль або список через кому.

en: Username
uk: Ім’я Користувача

en: Username or email
uk: Ім’я користувача або email

en: Users
uk: Користувачі

en: Users Groups
uk: Групи Користувачів

en: Users Per Page
uk: Користувачів На Сторінку

en: Using Scrolling Effects, you can transform elements on your page as you scroll. The animation's transition is based on the user's scrolling behavior. Once the element enters the browser viewport (top), the animation begins, and it once it leaves the viewport (bottom), the animation ends.
uk: Використовуючи ефекти прокручування, ви можете трансформувати елементи на сторінці під час прокручування. Перехід анімації заснований на поведінці користувача при прокручуванні. Після того, як елемент потрапляє в область перегляду браузера (зверху), починається анімація, а після того, як елемент виходить з області перегляду (внизу), анімація закінчується.

en: Using the Custom CSS tab , you can either output free form styles or output styles before / after / on the element.
uk: Використовуючи вкладку Власний CSS, ви можете виводити довільні стилі або стилі перед / після / на елементі.

en: Using the Divi Role Editor, you can limit the types of actions that can be taken by WordPress users of different roles. This is a great way to limit the functionality available to your customers or guest authors to ensure that they only have the necessary options available to them.
uk: За допомогою Редактора Ролей Divi ви можете обмежити типи дій, які можуть виконувати користувачі WordPress з різними ролями. Це чудовий спосіб обмежити функціональність, доступну вашим клієнтам або гостьовим авторам, щоб у них були лише потрібні опції.

en: Using the transform controls, you can perform visual adjustments to any element using a combination of Scale, Translation, Rotation and Skew settings. This allows you to create advanced design effects without the need of a separate graphic design program.
uk: За допомогою керування трансформаціями ви можете виконувати візуальні коригування будь-якого елемента, використовуючи комбінацію налаштувань Масштабування, Переміщення, Обертання та Нахилу. Це дає змогу створювати складні дизайнерські ефекти без потреби у сторонній графічній програмі.

en: Using the transform controls, you can performance visual adjustments to any element using a combination of Scale, Translation, Rotation and Skew settings. This allows you to create advanced design effects without the need of a separate graphic design program.
uk: Використовуючи елементи керування перетвореннями, ви можете здійснювати візуальні корективи до будь-якого елемента, використовуючи комбінацію параметрів масштабування, перекладу, обертання та нахилу. Це дозволяє створювати вдосконалені ефекти дизайну без необхідності окремої програми графічного дизайну.

en: Validation Message
uk: Повідомлення Перевірки

en: Validation Messages
uk: Повідомлення Перевірки

en: Values must be comma separated
uk: Значення мають бути розділені комами

en: Variable
uk: Змінна

en: Variable Generator
uk: Генератор Змінних

en: Variable Manager
uk: Менеджер Змінних

en: Variable Prefix
uk: Префікс Змінної

en: Variable Settings
uk: Налаштування Змінних

en: Variable Suffix
uk: Суфікс Змінної

en: Variable Type
uk: Тип Змінної

en: Variables
uk: Змінні

en: Variables Manager
uk: Менеджер Змінних

en: Variables with this prefix already exist. Duplicate names will be overridden by the new values.
uk: Змінні з цим префіксом уже існують. Дубльовані назви буде перезаписано новими значеннями.

en: Variation Label
uk: Етикетка варіації

en: Vertical
uk: Вертикальна

en: Vertical Gap
uk: Вертикальний Проміжок

en: Vertical Gutters
uk: Вертикальні жолоби

en: Vertical Motion
uk: Вертикальний рух

en: Vertical Offset
uk: Вертикальний зсув

en: Vertical Overflow
uk: Вертикальне переповнення

en: Vertically Centered
uk: Вертикально по Центру

en: Very poor
uk: Дуже погано

en: Video
uk: Відео

en: Video Icon
uk: Значок Відео

en: Video MP4 File Or Youtube URL
uk: Відеофайл MP4 або URL-адреса Youtube

en: Video Play
uk: Відтворення Відео

en: Video Slider
uk: Слайдер Відео

en: Video Slider Item
uk: Елемент Відеослайдера

en: Video Slider Items
uk: Елементи Відеослайдера

en: Video Sliders
uk: Повзунки відео

en: Video WEBM File
uk: Відео WEBM-файл

en: Videos
uk: Відео

en: View
uk: Перегляд

en: View Body Template
uk: Переглянути Шаблон Основного Вмісту

en: View Footer Template
uk: Переглянути Шаблон Футера

en: View Front End
uk: Переглянути На Сайті

en: View Global Canvas
uk: Переглянути Глобальне Полотно

en: View Header Template
uk: Переглянути Шаблон Хедера

en: View Instagram post
uk: Переглянути допис Instagram

en: View Page
uk: Переглянути Сторінку

en: View Split Testing Stats
uk: Переглянути Статистику Спліт-Тестування

en: View Template
uk: Переглянути Шаблон

en: View Theme Builder
uk: Переглянути Theme Builder

en: View Theme Builder Item
uk: Переглянути Елемент Theme Builder

en: Viewport Bottom
uk: Нижня частина вікна перегляду

en: Viewport Enter
uk: Вхід У Область Перегляду

en: Viewport Exit
uk: Вихід З Області Перегляду

en: Viewport Height (vh)
uk: Висота області перегляду (vh)

en: Viewport Lower Limit (px)
uk: Нижня Межа Області Перегляду (px)

en: Viewport Maximum (vmax)
uk: Максимум області перегляду (vmax)

en: Viewport Minimum (vmin)
uk: Мінімальна область перегляду (vmin)

en: Viewport Top
uk: Верхній вид вікна

en: Viewport Width (vw)
uk: Ширина області перегляду (vw)

en: Visibility
uk: Видимість

en: Visible
uk: Видимий

en: Visual
uk: Візуальний

en: Wave
uk: Хвиля

en: Wave 2
uk: Хвиля 2

en: Waves
uk: Хвилі

en: Waves 2
uk: Хвилі 2

en: Wavy
uk: Хвилясте

en: Website Field
uk: Поле для введення веб-сайту

en: Wednesday
uk: середа

en: Weekly
uk: Щотижня

en: Weights
uk: Насиченості

en: When a minimum height is set, the element will always have a height of at least the amount defined. This supersedes smaller static height values. Unlike height, minimum height does not result in content overflow and will allow the height of your element to remain dynamic.
uk: Коли встановлена мінімальна висота, елемент завжди матиме висоту, принаймні визначену величину. Це замінює менші статичні значення висоти. На відміну від висоти, мінімальна висота не призводить до переповнення вмісту, а висота елемента залишатиметься динамічною.

en: When a visitor clicks into an input field, it becomes focused. You can pick a color to be used for the input field background while focused.
uk: Коли відвідувач натискає на поле введення, він стає фокусованим. Під час фокусування можна вибрати колір, який буде використовуватися для фону поля введення.

en: When a visitor clicks into an input field, it becomes focused. You can pick a color to be used for the input text while focused.
uk: Коли відвідувач натискає на поле введення, він стає фокусованим. Під час фокусування можна вибрати колір, який буде використовуватися для вхідного тексту.

en: When clicked the module will link to this URL.
uk: При натисканні модуль посилається на цей URL.

en: When clicked, this link will direct to the specified URL.
uk: Після натискання це посилання перейде на вказаний URL.

en: When enabled, a background color is added behind the slider text to make it more readable atop background images.
uk: Якщо ввімкнено, позаду тексту слайдера буде додано колір фону, щоб зробити його більш приємним для читання, поверх фонових зображень.

en: When enabled, a custom overlay color will be added above your background image and behind your slider content.
uk: Якщо ввімкнено, на ваше фонове зображення позаду вмісту слайдера буде додано спеціальний накладений колір.

en: When enabled, any existing preset class will be removed when applying the preset
uk: Якщо ввімкнено, під час застосування пресета будь-який наявний клас пресета буде видалено

en: When enabled, date is rendered inside the timeline spacer instead of the card.
uk: Якщо ввімкнено, дата рендериться всередині розділювача таймлайна замість картки.

en: When enabled, nested Timeline Item elements are rendered inside the Spacer area.
uk: Якщо ввімкнено, вкладені елементи Таймлайну рендеряться в області Розділювача.

en: When enabled, nested modules are rendered inside this timeline spacer instead of the card.
uk: Якщо ввімкнено, вкладені модулі рендеряться всередині цього розділювача таймлайна замість картки.

en: When enabled, only replace values in fields that have the same type as the source field. When disabled, replace matching values in any field type.
uk: Якщо ввімкнено, замінювати значення лише в полях того самого типу, що й вихідне поле. Якщо вимкнено, замінювати відповідні значення в полях будь-якого типу.

en: When enabled, this will add a custom icon within the button.
uk: Якщо цей параметр увімкнено, додати до неї спеціальну піктограму в межах кнопки.

en: When enabled, this will force your image to extend 100% of the width of the column it's in.
uk: Якщо цю функцію увімкнено, це змусить зображення розширити 100% ширини стовпця, на якому він розміщено.

en: When enabled, timeline item date is rendered inside each item spacer by default.
uk: Якщо ввімкнено, дата елемента таймлайна за замовчуванням рендериться всередині розділювача кожного елемента.

en: When enabled, timeline item title is rendered inside each item spacer by default.
uk: Якщо ввімкнено, заголовок елемента таймлайна за замовчуванням рендериться всередині розділювача кожного елемента.

en: When enabled, title is rendered inside the timeline spacer instead of the card.
uk: Якщо ввімкнено, заголовок рендериться всередині розділювача таймлайна замість картки.

en: When you save layouts to Divi Cloud, they become available on every website you build.
uk: Коли ви зберігаєте макети в Divi Cloud, вони стають доступними на кожному сайті, який ви створюєте.

en: Whether fetch should bypass cache.
uk: Чи має отримання даних обходити кеш.

en: Whether or not the First Name field should be included in the opt-in form.
uk: Чи потрібно ввести поле "Ім'я" в форму ввімкнення.

en: Whether or not the Last Name field should be included in the opt-in form.
uk: Необхідно, щоб поле "Прізвище" було включено до форми вибору.

en: Whether or not the Name field should be included in the opt-in form.
uk: Чи слід включити поле «Ім’я» у форму згоди.

en: Whether or not to show pagination for the gallery.
uk: Показувати чи ні пагінацію для галереї.

en: Whether or not to show the title and caption for images (if available).
uk: Показувати чи не показувати назву і заголовок для зображень (якщо такі є).

en: Whether or not to use a 3rd-party spam protection service like Google reCAPTCHA.
uk: Використовувати чи ні сторонню службу захисту від спаму, як-от Google reCAPTCHA.

en: Whether or not to use a single Name field in the opt-in form.
uk: Використовувати чи ні одне поле Ім'я у формі відмови.

en: Whether to exclude the current post from results (used when query_type is post_type, except for attachments)
uk: Чи виключати поточний запис із результатів (використовується, коли query_type — post_type, крім вкладень)

en: Whether to ignore sticky posts in results order (used only when query_type is post_type and post_type is post)
uk: Чи ігнорувати прикріплені записи в порядку результатів (використовується лише коли query_type — post_type і post_type — post)

en: While Editing Element
uk: Під Час Редагування Елемента

en: While In Builder
uk: У Конструкторі

en: Widescreen
uk: Широкоекранний

en: Widget
uk: Віджет

en: Widget Area
uk: Зона Віджетів

en: Width
uk: Максимальна Ширина

en: Wireframe Mode
uk: Режим Каркаса

en: Wireframe View
uk: Каркасний перегляд

en: Wireframe, Desktop, Tablet, Phone, Click Mode, Grid Mode, Hover Mode, Zoom
uk: Каркас, Комп’ютер, Планшет, Телефон, Режим Кліку, Режим Сітки, Режим Наведення, Масштаб

en: Woo Cart Products
uk: Продукти Woo Cart

en: Woo Checkout Details
uk: Woo Деталі оформлення замовлення

en: Woo Checkout Information
uk: Woo Checkout Інформація

en: Woo Checkout Payment
uk: Оплата Woo Checkout

en: Woo Checkout Payment module can be used on a page and cannot be previewed.
uk: Модуль оплати Woo Checkout можна використовувати на сторінці, і його неможливо попередньо переглянути.

en: Woo Checkout Shipping
uk: Woo Оформлення доставки

en: Woo Cross Sells
uk: Woo Cross продає

en: Woo Notice
uk: Woo зауважте

en: Woo Product Add To Cart
uk: Продукт Woo Додати в кошик

en: Woo Product Description
uk: Опис продукту Woo

en: Woo Product Gallery
uk: Галерея продуктів Woo

en: Woo Product Images
uk: Зображення продукту Woo

en: Woo Product Information
uk: Інформація про продукт Woo

en: Woo Product Meta
uk: Мета продукту Woo

en: Woo Product Price
uk: Ціна продукту Woo

en: Woo Product Rating
uk: Рейтинг продукту Woo

en: Woo Product Reviews
uk: Огляди продукту Woo

en: Woo Product Stock
uk: Склад продукту Woo

en: Woo Product Tabs
uk: Вкладки продуктів Woo

en: Woo Product Title
uk: Назва продукту Woo

en: Woo Product Upsell
uk: Додатковий продаж продуктів Woo

en: Woo Product Upsells
uk: Допропозиції Товарів Woo

en: Woo Products
uk: Продукти Woo

en: Woo Related Products
uk: Woo Супутні товари

[ctx: WooCommerce items number]
en: %1$s Item | %1$s Items
uk[0]: Елементів: %1$s
uk[1]: Елементів: %1$s

en: WooCommerce must be active for this module to appear
uk: Щоб цей модуль відображався, WooCommerce має бути активним

en: WordPress image size to use for thumbnails (e.g., thumbnail, medium, large, full).
uk: Розмір зображення WordPress, який використовувати для мініатюр (наприклад, thumbnail, medium, large, full).

en: Would you like to save these fonts and colors for future Divi AI layouts?
uk: Бажаєте зберегти ці шрифти та кольори для майбутніх макетів Divi AI?

en: Would you like to update this attribute in all of these presets as well?
uk: Бажаєте також оновити цей атрибут у всіх цих пресетах?

en: Wrap
uk: Переносити

en: Wrap Reverse
uk: Переносити У Зворотному Порядку

en: Wrapper HTML tag.
uk: HTML-тег обгортки.

en: Write & Replace
uk: Написати та замінити

en: Write Automatically
uk: Написати автоматично

en: Write With AI
uk: Пишіть за допомогою ШІ

en: Write free-form css using the keyword %s to target this module. i.e. %s
uk: Пишіть довільний CSS, використовуючи ключове слово %s, щоб націлити цей модуль. Напр.: %s

en: X Profile Url
uk: URL профілю X

en: X-Height (ex)
uk: X-Висота (ex)

en: X-Ray
uk: Рентген

en: X-Ray Mode
uk: Режим Рентген

en: Year: %s
uk: Рік: %s

en: Yes
uk: Так

en: Yes Please!
uk: Так, будь ласка!

en: Yesterday
uk: Учора

en: You Have Unsaved Changes
uk: У Вас Є Незбережені Зміни

en: You are about to delete a global layout. This will disconnect all templates that use this global layout and duplicate it in place. Are you sure you wish to continue?
uk: Ви збираєтеся видалити глобальний макет. Це від’єднає всі шаблони, що використовують цей глобальний макет, і створить його дублікат на місці. Ви впевнені, що хочете продовжити?

en: You are no longer logged in to WordPress, so your changes cannot be saved from this tab. Your work is still in this editor as long as you keep this tab open and do not reload the page. Click Login to open WordPress in a new tab, sign in there, then come back to this tab and try Save again.
uk: Ви більше не ввійшли в WordPress, тому ваші зміни не можуть бути збережені з цієї вкладки. Ваша робота все ще в цьому редакторі, доки ви тримаєте цю вкладку відкритою та не перезавантажуєте сторінку. Натисніть «Увійти», щоб відкрити WordPress у новій вкладці, увійдіть там, потім поверніться до цієї вкладки та знову спробуйте «Зберегти».

en: You can add borders to any element, customize their appearance and assign unique styles to each edge.
uk: Можна додавати межі до будь-якого елемента, налаштовувати їх зовнішній вигляд і призначати унікальні стилі кожному краю.

en: You can find your API Key <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank" rel="noreferrer">here</a>.
uk: Ваш API Key можна знайти <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank" rel="noreferrer">тут</a>.

en: You can pick unique background colors for toggles when they are in their open and closed states. Choose the closed state background color here.
uk: Ви можете вибрати унікальні кольори фону для перемикань, коли вони знаходяться у відкритому та закритому станах. Тут можна вибрати колір тла закритого стану.

en: You can pick unique background colors for toggles when they are in their open and closed states. Choose the open state background color here.
uk: Ви можете вибрати унікальні кольори фону для перемикань, коли вони знаходяться у відкритому та закритому станах. Тут можна вибрати колір тла відкритого стану.

en: You can pick unique text colors for toggle titles when they are open and closed. Choose the closed state title color here.
uk: Ви можете вибрати унікальні кольори тексту для перемикання назв, коли вони відкриті та закриті. Виберіть колір заголовка закритого стану тут.

en: You can pick unique text colors for toggle titles when they are open and closed. Choose the open state title color here.
uk: Ви можете вибрати унікальні кольори тексту для перемикання назв, коли вони відкриті та закриті. Виберіть колір заголовка відкритого стану тут.

en: You cannot use `divi` namespace. `divi` namespace is reserved for built-in module that is authored by Elegant Themes.
uk: Ви не можете використовувати простір імен `divi`. Простір імен `divi` зарезервовано для вбудованого модуля, автором якого є Elegant Themes.

en: You do not have permission to access this Theme Builder page.
uk: У вас немає дозволу на доступ до цієї сторінки Theme Builder.

en: You do not have permission to create posts of this type.
uk: У вас немає прав на створення записів цього типу.

en: You do not have permission to duplicate this post.
uk: У вас немає прав на дублювання цього запису.

en: You do not have permission to edit one or more posts.
uk: У вас немає прав на редагування одного або кількох записів.

en: You do not have permission to edit this post.
uk: У вас немає дозволу редагувати цей запис.

en: You do not have permission to reorder posts of this type.
uk: У вас немає прав на зміну порядку записів цього типу.

en: You do not have permission to trash this post.
uk: У вас немає прав на переміщення цього запису в кошик.

en: You do not have sufficient permissions to modify this category.
uk: У вас недостатньо прав, щоб змінювати цю категорію.

en: You do not have sufficient permissions to modify this tag.
uk: У вас недостатньо прав, щоб змінювати цю мітку.

en: You do not have sufficient permissions to modify this taxonomy term.
uk: У вас недостатньо прав, щоб змінювати цей термін таксономії.

en: You don't have sufficient permissions to access this content.
uk: У вас недостатньо прав для доступу до цього вмісту.

en: You entered the wrong number in captcha.
uk: Ви ввели неправильне число в CAPTCHA.

en: You have not saved any items to your Divi Library yet. Once an item has been saved to your library, it will appear here for easy use.
uk: Ви ще не зберегли жодних елементів у Бібліотеці Divi. Після збереження елемента у бібліотеці він з’явиться тут для зручного використання.

en: You may be interested in&hellip;
uk: Вас також може зацікавити&hellip;

en: You must be %1$slogged in%2$s to post a review.
uk: Ви повинні %1$sувійти%2$s, щоб залишити відгук.

en: You must be a human to submit this form.
uk: Щоб надіслати цю форму, потрібно підтвердити, що ви не робот.

en: You must be logged in to checkout.
uk: Щоб оформити замовлення, потрібно увійти в обліковий запис.

en: You've made changes to the <strong>%1$s</strong> Group preset settings. This will affect all <strong>%1$s</strong> Groups across your entire site. Do you wish to proceed?
uk: Ви внесли зміни до налаштувань групового пресету <strong>%1$s</strong>. Це вплине на всі групи <strong>%1$s</strong> на всьому вашому сайті. Бажаєте продовжити?

en: You've made changes to the <strong>%1$s</strong> Module preset settings. This will affect all <strong>%1$s</strong> Modules across your entire site. Do you wish to proceed?
uk: Ви внесли зміни до налаштувань пресета модуля <strong>%1$s</strong>. Це вплине на всі модулі <strong>%1$s</strong> на всьому вашому сайті. Бажаєте продовжити?

en: YouTube video
uk: Відео YouTube

en: Your Current Page Title
uk: Заголовок Поточної Сторінки

en: Your Dynamic Post Title Will Display Here
uk: Тут Відображатиметься Ваш Динамічний Заголовок Запису

en: Your Existing Pages
uk: Ваші існуючі сторінки

en: Your Save Has Failed
uk: Ваше збереження не вдалося

en: Your Saved Layouts
uk: Завантажити Макет

en: Your Title Goes Here
uk: Ваш Заголовок Тут

en: Your cart is currently empty.
uk: Ваш кошик наразі порожній.

en: Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.
uk: Ваш вміст тут. Редагуйте або видаліть цей текст у рядку або в налаштуваннях Вмісту модуля. Ви також можете стилізувати кожен аспект цього вмісту в налаштуваннях Дизайну модуля і навіть застосувати власний CSS до цього тексту в розширених налаштуваннях модуля.

en: Your dynamic author bio will display here. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.
uk: Тут відображатиметься ваша динамічна біографія автора. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.

en: Your dynamic category description will display here. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.
uk: Тут відображатиметься ваш динамічний опис категорії. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.

en: Your dynamic post excerpt will display here. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.
uk: Тут відображатиметься ваш динамічний уривок допису. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.

en: Your order
uk: Ваше замовлення

en: Your page contains changes that have not been saved. If you close the builder without saving, these changes will be lost. If you would like to leave the builder and save all changes, please select <strong>Save & Exit</strong>. If you would like to discard all recent changes, choose <strong>Discard & Exit</strong>.
uk: Ваша сторінка містить незбережені зміни. Якщо Ви закриєте вікно конструктора без збереження цих змін, вони будуть втрачені. Якщо Ви б хотіли зберегти усі зміни, будь ласка, натисніть <strong>Зберегти & Вийти</strong>. Якщо Ви б хотіли скасувати усі останні зміни, натисніть <strong>Скасувати & Вийти</strong>.

en: Your rating
uk: Ваша оцінка

en: Your review
uk: Ваш відгук

en: Your saved layouts could not be loaded because this site's database limits large library queries. Contact your host about increasing MySQL join limits, or reduce the number of items in the Divi Library.
uk: Не вдалося завантажити збережені макети, оскільки база даних цього сайту обмежує великі запити до бібліотеки. Зверніться до хостинг-провайдера щодо збільшення лімітів JOIN у MySQL або зменште кількість елементів у бібліотеці Divi.

en: Your session has ended
uk: Вашу сесію завершено

en: Your session has ended. Please log in again, refresh this tab, and retry export.
uk: Ваш сеанс завершено. Будь ласка, увійдіть знову, оновіть цю вкладку та повторіть експорт.

en: Z Index
uk: Z Індекс

en: Zero-width (ch)
uk: Нульова ширина (ch)

en: Zig Zag
uk: Зигзаг

en: Zig Zag 2
uk: Зигзаг 2

en: Zoom
uk: Зменшити

en: Zoom Icon Color
uk: Колір Значка при Збільшенні

en: Zoom In
uk: Збільшити

en: Zoom Out
uk: Зменшити Масштаб

en: Zoom to 25%
uk: Масштаб 25%

en: Zoom to 50%
uk: Масштаб 50%

en: Zoom to 75%
uk: Масштаб 75%

en: \"Build From Scratch\" loads a pre-built WooCommerce page layout, with which you build on when the Divi Builder is enabled. \"Default\" option lets you use default WooCommerce page layout.
uk: \"Створити з нуля\" завантажує попередньо створений макет сторінки WooCommerce, на основі якого ви можете будувати, коли увімкнено Divi Builder. Опція \"За замовчуванням\" дає змогу використовувати стандартний макет сторінки WooCommerce.

en: a path starting with /, or
uk: шлях, що починається з /, або

en: an anchor (#...), or
uk: якір (#...), або

en: bottom
uk: знизу

en: by
uk: від

en: by
uk: від

en: by %s
uk: від %s

en: center
uk: по центру

en: close Modal
uk: закрити Модальне Вікно

en: color
uk: колір

en: colors
uk: кольори

en: comments
uk: коментарів

en: contains
uk: містить

en: cookie
uk: печиво

en: cookie with
uk: печиво з

en: css var
uk: змінна CSS

en: custom field
uk: спеціальне поле

en: default
uk: за замовчуванням

en: delay
uk: затримка

en: does not contain
uk: не містить

en: does not equal
uk: не дорівнює

en: e.g., 3n+1
uk: наприклад, 3n+1

en: elect a widget-area that you would like to display. You can create new widget areas within the Appearances > Widgets tab.
uk: Виберіть область віджетів, яку потрібно відобразити. Нові області віджетів можна створити на вкладці Вигляд > Віджети.

en: enter a %s
uk: введіть %s

en: equals
uk: дорівнює

en: fonts
uk: шрифти

en: gradient
uk: градієнт

en: gradients
uk: градієнти

en: has been added to cart.
uk: додано до кошика.

en: has no value
uk: не має цінності

en: http(s):// or www., or
uk: http(s):// або www., або

en: image
uk: зображення

en: images
uk: зображення

en: invalid payment method
uk: недійсний спосіб оплати

en: is any value
uk: є будь-якою величиною

en: is empty
uk: порожнє

en: is equal to
uk: дорівнює

en: is greater than
uk: більше ніж

en: is less than
uk: менше ніж

en: is not empty
uk: не порожнє

en: is not equal to
uk: не дорівнює

en: left
uk: ліворуч

en: links
uk: посилання

[ctx: number of comments]
en: %s Comment | %s Comments
uk[0]: Коментар: %s
uk[1]: Коментарів: %s

en: numbers
uk: числа

en: product is in stock
uk: товар є в наявності

en: product is out of stock
uk: продукту немає на складі

en: reCAPTCHA v3 returns a score between 0 and 1 where 1 is very likely a good interaction, and 0 is very likely a bot. With this setting you can choose the minimum score that should be considered a good interaction.
uk: reCAPTCHA v3 повертає оцінку від 0 до 1, де 1, швидше за все, хороша взаємодія, а 0, швидше за все, бот. За допомогою цього налаштування ви можете вибрати мінімальний бал, який слід вважати хорошою взаємодією.

en: read more
uk: читати більше

en: read more...
uk: читати далі...

en: right
uk: праворуч

en: select a %s
uk: виберіть %s

en: string
uk: рядок

en: tel:, mailto:, or another supported custom scheme.
uk: tel:, mailto: або інша підтримувана користувацька схема.

en: terms data cannot be empty.
uk: Дані термінів не можуть бути порожніми.

en: text
uk: текст

en: times
uk: разів

en: to clear your search filters.
uk: щоб очистити фільтри пошуку.

en: top
uk: зверху

en: upload an %s
uk: завантажте %s

en: url
uk: URL

en: value
uk: значення

en: {{entity}} Offset
uk: Зсув {{entity}}

en: {{entity}} Per Page
uk: {{entity}} На Сторінку

en: « Older Entries
uk: « Старіші Записи
